PDA

Zobacz pełną wersję : Dzis zacmienie ksiezyca-jak to ugryzc?



suchar
3.03.07, 17:48
Dzis zacmienie ksiezyca INFO (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3959233.html). Jak to fotografowac? Na co zwracac uwage? Wrzucajcie tu prosze swoje uwagi i rady, przyda sie to zapewne nie tylko mnie, ale i wielu innym klubowiczom, ktorzy owe zacmienie focic beda chcieli.
Pzdr

RadioErewan
3.03.07, 17:51
Długa lufa, ISO 400, krótki czas (1/160 lub więcej). Zaćmienie księżyca jest dosyć mało widowiskowe, bo księżyc znika "na miękko", taki cień rzuca ziemia.

Z sigmą 50-500 i TC ruch księżyca było widać po powiększeniu obrazu w trybie B. Było go tak
widać, że spylał z kadru w kilka minut.

suchar
3.03.07, 18:07
O, dziekuje bardzo :) Ja mam na stanie tylko Sigme 55-200 :/ Ksiezyc nie bedzie duzy w kadrze. Probowalem juz wczoraj partyzancko robic zdjecia ksiezyca, bo przez moment sie pojawil i bardzo ladnie swiecil, ale w kadrze ksiezyc nie byl duzy i mialem problem ze zrobieniem tak, by nie byl on po prostu jasna plama. Zapewne brakowalo mi ogniskowej. Zawzyczaj wychodzilo tak jak w zalaczniku (zaraz dodam, tylko sciagne na kompa i wywolam z RAW-a).

RadioErewan
3.03.07, 18:10
O, dziekuje bardzo :) Ja mam na stanie tylko Sigme 55-200 :/ Ksiezyc nie bedzie duzy w kadrze. Probowalem juz wczoraj partyzancko robic zdjecia ksiezyca, bo przez moment sie pojawil i bardzo ladnie swiecil, ale w kadrze ksiezyc nie byl duzy i mialem problem ze zrobieniem tak, by nie byl on po prostu jasna plama. Zapewne brakowalo mi ogniskowej. Zawzyczaj wychodzilo tak jak w zalaczniku (zaraz dodam, tylko sciagne na kompa i wywolam z RAW-a).
Wbrew pozorom, łysy strasznie świeci.
Sigma 50-500 @ 500 + TC 1.4 (E330) MF - 1/80, f/11, ISO 100. (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-41)

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2006/10/normal_moon2-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-41)

suchar
3.03.07, 18:18
RE: mi wychodzilo cos takiego. Ksiezyc-biala, swiecaca plama. Jak zrobic, by tak nie bylo. To brak wystarczajacej ogniskowej? Czy moze cos nie tak z ostrzeniem, pomiarem swiatla?

k@czy
3.03.07, 18:35
ustaw pomiar swiatla na punktowy i wybierz ktorys z trzech-tylko musisz zlapac lysego w jeden z tych punktow-inaczej bedziesz mial zawsze taka jasna plame.
wczoraj akurat testowalem statyw i pstryknalem lysego dla testow na 150mm
(jakosc slaba, bo robie RAWy i jpg male tylko do podgladu- z RAWa da sie wycisnac troche wiecej )

suchar
3.03.07, 18:52
O, dzieki. Tak myslalem, ze potrzeba pomiaru punktowego, ale wczoraj mialem z tym problem, bo mi sie statyw ciut chybotal i nie trafialem idealnie. Jak sie zaraz lsyy pojawi to sprobuje. Teraz juz sobie stabilniejsza pozycje ustawilem, wtedy bylo tak na szybko. Dzieki za pomoc.

krzysiekz
3.03.07, 19:09
Przy poprzednim zacmieniu (czesciowym) probowalem zrobic porzadne zdjecie, ale mialem z ostroscia problemy, moze teraz bedzie lepiej.

