PDA

Zobacz pełną wersję : Mini studio



Fot.Krzysiek
12.10.10, 23:31
Witam!

Mam niewielkie pomieszczenie 3,5x4m w którym chcę sobie zrobić mini studio.
Foce głównie ludzi

Nie wiem teraz jakie było by odpowiednie oświetlenie i proszę o rady...

Na zestaw oświetlenia chcę wydać około 1tyś max do 1500zł.

zastanawiam sie nad tym zestawem http://fotozakupy.pl/lampy-studyjne/quantuum-sq-201-2-x-200-ws,9346s

Czy któś takiego juz używa? Jak sie sprawdza? Czy na takie pomieszczenie i amatorskie focenie mi wystarczy ta moc?

czy lepiej zamiast parasolek kupić softboxy 90x60?

Rafał Czarny
13.10.10, 07:47
Zainteresuj się hasłem strobing. Małe lampy są wielkie. Z tymi z linku wyjście w plener jest mocno kłopotliwe. A w studiu małymi lampami dasz radę.

Eddie
13.10.10, 09:35
Zestaw Quantuum, który podlinkowałeś jest niedostępny w Fotozakupach. O ile mi wiadomo, już od kilu miesięcy ciężko to dostać gdziekolwiek.
Jeśli chcesz koniecznie lampy studyjne, zainteresuj się producentem F&V, typ Fighter 300Ws. Chińczyki (Quantuum zresztą też), ale dość porządne i w całkiem niezłej cenie.
Dylemat dotyczący soft boxów i parasolek jest raczej prosty. Przy podanych przez Ciebie wymiarach pomieszczenia z soft boxami będzie Ci raczej niewygodnie i ciasno. No, chyba że pomieszczenie jest całkowicie puste i jedyne co tam będzie stało to lampy, fotograf i modelk/a.

Rafał Czarny
13.10.10, 10:37
Lampy do strobingu można kupić za niewielkie pieniądze. Albo używane stare porządne lampy systemowe (np. Nikon SB 28), albo jakieś nowe, mocne chińczyki.

Joki
13.10.10, 10:40
Witam serdecznie.

Do takiego, małego pomieszczenia wystarczą nawet żarówki błyskowe, ale dla komfortu warto zainteresować się lampami. Tymi z najmniejszymi energiami błysku. Widziałem chyba 150Ws? Przy moich 300-tkach, w takim pokoju nigdy nie udało mi się odkręcić ich na więcej niż 1.8 - 2 w skali 1-6. Tak jak już napisał Eddie, będzie ciasno z softbox-ami, ale jakieś małe weszłyby. Ewentualnie parasolki z softbox-em, bo światło ze standardowych parasolek pewnie Ci się nie spodoba?
Jest jeszcze kwestia wysokości kondygnacji. Sufit na 2,5m. mocno ogranicza...
Pozdrawiam.

Fot.Krzysiek
13.10.10, 11:18
Małe lampy są wielkie. Z tymi z linku wyjście w plener jest mocno kłopotliwe. .

Raczej nie mysle o wychodzeniu w plener z tym zestawem, do tej pory w plenerze radziłem sobie z zestawem reporterskim (parasolka , statyw, metz48


Zestaw Quantuum, który podlinkowałeś jest niedostępny w Fotozakupach. O ile mi wiadomo, już od kilu miesięcy ciężko to dostać gdziekolwiek.
Jeśli chcesz koniecznie lampy studyjne, zainteresuj się producentem F&V, typ Fighter 300Ws. Chińczyki (Quantuum zresztą też), ale dość porządne i w całkiem niezłej cenie.
Dylemat dotyczący soft boxów i parasolek jest raczej prosty. Przy podanych przez Ciebie wymiarach pomieszczenia z soft boxami będzie Ci raczej niewygodnie i ciasno. No, chyba że pomieszczenie jest całkowicie puste i jedyne co tam będzie stało to lampy, fotograf i modelk/a.


No tam akurat nie jest dostepny ale na allegro widziałem są. Quantum przekonuje mnie tym że daje 2lata gwarancji a inne widziałem rok.
Skoro piszecie ze taka moc 200Ws wystarczy to mysle bedzie ok

Co do pomieszczenia to bedzie całkiem puste.

Do tej pory bawiłem sie własnie z parasolkami i lampami metz-48 i FL-36, nie pracowałem nigdy z softboxami i dlatego pytam co lepiej sie sprawdza w fotografowaniu ludzi.

Rafał Czarny
13.10.10, 11:24
Do tej pory bawiłem sie własnie z parasolkami i lampami metz-48 i FL-36, nie pracowałem nigdy z softboxami i dlatego pytam co lepiej sie sprawdza w fotografowaniu ludzi.

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jedni lubią softboxy, inni parasolki.

