PDA

Zobacz pełną wersję : [Fotopolis] Co z E-Systemem? Rozmawiamy z Toshiyuki Teradą z Olympusa



RSSBot
21.09.10, 23:50
Photokina 2010. E-5 to pierwsza lustrzanka Olympusa po roku przerwy. Jakie nowości przynosi? Co dalej z E-Systemem? Czy powstaną profesjonalne korpusy w systemie Mikro Cztery Trzecie? Na te i inne pytania odpowiedział nam Toshiyuki Terada, menadżer z SLR Product Planning Department Olympusa.

Więcej... (http://www.fotopolis.pl/n.php?n=11570)

kali999
22.09.10, 00:07
Jedno już wiemy, że lustrzanek amatorskich Olympusa nie będzie. Wypowiedź na temat następców E-x nie była optymistyczna i obiektywów nowych nie ma co w tym sektorze się chyba spodziewać. Jak powiedział prawie wszystko rzucają do mikro 4/3, a ten segment jak na razie mnie nie interesuje pod względem zakupu. Przyjdzie gotówka, przyjdzie zapewne i Nikon, kwestia czasu:| szkoda.

epicure
22.09.10, 00:24
Gdy wprowadziliśmy E-3, większość użytkowników chciała polepszenia jakości obrazu. Oni znają jakość najnowszych aparatów, takich jak PEN E-P2 czy E-PL1 z 12-megapikselowymi matrycami. Oni chcieliby tej jakości...

Czy on spadł z księżyca?

Iwo
22.09.10, 00:38
Ogłosiliśmy zamiar stworzenia nowej linii aparatów kompaktowych. Będzie to najwyższa klasa aparatów kompaktowych, z bardzo jasnymi obiektywami i matrycą mniejszą niż w produktach systemu 4/3 i Mikro 4/3
Zaraz zaraz, może jest późno ale coś mi tu nie gra.
Inny rozmiar matrycy oznacza, że szkiełka średnio będą pasować, jeśli w ogóle,
a jeśli będzie to coś na kształt nowego kompaktu z niewymiennym obiektywem Zuiko (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=75114)... to żadne.
Zapowiedź kolejnego systemu, czy kolejnej linii kompaktów?

Jaka jest przyszłość mniejszych lustrzanek? Czy zamierzacie wypuścić ich następców?
Nie mamy konkretnych planów zastąpienia modelu E-620 i innych nowszymi. Klasa "entry level" lustrzanek może być całkowicie zastąpiona systemem Pen, z punktu widzenia osiągów. Aktualni użytkownicy amatorskich lustrzanek mogą się przenieść do systemu Mikro Cztery Trzecie razem z ich obiektywami Cztery Trzecie i używać ich przez adapter albo kupić model E-5. Zdecydowaliśmy się na posiadanie oferty z systemem PEN i "flagowymy" lustrzankami.
No to tyle jeśli Chodzi o nowe E-5xx. Jak dla mnie najwygodniejsze body w E.
Nie wykluczam zakupu E-5 w analogicznej promocji jaką miał E-3 (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=15863&highlight=promocja), lub jakiegoś używanego E-3,
ale wolałbym mieć możliwość zakupu mniejszego, lżejszego i tańszego nowego body.

epicure
22.09.10, 00:43
Zapowiedź kolejnego systemu, czy kolejnej linii kompaktów?

Chodzi o kompakta (a później może całą linię kompaktów), coś w stylu LX5.


...wolałbym mieć możliwość zakupu mniejszego, lżejszego i tańszego nowego body.

Przecież "możesz się przenieść do systemu Mikro Cztery Trzecie razem ze swoimi obiektywami Cztery Trzecie i używać ich przez adapter" ;)

enter
22.09.10, 01:00
no to pozamiatane

Mcarto
22.09.10, 01:05
Cyt:
Nie mamy konkretnych planów zastąpienia modelu E-620 i innych nowszymi. Klasa "entry level" lustrzanek może być całkowicie zastąpiona systemem Pen, z punktu widzenia osiągów. Aktualni użytkownicy amatorskich lustrzanek mogą się przenieść do systemu Mikro Cztery Trzecie razem z ich obiektywami Cztery Trzecie i używać ich przez adapter albo kupić model E-5. Zdecydowaliśmy się na posiadanie oferty z systemem PEN i "flagowymy" lustrzankami.

+

Nasz system PEN nie jest doskonały, ciągle się rozwija. Większość naszych zasobów kierujemy do jego rozwoju.

To Oly zaproponował mi "kompakt" na gwiazdkę:eek:

darkelf
22.09.10, 01:13
Nadal nie rozumiem na co się tak spinacie Jak ktoś będzie potrzebował entry level to sobie kupi (tańszego) Pena, a jak ktos będzie chcial E-520 czy E-620 to z drugiej ręki będzie ich masa. Wszystko jest ciągle spójne z tym co zapowiadają, a Wy jesteście "zaskoczeni" że nie ma jasnych stałek czy miliarda megapikseli. Mnie rozczarowało tylko to, ze w E-5 nie ma niczego rewolucyjnego, ale teorie wygłaszane na forach nie sprawdziły się w najmniejszym stopniu.

Sergiuszone
22.09.10, 03:34
"Już dokładnie znacie specyfikację modelu E-5, którą ogłosiliśmy 14 października"... A mamy wrzesień tak na marginesie w wywiadzie są i inne błędy.

hades
22.09.10, 08:11
Ja tam zdziwiony nie jestem. Ludzie ciągle narzekają, że muszą dźwigać ciężkie aparaty na spacery. To po co lustrzanki entrylevel, kupią PEN-y. Ci co potrzebują, chcą mieć lustrzankę i tak rzadko kupują coś słabszego. Celują w półprofesjonalne i profesjonalne korpusy. Jakoś to się klaruje, choć mam wrażenie, że albo ten wywiad jest cienko przetłumaczony, albo firma nie do końca wie/chce zdradzać jaki ma cel na horyzoncie.

Janko Muzykant
22.09.10, 08:13
Gdy wprowadziliśmy E-3, większość użytkowników chciała polepszenia jakości obrazu. Oni znają jakość najnowszych aparatów, takich jak PEN E-P2 czy E-PL1 z 12-megapikselowymi matrycami. Oni chcieliby tej jakości...

Czy on spadł z księżyca?
Nie, mnie posłuchał. Z AA walczyłem od czasów E300 :)
No i co, tyle kilopostów, a od początku wiadomo było jak będzie :)

C+
22.09.10, 08:24
Mnie martwi, że jak nie ogłoszę definitywnego końca 4/3 to nie będzie wyprzedaży. :|

jacek00
22.09.10, 08:31
Ja tam zdziwiony nie jestem. Ludzie ciągle narzekają, że muszą dźwigać ciężkie aparaty na spacery. To po co lustrzanki entrylevel, kupią PEN-y. Ci co potrzebują, chcą mieć lustrzankę i tak rzadko kupują coś słabszego. Celują w półprofesjonalne i profesjonalne korpusy. Jakoś to się klaruje, choć mam wrażenie, że albo ten wywiad jest cienko przetłumaczony, albo firma nie do końca wie/chce zdradzać jaki ma cel na horyzoncie.

No jeśli powstanie PEN wielkości powiedzmy e-620 i akceptujący obiektywy 4/3 to nie widzę problemu, aby w przyszłości nabyć taki aparat.

Mi lustro do szczęścia potrzebne nie jest. Zadowoli mnie naprawdę dobrej jakości wizjer elektroniczny.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Mnie martwi, że jak nie ogłoszę definitywnego końca 4/3 to nie będzie wyprzedaży. :|

A jak mają to ogłosić, skoro zaraz do sklepu ma wejść E-5?