suchar
3.03.07, 19:25
Juz mi sie udalo trafic i lysy ma swoje "ciemne plamki". Zaczalem sie zastanawiac, czy daloby sie zrobic, by bylo widac lysego z jego plamkami i rowniez podswietlone chmury dookola niego. Chyba jednak sie tak nie da, bo jest zbyt duza roznica w oswietleniu (mi przynajmniej nie wychodzi. Wychodzi albo sam lysy, albo lysy jako biala plama i podswietlone chmurki). Moze jednak ktos ma jakis dzialajacy sposoba bytakie zdjecie wyszlo?
Pzdr

olifant
3.03.07, 20:48
hdr z kilku plików. przy jednym naświetlaniu nie pociągniesz chyba takiego tematu.

suchar
3.03.07, 20:59
hdr z kilku plików. przy jednym naświetlaniu nie pociągniesz chyba takiego tematu.

Z kilku? A z jednego nie da rady? Obawiam sie po prostu, ze czas naswietlania bedzie calkiem dlugi, a chmury przmieszczaja sie dosc szybko (przed chwila ustawialem ostrosc i w oka mgnieniu zaslonily mi ksiezyc chmury) i to uniemozliwi zrobienie HDR-a z kilku plikow.

fotomic
3.03.07, 21:03
hdr z kilku plików. przy jednym naświetlaniu nie pociągniesz chyba takiego tematu.

Z kilku? A z jednego nie da rady? Obawiam sie po prostu, ze czas naswietlania bedzie calkiem dlugi, a chmury przmieszczaja sie dosc szybko (przed chwila ustawialem ostrosc i w oka mgnieniu zaslonily mi ksiezyc chmury) i to uniemozliwi zrobienie HDR-a z kilku plikow.ale jak , po co to sklejać w HDR ? skoro robicie na punktowym to po złapaniu światła z księżyca będzie jasna część nieprzepalona. A najlepiej to teraz przetestować i zobaczyć jakiego czasy potrzeba przy odpowiedniej przysłonie. I w odpowiednim momencie pojechać po prostu na manualu i po ptokach. Prosto i bez nerwów :)

suchar
3.03.07, 21:07
hdr z kilku plików. przy jednym naświetlaniu nie pociągniesz chyba takiego tematu.

Z kilku? A z jednego nie da rady? Obawiam sie po prostu, ze czas naswietlania bedzie calkiem dlugi, a chmury przmieszczaja sie dosc szybko (przed chwila ustawialem ostrosc i w oka mgnieniu zaslonily mi ksiezyc chmury) i to uniemozliwi zrobienie HDR-a z kilku plikow.ale jak , po co to sklejać w HDR ? skoro robicie na punktowym to po złapaniu światła z księżyca będzie jasna część nieprzepalona. A najlepiej to teraz przetestować i zobaczyć jakiego czasy potrzeba przy odpowiedniej przysłonie. I w odpowiednim momencie pojechać po prostu na manualu i po ptokach. Prosto i bez nerwów :)

Przy robieniu fotki z punktowym i dosc krotkim czasie (1/125, 1/160), ksiezyc wychodzi normalnie, ze swoimi czarnymi plamami, ale za to wszystko inne wychodzi jednolicie czarne. Nie widac chmurek, ktore ksiezyc podswietla. W tym problem, bo ja bym chcial i jedno i drugie :)
Pzdr

olifant
3.03.07, 21:09
fotomic: ale raczej ciężko jest mieć naświetlone jednocześnie podświetlone chmurki i tarcze księżyca.

suchar: no tylko nie wiem jak to będzie. bo jak walniesz naświetlanie na tarczę, to chmury mogą być jako czarna dziura całkiem. a jak na chmury to z kolei księżyc wypalony na maksa...