Ja lubię parasolki. Softboxy też. Parasolki są tańsze i lepiej się sprawdzą w małym pomieszczeniu.

nightelf
13.10.10, 14:10
Oprócz parasolek możesz też sprawić sobie z jedną czaszę typu słoneczko, tzw beautydish. Fajna sprawa do portretów, używam jej w moim mini studio.

Eddie
13.10.10, 14:49
Światło z soft boxa jest bardziej miękkie, krawędzie cieni są łagodniejsze. Duża parasolka jednak też sobie nieźle poradzi. Beauty dish jest super, sporo czasu z tym robiłem i nie mogłem narzekać.
Jeśli masz gdzie kupić ten zestaw Quantuum to możesz spokojnie brać.

kurokial
13.10.10, 14:50
Oprócz parasolek możesz też sprawić sobie z jedną czaszę typu słoneczko, tzw beautydish. Fajna sprawa do portretów, używam jej w moim mini studio.

To ja mam wersje PRO Beautydisha dla skąpców.
http://www.grabowiecki.pl/wszystko/beauty-dish-domowej-roboty/

Fot.Krzysiek
13.10.10, 15:38
No mysle ze ze skonstruowaniem takiego beautydisha nie bede mial problemu :)



Znalazłem teszcze taki dosć ciekawy zestaw http://allegro.pl/2x-fv300s-prof-zestaw-oswietleniowy-2x300ws-wwa-i1266108378.html


I teraz nie wiem co wybrać :-P

darkelf
13.10.10, 17:01
Ja mam pomieszczenie gdzieś tak 3m x 6m, używam lamp studyjnych za kilkaset złotych, dobre w nich jest to, że mają mocowanie bowens i można nakładać beauty dish, softboxy czy strumienicę. Lampa studyjna daje Ci światło modelujące - widzisz jak rozłożą się cienie, to dużo daje.

Eddie
13.10.10, 23:02
[...]

Znalazłem teszcze taki dosć ciekawy zestaw http://allegro.pl/2x-fv300s-prof-zestaw-oswietleniowy-2x300ws-wwa-i1266108378.html


I teraz nie wiem co wybrać :-P

Możesz brać w ciemno, naprawdę dobrze się sprawdzają.

Joki
14.10.10, 09:43
Witam serdecznie.

Tylko, że w tym zestawie są lampy z mocowaniem Bowensa a softbox-y z uniwersalnym. Kompletnie bez sensu. No i 300Ws to za dużo na taki mały pokój.
Za te pieniądze skompletujesz spokojnie 2 200-tki Powerlux-a
http://www.funsports.pl/p,pl,682,powerlux+ve200+nowosc.html
800zł.
Dwa statywy, takie jak w tym zestawie np:
http://allegro.pl/statyw-oswietleniowy-295-cm-wysoki-alu-stabilny-i1261983496.html
150zł.
Dwa softbox-y z mocowaniem Bowensa, o takim samym rozmiarze jak w zestawie:
http://allegro.pl/profesjonalny-softbox-60x90cm-bowens-dyfuzory-waw-i1261535501.html
200zł.
Porządny wyzwalacz na 2,4GHz:
http://cgi.ebay.pl/Yongnuo-RF-602-Blitzausloser-Olympus-EP-2-EP-1-SP-570UZ-/190456173262?pt=DE_Elektronik_Computer_Foto_Camcor der_Foto_Camcorderzubeh%C3%B6r_PM&hash=item2c581292ce
150zł. ale widziałem tez aukcje poniżej 100zł.
Razem 1300zł. a z lampami 300Ws 1500zł, czyli własciwie za tyle samo tylko lepszy i dopasowany do siebie sprzęt.
Co do BeautyDish, to fajna sprawa o ile wie się jak to używać, bo sam na początku byłem bardzo zawiedziony.
Pozdrawiam.

Fot.Krzysiek
14.10.10, 11:16
Witam serdecznie.

Tylko, że w tym zestawie są lampy z mocowaniem Bowensa a softbox-y z uniwersalnym. Kompletnie bez sensu. No i 300Ws to za dużo na taki mały pokój.

Co do BeautyDish, to fajna sprawa o ile wie się jak to używać, bo sam na początku byłem bardzo zawiedziony.
Pozdrawiam.

A czym te mocowania sie róznią lub w czym to przeszkadza?


Nigdy sie Beautydishem nie bawilem wiec chetnie poczytam kilka rad :)

darkelf
14.10.10, 12:09
Mocowanie Bowensa daje Ci to, ze nakladasz softbox i dziala, a z uniwersalnym chyba trzeba sie chwile nameczyc. Ja wybralem lampy z bowensem aby wszystkie akcesoria pasowaly.

Eddie
14.10.10, 13:04
Mocowanie Bowensa daje Ci to, ze nakladasz softbox i dziala, a z uniwersalnym chyba trzeba sie chwile nameczyc. Ja wybralem lampy z bowensem aby wszystkie akcesoria pasowaly.