C+
22.09.10, 08:36
A jak mają to ogłosić, skoro zaraz do sklepu ma wejść E-5?


Wiosna 2011 dobry termin na fajne zakupy.

Kaleb_82
22.09.10, 09:38
Szkoda. Sprzęt oczywiście nie przestanie działać z dzisiejszą datą, ale pojawia się pytanie jak będą się kształtowały ceny przy ew. odsprzedaży? Jaki będzie popyt na szkła systemu, który teraz koncentruje się na korpusach prof.

Jakoś średnio widzę takie E-PL1 z 12-60 SWD.

snuffi
22.09.10, 09:49
ee tam my podłączyliśmy 90-250 + konwerter x2 do epl-a :P
Jak znajdę zdjęcie to wrzucę :):lol:

S4INT
22.09.10, 09:52
Zaraz zaraz, może jest późno ale coś mi tu nie gra.
Inny rozmiar matrycy oznacza, że szkiełka średnio będą pasować, jeśli w ogóle,


Napisane jest o mniejszej matrycy, czyli te które kryją większą będą pasować. Teoretycznie.

Iwo
22.09.10, 10:24
ee tam my podłączyliśmy 90-250 + konwerter x2 do epl-a :P
Jak znajdę zdjęcie to wrzucę :):lol:
Najlepiej zdjęcie jak trzymasz za sam korpus...

snuffi
22.09.10, 10:32
Co to ja Pudzianowski? Podłączyliśmy raczej w formie zabawy, a nie fotografowania.

Nie robiąc OT, są ludzie którzy wykorzystują szklarnie 4/3 z m4/3 - niekoniecznie do zdjęć ale do filmów:
BTS:

http://vimeo.com/11388382
Końcowy efekt:

http://vimeo.com/11377921

Nemo5576
22.09.10, 11:05
Ci co potrzebują, chcą mieć lustrzankę i tak rzadko kupują coś słabszego. Celują w półprofesjonalne i profesjonalne korpusy.
Jasne. Taki Canon sprzedaje zdecydowanie więcej EOSów serii Xd i XXd niż XXXd. Ta przewaga byłaby jeszcze większa gdyby nie spisek sprzedawców którzy wystawiają w sklepach głównie tanie puszki amatorskie.

snuffi
22.09.10, 11:10
Zgadzam się z hadesem,
Większość ŚWIADOMYCH użytkowników decyduje się na profi albo półprofi puszkę. Za to lwia część sprzedanych luster EL nigdy nie zrobi zdjęcia na trybie innym niż zielony i z kitowym szkłem, a to oznacza w połączeniu z tym, że tacy ludzie drukują pocztówki max to im nie potrzebna do szczęścia jest lustrzanka.

Nemo5576
22.09.10, 11:43
Nie jest ważne co im jest potrzebne, tylko co im się da sprzedać. Świadomy kupiec to może 10% rynku, reszta kupi to co im poleci reklama, sprzedawca, kolega. To po pierwsze. Po drugie nie wiem jak jest obecnie, ale rok temu lustrzanka EL + kit była zdecydowanie tańsza od bezlusterkowca, obecnie jest tak chyba dalej (stosunek cen porównywalnych obiektywów jest podobny jak puszek). Nie mam pojęcia czemu mam kupować coś droższego tylko dlatego że ma trochę mniejsze wymiary. A po trzecie (i chyba dla producenta najważniejszego) te lustrzanki EL napędzają sprzedaż wyższych modeli. Bo jak się kupiło tego 550d plus kit, po roku dokupiło jeden czy dwa obiektywy to następny będzie raczej kolejny aparat tego samego systemu niż konkurencji.

Sergiuszone
22.09.10, 12:30
Powstał niezły zamęt wokół systemu E. Cała ta sytuacja nie jest dobra ani dla przyszłości systemu 4/3 jak również m4/3 w obrębie marki OLYMPUS. Wydaje mi się, że przydałoby się oficjalne oświadczenie przedstawiciela firmy podane jako wiążąca informacja prasowa a nie źle przetłumaczony wywiad na jednym z portali siejący jeszcze większe zamieszanie i niepewność wśród użytkowników systemu.

sando
22.09.10, 12:55
Sergiuszone, takich wywiadów było kilka i wszystkie są zbieżne. Dla mnie sytuacja jest jasna.

RadioErewan
22.09.10, 12:58
Kiedyś z kimś o tym rozmawiałem. W fotografii sprzedaje się marzenia. Bez obiektu do którego można wzdychać produkty z niższej półki nie będą się sprzedawać. Nie ważne, czy dobre, czy nie, wiara kupuje marzenia. Większość samochodów ma silniki, które nie są wykorzystywane nawet w 10%, ale cóż, to przecież przedłużacze penisów.
To naprawdę smutna Photokina, może nie da się tego ciągnąć dłużej? Pomysły zaś faktycznie z kosmosu. :-(

Sergiuszone
22.09.10, 13:09
Ale E 5 spełniła moje marzenia. To tak jakby inżynierowie i konstruktorzy gmerali w mojej głowie. A szczerze powiedziawszy nie liczyłem na to. A jednak. I bez względu na przyszłość zrobię pewnie wszystko aby wejść w jej posiadanie.

dobas
22.09.10, 13:14
Kiedyś z kimś o tym rozmawiałem. W fotografii sprzedaje się marzenia. Bez obiektu do którego można wzdychać produkty z niższej półki nie będą się sprzedawać. Nie ważne, czy dobre, czy nie, wiara kupuje marzenia. Większość samochodów ma silniki, które nie są wykorzystywane nawet w 10%, ale cóż, to przecież przedłużacze penisów.
To naprawdę smutna Photokina, może nie da się tego ciągnąć dłużej? Pomysły zaś faktycznie z kosmosu. :-(

smutna pod względem że każdy ten topowy obiekt westchnień w zasadzie stoi w miejscu a tylko produkty z niższej półki nadganiają różnice ? Pod względem braku jakiegoś wielkiego przełomu w aparatach ?

Eddie
22.09.10, 13:42
Kiedyś z kimś o tym rozmawiałem. W fotografii sprzedaje się marzenia. [...]

Z Fatmanem na pierwszym zlocie w Łodzi. To tak na marginesie.
Z tą smutną tegoroczną Photokiną to trochę prawda. Szczególnie przyszłość E-Systemu trochę niepokoi. Z jednej strony, biorąc na zdrowy chłopski rozum, kupując E-5 mam kolejnych kilka lat spokoju. Dotychczasowe sample pokazują, że na obrazek narzekał nie będę, cała reszta gra i buczy. Sprzęt zarobi na siebie, dodatki i chleb z krakowską.
Z drugiej strony chciałoby się jednak, żeby było optymistycznie, do przodu. Nie przeszkadza mi, że E-5 został wsadzony w korpus E-3, ale brakuje jednak jakiegoś bardziej zdecydowanego kroku do przodu.

mariush
22.09.10, 14:31
Eddie - sprzęt zarobi na krakowską dziś, jutro, za rok - ale za 3 lata pożegnanie z nim może być już nieco bolesne (dla kieszeni), jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że konkurenci nie ogłaszają konferencji prasowych nt. przyszłości systemów. Cały czas o tym powtarzam - pomysł na olka chyba się wypalił, to co miało być tanie, lekkie i nieco tylko odstające jakościowo od konkurencji (i było tak jeszcze 2 lata temu) powoli przestaje takim być. Zdjęcia da się robić jeszcze przez lata... ale co później? Kupując taką eLkę 200 mm masz świadomość tego, że przez 5 lat może się zepsuć, porysować, pies może ją pogryźć, walec może po niej przejechać... ale raczej będzie do czego ją podpiąć* jeśli uniknie wszelkich tych nieszczęść. A ZD 150 mm już niekoniecznie... dla ciebie to jest ważne, ponieważ zarabiając na fotografii musisz, chcąc nie chcąc, utrzymywać się na pewnym poziomie jakościowym.
I wcale nie jest mi z tym wesoło, bo w jeszcze dłuższej perspektywie oznacza to ucieczkę ludzi z forum, a fajne tu jest.

