PDA

Zobacz pełną wersję : E-p3



Janko Muzykant
9.10.10, 20:43
Niechże ja raz rozpocznę nowy wątek ona... sprzętowy :)
Ploteczki mówią o nowym penie z matrycą 16Mpx, a więc można się spodziewać skąd ona i jeśli to ta, to będzie bardzo fajny sprzęcik. Ma być na przełomie roku. Chętnie widziałbym tego dziwoląga zamiast Canona w pracy (do studyjnej młócki) więc trzymam kciuki. Także za wyświetlacz, megapiksel byłby więcej niż wskazany.

Jack
9.10.10, 20:50
...ona... sprzętowy...Ciekawe, czy bardzie ona..., czy bardziej sprzętowy:wink::grin::?: Ciekawe, ciekawe... może ploteczki otarły się o granicę prawdy:wink::grin:
Pozdrawiam
Jack

merti
9.10.10, 20:51
Jeżeli Olek nic nie sknoci, da dobry telewizor i poprawi matmę AF to możliwe że będzie dobry przeciwnik Panasa GH2. Ciekawie zapowiada się "grip"...

PS. swoją drogą PL1 zszedł do ceny którą da się już przełknąć - 1449zł w kicie. Widać spadek dolca robi swoje :)

apz
9.10.10, 21:06
Chyba bardziej ona..., Czy to ma już być ta nowa matryca z , przepraszam za nieprecyzyjność "pomniejszonymi pikselami" - kiedyś w lecie oglądałem takie obrazki z wniosków patentowych?

Który mój komputer przerobi tyle pikseli????

grizz
9.10.10, 21:09
Ta matryca, co siedzi w nowym panasie.

kristof1979
10.10.10, 10:30
Na optycznych w komentarzach podał ktoś ze na stronie Olympus.ourlife.ru jest coś więcej opisane na ten temat .
Niestety nie znam rosyjskiego :(

nightelf
10.10.10, 11:27
To ma być ten model dla bardziej zaawansowanych?
Jeśli wstawią filtr taki jak w E-PL1 będzie fajnie :-)

EuroLiberty
10.10.10, 11:50
To, że będzie w nim matryca Panasonica chyba nikogo nie zaskakuje. Jak rozumiem nic więcej nt przyszłego korpusu m4/3 Olympusa nie wiadomo. Czyli nie ma o czym w ogóle dyskutować.

Jack zdradź chociaż czy będzie, to korpus budową zbliżony do serii G/GH Panasonica czy kontynuacja linii E-P/E-PL.

Pozdrawiam

merti
10.10.10, 11:52
Tylko że na tej ruskiej stronie odnoszą się do zdjęć małego Olka z wizjerem (https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=623902&postcount=349) a we wstępnej specyfikacji nie ma wizjera, więc to chyba nie to. Jest też temat o EP3 ale tu jest wymagane logowanie, sou...
PS. 8 Mpix by wystarczyło...:evil:

gietrzy
10.10.10, 14:40
Ale czad! Janko autorem takiego wątku, fjiu fjiu to może znaczyć tylko jedno...
Przydałby się korpus Olka zbliżony do LX3 (rozmiar, dużo konfigurowalnych guzików na korpusie dwa kółka były by bonusem) na taki czekam by ożenić go z 20/1.7 - GF2 z automatu (brak IBIS) odpada.

Dzięki Janko, wiesz coś nt ceny?

Janko Muzykant
10.10.10, 14:59
PS. 8 Mpix by wystarczyło
Zdradzę Ci tajemnicę pewną: będzie taka opcja w menu.

Dzięki Janko, wiesz coś nt ceny?
Niestety, mój wujek nie nazywa się Tomako Kurosawa :)

merti
10.10.10, 17:59
@gietrzy, ploty mówią że Olek ma też wypuścić podobne body do Panasa: info TU (http://www.optyczne.pl/3322-nowość-Kompakt_Olympusa_z_obiektywem_ZUIKO.html) i TAM (http://www.43rumors.com/ft3-will-the-olympus-compact-camera-feature-a-26-100mm35mm-equiv-f1-8-2-4-lens/):wink:

gietrzy
10.10.10, 21:30
@gietrzy, ploty mówią że Olek ma też wypuścić podobne body do Panasa: info TU (http://www.optyczne.pl/3322-nowość-Kompakt_Olympusa_z_obiektywem_ZUIKO.html) i TAM (http://www.43rumors.com/ft3-will-the-olympus-compact-camera-feature-a-26-100mm35mm-equiv-f1-8-2-4-lens/):wink:

No, ale ten kompakcik ztcp będzie miał sensor mniejszy od m/43. To chyba ma być segment LX3 - nie dziękuję postoję, 26mm to nie 24mm ;)

outsider
11.10.10, 14:07
Olympus PEN E-P3 już w grudniu? (http://www.swiatobrazu.pl/olympus-pen-e-p3-juz-w-grudniu-21713.html) ;-)

nightelf
11.10.10, 16:20
Olympus PEN E-P3 już w grudniu? (http://www.swiatobrazu.pl/olympus-pen-e-p3-juz-w-grudniu-21713.html) ;-)

Ciekawe. Odchylany ekranik na plus.
Zastanawiam się jednak co z dwoma pokrętłami/rolkami.
Bo jeśli by ich zabrakło, to byłbym niepocieszony :cry:
Brak wbudowanej lampy pewnie też nikogo nie ucieszył za bardzo.

droplet
11.10.10, 18:18
Ciekawe. Odchylany ekranik na plus.
Zastanawiam się jednak co z dwoma pokrętłami/rolkami.
Bo jeśli by ich zabrakło, to byłbym niepocieszony :cry:
Brak wbudowanej lampy pewnie też nikogo nie ucieszył za bardzo.

doświadczenie podpowiada, albo dwie rolki albo lampa ;-)

piasbog
11.10.10, 21:17
A może E-P3 będzie rewolucyjnym modułowcem ? Mały aparat m4/3, a po założeniu gripa z przednią ścianką lustrzanka z pełną obsługą 4/3. Kiedyś na optycznych był pokazany patent Olego tj. przejściówka zawierająca lustro.

olgierd
11.10.10, 22:14
A może E-P3 będzie rewolucyjnym modułowcem ? Mały aparat m4/3, a po założeniu gripa z przednią ścianką lustrzanka z pełną obsługą 4/3. Kiedyś na optycznych był pokazany patent Olego tj. przejściówka zawierająca lustro.

Tak, zrobią aparat za $5,000, który kupi 5000 osób ;-)

Stety czy nie, w tej klasie sprzętu (i w paru wyższych) na aparat modułowy nie ma co liczyć. Ostatnie "tanie" składaki to bodajże Rolleiflex 3003 oraz Hassel 500 C/M.

Myślę, że największym osiągnięciem, o którym można pomarzyć to uszczelniony korpus; z drugiej strony biorąc pod uwagę moje (może nie aż tak olbrzymie i na pewno nie reprezentatywne) doświadczenia z różnymi aparatami -- nie jest to aż tak niezbędne.

apz
11.10.10, 22:26
Chyba jeszcze za wcześnie na modułowca, ja spodziewałbym się go za jakieś 2-3 lata, tj. po sprzedaniu zapasu E-5.

Po co komu 18 Mpx na tak małej matrycy?

Pozdrawiam AP.

PS. Mój błąd - mialo być 16.

Jerry_R
11.10.10, 23:00
Po co komu 18 Mpx na tak małej matrycy?
Chyba 16 Mpx. Pytanie i tak pozostaje.

Janko Muzykant
11.10.10, 23:02
Po co komu 18 Mpx na tak małej matrycy?
Żeby tysiące wybrało, dziesiątki doceniły, a jednostki narzekały :)

gietrzy
12.10.10, 10:44
Po co komu 18 Mpx na tak małej matrycy?

Na niskich iso ostre szkła zabłyszczą a w ciemnościach... do czasu specyfikacji e-p3 miałem nadzieję, że gf2/pl2 skroją na 12 MPx w procesie gh2.
Teraz już chyba wszystko jasne, ale za bardzo się tym nie przejmuję i kiedy mi potrzeba wrzucam 3200 na... LX3 :) ale szczerze zawiodłem się na Oly/Panas, że nie dotrzymali słowa i dalej bawią się w MPx zamiast poprawić światła, np.

Daniello
12.10.10, 11:32
Na niskich iso ostre szkła zabłyszczą a w ciemnościach... do czasu specyfikacji e-p3 miałem nadzieję, że gf2/pl2 skroją na 12 MPx w procesie gh2.
Teraz już chyba wszystko jasne, ale za bardzo się tym nie przejmuję i kiedy mi potrzeba wrzucam 3200 na... LX3 :) ale szczerze zawiodłem się na Oly/Panas, że nie dotrzymali słowa i dalej bawią się w MPx zamiast poprawić światła, np.

A w czym ci przeszkadza 18 czy nawet 50Mpix? Zawsze lepiej mieć więcej niż mniej.

