PDA

Zobacz pełną wersję : nowy posiadacz Olympus sp800uz - co jak ustawić, by zdjęcia były udane



misiek3371
1.01.11, 14:31
witam,
jestem szczęśliwym? posiadaczem aparatu Olympus sp800uz. Zrobiłem już kilka (może około 250 zdjęć) i niestety większość z nich jest rozmazana i niewyraźna. Kupiłem ten model z myślą że będzie to niezły aparacik a na razie jakoś nie wygląda to kolorowo. Proszę o jakieś porady co i gdzie poprzestawiać w ustawieniach aby zdjęcia były udane.
Z góry dzięki.

snuffi
1.01.11, 14:48
Co chcesz fotografować, w jakich warunkach oświetleniowychitd
To takie podstawowe info jakie potrzebne jest do pomocy Tobie.

Wstępnie ustaw aparat na iAuto, a rozdzielczość na 8mpix. Do pocztówki wystarczy, a i aparat będzie miał łatwiej

Dar-i-jush
1.01.11, 15:14
Wstępnie ustaw (...) rozdzielczość na 8mpix. Do pocztówki wystarczy, a i aparat będzie miał łatwiej
W jakim sensie łatwiej? Przecież aparat i tak używa pełnej rozdzielczości, a potem jedynie przeskaluje zdjęcie.

Zdjęcia są niewyraźne, bo pewnie zdjęcia robione są na długich ogniskowych, światła jest mało, a ręka się trzęsie. Poza tym trzeba pamiętać, że nawet zdjęcie zrobione ze statywu i nie poruszone, kiedy będzie oglądane na komputerze w powiększeniu 1:1 nie będzie super ostre.

zbyma72age
1.01.11, 15:36
Najlepiej zajrzeć do doświadczeń innych typu test np.:
http://www.fotomaniak.pl/25174/olympus-sp-800uz-test/ to już gotowa instrukcja !!!
Pooglądać sobie jakie inni stosowali ustawienia i czytać w Google co inni piszą - opinie
http://www.google.pl/search?q=olympus+sp-800+uz+test&hl=pl&prmd=ivns&source=univ&tbs=vid:1&tbo=u&ei=zSsfTdaOIpK08QPRj9SWBQ&sa=X&oi=video_result_group&ct=title&resnum=5&ved=0CE4QqwQwBA
http://www.steves-digicams.com/camera-reviews/olympus/sp-800-uz/sample-photos-93.html
Jedno co można zauważyć z zdjęć testowych, to to, że ten model jak większość UZ Oly najlepiej wykorzystać przy A i f/~5,6, dla przysłony np. 5.6 głębia ostrości aparatu (oraz ostrość zdjęć) jest największa.
Ustawianie ostrości:
„inteligencja” SP-800UZ na pewno lepiej sobie radzi, gdy w kadrze są linie pionowe i ukośne, a nie poziome. Jeśli obiekt nie ma linii pionowych przytrzymujemy aparat w pozycji pionowej, ustawiamy ostrość, korzystamy z funkcji blokady ostrości, po czym ustawiamy aparat ponownie w pozycji poziomej i wykonujemy zdjęcie.
- Aparat szybciej zmierzy odległość, gdy sami wybierzemy punkt pomiarowy. Jeśli zatem zależy nam na szybkości wyłączamy wielopolowy pomiar ostrości, przełączając na pomiar punktowy-SPOT.
- Jeśli nie trzeba nie używajmy najkrótszej ogniskowej – unikniemy zniekształceń beczkowatych. W praktyce, jeśli obiektyw cofnie się maksymalnie na Wide („dobije do końca”), staram się trochę wydłużyć ogniskową nie tracąc na jasności.
- Gdy aparat czasem „nie łapie” ostrości – pomaga leciutkie poruszenie dźwignią zoomu.
- W silnym słońcu na wyświetlaczu LCD pojawiają się pionowe białe paski smugi, refleksy (np w miejscach gdzie światło odbija się od błyszczących metalowych lub szklanych powierzchni). Taka sytuacja jest normalna i nie musi być powodem do zmartwienia. Występowanie pasków na LCD nie ma też negatywnego wpływu na jakość rzeczywistego zdjęcia, nie kierujemy aparatu w słońce i ostre światło powstaje zjawisko bloomingu poczytać można np.:
http://www.fotografuj.pl/Article/Blooming_matryca_aparatu_nie_daje_rady/id/80 Blooming
- Stabilizacja minimalizuje rozmazanie zdjęcia wynikające z drgań ręki fotografa ale jeżeli drgania te będą za duże, to niestety, stabilizacja nie potrafi już ich skompensować. Stabilizacja daje lepsze zdjęcie przy fotografowaniu z ręki a gorsze, gdy i tak nie ma drgań (b. dobry statyw). Odpowiedź jest prosta, fotografując stabilnym aparatem wyłączamy stabilizację.
- Balans bieli na początek = Auto
- jeśli nie chcemy zaszumionych zdjęć nie korzystamy z ISO większego niż 400, powyżej chyba że nie masz innego wyboru (słabe oświetlenie, ale wtedy lepiej z lampą błyskową).
Więcej poczytać uwagi w internecie.

judasz
1.01.11, 15:36
moze wrzuc jakas fotke to popaczymy :) sobie na nia wszyscy i cos wiecej bedzie wiadomo .pzdr

misiek3371
2.01.11, 16:05
siemka. troszkę poradziłem już sobie z problemem niewyraźnych zdjęć. po prostu podczas robienia zdjęć zacząłem używać zawsze lampy błyskowej oczywiście ustawionej na Auto. ISO mam na 50 a balans bieli na Auto. Wg. mnie jest lepiej.