* A więc do puszki z matryca na poziomie jakościowym tego, co będzie standardem za 5 lat.

Eddie
22.09.10, 14:54
Mariush, ja jestem tego wszystkiego świadomy (tak wbrew pozorom :)). Jednak mój spokój bierze się stąd, że standardy w ciągu najbliższych 3 lat raczej nie poszybują jakoś strasznie w górę. Przy tym co jest teraz E-5 spokojnie da sobie radę.

EuroLiberty
22.09.10, 14:56
[...]źle przetłumaczony wywiad na jednym z portali siejący jeszcze większe zamieszanie i niepewność wśród użytkowników systemu.

Przeczytaj wywiad w oryginale. Nie będziesz miał wątpliwości. Jeśli łudzisz się, że wywiad został źle przetłumaczony, to przykro mi. Pozostaje kwestia interpretacji kilku fragmentów.

Sygnały w jakim kierunku zmierza Olympus były jego sympatykom wysyłane przez firmę już wcześniej. Uwierzę we wszystko, ale nie fakt, że człowiek Olympusa na Europę konfabuluje, a przecież udzielił kilka miesięcy temu wywiadu, który "prostowała" centrala Olympusa. Wszystko wygląda mi na badanie reakcji rynku lub wręcz oswajanie sympatyków Olympusa z nieuniknionym.


Powstał niezły zamęt wokół systemu E. Cała ta sytuacja nie jest dobra ani dla przyszłości systemu 4/3 jak również m4/3 w obrębie marki OLYMPUS.

I, to jest najsmutniejsze. Olympus zrobił sobie krzywdę. Wczoraj czytałem na forum zagranicznym ciekawy wątek zapoczątkowany przez fana m4/3. Konkluzja... Olympus stracił zaufanie nie tylko części posiadaczy e-systemu, ale i posiadaczy m4/3. Stawiane jest otwarcie pytanie czy za kilka lat Olympus nie uczyni tego samego z m4/3. Szczególnie, że segment kompaktów z wymianną matrycą będzie się rozwijał, a konkurencja i tu będzie miała przewagę jakości wynikającą ze stosowania większych matryc.

Patrze na całą sytuację ze smutkiem. Nie dobrze się dzieje, bo rynek znowu zaczyna być własnością dwóch marek. Brak konkurencji nie sprzyja klientowi. Nie zdziwiłbym się, gdyby w niedalekiej przyszłości SONY porzuciło cały dział dslr wypuszczając jednak jeden/dwa modele z hybrydowym AF pozwalające dalej używać obiektywów Alfa.

Pozdrawiam

andytown
22.09.10, 15:05
mam pytanie o tytuł i wykonawce tej piosenki użytej w tym filmiku:

dog_master
22.09.10, 15:11
Stawiane jest otwarcie pytanie czy za kilka lat Olympus nie uczyni tego samego z m4/3.
PEN oryginalny też nie przetrwał ;)

E tam, pożyjemy zobaczymy... Co to za 5 lat będzie... A jak się zmienią priorytety czy technologie... To i tak trzeba będzie sprzęt zmienić, niezależnie, czy będzie 4/3 czy nie :P

EuroLiberty
22.09.10, 15:31
A jak się zmienią priorytety czy technologie... To i tak trzeba będzie sprzęt zmienić, niezależnie, czy będzie 4/3 czy nie :P

Zgadza się. Ja nie widzę problemu w zmianie systemu. Sam zmieniam kiedy uznam, że tego potrzebuję. Dzisiaj Canon 50D jutro SIGMA SD1. Ważne, by być zadowolonym.

Tylko, co innego jak Ty o zmianie decydujesz, a co innego jak firma Cię do tego zmusza porzucając system.

Mimo optymizmu części użytkowników e-systemu losy 4/3 są IMO przesądzone. Wystarczy się zastanowić. m4/3, to ta sama matryca. Na dzień dzisiejszy m4/3 konkuruje z dslr entry level e-systemu. Skoro w przyszłości ma się pojawić zaawansowana konstrukcja dla m4/3 wraz z lepszą optyką, to i segment semi pro e-systemu traci rację bytu.

Tak jak wcześniej pisałem. Następne będzie SONY, które mimo olbrzymich nakładów na promocję i rozwój nie jest w stanie konkurować z Nikonem i Canonem. To, bardzo źle dla nas.

Pozdrawiam

zibi1303
22.09.10, 15:56
Oj jakie czarnowidztwo :)...
Z00m skąd ten pesymizm.. zepsuł Ci się nikon czy co ?

EuroLiberty
22.09.10, 16:02
Z00m skąd ten pesymizm.. zepsuł Ci się nikon czy co ?

Hmmm, a Ty z choinki czy obcy Cię przed chwilą oddali? Oby obcy. Jest szansa, że przywiozłeś ze sobą jakieś nowe technologie :mrgreen:

Pozdrawiam

ConradDS
22.09.10, 17:35
Od jakiegos czasu sledze rynek wtorny Oly i trudno mi sie wyzbyc wrazenia ze wypowiedzi przedstawicieli koncernu wywolaly lawine. Zawsze znalazl sie ktos kto mial cos z E systemu do sprzedania, jest popyt na lepsze szkla systemu z drugiej reki; ktos mial E-520 i snil o E-30 itp itd. Ale teraz jak grzyby po deszczu pojawiaja sie ogloszenia z ktorych jasno wynika ze ktos zmienia system. Nawet w gieldowym na forum sie ruch zrobil. Jakie odczucia niedzielnego pstrykacza jak ja? Sam sie zastanawiam czy zamiast myslec o 12-60swd nie zrobilbym lepiej gdybym przeliczyl ile po sprzedaniu tego co skompletowalem do tej pory musialbym dolozyc do pierwszego N. Inaczej sie ma sprawa napewno z tymi na ktorych Olek zarabia i moga sobie pozwolic na inny system bez potrzeby pozbywania sie swoich E. Koniec koncow ci z OlyJedi ktorzy dawno sie przesiedli na topowe modele innych stajni maja w koncu poczucie ze podjeli wlasciwa decyzje, mimo sentymentu.

Janko Muzykant
22.09.10, 17:38
Zgadzam się z hadesem,
Większość ŚWIADOMYCH użytkowników decyduje się na profi albo półprofi puszkę
Nie. Większość ŚWIADOMYCH ludzi myśli. Obserwuje, analizuje i kieruje się własnym rozumem. Dopiero na końcu podejmuje decyzje o zakupie tego czy owego.
Ale świadomych ludzi jest mało.

darkelf
22.09.10, 17:39
Nikt Ci nie broni zmienic systemu. Jesli zadne nowe obiektywy i tak sie nie pojawia, to wieksza ilosc sprzetu uzywanego na rynku dziala na nasza korzysc. Jesli E-5 sie nie bedzie dobrze sprzedawal, to jego cena tez spadnie. Do moich 3000zl :)

Jejku jak Wy narzekacie.

Janko Muzykant
22.09.10, 17:40
Kiedyś z kimś o tym rozmawiałem. W fotografii sprzedaje się marzenia.
W fotografii? Już nawet w piekarni :)
Marzenia i obietnice wiecznego życia :)

Janko Muzykant
22.09.10, 17:52
I, to jest najsmutniejsze. Olympus zrobił sobie krzywdę. Wczoraj czytałem na forum zagranicznym ciekawy wątek zapoczątkowany przez fana m4/3. Konkluzja... Olympus stracił zaufanie nie tylko części posiadaczy e-systemu, ale i posiadaczy m4/3. Stawiane jest otwarcie pytanie czy za kilka lat Olympus nie uczyni tego samego z m4/3.
A niech sobie czyni. Aparat to nie żona, rozwód łatwo wziąć i bez wyrzutów sumienia.

