PDA

Zobacz pełną wersję : Wyposażenie studia do 12 tys. zł



luc4s
5.12.10, 17:47
Hej, mam do Was prośbę. Założyliśmy na mojej uczelni Studencką Agencję Fotografii. Oprócz reporterki chcemy się bawić w studiu również. Dostaniemy na ten cel ok 12 tys. zł dofinansowania od samorządu studentów. Co byście polecali kupić za tą kasę? Za tą kwotę musimy kupic już kompletne wyposażenie, bo znając życie, szybko kolejnej dotacji nie dostaniemy.

Myślę, że potrzebujemy 2 mocne lampy z softboxami jakimiś większymi, jeden z oktagonalnym, jakąś lampę na tło i jakąś na kontrę, poza tym typowy szpej studyjny. Czy warto patrzeć w stronę Elfo i tym podobnych, czy to jest przerost formy nad treścią i wystarczą całkowicie jakieś Quantumy itp?

Esjot
5.12.10, 18:00
Jeśli pozwolisz:)
Moim zdaniem jeśli pójdziecie w Elfo przy tym budżecie to skromnie będzie.
Na Quantumach pracowałem prawie trzy lata i złego słowa powiedzieć nie mogę.Polecam skoncentrować się na jednej mocnej lampie pod oktę(ok.1000 Ws),ze dwie 600Ws pod boki i dwie 300Ws np,na doświetlanie tła i inne kontry.Do tego ze dwa rodzaje podstawowych softów na lampę,jakaś blenda ,kilka modyfikatorów(beauty,snoot,wrota)dobre mocne statywy(wbrew pozorom bardzo ważna sprawa) plus trochę drobiazgów.Dacie radę:)
Pytanie jeszcze jak duże pomieszczenie będzie i co zamierzacie głównie w studio robić?

luc4s
5.12.10, 18:23
No właśnie ja też to widzę. Co do pomieszczenia, to jeszcze się ma okazać, co szanowna uczelnia nam łaskawie udostępni... Jeżeli się uda, to dostaniemy salę na nowym kampusie na Ruczaju w Krakowie. Osobiście bym chciał żeby to było więcej jak 50 m2, ale zobaczymy czy się uda. Co ma być focone? Poza hobbystycznymi sesjami to zdjęcia na zamówienie różnych instytucji UJ, czyli głównie ludziska na okładki plakatów, bądź gazet uczelnianych.

Esjot
5.12.10, 18:41
Jak do 50m i do wymienionych zadań to światła starczy.Jakby co to służę pomocą na PW

grizz
5.12.10, 19:09
Napisz do Piotra (http://hensel.pl/). Doradi Ci zestaw pod dane pomieszczenie.

A i lampki fajne ;)

Rafał Czarny
5.12.10, 19:58
Napisz do Piotra (http://hensel.pl/). Doradi Ci zestaw pod dane pomieszczenie.

A i lampki fajne ;)

Mały szczegół. Jeszcze jedna dotacja będzie potrzebna na hensele.

luc4s
5.12.10, 20:04
Mały szczegół. Jeszcze jedna dotacja będzie potrzebna na hensele.

Właśnie miałem to pisać :)

grizz
5.12.10, 20:29
e tam ;) Popytać nie zaszkodzi.

ZTCP za 12k to juz fajne zabawki się zanabędzie.

Mirek54
5.12.10, 20:30
Jako ze Wy studenci to mysle,ze dwa halogeny budowlane wystarcza.Reszte na napoje przeznaczyc.:wink:

henry1
5.12.10, 20:43
Jako ze Wy studenci to mysle,ze dwa halogeny budowlane wystarcza.Reszte na napoje przeznaczyc.:wink:

I to jest sedno całej sprawy :-)

Joki
6.12.10, 12:22
Witam serdecznie.

Jakiś czas temu wyposażałem podobne studio. Choć PowerLux-y spisują się znakomicie, mając taka kwotę kupiłbym chyba lampy firmowe. Jedna mocniejsza 500-600Ws i trzy słabsze po 300Ws. Mam atelier 5*6,2 i przy tych wymiarach 300Ws całkowicie wystarczają. Nigdy nie odkręciłem ich na więcej niż 4 w skali 1-6. Przy jasnych szkłach światła jest za dużo, ale przy pomieszczeniu 50m2, dla 300Ws nawet z f1,4 powinno już dać się wykorzystać.
Lampy koniecznie z mocowaniem: "Bowens" żeby nie szukać później dedykowanych modyfikatorów.
Do tego:
- okta 120cm. (tylko taka z możliwością założenia "plastra miodu" bo na zwykłe się nie da. Mają inaczej mocowany przód),
- duży soft prostokątny np. 60x120cm.
- dwa soft-y 60x90cm. (przynajmniej jeden z: "plastrem" ale przy takiej kasie brałbym wszystkie tego typu),
- beauty dish z: "plasterm..." (przy takim pomieszczeniu min. 50cm.) Z: "plastrem" daje fajne, prawie teatralne światlo,
- wrota z filtrami (nawet dwa komplety czasami mogą się przydać a tanie są),
- strumiennica,
- statyw W806 4szt.
- statyw piesek jeden taki 40-80cm. drugi całkiem niski 15-20cm.
- żuraw, ale nie taki najtańszy. Fajne mieli w Funsports, udźwig 15kg. z dodatkowym uchwytem i korbka do regulacji głowicy żeby co chwile nie ściągać do regulacji, ale teraz nie ma i maja być dopiero w styczniu,
- uchwyt do blend odradzam. Nie do użycia. Strata czasu i kasy. Do tego potrzeba asystenta/ki,
- wyzwalacze na 2,4GHz, np. YongNuo wystarczą spokojnie i są pewne na 100% strzałów, no i baterie do odbiornika kupisz w każdym kiosku a jak będziesz chciał to i jako wyzwalacz aparatu wykorzystasz,
- jest jeszcze fajne ramię "MagicArm" Quantuum-a ale nie mogę znaleźć opinii o jego wytrzymałości a w sklepach nie maja tego na stanie żeby obejrzeć. Z tym, że w takim pomieszczeniu pewnie będzie i tak za małe.
- jeśli zostanie kasy to system szynowy do sufitu byłby pełnym komfortem zamiast żurawia. Z tego co znalazłem na sieci, wydaje się, że w częściach można złożyć go taniej!
- blendy (mniejsza okrągła 60-80cm. i większa owalna 80-120cm.),
- ustawiane blendy i: "murzyna" sami sobie zrobicie u stolarza z płyty HDF.
- tła białe, szare, czarne. Kolory wedle uznania jeśli zostanie kasy. Polipropylen to chyba tylko jako białe do przepalania, bo poza tym to okropne są. Burchle widać, marszczy się, rozciąga. Karton to jedyna alternatywa do poważniejszych zastosowań,
- jeśli polipropylen to koniecznie aluminiowe tuleje, bo inaczej tekturowa tuba się wygina i tkanina się faluje od nierównomiernych naprężeń, trzeba od razu przewinąć! Nie da się tych zafalowań usunąć później,
- system łańcuszkowy zawieszania teł całkowicie wystarczy. Tylko dobrze szukaj na sieci bo taki na 6 teł można kupić za 600zł a można ten sam za 350zł.
Tyle na razie przychodzi mi na myśl.
Powodzenia!