PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy systemu OM z cyfrowym olkiem



Simon_stg
18.11.10, 20:59
Otóż nurtuje mnie pewna kwestia...Ostatnio zdarza mi się dość często trafiać w necie na obiektywy systemu OM za małą kasę. Zastanawiam się nad zakupem np stałki 50 mm i przejściówki z systemu OM na system 4:3. Jednak jest pewna nieścisłość - ponoć przy zastosowaniu tego typu obiektywów przestaje działać światłomierz. czy ktoś ma w tej kwestii jakieś doświadczenie? Wątek na granicy cyfry i analoga dlatego umieszczam tutaj. Jeżeli nieprawidłowo to proszę o przeniesienie. :)

hades
18.11.10, 21:11
Ten wątek https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=5033 ma ponad 1500 postów. Jest w nim chyba wszystko co trzeba wiedzieć na temat szkieł manualnych.

arhtus
18.11.10, 21:33
Witaj
Światłomierz z analogowymi szkłami działa jak najbardziej choć często zdarza się, że aparat troszku prześwietla.
Nie ze wszystkimi pierścieniami redukującymi 4/3-OM działa potwierdzenie ostrości - tylko z tymi posiadającymi chip (tzw dandelion).
Nie wiem jak inni na to patrzą, ale wg mnie jest to absolutnie zbędne, a bardzo często wprowadza w błąd. Zresztą jak działa potwierdzenie ostrości można sprawdzić z obiektywem cyfrowym. Może być pomocne tylko dla osób z naprawdę sporą wadą wzroku.
Sporym problemem jest natomiast korzystanie z przysłon poniżej wartości 2,0.
Posiadam OM50 1,4 i przy 1,4 obraz jaki daje ten obiektyw z cyfrą staje się kiepski- drastycznie spada kontrast i powstaje taka dziwna poświata wokół jasnych elementów w kadrze.
Rozwiązaniem tego problemu jest zamontowanie w pierścieniu redukującym tzw maski wg receptury forumowego Kolegi Irka50 , która redukuje ilość niepotrzebnie wpadającego światła do komory lustra https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=4494

Po lekkim przymknięciu przysłony obrazek robi się baaaaardzo ostry.:wink:
Szczerze polecam zabawę z tymi szkłami jak dla mnie są genialne, tym bardziej że można je wyrwać za naprawdę rozsądne pieniądze, np czoraj na allegro jedna 50 1,8 poszła za coś w okolicy 80 zyli :shock:

Simon_stg
19.11.10, 18:02
dzięki wielkie za odpowiedź. :)