PDA

Zobacz pełną wersję : Nowy w m43 - jakie obiektywy?



erol
19.01.11, 21:06
Zamierzam sprzedać swojego LX3 i wejść w m43. W związku z tym mam parę pytań o obiektywy. Jako zestaw "na codzień" planuję E-P2 + panasonic 20mm. No i tu powstaje pytanie - co jeszcze? Generalnie trochę tym lx-em fotek zrobiłem, podstawy mam. Natomiast jeśli chodzi praktykę z wymiennymi obiektywami to niestety kuleję. Jakie motywy preferuję? Na codzień będzie to 20/1.7, do tego dość sporo przyrody,góry, dzikie zwierzaki oraz jakieś portrety. Wiem tylko tyle,że do portretów to zoomy bo tym 1.7 to może być kiepsko z głębią ostrości w dzień. Jednak zoomów jest sporo. 14-45, 40-150,70-300. Nie wiem który wybrać i jak to się przełoży na scenę, odległość od obiektu itp. Chciałbym koszty zminimalizować. Powiedzmy, że do tego panasa dokupię 14-150. Czy ten 10x zoom pozwoli mi złapać dzikie zwierzątko oraz sportretować osobę? Jak daleko albo jak blisko będe musiał stać od "modela"? Czy da mi to miękkie rozmycie tła? Czy może do portretów styknie 14-42? Nie wiem jak się do tego zabrać.

kbns
19.01.11, 21:41
Wiem tylko tyle,że do portretów to zoomy


A tam, jest Panalejka 45mm.


bo tym 1.7 to może być kiepsko z głębią ostrości w dzień.


W sensie ze trzeba bedzie przymykac? Dokup mu filtr szary, albo polara. BTW, jak nie chcesz miec kulfoniastych nosow, to 20mm trzeba bedzie kadrowac (w sensie odejsc dalej od modela i crop).

Na dlugich zoomach sie nie znam, wiec dalej nie pomoge.

yendash
19.01.11, 22:05
Zamierzam sprzedać swojego LX3 i wejść w m43.
Łączę się z Tobą w bólu.
Coś ogranicza w tym lx3? Jasne, matryca, go ale i szmal topiony w system, który oferuje w zasadzie to samo, ostrzenie na lcd, fujjj. Małe wcale nie jest.

erol
19.01.11, 22:19
A tam, jest Panalejka 45mm.
Nie chcę kupować 10ciu obiektywów na każdą okazję.chciałbym coś w miarę uniwersalnego

Coś ogranicza w tym lx3? Jasne, matryca, go ale i szmal topiony w system, który oferuje w zasadzie to samo, ostrzenie na lcd, fujjj
W zasadzie to samo oferuje moja nokia. Robi zdjęcia. A na pytanie sam sobie odpowiedziałeś. Te ograniczenia kilka razy dały mi popalić. A ostrzyć można na vf-2

nightelf
19.01.11, 23:43
14-150 jest bardzo uniwersalny.
Pytasz, na ile musisz odejść, to zależy jaki to ma być portret. Żeby główny obiekt ładnie odseparować od tła ustawisz ogniskową ponad 40 mm, jak najniższa liczba przysłony i gotowe.

Co do zwierzaków, to zależy co to za zwierzaki mają być. Bo jak myślisz np o wróbelkach, to będzie ciężko. Gołębie, to coś, co da się spokojnie złapać w kadr i jest w miarę niepłochliwe.
Na dzikiego zwierza im więcej mm tym lepiej.

GrzegorzMaj
20.01.11, 00:29
Na codzień będzie to 20/1.7, do tego dość sporo przyrody,góry, dzikie zwierzaki oraz jakieś portrety.

do portetów polecam jakiś OM lub m42 50/1.4, do zwierzaków na początek OM 200/4 (ale nie jesem pewien jak jest z ostrzeniem manualnym dla takiej ogniskowej) lub 70-300, lub 100-300.

erol
20.01.11, 00:45
Pytasz, na ile musisz odejść, to zależy jaki to ma być portret. Żeby główny obiekt ładnie odseparować od tła ustawisz ogniskową ponad 40 mm, jak najniższa liczba przysłony i gotowe. Nie typowo studyjny portret, ot takie odseparowanie od tła. Dobrze by było gdybym nie musiał podchodzić blisko do "modeli". A najlepiej z dyskretnego dystansu jeśliby się dało na takim obiektywie

Co do zwierzaków, to zależy co to za zwierzaki mają być
Dosyć dzikie, sarny, jelenie, ale i coś małego jak ptaki

Bo jak myślisz np o wróbelkach, to będzie ciężko.Hmm a dlaczego ciężko? W sensie zbyt mały zoom? Zbyt płohliwe? Są jakieś "lepsze" obiektywy niż ten 14-150 do takich "rzeczy"?

