PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki statyw/rig do filmowania?



cezdeville
29.11.10, 13:03
W związku z debiutem E-5, zastanawiałem się trochę nad ideą filmowania za pomocą aparatu. Marketing Canona bardzo ciśnie na ten temat. Co chwila słyszy się o tym, że jakiś tam film został nakręcony aparatem.
Miałem w ręku parę modeli z funkcją filmowania i generalnie mam wrażenie, że aparat jest fatalnie przystosowany do takiego zadania. Nie mam na myśli możliwości, nazwijmy to: optyczno-technicznych, tylko ergonomię. Aparat wydaje mi się diablo niewygodny do takich zastosowań.
Czy jest na to jakaś rada?

Spotkałem się w internecie ze specyficznymi statywami/rigami, które upodabniają trochę aparat do kamery naramiennej.
Pytanie: czy ktoś miał okazję korzystania z takiego urządzenia, a jeśli tak, to jakie wrażenia z takiej pracy?

taztaz
29.11.10, 13:33
Masz raje sama lustrzanka kiepsko się nadaje do filmowania. Jest to po prostu mało wygodne, przez lata biegałem z profesjonalnymi kamerami rożnych producentów,a tu nagle ktoś wyskakuje z aparatem i każe filmować :). Całe szczęście ze są gotowe akcesoria do aparatów które rozbudowują system ale jednocześnie ułatwiają pracę. NA początek statyw a raczej głowica, nie fotograficzna tylko video np manfrotto 501 ,503. trzeba tez zainwestować w system szyn, do którego przylecimy aparat i pokrętło follow focus. Monitor poglądowy i ewentualnie kompendium. Niestety tanio nie jest ale znacznie rośnie komfort pracy.
Z 2 strony wszystko zależy do jakiej produkcji video chcemy tego użyć jeżeli do filmów z wakacji to zdecydowanie nie warto.

pmfoto
29.11.10, 16:39
temat był już poruszany na forum.

Joki
29.11.10, 16:45
Witam serdecznie.

Jakiś steadycam do filmowania z ręki też nie zaszkodzi.
Pozdrawiam.

Fatman
29.11.10, 23:53
temat był już poruszany na forum.

Oooo to by się bardzo przydał link :-)

Z mojej strony napiszę tylko, że nawet statyw naramienny bardzo pomaga w filmowaniu lustrzanką -np. popularny model Tytan z Foton Kalisz.
W połączeniu z wizjerem LCDVF w znacznym stopniu poprawia stabilność oraz wygodę podczas rejestracji filmów.

cezdeville
1.12.10, 10:28
Witam!

Jeśli temat był już poruszany na forum, to również chętnie zobaczę link.
Ze swoich poszukiwań znalazłem osobne forum poświęcone video DSLR:
http://videodslr.pl/

a tam cały dział poświęcony stabilizacji:
http://videodslr.pl/stabilizacja-f35.html?sid=2de5048296513db0852a94faf59d6093

co ciekawe tam też wspominają o produktach firmy Foton, no i ciekawostka, sam producent zapowiada statyw dedykowany do filmowania lustrzanką.
to rodzima produkcja, więc ciekaw jestem ile może kosztować. sprawdziłem ceny na ich stronie i muszę przyznać że wydają się całkiem rozsądne. link do wspomnianego tematu:
http://videodslr.pl/tytan-krypton-t374.html

Lailonn
8.10.11, 00:06
Ja co prawda posiadam kamerę ale szukając riga wynalazłem Glidecam HD-1000 i wyższe. Jak ktoś nie planuje wydawać 10 paczek, to chyba niezły wybór ;)

shary
16.12.11, 21:11
A może jakiś steadicam, glidecam home made?
TUTAJ (http://www.yb2normal.com/DIYsteadicam.html) widać że da się to zrobić z "beleczego". Używacie czegoś takiego?


A tutaj film zrobiony lustrzanką Canon 60D na glidecamie. Efekt jest niesamowity.

http://www.youtube.com/watch?v=Ume7ZIfhFpE&feature=player_embedded

leszekkl
20.12.11, 08:30
Ciekawe urządzenie i skuteczne na pewno do kamery,dzięki ,,schary" za opis i film.

Rafał Czarny
20.12.11, 09:51
Aż się nie chce wierzyć, że ten film powstał przy pomocy tego prymitywnego ustrojstwa.

shary
20.12.11, 10:27
Aż się nie chce wierzyć, że ten film powstał przy pomocy tego prymitywnego ustrojstwa.
Rozmawiałem z tym chłopakiem. On od kilku lat ćwiczy "parkour". Tak to się chyba nazywa. Więc kadr w którym kamera "przelatuje" nad przeszkodą, został zrobiony w tem sposób że on tą przeszkodę poprostu przeskoczył. Też uważam że nagranie jest bliskie doskonałości.

hades
20.12.11, 10:30
Filmy z wakacji mogą nabrać nowego wymiaru.

sna
12.01.12, 18:16
Potwierdzam, takimi wynalazkami mozna całkowicie odmienić wygląd ujęć.
Jakość samego Steadicama jest ważna ale na tym filmiku z Parkour ujawnia się kolejna bardzo ważna rzecz czyli szeroki kąt, bez którego widać było by wahania dużo bardzej.
Ogólne zasady brzmią:
Czym szerzej tym lepiej.
Czym ciężej tym lepiej (masa całego zestwu)

Co do filmiku to ładny ale ujęcia na nim zaprezentowane należą do najprostszych ujęć jakie można wykonać tym wynalazkiem.
Rozpędzić się i na wprost.
Dużo trudniejsze są zatrzymania, obracania, powroty, schody itp. gdzie ważny jest pion, kadr oraz delikatność, miękkość przejśćia z ruchu do zatrzymania i odwrotnie.