Jerry_R
12.10.10, 11:59
Z tego co wiem, to:
- w menu mozna wybrac JPG o mniejszej rozdzielczosci
- a RAW w pelnej to zrodlo, ktora mozna odszumic, obrobic, wyostrzyc i zapisac w porzadanej rozdzielczosci

Oczywiscie sa pewne granice, np. szklo, ale z tego co czytalem w klasyce odszumiania - to wiekszy szum ze wzgledu na wieksza liczbe Mpx - niczemu nie szkodzi. NIE MA SENSU porownywanie szumu w podgladzie 100%. Jedynie porownac wynik koncowy, w mniejszej rozdzielczosci. I najczesciej wtedy nowsza matryca, niby bardziej szumiaca - wypada lepiej.

Ile bylo placzu z nowymi Canonami XXd. A potem sie okazalo, ze nie taki diable straszny.

apz
12.10.10, 12:27
Z tego co wiem, to:
- w menu mozna wybrac JPG o mniejszej rozdzielczosci
- a RAW w pelnej to zrodlo, ktora mozna odszumic, obrobic, wyostrzyc i zapisac w porzadanej rozdzielczosci

Oczywiscie sa pewne granice, np. szklo, ale z tego co czytalem w klasyce odszumiania - to wiekszy szum ze wzgledu na wieksza liczbe Mpx - niczemu nie szkodzi. NIE MA SENSU porownywanie szumu w podgladzie 100%. Jedynie porownac wynik koncowy, w mniejszej rozdzielczosci. I najczesciej wtedy nowsza matryca, niby bardziej szumiaca - wypada lepiej.

Ile bylo placzu z nowymi Canonami XXd. A potem sie okazalo, ze nie taki diable straszny.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - zmniejszenie obrazka z RAW-a w obróbce o np. połowę pozwala pozbyć się szumu wynikającego z zagęszczenia matrycy?
Była by to bardzo dobra wiadomość. W dużym formacie 30x45 drukuję tylko pojedyncze wybrane zdjęcia.

Pozdrawiam AP.

fugas
12.10.10, 12:31
Tak się zastanawiam jak można było wypuścić na rynek Nikona D3s z 12 MPx - przecież można było dać 120 MPx i cytuję:"...odszumic, obrobic, wyostrzyc..." - pełen orgazm nieprawdaż?

Jerry_R
12.10.10, 12:57
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - zmniejszenie obrazka z RAW-a w obróbce o np. połowę pozwala pozbyć się szumu wynikającego z zagęszczenia matrycy?
Tak. Na nizszych ISO ma sie zysk rozdzielczosci (o ile szklo ja daje), a wyzsze nadaja sie na zmniejszenie rozdzielczosci.

grizz
12.10.10, 13:18
Chyba jeszcze za wcześnie na modułowca, ja spodziewałbym się go za jakieś 2-3 lata, tj. po sprzedaniu zapasu E-5.

Po co komu 18 Mpx na tak małej matrycy?

Pozdrawiam AP.

PS. Mój błąd - mialo być 16.

Żeby sobie zmniejszyc i mieć ładny obrazek, ale w razie potrzeby mieć z czego kadrować.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Tak się zastanawiam jak można było wypuścić na rynek Nikona D3s z 12 MPx - przecież można było dać 120 MPx i cytuję:"...odszumic, obrobic, wyostrzyc..." - pełen orgazm nieprawdaż?

ale przy 120MPIx za nic by 9kl/sek nie uciągnął ;)

epicure
12.10.10, 14:29
Jeśli po zmniejszeniu do 12 mpx szum będzie choćby odrobinę mniejszy, niż w dotychczasowych matrycach, to jak najbardziej warto mieć 18 mpx w zapasie. Tym bardziej, że ilość detali na zdjęciu zmniejszonego z 18 do 12 mpx jest nieporównywalnie większa, niż z matrycy 12 mpx. O ile nie wykręcą jakiegoś numeru ze zbyt silnym filtrem AA.

fugas
12.10.10, 14:46
Jeśli po zmniejszeniu do 12 mpx szum będzie choćby odrobinę mniejszy, niż w dotychczasowych matrycach, to jak najbardziej warto mieć 18 mpx w zapasie. Tym bardziej, że ilość detali na zdjęciu zmniejszonego z 18 do 12 mpx jest nieporównywalnie większa, niż z matrycy 12 mpx. O ile nie wykręcą jakiegoś numeru ze zbyt silnym filtrem AA.

Ludzie, zlitujcie się! Czy Wy widzicie tylko "szumy". Na jakość zdjęć składa się: odwzorowanie koloru, dynamika, tonalność (płynność przejść w odcieniach) i odwzorowanie szczegółu. Zakłócenia elektroniczne powstające przy wzmacnianiu czułości to wszystko zabijają. Im mniejsze rejestratory (przy tej samej technologii) tym mniejsza czułość i bardziej trzeba wzmacniać sygnał. Tzw. "odszumianie" nie przywróci strat powstałych w obrazie.

epicure
12.10.10, 15:58
Ludzie, zlitujcie się! Czy Wy widzicie tylko "szumy".

Czasami faktycznie widać tylko szumy i nic więcej.

merti
12.10.10, 17:35
A powiedzcie mi panowie jaki rozmiar ma pojedynczy pixel w GH2? Jeśli dobrze liczę to nominalna rozdziałka tej matrycy, bez zabawy w mapowanie, to 4Mpix wiec zastanawia mnie czemu te RAWy nie mogą być mniejsze...

Janko Muzykant
12.10.10, 18:09
Ludzie, zlitujcie się! Czy Wy widzicie tylko "szumy". Na jakość zdjęć składa się: odwzorowanie koloru, dynamika, tonalność (płynność przejść w odcieniach) i odwzorowanie szczegółu. Zakłócenia elektroniczne powstające przy wzmacnianiu czułości to wszystko zabijają. Im mniejsze rejestratory (przy tej samej technologii) tym mniejsza czułość i bardziej trzeba wzmacniać sygnał. Tzw. "odszumianie" nie przywróci strat powstałych w obrazie.
Uwierz, że chyba bez wyjątków w dowolnej parze podobnej klasy sprzętu o różnych rozdzielczościach wygra wszystkimi cechami, które wypisałeś sprzęt o większej rozdzielczości.

Tak w ogóle, szum zyskuje na tym najmniej, a najwięcej dynamika, tonalność i szczegółowość.

kbns
14.10.10, 13:00
Uwierz, że chyba bez wyjątków w dowolnej parze podobnej klasy sprzętu o różnych rozdzielczościach wygra wszystkimi cechami, które wypisałeś sprzęt o większej rozdzielczości.


Dlatego że matryca jest gęstsza, czy też może dlatego, ze jest nowsza (postep technologiczny)?

epicure
14.10.10, 13:05
Dlatego że matryca jest gęstsza, czy też może dlatego, ze jest nowsza (postep technologiczny)?

I jedno, i drugie. Ale nawet jeśli matryca byłaby technologicznie na tym samym poziomie, to i tak byłoby więcej detali, a po zmniejszeniu do tych samych rozdzielczości szum byłby podobny. Tyle tylko, że zmiennych determinujących jakość generowanego obrazu jest znacznie więcej, niż samo zagęszczenie pikseli i technologia produkcji.

gietrzy
16.10.10, 12:14
Having a large magnification optical finder with small body is a difficult to design. One of the benefit to have a EVF is to overcome this difficulty.

Czyli w modelu m/43 high-end stawiają na MF i legacy lenses

BTW. Link do całego wywiadu na 43R

outsider
16.10.10, 21:55
Czyli w modelu m/43 high-end stawiają na MF....nie dziwię się ;-) w końcu z AF im nie wyszło to może przynajmniej w MF im się uda....

epicure
16.10.10, 21:57
Z MF już próbowali w systemie OM. Każdy, kto w tych czasach myśli poważnie o fotografii przy użyciu nowoczesnego technologicznie sprzętu, MUSI postawić na AF.

grizz
16.10.10, 22:21
Czyli w modelu m/43 high-end stawiają na MF i legacy lenses

BTW. Link do całego wywiadu na 43R

Jak Ty to wywiodłeś z cytowanego zdania?:roll:

gietrzy
26.10.10, 14:38
Janko troszeczkę poczeka ;)

FT4
E-P3: anons w lutym 2011 z nowymi szkłami*, matryca Panny, ale nie ta z GH2.
Wg innej plotki: e-p3 ma mieć wbudowany evf co miałoby go podwyższyć.

To ostatnie - podwyższyć - imho może być kluczem do ****** sukcesu, jeśli będzie leżał w łapce jak NX10.

* - nareszcie!

M
26.10.10, 20:05
Z MF już próbowali w systemie OM. Każdy, kto w tych czasach myśli poważnie o fotografii przy użyciu nowoczesnego technologicznie sprzętu, MUSI postawić na AF.

Odwazne stwierdzenie.
Pokolenia fotografow robilo zdjecia bez AF. W szkolach fotografii stawiaja ich za wzor do nasladowania...
Myslisz, ze ludzie ktorzy wydaja kilka(nascie) tysiecy dolarow na Leica robia to wylacznie z proznosci?

