PDA

Zobacz pełną wersję : pierscienie MMf-1/MMF-2 - luzy?



JBr
17.09.10, 18:27
Witam - przegladalem archiwum, ale nie zlokalizowalem nigdzie rozwiazania...
Od paru godzin jestem wposiadaniu kilku kolejnych zabawek olkowych - w tym pierwszych z m4/3...
Niepokoi mnie, ze podpinajac pod epl-1 obiektywy za posrednictwem pierscienia (mam akurat MMF-2, bo body tez czarne) wyraznie czuje luzy i to z obu stron, i na bagnecie wchodzacym do body i na bagnecie obiektywu. Nie to ze lata, ale zmieniajac ogniskowa w obiektywie gdzie pierscien chodzi dosc ciezko wyczuwa sie, ze obiektyw sie minimalnie rusza.
Czy tez tak macie, czy to jest jakis feler mojego egzemplarza?

PS - fajnie wyglada penik z 70-300...

pozdr.
JBr.

dobas
17.09.10, 18:37
mam MMF1 luzów nie mam

JBr
17.09.10, 21:33
Dzieki za odpowiedz, choc szczerze mowic to mnie zmartwiles... Bo jak sie kupuje wysylkowo ,to potem problem z wymiana itp...
No nic - potestuje jak to dziala z roznymi szklami...

Czy ktos jeszcze potwierdzi, ze nawet po podpieciu duzych i ciezkich szkiel (np. 70-300) nie ma luzow na tym pierscieniu?

pozdr.
JBr.

Karol
17.09.10, 21:37
Za bardzo bym się nie przejmował, o ile wszystko działa jak należy. Podpięcie ZD 70-300 bezpośrednio pod E-3 też może dawać minimalny luz. To spore szkło, opór na pierścieniu zoomowania jest stosunkowo duży.

voovoo2
17.09.10, 21:57
Ja podpinałem maksymalnie 40-150 i zadnych luzów nie było

JBr
17.09.10, 21:59
Problem jest w tym, ze na szybko nie jestem w stanie stwierdzic czy wszystko jest OK.
Ale to prawda, ze luz przy zoomowaniu wyczuwam tylko z 70-300, bo najciezej chodzi pierscien ogniskowej (9-18, 14-45, 14-54 i 40-150 old nie powoduja zauwazenia luzu przy zoomowaniu). Tym niemniej jak sprawdzam (nawet bez obiektywu) to ten luz jest. A jak sie placi tyle kasy za ten pierscien, to człek by chcial zeby bylo "doskonale"... :-)
Pewnie stanie na tym ze posprawdzam jak to wyglada (mam kilka dni na zwrot/wymiane) i zdecyduje. Kurcze, jak bym mial sklep pod nosem to pewnie bym podjechal i sprawdzil jak to wyglada z innymi egzemplarzami, a tak to kupa... I koszty przesylki, bez gwarancji, ze ten nowy, bedzie lepszy.

pozdr.
JBr.

dobas
17.09.10, 22:00
nie mam po zapięciu 50-200 ale jak masz niewielkie luzy to nie ma sie czym stresować

chyba ze to lata jakos straszliwie

rodzyn
17.09.10, 22:16
Problem jest w tym, ze na szybko nie jestem w stanie stwierdzic czy wszystko jest OK.
Ale to prawda, ze luz przy zoomowaniu wyczuwam tylko z 70-300, bo najciezej chodzi pierscien ogniskowej (9-18, 14-45, 14-54 i 40-150 old nie powoduja zauwazenia luzu przy zoomowaniu). Tym niemniej jak sprawdzam (nawet bez obiektywu) to ten luz jest. A jak sie placi tyle kasy za ten pierscien, to człek by chcial zeby bylo "doskonale"... :-)
Pewnie stanie na tym ze posprawdzam jak to wyglada (mam kilka dni na zwrot/wymiane) i zdecyduje. Kurcze, jak bym mial sklep pod nosem to pewnie bym podjechal i sprawdzil jak to wyglada z innymi egzemplarzami, a tak to kupa... I koszty przesylki, bez gwarancji, ze ten nowy, bedzie lepszy.

pozdr.
JBr.
Może luz ma 70-300 , zapnij sam pierścień na korpusie i sprawdź czy ma luz , potem zapnij pierścień na poszczególnych obiektywach bez korpusu i też sprawdź czy luz występuje .
Mały luz osiwy (prawo-lewo) nie jest problemem - zawsze są jakieś tolerancje - istotne by nie przekaszał osi optycznej.

JBr
17.09.10, 22:54
No wlasnie po stwierdzeniu ruchu przy 70-300 sprawdzilem. I tak jak napisalem - luz (sprawdzany z kilkoma szk;lami) jestwyczuwalny z obu stron - i od strony body i od strony szkła. Luz jest osiowy (o ile moge to stwierdzic bez pomiarow) i nie dramatycznie wielki. Więc przypuszczam, że nie powinien mieć wpływu na jakość zdjęć. Ale to tylko (optymistyczne) przypuszczenie... Biorąc pod uwage, ze pierscien kosztowal 550 zł to wydaje mi sie, ze nie powinien pozostrawiac takich watpliwosci. Ale z drugiej strony, jak mam wydac kolejne kilka dych na wysylke w te i nazad :-) - bez gwarancji, ze cos sie poprawi - to juz sam niewiem...
PS - było zamieszkać w duzym miescie... :-) - żartowałem... mieszeszkalem 20 lat - nigdy wiecej

pozdr.
JBr

Karol
17.09.10, 23:03
Spokojnie - masz przecież 2 lata gwarancji. Jakby cokolwiek złego miało się dziać to się stanie w tym czasie ;-)

thorgal
22.10.10, 15:37
ja tez mam mmf2 i mam ten sam objaw co ty.
Mam 40-150 ale przy szybkim dojechaniu do 40 lub 140 równiez czuje luz.