PDA

Zobacz pełną wersję : korekcja ekspozycji & balans bieli



Jeronimo
10.05.03, 16:01
wlasnie do mnie dotarlo ze przez caly czas mylilem pojecia korekcji ekspozycji z balansem bieli :( W zasadznie balans bieli mam zawsze na auto.. a czasami bawilem sie korekcja ekspozycji i mialem wrazenie ze zdjecie sie rozjasnia i sciemnia, no ale w zasadzie nie wiedzialem do czego to jest. Myslalem ze dzieki temu na basenie (woda) beda bardziej naturalne kolory itp..

Moze znajdzie sie ktos kto mi lopatologicznie wytlumaczyc do czego jest ta korekcja ekspozycji?
(Mam Olka C2zoom - korekcje ekspozycji mozna ustawiac od -0,2 (co 0,5) do +2.0 - pisze bo nie wiem wogle jak to wyglada w innych aparatech, bo to moj pierwszy aparat)

Jeronimo
11.05.03, 22:18
szukajcie a znajdziecie hehe 8)

EKSPOZYCJA : Ekspozycja jest iloczynem intensywności światła ( I ) oraz czasu ( t ), przez który pada to światło na element światłoczuły i wyrażana jest wzorem E = I*t. O intensywności światła decyduje średnica ustawionej przesłony w obiektywie, a o długości naświetlania decyduje czas otwarcia migawki w aparacie. Pomiędzy przesłoną a czasem otwarcia migawki jest ściśle określony związek. Zmniejszenie o połowę średnicy otworu przesłony (np. z 2.8 do 4.0) powinno pociągnąć za sobą wydłużenie czasu naświetlania o jedną wielkość (np. z 1/250s na 1/125s) i na odwrót, skrócenie czasu migawki powinno pociągnąć za sobą powiększenie otworu przesłony o taką samą wielkość.

http://poczta.pnet.pl/~jidzior/f50_18.html

dobra spox.. niech admin usunie tego posta... bo zanizam poziom na forum

(A)rturo
11.05.03, 23:28
Nie nie.
Post zostaje ! Przyda sie!

xywameg
17.05.03, 22:38
Poza całą teorią to gdy bawisz się ekspozycją to tylko możesz spowodować prześwietlenie lub niedoświetlenie zdjęcia ale nie wiesz co je spowodowało czy większa przesłona czy dłuższy czas aparat sam to sobie wybiera a doskonale można się o tym przekonać gdy włączysz sobie na podgądzie histiogram (jeżeli umiesz go czytać ), to odrazu widać efekty zabawy ekspozycją :wink: