PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia w teatrze



magnolia113
26.10.10, 16:32
Zostałam poproszona o robienie zdjęć na koncercie w teatrze. Składa on się zarówno z przedstawień i tańca (ruch) jak i występów śpiewających i grających (tu mam nadzieję będzie łatwiej ;)). Chcę pstrykać bez lampy, co jak sądzę jest dość logiczne, biorąc pod uwagę komfort wykonawców i to, że chciałabym ujść z życiem.
Stąd moje pytanie o ustawienia w Olympusie e-420. Oczywiście aparat na statywie.
1. Obiektyw 14-42mm czy 40-150mm
2. P/M/Auto? Scene odpada, bo ciągle twierdzi, że za blisko...
3. ISO mogę zaszaleć z 100? I tak mam wrażenie lekkiej ziarnistości
Co by tu jeszcze pozmieniać, żeby te zdjęcia nie okazały się totalną porażką, to moje pierwsze fotki w takim miejscu :(

Iwo
26.10.10, 18:16
Zainstaluj sobie coś bez kłapiącego lustra - jakiegoś EVILa i rób to dyskretnie - np. z loży.
Mówię to jako zarówno amator fotografii jak i syn aktora teatralnego.
PS rozumiem, że nie da rady obfocić tego podczas próby?

k@czy
26.10.10, 18:19
Pytaj dzemskiego-on jest magik teatralny ;)
Ale podejrzewam, ze bedzie ciezko tym zestawem, a o iso100 zapomnij-jak zejdziesz do 400 to bedzie sukces. Poza tym o jakie ustawienia pytasz? Bylas tam juz? Jakie jest oswielenie? Jakie czasy tam uzyskujesz? Jak daleko od sceny jestes? To bedzie proba czy na zywo?
(jakie ziarno???)

magnolia113
26.10.10, 18:33
Iwo - problem jest taki, że w tym teatrze ciężko jest z jakimkolwiek miejscem do zdjęć. Na balkonach nie ma nawet skrawka, żeby postawić statyw (z resztą niewiele z nich widać... tak dziwnie są rozmieszczone), chyba będę musiała przeżyć pod sceną (lub na podwyższeniu) z boku.
Co do próby, staram się właśnie wkręcić z tym, że oczywiście nikt nic nie wie. Ale wierzę, że jednak się uda.

k@czy - co do oświetlenia, myślę, że w czwartek dowiem się czegoś dokładniej, ale zapewne takie typowo teatralne, lekko żółtawe (?). Popróbuję może coś w trybie P.

Jednak zdecydowanie mniej stresujące są sesje z modelkami ;)

Janko Muzykant
26.10.10, 18:37
Popstrykałem teatr trochę razy, jeszcze canonem 300D. Raczej będzie ciężko wymienionym sprzętem, ale da się bez cudów jakościowych. Przede wszystkim zaproś się na próbę generalną, bo inaczej wkurzysz kupę ludzi. Z tym sprzętem statyw będzie niezbędny. Jeśli to będzie jednak z publicznością to zapnij 40-150 i pstrykaj z daleka.
Wymuś tryb manualny, ustaw 1/25 sekundy i zobacz czy 400iso wystarczy (obiektyw oczywiście otwarty). Dłuższe czasy to tylko do statecznych scen. Raw oczywiście, koloru raczej nie opanuje się w tych warunkach od razu.
Przy obróbce odetnij ciemne tło w czerń, znikną paskudne szumy kosztem nieco ''slajdowego'' obrazu.

magnolia113
26.10.10, 18:42
Dzięki bardzo, pobawię się ustawieniami i dam znać jak wyszło :)

witia
26.10.10, 19:17
Masz ochotę - zajrzyj tutaj:
https://galeria.olympusclub.pl/thumbnails.php?album=4454
Są exify - spróbuj.
Da się zrobić.
Pozdrawiam.

jerryg3
28.10.10, 16:48
A temat aktualny dalej ? Pamiętaj, żeby nie przeszkadzać, nie biegać, nie pokazywać gołych pleców po schyleniu się. Wielę razy fotografowałem, korzystając ze świateł scenicznych. Tak jak poprzednik zapodał linka zespołu, nie ma na co liczyć, normalnie takich świateł nie uświadczysz. Rób na rawach, ale musisz wiedzieć co robić. Czasy 1/120 dla zamrożenia sceny, 1/20, może się uda, lampy nie używasz oczywiście, regulujesz wartością iso. Pamiętaj, że światlo jest różne. Z takim zestawem, mogę życzyć tylko powodzenia.

pat.p
29.10.10, 08:19
Życzę powodzenia... Będzie nielekko. Pomyśl o monopodzie.

Pozdrawiam
Pat

magnolia113
1.11.10, 20:56
Poczarowałam trochę i nie wyszło źle. Szumy skorygowałam przyciemniając tło (co poprawiło klimat zdjęć!). I nawet kilka jest robionych z ręki. Im bliżej końca koncertu tym zdjęcia są lepsze. Wniosek z tego taki, że nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu, żeby zrobić przyzwoite zdjęcia :)

Janko Muzykant
1.11.10, 21:09
Wniosek z tego taki, że nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu, żeby zrobić przyzwoite zdjęcia :)
To jest największa i zarazem najmniej znana fotoprawda :)

k@czy
1.11.10, 22:06
Poczarowałam trochę i nie wyszło źle. Szumy skorygowałam przyciemniając tło (co poprawiło klimat zdjęć!). I nawet kilka jest robionych z ręki. Im bliżej końca koncertu tym zdjęcia są lepsze. Wniosek z tego taki, że nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu, żeby zrobić przyzwoite zdjęcia :)
Ta "przyzwoitosc" to ocena zamawiajacego te zdjecia, czy wykonujacego? ;)
Pokaz lepiej jakies kadry :)