PDA

Zobacz pełną wersję : M42 pod e510 nie moge ustawić przysłony



chmiel75
29.08.10, 13:07
Witam
Postanowiłem popróbować z obiektywami m42 pod body e510 . Nabyłem adapter M42>4/3 z chipem oraz obiektyw sigma mini wide 1-2,8 f-28..zablokowałem w obiektywie bolec przysłony .Problem w tym ze w bodyw Manualu nie mogę przestawic przysłony cały czas wyswietla 2,8. Co jest nie tak ? To moje początki z m42 więc moja wiedza jaest nikła.

Alleg_pl
29.08.10, 13:12
no, bo przyslone ustawiasz w manualach rączką ;) i takim pierscieniem na obiektywie :D taki bajer w obecnych czasach nieznany. nie mozesz kontrolowac przyslony z puszki ;)

chmiel75
29.08.10, 13:19
nie no bez przesady aż taka nikła moja wiedza to nie jest ...miałem kiedyś analoga:) wiem ze ustawiam pierścieniem na obiektywie ale aparat przecież cały czas myśli ze ma przesłonę 2,8 wiec pomiar jest przekłamany..Myślałem ze to działać będzie tak: ustawiam pierścieniem f8 potem w manualu ustawiam f8 na body i dobieram czas ..ewentualnie używam priorytetu przysłony a czas dobierze mi aparat

Alleg_pl
29.08.10, 13:26
nie no bez przesady aż taka nikła moja wiedza to nie jest ...miałem kiedyś analoga:) wiem ze ustawiam pierścieniem na obiektywie ale aparat przecież cały czas myśli ze ma przesłonę 2,8 wiec pomiar jest przekłamany..Myślałem ze to działać będzie tak: ustawiam pierścieniem f8 potem w manualu ustawiam f8 na body i dobieram czas ..ewentualnie używam priorytetu przysłony a czas dobierze mi aparat

niewiem czy nie powinienes zaprogramowac najpierw dandeliona na np 28mm /2.8 i dopiero wtedy czy cos...
niestety nie mam juz olka, nie powiem ci.
ale jak robisz na M i wiesz ze swiatlomierz mierzy na 2.8 a przymykasz do 3.5 to o tyle przeswietl swiatlomierz i bedzie ok.
zaleznosc jest liniowa :)

dog_master
29.08.10, 13:34
Na najzwyklejszym adapterze bez czipa i E-330 i E-30 szkła M42 widziały jako f/--, ale czas dobierały dobry. Jak jest z czipem, nie wiem.

chmiel75
29.08.10, 13:48
czip potwierdza ostrość ( to chiński wyrób "massa") sądzę że czip nie ma najmniejszego wpływu na pomiar światła.

Amigo!
29.08.10, 13:58
Witam
Problem w tym ze w bodyw Manualu nie mogę przestawic przysłony cały czas wyswietla 2,8. Co jest nie tak ? To moje początki z m42 więc moja wiedza jaest nikła.
Żebyś mógł zmienić wyświetlaną (i zapisywaną w EXIF) wartość przysłony musisz zaprogramować dandelion. W pewnym zakresie można to zrobić.
Wtedy zmieniasz kółkiem w body i ręką pierścieniem na obiektywie. Na taką samą wartość.
Nie używam tego. MSZ zbędny bajer. :)
Natomiast zaprogramowanie długości ogniskowej obiektywu - bardzo przydatne :)

chmiel75
29.08.10, 14:07
A coś więcej na temat programowania?

Amigo!
29.08.10, 14:14
http://greenshadow.wordpress.com/2008/07/31/pl_progr_dand_ol/
http://szuman.eu/archives/674-Olympus_z_m42._Programowanie_dandeliona.html

Ten pierwszy link traktuje o chipie produkcji rosyjskiej (mam takie dwa), drugi też innych (chyba chińskich). Swoje przejściówki programuję wg pierwszego. Nawiasem mówiąc stronka jest autorstwa naszego klubowego kolegi o nicku enter.