M

Janko Muzykant
26.10.10, 20:11
Odwazne stwierdzenie.
Pokolenia fotografow robilo zdjecia bez AF. W szkolach fotografii stawiaja ich za wzor do nasladowania...
Wśród maszynistów największym autorytetem cieszą się ci od parowozów :)
Tylko samobójca ekonomiczny może dziś myśleć o sprzęcie bez af. Ewentualnie producent tak zwanej biżuterii foto, jaką jest...

Myslisz, ze ludzie ktorzy wydaja kilka(nascie) tysiecy dolarow na Leica robia to wylacznie z proznosci?
Tak. Z pewnością nie dla jakości zdjęć, chyba że wierzą w voodoo.

heyahero
26.10.10, 21:12
Tak. Z pewnością nie dla jakości zdjęć, chyba że wierzą w voodoo.

Taaa... Lans lansem, ale pokaż mi Janko na rynku foto dalmierz z wymienna optyką i z FF innej firmy (czyli epson odpada). I akurat nie ruszają mnie dalsze wywody pt. "małe lustrzanki i wspaniała jakość" albo "cudowny LX od panasa czy inne mikrusy". Pomijam też fakt, że modele 8.x Leica zbierały dość niepochlebne opinie m.in. za jakość obrazka właśnie.
Niektórzy wolą po prostu dalmierz od lustra, a że mają przy okazji worek forsy na to, żeby go wydać na małe, niemieckie cuś z podpinanym jeszcze droższym małym cuś to ich problem.

Pozdrawiam

PS. A co do trwania przy "zamierzchłych czasach" w kontekście technologii, to się z tobą zgadzam. Choć MSZ pewien canon potwierdza regułę "stare, ale jare" ;)

M
26.10.10, 21:37
[QUOTE=
Tak. Z pewnością nie dla jakości zdjęć, chyba że wierzą w voodoo.[/QUOTE]

Akurat w temacie jakosci to Leica na pewno nie jest gorsza niz np. D3X, a z powodu braku filtra AA pewnie nawet ostrzejsza. Obiektywy tez ma jedne z najlepszych.
Ale zeby miec taka jakosc w lustrze to co musisz miec ze soba w torbie? 5kg sprzetu? Wielkosci walizki? Czy nie lepiej miec 1kg w kieszeniach?
No i wyjdz na ulice gdzies w Nairobi (albo na Pradze) z D3x i 35/1.4...

Dobra. Przepraszam za OT. Ale bylem do niedawna uzytkownikiem EP2 i naprawde wole MF w dalmierzu niz ten nieszczesny AF po kontrascie.

Janko Muzykant
26.10.10, 21:59
No i wyjdz na ulice gdzies w Nairobi (albo na Pradze) z D3x i 35/1.4...
W takie miejsca łażę z sp350 :)

Dobra. Przepraszam za OT. Ale bylem do niedawna uzytkownikiem EP2 i naprawde wole MF w dalmierzu niz ten nieszczesny AF po kontrascie.
Mnie tam generalnie mało co przeszkadza w osiąganiu fotoszczęścia, w szczególnych warunkach może być i komóra :)

Taaa... Lans lansem, ale pokaż mi Janko na rynku foto dalmierz z wymienna optyką i z FF innej firmy (czyli epson odpada)
Nie ma popytu więc nikt nie robi.
A co do jakości, obrazki z lejki są bardzo okej, ale nie bardziej, niż z tuzina różnych luster. No tak, lustro cięższe i większe...

apz
26.10.10, 22:28
Janko troszeczkę poczeka ;)

Myślę,że nie będzie miał problemu - porzondzi sobie u siebie w wątku dłużej.

Pozdrawiam AP.

Marcin510
26.10.10, 22:30
czy wy jestescie naiwni ze po zmienie z 16 do 12 szumy wam zauwazalnie znikna??

szumy znikna zauwazalnie ale przy zmianie z 16 do 4mpx

wtedy dopiero mamy interpolacje 2 sasiednich pixeli do jednego

czyli zmniejszenie obrazka o 2x w pionie i poziomie

apz
26.10.10, 22:35
czy wy jestescie naiwni ze po zmienie z 16 do 12 szumy wam zauwazalnie znikna??

szumy znikna zauwazalnie ale przy zmianie z 16 do 4mpx

wtedy dopiero mamy interpolacje 2 sasiednich pixeli do jednego

czyli zmniejszenie obrazka o 2x w pionie i poziomie

Czyli tak na okrągło zamiast odszumionej pocztówki będzie odszumiona kartka ze szkolnego zeszytu na codzień to istotny zysk w jakości przecież...

Pozdrawiam AP.

Janko Muzykant
27.10.10, 00:12
czy wy jestescie naiwni ze po zmienie z 16 do 12 szumy wam zauwazalnie znikna??
Czy wy jesteście naiwni, ze po zmianie z 12 do 16 Mpx szumy wam zauważalnie urosną?? :)

Myślę,że nie będzie miał problemu - porzondzi sobie u siebie w wątku dłużej.
He, fajne to - wystarczy założyć wątek żeby sobie porządzić :)

A tak na marginesie, luty to będzie za chwilę.

epicure
27.10.10, 00:33
Myslisz, ze ludzie ktorzy wydaja kilka(nascie) tysiecy dolarow na Leica robia to wylacznie z proznosci?

Nie znam tych ludzi, więc nie wiem, czym spowodowany jest ich wybór. Na pewno nie jest to jednak wybór nowoczesnego technologicznie sprzętu i na pewno są oni w mniejszości.

Jerry_R
27.10.10, 00:39
A co do jakości, obrazki z lejki są bardzo okej, ale nie bardziej, niż z tuzina różnych luster
Janko, nie mam zamiaru powtarzac tu histori z watku Sigmy, ale bzdury piszesz...
Zadne lustro z filtrem AA oraz nawet najlepszymi szklami N, czy C - nie rowna sie obrazkowi z M9 ze szklami Leici - jesli chodzi o ostrosc, kontrast, bokeh.

Co jednoczesnie nie oznacza, ze M9 jest doskonale. Nie. Ma wiele slabych stron.

A ostrzenie reczne w M9 na ogniskowych do 90mm wlacznie - nie trwa dluzej niz centralny punkt AF w 5D II. I zazwyczaj jest dokladniejsze.

RadioErewan
27.10.10, 01:02
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=40379&stc=1&d=1288134124

Janko Muzykant
27.10.10, 10:59
Janko, nie mam zamiaru powtarzac tu histori z watku Sigmy, ale bzdury piszesz...
Zadne lustro z filtrem AA oraz nawet najlepszymi szklami N, czy C - nie rowna sie obrazkowi z M9 ze szklami Leici - jesli chodzi o ostrosc, kontrast, bokeh.
Masz rację, powtarza się historia z Sigmy: ja jak zwykle poproszę o dowód w postaci zdjęć przykładowych i jak zwykle ich nie dostanę :)

A ostrzenie reczne w M9 na ogniskowych do 90mm wlacznie - nie trwa dluzej niz centralny punkt AF w 5D II. I zazwyczaj jest dokladniejsze.
Dołączam się do komentarza Radka :)
PS. Miałem kiedyś dalmierz w rękach, jeden nawet na własność :)

Jerry_R
28.10.10, 19:59
Masz rację, powtarza się historia z Sigmy: ja jak zwykle poproszę o dowód w postaci zdjęć przykładowych i jak zwykle ich nie dostanę :)
Janko, ludzie Cie zapraszali na wspolny plener oraz wspolne wywowalnie RAW'ow w oprogramowaniu Sigmy. W milej kolezenskiej atmosferze. Oczywiscie nikt nie wymagal, zebys zaraz wszystko rzucal i lecial. Ale na pewno zorganizowac sie cos by dalo. Ja sam sie pisalem, choc dla mnie nie tez nie byloby blisko.

Jak zaczales pisac, ze na rozmowe, czy spotkanie z Toba (juz nie pamietam) nalezy sobie zasluzyc... Ludzie odpuscili.

Po co Ci RAWy skoro nie dajesz rady ich wywolac? Sam napisales, ze to co dostales to nic nadzwyczajnego. O ile pamietam otworzyles ten RAW w LR, czy ACR\PS. Nie przyjmujesz do wiadomosci, ze to jeszcze o niczym nie swiadczy, ze to nie pokazuje w zaden sposob potencjalu aparatu. Nikt nie twierdzi, ze Sigma, czy M9 - to sprzet najlepszy, ani ze dla wszystlkich. Nie.

Ale Ty swoje zdanie, opinie ekstrapolujesz na wszystkich. Ja widzialem RAW'y z M9 i z 5D II (+ Elki). Wiec o tym pisze. Mialem zdjecia testowe, pokazujace POWALAJACE roznice, ale juz dawno postanowilem zaprzestac onanizmu sprzetowego, wiec wszystko w cholere skasowalem. Mialem pisac po kupieniu M9 jak miazdzy w tym konkretnym aspekcie 43, czy C? Po co? Dla mnie to raczej nie swiadczyloby madrze o mnie.

