PDA

Zobacz pełną wersję : Skanowanie - szum



suchar
12.10.10, 00:31
Hej,
próbuję właśnie skanować kolorowe średnie formaty (Reala 100) na Canonie 9000f i wychodzi mi naprawdę duży kolorowy szum. Zarówno w Canonowskim oprogramowaniu, jak i w SilverFast SE (dodawany do zestawu). Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić? Zna jakieś sztuczki na szum? Będę wdzięczny za pomoc!
Pzdr

Rafał Czarny
12.10.10, 09:09
Walczyłem jakiś czas temu z płaskimi skanerami przy skanowaniu filmów i odpuściłem. Podobno się da, ale ja nie ogarnąłem. Jakość skanów była kiepska.

Od niedawna ćwiczę skaner do negatywów Nikon LS-2000 i to jest inna bajka. Jakość nieporównywalna.

W sumie mój post nic Ci nie pomógł, bo tym skanerem można obrobić tylko mały obrazek.

dzemski
12.10.10, 12:47
Hej,
próbuję właśnie skanować kolorowe średnie formaty (Reala 100) na Canonie 9000f i wychodzi mi naprawdę duży kolorowy szum. Zarówno w Canonowskim oprogramowaniu, jak i w SilverFast SE (dodawany do zestawu). Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić? Zna jakieś sztuczki na szum? Będę wdzięczny za pomoc!
Pzdr

wrzuć próbkę w 1:1

suchar
13.10.10, 16:17
Jednak fałszywy alarm.

Pobawiłem się trochę ustawieniami, odkryłem, że sporą różnicę może zrobić rozdzielczość w widoczności szumu, ale przede wszystkim okazało się, że klatka, która mnie tak zmartwiła (w zasadzie dwie, ale z tego samego miejsca) jest po prostu niedoświetlona. Przez to skaner automatycznie ciągnął z cieni i zaczął szumieć. Niestety, na kolorowym negatywie ciężko jest ocenić, czy klatka jest dobrze naświetlona (w każdym razie ja wciąż nie bardzo umiem), a że skaner płaszczak nie ma przesadnie dużego dynamic range, to można się trochę zdziwić.

Innymi słowy, rozwiązanie zagadki okazało się chyba proste. W razie czego będę się jeszcze odzywał w tej sprawie. Dzięki za chęć pomocy.
Pzdr

Marcin510
13.10.10, 18:11
zapodaj jakies sample z tego canona please

wielu sie to przyda

tez rozlgadam sie za jakims skanerem do negatywow

apz
13.10.10, 18:17
Nie powiem myślę tez o skanerze, dołączam cie do prośby poprzednika.
Pozdrawiam AP.

suchar
13.10.10, 18:47
Jak coś sensownego wyprodukuję, to pewnie tu podrzucę. Niestety skanowanie nie jest takie proste (szczególnie negatywów kolorowych - maska), więc moje skany mogą być mocno niemiarodajne.

Jeśli chcecie sampli, to można użyć flickr'a - ja tak robiłem przed zakupem. Wiadomo, wielkość internetowa, choć niektóre tam wrzucone zdjęcia wcale takie małe nie są, ale daje jakiś obraz.

rumpel
13.10.10, 19:23
Polecam tą metodę ...
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=24464
....daje rewelacyjne rezultaty - jeśli chodzi o skan negatywów kolorowych.
Mądre głowy to przetrawiły ;) .

POLECAM
rumpel

suchar
13.10.10, 19:38
Polecam tą metodę ...
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=24464
....daje rewelacyjne rezultaty - jeśli chodzi o skan negatywów kolorowych.
Mądre głowy to przetrawiły ;) .

POLECAM
rumpel

Czad, dzięki. Przyda się, bo maski do Reali 100, której najczęściej używam, w SilverFast SE (dodawany do skanera) są słabiutkie. A wręcz - w ogóle gdzieś obok. Popróbuję tak w wolnym czasie :)
Pzdr

Rafał Czarny
13.10.10, 19:48
Polecam tą metodę ...
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=24464
....daje rewelacyjne rezultaty - jeśli chodzi o skan negatywów kolorowych.
Mądre głowy to przetrawiły ;) .

POLECAM
rumpel

Ło matko i córko. Tyle w tym fotoszopa, że nie ogarniam.

rumpel
13.10.10, 20:04
Ło matko i córko. Tyle w tym fotoszopa, że nie ogarniam.

Ale to działa ! Sam byłem w szoku, po tym, co wyciągnąłem z prześwietlonego negatywu Fuji X-tra 200 na tanim epsonie V200. Skan w labie to porażka.....

A Alkos to spec w tych sprawach ....

Rafał Czarny
13.10.10, 21:54
Ale to działa ! Sam byłem w szoku, po tym, co wyciągnąłem z prześwietlonego negatywu Fuji X-tra 200 na tanim epsonie V200. Skan w labie to porażka.....

A Alkos to spec w tych sprawach ....

