PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróbka lampy Metz 45CT-1



irek50
21.11.10, 11:34
Metz 45 CT-1 jest solidną lampą reporterską dostępną obecnie dosyć tanio na allegro. Ma ponad 2x większą moc błysku niż FL-50. Moja przeróbka ułatwia wykorzystanie jej jako lampy studyjno-plenerowej z użyciem parasolki odbijającej. Wykonałem zewnętrzny regulowany (pochylany) sensor dla trybu automatyki oraz płynną regulację mocy błysku (potencjometrem) w trybie manualnym. Akumulatorki (6szt) umieściłem w rurce statywu. Lampa jest skrócona (obcięta) o długość oryginalnego koszyczka na akumulatory. Dla zwiększenia zapasu energii można w rurce umieścić 12szt akumulatorków połączonych po 6szt równolegle. Aluminiowa rurka pełni rolę przewodnika dla bieguna "minus" wrzuconych akumulatorków :)
--------------
Uzupełnię opis, jeśli kogoś to zainteresuje --pozdrawiam

NightCrawler
21.11.10, 21:32
Irek budowniczy :D
Dobre!
Daj więcej danych: co jak gdzie kiedy dlaczego ;)

irek50
22.11.10, 21:47
Kolega NightCrawler zainteresował się tematem :) więc kontynuuję ... Na razie poprawka własnego pomysłu ze stykami zasilania -- pokazuję właściwe połączenie przed zaizolowaniem --Dzięki temu dla wymiany akumulatorów wystarczy podnieść górną część czyli lampę i wymienić ładunek w rurce :)
------------
Górna rurka nasuwa się na dolną, w której są akumulatorki --Lampa swoim ciężarem zapewnia dobry styk na biegunie "plus" (minus jest na rurce)

NightCrawler
23.11.10, 04:30
Normalnie Twoje "wynalazki" mnie zbijają z nóg czasami :)
Fajnie, że ktoś kombinuje i jeszcze dzieli się tym z innymi.

apz
23.11.10, 05:44
Metz 45 CT-1 jest ...
.... Wykonałem zewnętrzny regulowany (pochylany) sensor dla trybu automatyki oraz płynną regulację mocy błysku (potencjometrem) w trybie manualnym. Akumulatorki (6szt) umieściłem w rurce statywu. Lampa jest skrócona (obcięta) o długość oryginalnego koszyczka na akumulatory...
--------------
Uzupełnię opis, jeśli kogoś to zainteresuje --pozdrawiam

Mógłbyś przybliżyć szczegóły techniczne sensora i i potencjometru - w tym jestem laikiem całkowitym... A to elementy które trzeba będzie dokupić.

Fajna adaptacja - jak dopadnę lampę postaram się ją dostosować . Dzięki za pomysł. Na ile błysków wystarczyło te 6 baterii?

irek50
23.11.10, 09:02
apz: Znajdę wieczorem link do swojego wątku o tym sensorze z potencjometrem. Jeśli chodzi o ilość błysków to ze względu na moc lampy będzie tego ponad setkę na pełnej mocy przy dobrych aku. Jeśli lampa błyska jako swiatło dodatkowe, to można zrobić ponad 2 tysiące :) (np dla f2)--pozdrówka

irek50
24.11.10, 20:44
Tutaj jest opis zewnętrznego sensora z potencjometrem:https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=5903&highlight=potencjometr&page=13

apz
24.11.10, 22:49
Dotarłem, dziękuję

Pozdrawiam AP.