PDA

Zobacz pełną wersję : Kupić E-30 czy czekać do jesieni na E-5?



tajnapolska
23.08.10, 22:31
Mam dwa nowe obiektywy z silnikami ultradźwiękowymi, ZD50-200 i sigmę 50/1.4, z moim e-510 nie chodzą dobrze, są dużo, dużo, wolniejsze, niż zwykła 14-54 II bez silnika. Wniosek taki, że muszę zmienić body... I tak, pytanie jest naglące czy kupic E-30 czy czekać na E-5. Z rynku znika E-30 i E-3, przestają je produkować, chyba już przestali, jak mi powiedzieli w fotozakupach, od września(?) ma wejść do sprzedarzy E-5. E-30 znika ze sklepów, w normalnej cenie za 3000, pozostaje tylko w drogich sklepach za około 4tys, za które można kupić już kupić E-3. E-30 ma kalibrację obiektywu, a na deszczu i tak nie robię fotek, bo chyba nie umiem( obraz jakiś zamazany), ani na padającym śniegu, ani nie chodzę po pustyniach, nie mieszkam nad morzem, więc wybór dla mnie jasny: E-30. No, ale wracając do głównego problemu, zachodzę w głowę czy czekać na E-5 choćby miał nawet trochę więcej kosztować, jeśli będzie miał dużo mniejsze szumy na wysokim ISO, myślę o zdjęciach ślubnych w przyszłości. Może ktoś z was już coś wie na temat E-5, jaki ma sensor, czy będzie lepiej się sprawował na wysokim ISO, no i ile spekulując może kosztować? Byłbym bardzo wdzięczny za w miarę szybkie odpowiedzi. Korpus E-30 zamówię pewnie, choćby do przetestowania, potem po tygodniu mogę zwrócić do sklepu internetowego. Tylko czy będzie warto? Czy warto czekać na E-5?:?::?::?:

dobas
23.08.10, 22:50
Jak wolisz.

Ja nie czekam. Kupiłem E 3 E 5 kupie za 2 - 3 lata
jak będzie kosztował tyle co E3 teraz albo E1 w 2006 roku

ale to moja filozofia :)

qbic
23.08.10, 22:55
Może ktoś z was już coś wie na temat E-5, jaki ma sensor, czy będzie lepiej się sprawował na wysokim ISO, no i ile spekulując może kosztować? Byłbym bardzo wdzięczny za w miarę szybkie odpowiedzi. Korpus E-30 zamówię pewnie, choćby do przetestowania, potem po tygodniu mogę zwrócić do sklepu internetowego. Tylko czy będzie warto? Czy warto czekać na E-5?:?::?::?:


Moja szklana kula powiedziała mi ze E-5 będzie mieć taki sam sensor jak EP-3

dobas
23.08.10, 22:57
a w zasadzie to po co ci ta informacja teraz ?

może poczekaj do jesieni samo sie wyjaśni
Bo kula qbica odkąd w niej wylały baterie raz poprawnie przewiduje przyszłość a raz niepoprawnie :)

qbic
23.08.10, 22:59
Bo kula qbica odkąd w niej wylały baterie

http://www.ministryofmanipulation.com/images/8bcube.jpg

baterie karmiczne nie wylewają

k@czy
24.08.10, 04:27
.....Tylko czy będzie warto? ....:?::?::?:
Dobra.
Sprecyzujemy niektore pojecia i bede mial dla ciebie gotowa od reki prawidlowa odpowiedz. Gratis.


co jest wazniejsze: to co jest produkowane, czy to co jest w sprzedazy?
skoro e30 znika, ale jednoczesnie kosztuje tyle samo co znikajace bardziej e3, to co za roznica - oba zaraz znikna
okresl w przedziale liczb rzeczywistych pojecie "troche wiecej"
okresl w przedziale liczb rzeczywistych pojecie "troche mniej"
okresl w skali duchowej kaszpirowskiego od 1 do 10 pojecie "warto"
podaj w skali ISO definicje "duzo mniejsze szumy"
definicja "szybkiej odpowiedzi: takze pomoglaby rozpatrzyc twoj wniosek "szybciej"
jak bardzo bylbys wdzieczny? (podaj stopien wdziecznosci w litrach na glowe)
okresl jeszcze "niedaleka przyszlosc" i bedziemy prawie w domu

Po udzieleniu wyczerpujacej odpowiedzi na poszczegolne zagadnienia udziele ci jednoznacznej odpowiedzi " tak" lub "nie" na zadanie pytanie.
pzdr

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/07/71ee9575-1.gif
źródło (http://i89.photobucket.com/albums/k233/kaczy997/GIF/71ee9575.gif)

epicure
24.08.10, 06:54
Mam dwa nowe obiektywy z silnikami ultradźwiękowymi, ZD50-200 i sigmę 50/1.4, z moim e-510 nie chodzą dobrze, są dużo, dużo, wolniejsze, niż zwykła 14-54 II bez silnika. Wniosek taki, że muszę zmienić body...

Sigmie to niewiele pomoże. Mam E-30, mam tę Sigmę. AF jest w niej kiepski, mówiąc delikatnie.

tajnapolska
24.08.10, 11:01
jeśli tak, to wyślę ją do zbadania, jest na gwarancji, w sklepie mi mówili, że nie może chodzić wolno
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Jak wolisz.

Ja nie czekam. Kupiłem E 3 E 5 kupie za 2 - 3 lata
jak będzie kosztował tyle co E3 teraz albo E1 w 2006 roku

ale to moja filozofia :)

A jak sobie radzi w słabo oświetlonych pomieszczeniach E-3? ISO 800, 1600, 3200 jakie są szumy?

moose
24.08.10, 11:13
Poczekaj, sprawdź jak bardzo E-5 poszedł do przodu w stosunku do E-3, E-30 i jeżeli to będzie omatkojakitosuperkorpus to kup , a jak nie to E-30.

dzemski
24.08.10, 11:16
jeśli tak, to wyślę ją do zbadania, jest na gwarancji, w sklepie mi mówili, że nie może chodzić wolno
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


A jak sobie radzi w słabo oświetlonych pomieszczeniach E-3? ISO 800, 1600, 3200 jakie są szumy?

w E3 szumy są ;)


a tak poważnie to do ISO1250 jest spoko, od ISO1600 zaczyna sie banding, ktory w ciemnych partiach jest mocno wkurzający. Szum znośny, nawet w ISO2500, ale ten banding psuje wszystko.

dobas
24.08.10, 12:00
jeśli tak, to wyślę ją do zbadania, jest na gwarancji, w sklepie mi mówili, że nie może chodzić wolno
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


A jak sobie radzi w słabo oświetlonych pomieszczeniach E-3? ISO 800, 1600, 3200 jakie są szumy?

do 1250 przełykam. potem gorzej. Ponoć bandingu w E30 ni ma co może przemawiać na korzyść tego drugiego.

dog_master
24.08.10, 12:06
Ni ma, ni ma :) Ja w E-30 używam i ISO 3200, dla mnie do 1600 spokojnie używać, potem jest też okej, widać, ale dla mnie jest dobrze.

Co do E-5 to NIE MA jeszcze nic potwierdzonego. Jak koniecznie chcesz kupować to kup teraz coś, jak możesz czekać to przygotuj się na czekanie do gwiazdki pewnie - też zazwyczaj tak nie jest, że jak jest premiera to magazyny już napchane i od razu jest dostępne.

Wróżenie z fusów trochę. Pomyśl też o cenie...

droplet
24.08.10, 12:16
ostatnie doświadczenia uczą, że po puszce z wyższej półki pojawia się z niższej, tańsza i lepsza E-P2->E-PL1, E-3->E-30. Mam te pierwsze a wolałbym te drugie, szczególnie ze względu na wagę i jakość obrazu.

Dar-i-jush
24.08.10, 12:35
Ja bym już poczekał miesiąc i zobaczył co E-5 przyniesie, gdyż to, co przyniesie będzie zaraz wsadzone w niższy model. Może jakieś E-50, albo nawet E-6XX. Coś tam przebąkują, że E-5 ma mieć coś, czego do tej pory nie było w lustrzankach. Kto wie, może faktycznie coś fajnego i będziesz żałował, że dopiero kupiłeś E-30, a E-50 jest taki fajny:wink: Za miesiąc się rozjaśni, a przecież generalnie masz czym zdjęcia robić.

grizz
24.08.10, 12:50
Ja bym już poczekał miesiąc i zobaczył co E-5 przyniesie, gdyż to, co przyniesie będzie zaraz wsadzone w niższy model. Może jakieś E-50, albo nawet E-6XX. Coś tam przebąkują, że E-5 ma mieć coś, czego do tej pory nie było w lustrzankach. Kto wie, może faktycznie coś fajnego i będziesz żałował, że dopiero kupiłeś E-30, a E-50 jest taki fajny:wink: Za miesiąc się rozjaśni, a przecież generalnie masz czym zdjęcia robić.

Czekać, zobaczyc niby tak... o ile jesteś skłonny odłozyć zakup o jakieś 6 miesięcy...

Nim aparat wyjdzie, nim pojawi się w sklepach, nim przetestują go niezależne serwisy i użytkownicy, nim wyklaruje się czy nie ma jakiś baboli pierwszych serii i nim cena spadnie po początkowej górce, to z pół roku właśnie mija... jak w tym czasie okaże się, ze wyskoczy kolejny model, to znów Ci się termin przedłuża...
A to coś konkurencja pokaże... a to ceny, a to kurs $... a potem znów, coś, a potem znów... i tak można sobie czekać.

Bodzip
24.08.10, 13:01
Ni ma, ni ma :) Ja w E-30 używam i ISO 3200, dla mnie do 1600 spokojnie używać, potem jest też okej, widać, ale dla mnie jest dobrze.

Co do E-5 to NIE MA jeszcze nic potwierdzonego. Jak koniecznie chcesz kupować to kup teraz coś, jak możesz czekać to przygotuj się na czekanie do gwiazdki pewnie - też zazwyczaj tak nie jest, że jak jest premiera to magazyny już napchane i od razu jest dostępne.

Wróżenie z fusów trochę. Pomyśl też o cenie...

Podpisuję się pod powyższym rencami i nogami.
Poniżej pierwsze co mi do ręki wpadło. ISO = 3200

Dar-i-jush
24.08.10, 13:17
Czekać, zobaczyc niby tak... o ile jesteś skłonny odłozyć zakup o jakieś 6 miesięcy...

Nim aparat wyjdzie, nim pojawi się w sklepach, nim przetestują go niezależne serwisy i użytkownicy, nim wyklaruje się czy nie ma jakiś baboli pierwszych serii i nim cena spadnie po początkowej górce, to z pół roku właśnie mija... jak w tym czasie okaże się, ze wyskoczy kolejny model, to znów Ci się termin przedłuża...
A to coś konkurencja pokaże... a to ceny, a to kurs $... a potem znów, coś, a potem znów... i tak można sobie czekać.

