PDA

Zobacz pełną wersję : odbicie światła od sufitu - jaki zoom lampy?



Legal
4.09.10, 13:40
Witam forumowiczów!
Pytanie zawarłem w nieudolnie sformułowanym temacie wątku. :)
Doprecyzuję: lampy błyskowe Olympusa FL36 i FL50 po zadarciu 'nosa' w górę automatycznie wykonują operację swoim wewnętrznym zoomem (kąt rozsyłu światła) ustawiającą go na wartość odpowiadającą (zdaje się) ogniskowej 25mm w 4/3 czyli 50mm w FF.
Czy taki kąt rozsyłu światła jest optymalny do najbardziej efektywnego odbicia i zapewnienia potrzebnej ilości światła, czy może szerszy lub węższy kąt rozsyłu daje lampie więcej 'zapasu mocy' po odbiciu od sufitu. Czy może warto ustawić inna wartość zoomu lampy manualnie?
Znacie może jakieś teorie lub wskazówki praktyków - może ktoś od ślubów, kto robi i ma dużą doświadczenie w pracy z lampą?
Pytanie nie dotyczy zresztą tylko systemu Olympusa; w każdej lampie i każdym systemie jest ten sam dylemat.

Z góry dziękuję za uwagi i wskazowki

oczko
4.09.10, 13:49
Im dalej chcemy odbić, tym więcej mm na lampie, aby nie tracić światła oświetlając wszystko wokół.... Jeśli używamy szerokiego kąta, to samo zróbmy na lampie, by rozproszone światło objęło jak najwięcej kadru :)
przynajmniej tak mi się wydaje, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem :-P
I pamięta, że kąt padania = kątowi odbicia więc nie zawsze odbijanie pionowo w sufit jest dobre ;)

pozdrawiam

Pieciek
4.09.10, 14:08
ja zawsze ustawiam na TTL Auto, i odbijam lekko pod kątem,bo tak jak oczko powiedział kąt padania = kątowi odbicia :)

Legal
4.09.10, 14:34
Nie mam pytań dotyczących kąta ustawienia samego palnika - chodzi o kąt rozsyłu światła przez lampę :)
Tu uwagi o skorelowaniu tego kąta z kątem fotografowanej sceny uważam za cenne i zasadne.

Pieciek
4.09.10, 20:21
przy ustawieniu ttl auto lampa sie dostosowuje do ogniskowej ustawionej w aparacie - przynajmniej tak mi sie wydaje, ponieważ przy zmianie ogniskowej słychać pracę lampy :) i w trybie tym nie pamietam, żeby zdjecia były niedoswietlone lub prześwietlone

grizz
4.09.10, 20:25
przy ustawieniu ttl auto lampa sie dostosowuje do ogniskowej ustawionej w aparacie

... o ile lampa skierowana jest na wprost.

mariush
5.09.10, 11:21
Zoom lampy nie ma wpływu na efekt odbicia w 99% przypadków - proponuję sprawdzić w praktyce.

Legal
5.09.10, 15:43
Zoom lampy nie ma wpływu na efekt odbicia w 99% przypadków - proponuję sprawdzić w praktyce.

Właśnie takie stwierdzenia poparte praktyką są dla mnie najcenniejsze ;)
Sam zrobiłem test, w którym ustawiłem na lampie manualnie stały i odpowiedni do ekspozycji GN, i tylko zmienialem zoom odbijajac od sufitu w zakresie od 12mm do 42mm. Tez nie zauwazylem roznic w oswietleniu sceny.
Wynikaloby z tego, co pisze mariush, i z moich testow, ze mozna polegac na fabrycznym zachowaniu lampy i jej automatycznemu 'nawykowi' ustawiania zoomu na 25mm po zadarciu palnika w gore :)

Rafał Czarny
5.09.10, 15:49
Różnicy nie będzie w "wyglądzie" światła, ale lepiej IMHO ustawić wąski kąt na lampie. Wtedy są mniejsze straty, zwłaszcza jeśli sufit jest wysoko.