PDA

Zobacz pełną wersję : Nie ostrzy w ogóle



iro
18.11.10, 23:00
Witam po raz pierwszy Szanownych Forumowiczów.
Mam problem z obiektywem Welt Blick 1:3,5 f:135mm (M42+adapter bagnetowy). Otóż po rozmontowaniu i naprawie przysłony (zaoliwiona) i złożeniu obiektywu, okazuje się, że w ogóle nie ostrzy z E-510. Nie sprawdziłem czy ostrzył przed naprawą. Soczewki są założone raczej poprawnie ponieważ inaczej się nawet nie da. Pierścień ostrości pracuje właściwie, przysłona teraz też.
Natomiast można kręci pierścieniem ostrości do woli, a ostrości nie ma.

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Tomashhh
18.11.10, 23:26
a przełączyles na manualne ostrzenie w korpusie?

rzezniol
18.11.10, 23:36
Nie ma ostrosci czy nie ma potwierdzenia ostrości bo to 2 rozne sprawy ...
Jak pierścieni ostrosci pracuje prawidlowo ( porusza odpowiednia grupa soczewek) to ostrosc powinna sie trafić ...

Jak nie ma potwierdzenia w adapterze z dandelionem to sprawdz czy dandelion siedzi na miejscu... czy sie nie obluzowal, czy ctyki sa czyste i stykaja do dandelionu ...

Adapter bez elektroniki pozwoli zrobic tylko zdjecie w trybie manyalnym ustawienia ostrosci..

Pozdro

iro
18.11.10, 23:53
Obiektyw jest całkowicie manualny, zwykły adapter bagnetowy nie dandelion, więc nie ma potwierdzenia, ostrzenie ręczne podgląd przez wizjer albo pogląd na żywo. Posiadam też inny teleobiektyw manualny 300mm 1:3,5 i jest super też na tym adapterze M42\4/3.

apz
19.11.10, 00:29
To go musisz rozebrać i jeszcze raz złożyć , jak nie pójdzie to warsztat, musiałeś coś źle połączyć przy składaniu, prawdopodobnie jakieś cięgno połączone z pierścieniem ostrzenia.

Pozdrawiam AP.

iro
19.11.10, 00:40
Jeśli chodzi o napęd ostrzenia to odbywa się na gwincie. Tak więc napęd działa prawidłowo. Z tego co zauważyłem w obiektywach manualnych ze stałą ogniskową, pokręcając pierścieniem ostrzenia, soczewki nie rozjeżdżają się względem siebie tylko cały zestaw soczewek oddala się lub przybliża wewnątrz obudowy obiektywu. Myślałem natomiast, że może odwróciłem którąś soczewkę, ale raczej nie ma takiej możliwości. Nie dał by się złożyć.

hades
19.11.10, 00:57
Mimo wszystko źle go złożyłeś. Porada pierwsza: odwiedź serwis foto. Porada druga (jeśli potrafisz znaleźć schemat tego szkła): otwórz go raz jeszcze i sprawdź czy na pewno jest dobrze złożony. Tu nic więcej nie da się powiedzieć bez obejrzenia tego obiektywu lub wypróbowania czy są możliwe inne kombinacje elementów.

sq9mcs
19.11.10, 10:19
Wszystko się da źle złożyć. Zrobiłem podobny efekt na obiektywie 135mm. Założyłem odwrotnie jedną z soczewek.

lukasz78
19.11.10, 10:31
Skoro inny manual ostrzy z tą puszką i adapterem to niestety ale coś Ci się nie tak złożyło.

To wygląda jak "oczywista oczywistość". ;)

iro
19.11.10, 11:18
Szanowni Koledzy
Otóż w błąd wprowadziło mnie to, iż byłem przekonany, że soczewki muszą być zdystansowane. W związku z tym odwróciłem drugą soczewkę. W konstrukcji obiektywu jak się okazuje soczewki mogą się stykać. Po poprawnym założeniu drugiej soczewki obiektyw śmiga. Po zapoznaniu się ze schematami obiektywów, wyraźnie widać, że pierwsza i druga muszą być wypukłością do zewnątrz.
Ja natomiast założyłem pierwszą , która koncentruje światło, poprawnie, wypukłością do zewnątrz. Drugą natomiast odwróciłem, co powodowało oczywiście brak ostrzenia. Tak więc chyba w każdym obiektywie pierwsza i druga muszą być wypukłością do zewnątrz.
Dziękuję wszystkim
Pozdrawiam
Irek

Rafał Czarny
19.11.10, 11:25
Edit. Error.

iro
29.11.10, 21:34
Szanowni Koledzy
Otóż w błąd wprowadziło mnie to, iż byłem przekonany, że soczewki muszą być zdystansowane. W związku z tym odwróciłem drugą soczewkę. W konstrukcji obiektywu jak się okazuje soczewki mogą się stykać. Po poprawnym założeniu drugiej soczewki obiektyw śmiga. Po zapoznaniu się ze schematami obiektywów, wyraźnie widać, że pierwsza i druga muszą być wypukłością do zewnątrz.
Ja natomiast założyłem pierwszą , która koncentruje światło, poprawnie, wypukłością do zewnątrz. Drugą natomiast odwróciłem, co powodowało oczywiście brak ostrzenia. Tak więc chyba w każdym obiektywie pierwsza i druga muszą być wypukłością do zewnątrz.
Dziękuję wszystkim
Pozdrawiam
Irek
sorry,
soczewki nie mogą się stykać

Alleg_pl
29.11.10, 22:19
sorry,
soczewki nie mogą się stykać
to teraz wyszło masło maslane brah...