PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie lampy?



NightCrawler
31.10.10, 23:06
Zastanawiam się nad jednym z dwóch modeli:
Powerlux VE300
Quantuum PT-300

Pomieszczenia w którym będą używane to max 5x6m więc mocy raczej nie braknie. Głównie portret, czasami jakieś przedmioty ale to rzadkość.
Używał ich ktoś z Was? Może coś o nich powiedzieć ew. doradzić coś innego (byle nie kosztowało to 1500zł czy więcej szt.)?

darkelf
31.10.10, 23:19
Używam najtańszych lampek 150Ws, próbowałem na różnych forach dowiedzieć się czym różnią się te markowe od najtańszych, dowiedziałem się tylko tyle, że każdy błysk może mieć różną moc/temperaturę, nie zauważylem takich efektów więc zapewne w moim przypadku nie są zbyt istotne. Czytałem gdzieś kiedyś o tym, że chińskie tanie lampki mogą mieć niepełne widmo światła, aczkolwiek nigdzie nie znalazłem jak to można sprawdzić.

Mocy mi nigdy nie brakowało, zazwyczaj używam ich na 1/8.

NightCrawler
1.11.10, 13:49
Braku mocy się raczej nie boję, ale jestem zdania, że lepiej mieć zapas niż gdyby miało nagle braknąć :)

konradkkk
1.11.10, 14:08
Quantuum PT-300 ja bym te brał, ja sam mam PT-200 i spokojnie wystarczają

RadioErewan
1.11.10, 15:58
A ja bym postawił na Powerluxa. Dobra elektronika. 300Ws to malutko.

AndrzejSzczecin
1.11.10, 17:47
A ja bym postawił na Powerluxa. Dobra elektronika. 300Ws to malutko.

Za Radiem - 300Ws to bardzo malutko, ja mam 2x500Ws w niedużym pomieszczeniu i dość często lampy "chodzą" na 80% - (teraz kupiłbym mocniejsze) - szczególnie ważne, kiedy będziesz chciał uzyskać większą głębię ostrości, u mnie przy fotografii przedmiotów jest tak bardzo często - u Ciebie takie potrzeby zapewne też się pojawią.

Co do wątku jakościowych lamp - kupiłem Hensel'e, m.in. dzięki temu forum - mam je ponad dwa lata przy dość intensywnej eksploatacji - jestem wyjątkowo zadowolony z zakupu, żadnych awarii, usterek itp. - nawet baterie w pilocie radiowym jeszcze się nie rozładowały...
Jeśli będziesz chciał zarabiać, to polecam troszkę dozbierać i kupić coś markowego - będzie komfort i bezproblemowa praca.
Popytaj Piotra Paszkiewicza (ten od Hensel'a - http://www.hensel.pl/ ), wie na ten temat wszystko :)
Pozdrawiam

NightCrawler
1.11.10, 17:51
Zanim zacznę na tym zarabiać to jeszcze daleka droga.
Póki co chce się uczyć, a nie bardzo mnie teraz stać żeby wyłożyć 1000 czy więcej za lampę...

RadioErewan
1.11.10, 18:43
Za Radiem - 300Ws to bardzo malutko, ja mam 2x500Ws w niedużym pomieszczeniu i dość często lampy "chodzą" na 80% - (teraz kupiłbym mocniejsze) - szczególnie ważne, kiedy będziesz chciał uzyskać większą głębię ostrości, u mnie przy fotografii przedmiotów jest tak bardzo często - u Ciebie takie potrzeby zapewne też się pojawią.
Warto zwrócić uwagę na zakres regulacji energii błysku. W studio, gdzie jest mało lamp i ograniczona przestrzeń, to jest nie do przecenienia. Są lampy, które pozwalają na regulację w zakresie 3 przysłon i to dla 500 Ws może być za mało (czytaj, lampa będzie wysyłać za dużo światła w wielu sytuacjach i nie da się z tym nic zrobić bo ani odsunąć, ani zdławić)...

Powerluxa 300Ws mamy w studio, świecimy nim zazwyczaj na tło, albo kontrę. Jest bardzo OK.

Pozdrawiam

Joki
2.11.10, 15:06
Witam serdecznie.

Mam w studio 3 Powerlux-y ale VC300, a więc te z samorozładowaniem itd. Od roku spisują się doskonale. Sądzę, że energii błysku będzie pod dostatkiem. Jeśli kupisz mocniejsze, będziesz narzekał na nadmiar światła. No chyba, że będziesz focić przy mocno zamkniętej przysłonie? Raczej jednak będziesz ją chciał czasem otworzyć i wtedy okaże się, że lampa na 1.0, czas 1/200 i dalej już niekoniecznie synchronizuje a nadal przepalone...
Pozdrawiam.

Fot.Krzysiek
7.11.10, 11:36
Ostatnio tez miałem podobny dylemat... zdecydowałem sie na zestaw z lampami Quantuum PT-200. Pomieszczenie mam bardzo małe (4x3) i jak na razie mi to wystarcza.Też zaczynam sie uczyć.
No i dodatkowy plus Quantuuma to 2lata gwarancji.

NightCrawler
7.11.10, 13:01
A miał ktoś z Was obie lampy w rękach?
Jak wygląda sprawa wykonania? Wydaje mi się, że będzie podobnie, ale może jednak się mylę... niestety nie mam w okolicy żadnego sklepu, który w ofercie ma obie lampy, żeby można pojechać, pomacać, kupić i się cieszyć :smile:

RadioErewan
7.11.10, 13:04
Nie miałem obu. Powerluxy są wykonane na wysokim poziomie. Jak na chińszczyznę na niezwykle wysokim.

Pozdrawiam

acidmk
7.11.10, 17:58
A nie lepiej jednak będzie Ci lampki błyskowe przystosować i w strobing się pobawić ? Małe, mobilne i na początek rewelacja. Ja kupiłem dwa Metz'e do tego softbox na lampę błyskową ze statywem, pod druga parasolkę i bangla :)

NightCrawler
14.11.10, 14:34
Jeszcze jedno pytanie - czy quantuum daje w zestawie reflektor/czasze?
Bo w powerluxach widzę, że jest...

RadioErewan
14.11.10, 14:40
Ten garnek z zestawu to niezbędny dodatek do parasola. Ma nawet specjalne wycięcie na poprawne wprowadzenie parasola do mocowania w głowicy.

Pozdrawiam

NightCrawler
14.11.10, 14:47
RE ale nie do końca jest to odpowiedź na moje pytanie (nie mniej dziękuję za wyjaśnienia).

RadioErewan
14.11.10, 14:49
Jak by nie było klosza do parasolki, to był by duży minus Quantuuma. Po to o tym napisałem. Przy czym ostrożnie trzeba traktować ten klosz jako narzędzie do pracy bezpośredniej.

Pozdrawiam

NightCrawler
14.11.10, 14:51
Ok i teraz jasne. Nie wiedziałem czy piszesz o quantuumach czy powerluxach.
Pytam bo kiedyś natknąłem się na opinię, że quantuum właśnie nie daje reflektora.

NightCrawler
21.11.10, 21:35
Tyle gadania i pytania z mojej strony a przez głupotę kupiłem w końcu Quantuum S400 :)
Myślę że będę zadowolony :)
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi!


PS. Takie pytanie - pracował ktoś z was na "parasolkowych" softboxach?
(mam na myśli takie coś http://allegro.pl/item1300216437.html - lub pokrewne).
Zastanawiam się nad zakupem tego lub softboxa (główną zaletą parasola jest szybkość składania i ilość zajmowanego miejsca).
Ale może ktoś się wypowie jeżeli używał?