Jasne, sam nie jestem zwolennikiem czekania na coraz nowsze wynalazki, ale skoro autor już się zastanawia, a za miesiąc się wyjaśni, czy warto poczekać, to ja bym poczekał ten miesiąc i wtedy zadecydował. W końcu akurat Olympus nie zaskakuje nas rewolucyjnymi premierami co 3 miesiące. Generalnie od wprowadzenia LV w E-510 i dopracowania AF w E-3 (no i dodania przyzwoitego wizjera) niewiele znaczących zmian nastało. Korekta wad AF w E-30 i E-620... I chyba tyle. Jak będzie coś naprawdę dobrego/usprawnionego w E-5 (zwłaszcza w oczach autora wątku), to myślę, że warto poczekać nawet 6 miesięcy. Szczególnie, że czekamy już chyba 3 lata.

puciu
24.08.10, 13:42
LV wprowadzono już w E-330

Dar-i-jush
24.08.10, 15:30
LV wprowadzono już w E-330

Wiem, ale na innej zasadzie, z której zrezygnowano na rzecz sposobu znanego z E-510 i do tej pory kontynuowana jest ta forma. Z resztą nie o to chodzi. Chodzi o to, że jak Olympus ma wprowadzić coś nowego i oryginalnego, to zobaczymy to za miesiąc w E-5.

Tommy_G
24.08.10, 18:56
Podpisuję się pod powyższym rencami i nogami.
Poniżej pierwsze co mi do ręki wpadło. ISO = 3200

przyznaj się.. fociłeś nowym E5?? Słyszałem plotkę, że jeden z forumowiczów już go ma...

sn00p
24.08.10, 19:09
Podpisuję się pod powyższym rencami i nogami.
Poniżej pierwsze co mi do ręki wpadło. ISO = 3200
MIRKA GRZECZNIEJSZA, ALE WCIĄŻ KOLOROWA ?
No ja nie mogę, ale jazda ! Kto by pomyślał :mrgreen:

tajnapolska
24.08.10, 19:30
i nie bardzo mogę czekać na szybki AF do 50-200. Zwłaszcza, że ostatnio focę na koncertach. Trudno, kupię nowe e później, jak cena spadnie i po testach, jak mi radzano na początku. No i jeszcze jest to, na co chyba kilka osób nie zwróciło uwagę, że za pół roku, kiedy będzie dostępny e5, to e30 już nie będzie w sklepach!:( Właściwie więc nie będzie wyboru... Raczej nie kupię używanego na allegro e30, ja akurat nie jestem przekonany do takich zakupów, a e5 może kosztować coś koło 5tys na początku, e50 za rok w cenie obecnej e30...hmmm, rzeczywiście mogę stracić na tym, bo za taką samą cenę za rok mógłbym kupić lepszy model e50. Czyli wychodzi na to, że powinienem focić dalej e510. Tylko, że sporo fajnych zdjęć straciłem przez wolny AF przy 50-200 i 50/1.4 sigmy. Koniki na przykład, jak możecie zobaczyć na mojej stronce, robię 14-54II, obiektyw świetnie chodzi z e510, ale szeroki kąt to tylko część zdjęć. Może zrobię tak, pofocę z rok e30, potem ją sprzedam ( myślę, że się da) i kupię e50. Sporo stracę, ale chyba warto zapłacić tyle za rok użytkowania modelu z dużo szybszym AF i mniejszymi szumami:) No nie?:):?::?::?:

k@czy
24.08.10, 19:46
no......

tajnapolska
24.08.10, 20:50
Myślałeś, że masz do czynienia ze szczylem?

qbic
24.08.10, 20:54
Myślałeś, że masz do czynienia ze szczylem?

Szczyl może nie, ale poziom upupienia absolutny.

Zapodajesz na forum streaming swoich przemyśleń, nie wiem czemu to ma służyć.

Karol
24.08.10, 21:36
tajnapolska - jak Ci obecny sprzęt uwiera to go zmień - szkoda życia na czekanie, szkoda tracić kadry, może te najlepsze w życiu ;-). Do info ze sklepu, że od września ma wejść E-5 podchodziłbym dość sceptycznie, niby to logiczne, ale myślę, że to tylko przypuszczenia - póki co brak jakiś wiarygodnych info co do następcy E-3, jego cech i ceny. E-50, o którym piszesz jawi się jeszcze bardziej wirtualnie, nawet nie wiadomo czy taki będzie, tym trudniej planować jego zakup w przyszłości.
Super szybkiego AF po Sigmie bym się nie spodziewał. Co do szumów - możesz to sprawdzić z sampli - dla jednego różnica spora, dla innego nie. Szybkość AF - tu powinno być sporo lepiej, jest pytanie o celność, nerwowość, kulturę pracy. Dobrze by było jakbyś E-3/30 mógł wypróbować z Twoimi szkłami, dałoby Ci to więcej niż lektura dziesiątków, mniej lub bardziej mądrych, postów na forach. Może jakieś umówienie się na wspólne fotografowanie z jakimś posiadaczem E-3/30 z Twoich stron:?:
Dla mnie AF w E-3/30 jest fajny nie tyle przez szybkość, co przez rozmieszczenie punktów AF - nie trzeba przekadrowywać, często ręcznie wybieram punkt AF, to ułatwia fotografowanie i znacznie podnosi % trafionych kadrów, ale każdy ma inny styl fotografowania. Osobiście nie bałbym się kupować sprzętu używanego - takiego jeszcze na gwarancji, w ładnym stanie, z rozsądnym przebiegiem.

P.S. - jak ktoś nie ma nic merytorycznego do napisania w tym temacie to może lepiej się wstrzymać z pisaniem czegokolwiek?

emc2
24.08.10, 22:08
Etam, tajnapolska, nie słyszałeś, że system umiera*? E-5 będzie jak pożegnalny cmok w samurajski miecz, którym za chwilę wszyscy w Olympusie - o przepraszam, zapewne tylko "dywizja 4/3" - popełnią rytualne harakiri ;-)

A nawiasem mówiąc, moja dobra rada, choć nie jestem Wujek Dobra Rada: zaczekaj na nowość miesiąc, oceń chłodnym okiem i wtedy zdecydujesz. Jeśli będzie za drogo/za mało plusów dodatnich - kupuj od razu to, co tańsze, czyli E-30. Potem stracisz mniej przy odsprzedaży, gdy ewentualnie zachcesz jednak tę nowość posiąść.

Jest jeszcze taka możliwość, że na najbliższej Photokinie pokażą tzw. wydmuszkę. Aby lepiej dopracować konstrukcję finalną. Wtedy od razu kupuj E-30, nawet się nie zastanawiaj, bo oni mogą go długo dopracowywać, to perfekcjoniści, gdyż "format 4:3 is perfect".

* termin "system 4/3 umiera" jest pieszczotliwym określeniem stanu, w jakim E-System znajduje się od 7 lat, czyli od wejścia na rynek kultowego modelu E-1, który w chwili premiery był już Dziadkiem. Zresztą jak każdy dziadek, rozpieszczającym swe wnuki ponad miarę.

tajnapolska
24.08.10, 22:28
dywizjon 4/3, świetne określenie:)

k@czy
25.08.10, 06:34
Myślałeś, że masz do czynienia ze szczylem?
Ty to napisales :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


P.S. - jak ktoś nie ma nic merytorycznego do napisania w tym temacie to może lepiej się wstrzymać z pisaniem czegokolwiek?
tyczy sie to tylko udzielanych odpowiedzi, czy tez zadawanych pytan tez?

C+
25.08.10, 07:50
Warto poczekać, jak stwierdzisz, że "E-5" będzie za drogi to przecież będą w tym roku premiery jeszcze innych fajnych korpusów.

sn00p
25.08.10, 08:19
A ja bym nie czekał.
Kupiłbym e-30 robił zdjęcia i zobaczył co wyjdzie.
Jak e-5 będzie fajne, to zawsze można sprzedać stary i kupić nowy korpus, robiąc w międzyczasie kilka(naście) tysięcy fajnych (lub mniej) zdjęć.
Zanim e-5 będzie w sklepach, zanim ktoś go przetestuje, zanim pojawią się opinie, zanim cena znormalnieje ... szkoda życia.
A czekać w nieskończoność można zawsze ... tylko po co ?

romek1967
25.08.10, 08:46
A ja bym nie czekał.
Kupiłbym e-30 robił zdjęcia i zobaczył co wyjdzie.
Jak e-5 będzie fajne, to zawsze można sprzedać stary i kupić nowy korpus, robiąc w międzyczasie kilka(naście) tysięcy fajnych (lub mniej) zdjęć.
Zanim e-5 będzie w sklepach, zanim ktoś go przetestuje, zanim pojawią się opinie, zanim cena znormalnieje ... szkoda życia.
A czekać w nieskończoność można zawsze ... tylko po co ?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy celem jest robienie zdjęć czy zakup sam w sobie ;)

sn00p
25.08.10, 09:24
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy celem jest robienie zdjęć czy zakup sam w sobie ;)
Jeśli chodzi o zakupy to lepiej kupić teraz e-30 i później kupić e-5. Kupujesz 2x, a to 2x większa frajda :wink:
No a jeśli chodzi o robienie zdjęć to też zdecydowanie lepiej kupić aparat teraz - robisz zdjęcia i teraz i później :mrgreen:

BartB
25.08.10, 09:43
Ja bym nie czekał i kupił E-30. Sprzedasz później, jak następca będzie miał ludzką cenę.
Jakoś nie chce mi się wierzyć w rewolucje jakościowe zdjęć wychodzących z nowego korpusu. Jak pisali przede mną, olek dodawał do kolejnych korpusów coraz fajniejsze bajery, jednak chyba żaden wpływ nie miał jednocześnie dużego i bezpośredniego wpływu na jakość zdjęcia. Szybszy AF poprawia pracę, ekranik dodaje nowe możliwości kadrowania, korekcja obiektywów skraca czas potrzebny kiedyś na wysyłkę do serwisu na kalibrację... Ale czy to samo zdjęcie zrobione za pomocą E-1 a E-30 będzie się znacząco różnić? Sądzę, że wątpię (wyjątek zachodzi, kiedy weźmiemy ciemności egipskie wymagające wysokiego ISO). (Chyba że ktoś przekona mnie, że jest inaczej).

