PDA

Zobacz pełną wersję : 4/3 a μ4/3



2ev
8.12.10, 21:41
Poczytałem sobie na temat kompatybilności obiektywów i nasunęło mi się parę pytań.

1. Dlaczego obiektywy 4/3 (np. 35 f/3.5 macro) nie ostrzą po kontraście z μ4/3?
Przecież z E-30 af chodzi bez problemu.

2. Co z lampami systemowymi czy można sterować bezprzewodowo grupą lamp?
Olympus coś przebąkuje, że dopiero po podpięciu np. FL-36R do aparatu a Panasonic milczy jak grób?

2EV

epicure
8.12.10, 22:16
1. Dlaczego obiektywy 4/3 (np. 35 f/3.5 macro) nie ostrzą po kontraście z μ4/3?
Przecież z E-30 af chodzi bez problemu.

Jesteś pewien, że z E-30 chodzi bez problemu? Z tego, co mi wiadomo, to po kontraście ostrzą tylko szkła z niebieskim pierścieniem. I w μ4/3 (przynajmniej w puszkach Olympusa, bo Panas już tego nie gwarantuje) też ostrzą, tyle że szybkość pozostawia wiele do życzenia.


2. Co z lampami systemowymi czy można sterować bezprzewodowo grupą lamp?
Olympus coś przebąkuje, że dopiero po podpięciu np. FL-36R do aparatu a Panasonic milczy jak grób?

W Olku można, w Panasie nie...

2ev
8.12.10, 22:28
Jesteś pewien, że z E-30 chodzi bez problemu? Z tego, co mi wiadomo, to po kontraście ostrzą tylko szkła z niebieskim pierścieniem. I w μ4/3 (przynajmniej w puszkach Olympusa, bo Panas już tego nie gwarantuje) też ostrzą, tyle że szybkość pozostawia wiele do życzenia.


W Olku można, w Panasie nie...

Jestem pewien, mam takowy działa wolno, ale działa.

A to ważna informacja, Panas odpada zostaje Olek.


2EV

Dar-i-jush
9.12.10, 19:51
Jestem pewien, mam takowy działa wolno, ale działa.


Czy Kolega byłby w stanie określić, jak ma się prędkość ostrzenia ZD35 po kontraście w względem ZD50 na zaprezentowanego w filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=GiYLVF_yjw8&feature=mfu_in_order&list=UL

?

Sawa
9.12.10, 22:29
Cześć,


2. Co z lampami systemowymi czy można sterować bezprzewodowo grupą lamp?

Bawiem się E-PL1, i sterowałem FL-50R ką przy wykorzystaniu lampy wbudowanej.

pozdrawiam,

2ev
9.12.10, 23:00
Czy Kolega byłby w stanie określić, jak ma się prędkość ostrzenia ZD35 po kontraście w E-30 względem ZD50 na Ep2 zaprezentowanego w filmiku:
?

Bardzo podobnie, dokładnie będę mógł odpowiedzieć jutro wieczorem.

Najszybciej ostrzy Leica 14-50 f/3.8-5.6 prawie tak szybko jak na detekcji fazy. Zresztą w "tabelce" jest opisana jako działająca z mikro 4/3.

2EV

grizz
10.12.10, 00:26
Bardzo podobnie, dokładnie będę mógł odpowiedzieć jutro wieczorem.

Najszybciej ostrzy Leica 14-50 f/3.8-5.6 prawie tak szybko jak na detekcji fazy. Zresztą w "tabelce" jest opisana jako działająca z mikro 4/3.

2EV

Ciekawe... stare szkiełko sprzed ery liveView a śmiga... :roll:

epicure
10.12.10, 00:31
O ile mnie pamięć nie myli, to ten obiektyw pojawił się jako kit do Panasa L10, więc na LV musiał pracować.

grizz
10.12.10, 00:51
Bleh, jak ten czas leci.

gietrzy
10.12.10, 09:35
względem ZD50 na Ep2 zaprezentowanego w filmiku:

Nie ma tragedii jak na makro :shock: - poczekam na wersję mikro, jak pójdą na kompromis optyczny, to rozważę klasyka. Jest jakiś filmik z 2-5 metrów?