Na dzikiego zwierza im więcej mm tym lepiej.Z tego co widziałem to x10 jest największy dla m43. O dłuższej ogniskowej są np 100-300. Ale to mi wychodzi x3 a do tego zaczyna się wąskim kadrem 100mm a kończy jeszcze węższym 300. Chyba, że do końca czegoś nie rozumiem


do portetów polecam jakiś OM lub m42 50/1.4
Chciałbym te portrety w miarę dyskretnie też robić, tak żeby obiekt nie zawsze był świadomy. A z takim obiektywem stałoogniskowym to rozumiem, że musiałbym w stałej odległości te portrety robić. I na dodatek z bliska

nightelf
20.01.11, 01:13
Nie typowo studyjny portret, ot takie odseparowanie od tła. Dobrze by było gdybym nie musiał podchodzić blisko do "modeli". A najlepiej z dyskretnego dystansu jeśliby się dało na takim obiektywie

To tutaj 14-150 się nada, zwłaszcza na dłuższej ogniskowej.



Dosyć dzikie, sarny, jelenie, ale i coś małego jak ptaki
Hmm a dlaczego ciężko? W sensie zbyt mały zoom? Zbyt płohliwe? Są jakieś "lepsze" obiektywy niż ten 14-150 do takich "rzeczy"?
Z tego co widziałem to x10 jest największy dla m43. O dłuższej ogniskowej są np 100-300. Ale to mi wychodzi x3 a do tego zaczyna się wąskim kadrem 100mm a kończy jeszcze węższym 300. Chyba, że do końca czegoś nie rozumiem

Tutaj są dwa problemy, po pierwsze, trzeba podejść na wystarczająco bliską odległość do obiektu, aby zrobić mu zdjęcie. 150 mm to może być za krótko.
Osobiście na dzikie zwierzęta mam 300 i 400 mm obiektywy.
Drugi problem, to szybkość ustawienia ostrości przez aparat. Nie mam tych obiektywów, ale cudów to bym się nie spodziewał.
Olympus nie jest znany z szybkiego układu AF

Nie wiem jak blisko zdołasz podejść do zwierząt, nie płosząc ich. Ja nie potrafię się dobrze na nie zasadzić, a są ludzie, którym wystarczą krótsze ogniskowe, bo podchodzą naprawdę blisko.

100-300 z nich wszystkich najmocniej zbliża, ale z kolei właśnie nie można nim robić szerokich ujęć. Z drugiej strony ma też dość mało światła, więc nie bardzo się pewnie nada do dzikiej zwierzyny.

erol
20.01.11, 08:19
Dzięki wielkie. Wezmę tego 14-150. Wydaje mi się bardziej uniwersalny. Trochę się na nim poducze na początek.
A co z obiektywami z innych systemów? Dobrze to działa z przejściówkami? Może jakiś tańszy odpowiednik udałoby się kupić zamiast typowo m43?

fret
20.01.11, 15:50
Przemyśl wszystko od początku. Do portretu z ukrycia i do dzikiej zwierzyny przyda Ci się szybki AF, a tu zwykłe 4/3 wypadnie znacznie lepiej niż m4/3. Potrzebne ogniskowe możesz sobie oszacować. Powiedzmy, że sarenka będzie ok, jeśli pole widzenia obiektywu będzie równe 2x3m. Wymiary matrycy 4/3, to 18x13,5mm. Z obiektywem 150mm musisz podejść na odległość ok. 3x(150/18) = 25m. Uda się? Jeśli nie masz doświadczenia, to raczej nie. Policz sobie odległość od wróbelka. Też nie będzie lekko. Do tego dochodzi problem światła. W lesie nie ma go za wiele, zostaną Ci jasne polany, łąki itp. Obawiam się, że będziesz rozczarowany ogniskową 150mm i jasnością tego zooma. Z portretem jest prościej, tu przyjmij zasadę, że nie podchodzisz bliżej niż na 1,5m. Zakres 40-150mm powinien się sprawdzić znakomicie.

nightelf
20.01.11, 17:25
Obiektywy z innych systemów działają dobrze, tylko że, ostrzyć musisz ręcznie.

Ja używam Nikkora 55/3.5 Micro i jestem z tego połączenia zadowolony.