Natomiast druga sprawa, czy 50-200 faktycznie szybciej pohula ci na E-30. Niezależnie od powyższych argumentów, wpierw przed kupnem sprawdziłbym to.
Bo jeśli okaże się, że znaczącej różnicy nie ma, to warto poczekać miesiąc - a potem w zależności od skali zmian czekać dalej, lub poczynić zakup.
W miesiąc E-30 nie zniknie z półek, do czorta?!

crux
25.08.10, 12:13
Witam
Obecnie rowniez zastanawiam sie nad zmiana mojego E510. Jednak gdy czytam nie tylko w tym watku (mimo ze zart) teksty o umieraniu E-Systemu to mam wrazenie ze zmiana obecnego body na E30 lub cos nowszego, to nie jest to dobry pomysl. Ktos pisal o ucieczce ludzi do N i C. moze to dobry wybor? Ale ja mam kurcze sentyment do Olka (wiem wiem w zyciu nie ma sentymentow) i lubie miec cos co ma malo ludzi. Gdyby nie szumy to bym nie mial zadnych watpliwosci co do pozostania a tak... Zobaczymy co nowego Olek pokaze.
Pamietacie po jakim czasie od E3 bylo pierwsze info o E30? Na E5 to sobie nie pozwole ale na tansza wersje czyli EXX to na pewno. Chyba ze 60D albo D95:)

Tommy_G
25.08.10, 12:53
post z wczoraj na olympusrumors.com:

http://www.43rumors.com/ft4-more-about-the-olympus-e-5-the-puzzle-game-olympus-also-has-a-translucent-tecnology/

tlumaczenie:

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=en&u=http://www.43rumors.com/ft4-more-about-the-olympus-e-5-the-puzzle-game-olympus-also-has-a-translucent-tecnology/&prev=/search%3Fq%3Dolympusrumors%26hl%3Dpl%26safe%3Dacti ve%26prmd%3Ddf&rurl=translate.google.pl&usg=ALkJrhiAxJA-pZgTAbemm3_a1XqtFRe0yg

zapowiada sie ciekawie :)

grizz
25.08.10, 14:11
NIc się nie zapowiada... nabijają sobie wejścia i kasę zbijają na reklamach rozsiewając plotki.

Będzie oficjalne ogłoszenie. Wtedy można dyskutować.

dzemski
25.08.10, 15:25
NIc się nie zapowiada... nabijają sobie wejścia i kasę zbijają na reklamach rozsiewając plotki.

Będzie oficjalne ogłoszenie. Wtedy można dyskutować.

wczasy w Toskanii trochę kosztowały ;)

Mcarto
29.08.10, 23:12
Mam pytanko - czy ISO 1600 w e-30 jest w pełni użyteczne czy bywają z nim problemy?. Ostatnio robiłem zdjęcia moim e-520 i na iso 800 i były dość zaszumione.

Bodzip
29.08.10, 23:18
Chyba przedwczoraj pokazywałem dobre ISO 3200 w którymś z wątków.
A 800 z 520 zaszumione, to zdziwiasz - kwestia obróbki. Rób w rawach.

epicure
29.08.10, 23:30
Mam pytanko - czy ISO 1600 w e-30 jest w pełni użyteczne...

Oczywiście, w pełni* użyteczne.

* ta "pełnia" to max odbitki 10x15 cm.

Alleg_pl
29.08.10, 23:35
Oczywiście, w pełni* użyteczne.

* ta "pełnia" to max odbitki 10x15 cm.
i z odpowiednim WB, jak poleci zbytnio w niebieskie to beda smieszne rzeczy wyskakiwac ;)

epicure
29.08.10, 23:44
i z odpowiednim WB, jak poleci zbytnio w niebieskie to beda smieszne rzeczy wyskakiwac ;)

Ja mówiłem o rawach (nieodszumionych), gdzie WB nie ma znaczenia. Po odpowiednim wywołaniu pewnie można wycisnąć więcej, jeśli chodzi o jakość zdjęć. Jpegów nie polecam - odszumianie z puszki jest nieskutecznie - mało odszumia, a mocno degraduje obraz.

Darekw1967
29.08.10, 23:58
Mam pytanko - czy ISO 1600 w e-30 jest w pełni użyteczne czy bywają z nim problemy?. Ostatnio robiłem zdjęcia moim e-520 i na iso 800 i były dość zaszumione.

Witam !

1. Trzeba bardzo dokladnie naswietlic kadr na 1600 ISO.
Kazde wyciaganie cieni zwieksza intensywnosc szumu
wiec dla wysokiego iso baaardzo uwaznie trzeba
obserwowac histogram.

2. Zapis w RAW
3. Dobra obrobka i niwelowanie kolorowego szumu

Mozna softem do RAW-ow a mozna...
obrazek przeksztalcic w tryb LAB i na
kanalach A i B lekko rozmyc te kanaly.
(rozmycie gaussowskie z promieniem 2-3)

Mozna porobic dodatkowe warstwy i wybiorczo
potraktowac to dla cieni jak i swiatel.

W sumie metod jest wiele... jak i programow odszumiajacych.
Osobiscie wole sam decydowac co ma byc a co nie odszumione
biorac z warstw to co jest dla jakosci informacj najwazniejsze.

Przy zdjeciach na papierze szum wyglada inaczej i jest
o wiele mniej widoczny w stosunku do porownywania tej samej
foty na monitorze w skali 1:1


Pozdrawiam

Gundi
30.08.10, 00:12
Witam !

1. Trzeba bardzo dokladnie naswietlic kadr na 1600 ISO.
Kazde wyciaganie cieni zwieksza intensywnosc szumu
wiec dla wysokiego iso baaardzo uwaznie trzeba
obserwowac histogram.

2. Zapis w RAW
3. Dobra obrobka i niwelowanie kolorowego szumu

Mozna softem do RAW-ow a mozna...
obrazek przeksztalcic w tryb LAB i na
kanalach A i B lekko rozmyc te kanaly.
(rozmycie gaussowskie z promieniem 2-3)

Mozna porobic dodatkowe warstwy i wybiorczo
potraktowac to dla cieni jak i swiatel.

W sumie metod jest wiele... jak i programow odszumiajacych.
Osobiscie wole sam decydowac co ma byc a co nie odszumione
biorac z warstw to co jest dla jakosci informacj najwazniejsze.

Przy zdjeciach na papierze szum wyglada inaczej i jest
o wiele mniej widoczny w stosunku do porownywania tej samej
foty na monitorze w skali 1:1


Pozdrawiam

Kurde, jednak u nas to powrót do przeszłości.

hawk qbic.

Darekw1967
30.08.10, 00:26
Witam !

Tak dla ciekawosci... CROP...

38309

To zdjecie bylo robione Canonem 5D Mark II na 400 ISO ;)

Jak pogrzebie na RAW-ie suwakami to mam tak...

38311

Pozdrawiam

epicure
30.08.10, 00:33
Hehehe. Olek górą!

Mcarto
30.08.10, 02:14
Wszystko od początku zapisuje podwójnie RAW + słaby jpg tylko do podglądu.

Ostatnio zacząłem się trochę bawić w reporterkę i stąd to wysokie iso 800 którego wcześniej nie używałem i zaskoczył mnie szum. Najbardziej zaszumione były oczywiście miejsca zacienione.

puciu
30.08.10, 09:01
Kolega ma 5D MK2 i takiej kaszany, to nawet na 3200 nie widziałem.

epicure
30.08.10, 09:07
Mcarto, tutaj masz porównanie szumów z E-30 i E-410, który wypada podobnie, jak E-520:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=299255&postcount=1363.

Wielkiej różnicy się nie spodziewaj, ale mała poprawa powinna być.

sn00p
30.08.10, 09:53
Witam !

Tak dla ciekawosci... CROP...

38309

To zdjecie bylo robione Canonem 5D Mark II na 400 ISO ;)

Jak pogrzebie na RAW-ie suwakami to mam tak...

38311

Pozdrawiam
Yhy. Coś instrukcja obsługi nie do końca przeczytana :wink:
Nie ma opcji, żeby z c5dmk2 taki "coś" wychodziło ...

S4INT
30.08.10, 10:00
Yhy. Coś instrukcja obsługi nie do końca przeczytana :wink:
Nie ma opcji, żeby z c5dmk2 taki "coś" wychodziło ...

Jak nie... niedoświetlił i wyciągnął o 4 czy 5 EV w ACR ;)
Ale fakt - jest to znakomity przykład pokazujący, że nie warto kupować 5d2, e620 na pewno lepiej wypada na tych czułościach (zapewne i na to Darek ma sampelki).

Zeby nie było OT, do autora - poczekaj do jutra, może się wyjaśni co to za cudaniewidy będą. Ale nie spodziewałbym się za wiele... jak bardzo Ci zależy na czasie i esystemie to kupuj E30 już teraz (szkoda tracić kadry), albo opuść dryfujący okręt, póki jeszcze nie zatonął...

epicure
30.08.10, 10:12
Jak nie... niedoświetlił i wyciągnął o 4 czy 5 EV w ACR ;)
Ale fakt - jest to znakomity przykład pokazujący, że nie warto kupować 5d2, e620 na pewno lepiej wypada na tych czułościach (zapewne i na to Darek ma sampelki).

Na oko to coś takiego wyłazi na iso 400 po rozjaśnieniu rawa o 3 działki. W E-30 podobny efekt uzyskuje się po rozjaśnieniu o 1,5 EV.

sn00p
30.08.10, 10:59
Na oko to coś takiego wyłazi na iso 400 po rozjaśnieniu rawa o 3 działki. W E-30 podobny efekt uzyskuje się po rozjaśnieniu o 1,5 EV.
Czyli nic innego jak RTFM. Standard.

Darekw1967
30.08.10, 16:50
Yhy. Coś instrukcja obsługi nie do końca przeczytana :wink:
Nie ma opcji, żeby z c5dmk2 taki "coś" wychodziło ...

Witam !

Przyznaje, ze calej instrukcji nie przeczytalem ale
staralem sie ustawiac tak ekspozycje aby
nie bylo przepalow.

Trudno mi powiedziec w tej chwili na ile wyciagalem cienie ale 5D Mark II
zrobil niebo i wyszlo nieco ciemno na dole kadru.
Po podciagnieciu calosci w cieniach wyszly szumy
nawet dla 400 ISO co mnie zaskoczylo bo
jednak mamy FF i Canona z tradycjami co do
radzenia sobie z szumem.

Pamietam, ze jakis czas temu sciagalem zdjecia z... ( 5D MK2 )
z internetu i tam tez na wlosach modelki (1:1) byl widoczny w detalach
kolorowy szum co mnie nieco zdziwilo bo ISO nie bylo duze.

Wiadomo, ze z 21 Mpix mozna cuda wyciagnac i na wyjsciu
bedzie rewelka... ale niestety po... dodatkowych manipulacjach
na obrazie.