krzysiekz
29.08.10, 19:12
Po co chcesz za kazdym razem ustawiac przyslone. Mam zaprogramowana zawsze najwieksza dziure i z wyjatkiem przypadkow ponizej f/2.0 nic nie trzeba robic. Ponizej 2.0 trzeba dac korekcje ev na +

skoh
18.07.13, 21:23
Mam podobny problem z moim adapterem i nie wiem czy taki jego urok czy jest uszkodzony. Programuję wartość przysłony na 2.0, chip to zapamiętuje. Jednak podczas fotografowania nie mogę zmieniać wartości przysłony kółkiem w body (tak aby poprawnie zapisać ją w exifie). Drugi problem jest taki, że po odpięciu obiektywu chip traci ustawienia ogniskowej, przysłonę pamięta :/ Moim zdaniem coś jest nie tak, ale chciałbym się upewnić zanim go zareklamuję. Adapter z tej aukcji:
http://allegro.pl/adapter-m42-olympus-potwierdzenie-program-gratis-i3377942086.html

kolba
18.07.13, 21:32
Witaj, nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałe ale jak zaprogramujesz chipa to w exifie zawsze będzie pokazywać Ci zaprogramowaną wartość. Kręcenie w body kółkiem przesłony nic nie daje. Wiadomo przesłonę ustawiamy na obiektywie i bez względu jaką ustawimy w exsife zawsze pokaże zaprogramowaną wartość. Natomiast co do ogniskowej to ciężko mi coś podpowiedzieć, może bardziej doświadczeni forumowicze się wypowiedzą. Pozdrawiam.

skoh
18.07.13, 21:40
Szkoda, liczyłem na to, że programuję sobie najniższą wartość, ale potem mogę sobie to szybko zmienić rolką do wartości ustawionej na obiektywie. Ciągłe programowanie to żmudna zabawa. Chociaż to akurat pół biedy. Gorzej z tą ogniskową. rozprogramowuje się na najwyższa wartość.

And.N
18.07.13, 21:48
Szkoda, liczyłem na to, że programuję sobie najniższą wartość, ale potem mogę sobie to szybko zmienić rolką do wartości ustawionej na obiektywie. Ciągłe programowanie to żmudna zabawa. Chociaż to akurat pół biedy. Gorzej z tą ogniskową. rozprogramowuje się na najwyższa wartość.
Przyznam nie bardzo wiem w czy problem. Pewnie w bezlusterkowcach współpraca z szkłami M42 jest prostsza. Nie interesuje mnie co się zapisze w EXIF, zdjęcie ma być takie jakie chce. Pomiar światła działa bez zarzutu w zależności jaką przysłonę ustawię na obiektywie (m42). Moim "zmartwieniem" jest tylko prawidłowe ustawienie ostrości. To akurat w bezlusterkowcu tez nie stanowi większego problemu. Mozna sobie powiększyć wybrany fragment kadru i na nim ustawic ostrość, póżniej ewentualnie lekko domknąć przysłonę na obiektywie.

hades
18.07.13, 21:48
Ale w sumie po co? Archiwizujesz zdjęcia i wyszukujesz je po przysłonie lub ogniskowej, że te wartości są istotne?

skoh
18.07.13, 21:53
Szczerze, to nigdy nie sprawdzałem danych z exif i nie przeszkadza mi zbytnio ta przysłona. Czytając informacje i tych adapterach odniosłem wrażenie, że można sobie ustawić parametry tak, aby były poprawnie zapisane w danych zdjęcia. Na dzień dzisiejszy przydałoby się to przy testach heliosa, mógłbym bardziej komfortowo sprawdzać jaką GO osiąga przy danej wartości przysłony. Ok, ta sprawa wyjaśniona, a co z ogniskową? Wam też się rozprogramowuje?

kolba
18.07.13, 21:58
Mnie zdarza się może raz, dwa razy w roku, że się przeprogramuje ale wówczas wszystko.

skoh
18.07.13, 22:00
Teraz zauważyłem, że rozprogramował się nawet bez odpinania od body. Wystarczyło wyłaczyć zasilanie na chwilę :/ Przesłonę pamięta zawsze.

Amigo!
18.07.13, 22:01
... co z ogniskową? Wam też się rozprogramowuje?
Nie powinna się rozprogramować. Na moich dwóch dandelionach zaprogramowana ogniskowa nie znika. Zaprogramowałem na jednym 55 na drugim 135 i od trzech lat nie poprawiałem tego.
W sumie ogniskowa ważniejsza niż przysłona, bo jaką wartość tam wpiszesz, tak będzie działać mechanizm antywstrząsowy.
Przysłona to tylko wpis w EXIF fotki.

skoh
18.07.13, 22:10
Tak też przypuszczałem. Dzięki za pomoc, napisałem do sprzedającego. Mam nadzieje, że pójdzie mi na rekę, bo nie widzi mi się czekać 2 tyg na załatwianie reklamacji skoro od początku jest coś nie tak.