To o czym pisze, to fakt, ze obraz z M9 np. z 24mm f/3.8 - mozesz dowolnie kroic (nie wazne czy srodek kadru, czy brzeg), ogladac na 100% i wszystko jest w pelni uzyteczne. Obraz z 5D nie jest tak ostry, albo trzeba go bardziej wyostrzyc, albo zapisac w troche mniejszej rozdzielczosci, zeby przypominal to co masz z M9. Roznica jest nawet wieksza niz miedzy E3 a E5.

Na forach C i N jest sporo watkow zalozonych przez kolege "Mario", ktory porownuje co mial z N, co ma z C - z tym co ma rownolegle z M9. Latwo to wyszukac. Ja sie juz w to nie bawie.

Nic, nie ma co offtopowac. Wracajac do E-P3 - moze Olympus postapi jak z E5 i zrezygnuje z filtra AA.
Czego sobie i innym zycze.

Janko Muzykant
28.10.10, 20:33
Janko, ludzie Cie zapraszali na wspolny plener oraz wspolne wywowalnie RAW'ow w oprogramowaniu Sigmy. W milej kolezenskiej atmosferze. Oczywiscie nikt nie wymagal, zebys zaraz wszystko rzucal i lecial. Ale na pewno zorganizowac sie cos by dalo. Ja sam sie pisalem, choc dla mnie nie tez nie byloby blisko.
Ależ bardzo chętnie, ale nie w celu udowadniania czegokolwiek, a po to żeby po prostu sobie pogadać. Do dowodu wystarczy zdjęcie.

Jak zaczales pisac, ze na rozmowe, czy spotkanie z Toba (juz nie pamietam) nalezy sobie zasluzyc... Ludzie odpuscili.
Po pierwsze nie na spotkanie, a ciąg dalszy tamtej rozmowy, a po drugie to była aluzja na chamskie odzywy, które tam padały. Właściwie autoironia, ale jak to bywa, nieczytelna dla niektórych...

Po co Ci RAWy skoro nie dajesz rady ich wywolac?
Ale ja nie chcę rawów!!! Chcę zdjęcia w jpg, jednego zdjęcia, które powali mnie na kolana. Takiego, którego nie zrobię penem albo canonem 450D.

Ale Ty swoje zdanie, opinie ekstrapolujesz na wszystkich. Ja widzialem RAW'y z M9 i z 5D II (+ Elki). Wiec o tym pisze. Mialem zdjecia testowe, pokazujace POWALAJACE roznice
Pokaż, pokaż, POKAŻ!!!

To o czym pisze, to fakt, ze obraz z M9 np. z 24mm f/3.8 - mozesz dowolnie kroic (nie wazne czy srodek kadru, czy brzeg), ogladac na 100% i wszystko jest w pelni uzyteczne.
Dokładnie to samo mam na cropie, jest to niezbędne przy fotogrametrii. Środek, brzeg, jeden pies.

Nic, nie ma co offtopowac. Wracajac do E-P3 - moze Olympus postapi jak z E5 i zrezygnuje z filtra AA. Czego sobie i innym zycze.
I ja mam taką nadzieję.

zibi1303
5.11.10, 14:45
czytelna czytelna...
Na tyle czytelna, że odechciało się tym co myśleli o spotkaniu poważnie.

outsider
20.11.10, 01:19
do kolekcji gdybań o e-p3 dołączył Thom Hogan (http://www.bythom.com/2011predictions.htm):


We should get three m4/3 bodies from Olympus in 2011, but we’ll probably get two: E-P3 and E-PL2.

At the other end, Olympus needs a solid-as-a-brick, pro m4/3 body, and I’m guessing that Olympus will make that the E-P3 and keep the E-P2 in the lineup as the middle.
There’s a possibility I’m wrong, and that they’ll update the E-P2 to the E-P3 and add a higher end, more pro model, but that seems like a lot of work for Oly in a short time.
True, the 4/3 DSLR engineering teams aren’t doing anything any more, so that argues for the three-body introduction scenario.
Okay, so I’ll take what I wrote back and say E-PL2, E-P3, and E-P5 will appear.

w skrócie: w 2011 olympus powinien wprowadzić na rynek e-p3 i e-pl2. Może nawet e-p5 ;-)

Jerry_R
20.11.10, 02:03
True, the 4/3 DSLR engineering teams aren’t doing anything any more
:eek::):grin:

nightelf
20.11.10, 14:38
w skrócie: w 2011 olympus powinien wprowadzić na rynek e-p3 i e-pl2. Może nawet e-p5 ;-)

Ciekawe, ale to tylko gdybania.
Choć chciałbym, żeby Oly zapowiedział nowe body przed gwiazdką, żebym miał na co czekać ;-)

outsider
20.11.10, 21:28
W zasadzie Olympus nie ma wyjścia. Musi pokazać coś na prawdę niezłego w nowym e-p3, bo inaczej straci swoich fanów.

Po oficjalnym wycofaniu się z rynku lustrzanek, olympus MUSI pokazać, zwłaszcza osieroconym po systemie 4/3, że potrafi produkować sprzęt na równie wysokim poziomie. Jak na razie NAJWIĘKSZĄ bolączką olympusa w korpusach m4/3 jest szybkość (a raczej powolność) AF w stosunku nie tylko do luster, ale również do oferty panasonica.

Jeśli AF w e-p3 nie będzie przynajmniej dorównywać temu w gh1, nie mówiąc o lustrzankach konkurencji (nawet na poziomie entry level) to cienko widzę przyszłość olympusa.

Dar-i-jush
20.11.10, 23:24
Jeśli AF w e-p3 nie będzie przynajmniej dorównywać temu w gh1, nie mówiąc o lustrzankach konkurencji (nawet na poziomie entry level) to cienko widzę przyszłość olympusa.

A pogdybam sobie:wink:

Uważam, że gdyby Olympus nie przygotował porządnego, szybkiego PEN'a, to by nie mówił, że zostaje tylko E-5. Czekają na matrycę od Kodaka i będzie szał:wink:

Alem rzucił optymizmem:lol:

nightelf
21.11.10, 00:04
Uważam, że gdyby Olympus nie przygotował porządnego, szybkiego PEN'a, to by nie mówił, że zostaje tylko E-5. Czekają na matrycę od Kodaka i będzie szał:wink:

Alem rzucił optymizmem:lol:

Mam nadzieję, że masz rację :-)
Szkoda, że nie chcą już teraz uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić nam specyfikacji.

Jerry_R
21.11.10, 02:34
Mam nadzieję, że masz rację :-)
Szkoda, że nie chcą już teraz uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić nam specyfikacji.
Zdradzali - jak sondowali rynek ;-)
Teraz widac juz produkcja idzie.

Jak to Gietrzy gdzies ostatnio napisal - 2 lata i u43 bedzie szumiec jak 5D II :twisted:

efat
21.11.10, 11:10
2 lata i u43 bedzie szumiec jak 5D II :twisted:

Co więcej: w zasadzie nie jest ważne jak wtedy będzie szumieć 5D Mk III, bo będzie to poziom satysfakcjonujący zdecydowaną większość. Wyścig będzie musiał (w końcu!) dotyczyć innych aspektów.

gietrzy
21.11.10, 11:25
Zdradzali - jak sondowali rynek ;-)
Teraz widac juz produkcja idzie.

Mam E-PL1, czym może mnie skusić Oly?

W de mam AF, jego szybkość, do tego jest Panas a MSC robi swoje.
Sprawę rozwiązuje kolejny tryb pracy AF (rodem z LX3): hiperfokalna, niech aparat za każdym razem (w tym, wybranym trybie) ustawia ostrość "na wszystko" - wtedy nikt nie będzie pamiętać o szybkości :)
Kolor, kolor czyli to co mnie powala od pierwszych kliknięć.
Jotpeg czyli jeszcze lepsza praca na AWB.
Auto ISO z D3
Normalne ustawienie guzików (LX3, GF1), dwie (najlepiej push jak w GF1) rolki jak w E-P.
Programowanie przycisków.
Nowy flesz troszku mniejszy od FL-36, ale na 4 baterie, bez lagu w tym ttl auto (lag znika w samym auto)
IBIS: rewelacją byłaby technologia o skuteczności tej zastosowanej w 200/2LIS, schodząc na ziemię: niech będzie ta z 100L IS
Filmiki: jeśli kolejny Pen ma być tym pro to jako opcja minimum avchd 34 mbps 720@60


Jak to Gietrzy gdzies ostatnio napisal - 2 lata i u43 bedzie szumiec jak 5D II :twisted:

Koniec wojny na MPx proszę, 12 MPx w technologii za 2-3 lata na tych matrycach wystarczy, żeby z 20/1.7 i IBIS robić fotki dzieciom przy świeczce a kto oprócz Janka potrzebuje 100 MPx kompaktu? ;)

efat
21.11.10, 22:45
No właśnie: programowalne przyciski, a nie 4 opcje do wyboru, z których żadna nie jest (mi) potrzebna. Dla informatyka, a szczególnie dla tego, który używa Linuksa, takie ograniczenie jest jak cofnięcie się o 10 lat :evil:

