PDA

Zobacz pełną wersję : Tessar 2,8/50



bugi27
24.11.10, 21:48
Witam
Parę dni temu otrzymałem stary aparat alt ix-n .Aparat jak aparat postawiłem na półce ładnie się prezentuje. Zainteresował mnie obiektyw Tessar 2, 8/50 firmy C.Z.J. Posiadam aparat E-520 i zastanawiam czy ten obiektyw można jakoś wykorzystać , czy warto szukać przejściówek i.t.d.

Pozdrawiam
Bugi

irek50
24.11.10, 22:05
Witam
Parę dni temu otrzymałem stary aparat alt ix-n .Aparat jak aparat postawiłem na półce ładnie się prezentuje. Zainteresował mnie obiektyw Tessar 2, 8/50 firmy C.Z.J. Posiadam aparat E-520 i zastanawiam czy ten obiektyw można jakoś wykorzystać , czy warto szukać przejściówek i.t.d.

Pozdrawiam
Bugi
-----------------------
Ten obiektyw jest przeciętny... Nic lepszego tym nie zrobisz (z E-520) w porównaniu z zoomem, który prawdopodobnie posiadasz...--pozdrawiam

Karol
24.11.10, 22:10
Lubiłem slajdy naświetlane moim egzemplarzem Tessara, ale matryca to trochę inna bajka. Obiektyw jest ciemny jak na stałkę - do portretowania, pracy w kiepskich świetle, czy uzyskania płytkich GO nie będzie dobrym wyborem, w makro natomiast powinien się nieźle sprawdzić, z tym, że sobie teoretyzuję bo nie podpinałem go do E-systemu.

sq9mcs
25.11.10, 09:20
Moż☺e i do makro byłby dobry ale jest za ciemny. Warto zainwestować w 50mm ale ze światłem 1.7, 1.8.

bugi27
25.11.10, 22:15
Wielkie dzięki za szybki odzew .Sprawa się wyjaśniła.
Mam w domu jeszcze obiektywy po Zenicie Mir i Helios 2/58 .Też żadna rewelacja, ale myślę , ze ten ostatni do makro będzie ok.
pozdrawiam

Bugi

Karol
25.11.10, 22:20
Też żadna rewelacja, ale myślę , ze ten ostatni do makro będzie ok.

O ile trafiłeś na dobry egzemplarz, będzie całkiem fajny również do portretu.

Bodzip
25.11.10, 23:16
Wielkie dzięki za szybki odzew .Sprawa się wyjaśniła.
Mam w domu jeszcze obiektywy po Zenicie Mir i Helios 2/58 .Też żadna rewelacja, ale myślę , ze ten ostatni do makro będzie ok.
pozdrawiam

Bugi

Myślę, że ten Helios do makro będzie jak najbardziej ok. Poniżej nim właśnie robione


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://213.17.239.50/robale/PA161471.jpg)

darkelf
26.11.10, 03:37
Tessar to taki Pancolar dla ubogich, wg mnie nie ma sensu oszczędzać i tak Pancolar jest tani.

bugi27
29.11.10, 20:42
Jak rozumiem do makro będzie mi potrzebny pierścień odwrotnego mocowania ?

Bodzip
29.11.10, 21:01
Jak rozumiem do makro będzie mi potrzebny pierścień odwrotnego mocowania ?

raczej pierścienie pośrednie

Thomasso
29.11.10, 22:28
Moż☺e i do makro byłby dobry ale jest za ciemny. Warto zainwestować w 50mm ale ze światłem 1.7, 1.8.

Ciemność w makro akurat nie robi różnicy - i tak trzeba przymykac do f8, czasem f11, żeby jakąś sensowna GO uzyskac (a nie tylko sfotografować ostro koniec czułków owada;-) ).
50-tka do makro akurat, choc pewnie skala odwzorowania nie będzie powalająca - trza bedzie użyc pierścieni pośrednich i/lub makrokonwertera (np. Raynox DCR-250).

Thomasso

danmacz
29.11.10, 23:35
tessar ma tą zaletę że jest prakrycznie tak samo ostry na całej płaszczyźnie,ma ładny bokeh- problem w tym ze jezeli ma mocowanie altix, to nie znajdziesz przejsciówki, zresztą tessar to dość tani obiektyw, aczkolwiek starsze wersje chyba lepsze i optycznie i mechanicznie

bugi27
30.11.10, 22:04
Muszę się przyznać że trochę pokręciło mi się w głowie Wydawało mi się ,że wystarczy mojego Heliosa zamontować na aparacie tyłem do przodu ( tak robi mój kumpel ) i już można wskoczyć w zaczatowany świat makro. Jaką przewage nad pierścieniem odwrotnego mocowania mają pierścienie pośrednie.
za światłe porady będę wielce wdzięczny. Wiem , że orginalne pierścienie są dosyć drogie.

nyny
30.11.10, 22:13
Muszę się przyznać że trochę pokręciło mi się w głowie Wydawało mi się ,że wystarczy mojego Heliosa zamontować na aparacie tyłem do przodu ( tak robi mój kumpel ) i już można wskoczyć w zaczatowany świat makro. Jaką przewage nad pierścieniem odwrotnego mocowania mają pierścienie pośrednie.
za światłe porady będę wielce wdzięczny. Wiem , że orginalne pierścienie są dosyć drogie.

Podstawowa to taka, ze odwrotnie zamontowany daje dosyc duza winiete co powoduje, ze centrum kadru jest tak naprawde do uzytku.
Ponadto posrednie daja duze wieksze mozliwosci manipulacji.

pozdro

Thomasso
30.11.10, 22:19
Jaką przewage nad pierścieniem odwrotnego mocowania mają pierścienie pośrednie.
za światłe porady będę wielce wdzięczny. Wiem , że orginalne pierścienie są dosyć drogie.

W zasadzie pomijalnie pogarszaja jakość obrazu - wszak nie mają soczewek. Zmniejszaja minimalną odległość, z której możesz ostrzyć (pozwalają przyblizyć się bardziej do obiektu), a co za to wpływaja na uzyskanie większego powiększenia (skala odwzorowania).
Nie sa wcale tak drogie. Pewnie miales na mysli oryginalne pierscienie do olkow cyfrowych, fakt ten jest drogi, ale do manualnych obiektywow wystarczy nabyc zestaw "manualny" bez elektroniki za psie pieniadze. Ba.. za psie pieniadze mozesz nabyc nawet oryginalne pierscienie Olympusa ale przeznaczone do systemu analogowego OM.

T.

bugi27
30.11.10, 22:33
Może mała podpowiedź. Gdzie tego szukać ?
Zastanawiam się ,czy zwykły pierścień nie będzie robił zwarć na korpusie

Bodzip
30.11.10, 23:27
Do obiektywów M42 to może takie :)
http://allegro.pl/makro-100-pewny-pierscienie-posrednie-m42-i1345785252.html
czasem można taniej znaleźć.
Ja mam takie