W przypadku zestawu FV też zakładasz soft box i działa. Różnica polega na tym, że trzeba poświęcić kilka sekund na pokręcenie śrubkami blokującymi soft box na lampie. Nie jest to w jakiś szczególny sposób uciążliwe czy trudne.
Rozwiązanie natomiast nie jest bez sensu. Mając soft box z mocowaniem uniwersalnym możesz go użyć z każdą (albo przynajmniej prawie każdą) lampą studyjną. Natomiast lampy FV dają możliwość stosowania z nimi osprzętu i z takim i z takim mocowaniem, dobierasz do nich wedle chęci i możliwości.

Rafał Czarny
14.10.10, 16:17
Lampa studyjna daje Ci światło modelujące - widzisz jak rozłożą się cienie, to dużo daje.

To dużo dawało w fotografii analogowej. Cyfrówka robisz pstryk i wszystko widzisz na monitorku (co trzeba podkręcić, jak przesunąć itd.)

Cyfra ułatwiła fotografowanie w fenomenalny sposób.

darkelf
14.10.10, 17:39
No właśnie korzystając z tego, że mogę od razu zrobić zdjęcie i zobaczyć histogram w ten sposób dobieram przysłonę przy oświetleniu studyjnym - normalnie powinienem pewnie korzystać ze światłomierza, a tak ustawiam przysłonę na oko i potem zmieniam w zależności od tego jak wygląda histogram. Ale bez pilotów sobie pracy niezbyt wyobrażam.

Rafał Czarny
14.10.10, 18:46
No właśnie korzystając z tego, że mogę od razu zrobić zdjęcie i zobaczyć histogram w ten sposób dobieram przysłonę przy oświetleniu studyjnym - normalnie powinienem pewnie korzystać ze światłomierza, a tak ustawiam przysłonę na oko i potem zmieniam w zależności od tego jak wygląda histogram. Ale bez pilotów sobie pracy niezbyt wyobrażam.

Bez pilotów postępujesz identycznie. Pstryk, patrzysz na monitorek, poprawiasz ustawienie i moc lamp aż do oczekiwanego skutku.

Mimo, że mam do dyspozycji duże studio, sporo lamp, softboxy itd., jednak dla siebie do domowego studia zainwestowalbym w klamoty do strobingu (i tak zresztą zrobiłem). Zakochałem się w tej filozofii fotografowania. W małym studiu (czyli w moim pokoju) z powodzeniem dają radę. Mobilność takich zestawów bezcenna.

apa-sf
7.02.11, 19:49
aby niemnożyć wątków pozwolę sobie podpiąć się do tematu.

Mam podobną sytuację: pomieszczenie 40 m2 z czego kilkanaście metrów (4,5 x 4m) wydzielone tylko i wyłącznie na fotografię. Przestrzeń praktycznie pusta, sufit na 2,8m, białe ściany z 3 stron, 4 strona otwarta na resztę pomieszczenia.

Fotografia ludzi i dodatkowo produktowa. Pomyślałem sobie, że najlepiej będzie ograniczyć sprzęt do minimum - na start 2 rozwijane tła (białe i szare) + 2 lampy 300W z małymi softboxami oraz stolik bezcieniowy. Jeżeli chodzi o częstotliwość użytkowania - focenie 1-2 razy w tygodniu po kilkadziesiąt strzałów.

Jeżeli chodzi o lampy - chciałbym zakupić coś o przyzwoitej jakości, żywotności i trzymające parametry. Elfo wydaje się troszkę przydrogawe na tym etapie. Zainteresowały mnie lampki quantum r+300 digital - chyba w połączeniu z softboxami nie będę narzekał na nadmiar światła przy ich skręcaniu? Z tego co wyszukałem w sieci dobrze trzymają parametry i na jakość również nie można chyba narzekać?

Czy poza panelem dotykowym występują jakieś znaczące różnice między serią R+ a T?

Joki
8.02.11, 11:34
Witam ponownie.

Quantuum albo PowerLux będą w porządku. Niestety nie znam dokładnych różnic w seriach Quantuum-a bo używam Powerlux-ów.
Tylko jedna uwaga, przy białych ścianach, w tak niewielkim pomieszczeniu będziesz miał wszystko: "zalane" światłem. Prawie brak cieni.
Obowiązkowo: "wymurzynować". Najłatwiej rozwijać czarne albo jeszcze lepiej szare tła na ścianach. To już dużo daje. Gorzej z sufitem, bo trzebaby go przemalować. Na szczęście on wpływa w mniejszym stopniu, kiedy ściany są już OK.
Pozdrawiam.

apa-sf
8.02.11, 11:41
Joki: dzięki za uwagę odnośnie ścian. Na dniach miejsce obejrzy inny fotograf - najwyżej ściany się w tym "kąciku foto" przemaluje - puszka farby to przy całej reszcie stosunkowo niewielki wydatek ;-)