Szczególnie, że segment kompaktów z wymianną matrycą będzie się rozwijał, a konkurencja i tu będzie miała przewagę jakości wynikającą ze stosowania większych matryc.
Będzie miała kłopot związany z większym wymiarem matryc i reszty. Biorąc pod uwagę tylko technologię sprzed dwóch lat obszar u4/3 może pomieścić 100Mpx przy przyjemnym 400iso (wymnóżcie sobie 5,5 razy mniejszą matrycę canona g10).

Sergiuszone
22.09.10, 17:54
Ja nie bardzo łapię o jakie matryce wymienne wam chodzi w cytowanej wypowiedzi?

Koriolan
22.09.10, 19:01
A niech sobie czyni. Aparat to nie żona, rozwód łatwo wziąć i bez wyrzutów sumienia.



Kosztuje podobnie jak rozwód i nowa żona a przyjemność nie musi być większa :))

moose
22.09.10, 19:10
Kosztuje podobnie jak rozwód i nowa żona a przyjemność nie musi być większa :))

:-) :-) :-)
Doobre!!!
E-5 spełnia moje oczekiwania w 90%. Niepoprawnym optymistą nie jestem ale założyłem już dawno, ze dopóki nie będzie mnie stać na nikona D3 + 500/4 VR lub 200-400/4 to systemu nie zmienię. Tudzież nie zapowiada się abym taki komfort finansowy poczuł to i serce mnie specjalnie nie boli.

Koriolan
22.09.10, 19:21
IMO kłopot polega na czymś innym- przynajmniej jedno strategiczne założenie Olympusa, leżące u podstaw stworzenia systemu 4/3, legło w gruzach.
Założenie, że koszt matryc będzie rósł co najmniej w kwadracie do w stosunku do ich powierzchni i że matryca będzie stanowiła najbardziej istotny element kosztotwórczy aparatu.

Druga kwestia to prognoza, że w najbliższych latach segment amatorski opanują bezlusterkowce, a w segmencie profesjonalnym Olek może obsadzić niszę lustrzanek odpornych na warunki zewnętrzne.. co może być cechą relatywnie łatwą do skopiowania.

Cieszy mnie E-5 taki jaki jest- hybryda E-3mkII oraz E30 ( przez obecność programów tematycznych i filtrów) bo być może przedłuży on życie moich szkiełek gdy za 2-3 lata będzie go można kupić za sporo mniejsze pieniądze.

Dar-i-jush
22.09.10, 19:41
IMO kłopot polega na czymś innym- przynajmniej jedno strategiczne założenie Olympusa, leżące u podstaw stworzenia systemu 4/3, legło w gruzach.
Założenie, że koszt matryc będzie rósł co najmniej w kwadracie do w stosunku do ich powierzchni i że matryca będzie stanowiła najbardziej istotny element kosztotwórczy aparatu.

Możliwe, chociaż tak naprawdę nie wiem ile warta jest matryca i czy matryca Panasa jest warta tyle samo co np. Sony?

E-5 to solidny aparat, ale można go było trochę bardziej dopicować czymś robiącym wrażenie, niekoniecznie jakością obrazu.

Druga sprawa, to jasne postawienie sprawy przyszłości. Najniższe modele 4/3 zostają zastąpione przez PEN i to jest zrozumiałe. W 4/3 zostaje linia E-x i E-6xx jako łącznik z nadchodzącym 'pro' modelem w m4/3 (te same aku, można by wykorzystać obudowę E-6xx, jest do tego grip nawet, można uszczelnić, wzmocnić, czy co tam jeszcze i zrobić to na m4/3).
I wszyscy by wiedzieli na czym stoją.

Dziwi mnie, że nie wiedzą, co zrobić z serią E-6xx. Wydawało się, że właśnie dobrze wiedzą, co robią łącząc najniższe modele w jeden, dodając obrotowy ekran, regulację AF, inne bajery, a do tego grip. Bardzo to spójne i kompletne. Chyba, że nie wiedzą, co zrobić w sensie, czy wywalać już lustro...

Kłopot w tym, że nawet w m4/3, na które się nastawił Olympus, kolega Panasonic wyprzedza go pod wieloma względami. Niedługo będzie można zapytać z czym w ogóle Olympus jest na czasie?

Trochę się rozpisałem, proszę wybaczyć:wink:

C+
22.09.10, 20:57
Druga kwestia to prognoza, że w najbliższych latach segment amatorski opanują bezlusterkowce, a w segmencie profesjonalnym Olek może obsadzić niszę lustrzanek odpornych na warunki zewnętrzne.. co może być cechą relatywnie łatwą do skopiowania.


To może mieć sens, w puszkę po E-3 mogą wsadzać bebechy z Penów przez najbliższe kilka lat i co jakiś czas odświeżać topową lustrzankę - dużo to ich nie będzie kosztowało.

Janko Muzykant
22.09.10, 21:13
Kłopot w tym, że nawet w m4/3, na które się nastawił Olympus, kolega Panasonic wyprzedza go pod wieloma względami. Niedługo będzie można zapytać z czym w ogóle Olympus jest na czasie?
Wyprzedza, umiera, zostawia, świat się kończy...
Z dzisiejszego łażenia jedenaście kadrów z pena i jedenastokrotnego zuma (prawdziwy samiec alfa nie dotknie takiego nawet kijem):
http://tapety.grejt.pl/
Poniżej praktycznie wszystkie (do takiej dziury w zimie) są z pena i ichniego kita.
Teraz palec pod budkę: komu na co dzień potrzeba lepszej jakości?

Nie marudzić, pstrykać!

voovoo2
22.09.10, 21:22
Gdybym ja poczuł się zawiedziony polityką Olympusa podjąłbym decyzję o sprzedazy wszystkich jego gratów.Przebolałbym jakoś stratę pieniędzy.Kupiłbym coś Canona lub Nikona i spałbym spokojnie,że moja fotograficzna przyszłość rysuje się jasno i pewnie.To takie niemęskie to jojczenie :-)

Goszu
22.09.10, 21:26
Ale porażka. Co tam za psychiczni paralitycy siędzą w tym Olympusie? Po długim czasie wreszcie zrobili postęp w jakości matrycy (na tyle duży, że chętnie bym kupił nowe EL z taką matrycą) i z tej okazji wycofują się z rynku. Zamiast odświeżyć E-620, który oprócz sensora jest bardzo fajną puchą - będą te matryce pchali do penów. Ja PENa nie chce, bo do 12-60 bez sensu. E-3 i E30 jakościowo guzik mi dadzą, a E-5 też nie kupie, bo nie dam 6500zl za aparat używany do amatorskiego pstrykania. Na dodatek w systemie, który idzie pod nóż. Myślę, że po takiej wypowiedzi sprzedaż E-5 na pewno będzie fantastyczna. Pomysł na zmniejszenie najmniejszej na rynku matrycy także uważam za wspaniały sposób na powolne samobójstwo. Masakra...

Janko Muzykant
22.09.10, 21:37
Ale porażka. Co tam za psychiczni paralitycy siędzą w tym Olympusie? Po długim czasie wreszcie zrobili postęp w jakości matrycy (na tyle duży, że chętnie bym kupił nowe EL z taką matrycą) i z tej okazji wycofują się z rynku. Zamiast odświeżyć E-620, który oprócz sensora jest bardzo fajną puchą - będą te matryce pchali do penów. Ja PENa nie chce, bo do 12-60 bez sensu.
Zauważyłem to już jakiś czas temu: peny i temu podobne aparaty są dla mężczyzn jedzących w barach sałatkowych i wybierających jogę zamiast siłowni :)

Tak przy okazji - problem nie dotyczył matrycy, a filtra aa.

geo
22.09.10, 21:43
aa mi sie zachciało ja to czytam ide w miasto..