Czy w D3 AutoISO działa w trybie M? Bo ciągle nie mogę zrozumieć, że nadal wypuszcza się aparaty z tak ograniczoną funkcjonalnością! (myślę o Gx i GF1)

Do listy życzeń dodałbym EVF w body kalibru GF1 i jakości Gx.

nightelf
21.11.10, 22:56
Mnie by ucieszył uchylny ekran LCD, wizjer EVF (ewentualnie dołączany jak e E-P2), więcej zewnętrznych przełączników do trybu mierzenia światła, trybu działania AF.
Ewentualnie opcjonalny grip na 2 baterie, czy dodatkowe źródło zasilania.

epicure
21.11.10, 22:59
Niech włożą bebechy z E-PL1 do puszki od E-330, wsadzą tam wizjer elektroniczny, dadzą wyświetlacz z E-5 i minimalnie odchudzą, a będzie git. Tyle, że bez zoomów f/2,8 i stałek f/1,4 to ja tego systemu jakoś nie widzę w rękach zaawansowanych amatorów.

outsider
22.11.10, 00:41
Tyle, że bez zoomów f/2,8 i stałek f/1,4 to ja tego systemu jakoś nie widzę w rękach zaawansowanych amatorów.
Święte słowa. Dodałbym jeszcze: "za rozsądną kasę" (przynajmniej dla olyjedi ;-) ). Wystarczyło by, aby szkła do m4/3 nie były droższe od analogicznych szkieł do 4/3.


p.s. w oczekiwaniu na E-P3 przyglądałem się sprzętowi canona, nikona i pentaxa... 60d to krok do tyłu w porównaniu do 50d, D7000 ma jakieś dziwne problemy z AF, a w K-5 leży współpraca z flashem.
W dodatku u wszystkich ciągle można nadziać się na back/front focus.... :esystem2:

efat
22.11.10, 01:10
60d to krok do tyłu w porównaniu do 50d, D7000 ma jakieś dziwne problemy z AF, a w K-5 leży współpraca z flashem.
W dodatku u wszystkich ciągle można nadziać się na back/front focus.... :esystem2:

Ale to (http://www.dxomark.com/index.php/en/Camera-Sensor/Compare-sensors/(appareil1)/676%7C0/(appareil2)/652%7C0/(appareil3)/643%7C0/(onglet)/0/(brand)/Pentax/(brand2)/Sony/(brand3)/Olympus) jest jednak silny argument.

micky
22.11.10, 01:26
W dodatku u wszystkich ciągle można nadziać się na back/front focus.... :esystem2:

w tym całym nieszczęściu FF/BF :/ dobrze że jest mikroregulacja

outsider
22.11.10, 09:35
w tym całym nieszczęściu FF/BF :/ dobrze że jest mikroregulacja...która fajnie wygląda na papierze, a w rzeczywistości trzeba mieć niesamowite szczęście, aby pomogła. Musiałbyś mieć szkło, które ma stały BF LUB FF. Jednakże wiele szkieł ma BF jak fotografujesz z bliska, a FF jak ustawiasz na nieskończoność... i w cale nie dotyczy to tylko zoomów. Stałki mają tak samo.



Ale to (http://www.dxomark.com/index.php/en/Camera-Sensor/Compare-sensors/(appareil1)/676%7C0/(appareil2)/652%7C0/(appareil3)/643%7C0/(onglet)/0/(brand)/Pentax/(brand2)/Sony/(brand3)/Olympus) jest jednak silny argument.
Owszem :-) Osobiście nie rusza mnie mniej szumiąca matryca, bo i tak wolę jaśniejsze szkło od wysokiego ISO (w dodatku dzięki większemu DOF w 4/3 nie muszę martwić się, że fotografowanej postaci wyjdą ostre oczy z nieostrym nosem ;-) ), jednakże zazdroszczę rozpiętości tonalnej w K-5.

Z tych trzech konkurentów (canon, nikon, pentax) ten ostatni budzi we mnie najwięcej pozytywnych uczuć. Zapewne za sprawą fajnych stałek i nowego korpusu (jednak nadal trochę za dużego jak dla mnie ;-) ).
Ciekawe jak będzie wyglądał nowy evil pentaxa i (najważniejsze pytanie) czy będzie można do niego zakładać stare limited-y?

epicure
22.11.10, 09:54
...wolę jaśniejsze szkło od wysokiego ISO...

Jeszcze tylko żeby te jaśniejsze szkła były...


...w dodatku dzięki większemu DOF w 4/3 nie muszę martwić się, że fotografowanej postaci wyjdą ostre oczy z nieostrym nosem...

Odkąd w fotografii istnieje przysłona i możliwość jej regulowania (sądzę, że ze 100 lat już będzie...), GO raczej nie jest problemem, przynajmniej w tej sytuacji, jaką przedstawiłeś.

outsider
22.11.10, 10:01
Jeszcze tylko żeby te jaśniejsze szkła były...
Na razie mam P20/1.7 i marzę o Leica 25/1.4 :-)

Żywię też głęboką nadzieję, że niedługo będzie większy wybór ;-)


Odkąd w fotografii istnieje przysłona i możliwość jej regulowania (sądzę, że ze 100 lat już będzie...), GO raczej nie jest problemem, przynajmniej w tej sytuacji, jaką przedstawiłeś.
Jestem outsiderem :-) i nie używam lamp. Wolę światło zastane, szybką migawkę i niskie iso. Do tego potrzebuję f1.7 lub najlepiej f1.4 :-) ale fakt nie każdy lubi to co ja.

epicure
22.11.10, 10:33
Jestem outsiderem :-) i nie używam lamp. Wolę światło zastane, szybką migawkę i niskie iso. Do tego potrzebuję f1.7 lub najlepiej f1.4 :-)

Nic nie pisałem o lampach. Chodziło mi o to, że przysłonę zawsze można trochę przymknąć, jeśli papierowa GO nie jest wymagana. I nie będzie problemu z szybką migawką przy jakości obrazowania, jakie oferują dzisiejsze puszki na wyższych czułościach.

Jerry_R
22.11.10, 11:07
Chodziło mi o to, że przysłonę zawsze można trochę przymknąć, jeśli papierowa GO nie jest wymagana. I nie będzie problemu z szybką migawką przy jakości obrazowania, jakie oferują dzisiejsze puszki na wyższych czułościach.
Moze chodzi o to, ze w APS-C, czy FF - musisz mocniej przymknac, czyli wejsc na wyzsze ISO, a w u43, czy 43 nie.

Chyba, ze na plazy sie jest :wink:

outsider
22.11.10, 11:20
I nie będzie problemu z szybką migawką przy jakości obrazowania, jakie oferują dzisiejsze puszki na wyższych czułościach. No cóż, jestem tylko amatorem... wydawało mi się jednak, że lepsze efekty uzyska się z jaśniejszym szkłem i niższym iso, niż odwrotnie. Czerń bardziej czarna? Lepsze rozmycie tła? Subiektywne odczucia.
Faktem jest, że K-5 może pochwalić się fantastycznym DR, a pentax jako firma - ciekawymi limitedami.

Pamiętam jak kiedyś biegałem z klocem w postaci 40d+24-105IS. Trafienie z ostrością przy f4 czasami nie było takie łatwe. Żeby mieć pewność musiałem przymykać do f5.6 . Być może miałem BF lub FF na szerokim.... Teraz mam mały korpusik z deklem w postaci P20/1.7 i bez lustra. Nie lubię luster za tą ich nieprzewidywalność we współpracy ze szkłami....

Jednakże, jeśli e-p3 nie poprawi szybkości AF (największy mankament penów) to być może rozejrzę się za GH1/2 (na razie odrzuca mnie od tej alternatywy: brak stabilizacji, słaba dostępność i bandycka cena), lub skieruję wzrok ku pentaxowi (ale najpierw zaczekam na info jakie mocowanie będzie miał ich nowy evil).

Nie jestem przywiązany do marki. Staram się ograniczać swoje zapędy fotograficzne do jednego korpusu i dwóch szkieł (najjaśniejszej stałki na którą mnie stać, która będzie robić za standardowe szkło - coś pomiędzy 35mm, a 50mm po przeliczeniu cropa, oraz szkło do macro). Ewentualnie jakiegoś kitowego zooma, tak na wszelki wypadek (ważne jednak aby był tani, bo raczej rzadko byłby używany).

Janko Muzykant
22.11.10, 11:42
Nie lubię luster za tą ich nieprzewidywalność we współpracy ze szkłami....
Dodałbym: i za ich nieprzewidywalny światłomierz. Sukces landszaftów tkwi w idealnym naświetleniu. Tego żadne lustro wciąż nie potrafi.

epicure
22.11.10, 11:50
Moze chodzi o to, ze w APS-C, czy FF - musisz mocniej przymknac, czyli wejsc na wyzsze ISO, a w u43, czy 43 nie.

