PDA

Zobacz pełną wersję : fotocela



krzysiek1902
5.04.07, 19:57
Która fotocela jest lepsza ? Tylko do fotoceli MIF potrzeba dokupić gorącą stopkę lub szynę na lampę. POMOCY ! ceny od 32 do 100 zł.

Karol
6.04.07, 05:40
Przede wszystkim pytanie -czy potrzebujesz fotoceli potrafiącej ignorować przedbłysk pomiarowy? - jak będziesz jej używać z lustrzanką raczej nie, jak z kompaktem - raczej tak - większość kompaktów przed błyskiem podstawowym wysyła przedbłysk - jeżeli fotocela nie ma opcji zignorowania go będzie wyzwalać lampę zbyt wcześnie. Z podanych przez Ciebie DS-1 do takowych należy ale jest pewnie też najdroższa.
Po drugie czułość fotoceli - w trudnych warunkach - dużo światła zastanego czy fotocela przysłonięta czymś, jedne fotocele będą dawać radę inne nie. Sam mam DS-2 - ta sama co DS-1 tylko trochę inna budowa i jestem zadowolony - fotocela jest czuła - praktycznie zawsze wyzwala lampę - nawet w trudnych warunkach. Nie wiem jak pracują pozostałe wymienione przez Ciebie.
Po trzecie - fotocela musi mieć szynę pod lampę (rozumiem, że nie chcesz jej montować wewnątrz lampy) a może mieć gniazdo statywowe czy wtyczkę np. duży jack (DS-2 tak ma) dzięki której można wyzwalać kolejne lampy - podłączając odpowiednie okablowanie.
Jak wspomniałem - mam DS-2 i jestem zadowolony ale nie wiem na ile tańsze fotocele spełnią Twoje oczekiwania...
Mam nadzieję, że troszkę naprowadziłem...

krzysiek1902
6.04.07, 15:57
Która fotocela jest lepsza ? Tylko do fotoceli MIF potrzeba dokupić gorącą stopkę lub szynę na lampę. POMOCY ! ceny od 32 do 100 zł.


proszę o więcej opini na ten temat !

krzysiek1902
8.04.07, 19:32
czy można wmontować fotocelę do środka tej lampy

LubMich
9.04.07, 10:33
fotocelę w dowolny sposób musisz podpiąć pod synchronizację lampy.. czyli pod dwa przewody do których w zależności od własnych wymagań podpinasz się wybierając własną drogę ;):

:arrow: są podpięte pod gorącą stopkę (środkowy bolec stopki i masa)
ta propozycja wymaga odpowiedniego złącza w fotoceli - lub kombinację taiego złącza i czegoś co połączy to złącze z fotocelą.. zazwyczaj wszystko można kupić 0 majsterkowania

:arrow: mają wyprowadzenie na dodatkowy wtyk - (jack albo inne gniazdo synchro)
jeżeli fotocela też ma takie gniazdo potrzebny będzie tylko przewód do ich połączenia - majsterkowanie w skali od 0 do 1 (skala1-5) w przypadku domowej produkcji przewodu

:arrow: są wewnątrz obudowy - i możesz się do nich dobrać po rozebraniu obudowy
wbudowanie fotoceli to droga ostatnia i wymagająca odrobiny zacięcia majsterkowicza.. wymagane będzie wlutowanie się w te dwa kabelki.. i wygospodarowanie odrobiny miejsca wewnątrz obudowy lub zaraz przy niej.. w zależności od obudowy, wymaganego efektu estetycznego trudność od 2 - 4 :>

z wymienionych fotocel odrobinę znam tylko mif - i z tego co mi wiadomo jest ona niesamowicie uniwersalna.. cena to pewno kwestia jakości elementów, a więc i czułości niezawodności i tylko musisz sprawdzić jakich dodatkowych umiejętności wymagać może Twój aparat (przedbłyski i td..)

krzysiek1902
25.04.07, 11:38
Kupiłem fotocele MIF 2.0 i i jednak zdjęcia wychodzą dużo lepiej z zewnętrzną lampą, przedewszystkim brak czerwonych oczu, zjęcia na dalszą odległość.

rodia
30.06.07, 11:57
ma ktoś z was MIF 2.x ? i używał tego z E-500?? pilne

krzysiek1902
30.06.07, 22:26
ma ktoś z was MIF 2.x ? i używał tego z E-500?? pilne
wejdź tu http://fotocela.phorum.pl/ i poczytaj

rodia
2.07.07, 09:49
e500 i e-500 ta szukajka nie znajduje

rodia
8.07.07, 19:36
Ja mam pytanko odnośnie przedbłysków. Czy jak się przełączy w tryb M aparat i ustawi jedną z opcjo FULL, 1/4, 1/16 itd to czy wtedy przedbłysk też występuje?

grizz
8.07.07, 19:49
Nie, bo po co?

