PDA

Zobacz pełną wersję : Analogowa lampa błyskowa



fura
22.12.10, 11:00
Witam! Mam takie pytanko na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi otóż czy istnieje możliwość wykorzystania lamp błyskowych ze stopką do analoga w fotografii cyfrowej. Chodzi mi o to czy można kupić jakieś przejściówki, wyzwalacze błysku lub inne bajery żeby jakoś to podziałało, czy raczej jest to niemożliwe. Pozdrawiam

danmacz
22.12.10, 11:18
zalezy od modelu, a le wielu przypadkach jest mozliwe, zwłaszcza gdy wartosci przysłony lub stopień siły blysku możesz wprowadzać ręcznie, bo lampy te nie komunikują się z body i zazwyczaj walą maksymalnym fleszem (nie dziala automatyka)

grizz
22.12.10, 11:21
W olku zadnych oprzejściówk nie trzeba. Podpinasz i działa. Tylko przed podpieciem sprawdź jakie napięcie daje na stopce, żeby puszki nie uwędzić...

heniobe
22.12.10, 11:25
Witam! Mam takie pytanko na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi otóż czy istnieje możliwość wykorzystania lamp błyskowych ze stopką do analoga w fotografii cyfrowej. Chodzi mi o to czy można kupić jakieś przejściówki, wyzwalacze błysku lub inne bajery żeby jakoś to podziałało, czy raczej jest to niemożliwe. Pozdrawiam

Trzeba by to do precyzować, ja mam lampę Nikona robioną w czasach aparatów analogowych a pracuje z cyfrowym. Abstrahując od sprawy regulowania błysku, problem jest w stykach stopki które w zależności od marki są różnie ustawiane.
pozdrawiam hb

fura
23.12.10, 13:40
heniobe - fakt, z tego co piszecie to chyba macie na myśli jakieś bardziej zaawansowane elektronicznie lampy, ja miałem na myśli lampy w jeszcze starsze w stylu Unomatów i jemu podobnych.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.rockycameras.com/ekmps/shops/rockcameras/images/unomat-hanimex-camera-flashes-3%5Bekm%5D666x500%5Bekm%5D.99-13891-p.jpg)

heniobe
23.12.10, 15:35
Przykro mi ale nie wiele na ten temat Ci nie powiem. Ta pierwsza to nie ma styków tylko wyzwala się przez wężyk. Trzeba by się postarać o schemat i z jakimś elektronikiem pogadać. Można kupić stopkę SS01 firmy Tumax /ok. 60-80 PLN/ do której dokręca się lampę /odpowiednie układy styków stopki do odpowiedniej lampy/ w której jest fotocela i dzięki temu ta dokręcona lampa błyska jak "zobaczy" błysk innej lampy, np. wbudowanej. Wymaga to jednak dobrania odpowiednich typów. Bez doświadczeń się chyba nie obejdzie.
pozdrawiam świątecznie hb.

Rafał Czarny
23.12.10, 16:26
Trzeba by to do precyzować, ja mam lampę Nikona robioną w czasach aparatów analogowych a pracuje z cyfrowym. Abstrahując od sprawy regulowania błysku, problem jest w stykach stopki które w zależności od marki są różnie ustawiane.
pozdrawiam hb

Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

Heniobe, dodatkowe styki służą do komunikacji lampy systemowej z body. Ale przez gorącą stopkę możesz wyzwalać wszystko. Używałem z powodzeniem lampy nikon sb-28 podpiętą od Olka E400.

Jak wcześniej napisano - trzeba uważać na napięcie na stopce. Nie może być za duże.

heniobe
23.12.10, 16:54
Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

Heniobe, dodatkowe styki służą do komunikacji lampy systemowej z body. Ale przez gorącą stopkę możesz wyzwalać wszystko. Używałem z powodzeniem lampy nikon sb-28 podpiętą od Olka E400.

Jak wcześniej napisano - trzeba uważać na napięcie na stopce. Nie może być za duże.

Dzięki za wyjaśnienia, ja też wyzwalam sb28 ale poprzez ten wynalazek Tumaksa o którym pisałem wyżej. Nie znam się na tym zbyt dobrze ale jeśli Tobie współpracuje z E400 i napięcie nie jest zbyt duże to może z E30 też będzie ?
pozdrawiam świątecznie. hb

irek50
23.12.10, 18:32
zalezy od modelu, a le wielu przypadkach jest mozliwe, zwłaszcza gdy wartosci przysłony lub stopień siły blysku możesz wprowadzać ręcznie, bo lampy te nie komunikują się z body i zazwyczaj walą maksymalnym fleszem (nie dziala automatyka)

--------------------------
To jest bardzo mylące wyjaśnienie. --- Wszystkie lampy uniwersalne, które mają własny czujnik światła działają z automatyką przysłony. Tak jak napisał Rafał problem jest z lampami, które mają inną budowę zamocowania na sanki. Także może być problem z lampami dedykowanymi do określonych systemów (potrzeba zaklejania pewnych styków). Natomiast uniwersalne lampy z jednym stykiem centralnym (z automatyką lub bez) wymagają tylko sprawdzenia napięcia synchronizacji --pozdrawiam

grizz
23.12.10, 18:36
Wszystkie współczesne aparaty mogą wyzwalać "obce" lampy przez gorącą stopkę. Wyjątkiem jest Konica-Minolta/Sony, bo oni wymyślili własną stopkę.

.

Problem ze stopka minolty/sony załatwia przejściówka za 10-20zł.

Syd Barrett
23.12.10, 19:01
heh obie firmy lamp są w tabelce ale modelów nie ma. z podłączaniem rosyjska ruletka - spali się aparat (od razu, albo za którąś[to jest poprawne słowo???) próbą) albo będzie działać lata!
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Jeśli napięcie jest za duże można przerobić lub oddać do przerobienia (kiedyś było to chyba 70zł)
http://www.maciekk.pl/foto_lampa_blyskowa.html

Ja mam przerobionego Vivitara 273 i lampa spisuje się znacznie lepiej od podolimpusowego Tumaxa (a napięcie teraz wynosi tyle co baterie 4x1,2V)