Jak wywolac z UFRAW-a to dopiero... widac co to
za material wychodzi... czasem... ;)

Co do automatycznego pomiaru naswietlania musze
przyznac... ze smieszne... ale prawdziwe, ze
znacznie nizej notowany E-620 lepiej dobiera parametry ekspozycji
niz bardzo ceniony 5D Mark II.

Robilem jednym jak i drugim aparatem i operowalem na RAW-ach.

Nie chce niczego udowadniac, ze Olek lepszy ale opisuje
to co mi wychodzilo i nieco zaskoczylo.


Pozdrawiam

qbic
30.08.10, 16:56
Trudno mi powiedziec w tej chwili na ile wyciagalem cienie ale 5D Mark II
zrobil niebo i wyszlo nieco ciemno na dole kadru.
Po podciagnieciu calosci w cieniach wyszly szumy
nawet dla 400 ISO co mnie zaskoczylo bo
jednak mamy FF i Canona z tradycjami co do
radzenia sobie z szumem.


Jedyna wartość jaka podajesz to iso 400, to za mało żeby prowadzić merytoryczna dyskusje.
Większość Twoich wypowiedzi to bełkot w czystej formie.


Robilem jednym jak i drugim aparatem i operowalem na RAW-ach.



http://www.youtube.com/watch?v=sHDEjdyFmhk&feature=fvst

grizz
30.08.10, 17:01
Bądźcie grzeczni.

Snoopy_jb
30.08.10, 17:28
qbic: Ten 'teledysk' Kraftwerk dziwnie skojarzył mi się z tą czwórką kujonków w sweterkach

epicure
30.08.10, 17:45
Co do automatycznego pomiaru naswietlania musze
przyznac... ze smieszne... ale prawdziwe, ze
znacznie nizej notowany E-620 lepiej dobiera parametry ekspozycji
niz bardzo ceniony 5D Mark II.

Bo pomiar matrycowy w Canonie to jest coś pomiędzy matrycowym, znanym z Olympusa, a centralnie ważonym. Niby mierzy światło w całym kadrze, ale jest powiązany z aktywnym punktem AF i na nim skupia się bardziej. Trzeba użyć głowy i jeśli obiekt, na który celujesz jest ciemniejszy, niż tło, to trza dać małą korektę ekspozycji na minus.

Inna sprawa jest taka, że przy tych samych parametrach ekspozycji z Canona wyciągniesz ze świateł więcej, niż z Olka. Tylko trzeba dobrze naświetlić klatkę.

Darekw1967
30.08.10, 17:58
Bo pomiar matrycowy w Canonie to jest coś pomiędzy matrycowym, znanym z Olympusa, a centralnie ważonym. Niby mierzy światło w całym kadrze, ale jest powiązany z aktywnym punktem AF i na nim skupia się bardziej. Trzeba użyć głowy i jeśli obiekt, na który celujesz jest ciemniejszy, niż tło, to trza dać małą korektę ekspozycji na minus.

Inna sprawa jest taka, że przy tych samych parametrach ekspozycji z Canona wyciągniesz ze świateł więcej, niż z Olka. Tylko trzeba dobrze naświetlić klatkę.

Witam !

To by sie zgadzalo bo odnioslem wrazenie, ze jak mialem
ustawiony AF na centralny punkt to Canon mial
tendencje to przepalania nieco nieba patrzac na
histogram na LCD.

Zauwazylem, ze ten histogram nie pokazuje prawidlowo.
Widac ze jest przepal a jak wezme RAW-a do obrobki
to ladnie wyciaga sie swiatla (niby przepalone).

Zastanawiam sie jakie dane z RAW-a sa brane do histogramu
na LCD skoro nie odzwierciedla to przepalu w praktyce.

Pozdrawiam

epicure
30.08.10, 18:00
Zastanawiam sie jakie dane z RAW-a sa brane do histogramu
na LCD...

Żadne. Brane są dane z jpega.

tajnapolska
30.08.10, 21:45
Miałem dzisiaj w rękach e30, kupione w polskich sklepie internetowym, ale pudełko z Niemiec, naklejki na pudełku po niemiecku i książeczka instrukcja obsługi niemiecka :)(!). Postaram się zdobyć po polsku, żeby nie było, że potem czegoś nie wiem. Zdaje się, że polskie magazyny musiały już się wyczerpać i sprowadzają e30 z Europy. Jakbym tak dłużej poczekał, to by dopiero było:)
Jakościowo zdjęcia dużo lepsze ( bardziej mi się podobają wprost z aparatu, niż te z e510), świetny AF, nawet filtry artystyczne wydają się niezłe, choć to automat.Podoba mi się ten przycisk przełączający na zrobione zdjęcia, tego brakowało mi wcześniej w e510, no i ten zmienny w funkcje fn - wybrany fragment zdjęcia pod lupą:) Działa jak duży zoom do podglądu, świetne. Jedyna wada i to całkiem poważna:( To bardzo głośne klikanie aparatu podczas zdjęć seryjnych, toż to karabin maszynowy! Wszystkie koncerty kameralne są już dla mnie zamknięte. Ludzie często narzekali na odgłos mojego e510, teraz mnie od razu wyrzucą za drzwi... :( Jest na to jakaś rada? Odgłos karabinu maszynowego to poważna wada niestety, kiedy robi się zdjęcia na imprezach kulturalnych.

Gundi
30.08.10, 22:03
w niektórych Canonach jest cichy tryb, strasznie mi się to podoba.

Rada?
Możesz np. odchrząkiwać... jak by chcieli Cię za to wyrzucić to powiesz, że kłaczek. :eek:


TATATATAATATATATA khe khe :p

Alleg_pl
30.08.10, 22:14
Witam !

Tak dla ciekawosci... CROP...

38309

To zdjecie bylo robione Canonem 5D Mark II na 400 ISO ;)

Jak pogrzebie na RAW-ie suwakami to mam tak...

38311

Pozdrawiam
to jescze napisz ile ciagnales to zdjecie do góry ;)
przykro mi ale robilem tym aparatem i na wyzszych iso (znacznie, np 1600) niema takiej kolorowej ciapki ;)
reszta epicure ma juz 5dmk2, wiec moze udostepnic jakies cos<?>

epicure
30.08.10, 22:16
Jest na to jakaś rada?

Niestety, nic z tym nie zrobisz.

Darekw1967
31.08.10, 00:28
to jescze napisz ile ciagnales to zdjecie do góry ;)
przykro mi ale robilem tym aparatem i na wyzszych iso (znacznie, np 1600) niema takiej kolorowej ciapki ;)
reszta epicure ma juz 5dmk2, wiec moze udostepnic jakies cos<?>

Witam !

Podesle cos takiego...

38340

Zdjecie podciagniete o niecale 2 EV i dla FF jednak wychodza szumy.

A to zdjecie robione na 200 ISO 5D MK2 i szumy... jakie widac.

Ciagniete tylko o 1 EV !!!

38342

Kolejny przyklad

38343


Pozdrawiam

qbic
31.08.10, 01:00
Black Level na zero oraz +1EV to zupełnie coś innego niż samo +1EV.

Gundi
31.08.10, 01:20
Darku, powyciągaj sobie Leice S2 i inne Hasselblady.

Będzie fajnie:D

A swoją drogą e620 można wyciągać i wyciągać.

Witam i pozdrawiam.

Alleg_pl
31.08.10, 01:54
darku, popatrz, a ja tutaj nie podciagnalem eV o nic!
a tak serio, przyklad ten ma na celu pokazac ze zafałszowanie wyników w ten sposob jak ty to czynisz to zaden problem.
no, i wyszlo ze olek szumi na iso 200 (i to CCD ktora ogolnie byla lepsza na low iso) niesamowicie i niedopuszczalnie.
a przeciez ev nie ruszone o ani jeden stopien.


A swoją drogą e620 można wyciągać i wyciągać.
.
mozna wyciagac bo jest małe i lekkie, i sie reka nie meczy jak sie je wyciaga.
takiedo D3s z jakims 200/2 albo 24-70 nie mozna juz tak łatwo wyciagac, lepiej miec ciagle na wierzchu**

** wszelakie skojarzenia dotyczace wkladania, wyciagania i trzymania swojego sprzętu na wierzchu prosze sobie wsadzic... do torby...

Darekw1967
31.08.10, 02:19
Witam !

Naprawde nic nie kombinowalem i wszystko wyszlo
w praktyce.

Tak samo obrabiam foty z E-620 jak i 5D MK2 i pisze co
zauwazylem w FF.

Po prostu nie spodziewalem sie, ze 5D MK2 bedzie az tak wrazliwy na
kolorowy szum przy niskim ISO jak nieco sie w RAW-ie podciagne swiatla.

Pozdrawiam

zonkinho
31.08.10, 08:48
Darku, zważ na to, że nieodpowiednio wywołując rawa a wcześniej źle naświetlając zdjęcie, można zapaćkać szumem nawet foty z D3s.

epicure
31.08.10, 10:43
Te same parametry ekspozycji, iso 400, poziom czerni 0, mocno niedoświetlony fragment kadru. Zdjęcia z 5DII zmniejszone do 12,2 mpx, żeby odpowiadały rozmiarem Olkowym - bez dodatkowego wyostrzania. Sampli komentować nie trzeba.

Darekw1967
31.08.10, 13:38
Witam !

Zmniejszajac z 21 Mpix do 12 Mpix zniwelowales znacznie szum z 5D
i te testy pod wzgledem analizy
faktycznego szumu sa w tej postaci w jakiej je wykonales niewiarygodne.

Zrob CROPY i wylacz wszelkie gladzenia szumow w
module wczytujacym i obrabiajacym wstepnie RAW-y.

Realnie nikt idealnie nie naswietla i od czasu do czasu
nieco podkreca sie ekspozycje przy RAW-ach. Kreci
sie suwakami - przeskalowywuje i jest foto bez szumow
i bardzo szczegolowe.

Zainteresowalo mnie wlasnie jak jest bez... dodatkowego
obrabiania. Jak jest fizycznie... na wejsciu material w detalach.

Dla 4/3 cudow nie moge oczekiwac ale dla FF to wymagania
raczej rosna i mozna sie spodziewac, ze Canon
powinien zapanowac nad tym kolorowym szumkiem
ktory na 400 ISO wylazl mi przy +0.75 EV.


Pozdrawiam

epicure
31.08.10, 13:45
Zmniejszajac z 21 Mpix do 12 Mpix zniwelowales znacznie szum z 5D
i te testy pod wzgledem analizy
faktycznego szumu sa w tej postaci w jakiej je wykonales niewiarygodne.