Przedbłysk występuje, gdzy lampa/aparat musi pomiar wykonac.

rodia
8.07.07, 19:50
Nie, bo po co?

Przedbłysk występuje, gdzy lampa/aparat musi pomiar wykonac.

Tak wlaśnie rozumuję, ale wolałem się upewnić.

rodia
22.07.07, 17:52
(nie edytuje poprzedniego bo to juz kawał czasu)

Ponieważ mam problem z wyzwalaniem fl-36 przez MIF to czy możecie podać jakie macie sprawdzone fotocele które wyzwalają właśnie FL-36 ?

Dempsey
23.07.07, 22:58
Rodia mam sprawdzony wyzwalacz radiowy (poszukaj wątku poniżej tego ;-) ) - trzeba niestety sprowadzać go z Hongkongu, bo te oferowane u nas też nie wyzwalają FL-36 - wiem, bo sprawdziłem ;-). Podejrzewam, że z tego samego powodu (specyficzne parametry wyzwalania) nie działa też FL-ka 36 z fotocelą MIF.

dobas
28.06.08, 21:52
Ja mam taką :

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=1299&d=1175795732

I o ile z lampami tyou PHILIPS czy NATIONAL działa bez problemu to z FL36 nie chce mi odpalić - tyle z informacji dla potomnych :)

nie wiem czy to kwestia wadliwej fotoceli czy ten typ tak ma.

ale nie działa z FLką

rodia
28.06.08, 22:34
no wlasnie z FL-36 nie tylko niektore fotocele nie chcą działać, ale również radio triggery. Kumpel niedawno kupił radiowy wyzwalacz i z fl36 nie działa. Testowaliśmy na 2 egzemplarzach fl36 i nic. a na fl50 bez problemu.

dobas
28.06.08, 22:42
szkoda bo musze kupić teraz inną fotocelkę a nie wiem jaka żeby działała z FL i była zacna i tania :)

rodia
28.06.08, 23:48
Ja mam zamiar rozpracować problem w FL-36. Postaram się opracować jakąś "przejściówkę" czy coś takiego żeby fl wyzwalać fotocelami. Jak mi sie uda to dam znac.

dobas
29.06.08, 16:59
a ktoś ma doświadczenie jaka fotocela smiga a jaka nie śmiga z FL 36 - bo to cenne informacje przed zakupem fotoceli czy trigera ( tak to się mówi :) ? )

Rafał Czarny
29.06.08, 17:30
szkoda bo musze kupić teraz inną fotocelkę a nie wiem jaka żeby działała z FL i była zacna i tania :)

Mam tę fotocelkę z pierwszego postu (pierwsze zdjęcie). Tumax SS01. Działa z FL-36 bez problemu. Niestety, kiepsko współpracuje z lampą Canona Speedlite 380EX (mam tę lampkę z dawnych, Canonowskich czasów). Błyska, ale za każdym razem trzeba tę lampę wyłączyć i włączyć. Denerwujące to jest niebywale.

Z Fl36 śmiga jak złoto.

barber
29.06.08, 21:27
Fl-36 nie działa z pewnymi fotocelami ponieważ może ma za niskie napięcie na stopce do zasilenia tejże fotoceli (zasilana dwoma ogniwami). Zmierzone miernikiem ma 4.5V na styku wyzwalającym i zwarte wyzwala lampę siłą błysku w zależności od ustawienia. Lampa jest jak najbardziej OK.

rodia
29.06.08, 21:33
Fl-36 nie działa z pewnymi fotocelami ponieważ może ma za niskie napięcie na stopce do zasilenia tejże fotoceli (zasilana dwoma ogniwami). Zmierzone miernikiem ma 4.5V na styku wyzwalającym i zwarte wyzwala lampę siłą błysku w zależności od ustawienia. Lampa jest jak najbardziej OK.
Nie krzań. MIF ma własne zasilanie a też nie dziala z fl36.