Fatman
26.01.12, 18:59
Ostatnio miałem przyjemność przetestować sprzęt firmy Hangrip (u nas dystrybutorem jest Prolite) i przyznam, że bardzo mi się ich produkty spodobały, głównie ze względu na jakość wykonania oraz funkcjonalność.
Na RIGa zamontowałem GH2 z podpiętym starym, dobrym Heliosem i dzięki wspomaganiu ręcznego ostrzenia (Follow Focus i monitor podglądowy) zrobiłem kilka ciekawych ujęć, których bez tego wspomagania nie dał bym rady wykonać, nawet po dłuższych próbach.
Biorąc pod uwagę zapowiedzi na temat niesamowitych możliwości filmowych nadchodzącego Olympusa OM-D, myślę że niebawem tego typu sprzęt stanie się powszechniejszy.

Zainteresowanych zapraszam do przeczytania recenzji na moim blogu: http://www.fatman73.fotolog.pl/rigi-follow-focusy-i-inne-cuda-od-prolite,2284698,link.html

shary
26.01.12, 19:18
Motyla noga! Rafał, a te śruby wbijające się w pierścień ostrości? Wbijające się w Heliosa jeszcze przeżyję, ale w jakąś eLę !!!? Umrę z rozpaczy :(

Fatman
26.01.12, 19:31
Katowałem nimi Sigmę 85 1.4 oraz Nikkorka 35 1.8 delikatnego jak jajko -przeżyły, bez widocznych śladów. Poza tym można użyć innego pierścienia, bez śrubek dystansowych -coś bardziej delikatnego :-)

sna
27.01.12, 13:55
Umieść Follow Focus po lewej stronie Rigu. To jest jedyne odpowiednie miejsce do umieszczenie pokrętła zmiany ostrości. Po co wymyślać świat od nowa jak w kamerach ostrość ustawia sie lewą ręką. Wkońcu tym zestawem chcesz kręcić wideo a nie robić fotki.
Na Twoim blogu zdjęcie Pani w czerwonym szaliku, trzymającej rig lewą ręką a prawą follow focus-a, pokazuje własnie czego należy się wystrzegać. Podczas ruchu ciało człowieka nie przemieszcza się dokłądnie tak jak widzą nasze oczy. Bujamy się na boki, raz lewa strona, raz prawa. Mózg te bujania nam stabilizuje ale kamera to nagrywa.
Tak więc opieranie zestawu na prawym ramienieu i podpieranie go lewą ręką powoduje większe drgania.
Przenieś follow na lewą stronę rigu, podpieraj go prawą ręką i prawym ramieniem a ostrz lewą ręką.
Pozwoli to na łatwiejsze obracanie się i panoramowanie gdy całość spoczywa na jednym ramieniu i jednej ręce z wybranej strony.
Co do zestawu to drażniąca jest ta długa szyna z dzurami na akcesoria. Za duża do tego wynalazku.
Follow focus w tej formie moze przenosić drgania, więc przydała by się giętka linka z pokrętłem. (może dystrybutor to ma tylko nie dał?), tak czy inaczej to przydatna rzecz.
Żeby ten rig sprawdzał sie w codziennym użytkowaniu potrzebna by też była manetka z kilkoma guzikami połączona z body jakimś kablem lub bezprzewodowo.
Brak sterowania rec/stop pod ręką skutecznie mnie odstrasza w codniennym użytkowaniu tego i podobnych zestawów.

Fatman
27.01.12, 21:02
Przyznam, że po kilkunastu próbach wolałem umieścić po prawej -tak mi było po prostu wygodniej :-) (może dlatego, że lewą dłoń lekko ostatnio uszkodziłem ? -jak wyleczę to ponownie sprawdzę jak to będzie, dzięki za info).


Co do zestawu to drażniąca jest ta długa szyna z dzurami na akcesoria. Za duża do tego wynalazku.

Niestety tylko taką szynę dostałem w zestawie -przy następnej okazji poproszę (albo po prostu w końcu kupię :-) ) o coś mniejszego. Podobnie w kwestii linki z pokrętłem do FF.

Sterowanie rec/stop -w sumie można by to rozwiązać za pomocą pilota/wężyka, muszę tylko sprawdzić jakie są pod tym względem możliwości aparatów, które posiadam (NEX-5N i GH2), bo dotychczas nie było mi to potrzebne -a w przypadku, na który zwróciłeś uwagę, rzeczywiście było by to bardzo wygodne.

Śliczne dzięki za komentarz -jest dla mnie bardzo przydatny :-)

Pozdrawiam serdecznie.