Jesteś pewien, że chcesz akurat aparat z systemu mikro 4/3?
Jak pisał kolega wyżej robienie zdjęć zwierzętom nie jest proste, wymaga sporo cierpliwości i czasu, oraz znajomości zwierząt.
Z ludźmi jest jednak łatwiej :-)

droplet
20.01.11, 17:42
Sam mam problem ale głównie dlatego, że zależy mi zgrabnym zestawie podróżnym.
H020 jest w tej chwili moim podstawowym szkłem do E-P2. Z niego składam panoramy.
Mam ale nie używam MZD 17 mm f/2.8 i kita MZD 14-42.
Waham się pomiędzy MZD 14-150 a MZD 9-18. Oba szybkie i ciche, podobno. Od dłuższego odstrasza mnie jego wielkość, szerszy jest składany. Lubię szerokie ujęcia w plenerze to pewnie 9-18 będzie pierwszy, którego wezmę.

erol
20.01.11, 20:09
Do portretu z ukrycia i do dzikiej zwierzyny przyda Ci się szybki AF, a tu zwykłe 4/3 wypadnie znacznie lepiej niż m4/3
Szybki, wolny to pojęcia względne. Nie wiem jak "wolny" jest AF na m43. Jeżeli jest to w granicach 2-3 sekundy to jeszcze jest do przełknięcia

Zakres 40-150mm powinien się sprawdzić znakomicie.
A czy taki zakres sprawdzi się również w fotografii zwierząt? chciałbym wybrać coś w miarę uniwersalnego, nie kupować od razu 10ciu szkieł. Dopiero wchodzę w ten system

Jesteś pewien, że chcesz akurat aparat z systemu mikro 4/3?Tak. Priorytetem były gabaryty aparatu.Musi być kompromis z racji tego, że dużo wędruję po górach. Nie ma mowy o żadnych lustrzankach i taszczeniu po górach kilogramów szklarni. Priorytetem są wędrówki, potem dopiero jakość zdjęć. m43 jest właśnie tym kompromisem. Lx3 robi dobre fotki, ale ostatnimi czasy często mnie ograniczał. Kilka razy natrafiłem na dziką zwierzynę i niestety. Do tego e-P2 ma odchylany wizjer, na tym też mi zależało

Jak pisał kolega wyżej robienie zdjęć zwierzętom nie jest proste, wymaga sporo cierpliwości i czasu, oraz znajomości zwierząt.Tak, wiem jak niewiele trzeba by je spłoszyć, to jednak nie priorytet a dodatek. A do tego ten 14-150 ma szeroki kąt więc mógłby uzupełnić tego panasa 20/1.7 przy szerokich ujęciach. Pewnie do tego lepszy byłby 9-18, ale no właśnie, następne szkło. Miałem nadzieję, że jest coś w miarę uniwersalnego. A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?

Karol
20.01.11, 20:43
Tak, wiem jak niewiele trzeba by je spłoszyć, to jednak nie priorytet a dodatek. A do tego ten 14-150 ma szeroki kąt więc mógłby uzupełnić tego panasa 20/1.7 przy szerokich ujęciach. Pewnie do tego lepszy byłby 9-18, ale no właśnie, następne szkło.
A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?

Zestaw Pen + 20/1.7 + 14-150 to fajne połączenie, sam pewnie kupię coś takiego w okolicach wiosny. 14-150 jest szalenie uniwersalny, nie trzeba żonglować szkłami, natomiast Panas 20/1.7 malutki, bardzo dobry optycznie, a przede wszystkim sprawdzi się przy deficycie światła. 9-18 też fajny, ale w fotografii nazwijmy to turystyczno-pejzażowej spokojnie można go zastąpić węższym szkłem (składając kilka ujęć).

nightelf
20.01.11, 21:32
A czy dużo bym stracił jeśli wziąłbym tego 40-150 zamiast 14-150? Szeroki kąt na pewno, ale jeśli chodzi o zbliżenia i o portrety?

Ja bym nie chciał się pozbyć możliwości użycia szerokiego kąta.
Jeśli brać pod uwagę pokrywające się ogniskowe, to są podobnej jakości.

erol
20.01.11, 21:53
Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.
Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? ;) Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?
Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć

gietrzy
21.01.11, 08:51
Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.

Zajrzyj do właściwego (dla tego szkła) wątku na forum. Wydaje mi się, że wklejałem link do b. ładnych portretów w słońcu "Chinki czy Japonki".


Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? ;) Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?

Osobny obiektyw albo nowy konwerter Olka pod ztcp 14-150 lub kompakt - LX3?