Goszu
22.09.10, 21:54
Zauważyłem to już jakiś czas temu: peny i temu podobne aparaty są dla mężczyzn jedzących w barach sałatkowych i wybierających jogę zamiast siłowni

Tu nie chodzi o idee, ani o bycie męskim lub nie, ale o Autofocus i wygodę pstrykania.
Zmieniając na PENa ani w jednym, ani w drugim przypadku nie będzie to zmiana na plus.

Mam E-500, kupiłem 510 ze względu na stabilizację. Kupiłbym E-650 ze względu na lepszy AF i nowy sensor.
Ok, wszystko to ma E-5, tylko że finansowo to już nie system dla mnie.


Tak przy okazji - problem nie dotyczył matrycy, a filtra aa.

Ok, który to jest integralną częścią sensora jako całości,
co jednak nie zmienia ani trochę postaci rzeczy.

apz
22.09.10, 22:07
Mimo wszystko - jeśli RAW-y okażą się tak samo dobre jak pokazywane w różnych miejscach JPEG-i ten aparat będzie mój, załatwi mi problem niezłego body na najbliższe 5-10 lat Migawka ma mieć wytrzymałość 150 000 zdjęć.
Dobrej jakości zdjęcie 30 x 40 na pewno da się z jego matrycy zrobić. Reszta mi pasuje. Z filmów i filtrów nie korzystam. Na zastępstwo E-1 na pewno mi się nada

Pozdrawiam AP.

Misiaczek51
22.09.10, 23:43
Olympus,odchodząc od klasycznych lustrzanek i lansując bezlusterkowce w których obraz trzeba komponować na tylnym wyświetlaczu LCD, zapomina o wielkiej grupie ludzi w starszym wieku cierpiących (a czeka to każdego i zaczyna się po czterdziestce) na tzw. dalekowzroczność starczą zmuszającą do korzystania z " okularów do czytania". Bo niby jak - mam ciągle zakładać i zdejmować binokle aby widzieć ostro raz daleko a raz blisko?. W pewnym momencie trzymanie aparatu w wyciągniętych na maksa rękach nie pomaga. Wada jest zbyt duża. A lustrzanka temat załatwia. Natomiast kolorowy wizjer LCD, jak dla mnie nie może się jeszcze równać z wizjerem lustrzanki.

Sergiuszone
23.09.10, 01:52
Nareszcie ktoś to dostrzegł! Ludzie z Olympus dostrzegli to zjawisko zapewne o wiele wcześniej tyle, że w nieco innym kontekście. Ludzi starszych wywodzących się z epoki analogów i biadolących nad brakiem lustra, migawki, wyświetlacza na górnej ściance, kółek sterujących pracą aparatu siłą rzeczy będzie coraz mniej. Ich, nas, będą zastępowały młode wilki, dla których celownik i inne takie to zbędny relikt przeszłości. I mi się zdaje, że to raczej tutaj jest pies pogrzebany.

k@czy
23.09.10, 05:46
Nie bede sie tu za bardzo wymadrzal, ale macie racje-sygnaly juz byly wczesniej.
Wsrod najwazniejsyz nalezy wymiec utrate najwazniejszego rynku, czyli Hameryki na rzecz Sony'ego. Olympus zniknal (doslownie) z polek najwazniejszych sieci handlowych w USA. Jeszcze do niedawna stal obok C i N, a teraz nie mozna nic powyzej E450 wziac od reki, bo ... Olkiem juz nikt nie handluje. A i ten model to rzadkosc.
Powtarzam- NIKT liczacy sie w Stanach nie sprzedaje Olympusa.
Zastanawia mnie tylko jedno- opuszczajac jeden powazny i duzy segment, na jakiej podstawie Olympus liczy, ze utrzyma sie w drugim? Jak sobie poradzi z Samsungiem i innymi graczami? Wydaje mi sie, ze za szybko chlopaki uczynili z systemu m4/3 kolejna galaz rynku.... w sumie to klienci decyduja co sie sprzeda, a nie dzial marketingu, :)

apz
23.09.10, 07:45
Najważniejszy dla Olympusa jest rynek medyczny - jeden np. gastroskop to równowartość D-3 i kompletu długich stałek do sportu, ptaków. Do tego sprzętu potrzebują aparat do dokumentacji medycznej i naukowej. I wcale nie jest tu potrzebna lustrzanka , wystarczy mała kołowa matryca i "aparat z jakością lustrzanki i wymiennym obiektywem
Aparaty są Olympusowi potrzebne jako dodatek, wykorzystują w nich swoje doświadczenia z miniaturyzacją sprzętu i doskonaleniem technik obrazowania - ot dodatkowy pieniądz.
W fotografii mają tradycję, ale jak widać nie są do niej nadmiernie przywiązani.
Mikro 4/3 to po prostu sposób wykorzystania zainwestowanego kapitału do czasu jego wykorzystania ekonomicznego. Może będzie super4/3 które pojawiło się w plotach, jako nowy system, może w mikro pojawi się przejściówka z lustrem dla obiektywów 4/3. Jeśli naprawdę wypadną z rynku amerykańskiego - to będzie koniec tego systemu - tam był największy rynek dla drogich korpusów i drogich obiektywów. Będzie duży rynek wtórny szkieł ZD.
Gdyby Olympus wiedział dokąd idzie ogłosił by to natychmiast, na razie to chyba tylko bada rynek i zastanawia się co dalej. A przy tym chłopcy zrobili okropną zadymę.
Sądzę, że fakt że możemy na tym forum pisać co myślimy, i spierać się między-systemowo jest możliwy również dlatego, abyśmy powoli, korzystając ze sprzętu Olympusa w międzyczasie powoli przetransferowali się pod inne marki lub nowe systemy.

Ja natomiast z E-systemem pozostanę - aparat będę nosił ze sobą jakieś 10- 15 lat - dla mnie e-5 i jakiś jego następca wystarczą. Cóż każdy ma swoją perspektywę i swój czas do wykorzystania.

Panowie zawodowcy i tak mają i będą mieli po kilka zestawów - na różne okazje i do różnych celów - różnych marek i systemów.

Pozdrawiam AP.

Koriolan
23.09.10, 10:45
Ja natomiast z E-systemem pozostanę - aparat będę nosił ze sobą jakieś 10- 15 lat - dla mnie e-5 i jakiś jego następca wystarczą.


Jeżeli za 5 lat uda kupić się np nowe BLM-1 bo czas i ilośc cykli ładowania działają na akumulatory dość bezwzględnie.

apz
23.09.10, 11:26
Jeżeli za 5 lat uda kupić się np nowe BLM-1 bo czas i ilośc cykli ładowania działają na akumulatory dość bezwzględnie.

E tam..... w moim E-1 mają 10 lat i wciąż trzymają.Bedą aparaty ,bedą zamienniki.

KaarooL
23.09.10, 11:39
A ja się cieszę po raz kolejny, że wysiadłem z dziurawego okrętu rok temu... Teraz nie byłoby komu sprzedać optyki, chyba że za grosze.

Smutne że latami, stopniowo, topili system, z którego można było wycisnąć naprawdę wiele, gdyby nie leżał odłogiem. 4/3 nie utonął, po prostu nawet nie wypłynął na dobre i już nie wypłynie, bo z czym? Fajne szkiełka sobie były...

jacek00
23.09.10, 11:44
A ja się cieszę po raz kolejny, że wysiadłem z dziurawego okrętu rok temu... Teraz nie byłoby komu sprzedać optyki, chyba że za grosze.


