PDA

Zobacz pełną wersję : pod wode obiektyw czy lampa ?



dobas
9.12.10, 23:26
Pytanie częste zwłaszcza tu na forum... i zwłaszcza w fotografii naziemnej :)

Moje pytanie jest troszkę przebiegłe otóż docelowo chcę i to i to...

w tej chwili pod wodę mam EPL1 z 14-42 i obudową pt-ep01
w planach zakupowych jest micro 9-18 i lampa ufl-1 lub ufl-2 ( która jeszcze nie wiem bo nie bardzo ogarniam różnice miedzy nimi )

wszystkiego na raz nie kupię i pytanie czy lepiej na początek mieć 14 mm z lampą czy 9 mm bez lampy ? :)

pytanie kieruje do fotografów nurków bo niestety w tej materii jestem ciemny jak tabaka w rogu i chciałbym posłuchać porad mądrzejszych i bardziej doświadczonych

dodam jeszcze że niepełny zestaw bedę uzywał w czystej wodzie w rejone równika więc nie będzie takiej masy zawiesiny w wodzie jak u nas,,,

słowem co kupić na pierwszy ogień zeby było optymalnie

dobas
11.12.10, 12:16
odświeżam :)

voovoo2
11.12.10, 12:42
Jezeli sie nie mylę to pod wodą fotografuje droplet.Wal do niego na PW.Pzdr

Plumek
11.12.10, 12:55
Wal na forum fotografii podwodnej: na przykład na tym (http://forum-nuras.com/viewforum.php?f=11). Nie ma znaczenia jakim sprzętem (w sensie marki) - ma znaczenie czy ze światłem czy bez. W rejonie równika światła będziesz miał chyba sporo - nawet na 20 metrach (niżej to chyba i tak jest mniej ciekawie). Więc może lepiej szerszy obiektyw? No - chyba, ze wraki zamierzasz focić, to bez światła ciężko... Ale ja to czysto teoretycznie dywaguję - trochę pod wodą się moczę, zdjęć jeszcze żadnych nie udało mi się zrobić :)

Muminek
11.12.10, 14:24
Kiedyś mnie wzięło na podwodne focenie i tutaj http://www.fotografiapodwodna.pl/porady/14.html dużo się dowiedziałem, mają sklep i są trochę zorientowani, to tak dla informacji gdyby się nikt z nurków nie odezwał:). U mnie z braku czasu skończyło się na olympusowskim pstrykaczu podwodnym i bez choćby jednej lampy jak dla mnie to nie ma sensu jeżeli chodzi o kolory. Pozdrawiam

droplet
11.12.10, 16:55
Ja osobiście bym wolał, WA od światła.
Światło działa do ok 2m.
Od czasu jak egzotyczne rybki można oglądać nawet McDonalds, makro już nie robi takie wrażenia. Mnie się podobają szerokie ujęcia z światłem zastanym.
Osobny problem to WB, niektórzy używają filtrów przy ujęciach wraków.
BTW na twoim miejscu zainteresowałbym się podwodną panoramą, widziałem efekty u Piotra Stósa, dla mnie rewelacja.

Syd Barrett
11.12.10, 17:23
ja bym wybrał najpierw lampę. kadr zawsze można delikatnie rozszerzyć, chyba że znajdziesz się w paszczy wieloryba, wtedy przydałby się szerszy kąt, zresztą nawet już będąc w paszczy bez lampy nic nie zdziałasz.

Plumek
11.12.10, 17:45
BTW na twoim miejscu zainteresowałbym się podwodną panoramą, widziałem efekty u Piotra Stósa, dla mnie rewelacja.

Oj Piotrek jest niezły w te klocki - ale siedzi w tym już lata całe. Naprawdę majstersztyk, jeśli chodzi o podwodne foto. Miałam okazję bardzo dawno go poznać i widzieć przygotowania, a potem efekty.

dobas
11.12.10, 21:01
Ja osobiście bym wolał, WA od światła.
Światło działa do ok 2m.
Od czasu jak egzotyczne rybki można oglądać nawet McDonalds, makro już nie robi takie wrażenia. Mnie się podobają szerokie ujęcia z światłem zastanym.
Osobny problem to WB, niektórzy używają filtrów przy ujęciach wraków.
BTW na twoim miejscu zainteresowałbym się podwodną panoramą, widziałem efekty u Piotra Stósa, dla mnie rewelacja.

WB mnie rozłożyło całkowicie teraz :) mam serię rawów ale nie mam pojęcia jak to ugryźć żeby wywołać i zeby wyglądało jak normalne podwodne zdjęcie... :)

jeden RAW nawet wyślę na popRAWkę

panoramę kiedyś zdziałam na pewno - QTVR pod wodą na bank będę robić :) ale na razie się w ogóle uczę co i jak...

grizz
11.12.10, 21:03
WB mnie rozłożyło całkowicie teraz :) mam serię rawów ale nie mam pojęcia jak to ugryźć żeby wywołać i zeby wyglądało jak normalne podwodne zdjęcie... :)



Buhah... to ja wiem :D

(Rada dropleta z mini-zlotu w Krakowie) - zabierz biały talerz z hotelu i użyj go jako wzornika :D

dobas
11.12.10, 21:06
Buhah... to ja wiem :D

(Rada dropleta z mini-zlotu w krakowie) - zabierz biały talerz z hotelu i użyj go jako wzornika :D

Właśnie przeczytałem to już po nurkowaniach. Zacząłem wywoływać rawy spod wody i... trafiłem na ścianę :) Jak poszperałem i poczytałem to gdzieś u nas trafiłem na radę z talerzem :)

kdarek
5.01.11, 01:26
Ja bym się dwóch minut nie zastanawiał - Lampa to podstawa szczególnie w e-pl1 gdzie masz nieprzezroczystą obudowę więc z wewn lampy nie skorzystasz. Wiekszość ryb focisz z 1-2 metrów... W niebieskich wodach od pewnej głebokości ustawienie balansu bieli nie rozwiąże problemu - pierwszy plan będzie nadal czarno-niebieski. Nie wspomnę już o jaskiniach czy grotach lub polskich wodach gdzie najlepsze zdjęcia robisz w nocy.

dobas
5.01.11, 01:38
poluje na lampy na Allegro docelowo i tak musze mieć wszystko :)

Na wyjazd z powodu cięć budżetowych idzie to co mam. Trudno...

i tak pare lat minie zanimm będę sie w UW czuł tak swobodnie jak na powierzchni...