barber
30.06.08, 17:37
Ja nie krzanię tak sobie teoretycznie, tylko praktycznie. Jak napisałem wyżej, styki wyzwalające zwierane i lampa błyska że hej. Dlaczego nie wyzwalają jej fotocele tego nie sprawdzę ponieważ takowej nie mam.

dobas
30.06.08, 17:59
czyli że co jest rozwarte a powinno być zwarte :?:

rodia
30.06.08, 21:17
Ja nie krzanię tak sobie teoretycznie, tylko praktycznie. Jak napisałem wyżej, styki wyzwalające zwierane i lampa błyska że hej. Dlaczego nie wyzwalają jej fotocele tego nie sprawdzę ponieważ takowej nie mam.
Piszesz o tym, ze jest za niskie napięcie na stopce i nie zasila fotoceli. No kurde jak fotocela ma własne zasilanie (np. MIF) to jak ta teoria może być prawdziwa??

barber
30.06.08, 22:33
Napisałem że może ma za niskie dla prostych fotocel zasilanych napięciem stopki. Jeżeli są fotocele z własnym zasilaniem i jej nie wyzwalają to nie mam pojęcia dlaczego, ponieważ gdy zwieram kawałkiem przewodu styk wyzwalający to błyska.

Dar-i-jush
30.06.08, 22:41
Tylko 36 nie działa z fotocelami, czy 50 też? Mam na myśli te proste po 35 zł.

rodia
30.06.08, 22:45
36. z niektorymi radio triggerami tez nie chce.

Dempsey
1.07.08, 09:00
Tak jak pisałem wcześniej w tym wątku (w innym dotyczącym wyzwalaczy radiowych również). FL36 przez swoje niskie napięcie zasilania ma bardzo duże wymagania co do dokładności zwarcia. Proste fotocele i wyzwalacze radiowe nie dają pełnego zwarcia, gdyż obwody realizujące tę funkcję mają jednak jakąś swoją szczątkową rezystancję. Zazwyczaj jest ona nieistotna dla większości lamp... ale niestety nie dla FL36. Im lepsze parametry zwarcia wyzwalacza tym dokładniejsze działanie z innymi lampami, gdy mają już słabe baterie. Jeśli chodzi o wyzwalanie radiowe to mam to przetestowane - TEN WYZWALACZ (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16766&cat=0&page=) działa poprawnie z FL-36. Przesyłka z HK doszła przrz cztery dni. Cena niższa niż w Polsce za niedziałające z FL-36 :shock::?::twisted:

J.Graph
22.07.08, 18:12
Witam.

Mam problem ...
Mam dwie stare lampy błyskowe ...
Candraflex EF800 i Toshiba 320 ...
Obie lampy mają na stopce 250V-270V
Naczytałem sie różnych opinii że fotocele działają tylko do 180V ...

Która fotocele kupić żeby bez problemu działała mi z tymi lampami ??
Chodzi mi o fotocele z gwintem żeby zamontować te lampy na statywie ..

Pozdrawiam ...

J.Graph
24.07.08, 03:49
Czyli jednak nikt nie wie :(

Meister
24.07.08, 22:43
Moze jednak pokaze:
http://www.allegro.pl/item406372589_fotocela_z_goraca_stopka_i_gniazdem_ synchro_.html
"Wytrzymuje napięcie na stykach lampy do 400V."
Sprawdz, az taki drogi nie jest, jak cos to reklamacja. ;D
Zapomnialbym: http://mif.sold.pl/index.php?cPath=21_27 kontakt, forum itp. Sprobowalbym na Twoim miejscu kupic jedna, jezeli zadziala to nastepna ;D
Pozdro!

J.Graph
24.07.08, 23:56
Dziękować dobry człowieku :)
O to mi właśnie chodziło a nie mogłem sobie sam poradzic :cry:

Pozdrawiam Serdecznie :)

J.Graph
21.01.10, 17:51
Witam.

Zakupiłem sobie dwie fotocele ... działają z dwoma lampami ... ale z Metzem nie chcą ... czy to może być problem styków czy szukać przyczyny głębiej ?? Fotocele sprawdzałem na innych lampach i bangla ... lampa tez sprawna bo podpięta do body błyska ...

Pozdrawiam.

EDIT:

No i sprawdziłem ... to nie wina styków ... co jeszcze może byc powodem że fotocela nie wyzwala mi tej lampy ??


EDIT2:

Dobra, konkretne pytanko ... czy możliwe żeby fotocela nie wyzwalała mi tej lampy z tego powodu że styki na stopce są jednością z przyciskiem TEST lampy ??

Pzdr