PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrzenie na nocne niebo



krzysztofix2211
11.01.11, 21:39
Mam problem.Mam E-420 i nie wiem jak ustawić ostrość na gwieździste niebo.Do tej pory nie miałem problemu bo fotografowałem fuji 6500 w którym detekcja kontr.w takich scenach to bajka,tymczasem w Olku mogę dusić migawkę i nic.O CO TU CHODZI?:cry:

Muminek
11.01.11, 21:46
Na nocne niebo zawsze ustawiam ostrość ręcznie i to się sprawdza. Pozdrawiam

apz
11.01.11, 21:48
o...M.
Ustaw na manuala, , na nieskończoność, cofnij troszkę, nie za dużo i duś do dna , popatrz na monitorek, powieksz, skoryguj i po sprawie.

Pozdrawiam AP.

PS. Jak się mylę - proszę skorygować.

kristof1979
11.01.11, 21:50
Na nocne niebo zawsze ustawiam ostrość ręcznie i to się sprawdza. Pozdrawiam

Jestem ciekaw jak często udaje ci się ustawić ręcznie prawidłowo tą ostrość na mało widoczne kropeczki.Na obiektywach niestety brak skali :(
U mnie jak na razie bez rezultatu.
pozdrawiam

apz
11.01.11, 21:55
Jestem ciekaw jak często udaje ci się ustawić ręcznie prawidłowo tą ostrość na mało widoczne kropeczki.Na obiektywach niestety brak skali :(
U mnie jak na razie bez rezultatu.
pozdrawiam

One są tak daleko, że to nie ma znaczenia na co ustawisz - w obiektywach jest okienko - ono coś tam pokazuje ,ale musisz troszkę cofnąć - nieskończoność jest troszkę wcześniej niż opór, - korygujesz empirycznie.

Dobrych fot życzę AP.

Muminek
11.01.11, 21:56
o...M.
Ustaw na manuala, , na nieskończoność, cofnij troszkę, nie za dużo i duś do dna , popatrz na monitorek, powieksz, skoryguj i po sprawie.

Pozdrawiam AP.

PS. Jak się mylę - proszę skorygować.

I ten schemat się sprawdza, potwierdzam.

Moominek
11.01.11, 21:56
A jakiej ogniskowej używasz jeśli można wiedzieć?
Wyklikane z mobilka

krzysztofix2211
11.01.11, 22:06
o...M.
Ustaw na manuala, , na nieskończoność, cofnij troszkę, nie za dużo i duś do dna , popatrz na monitorek, powieksz, skoryguj i po sprawie.

Pozdrawiam AP.

PS. Jak się mylę - proszę skorygować.
To samo co Kristof1979,mam obiektywy bez skali odległości ,a na monitorku słabo te sceny widać.Pewnie się da jak mówisz ale to siermiężna robota.Dzięki za podpowiedź z powiększeniem.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

A jakiej ogniskowej używasz jeśli można wiedzieć?
Wyklikane z mobilka
150 mm w kicie x 2 oczywiście

Moominek
11.01.11, 22:23
Czyli czasy względnie krótkie, chyba że masz jakiś montaż z prowadzeniem, i obiektyw raczej otwarty. Dlatego polecam MF i ostrzenie na powiększeniu w LV. Albo wogóle ostrz na LV po kontraście.
Wyklikane z mobilka

merti
11.01.11, 23:34
Ja w lecie, jak zaliczałem nockę na Pilsku, to ustawiałem przez wizjer, na odległe światła i potem na próbę dałem w górę ale bez prowadzenia to tyko zabawa. Nocne foty gór miałem ostre, także oświetlonych kominów na Ślunsku :)

300mm, f8, t=40sek

Syd Barrett
12.01.11, 10:24
One są tak daleko, że to nie ma znaczenia na co ustawisz - w obiektywach jest okienko - ono coś tam pokazuje ,ale musisz troszkę cofnąć - nieskończoność jest troszkę wcześniej niż opór, - korygujesz empirycznie.

Dobrych fot życzę AP.

A ja myślałem, że tylko 14-54 ma nieskończoność "dalej niż nieskończoność", przy kitach też tak ktoś ma? na 2 sztukach 14-45 i dwóch 14-42 i starym 40-150 miałem tam, gdzie trzeba (nieskończoność na końcu). To jak to jest?

btw. co do wskaźników odległości bym się tak nie cieszył, bo np taki 14-54 ma niestety strasznie małą skalę odległości-dla mnie nieużyteczną prawie zupełnie w szacowaniu odległości.

Dar-i-jush
12.01.11, 12:49
A ja myślałem, że tylko 14-54 ma nieskończoność "dalej niż nieskończoność", przy kitach też tak ktoś ma? na 2 sztukach 14-45 i dwóch 14-42 i starym 40-150 miałem tam, gdzie trzeba (nieskończoność na końcu). To jak to jest?


14-42 też ma nieskończoność przed końcem:wink: Nie wiem dlaczego tak jest. Utrudnia to życie, ale pewnie ten zapas jest potrzebny do czegoś.

Metody są przynajmniej trzy:
1. Wyostrzyć na najdalszy obiekt, na który się da, przestawić na MF i robić niebo,
2. Na czuja cofnąć nieco pierścień,
3. Próbować na kontraście

Syd Barrett
12.01.11, 16:19
14-42 też ma nieskończoność przed końcem:wink: Nie wiem dlaczego tak jest. Utrudnia to życie, ale pewnie ten zapas jest potrzebny do czegoś.

Metody są przynajmniej trzy:
1. Wyostrzyć na najdalszy obiekt, na który się da, przestawić na MF i robić niebo,
2. Na czuja cofnąć nieco pierścień,
3. Próbować na kontraście

ok, dzięki. Tak jak napisałem wyżej - 2szt 14-42, 2szt 14-45 i stary 40-150 mają na go prawie* tam gdzie trzeba. Podejrzewam, że jest więcej takich "wyjątków od reguły" ;)
Za to w modelu 14-54, którego używałem dali "niezły" zapas więc można kręcić i kręcić :D

* - na zdjęciach nie widać, żeby coś było źle.

krzysztofix2211
16.01.11, 15:47
Z tego co wszyscy piszą,trzeba jednak tylko z manualem,nie ma rady.Pozostaje tylko konkluzja że jednak aparaty cyfr.bez lustra,przynajmniej niektóre pomijając możliwość wykadrowania,mają ogromną przewagę nad lustrami ,wspom.przezemnie Fuji 6500.Pozdrawiam.

epicure
16.01.11, 17:05
Pozostaje tylko konkluzja że jednak aparaty cyfr.bez lustra,przynajmniej niektóre pomijając możliwość wykadrowania,mają ogromną przewagę nad lustrami ,wspom.przezemnie Fuji 6500.Pozdrawiam.

To, o czym mówisz, nie wynika z braku lustra, tylko z wielkości matrycy. S6500 ma małą matrycę, a więc uzyskiwana głębia ostrości jest bardzo duża. W związku z tym gdziekolwiek nie ustawisz ostrości, to i tak będziesz miał hiperfokalną nawet na pełnej dziurze. Po prostu wszystko będzie ostre, również niebo.

dog_master
24.01.11, 12:52
http://www.dofmaster.com/ ;)