Poczytałem wątek na forum Pentaxa i nie za bardzo działa. Jednym działa, innym nie. Jakieś czerwone zafarby się robią wielu ludziom.

diabolique
13.10.10, 22:07
Czad, dzięki. Przyda się, bo maski do Reali 100, której najczęściej używam, w SilverFast SE (dodawany do skanera) są słabiutkie. A wręcz - w ogóle gdzieś obok. Popróbuję tak w wolnym czasie :)
Pzdr

Ja wczoraj spróbowałem skanować Silver Fastem i byłem baaardzo zawiedziony. Co innego pokazywał w oknie programu, co innego wychodziło potem w jpg-u :/
Skan softem dedykowanym na płaskim epsonie V700 to przy tym niebo a ziemia.

suchar
13.10.10, 22:14
Ja wczoraj spróbowałem skanować Silver Fastem i byłem baaardzo zawiedziony. Co innego pokazywał w oknie programu, co innego wychodziło potem w jpg-u :/
Skan softem dedykowanym na płaskim epsonie V700 to przy tym niebo a ziemia.

U mnie jest to samo. A ponieważ maska dla Reali 100 (którą skanowałem) jest w Sliver Faście beznadziejna, skanuję ScanGear'em od Canona. Jego minusem jest właśnie to, że nie ma masek (no ale przy Reali 100 niestety nie robi mi to różnicy...) i nie ma multiekspozycji. Trzeba by spróbować może VueScan.

HrabiaMiod
13.10.10, 22:17
Metody na skan materiałów kolorowych nie ogarniam. BW owszem, ale jakoś nie mogę dojść do ładu z moim epsonem.

dzemski
14.10.10, 00:05
Metody na skan materiałów kolorowych nie ogarniam. BW owszem, ale jakoś nie mogę dojść do ładu z moim epsonem.

ja skanuję na takich ustawieniach by jak najwięcej wyciągnąć z samego negatywu. Dlatego kolorystyka nie do końca może odpowiadać idealnej i zdjęcia nie są bardzo konrastowe, za to DR maksymalna osiągalna na moim epsonie v700. Wszelkie poprawki i podrasowania wynikające z potrzeb jakichkolwiek publikacji robie w PSie.

Marcin510
14.10.10, 17:31
mam tipa, dla Drzemskiego i innych ze skanerami stolowymi

mozna kupic lepsze holdery oraz specjalna szybke

widzialem przyklady na podstawie tego co wypluwa epson v700 i te holdery pomagaja w ostrosci

http://www.betterscanning.com/

dzemski
14.10.10, 20:31
v700 w ostrości pomagają też sterowniki pod linuxem pozwalające lepiej zogniskować soczewki skanera :) Ale holderki rzeczywiście by się lepsze zdały. Chociaż ich cena powala.

rumpel
14.10.10, 21:01
widziałem testy odnośnie poprawy ostrości na ramkach betterscanning w przypadku V500 - owszem, było ciut lepiej, ale dla mnie nie warte tej wysokiej ceny....

Pozdrawiam
rumpel

Rafał Czarny
14.10.10, 21:11
Metody na skan materiałów kolorowych nie ogarniam. BW owszem, ale jakoś nie mogę dojść do ładu z moim epsonem.

Jak skanujesz BW? Jako kolorowy slajd i potem konwersja do BW w programie?

Marcin510
14.10.10, 22:18
v700 w ostrości pomagają też sterowniki pod linuxem pozwalające lepiej zogniskować soczewki skanera :) Ale holderki rzeczywiście by się lepsze zdały. Chociaż ich cena powala.

czyt te sterowniki sa dostarczone ze skanerem?

na czym najlepiej skanowac w linuxie?

napalilem sie na ten skaner :)

widzialem mase super skanow z 35mm
super wygladaja bialo czarne, bardzo szczegolowe, szumy i zarno dodaje smaku
a to tylko 35mm :)

np 30megapixelowy skan

http://www.flickr.com/photos/31156504@N03/3957710689/sizes/o/

i popatrzcie na wszystkie fotki tego autora z 35mm, sa skanowane na v700

dzemski
14.10.10, 23:14
czyt te sterowniki sa dostarczone ze skanerem?

na czym najlepiej skanowac w linuxie?

napalilem sie na ten skaner :)

widzialem mase super skanow z 35mm
super wygladaja bialo czarne, bardzo szczegolowe, szumy i zarno dodaje smaku
a to tylko 35mm :)

np 30megapixelowy skan

http://www.flickr.com/photos/31156504@N03/3957710689/sizes/o/

i popatrzcie na wszystkie fotki tego autora z 35mm, sa skanowane na v700

standardowe sterowniki linuksowe XSane obsługują v700 i mają możliwość ustawiania ogniskowej w skanerze.

HrabiaMiod
16.10.10, 18:33
Jak skanujesz BW? Jako kolorowy slajd i potem konwersja do BW w programie?


Skanowalem parę filmów wedle tego: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=5316&start=0 - za pomocą Minolty Dual Scan III. Teraz już nie mam do niej dostępu i skanuję płaskim Epsonem v350 i nie doszedłem do ładu z SilverFastem czy jakimkolwiek innym sensownym oprogramowaniem do skanowania, więc jadę na dołączonym sofcie, który jak na mój gust radzi sobie nieźle - tyle, że ja skanuję TYLKO na potrzeby www. Efekty można zobaczyć na blogu w podpisie czy też w galerii OC.

pozdrawiam