Jakoś nie zauważyłem na allegro, aby można było cokolwiek kupić za groszę. A codziennie na maila dostaję nowe aukcje z obiektywami i lampami do Olka. Ceny są cały czas takie same.

dobas
23.09.10, 11:51
Wsrod najwazniejsyz nalezy wymiec utrate najwazniejszego rynku, czyli Hameryki na rzecz Sony'ego. Olympus zniknal (doslownie) z polek najwazniejszych sieci handlowych w USA. Jeszcze do niedawna stal obok C i N, a teraz nie mozna nic powyzej E450 wziac od reki, bo ... Olkiem juz nikt nie handluje. A i ten model to rzadkosc.

Bo Sony z wielką kasą i super marketingiem pojawi się z nikąd w tym segmencie i zawojował rynek. Nie tylko w hameryce - u nas też z nikąd wbiłe sie na trzecie miejsce... nie koniecznie jest to kwestją jakości tylko praw rynku. ale co by nie było jest czego im gratulować i zazdrościć oczywiście jest to wprost proporcjonalne do kasy władowanej w reklamę sieć sprzedaży, urobienia sobie sprzedawców w sklepach typu fotojoker itp itd... a Sony do biedaków nie należy więc działa i działa skutecznie..

emc2
23.09.10, 15:51
W Polsce nie inaczej - np. w Fotojokerze czy MM już prawie nie widać Olka w 4/3, poza E-420/450, jest tylko coś m4/3. Tak już od dłuższego czasu. Za to Sony ma swoją własną półeczkę.
Co do braku konkurencyjności - skoro zostaną C i N, to walka będzie trwać. Trochę jak za analogowych czasów. Z krzykliwym Sony zamiast Minolty i Pentaksem pałętającym się gdzieś z tyłu.

A teraz quiz: kto pierwszy wieszczył upadek 4/3 i kiedy?
Odpowiedź: oczywiście Kaziq, gdzieś około 2005 roku ;-)

ConradDS
23.09.10, 16:26
Cytat:
Napisał KaarooL
"A ja się cieszę po raz kolejny, że wysiadłem z dziurawego okrętu rok temu... Teraz nie byłoby komu sprzedać optyki, chyba że za grosze."

O tym pisalem heh, ze znowu woda na mlyn tym ktorzy zmienili stajnie "...bo Olympus to..." ja sie wcale nie ciesze bo E-30 to byl jakis cel do osiagniecia i sprawia mi wiele radosci za kazdym razem gdy trzymam go w dloni.
Ciekaw jestem uslyszec od osob ktore sie przesiadly na Nikona czy Canona jakim modelem body zastapili swoje e-3 i jakie szkla maja do nich wpiete. Mi tam by bylo szkoda sie pozbyc 50/f2.
Co do rynku wtornego pewnie na poczatku szkla beda szly po okazyjnych cenach, od tych ktorym sie bedzie palilo a po smierci systemu, gdy trudno bedzie dostac dobry stary ZD 7-14 czy ZD150/f2 ceny poszybuja.


Jakoś nie zauważyłem na allegro, aby można było cokolwiek kupić za groszę. A codziennie na maila dostaję nowe aukcje z obiektywami i lampami do Olka. Ceny są cały czas takie same.

Allegro to nie wyrocznia, u nas na forum mozna kupic dwie FL-50R z papierami w super stanie za 1000pln sztuka, to nie tanio? Kilka dni temu poszlo 14-54II nie uzywane ze sklepu FJ za 1470pln na w/w serwisie. Tylko korzystac.

Mieszkam od roku w Norwegii i tutaj nie widuje od dlugiego czasu na sklepowych polkach nic z Olka, nic poza Penami. Wybor jest tylko w sumie pomiedzy C i N.

jps
23.09.10, 16:27
W Polsce nie inaczej - np. w Fotojokerze czy MM już prawie nie widać Olka w 4/3, poza E-420/450, jest tylko coś m4/3. Tak już od dłuższego czasu. Za to Sony ma swoją własną półeczkę.
Co do braku konkurencyjności - skoro zostaną C i N, to walka będzie trwać. Trochę jak za analogowych czasów. Z krzykliwym Sony zamiast Minolty i Pentaksem pałętającym się gdzieś z tyłu.


W MM Pen też ma swoja półeczkę.

Rynek foto to ciekawe zjawiska, innowacyjna Minoltę zastepuję odpustowe Sony, padający Pentax ma ostatnio najciekawsze premiery, znikają ciekawe i zasłużone firmy, nieistniejące prawie Fuji pokazuje świetny kompakt z nieswoją matrycą, Sigma ciągnie coś co nazwać można Yetii, bo każdy słyszał nikt nie widział, Leica od lat sprzedaje za kosmiczne pieniądze, wszyscy kupują EL NiC KIT tak jak połowa polski jeżdzi Skodą Octavią.

krzysgro
23.09.10, 18:13
Te ogloszone zmiany w strategii Olka nie sa jakims szczegolnym zaskoczeniem. E-5 zapowiada sie fajnie, ale pojawia sie jak dla mnie troche za pozno :)
Na szczescie znalazlem dobre wyjscie z patowej sytuacji systemowo-sprzetowej: e510 z kitem pojdzie na prezent dla szwagierki, E-3 z 14-54II, 50 i 9-18 zostanie dla zony a jako glowny korpus przyjdzie cos duzego, z innej stajni, z filmowaniem (dziecko w drodze, przyda sie :)), duza klatka i dobrymi perspektywami rozwoju :)
Szkoda swietnej szklarni z ZD i E3, bardzo nam pasuje a przeciez nie zniknie w jakis magiczny sposob z plecaka i nie przestanie robic zdjec po ewentualnym zamknieciu rozwoju 4/3, prawda?

slawek
23.09.10, 19:11
mam pytanie o tytuł i wykonawce tej piosenki użytej w tym filmiku:

Massive Attack - Paradise Circus :grin:

viruuss
23.09.10, 19:53
witam
tak sobie czytam ten wątek i czytam .......
i nie kumam o co kaman ?
znaczy co , ze według niektórych za rok , może 2 ,swoja 620 nie będę mógł robić fot ?
jak komus nie pasi O, niech sprzeda wszystkie klamoty i kupi coś innego
jak dla mnie oferta szkieł zuiko , czy sigmy jest wystarczajaca
nie ma co gadać i trząść gaciami !!

pozdrawiam

epicure
23.09.10, 19:57
znaczy co , ze według niektórych za rok , może 2 ,swoja 620 nie będę mógł robić fot ?

Jeśli się zepsuje, to nie będziesz mógł. I nawet nie będziesz mógł jej zmienić na nowszy, sprawny model, bo takiego nie będzie.

zibi1303
23.09.10, 20:33
Jeśli się zepsuje, to nie będziesz mógł. I nawet nie będziesz mógł jej zmienić na nowszy, sprawny model, bo takiego nie będzie.

