PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjecia w ruchu



Marin
18.10.10, 20:20
Moje pierwsze zdj w ruchu i oczywiscie problem.;(
Przy trybie sport zdjecia sa totalnie rozmazane:/
a przy trybie migawki przy F 9 a migawka 80 zdjecia sa ostre ale strasznie ciemne a nawet całe czarne nie wiem o co chodzi bo dopiero zaczynam przygode z olympusem e 520 prosze o pomoc!!

Marin
18.10.10, 20:30
oto pare zdjec z którymi mam problem
a chodzi mi o taki efekt zamrozenia jak na 4 zdjeciu

moose
18.10.10, 20:43
F9 i 1/80s to bardzo odważne podejście do ruchu.
Wszystko zależy od prędkości obiektu. Tak na w miarę spokojne fotografowanie to 1/250s lub 1/400s.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Jeżeli chodzi o programy, to nigdy nie tykam tematycznych tylko operuję priorytetem przysłony. Bardziej z przyzwyczajenia - nie włączam trybu migawki - ot zamani mi się GO to lecę na F6.3, a zechcę krótkich czasów lecę na pełnej dziurze.
Ciemne zdjęcia - korekcja ekspozycji by się zdała. Prób ciut na RAWach i zobacz w programie czy przesuwanie suwakiem pomaga.

Hrr
18.10.10, 21:01
Zależy co te zdjęcia mają oddawać. Czy ten ruch ma być zamrożony - wtedy obiektyw w pełni otwarty ( np. tryb A i ustaw minimalna wartość, albo P i wtedy zazwyczaj aparat sam dobierze pełną dziurę ), a jeśli to za mało to jeszcze iso w górę. Cel to możliwie najkrótszy czas otwarcia migawki.
Natomiast jeśli zdjęcia mają oddawać ruch, mają być dynamiczne, wtedy czas musi być nieco dłuższy , ale i zdjęcie trudniej wykonać - poczytaj o panning'u.

Z Twojego postu trudno wywnioskować w czym problem. A tak profilaktycznie polecam poczytać o podstawach posługiwania się aparatem. To nigdy nie zaszkodzi.

szalik07
18.10.10, 21:06
Koledzy mają rację. By miec efekt jak opisales, jak najmniejsza wartosc przeslony (najwiecej swiatla) jak to nie pomoże to zwiększyć ISO.



Dodam tylko jeszcze, następnym razem wrzuć ciut większe zdjęcia bo na tych ciężko było mi dostrzec o co chodzi.*

tjszl
18.10.10, 21:24
Po pierwsze pewnie trzymaj aparat ponieważ nieudane zdjęcia wydają się poruszone.
Po drugie najprostszym rozwiązaniem aby zamrozić ruch jest używanie jak najkrótszych czasów a najprościej to osiągnąć w trybie S.
Zauważ że zdjęcie które uważasz za udane ma czas 1/640 a te nie udane 1/80 , 1/25 wiec wnioski nasuwają się same jak najkrótsze czasy.

dog_master
18.10.10, 22:03
Po co ustawiłeś F 9?




Tryb A, przysłona najmniejsza, czas 1/500 starczy, iso takie by dobrze naświetlić. AF ciągły się przyda.

Marin
19.10.10, 07:42
O tych ustawieniach (1/80 i f 9) poczytalam w necie:/ ale dzieki za rady spróbuje je wykorzystac i zobaczy sie.W sumie jest jeszcze cos;/ w trybie M pod czasem migawki ekspozycja(mam nadzieje ze tak to sie nazywa;))po zrobieniu zdjecia miga -5 moze przez to zdjecia sa ciemne? ale nie wiem jak to przestawic albo np przy niektórych czasach najnizsze f to 5.9 i nie da sie mniej a w instrukcji sa przyklady 1/160 i f 2.8???

Jeszcze raz dzieki za rady:))pzdr

moose
19.10.10, 12:23
po zrobieniu zdjecia miga -5
Znaczy masz o 5EV niedoświetlone :-) i ciemności ogarniają matrycę.....

k@czy
19.10.10, 15:21
lepiej poczytaj troche instrukcje i poszukaj troche teorii w necie. Albo u nas na forum- powinno to na poczatek rozwiazac wiele Twoich problemow ze sprzetem i zrozumieniem podstawowych zasad fotografowania. Ale mysle, ze instrukcja bedzie najlepsza na poczatek :)

Marin
19.10.10, 18:16
Ok zdjecia sa juz ostre ale jeszcze troche ciemne,przy najblizszej okazji cos pocykam i zobaczymy co wyjdzie:)

epicure
20.10.10, 00:11
Ustaw sobie priorytet migawki (tryb S) i czas naświetlania powiedzmy na 1/400 s, a iso na auto. Automat już zadba o to, żeby zdjęcia były poprawnie* naświetlone.

*pod warunkiem, że światłomierz zadziała poprawnie.