Tylko wtedy można porównać jakość sampli, jeśli są w tej samej rozdzielczości. Mógłbym zwiększyć rozmiar zdjęć z Olka do 21 mpx, ale wtedy zabiłbym jego "jakość" już kompletnie. Poza tym po to ta matryca ma przewagę rozdzielczości nad innymi, żeby z tej przewagi korzystać.


Zrob CROPY i wylacz wszelkie gladzenia szumow w
module wczytujacym i obrabiajacym wstepnie RAW-y.

Dokładnie tak zrobiłem.


... Canon
powinien zapanowac nad tym kolorowym szumkiem
ktory na 400 ISO wylazl mi przy +0.75 EV.

W Canonie do +1,5 EV jest mniej szumu, niż w Olku na 0 EV. Widać to na samplach. Nie wiem, czego więcej oczekiwałeś. Cuda się nie zdarzają, przykro mi.

Darekw1967
31.08.10, 14:53
Witam !

Ciekawy jestem jak to by bylo gdyby tak samo zrobic
na 5D MK1 i czy nie byloby na niskim ISO jednak nieco lepiej ?

Pozdrawiam

Alleg_pl
31.08.10, 17:07
Witam !

Ciekawy jestem jak to by bylo gdyby tak samo zrobic
na 5D MK1 i czy nie byloby na niskim ISO jednak nieco lepiej ?

Pozdrawiam
przypominam ze 5D mk1 to konstrukcja z 2005 roku. :) darku, blagam cie, troche logiki wykaz w tych wywodach.
ale skoro chcesz, porównaj 5Dmk1 z olympusem E-1 albo E-300. niech i tak się stanie...

fotomic
31.08.10, 17:11
przypominam ze 5D mk1 to konstrukcja z 2005 roku. :) darku, blagam cie, troche logiki wykaz w tych wywodach.
ale skoro chcesz, porównaj 5Dmk1 z olympusem E-1 albo E-300. niech i tak się stanie...
No a e1 z 2003 pięknie ...........

tajnapolska
31.08.10, 18:15
http://alatest.pl/apps/reviews/30099333/-1/?ref=http://alatest.pl/user-reviews/aparaty-cyfrowe-slr/olympus-e-30/pu3-614,248/%3Fsid%3D48038%26all%3D0

epicure
31.08.10, 18:21
http://alatest.pl/apps/reviews/30099333/-1/?ref=http://alatest.pl/user-reviews/aparaty-cyfrowe-slr/olympus-e-30/pu3-614,248/%3fsid%3d48038%26all%3d0

LOL... Chyba ktoś za bardzo popuścił wodze fantazji.

Alleg_pl
31.08.10, 18:38
No a e1 z 2003 pięknie ...........
ok, natomiast premiera e300 - 2005r. E-1 podalem tylko dlatego ze obrazek z e-1 wydaje mi sie (subiektywnym zdaniem) lepszy niz z e-300.

p.s odnosnie tej recenzji :D
"WZOROWA ergonomia i jakosc wykonania z wlokien szklanych;"
khehehe

fotomic
31.08.10, 18:43
ok, natomiast premiera e300 - 2005r.
2004 rok

Jamsborg
31.08.10, 19:20
Te same parametry ekspozycji, iso 400, poziom czerni 0, mocno niedoświetlony fragment kadru. Zdjęcia z 5DII zmniejszone do 12,2 mpx, żeby odpowiadały rozmiarem Olkowym - bez dodatkowego wyostrzania. Sampli komentować nie trzeba.

Pozwolę sobie się wtrącić.
To, że E-30 szumi i trudno mu konkurować z C i N to fakt niezaprzeczalny. Ale o ile dobrze pamiętam, gęstość upakowania 12MPX matrycy 4/3 odpowiada 18MPX matrycy w formacie APS-C czyli np takiego C7D. Przeprowadzanie więc dowodu na zmniejszonych plikach z FF do 12MPX jest niezbyt miarodajne. Może co najwyżej do tych owych 18MPX... a tam już kolorowe ciapki w C wyraźnie się pojawiają... ba nawet DR jest prawie identyczny E-30 -->5,7EV vs C7D --> 5,7EV a skoro już porównujemy C5DII to jego DR na poziomie 6,5EV jak na FF tez nie powala. Wniosek pierwszy, przesadne pakowanie MPX żadnej matrycy nie wychodzi na zdrowie. Wniosek drugi, skoro już porównujemy to takie 12MPX z FF od N zostawia w tyle C. Wniosek trzeci, nawet niedoskonała matryca nie przeszkadza robić dobrych, podkreślam DOBRYCH zdjęć czy C czy O. Dobra matryca, jako doskonalsze narzędzie poszerza tylko możliwości. Wniosek czwarty, chcesz się nie martwić szumem idź do N bo najwięcej wybacza ich matryca... ale tu rodzi się pewna okrutna konkluzja, którą przemilczę ;) Swoją drogą, ciekawi mnie na ile sztuczka N z odejmowaniem stałego sygnału pomaga im osiągnąć tak doskonałe rezultaty. Co więcej jestem za by Olympus też tego spróbował.

Alleg_pl
31.08.10, 19:20
2004 rok
moj blad, myslalem ze styczen 2005.
ale niech bedzie i moje ukochane E400, wrzesien 2006. :)
moge udostepnic multum rawów do testów bo uzywalem tego aparatu ponad 2 lata.

fotomic
31.08.10, 19:26
moj blad, myslalem ze styczen 2005.
ale niech bedzie i moje ukochane E400, wrzesien 2006. :)
moge udostepnic multum rawów do testów bo uzywalem tego aparatu ponad 2 lata.
ciezko sie z nim rozstac, tez mam :)

skow
31.08.10, 19:34
Swoją drogą, ciekawi mnie na ile sztuczka N z odejmowaniem stałego sygnału pomaga im osiągnąć tak doskonałe rezultaty. Co więcej jestem za by Olympus też tego spróbował.

Musze Cię zmartwić (albo pocieszyć) ale Olympus też to stosuje.
Od zawsze.

epicure
31.08.10, 19:38
To, że E-30 szumi i trudno mu konkurować z C i N to fakt niezaprzeczalny. Ale o ile dobrze pamiętam, gęstość upakowania 12MPX matrycy 4/3 odpowiada 18MPX matrycy w formacie APS-C czyli np takiego C7D. Przeprowadzanie więc dowodu na zmniejszonych plikach z FF do 12MPX jest niezbyt miarodajne.

Nie widzę związku logicznego. Nie interesuje mnie, jak szumi jeden piksel. Nie interesuje mnie też, jak dużo tych pikseli jest na matrycy. Tym się powinni martwić inżynierowie. Mnie interesuje, jaka jest jakość obrazu przy danej wielkości zdjęcia.


...a skoro już porównujemy C5DII to jego DR na poziomie 6,5EV jak na FF tez nie powala.

Odszum plik albo go zmniejsz, a DR Ci się zwiększy.


Wniosek pierwszy, przesadne pakowanie MPX żadnej matrycy nie wychodzi na zdrowie.

Zależy, gdzie jest granica tej przesady.


Wniosek drugi, skoro już porównujemy to takie 12MPX z FF od N zostawia w tyle C.

Hmm... Nie jest to wątek o lepszości FF Nikona nad Canonem, a o E-30 i jakości jego zdjęć w porównaniu do innych aparatów. Być może masz rację, ale wniosku takiego na pewno nie da się wyciągnąć na podstawie prowadzonej tu dyskusji.

Jamsborg
31.08.10, 19:45
Musze Cię zmartwić (albo pocieszyć) ale Olympus też to stosuje.
Od zawsze.
No to mnie zmartwiłeś, jest aż tak źle ;) ...widać nie dokładnie przeczytałem test, tak to jest jak człowiek przedkłada robienie zdjęć nad dokładne studiowanie testów. Idę zrobić wielką wyprz, bo odtąd nie będę potrafił zrobić zdjęcia moim E-30 ;)

tajnapolska
31.08.10, 20:11
Dajcie spokój, e30 w tej klasie cenowej jest ok, Nikon D90 i Canon 50D nie są lepsze od olka, też szumią, choć D90 mniej, ale.... Ale dobre szkła do Nikona kosztują 3 razy tyle co olka. Chyba, że na nikonie sigma chodzi szybciej, to może też jakoś dają radę, często widzę ludzi z Nikonem i szkłem Sigmy:) Dobry Nikon powiedzmy D700 i dobre szkła do niego, to koszt samochodu! Kogo stać i ma potrzebę, niech zmienia system na Nikona, bo Olek E30/E3 na razie nie dorównuje jeśli chodzi o niwelowanie szumów, o czym wszyscy się rozpisują w necie,tylko powtarzam. Ja w sumie zwykle robię zdjęcia od 100 do 800 i jakoś zawsze mi starczał ten przedział. Żeby robić więcej np. 1600, 3200, czy jak ci z nikona się cieszą na jakieś kosmiczne iso 12000(!) to chyba nie wiem, filmują na takim iso kwiatki w lesie przy księżycu albo oszczędzają na statywie i czasie robiąc nocne zdjęcia miasta, pstryk i neony zrobione:) Bo chyba oto chodzi w tych szumach, jak dla mnie.

S4INT
31.08.10, 20:14
Dajcie spokój, e30 w tej klasie cenowej jest ok, Nikon D90 i Canon 50D nie są lepsze od olka, też szumią, choć D90 mniej, ale.... Ale dobre szkła do Nikona kosztują 3 razy tyle co olka. Chyba, że na nikonie sigma chodzi szybciej, to może też jakoś dają radę, często widzę ludzi z Nikonem i szkłem Sigmy:) Dobry Nikon powiedzmy D700 i dobre szkła do niego, to koszt samochodu! Kogo stać i ma potrzebę, niech zmienia system na Nikona, bo Olek E30/E3 na razie nie dorównuje jeśli chodzi o niwelowanie szumów, o czym wszyscy się rozpisują w necie,tylko powtarzam. Ja w sumie zwykle robię zdjęcia od 100 do 800 i jakoś zawsze mi starczał ten przedział. Żeby robić więcej np. 1600, 3200, czy jak ci z nikona się cieszą na jakieś kosmiczne iso 12000(!) to chyba nie wiem, filmują na takim iso kwiatki w lesie przy księżycu albo oszczędzają na statywie i czasie robiąc nocne zdjęcia miasta, pstryk i neony zrobione:) Bo chyba oto chodzi w tych szumach, jak dla mnie.

O lol...

KaarooL
31.08.10, 20:20
tajnapolska:

To, że Tobie niepotrzebne, nie znaczy że wysokie ISO nie ma sensu. W reportażu ISO3200 i wyższe przydaje się bardzo często. Trzeba wziąć poprawkę na to że w systemach C i N stabilizacja to rzadki i drogi luksus...