Tu się mylisz epicture. Olek już na pewno zadba o zamienniki, może nie będzie to E620, ale jakiś EPL620, nie wiem. Coś z pewnością będzie

Janko Muzykant
23.09.10, 20:40
Tu się mylisz epicture. Olek już na pewno zadba o zamienniki, może nie będzie to E620, ale jakiś EPL620, nie wiem. Coś z pewnością będzie
Jeśli nie pojedzie na wakacje do krainy Yashica albo Praktica :)

nyny
23.09.10, 20:47
@epicure: jak sie zepsute to mamy do wyboru: a. wysylamy do serwisu olka na naprawe pogwarancyjna b. wysylamy do serwisu ktory naprawia takiego typu rzeczy c. szukamy na allegro kolejnej uzywki d. zmieniamy na cos co bedzie odopwiedniego w stajni Olego e. zmieniamy na jakis inny system Malo jest rozwiazan, chyba wystarczajaco? wiec po co te lamenty, padnie system to padnie, nie padnie to sie cieszyc beda niektorzy, a zagorzali przeciwnicy olka beda mieli nadal pozywke do wzniecania jalowych dyskusji... I ubiegam o riposte w stylu "ile kasy sie traci na wymianie, jak to spadaja cent etc" a kogo to obchodzi ze tak sie spytam, to jest dla wielu osob hobby a owe raczej na zysk nie jest nastawione i kazdy myslacy wie ze to jest topienie pieniedzy, ot inni loza na dupeczki, jeszcze inni na auta itp. pozdro

kurokial
23.09.10, 20:50
Jeśli się zepsuje, to nie będziesz mógł. I nawet nie będziesz mógł jej zmienić na nowszy, sprawny model, bo takiego nie będzie.

pozostaje opcja z czyli eBay, allegro :]

epicure
23.09.10, 20:55
Naprawić albo kupić używkę zawsze się da. Ale nie potrafię znaleźć argumentu, który uzasadniałby brak możliwość zmiany na nowy, lepszy model, kiedy ten starszy się po prostu zużyje. Zmiana systemu oczywiście zawsze jest możliwa, ale wiąże się z kosztami. I ten brak pewności, co by było gdyby..., wcale nie sprawia, że zabawa w fotografię staje się przyjemniejsza.

Nie jest to lament, a jedynie chłodna analiza sytuacji.

zibi1303
23.09.10, 21:31
zawsze mamy D5000000 z kitem w odwodzie :P

utoplec
23.09.10, 21:34
Mnie najbardziej interesuje czy będzie następca e-30 bo e-5 jest za drogi i za ciężki jak na moje potrzeby. Szkoda ze nic na ten temat nie pojawiło się w wywiadzie. Ale pewni nie będzie bo fabryki są już pewnie przygotowywane do produkcji tych podobnych do e-620 penów.

epicure
23.09.10, 21:35
Mnie najbardziej interesuje czy będzie następca e-30...

Wygląda na to, że nie będzie...

Amigo!
23.09.10, 22:25
Olympus zawsze był marką nieco niszową i tak zostanie.
Komu wystarcza jakość fotek jakie można robić - jest zadowolony. Ja jestem.
Nie mam żadnej potrzeby szukać innej marki.

PS
Niektórzy koledzy prezentują umysły tak dalece przenikliwe, że już wszystko wiedzą o przyszłości na rynku fotograficznym. Pozazdrościć!

rafrog
23.09.10, 22:33
Wygląda na to, że nie będzie...

Jasnowidz?

epicure
23.09.10, 22:37
Nie, obserwator. Jasnowidz by powiedział, że na pewno nie będzie. A ja mówię, że wygląda na to, że nie będzie. Ostatnie komunikaty są dość klarowne i nawet nie trzeba czytać między wierszami.

fret
23.09.10, 22:48
Raczej ciemnowidz :wink:

Koriolan
24.09.10, 00:11
Tak naprawdę chodzi o to, co "zaproponuje" wujek Olek posiadaczom obiektywów 4/3. Nie dziś ale powiedzmy za lat 5.
Szczególnie tych obiektywów , które na dzień dzisiejszy "niechętnie" ostrzą po kontraście. Czyli wielu z klasy pro i super pro.
Czy będzie jakiś "myk" i aparat akceptujący obiektywy 4/3 i m4/3, czy korzystanie z protezy zwanej przejściówką, zniżka na obiektywy m4/3 dla posiadaczy szkieł 4/3.. czy zwyczajnie zostaną na lodzie.
Używanie szkieł manualnych przy mojej wadzie wzroku jest dla mnie niesatysfakcjonujące.

kolba
24.09.10, 00:51
Ja jedynie mam nadzieję, że po paru latach pustkę w postaci paru produkowanych tanich body (dwa modele np.) zapełni konkurencja która może zwęszyć zysk. System otwarty to i każdy może wejść. Myślę tu o fuji. Body by się sprzedawało wśród tych co szklarnie już mają a jak cenowo tańsze by było od e 5 albo następcy - jak będzie. O jeju ale zemnie optymista i fantasta chyba trzeba iść spać.

Sergiuszone
24.09.10, 01:28
Stary już jestem i pamięć mam zawodną. Ale coś mi się kojarzy, że jak wszedł na rynek E1 to jakoś bardzo szybko potaniał w jakiejś promocji dla studentów i można było go nabyć za niecałe 4000zł. I w momencie wejścia na rynek tego modelu nie było innych amatorskich lustrzanek i dopiero potem pojawiły się E 500, E 330 i chyba znacznie później E 400. Tak, że ja raczej byłbym dobrej myśli. Nie mniej robiąc warsztaty, plenery i inne spotkania jako posiadacz Olympusa jestem w znakomitej mniejszości jako ten jeden jedyny. Podobnie jest wśród moich kolegów zawodowców a mam ich bardzo wielu. To też daje trochę do myślenia.

Rafał Czarny
24.09.10, 07:53
Niech mi ktoś mądrzejszy wyjaśni - czy będzie możliwe stworzenie dużego bezlusterkowca (wielkości DSLR), który będzie sprawnie obsługiwał obiektywy 4/3? Bo teraz peny pracują kulawo ze starymi obiektywami.

Janko Muzykant
24.09.10, 08:00
Niech mi ktoś mądrzejszy wyjaśni - czy będzie możliwe stworzenie dużego bezlusterkowca (wielkości DSLR), który będzie sprawnie obsługiwał obiektywy 4/3?
Za jakiś czas tak. Tylko czy będzie wola :)

Rafał Czarny
24.09.10, 08:07
Za jakiś czas tak. Tylko czy będzie wola :)

Zakładając, że olek będzie wspierał mocno m4/3 i dopracuje AF ze starymi szkłami to nie ma co biadolić. Wypuści dużego bezlusterkowca dla twardzieli ;-) (z wieeeelkim gripem) i stare świetne szkiełka zyskają drugą młodość.

GoBo
24.09.10, 08:25
A ja myślę że chodzi o definitywne wywalenie mechaniki z aparatów w sensie klapiącego lustra i migawki. To "kiedyś" się zbliża wielkimi krokami. Są już konstrukcje, a mogę sobie teoretyzując narysować inne, gdzie można mieć podgląd optyczny i matrycę rejestrującą bez elementów ruchomych. Cała reszta to elektronika i dobra wola konstruktorów a raczej ich marketingowców.
Dobry wizjer elektroniczny będzie tańszy od pryzmatów a daje 100% pokrycia (a nawet więcej) i mnóstwo innych możliwości (vive narzekania na światełko w tunelu).
Poczytajcie sobie posty sprzed 2-3 lat i zobaczcie co sobie ludzie myśleli i gdzie teraz jesteśmy. Nikt nie pozwoli sobie na brak NOWEGO produktu dla posiadaczy szkieł. Konstrukcja musi być wspierana przez minimum 2 lata ze względów prawnych - każdy by oddał bezużuteczny nowy sprzęt.
Spadam do pracy. Pozdro.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A ja myślę że chodzi o definitywne wywalenie mechaniki z aparatów w sensie klapiącego lustra i migawki. To "kiedyś" się zbliża wielkimi krokami. Są już konstrukcje, a mogę sobie teoretyzując narysować inne, gdzie można mieć podgląd optyczny i matrycę rejestrującą bez elementów ruchomych. Cała reszta to elektronika i dobra wola konstruktorów a raczej ich marketingowców.
Dobry wizjer elektroniczny będzie tańszy od pryzmatów a daje 100% pokrycia (a nawet więcej) i mnóstwo innych możliwości (vive narzekania na światełko w tunelu).
Poczytajcie sobie posty sprzed 2-3 lat i zobaczcie co sobie ludzie myśleli i gdzie teraz jesteśmy. Nikt nie pozwoli sobie na brak NOWEGO produktu dla posiadaczy szkieł. Konstrukcja musi być wspierana przez minimum 2 lata ze względów prawnych - każdy by oddał bezużyteczny nowy sprzęt.
Spadam do pracy. Pozdro.