Karol
21.01.11, 08:57
Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć
Sporo zdjęć jest wstawianych bez exifów, te które je mają można zobaczyć przeglądarką, niektóre wymagają zdaje się wtyczki, np. Exif Viewer.

fret
21.01.11, 10:10
Myślę w takim razie, że na początek te dwa szkła będą dla mnie ok. Zobaczę czy mi czegoś brakuje czy jest za dużo. Jeszcze kilka pytań mi się pojawiło w związku z tym. Czy takim 14-150 zrobię - nazwijmy to umownie - "portret" z odległosci powiedzmy kilkunastu metrów? Czy głowa wypełni kadr i zostanie jeszcze miejsce na tło? Nie mam rozeznania w odległościach jeśli chodzi o foto takimi obiektywami.
Drugie pytanie też a propos tego obiektywu - czy nada się to jeszcze do makro? ;) Czy może lepiej zainwestować w osobny dedykowany obiektyw?
Pytanie trzecie - czy w forumowej galerii można podglądnać exif-y wykonanych zdjęć bo jakoś nie mogę tego znaleźć

Korzystaj z prostej proporcji: 150/18=ODL/DŁ
150 - ogniskowa 150mm (możesz sobie wstawić inną),
18 - dłuższy bok matrycy ma 18mm, tego nie zmieniasz,
ODL - odległość od fotografowanego przedmiotu,
DŁ - długość dłuższego boku pola widzenia obiektywu w płaszczyźnie przedmiotu.

Wzór ten jest przybliżony, ale dla większych odległości (od 2-3m) powinien być wystarczająco dokładny. Dla mniejszych nie, bo sam wzór jest uproszczony (w miejscu ODL powinno być "ODL- ogniskowa") i w zoomach ogniskowa zwykle nieco maleje przy bardzo małych odległościach.

Bez liczenia widać, że z 15m zmieścisz w pionowym kadrze całego człowieka o wzroście do 180cm

outsider
21.01.11, 10:18
Jeśli kupisz 14-150 i okaże się, że jest zbyt krótki na zwierzynę, to zawsze będziesz mógł dokupić szkło m4/3: panasonica 100-300 (jest jescze olympus 75-300, ale znacznie droższy od panasa, więc nie polecam), lub ewentualnie szkło do 4/3+adapter (olympus 70-300).

snuffi
21.01.11, 10:30
70-300 pod 4/3 jest najgorzej pracującym obiektywem pod m4/3

btw ile kosztuje 100-300 Panasa? 75-300 olego katalogowo 3399pln

gietrzy
21.01.11, 11:26
btw ile kosztuje 100-300 Panasa? 75-300 olego katalogowo 3399pln

564 Euro w Amazon.de - polski Panas jeszcze nie wiem o swoim fiszu G...

erol
21.01.11, 19:44
Korzystaj z prostej proporcji: 150/18=ODL/DŁ
150 - ogniskowa 150mm (możesz sobie wstawić inną),
18 - dłuższy bok matrycy ma 18mm, tego nie zmieniasz,
ODL - odległość od fotografowanego przedmiotu,
Nie bardzo potrafię tę prostą proporcję jednak pojąć
150/18 to daje mi 8 z kawałkiem zakładając, że to dzielenie. I co to właściwie jest to 8 z kawałkiem. Jednostki to pewnie mm

DŁ - długość dłuższego boku pola widzenia obiektywu w płaszczyźnie przedmiotu.Tego też za bardzo nie rozumiem niestety

Bez liczenia widać, że z 15m zmieścisz w pionowym kadrze całego człowieka o wzroście do 180cm
No niestety, z podanego przez Ciebie wzoru nijak tego nie moge wyliczyć

fret
21.01.11, 22:14
Odpuśćmy sobie matematykę. Wynika z tego tyko tyle, że nie będziesz miał problemów z brakiem tła. Z 10m zmieścisz w kadrze pionowym człowieka od kolan w górę, a z 20m zmieścisz całego w kadrze poziomym.

erol
23.01.11, 13:11
Patrząc na ceny rozważam jeszcze 2 obiektywy zamiast 1. Tzn jakiś Olympus lub Panas 14-42 i do tego 40-150 albo 50-200. I teraz pytanie - który tandem jest lepszy zarówno optycznie jak i gabarytowo oraz lepiej wykonany, Olympus czy Panasonic? Oraz jak to jest ze współpracą, 14-42 i 50-200 Panasa + E-P2

TOKIN
23.01.11, 13:27
Jeśli rozważasz Panasonica spacerowego, to szukaj 14-45 - jest to starsza wersja tego szkła ale lepsza optycznie od nowej 14-42.

snuffi
23.01.11, 19:02
Poczekał bym na testy 14-42 II Olego, jest ewidentnie szybszy i cichszy niż I (to jest kit do E-pl2)

Dar-i-jush
23.01.11, 19:21
70-300 pod 4/3 jest najgorzej pracującym obiektywem pod m4/3

Dla subiektywnej oceny:

http://www.youtube.com/watch?v=UEWkU7aTOeU&feature=related