Można katować na niskich czułościach, ale po co, skoro wysokie są w pełni używalne?

Jamsborg
31.08.10, 20:36
Dajcie spokój, e30 w tej klasie cenowej jest ok, Nikon D90 i Canon 50D nie są lepsze od olka, też szumią, choć D90 mniej, ale....
No i o to głównie chodzi... ale żeby nie być taki nie merytoryczny starałem się poprzeć to labolatoryjnymi dowodami :) Już nawet zacząłem pisać kolejny post by ustosunkować się do kontr wypowiedzi Epicur'a ale ręka mi zadrżała... wiele było podobnych wątków gdzie argumentu kontra argumenty prowadziły w efekcie do nieporozumień. Choć mógł od razu napisać, że chce mieć zapas mpx bo nastawia się na bilboardy ;)

puciu
31.08.10, 20:40
Świat Obrazu zamieszcza serię "100 najważniejszych zdjęć świata" i obstawiam, że większość z nich nie wyszła poza 800 ISO.

Jamsborg
31.08.10, 20:47
tajnapolska:

To, że Tobie niepotrzebne, nie znaczy że wysokie ISO nie ma sensu. W reportażu ISO3200 i wyższe przydaje się bardzo często. Trzeba wziąć poprawkę na to że w systemach C i N stabilizacja to rzadki i drogi luksus...

Można katować na niskich czułościach, ale po co, skoro wysokie są w pełni używalne?

Ma sens jak najbardziej, dlatego używam i to dosyć nagminnie ISO 1000 / 1600 i mam świadomość,że z N miałbym łatwiej. Nawet być może kiedyś sprawię sobie coś pokroju FF od N a co :)

PS
Podlotek wilgi w ALT to ISO1600, w galerii publicznej "gęsi dwie" to też ISO 1600. Dla mnie ta wartość w olku jest graniczną, używalną. Mam nadzieję, że z LR3 będzie jeszcze lepiej.

rumpel
31.08.10, 20:50
W każdym aparacie wraz ze wzrostem iso spada dynamika, na łeb na szyję - dlatego wyznaję zasadę - im mniejsze iso, tym lepiej, A czy Canon, Nikon, czy Olympus - trza jakoś bawić się w swej piaskownicy i najskuteczniej zagospodarować podwórko ;).
Wielu ucieka od Olka, bo puszki odstają od konkurencji.
Rozumiem ludzi parających się fotografią zawodowo, bo zyskują szersze pole manewru.
Ale w amatorskiej fotografii sęk tkwi gdzie indziej ;).

Ja bym poczekał na E-5, gdybym miał fundusze na jego zakup.

Pozdrawiam
rumpel

k@czy
31.08.10, 20:55
Świat Obrazu zamieszcza serię "100 najważniejszych zdjęć świata" i obstawiam, że większość z nich nie wyszła poza 800 ISO.
99.99% procent sprawcow smiertelnych wypadkow samochodowych przynajmniej raz w zyciu pila herbate !!!! to straszne !!!!!

grizz
31.08.10, 20:56
Świat Obrazu zamieszcza serię "100 najważniejszych zdjęć świata" i obstawiam, że większość z nich nie wyszła poza 800 ISO.

I ma to czegokolwiek dowodzić?
Zwłaszcza, że fotografia ma grubo ponad setkę lat, a wysokie czyłości sa powszechne od 2-3...

epicure
31.08.10, 20:59
Dajcie spokój, e30 w tej klasie cenowej jest ok, Nikon D90 i Canon 50D nie są lepsze od olka, też szumią, choć D90 mniej, ale.... Ale dobre szkła do Nikona kosztują 3 razy tyle co olka. Chyba, że na nikonie sigma chodzi szybciej, to może też jakoś dają radę, często widzę ludzi z Nikonem i szkłem Sigmy:) Dobry Nikon powiedzmy D700 i dobre szkła do niego, to koszt samochodu! Kogo stać i ma potrzebę, niech zmienia system na Nikona, bo Olek E30/E3 na razie nie dorównuje jeśli chodzi o niwelowanie szumów, o czym wszyscy się rozpisują w necie,tylko powtarzam. Ja w sumie zwykle robię zdjęcia od 100 do 800 i jakoś zawsze mi starczał ten przedział. Żeby robić więcej np. 1600, 3200, czy jak ci z nikona się cieszą na jakieś kosmiczne iso 12000(!) to chyba nie wiem, filmują na takim iso kwiatki w lesie przy księżycu albo oszczędzają na statywie i czasie robiąc nocne zdjęcia miasta, pstryk i neony zrobione:) Bo chyba oto chodzi w tych szumach, jak dla mnie.

Tak naprawdę nie chodzi o szumy. Jakie są, takie są. Olki dostarczały mi nie lada frajdy przez ostatnie 3 lata i jestem pewien, że dużo mi jeszcze brakuje, aby wykorzystać w pełni ich możliwości. Cała dyskusja zaczęła w momencie, kiedy Darek pokazał szumiące sample z Canona, które dość jednostronnie przedstawiały sytuację. Dla porównania wstawiłem sample, na których pokazałem, jak można to zrobić obiektywnie. I tyle. Cała reszta to już bicie piany.

zonkinho
31.08.10, 21:00
Wielu ucieka od Olka, bo puszki odstają od konkurencji.
Rozumiem ludzi parających się fotografią zawodowo, bo zyskują szersze pole manewru.
Ale w amatorskiej fotografii sęk tkwi gdzie indziej ;).


A czy amator nie może wymagać większego pola manewru? To że ktoś robi zdjęcia dla przyjemności, nie znaczy że ma robić zdjęcia Zenitem...

rumpel
31.08.10, 21:02
A czy amator nie może wymagać większego pola manewru? To że ktoś robi zdjęcia dla przyjemności, nie znaczy że ma robić zdjęcia Zenitem...

No to niech idzie do konkurencji ;) Droga wolna - kupując olka nie podpisuje się wszak cyrografu !

A tytuł wątku jest jednoznaczny dla mnie, po co więc te machloje systemowe ?

S4INT
31.08.10, 21:08
Rozumiem ludzi parających się fotografią zawodowo, bo zyskują szersze pole manewru.
Ale w amatorskiej fotografii sęk tkwi gdzie indziej ;).


Poraża mnie ten argument... "zawodowiec = drogi, super sprzęt - amator = byle co, nie ważne i tak jest amatorem" :roll:

zonkinho
31.08.10, 21:09
No ja bym kupił E-30, bo E-5 jak wyjdzie to będzie w cholerę drogie z początku, zanim jakieś promocje i gratisy wejdą. A różnicy wielkiej bym się nie spodziewał, chyba że chodzi o uszczelnienia, ale to można tanio dorwać teraz E-3 w dobrym stanie. :)

epicure
31.08.10, 21:15
Choć mógł od razu napisać, że chce mieć zapas mpx bo nastawia się na bilboardy ;)

Nastawiam się przede wszystkim na bezproblemową obróbkę zdjęć, jakie wypluwa puszka. Jak będę chciał, to zrobię z nich albo bilboardy, albo znaczki pocztowe. Chcę mieć wybór i nie znajduję żadnego argumentu, dla którego miałbym go nie mieć.

rumpel
31.08.10, 21:40
Poraża mnie ten argument... "zawodowiec = drogi, super sprzęt - amator = byle co, nie ważne i tak jest amatorem" :roll:

Wyciągasz wnioski których ja nie nakreśliłem ! Jeśli cytujesz, to cytuj moje słowa, a nie je parafrazuj ;).

To w kwestii formalnej tylko, by dyskusja w pyskówkę nie zmieniła się...

Pozdrawiam
rumpel

sn00p
31.08.10, 21:44
Nastawiam się przede wszystkim na bezproblemową obróbkę zdjęć, jakie wypluwa puszka. Jak będę chciał, to zrobię z nich albo bilboardy, albo znaczki pocztowe. Chcę mieć wybór i nie znajduję żadnego argumentu, dla którego miałbym go nie mieć.
A ascetyzm ?
A umartwianie ciała ?
A Franciszek z Asyżu ? On by nie dawał autoISO !

epicure
31.08.10, 21:48
A ascetyzm ?
A umartwianie ciała ?
A Franciszek z Asyżu ? On by nie dawał autoISO !

Nie piję alkoholu i nie jem mięsa, więc sądzę, że gorliwie wypełniam śluby ascezy ;) Ale inne przyjemności w życiu to mi się należą jak psu kość :D

dog_master
31.08.10, 21:49
Czytając Was, mam wrażenie, że w fotografii liczą się tylko szumy ;)

Jasne, jakość obrazu jest bardzo ważna, ale chyba dochodzimy do granicy absurdu... Te wszystkie porównania... Wiadomo, że matrycom mniejszym jest trudniej, trudno jest nagiąć zasady fizyki, ale obraz to nie wszystko...

Szkoda, że nikt tu nie mówi o wygodzie, działaniu AF, automatyzmie... Huh. Czyżby te funkcje wszędzie były takie same... Albo nieistotne...

epicure
31.08.10, 21:53
Szkoda, że nikt tu nie mówi o wygodzie, działaniu AF, automatyzmie...

Mogę się wypowiedzieć, ale dopiero, jak sprzedam E-30 ;)

sn00p
31.08.10, 22:02
Czytając Was, mam wrażenie, że w fotografii liczą się tylko szumy ;)

Jasne, jakość obrazu jest bardzo ważna, ale chyba dochodzimy do granicy absurdu... Te wszystkie porównania... Wiadomo, że matrycom mniejszym jest trudniej, trudno jest nagiąć zasady fizyki, ale obraz to nie wszystko...

Szkoda, że nikt tu nie mówi o wygodzie, działaniu AF, automatyzmie... Huh. Czyżby te funkcje wszędzie były takie same... Albo nieistotne...
Chyba jednak większość ludzi oczekuje czegoś w zamian za poniesione koszta. Nierzadko całkiem spore.
A jak ktoś ogląda Twoje zdjęcia to nie pyta czy wygodnie Ci się je robiło, tylko mówi że szum i to i tamto ...
Ale ja Cię rozumiem :wink:


Oddam d90 za e-30.

dobas
31.08.10, 22:23
Wracajac do tematu Czytałem dziś wywiad z Jarim Peltomaki
Taki fiński dobry fotograf przyrody

w wywiadzie padło jedno zdanie w którym wspomina moment przejścia na cyfre
z grubsza przesłanie jest takie ( piszę z pamięci)

Gdy zaczynałem przygodę z fotografią cyfrowa moim największym błędem było kupienie najdroższej i najlepszej lustrzanki. Potem z przerażeniem stwierdziłem że aparat traci na wartosci 150 $ tygodniowo. Aparat to zadna inwestycja, to tylko narzędzie :)

Myslę że kupujac E5 od razu po premierze bedziesz wlaśnie w podobnej sytuacji :)

tajnapolska
31.08.10, 22:43
Aparat to tylko połowa pracy, reszta przed kompem:) No nie?