Chodziło mi o to, że wejście na wyższe iso w puszkach, które technologicznie nie odbiegają od dzisiejszych standardów, nie niesie ze sobą żadnego pogorszenia jakości obrazu w porównaniu do niższej czułości w 4/3. Zatem argument o konieczności przymknięcia obiektywu w systemach z większą matrycą, by uzyskać większą GO, uważam za wydumany, bo w rzeczywistości ta konieczność nie niesie ze sobą żadnych problemów. Ot, przymyka się, jeśli trzeba, i tyle...


wydawało mi się jednak, że lepsze efekty uzyska się z jaśniejszym szkłem i niższym iso, niż odwrotnie. Czerń bardziej czarna? Lepsze rozmycie tła?

Jeśli wyższe iso w aparacie A daje taką samą jakość, jak niższe iso w aparacie B, to efekty będą takie same. A jeśli aparat A będzie miał większą matrycę, to przy wyższej przysłonie da takie samo rozmycie tła, jak aparat B przy niższej...


Pamiętam jak kiedyś biegałem z klocem w postaci 40d+24-105IS. Trafienie z ostrością przy f4 czasami nie było takie łatwe. Żeby mieć pewność musiałem przymykać do f5.6 . Być może miałem BF lub FF na szerokim....

Biegam z podobnym klocem i tym samym obiektywem i nigdy nie miałem takich problemów.

outsider
22.11.10, 12:09
Biegam z podobnym klocem i tym samym obiektywem i nigdy nie miałem takich problemów. No właśnie :-) Jak ja nie lubię luster....

kbns
23.11.10, 10:36
Dodałbym: i za ich nieprzewidywalny światłomierz. Sukces landszaftów tkwi w idealnym naświetleniu. Tego żadne lustro wciąż nie potrafi.

Akurat przy tego typu ,,dynamicznej'' fotografii chyba swiecenie na histogram jest optymalne w dowolnej cyfrowce, nie?

Swoja droga, to mozliwosc przestawienia trybu pracy spota w Penie (std/shadow/highlight) jest bardzo fajnym pomyslem.

Rafał Czarny
23.11.10, 11:08
Swoja droga, to mozliwosc przestawienia trybu pracy spota w Penie (std/shadow/highlight) jest bardzo fajnym pomyslem.

Takie "cuda" to miałem już w starym dobrym E-500. I prawdę mówiąc nigdy z tego nie korzystałem.

epicure
23.11.10, 11:22
Prościej i bezpieczniej ustawić kompensację ekspozycji na zwykłym spocie, tudzież pracować w manualu i odpowiednio prześwietlić/niedoświetlić, niż bawić się w te tryby pomiaru światła.

kbns
23.11.10, 11:23
Takie "cuda" to miałem już w starym dobrym E-500.

Cóż, nie można być na bieżąco we wszystkich systemach ;)


I prawdę mówiąc nigdy z tego nie korzystałem.

Ja mam zapięty highlight spot pod guzik AE-lock (tzn, erm... Fn ;)). I jest to mój główny pomiar światła, gdy: a/ matrycowy się zagubi; b/ chcę mieć szybko raw z histogramem do prawej. Jak dla mnie, bardzo wygodne rozwiązanie.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Prościej i bezpieczniej ustawić kompensację ekspozycji na zwykłym spocie, tudzież pracować w manualu i odpowiednio prześwietlić/niedoświetlić, niż bawić się w te tryby pomiaru światła.

Pozwolę się nie zgodzić. highlight spot+AELock+Fn = *pac* spotem w te światła, które jeszcze chcę mieć i koniec. I nie ma zdrady, uwierz.
A, milczące założenie: kazałem puszce zapomnieć co to jest jpg. :-)

PS. Manual jest u mnie trybem do zadań specjalnych, podstawowym jest A.

gietrzy
23.11.10, 13:11
Pozwolę się nie zgodzić. highlight spot+AELock+Fn = *pac* spotem w te światła, które jeszcze chcę mieć i koniec. I nie ma zdrady, uwierz.

O żesz w mordę - dzięki, przetestuję sobie.

Janko Muzykant
23.11.10, 14:16
Akurat przy tego typu ,,dynamicznej'' fotografii chyba swiecenie na histogram jest optymalne w dowolnej cyfrowce, nie?
Swoja droga, to mozliwosc przestawienia trybu pracy spota w Penie (std/shadow/highlight) jest bardzo fajnym pomyslem.
Ja, gdzie tylko można, naświetlam na histogram. Takoż wszystkie tryby pracy światłomierza są mi zbędne.

psl
24.11.10, 21:30
W nowej puszce chętnie bym zobaczył panoramę z ręki. to drobiazg, który nie wymaga jakiś wielkich nakładów, a dla mnie fajny dodatek. Sam używam takiej panoramy w kompakcie pentaxa (gdzie robie 3 zdjęcia i oprogramowanie w aparacie je składa). Nie jest to częste ale przydaje się i fajna z tym zabawa. Nie trzeba się pocić przed kompem, bo wychodzi dobrze. Zresztą to chyba na tyle prosta sprawa, że można by dodać taką opcję w uaktualnieniu oprogramowania istniejących już puszek. Chyba, że nie.

gietrzy
25.11.10, 07:23
W nowej puszce chętnie bym zobaczył panoramę z ręki.

Przyznam szczerze, że ja też, tylko poszedłbym dalej i np. w takim pro Oly widziałbym taki mały kombajn do fiszajowych panoram jak u Radka w tutorialu, na fototv.pl.
Na razie Oly nie ma ryby więc pomarzyć zawsze można ;)

Fajnie by było gdyby taki sofcik w aparacie podczas pokazywania "ile już mamy" tej panoramy podczas kolejnego ujęcia, rozpoznawał/brał pod uwagę wady szkła i kazał z automatu robić większy margines by lepiej skorygować.

psl
25.11.10, 10:42
W zaawansowanych puszkach można oczywiście rozszerzać możliwości softu tak jak piszesz. Przecież to jest kwestia oprogramowania, bo zdaje się dzisiejsze procerosy wkładane do puszek tego typu obliczenia wykonają bez większego problemu w akceptowalnym czasie. Ale tu lepiej wypowie się fachowiec od procesorów.

W puszkach EL wystarczy taki prosty, prościutki myk - 3 zdjęcia i połączenie ich przez oprogramowanie w jedno - panoramę.

thorgal
26.11.10, 10:47
Do olywyjadaczy...

Od jakiegoś czasu pojawia się plotka właśnie o e-p3.
Przypuszczam, że podobnie bylo w przypadku e-pl1 oraz e-p2 itd.

Uwzgledniając dotychczasowe doświadczenia, po jakim czasie pojawiała sie puszczka pokazana przez Olka?

NightCrawler
26.11.10, 11:05
Patrząc na E5 to możemy nie dożyć (przynajmniej co niektórzy) ;) ;)

Jerry_R
26.11.10, 12:18
Wejdz na Optyczne.pl, kliknij na Aparaty, potem Porownaj - i wybierz wybrane Olki. Jedna z infromacji bedzie data ukazania sie.

thorgal
26.11.10, 12:39
Jerry_R
O czym świadczy ta data w kontekście e-p3?
nie łapie

grizz
26.11.10, 12:43
Patrząc na E5 to możemy nie dożyć (przynajmniej co niektórzy) ;) ;)

BTW E-5 jest już w sklepach.



A co do dat... to różnie. Czasami czeka się 3 miesięce, a czasami 2 tyg ;)

Jerry_R
26.11.10, 12:44
Uwzgledniając dotychczasowe doświadczenia, po jakim czasie pojawiała sie puszczka pokazana przez Olka?
Sorki, w pospiechu myslalem, ze chodzi Ci o czestotliwosc ukazywania sie.

NightCrawler
26.11.10, 13:26
BTW E-5 jest już w sklepach.



A co do dat... to różnie. Czasami czeka się 3 miesięce, a czasami 2 tyg ;)

Wiem że jest... ale od pierwszej ploty do ukazania się w sklepie... ;) (a o to pytał thorgal.

outsider
26.11.10, 14:22
Wiem że jest... ale od pierwszej ploty do ukazania się w sklepie... ;) (a o to pytał thorgal.

a to zależy, kto puścił pierwszą plotę ;-)

outsider
1.12.10, 19:08
noooo w końcu coś bardziej prawdopodobnego FT4.
E-P3 między kwietniem, a czerwcem 2011 (http://www.43rumors.com/ft4-olympus-will-go-pro-within-the-first-half-of-2011/)

- TruepicV+ engine,
- matryca panasonica, !??!? ( a miał być kodak ;-) )
- wbudowany wizjer,
- uszczelniane body....

Moominek
1.12.10, 19:44
- uszczelniane body....

No to jakieś bardziej "pro" uszczelniane szkła by się przydały...
Wyklikane z mobilka

psl
1.12.10, 19:46
Zaraz. Ale jak wbudowany wizjer to chyba nie będzie już PEN. Tylko coś w stylu np. panasa Gx.

gietrzy
1.12.10, 20:09
Zaraz. Ale jak wbudowany wizjer to chyba nie będzie już PEN. Tylko coś w stylu np. panasa Gx.