RadioErewan
10.12.10, 10:07
ZD50 ostrzy z p2. Jak wpadnie na pomysł przelecenia się po całym zakresie ogniskowych, to jest baaaardzo wolno. Jak tylko sobie doostrzy, to jest wolno.
ZD14-54 I też działa z AF. Nie mam 35 by sprawdzić.

Pozdrawiam

Jack
10.12.10, 10:46
Jesteś pewien, że z E-30 chodzi bez problemu? Z tego, co mi wiadomo, to po kontraście ostrzą tylko szkła z niebieskim pierścieniem. I w μ4/3 (przynajmniej w puszkach Olympusa, bo Panas już tego nie gwarantuje) też ostrzą, tyle że szybkość pozostawia wiele do życzenia.Nie tak do końca z niebieskim paskiem... Obiektywy 14-42, 40-150 II, 25, 9-18, 14-54 II (nie wiem, czy wszystkie wymieniłem), przystosowane są sprzętowo do tzw. High-Speed Live View AF. Nie chodzi o brak zdolności w ogóle do nastawienia ostrości o kontraście, tylko o sposób współpracy z LV - z tymi obiektywami, w lustrzankach sygnalizowany jest aktywny hybrydowy AF, a więc chodzi tylko o ten High-Speed. W przypadku PENa wszystkie nastawiają ostrość po kontraście, chociaz nie zawsze jest to extraprędko (np. 50/2.0, jak pisał RE, przy 150/2.0).
To "wszystkie" ma dwa zastrzeżenia:
1. współpraca PENa z lustrzankowym 70-300 jest bardzo wq...wiająca, to chyba jedyny obiektyw, który kręci bardzo długo i często nieskutecznie,
2. nie dopinałem jeszcze do PENa obiektywu 300/2.8, więc nie wiem, jak działa.
Na pewno jest zdecydowanie lepiej, niż jak u pewnego producenta, który deklarował, że lustrzankowe obiektywy owszem pracują z bezlusterkowcem, ale czas łapania ostrości wynosi 2-7 sekund.
Pozdrawiam
Jack

Dar-i-jush
10.12.10, 10:54
1. współpraca PENa z lustrzankowym 70-300 jest bardzo wq...wiająca, to chyba jedyny obiektyw, który kręci bardzo długo i często nieskutecznie

Z GH1 wydaje się całkiem w porządku, więc to chyba kwestia korpusu:
http://www.youtube.com/watch?v=rxfUzp7YPCI&feature=player_embedded#!

Znalazłem też filmiki, z których wynika, że ZD50macro ostrzy szybciej z E-P1 niż G2.

gietrzy
10.12.10, 13:07
Na pewno jest zdecydowanie lepiej, niż jak u pewnego producenta, który deklarował, że lustrzankowe obiektywy owszem pracują z bezlusterkowcem, ale czas łapania ostrości wynosi 2-7 sekund.

No cóż we'll do it better do czegoś zobowiązuje ;) - by nie mówić wprost o którego chodzi dwa ;)

2ev
10.12.10, 19:57
Gietrzy, możesz coś napisać o sterowaniu lampą FL-36R?

2EV

gietrzy
10.12.10, 23:48
Gietrzy, możesz coś napisać o sterowaniu lampą FL-36R?


Nie używam jej do R, na GF1/E-PL1 przełączam na auto (bez ttl) - wtedy nie ma opóźnień, walę do góry z +1EV, używam Sanyo i balans bieli: lampa błyskowa - to wszystko co wiem i chcę wiedzieć nt. tej lampy :)

2ev
11.12.10, 14:50
Nie używam jej do R, na GF1/E-PL1 przełączam na auto (bez ttl) - wtedy nie ma opóźnień, walę do góry z +1EV, używam Sanyo i balans bieli: lampa błyskowa - to wszystko co wiem i chcę wiedzieć nt. tej lampy :)

Aha czyli można ją wyzwolić za pomocą wbudowanej fotodiody.

A mógłbyś zobaczyć czy po wpięciu jej do E-PL1 da się w menu ustawić opcję remote?

2EV