Darekw1967
31.08.10, 22:51
Witam

Jakis czas temu pisali o czarnym krzemie i duzych
korzysciach dla uzyskiwania znacznie wiekszych czulosci
niz obecnie.

http://www.fotografuj.pl/News/Czarny_krzem_wynalazek_firmy_SiOnyx/id/2445

Czas ucieka a do aparatow tego nie laduja.

Tak myslalem, ze ta technologia bardzo by
przydala sie dla nowych matryc 4/3.

Pozdrawiam

dobas
31.08.10, 22:51
Aparat to tylko połowa pracy, reszta przed kompem:) No nie?

To była kolejna rzecz która była w tym wywiadzie :)

Najgorsze w fotografii cyfrowej jest to że trzeba spędzać godziny przed komputerem segregując i obrabiając zdjęcia. Nawet gdy za oknem jest świetne słońce i piękna pogoda człowiek nie moze wyjśc robić zdjęć bo musi ślęczeć przed komputerem

epicure
31.08.10, 22:54
Siedzenie godzinami w ciemni i wdychanie oparów to był za to czad! ;)

dobas
1.09.10, 00:24
Siedzenie godzinami w ciemni i wdychanie oparów to był za to czad! ;)

Jakiej ciemni ????

Co ma ciemna do diapozytywów ?? wdychać to najwyżej możesz świeże powietrze jak idziesz odebrać wywołane w procesie E6 rolki

wywołane, pociete i poramkowane....

czas jedynie spedzałeś nad podświetlarką z mazakiem opisując co sie nada i układajac w magazynki albo segregatory...

C+
1.09.10, 08:06
Trochę przypomina to robienie zakupów w marketach. Załóżmy, że pod domem mam ekskluzywne delikatesy, a jakieś 500 metrów dalej jest Biedronka. Osoba, która nie musi się martwić by jej starczyło do pierwszego, pójdzie do sklepu z towarem lepszym, droższym, który jest pod nosem, w którym nie stoimy być może w takich kolejkach, w którym obsługa jest na poziomie, w którym zapłacimy kartą, nie martwiąc się o jakieś drobne i panią poszukującą sposobu na wydanie reszty. Natomiast osoba, która musi uważać na wydatki, pójdzie do Biedronki i się będzie użerała z różnymi, związanymi z tym niedogodnościami. Zapłaci mniej, ale będzie dźwigała torby dalej, zmarnuje więcej czasu, nie zje może tak smacznie itp. Poziom zaawansowania "smakowego" powiedzmy, nie gra tu zbyt dużej roli. Tylko warunki ekonomiczne.
U nas większość społeczeństwa kursuje do Biedronki. Zatem na tych z delikatesów spoglądają spode łba. Są sfrustrowani problemami, niemożliwościami itd. No i jak mogą zrozumieć osobę bogatszą? Przecież nie polecą innej obcej osobie by chodziła do delikatesów! Kto w Polsce powie komuś obcemu, że może żyć lepiej niż on sam?! Przecież kupisz prawie identyczny szampon w Biedronce. Prawie identyczny ser, owoce, warzywa. I to dużo taniej! Więc po co przepłacać i chodzić do delikatesów?! Dla szpanu?!


To w biedronce nie można kartą płacić? :roll:

Ogólnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, ponieważ bogactwo nie bierze się z dużych dochodów tylko małych oszczędności. Raczej jest tak, że w delikatesach robi zakupy każdy bez względu na zamożność i tak samo jest w marketach. Większość osób do jakiegoś statusu dochodzi ciężką pracą i nie jest skłonna do rozrzutności, ponieważ wie ile pracy i czasu to kosztowało. IMO to raczej osoby, które mniej mają są bardziej skłonne do nieuzasadnionych wydatków, żeby chwilowo "poprawić" sobie status. Zazwyczaj zamożnym osobą wystarczy, że mają świadomość, że w każdej chwili mogą.

Porównanie do aparatów to już w ogóle bezsensu ponieważ w każdym systemie możemy kupić sprzęt na podobnej półce cenowej i jak ktoś ma 20k to sprawnie może je wydać na O, P, S, C czy N.

tajnapolska
1.09.10, 15:47
Namawiam kolegę Wojtka, żeby dołączył do klubu, robi zdjęcia na olku już kilka lat, koncertówki głównie na ZD 14-54II i sportowe, kiedy dokupił ZD 50-200. To jego strona http://wojciech-otlowski.pl
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
"If you look closely at E-30 files you'll see noise at ISO 200 if you turn the noise filter off, or shoot raw".

To zdanie z recenzji E30: http://www.dpreview.com/reviews/olympuse30/page34.asp

Otóż wiecie co to znaczy? Optyczne robiło test E30 na wyłączonym filtrze szumu, jak sami pisali, do testów zawsze wyłączają taki filtr we wszystkich body.
A to cytowane zdanie przeze mnie z dpreview mówi coś zupełnie odwrotnego: Jeśli oglądasz zdjęcia z E30 zobaczysz szumy na ISO 200 jeśli wyłączyłeś filtr szumu !

Zaraz włączę u siebie z powrotem:)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Optyczne do bani:)))) hehe, totalna kompromitacja:)))

epicure
1.09.10, 16:43
Zaraz włączę u siebie z powrotem:)

Nie włączaj. Lepszy ten ledwie widoczny szum na iso 200, niż masakra w detalach, jaką robi włączony filtr szumów.

Aby zmniejszyć poziom szumów w jpegach, zmniejsz nieco wyostrzanie. Przy wyłączonym odszumianiu nie jest ono potrzebne aż tak mocne.

Alleg_pl
1.09.10, 17:34
To w biedronce nie można kartą płacić? :roll:

pozwole sobie uścislic. nie nie mozna. biedronka nie obsługuje płatnosci kartą ;) w zadnym z wielu miast w ktorych byłem :)

Wieprz
1.09.10, 17:38
pozwole sobie uścislic. nie nie mozna. biedronka nie obsługuje płatnosci kartą ;) w zadnym z wielu miast w ktorych byłem :)

to jeden ze sposobów żyłowania zysków wymyślony przez Aldiki. Zresztą one u siebie wprowadziły możliwość płatności kartą dopiero parę lat temu. Zawsze to 2% do przodu.

sn00p
1.09.10, 18:09
Otóż wiecie co to znaczy? Optyczne robiło test E30 na wyłączonym filtrze szumu, jak sami pisali, do testów zawsze wyłączają taki filtr we wszystkich body.
Nie rozumiem tego.
To chyba jasne, że z wyłączonym filtrem szumy są mniejsze.
I chyba jasne jest też to, że do testu filtry wyłączają.
O co więc chodzi ?


pozwole sobie uścislic. nie nie mozna. biedronka nie obsługuje płatnosci kartą ;) w zadnym z wielu miast w ktorych byłem :)
Ubolewam nad tym strasznie :cry:

epicure
1.09.10, 18:20
biedronka nie obsługuje płatnosci kartą ;) w zadnym z wielu miast w ktorych byłem :)

Ale w mojej osiedlowej Biedronce był kiedyś bankomat. Niestety teraz wystają tylko urwane kable ze ściany.

k@czy
1.09.10, 19:56
Co to jest "Biedronka"?

epicure
1.09.10, 20:02
Co to jest "Biedronka"?

Taki polski Wal-Mart :D

C+
1.09.10, 20:03
Co to jest "Biedronka"?

Operator komórkowy :lol:

sn00p
1.09.10, 20:04
Co to jest "Biedronka"?

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://karczew.info.pl/wp-content/uploads/2010/07/1.jpg)


Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Dystrybucja, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.

C+
1.09.10, 20:05
Taki polski Wal-Mart :D

A słyszałeś, że po ostatnich wyborach ma być zmieniona nazwa na Bieda-Bronka.

k@czy
1.09.10, 20:09
No i wszystko jasne :D
Odpowiednik Aldiego tutaj, a nie Walmartu :)
Ktory zreszta strasznie lubie (Aldi- nie Walmart).

sn00p
1.09.10, 20:51
Taki OT w ramach rozmowy o WallMarcie :mrgreen:
http://www.peopleofwalmart.com/

MichalS
1.09.10, 21:03
"If you look closely at E-30 files you'll see noise at ISO 200 if you turn the noise filter off, or shoot raw".

To zdanie z recenzji E30: http://www.dpreview.com/reviews/olympuse30/page34.asp

Otóż wiecie co to znaczy? Optyczne robiło test E30 na wyłączonym filtrze szumu, jak sami pisali, do testów zawsze wyłączają taki filtr we wszystkich body.
A to cytowane zdanie przeze mnie z dpreview mówi coś zupełnie odwrotnego: Jeśli oglądasz zdjęcia z E30 zobaczysz szumy na ISO 200 jeśli wyłączyłeś filtr szumu !

Zaraz włączę u siebie z powrotem:)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Optyczne do bani:)))) hehe, totalna kompromitacja:)))Jestem już chyba 2-gą osobą, która napisze - nie rozumiem :(

Wydaje się normalnym, ze filtr szumu ma go likwidować i wyłączenie tej funkcji powoduje wzrost szumu widocznego na zdjęciu, nie?

NightCrawler
1.09.10, 21:03
No i wszystko jasne :D
Odpowiednik Aldiego tutaj, a nie Walmartu :)
Ktory zreszta strasznie lubie (Aldi- nie Walmart).

