PDA

Zobacz pełną wersję : E-520 i tryb automatyczny



Eddie
6.09.10, 22:48
Ha, zdziwko, co?
Mam jednak pytanie z tym związane. Nie powiem, że kolega, bo i tak będzie, że ściemniam. W każdym razie, mam w garście E-520 z ZD 40-150 II. Aparat ustawiony na tryba automatyczny, czułość na automacie do ISO800, lampa raz na automacie, raz na drugiej kurtynie. Za każdym razem jednak bez względu na ustawienia, ilość światła w fotografowanym obszarze itd, aparat ustawia czas naświetlania równy 1/80 sekundy. I teraz pytanie, czy ten model tak ma, czy też coś się skopsało?
Sprawdzałem PAM, na tym da się działać, choć w trybie P przy otwartej lampie, tak jak w Auto ustawia się 1/80 sekundy. No właśnie, warunek - otwarta lampa i zawsze 1/80 bez względu na zmiany wprowadzane w menu.
To co, odsyłać kolegę do serwisu? Bo nie wierzę, że ten model tak ma...

grizz
6.09.10, 23:44
Zmień ogniskową na obiektywia ;)
albo włącz slow-sync... :P

Eddie
7.09.10, 08:08
Zmień ogniskową na obiektywia ;)
albo włącz slow-sync... :P

Ty możesz mieć rację, o tym nie pomyślałem - znaczy, o zmianie ogniskowej :)
Lampę przestawiałem w różne tryby, nic nie daje.

Wracając do pierwszej propozycji, na mój prosty rozum biorą - zmiana warunków oświetleniowych powinna wpłynąć jednak na ustawiany z automatu czas naświetlania bez zmiany ogniskowej...

Jack
8.09.10, 20:08
... na mój prosty rozum biorą - zmiana warunków oświetleniowych powinna wpłynąć jednak na ustawiany z automatu czas naświetlania bez zmiany ogniskowej...Zmiana czasu naświetlania przy korzystaniu z lampy błyskowej:?::-) Nie ma czasu naświetlania (w sensie migawki), tylko czas trwania błysku (to już ekspozycja), a migawka musi się po prostu otworzyć dokładnie wtedy, gdy lampa błyska. Na automatach ten czas jest jednakowy, możesz go podregulować na S lub M.
Pozdrawiam
Jack

lukasz78
8.09.10, 20:39
Jeśli czas otwarcia migawki jest krótszy niż błysk lampy to chyba nie ma znaczenia ile będzie "świeciła" lampa. Dobrze mówię?
Mam na myśli sytuację, że migawka otwiera się i zamyka w trakcie trwania błysku.

Jack
8.09.10, 20:57
Jeśli czas otwarcia migawki jest krótszy niż błysk lampy to chyba nie ma znaczenia ile będzie "świeciła" lampa. Dobrze mówię?
Mam na myśli sytuację, że migawka otwiera się i zamyka w trakcie trwania błysku.Nie mówisz dobrze. Teoretycznie niby można spróbować, jednak przypomnij sobie, jak jest skonstruowana migawka szczelinowa (mówimy w tym wątku o lustrzance). Jest wszystko OK wtedy, gdy lamelki migawki odsłonią na raz całą matrycę, a to ma miejsce wyłączni przy czasie naświetlania ok. 1/200 sekundy i dłuższych. Przy krótszych czasach naświetlania migawka szczelinowa nie odsłania całego pola matrycy, tylko eksponuje fragmentami. Po drugie, o ile już teoretyzujemy, problem synchronizacji dałby o sobie znać w taki sposób, że do matrycy w ogóle nie dotarłoby światło flesza.
Jack

Eddie
8.09.10, 21:05
Zmiana czasu naświetlania przy korzystaniu z lampy błyskowej:?::-) Nie ma czasu naświetlania (w sensie migawki), tylko czas trwania błysku (to już ekspozycja), a migawka musi się po prostu otworzyć dokładnie wtedy, gdy lampa błyska. Na automatach ten czas jest jednakowy, możesz go podregulować na S lub M.
Pozdrawiam
Jack

Dokładnie o to mi chodziło - piękne dzięki! :)

Moominek
8.09.10, 21:42
A nie masz ty czasem ustawionego minimalnego czasu synchronizacji na 1/80? Na automat chyba też ma to wpływ. W S/M lub P/A+slow(korektą ekspozycji) dasz radę wtedy ustawić tylko czas równy lub dłuższy od 1/80, o ile dobrze pamiętam. Cały czas mowa o lampie wbudowanej. Powyższy pseudowywód ma sens jeżeli chcesz krótszą migawkę (da się zejść chyba maks do 1/180), jeżeli wolniej to M/S lub slowsync.
Wyklikane z mobilka

lukasz78
8.09.10, 23:11
Jack, dzięki. Nie pomyślałem o sposobie pracy migawki. :)

Moominek
9.09.10, 21:14
Zapomniałem jeszcze o jednym - w Auto chyba nie zapamiętuje ustawień. I zapewne czas błysku sam się ustawia na 1/80 i stąd migawka. Można to zmienić w menu ale i tak potem wróci.

Jack
9.09.10, 21:36
...w Auto chyba nie zapamiętuje ustawień...Zgadza się - nie zapamiętuje. W AUTO i w programach tematycznych.
Jack