E-PS1

S od super.

henry1
1.12.10, 20:55
Zaraz. Ale jak wbudowany wizjer to chyba nie będzie już PEN. Tylko coś w stylu np. panasa Gx.

Nie, to będzie Pen ale z nadbudówką typu "sławojka " :-)

thorgal
2.12.10, 23:02
aż musiałem sprawdzić w googlach co to znaczy.
Wolałbym aby w aparatach nie montowali kibelków :)
Na których plotkach widziałem przypuszczalne zdjęcie, gdzie umieścili wizjer w ramach aparatu a nie jako nadbudówka. Fajnie to wygladało, troche jak w dalmierzach.

Przyznam, że gdyby e-p3 miał szybki af i lepszą stabilizację, czas 1/4000 a najlepiej 1/6000 (nawet bez uszczelnień), wizjer wbudowany i do tego jeszcze ruchomy wyświetlacz to bardzo, ale to bardzo bym się nim zainteresował.

Iwo
2.12.10, 23:09
Przyznam, że gdyby e-p3 miał szybki af i lepszą stabilizację, czas 1/4000 a najlepiej 1/6000 (nawet bez uszczelnień), wizjer wbudowany i do tego jeszcze ruchomy wyświetlacz to bardzo, ale to bardzo bym się nim zainteresował.
Oj tak. Nie Ty jeden.

outsider
2.12.10, 23:35
Oj tak, nie tylko Was dwóch.

Gundi
2.12.10, 23:42
Oj tak, nie tylko Was dwóch.

Oj tak, nie tylko Was trzech.

:roll:

henry1
2.12.10, 23:44
Operujecie małymi liczbami .
Chętnych byłoby sporo.

apz
3.12.10, 08:11
Ja też byłbym!

psl
3.12.10, 11:01
W wypadku gdyby e-p3 miał mieć wbudowany wizjer elektroniczny, to nie wzrosłaby sprzedaż wizjera doczepianego. Wizjer doczepiany zawsze będzie droższy niż zintegrowany. Dlatego nie sądze, aby ten wizjer wbudowany był taką pewną sprawą. Po co wbudowywać coś co można sprzedać drogo i oddzielnie? Wizjer to nie lampa, której brak jest jednak uciążliwy.

kbns
3.12.10, 11:35
W wypadku gdyby e-p3 miał mieć wbudowany wizjer elektroniczny, to nie wzrosłaby sprzedaż wizjera doczepianego. Wizjer doczepiany zawsze będzie droższy niż zintegrowany. Dlatego nie sądze, aby ten wizjer wbudowany był taką pewną sprawą. Po co wbudowywać coś co można sprzedać drogo i oddzielnie? Wizjer to nie lampa, której brak jest jednak uciążliwy.

Wizjer bedzie do tego odpowiednika LX3/LX5, co jego model pokazywali na jesiennych targach ;)

henry1
3.12.10, 12:01
W wypadku gdyby e-p3 miał mieć wbudowany wizjer elektroniczny, to nie wzrosłaby sprzedaż wizjera doczepianego. Wizjer doczepiany zawsze będzie droższy niż zintegrowany. Dlatego nie sądze, aby ten wizjer wbudowany był taką pewną sprawą. Po co wbudowywać coś co można sprzedać drogo i oddzielnie? Wizjer to nie lampa, której brak jest jednak uciążliwy.

A gdzie założyć lampę jak jest założony wizjer ?
Pena nie miałem w ręce dlatego pytam.

apz
3.12.10, 12:05
A gdzie założyć lampę jak jest założony wizjer ?
Pena nie miałem w ręce dlatego pytam.

Na środku górnej części obudowy są sanki do lampy

Pozdrawiam AP.

henry1
3.12.10, 12:16
Na środku górnej części obudowy są sanki do lampy

Pozdrawiam AP.

Dzięki za oświecenie :-)

nightelf
3.12.10, 16:42
A gdzie założyć lampę jak jest założony wizjer ?
Pena nie miałem w ręce dlatego pytam.

Wtedy nie założysz lampy, bo wizjer montujemy przecież właśnie w sankach.

henry1
3.12.10, 17:22
Wtedy nie założysz lampy, bo wizjer montujemy przecież właśnie w sankach.

Właśnie poszperałem w necie i widzę, że lampy nie można używać jak jest założony wizjer.
Czyli do kitu rozwiązanie.:-(

Gundi
3.12.10, 18:10
Właśnie poszperałem w necie i widzę, że lampy nie można używać jak jest założony wizjer.
Czyli do kitu rozwiązanie.:-(

Proponuję montować wizjery w lampach ;p

Iwo
3.12.10, 18:42
Po co wbudowywać coś co można sprzedać drogo i oddzielnie?
Bo jest drogi i się nie sprzedaje przez to, a klientom go brakuje.
Zewnętrzny wizjer blokuje także lampę zewnętrzną, bo jest do sanek doczepiany.

psl
3.12.10, 21:12
Bo jest drogi i się nie sprzedaje przez to, a klientom go brakuje.

To co to za problem sprzedawać go taniej? Schodziłby jak świeże bułeczki.

thorgal
3.12.10, 23:16
W wypadku gdyby e-p3 miał mieć wbudowany wizjer elektroniczny, to nie wzrosłaby sprzedaż wizjera doczepianego. Wizjer doczepiany zawsze będzie droższy niż zintegrowany. Dlatego nie sądze, aby ten wizjer wbudowany był taką pewną sprawą. Po co wbudowywać coś co można sprzedać drogo i oddzielnie? Wizjer to nie lampa, której brak jest jednak uciążliwy.

i tak nie wzrośnie. Przynajmniej nie przy takiej polityce cenowej.

Ja osobiscie byłem zainteresowany kupnem - nawet dość mocno.
Kolega Dobas sprzedawał swojego czasu vf-2 i nawet korespodowaliśmy, ale wycofałem się, gdy założyłem go w sklepie.
Po doświadczeniach "lustrzankowych" w konkurencyjnie stajni na N, wizjer ten mi nie podszedł.
Zupełnie mi nie odpowiadał - wiem zboczenie po lustrze.
Pewnie mógłbym go polubić gdyby kosztował mniej - tak co najmniej o połowę.

Myślę, że Polski rynek jest nadal rynkiem cenowym, natomiast Oly nie kieruje się trendami z Polski bo i po co. To nie My napędzamy go. Zdajmy sobie sprawę, że jesteśmy tylko miłym dodatkiem.

Tak więc z radością powitam w kształcie e-pXX wbudowany wizjer.

psl
4.12.10, 12:14
Myślę, że Polski rynek jest nadal rynkiem cenowym, natomiast Oly nie kieruje się trendami z Polski bo i po co. To nie My napędzamy go. Zdajmy sobie sprawę, że jesteśmy tylko miłym dodatkiem.

Tak więc z radością powitam w kształcie e-pXX wbudowany wizjer.
Jak jest tak jak piszesz to to wychodziłoby, że wizjer w ep-3 byłby robiony pod rynki takie jak polski.

thorgal
4.12.10, 23:31
e, raczej nie tak.
Kawa nie wyklucza herbaty.

psl
6.12.10, 21:26
No to niedługo zobaczymy. Ma być profesjonalny - cokolwiek to oznacza, to na pewno wiąże się ze sporymi zmianami w stosunku do na wskroś amatorskiego e-pl1.

henry1
6.12.10, 21:46
No to niedługo zobaczymy. Ma być profesjonalny - cokolwiek to oznacza, to na pewno wiąże się ze sporymi zmianami w stosunku do na wskroś amatorskiego e-pl1.

Profesjonalny to za mocno powiedziane.
Dział marketingu z Oly załatwi to profesjonalnie.
Będzie prawie profesjonalny :-) a może amatorsko-profesjonalny :-)

Moominek
6.12.10, 22:18
Obawiam się że profesjonalna będzie cena.
Wyklikane z mobilka

psl
6.12.10, 22:51
Profesjonalny to chyba właśnie znaczy drogi. Jak coś jest profesjonalne to musi kosztować. A profesjonalny może być i e-pl1 czy g10 w dobrych rękach ;-)

kristof1979
7.12.10, 00:19
Z tego co ja tam pocztałem o EP-3.
To raczej to bedzie cos w rodzaju G2.
Więc i cena też nie bedzie jakaś kosmiczna.
Raczej specjalne dodatki będą kosmicznie drogie (chodzi mi o plotkę w której mowa o specjalnej przystawce do korpusu by mieć detekcję fazy przy ostrzeniu dla systemu 4/3)
pozdrawiam

psl
7.12.10, 12:42
Dziwnie ep-3 kojarzy się z nowym PEN-em. A puszka w stylu gx/gxx to już nie PEN. Jeżeli tak będzie w istocie, to zaraz powstanie nowy wątek - kiedy nowy PEN ;-)

kristof1979
7.12.10, 17:36
A i owszem bedzie to nowy PEN ale z wizjerem i o wiele szybszy i celniejszy.
Prawdopodobnie dodadzą uszczelnienie by podnieść rangę .
Jak narazie za dużo jest plotek i spekulacji.
Poczekamy i zobaczymy .
pozdrawiam

klikacz
6.11.12, 14:10
Przez przypadek znalazłam zdjęcia zrobione aparatem EP3 są tak piękne że załączam linka - (chodzi o zdjęcia baletnicy)
http://www.flickr.com/photos/ones-photography/with/7278885004/#photo_7278885004

Ziootek1971
12.11.12, 23:02
Mam pytanie do użytkowników EP-3: na ile zdjęć wystarcza wam prądu w akumulatorze? Akumulator BLS-1 zasilający mojego EP-3 "oddaje ducha" mniej więcej po 100 zdjęciach. Nie wiem, czy znaczenie ma to, że aparat (i akumulator) ma miesiąc. Wbudowanej lampy jeszcze ani razu nie użyłem, filtrów artystycznych używam raczej rzadko, a podgląd zdjęcia mam ustawiony na 2 sekundy.

