PDA

Zobacz pełną wersję : Światło "od tylca"



Ania_
13.08.10, 20:55
Chciałam się dowiedzieć od osób fotografujących ludzików, jak to jest z wykorzystaniem światła padającego od tyłu fotografowanego modela. Nie chodzi mi o sytuację, gdzie rysuje się jedynie kontur, ale o to, czy sensownie można tak światła użyć? Ostatnio robiłam zdjęcia Danielkowi w plenerze i złapałam się na tym, że słońce mam z tyłu do niego i na dodatek efekt mi się podoba. :roll: Logicznie jednak chyba nie może być dobry? W końcu twarz mamy ciemniejszą w stosunku do tła...
To jak to jest? Zechce mi ktoś wytłumaczyć?
Liczę na przykłady. :wink:

MartinP
13.08.10, 21:08
żaden ze mnie fotograf ale na chłopski rozum jeśli pomierzysz i ustawisz światło na tło i dopalisz modela lampą (trzeba tu odpowiednio dobrać siłę błysku) to wszystko powinno ładnie zagrać :)

jolly
13.08.10, 21:29
A bez lampy ekspozycja na plus. Trzeba się liczyć wówczas, że mogą wystąpić przepały w tle, o ile będzie jakoś mocniej oświetlone w stosunku do pierwszego planu. A przecież nie musi.

Można doświetlić blendą. Można szukać miejsc, gdzie światło tylne do modela odbija się w jakimś jasnym budynku i wtedy masz ogromną blendę, która ładnie doświetli twarz.

wujek.samo.h
13.08.10, 23:10
W PSie można rozjaśnić zdjęcie po czym tło pędzlem historycznym przywrócić do stanu poprzedniego, bądź przyciemnić zdjęcie i tylko I plan przywrócić do stanu poprzedniego. W przypadku niewielkich różnić sposób działa. Ale jest czasochłonny. Niestety pewnego zachowania się światła na I planie nie da się uniknąć.

Czaroz
13.08.10, 23:16
Mi sie najbardziej widzi wersja z blenda, do lampy nie mam przekonania (chyba dlatego ze zbytnio nie mialem okazji sie nia bawic) dodatkowo masz wiecej zabawy. Blenda jakby sie nie patrzyc jest bardziej naturalnym sposobem, jakby swiatlo z blendy bylo za malo to zawsze masz z czego wyciagnac...

~wujek.samo.h - nie latwiej maske zrobic?

kali999
13.08.10, 23:28
Mając słońce z tyłu, aby nie przepalić tła, a twarz była wystarczająco jasna raczej trzeba użyć lampy. Chyba, że słońce nie jest na tyle mocne to powinna wystarczyć blenda, ale ostatnio słońce wali niemiłosiernie.
No i do blendy potrzebujesz jeszcze jedną osobę chyba, że masz pod ręką statyw.

kornik50000
14.08.10, 08:21
Witaj , jak wyżej ...ja bym użył lampy błyskowej najpierw kilka zdjęć testowych samego tła . Ustawiasz sobie dogodne parametry a potem robisz zdjęcie z lampą o kompresji 0 do -7EV . Oczywiście wszystko zależy od panujących warunków:) ...polecam lekturę http://foto.jasiu.pl/06.html
zobacz ostatnie zdjęcie;) .

zonkinho
14.08.10, 08:35
Można dopalić lampą, ale wtedy przydałby się jak największy softbox ustawiony jak najbliżej fotografowanej osoby (aby odpowiednio zmiękczyć światło), bo z im dalsza błyskamy tym światło jest mniej naturalne (ostre) i od razu widać kicz na zdjęciu...

tutaj stosowałem światło od tylca:

http://a.imageshack.us/img695/1599/paulak101b.jpg

po prawej stronie od modelki stał kolega i zasłaniał światło słoneczne białą warstwą z środka blendy. Robił za softbox, krótko mówiąc.

Wieprz
16.08.10, 12:30
a gdyby tak odwrotnie? Lampą od tylca.

Fatman
16.08.10, 15:40
Można oczywiście pomóc sobie softem podczas obróbki i niedoświetloną postać odpowiednio "wyciągnąć". Można też skorzystać z "naturalnej blendy", tak jak w zdjęciu poniżej (światło słoneczne znajdujące się za postacią, odbite od piasku na plaży).


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/08/weronisia22-2.jpg
źródło (http://www.rafalglebowski.pl/blog/weronisia22.jpg)

Darekw1967
16.08.10, 17:06
Witam !

Fatman, bardzo ladne zdjecie ;)


Aby podswietlic fotografowana osobe
uzylem lampy z korekcja naswietlenia -1 EV.

Nie chce za mocno doswietlac ani za slabo i stad
nie jest to takie oczywiste, ze za 5 minut -1 EV bedzie
ok.

Kupilem sobie zestaw blend... ale nie chcialo mi sie tego
targac w gory.

37911

Ponad 60% zdjec ktore robilem korzystalem z doswietlania
lampa aby rozjasniac cienie.

Pozdrawiam

Czaroz
16.08.10, 18:09
~zoninkho - nie chce sie spierac itd bo jestem za mlody, ale z tym jak najblizej i softbox, to nie koniecznie, w sesie sam sie przygladalem sesji gdzie w sumie tylko trzymalem swiatlo ale troche sie nauczylem. I gosciu kazal mi trzymac jakies 2,5/3m od modelki (oczywiscie byly to zdjecia pod slonce, fakt ze mniejsze bo juz o 18 nie ma tak mocnego ale zawsze)

Ja niestety dostepu do profesjonalnych blend nie mam, lampy- oprocz wbudowanej takze nie posiadam, uzywam zwyklej samorobki z koca ratunkowego i to mi narazie starcza (przy sesjach). Powalajacych efektow nie ma, ale to chce zazwyczaj osiagam.

Zeby nie bylo ja sie z nikim nie chce klocic, kazdy ma swoj sposob, liczy sie w sumie tylko efekt koncowy.

S4INT
16.08.10, 18:12
z tym jak najblizej i softbox, to nie koniecznie, w sesie sam sie przygladalem sesji gdzie w sumie tylko trzymalem swiatlo ale troche sie nauczylem. I gosciu kazal mi trzymac jakies 2,5/3m od modelki (oczywiscie byly to zdjecia pod slonce, fakt ze mniejsze bo juz o 18 nie ma tak mocnego ale zawsze)


Im bliżej softbox, parasolka etc, tym światło bardziej miękkie. Im bliżej tym większa moc, a tego często może brakować przy zdjęciach pod światło przy dużych f.

Czaroz
16.08.10, 18:31
No dobra, zapamietam, dzieki...

Pozdrowka