W zasadzie tak...
Aldi w Polsce też funkcjonuje choć nie miałem okazji w żadnym nigdy być więc nie wiem jak się ma do Biedronki.

rodzyn
1.09.10, 21:39
Jestem już chyba 2-gą osobą, która napisze - nie rozumiem :(

Wydaje się normalnym, ze filtr szumu ma go likwidować i wyłączenie tej funkcji powoduje wzrost szumu widocznego na zdjęciu, nie?

to Noise dotyczy długich ekspozycji - na zdjęciu opis z jakiegoś ksero z e510 ale to to samo w E30 włączone przy normalnych fotach mocno zwiększa szum JPEGA

epicure
1.09.10, 21:47
Czyli chodzi o redukcję zakłóceń, a nie filtr szumów. Jej działanie odbija się nawet na rawach:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=324046&postcount=1495

sn00p
1.09.10, 21:52
to Noise dotyczy długich ekspozycji - na zdjęciu opis z jakiegoś ksero z e510 ale to to samo w E30 włączone przy normalnych fotach mocno zwiększa szum JPEGA
Zdaje się, że w d90 mam w menu 2 opcje:
- red.szumów - wysokie iso,
- red.szumów - długi czas naświetlania.
W e-czydzieści tak nie ma ?

epicure
1.09.10, 22:24
Jest dokładnie to samo, tylko inaczej się nazywa.

tajnapolska
1.09.10, 22:51
No pewnie, że jasne, ale na optycznych był jakiś taki dziwny zarzut o coś z tym filtrem, więc upewnili wszystkich, że robili test z wyłączonym filtrem. Czyli na wysokim ISO warto go włączyć, a będzie lepiej z tymi szumami, a jak mi tutaj radził kolega, na niskich lepiej filtr wyłączyć. Warto pamiętać o tym.

epicure
1.09.10, 22:55
tajnapolska, ale o czym teraz piszesz? O filtrze szumów, czy redukcji zakłóceń?

sn00p
1.09.10, 23:06
I od kiedy badając szumy robisz to przy włączonych filtrach ?

tajnapolska
1.09.10, 23:11
Kurde, pomieszało mi się już, jest w menu olka coś takiego jak redukcja zakłóceń? I jak w końcu jest z tym filtrem szumów? Dlaczego testy robi się na wyłączonym, skoro się go włącza na wysokim ISO?

epicure
1.09.10, 23:14
Filtr szumów to zwykłe odszumianie jpegów. Natomiast redukcja zakłóceń to tzw. odejmowanie darków lub odejmowanie czarnej klatki - służy tylko do redukcji szumów przy długich czasach naświetlania.

tajnapolska
1.09.10, 23:19
a redukcja zakłóceń jak się nazywa w menu olka?

epicure
1.09.10, 23:27
Właśnie tak, redukcja zakłóceń :) Zajrzałeś w ogóle do linka, jaki zamieściłem kilka postów wcześniej?

tajnapolska
1.09.10, 23:48
Już przeczytałem, dzięki wielkie, zaraz zobacze jak jest u mnie ustawione.

k@czy
2.09.10, 04:19
W zasadzie tak...
Aldi w Polsce też funkcjonuje choć nie miałem okazji w żadnym nigdy być więc nie wiem jak się ma do Biedronki.
Nie wiem jak w Polsce, ale tutaj to praktycznie jedyne miejsce, gdzie mozna cos z Europy kupic. Nie za duzo, ale zawsze to cos :) i w normalnych cenach,a nie np $8 za sloik ogorkow kiszonych.

ajan
3.09.10, 16:25
Proszę o kontakt z Panem epicure.

Rafał Czarny
3.09.10, 19:33
Ja może wrócę do tematu wątku. Pytanie brzmiało: kupić E30 czy czekać. Moim zdaniem czekać. Po co kupować starocie, jeśli już niedługo ma wyjść poprawiona wersja, dużo lepsze osiągi, lepsze foty, lepsze laski można wyrywać. Ale nie kupować E5 od razu bo drogi. Trzeba trochę poczekać, aż stanieje.

Tylko co zrobić, jeśli na horyzoncie ukaże się długo oczekiwany E6? Nie ma sensu pakować kasy w taki staroć jak E5. Lepiej poczekać na premierę nowej puchy. Potem tylko poczekać aż stanieje i rozważyć opcję ze wstrzymaniem się z zakupem, bo premiera E7 tuż tuż...

Itd, itd, itd...

sławekb
3.09.10, 19:48
Ja też mówię: czekać. Bardzo lubię czekać. Samo czekanie jest często bardziej fascynujące niż robienie zdjęć. W czasie czekania narasta napięcie i jak się długo czeka i nagle przychodzi ten jedyny, wymarzony, to, to.... jest chwila ulgi i znów czekamy, na następcę.


:esystem:

k@czy
3.09.10, 19:55
A ja polecam kupic.
Kupic E-5, ale teraz- przed premiera, przed oficjalnym pokazem i w ogole.
Nie czekac- kupic teraz (w tym tygodniu jeszcze), albo czekac na E-7.

tajnapolska
3.09.10, 19:57
Komu radzicie? Ja już od poniedziałku mam E30:)

Rafał Czarny
3.09.10, 19:59
A ja polecam kupic.
Kupic E-5, ale teraz- przed premiera, przed oficjalnym pokazem i w ogole.
Nie czekac- kupic teraz (w tym tygodniu jeszcze), albo czekac na E-7.

Albo kupić E6 w przedpłatach. Tak jak moi rodzice, którzy przed laty kupili meblościankę i półko-tapczan. Czekali raptem 2 lata, a służyła ze 20.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Komu radzicie? Ja już od poniedziałku mam E30:)

Eeeee, błąd. Ja bym poczekał...

lisiajamka1
3.09.10, 20:05
Albo kupić E6 w przedpłatach. Tak jak moi rodzice, którzy przed laty kupili meblościankę i półko-tapczan. Czekali raptem 2 lata, a służyła ze 20.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Eeeee, błąd. Ja bym poczekał...

Moim rodzicom półko-tapczan nie służył, preferowali dywan.

tajnapolska
3.09.10, 20:09
A mi półko-tapczan służył dość długo, może i z 10 lat.

MichalS
5.09.10, 15:09
Tak w ogóle będzie ten E-5 i ew. E-50, no bo jak czekać to trzeba mieć na co...

epicure
5.09.10, 17:47
To wie na razie tylko szklana kula.

darkelf
5.09.10, 18:29
I jak sie spisuje ZD 50-200 z E-30?

tajnapolska
5.09.10, 20:03
spisuje się świetnie, jak to ZD. Za to sigma 50mmf/1.4 z E30 spisywała się cienko, robiłem wczoraj nią zdjęcia na sumie (suwalskie ucho muzyczne), wokalista tak ******* do młodzieży, że sigma nie nadążała z ostrzeniem. Niestety, ale sigma 50 1.4 przy E30 to tylko obiektyw do portretów stydyjnych.

Tobik
5.09.10, 20:16
W stopce widzę że masz wpisane dwie stalki sigmy - czy druga to nie przypadkiem 30 1,4? Pytam się bo planuje jej zakup albo 50 1,4 ale po tym co mówisz o 50 to się mocno zastanawiam. Obie mają w końcu ten sam HSM .....

tajnapolska
5.09.10, 20:24
drugą mam bez HSM, 105, f/2.8

C+
5.09.10, 20:29
Tak w ogóle będzie ten E-5 i ew. E-50, no bo jak czekać to trzeba mieć na co...

Raczej E-35. Nie mogą tak skakać co 10, bo skończy się jak w Nikonie na tysiącach i milionach.

yoggie
14.09.10, 00:14
I jak sie spisuje ZD 50-200 z E-30?

Spisuje się bardzo dobrze. Mam porównanie z E-520, którego używałem przed E-30. Dość często zdarza mi się jeździć do Brighton i tam w okolicach molo kręcą się często mewy. Test polegał na tym żeby uchwycić taką w locie, tak żeby była ostra przy najmniejszej możliwej przesłonie. W przypadku E-520 praktycznie nie byłem w stanie złapać ostrości. E-30, przy aktywnych środkowych pięciu punktach ostrości + CAF, spisywał się świetnie. Przyklad w zalaczniku.

ConradDS
14.09.10, 18:47
Ja tak wtrace na predce bo temat zd50-200 mnie ostatnio zajmuje dosyc mocno... Mianowicie sprawa jak sie ma 50mm w stalce zd50/f2 do 50mm z zd 50-200. Pozbywam sie szkiel kitowych i przez to ze 12-60 trzyma sie wysoko cenowo mysle o zakupie zd 14-54 i 50-200 ale jesli te 50mm sie pokrywa to pchne do klienta jeszcze moje 50/f2. Ktos robil takie porownanie i moglby cos szepnac na ten temat?

Bodzip
14.09.10, 18:51
Światłem Ci się nie pokrywa. 2.0 a 2.8 to spora różnica. Poza tym 50/2.0 to nie jest szkło kitowe. A do makro genialne.
Ja na Twoim miejscu bym sobie zostawił

k@czy
14.09.10, 20:12
Ja tak wtrace na predce bo temat zd50-200 mnie ostatnio zajmuje dosyc mocno... Mianowicie sprawa jak sie ma 50mm w stalce zd50/f2 do 50mm z zd 50-200. Pozbywam sie szkiel kitowych i przez to ze 12-60 trzyma sie wysoko cenowo mysle o zakupie zd 14-54 i 50-200 ale jesli te 50mm sie pokrywa to pchne do klienta jeszcze moje 50/f2. Ktos robil takie porownanie i moglby cos szepnac na ten temat?
No macro stalki do zooma to chyba jeszcze nikt nie porownal....

MichalS
14.09.10, 20:22
Ja tak wtrace na predce bo temat zd50-200 mnie ostatnio zajmuje dosyc mocno... Mianowicie sprawa jak sie ma 50mm w stalce zd50/f2 do 50mm z zd 50-200. Pozbywam sie szkiel kitowych i przez to ze 12-60 trzyma sie wysoko cenowo mysle o zakupie zd 14-54 i 50-200 ale jesli te 50mm sie pokrywa to pchne do klienta jeszcze moje 50/f2. Ktos robil takie porownanie i moglby cos szepnac na ten temat?50mm jest jaśniejszy o 1EV od 50-200. Poza tym 50-tka ma ładniejszy bokeh-end. 50tka ma MACRO w 50-200 minimalne ostrzenie to chyba 120cm.

ConradDS
14.09.10, 22:11
50mm jest jaśniejszy o 1EV od 50-200. Poza tym 50-tka ma ładniejszy bokeh-end. 50tka ma MACRO w 50-200 minimalne ostrzenie to chyba 120cm.

No i mozna? ;) Wlasnie o cos takiego mi chodzilo i wpelni usatysfakcjonowany wracam do PSa.

ps.: K@czy uwazaj bo sezon polowan sie zaczal... Czytaj ze zrozumieniem, pytalem tylko o te 50mm.

Karol
14.09.10, 22:53
Jjesli te 50mm sie pokrywa to pchne do klienta jeszcze moje 50/f2. Ktos robil takie porownanie i moglby cos szepnac na ten temat?

ZD 50 warto mieć, nawet pomimo klonowania ogniskowych. Jest świetny optycznie, ma bardzo pewny AF, można fotografować z bliska i jest mały/lekki - nie zawsze się chce targać ciężkie klamoty. Zyskujesz działkę światła, masz nieco płytszą GO. Ja porównywałem ZD 50 z 35-100 ustawionym na tę ogniskową. Trudno doszukać się różnic a jeżeli już się je znajdzie to na korzyść ZD 50/2 (lepszy kontrast pod światło). Dla mnie to wystarczająca rekomendacja dla tego obiektywu.