Ar2
12.11.12, 23:15
100 to rzeczywiście trochę mało. Moim e-p3 z baterią BLS-1 jestem w stanie zrobić tak ok 200-250 zdjęć.

Ziootek1971
12.11.12, 23:22
@Ar2 - wielkie dzięki za odpowiedź. Nie wspomniałem o jednym - bateria jest wyjmowana z aparatu po wyświetleniu się komunikatu "Bateria rozładowana", a z ładowarki wyciągana po zapaleniu się na niej niebieskiej diodki. Mam nadzieję, że te problemy to "choroby wieku dziecięcego" i za jakiś czas dojdę do 200 - 250 zdjęć na jednym ładowaniu baterii. A tymczasem muszę rozejrzeć się za zapasowym akumulatorem. Głupio by było gdyby akumulator wziął i padł w środku pleneru...

nightelf
13.11.12, 13:26
Ja mam nawet 3 akumulatory :wink:
Podgląd zrobionych zdjęć mam wyłączony, kadrowanie na ekraniku, albo doczepianym wizjerze. I zdecydowanie robię więcej niż 150 zdjęć na jednym ładowaniu.

Ziootek1971
13.11.12, 23:38
@nightelf - używasz oryginalnych akumulatorów czy zamienników? Na cyfrowe.pl oryginalny BLS-1 kosztuje 211 zł, a zamiennikom w cenie 24-27 zł jakoś nie ufam. Będę wdzięczny za polecenie albo dobrego i sprawdzonego zamiennika albo miejsca, w którym można w rozsądnej cenie kupić oryginał.

nightelf
13.11.12, 23:54
Mam oryginały.
Swego czasu na allegro wystawiał je fotojoker w licytacji od 1 zł, można było kupić je w bardzo dobrej cenie.
Drugi to jakoś za 100 na ebay nabyłem.

Ziootek1971
14.11.12, 00:00
Okazuje się, że fotojoker dalej je wystawia od 1 zł. Znalazłem tę aukcję w tzw. międzyczasie i biorę w niej udział.

dao
14.11.12, 00:01
@nightelf - używasz oryginalnych akumulatorów czy zamienników? Na cyfrowe.pl oryginalny BLS-1 kosztuje 211 zł, a zamiennikom w cenie 24-27 zł jakoś nie ufam. Będę wdzięczny za polecenie albo dobrego i sprawdzonego zamiennika albo miejsca, w którym można w rozsądnej cenie kupić oryginał.

Jutro Ci napiszę, za ile obecnie można kupić oryginał w sklepach FJ, jak dobrze pamiętam jest to cena poniżej 100 zł.

viruuss
14.11.12, 00:21
Jutro Ci napiszę, za ile obecnie można kupić oryginał w sklepach FJ, jak dobrze pamiętam jest to cena poniżej 100 zł.

99 -, :)

dao
14.11.12, 00:24
99 -, :)

jest prawdopodobieństwo :D
ja swoją zapasową baterię dostałem od zadowolonego z E-PL3 klienta :D

Ziootek1971
14.11.12, 11:05
Faktycznie kosztuje 99 zł. No to rozbieżność w porównaniu do Cyfrowych jest duuuża. Zobaczę na razie jak pójdzie mi aukcja na Allegro

oly2020
14.11.12, 12:31
U mnie wydajność oryginalnego BLS5 i BLS1 (mam E-PL3) to z od 300 do 600 zdjęć z tym, że oczywiście dużo zależy od sposobu fotografowania, ja często robię w seriach, więc nie można tego porównać do długiego, dokładnego kadrowania przed każdym zdjęciem, wyświetlacz pożera dużo prądu, no i wiadomo, że zdjęcia z lampą wbudowaną (zasilaną z aparatu) także szybko wyczerpują...

kupiłem kilka sztuk BLS1 z aukcji fotojokera i są świetne, wydajność taka jak BLS5 którego miałem w zestawie, miałem także dwa podobno dobre zamienniki BLS5 ale ja niczego dobrego o nich powiedzieć nie mogę, wydajność ich jest mniej więcej o połowę mniejsza od oryginalnych ale co najgorsze, to nagły moment zupełnego rozładowania, aparat głupieje, niema sygnalizacji niskiego stanu naładowania, tylko w pewnym momencie aparat się wyłącza a następnie włączenie to już komunikat o zupełnym rozładowaniu, taki przypadek w trakcie zapisu może się skończyć utratą ostatnich zdjęć a nawet uszkodzeniem karty, Miałem 2 sztuki tych akumulatorów i obie identycznie się zachowywały, na całe szczęście udało mi się kupić oryginały BLS1 z FJ i jest wszystko OK

CzaRmaX
14.11.12, 13:21
U mnie wydajność oryginalnego BLS5 i BLS1 (mam E-PL3) to z od 300 do 600 zdjęć z tym, że oczywiście dużo zależy od sposobu fotografowania, ja często robię w seriach, więc nie można tego porównać do długiego, dokładnego kadrowania przed każdym zdjęciem, wyświetlacz pożera dużo prądu, no i wiadomo, że zdjęcia z lampą wbudowaną (zasilaną z aparatu) także szybko wyczerpują...

kupiłem kilka sztuk BLS1 z aukcji fotojokera i są świetne, wydajność taka jak BLS5 którego miałem w zestawie, miałem także dwa podobno dobre zamienniki BLS5 ale ja niczego dobrego o nich powiedzieć nie mogę, wydajność ich jest mniej więcej o połowę mniejsza od oryginalnych ale co najgorsze, to nagły moment zupełnego rozładowania, aparat głupieje, niema sygnalizacji niskiego stanu naładowania, tylko w pewnym momencie aparat się wyłącza a następnie włączenie to już komunikat o zupełnym rozładowaniu, taki przypadek w trakcie zapisu może się skończyć utratą ostatnich zdjęć a nawet uszkodzeniem karty, Miałem 2 sztuki tych akumulatorów i obie identycznie się zachowywały, na całe szczęście udało mi się kupić oryginały BLS1 z FJ i jest wszystko OK

Mam to samo z zamiennikiem ale jest jeszcze jedna możliwość. Sprytni producenci robią sobie jaja z konsumentów tak jak z kartridżami do drukarek :). Wiele aparatów rozpoznaje baterie i jak widzi, że to nie oryginał to ją szybciej rozładowuję bądź zużywa jej część i mówi do widzenia. Ja mam E-PL2 i tak się dzieje jak u Ciebie, natomiast mój tata ma E-PL1 i nie ma tego problemu z zamiennikiem a czasami twierdzi, że chodzi na nim dłużej tak więc może to być wina produktu lub pazernego producenta :)

Ziootek1971
16.11.12, 17:44
Wygrałem aukcję FJ na Allegro i tym sposobem stałem się posiadaczem akumulatora za niecałą połowę jego ceny sklepowej. Wszystkim jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi

easy_rider
16.11.12, 17:55
za niecałą połowę jego ceny sklepowejDrogo... mnie taka aukcja kosztowała niecałe 20zł... :mrgreen:
Trzeba było poczekać na kolejną zamiast licytować tak wysoko :-P

oly2020
16.11.12, 19:48
Wygrałem aukcję FJ na Allegro i tym sposobem stałem się posiadaczem akumulatora za niecałą połowę jego ceny sklepowej. Wszystkim jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi

Ja przy okazji jednej wysyłki domówiłem 3szt i miałem 3sztuki oryginalnych bls-1, w cenie jednej w sklepie :grin: miałem obawy z ładowaniem ich w ładowarce od bls-5 (miałem taką z e-pl3) ale póki co nie zauważyłem problemów(kilkanaście ładowań mam już za sobą), choć tutaj na forum pojawiały się informacje iż to bardzo niewskazane, że powinno się je ładować tylko w ładowarkach do nich dedykowanych.

Ziootek1971
16.11.12, 23:25
Drogo... mnie taka aukcja kosztowała niecałe 20zł... :mrgreen:
Trzeba było poczekać na kolejną zamiast licytować tak wysoko :-P
Ta niecała połowa to już z przesyłką. Za jakiś czas, jak będę kupował drugi zapasowy akumulator faktycznie będę nieco niżej licytował.