Janko Muzykant
24.09.10, 08:26
Zakładając, że olek będzie wspierał mocno m4/3 i dopracuje AF ze starymi szkłami to nie ma co biadolić. Wypuści dużego bezlusterkowca dla twardzieli ;-) (z wieeeelkim gripem) i stare świetne szkiełka zyskają drugą młodość.
Rzekłbym, że z nowymi matrycami wreszcie doczekają się swoich dni.
Jak się e5 ukaże w sklepach, ten i ów skusi się jak zobaczy co z tego wychodzi po zapięciu tych wszystkich top pro bono uno.

GoBo
24.09.10, 08:27
Sorry, coś sknociłem

apz
24.09.10, 08:35
Zakładając, że olek będzie wspierał mocno m4/3 i dopracuje AF ze starymi szkłami to nie ma co biadolić. Wypuści dużego bezlusterkowca dla twardzieli ;-) (z wieeeelkim gripem) i stare świetne szkiełka zyskają drugą młodość.

W powszechnie znanym serwisie - którego nazwy nie wymienię, pokazywano w lecie rysunki z 2 zgłoszonych patentów olka - jeden to lustro w przejściówce do m43, drugi to pólprzepuszczalne lustro w body. Z opisu zrozumiałem, że chodzi o zachwanie tego rodzaju detekcji światła dla af, takii jaka jest w lustrzankach.

Pozdrawiam AP.

jps
24.09.10, 08:45
Niezależnie co zrobią będzie dobrze, będą kolejne body 4/3 będzie ok, nie będzie kolejnych body 4/3 będą do kupienia za grosze świetne obiektywy do puszek, które posiadamy i które pewnie kilka ładnych lat jeszcze nam amatorom spokojnie posłużą, byleby ktoś aku robił.

jacek00
24.09.10, 09:04
Allegro to nie wyrocznia, u nas na forum mozna kupic dwie FL-50R z papierami w super stanie za 1000pln sztuka, to nie tanio?


Hmm, oczywiście że tanio. Ale naprawdę nasze forum także monitoruję, i nie widziałem dwóch FL-50R za 500 zł.



Kilka dni temu poszlo 14-54II nie uzywane ze sklepu FJ za 1470pln na w/w serwisie. Tylko korzystac.


To jest ciut niższa cena, niż normalnie w sklepie.

I owszem, można dorwać perełki, ale to nie oznacza, że jest to reguła.

Ostatnio na allegro pojawiła się Leica 25 1.4 i poszła za 1900 zł - to prawie darmo.

Ale jak pisałem, nie jest to reguła a raczej są to wyjątki. Lampy FL-50 bez problemu osiągają ceny w okolicach tysiąca. Lampy FL-36 osiągają ceny w granicach 500 zł.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Hmm, oczywiście że tanio. Ale naprawdę nasze forum także monitoruję, i nie widziałem dwóch FL-50R za 500 zł.


Rano było i nie doczytałerm, że piszesz o 1000 zł za sztukę. To też nie jest wg mnie żadna super rewelacyjna cena, zwłaszcza że mowa była, że dziś ten sprzęt można sprzedać już tylko za grosze.

Jeśli ceny o których rozmawiamy, spadna o połowe albo i więcej to faktycznie będzie mozna narzekać.

sando
24.09.10, 09:17
Niezależnie co zrobią będzie dobrze, będą kolejne body 4/3 będzie ok, nie będzie kolejnych body 4/3 będą do kupienia za grosze świetne obiektywy do puszek, które posiadamy i które pewnie kilka ładnych lat jeszcze nam amatorom spokojnie posłużą, byleby ktoś aku robił.

Tia. Świetne obiektywy za grosze to fantastyczna przyszłość. Szczególnie dla tych którzy kupili je w normalnych cenach i będą je chcieli sprzedać.

jacek00
24.09.10, 09:20
Tia. Świetne obiektywy za grosze to fantastyczna przyszłość. Szczególnie dla tych którzy kupili je w normalnych cenach i będą je chcieli sprzedać.

Jeśli ktoś liczył na zamrożenie gotówki, to mógł kupić mieszkanie, a nie liczyć, że uda mu się zarobić kasę na obiektywach.

A pisanie o sprzedawaniu czegokolwiek za grosze, jest obecnie mocnym nadużyciem, bo nic takigo nie ma miejsca.

Nemo5576
24.09.10, 09:27
A kto tu mówi o zarabianiu? Ale trochę inna jest sytuacja kiedy wkładasz XXXX złotych w coś i to to coś służy ci przez lata, a inna kiedy nagle okazuje się że masz kupę gratów które po śmierci starej puszki możesz podpiąć do jakiegoś używanego trupa ewentualnie sprzedać za grosze.

sando
24.09.10, 09:31
Jeśli ktoś liczył na zamrożenie gotówki, to mógł kupić mieszkanie, a nie liczyć, że uda mu się zarobić kasę na obiektywach.


Nie znam nikogo kto kupił obiektyw myśląc o późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Natomiast znam osoby które kupiły sprzęt Olympusa (nawet z górnej półki) ponieważ są/byli miłośnikami tej marki. Pisanie o tych osobach jak o spekulantach jest nie na miejscu.



A pisanie o sprzedawaniu czegokolwiek za grosze, jest obecnie mocnym nadużyciem, bo nic takigo nie ma miejsca.

Tylko odniosłem się do postu jps. Jak będzie w przyszłości nie wiem.

chomsky
24.09.10, 09:45
W MM Pen też ma swoja półeczkę.

Rynek foto to ciekawe zjawiska, innowacyjna Minoltę zastepuję odpustowe Sony, padający Pentax ma ostatnio najciekawsze premiery, znikają ciekawe i zasłużone firmy, nieistniejące prawie Fuji pokazuje świetny kompakt z nieswoją matrycą, Sigma ciągnie coś co nazwać można Yetii, bo każdy słyszał nikt nie widział, Leica od lat sprzedaje za kosmiczne pieniądze, wszyscy kupują EL NiC KIT tak jak połowa polski jeżdzi Skodą Octavią.

Nie wiem dlaczego myślisz, że Sony jest odpustowe?? Od lat to największy profi producent Kamer filmowych, obok Fuji i elektroniki użytkowej w tym matryc. Skąd te uprzrdzenia?
Co do samochodów to nie wiem ale myślę, że Oktawia jest po prostu dobra w swojej cenie.
Cześć.Ch.

epicure
24.09.10, 13:47
Produkty z najniższej półki Sony są odpustowe. Wystarczy wziąć do ręki, pomacać, poużywać trochę. Ale tam się konkuruje ceną, więc nic dziwnego, że takie są. W tych droższych nie ma na co narzekać.

droplet
24.09.10, 14:11
Ogólnie jak się już jest w 4/3 to można czuć się dobrze. Parę lat ma się zabezpieczonych chyba niezłą puszką.

Natomiast jak się nie zarabia na fotografii to ciężko się zdecydować na zakup nowego obiektywu 4/3 a szkła m4/3 mają jak dla mnie kiepską jakość.
Odłożyłem sobie na 7-14 ale ponieważ coraz bardziej wątpię, że Olympus będzie sensownie wspierał AFPD w przyszłości chyba sobie odpuszczę zakup :-?