PDA

Zobacz pełną wersję : Pejzaż romantyczny



Quentin35
18.08.10, 17:38
Firma ZETO SA oraz Agencja Reklamowa HBL studio zapraszają do udziału w konkursie fotografii artystycznej pt. „PEJZAŻ ROMANTYCZNY”.
Szczegóły http://www.zetosa.com.pl/index.php?strona=konkurs

S4INT
18.08.10, 17:51
Kolejni naciągacze... "pozwalamy przysłać, aż 12 prac!!" no pewnie, będzie w czym przebierać przy reklamach, promocjach etc mając wszelkie i nieograniczone prawa do zdjęć... :roll:

qbic
18.08.10, 17:54
o fcuk

"Przesłane prace przechodzą na własność Organizatora."

Ciekawe czy to zgodne z prawem.

dog_master
18.08.10, 20:14
Prawa majątkowe tak, prawa autorskie nie ;) Więc zdjęcie jako do wykorzystania i zarabiania tak.

Wieprz
19.08.10, 15:18
Nie do końca tak jest. Autorskie są dwojakiego rodzaju: majątkowe i osobiste. Oba rodzaje to prawa autorskie.
Osobiste są niezbywalne niezależnie od tego czy to konkurs czy podpisana umowa.

Jeśli autora nagrodzą za zdjęcia to mogą prawa do nich nabyć. Takie nabycie wszystkiego od wszystkich za sam udział to raczej niekoniecznie.

droplet
19.08.10, 18:11
właściwie takie naciąganie to standard ale nie każdy życzy sobie jeszcze takiej rozdzielczości: rozdzielczość min. 3000x2000 pikseli (ok. 6 Mpikseli);

Alleg_pl
19.08.10, 18:16
wieprz czy bylbyś w stanie napisac coś dokładniej, na zasadzie z jakiego punkt prawnego jest to niekoniecznie legalne?

hades
19.08.10, 18:26
A kiedyś to trzeba było zrobić odbitkę w odpowiednim formacie, opatrzyć ją godłem autora, etc. Niedługo będą żądać RAW-a ;).

droplet
19.08.10, 18:28
Ja nie mam wątpliwości, że sam udział w konkursie z akceptacją regulaminu powoduje przeniesienie praw autorskich na organizatorów na wskazanych polach eksploatacji.

Ciekawi mnie natomiast, czy związku z tym, że w większości przypadków jest to darowizna czy organizator nie powinien być opodatkowany ;-)

Wieprz
19.08.10, 19:12
wieprz czy bylbyś w stanie napisac coś dokładniej, na zasadzie z jakiego punkt prawnego jest to niekoniecznie legalne?

Zatem piszę ;)

Nie jest to żaden zawiły kruczek ani wronka. Sprawa chyba czysta.
Zgodnie z art. 921 § 3 kc autorskie prawa majątkowe przechodzą z chwilą wypłacenia nagrody. Nie ma nagrody, nie ma transferu praw.

Jeśli nienagrodzona praca byłaby wykorzystana przez organizatora to pewno byłoby to zawinione naruszenie praw autorskich, którego najprzyjemniejszym elementem jest możliwość uzyskania przez twórcę trzykrotności wynagrodzenia.

Ślijcie więc bez trwogi.

jolly
19.08.10, 19:41
Czy to znaczy, że cały paragraf 5, który mówi o tym, że nadesłane prace przechodzą na własność organizatora i co organizator ma prawo z tymi pracami robić, jest niezgodny z KC i jako taki nie ma żadnej mocy prawnej? Pomimo oświadczenia zgodnie z par.2 regulaminu?

grizz
20.08.10, 07:15
Zatem piszę ;)

Nie jest to żaden zawiły kruczek ani wronka. Sprawa chyba czysta.
Zgodnie z art. 921 § 3 kc autorskie prawa majątkowe przechodzą z chwilą wypłacenia nagrody. Nie ma nagrody, nie ma transferu praw.

Jeśli nienagrodzona praca byłaby wykorzystana przez organizatora to pewno byłoby to zawinione naruszenie praw autorskich, którego najprzyjemniejszym elementem jest możliwość uzyskania przez twórcę trzykrotności wynagrodzenia.

Ślijcie więc bez trwogi.

Wieprz, ale zerknij na oświadczenie - czy nie wypełnia w połączeniu z regulaminem przesłanek do skutecznego przeniesienia?

Wieprz
20.08.10, 12:59
Oświadczenie mi umknęło. W sumie załatwili sobie nieco okrężną drogą pisemną formę jednego z oświadczeń woli. MSZ autor nie stoi jednak na straconej pozycji. Można by zawalczyć. Szkoda, że jeszcze nie ma orzeczeń w takich sprawach.
Ciekawe czy taką klauzulę dałoby się skutecznie zaskarżyć jako abuzywną. Może ktoś spróbuje, to nic nie kosztuje. ;)

Quentin35
20.08.10, 13:30
Jako, że to ja dodałem informację o tym konkursie i wywołałem zamieszanie, poczułem się w obowiązku by spróbować coś wyjaśnić ;) Wysłałem e-mail do organizatora z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących regulaminu i przekazania praw do prac nadsyłanych na konkurs. Jeśli otrzymam odpowiedź na pewno się nią podzielę w tym temacie. Być może ułatwi to sprawę w innych tego typu sytuacjach :)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Otrzymałem odpowiedź od organizatora. Pełne jej brzmienie poniżej:

"Witam,
Wg naszego rozumienia treści regulaminu, autorskie prawa majątkowe zostają przekazane tylko w wypadku zdjęć nagrodzonych, czyli 3 prace które otrzymały nagrody rzeczowe, oraz 12 prac wyróżnionych poprzez umieszczenie ich w okazjonalnie wydawanym kalendarzu. Potencjalnie każda z nadesłanych prac może znaleźć się wśród tych nagrodzonych lub wyróżnionych, stąd taka forma zapisu w regulaminie. Oczywiście prawa majątkowe organizatorzy otrzymują dopiero w momencie przekazania nagrody, lub decyzji o publikacji w kalendarzu co również stanowi formę nagrody."

--
Pozdrawiam,
Krzysztof Stós
Agencja Reklamowa HBL studio
tel. 014 630 03 88
tel. 014 688 91 00
fax 014 630 03 99
www.hblstudio.pl (http://www.hblstudio.pl/)