Muzzy
3.03.07, 21:20
qtfa... właśnie byłem na dworze... obszedłem dom dookoła i... nie znalazłem ani jednego miejsca skąd udałoby się zobaczyć księżyc między chmurami... :( chmury, chmury i jeszcze raz chmury... i raczej nie ygląda to ciekawie patrząc na

Prognoza pogody na dzisiejszą noc (http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/pogoda/prognozy/prog_reg.html)

macie jakiś rozdmuchiwacz?

suchar
3.03.07, 21:30
Wlasnie wywolalem jednego RAW-a w trzech roznych kombinacjac: jeden na w miare dobrze wygladajacy ksiezyc (byl i tak przeswietlony, z jednego RAW-a to sie chyba nie da), drugi na dobrze naswietlone chmurki, a trzeci na cos po srodku. Lacze, a PS mi mowi, ze te zdjecia maja zbyt mala dynamike, by mozna z nich bylo zrobic uzytecznego HDR-a. Dziwne... Chyba z tym HDR-em bedzie problem. Sprobuje jeszcze z dwoma roznymi plikami, ale obawiam sie, ze nie sa one identyczne pod wzgledem kadru :/

O dzizas, z dwoch ujec wychodzi mi jakies strasznie przesiwetlone i zaszumione ujecie... :/ Cos zle robie ewidentnie, albo to sie w tym wypadku nie da :/

Chmurki niestety geste i jest duza obawa, ze za duzo tego zacmienia nie zobaczymy... :/

olifant
3.03.07, 21:45
da się, widziałem kiedyś w jakimś wątku o hdr na cyberfoto takie zdjęcie księżyca

suchar
3.03.07, 22:12
da się, widziałem kiedyś w jakimś wątku o hdr na cyberfoto takie zdjęcie księżyca

No to musze poprobowac. Nie mam w HDR-ach prawie zadnego doswiadczenia, zapewne dlatego tez mi nie wychodzi. Zobaczymy. Kurde, chmury sa i ksiezyc zaslaniaja :/

k@czy
4.03.07, 04:05
po wywolaniu z RAWa sprobuj wyciac EXIFa z jpega- chyba zapisuje te same parametry w kazdym i dlatego PS sie gubi-byl taki temat w kompendium HDR na forum, ale nie moge jakos znalezc konkretnego posta. polecam za to ten srtykul:
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-197-0.php
BTW-dziekuje za "pomogl" :)

Wiejo
4.03.07, 12:25
kiedys tak zrobiłem, że naświetliłem księżyc na nastepnie niebo i tam gdzie niebo wyciełem w corelu otwór i w to miejsce precyzyjnie wstawiłem wycięty z tła księżyc całośc była nie do poznania, że to kombinacja a efekt porządny. Pozdrawiam.

suchar
4.03.07, 13:03
kiedys tak zrobiłem, że naświetliłem księżyc na nastepnie niebo i tam gdzie niebo wyciełem w corelu otwór i w to miejsce precyzyjnie wstawiłem wycięty z tła księżyc całośc była nie do poznania, że to kombinacja a efekt porządny. Pozdrawiam.

Dobre, tylko trzeba to bardzo precyzyjnie robic :) Przed chwila probowalem skleic dwa zdjecia przy pomocy maski, ale tez mi nie wychodzilo. Wklejalem jasnejsza fotke (te z chmurami), na ciemniesza (te z ksiezycem), nastepnie dodaje maske i maze po niej pedzlem, by przyciemnic ksiezyc. Problem w tym, ze troche ciezko jest mazac na tyle dokladnie, by ksiezyc zostal okragly... :/

Wiejo
4.03.07, 13:07
weź obszar wymazywania ogranicz okregiem i dobierz pędzel z zanikającą średnicą końcówki.

suchar
4.03.07, 13:24
Uff, udalo sie. Okazalo sie, ze sposob jest prostszy. Wkleilem jasniejsza warstwe na ciemniejsza, a nastepnie zaznaczylem okrag tam gdzie mial byc ksiezyc i nacisnalem ctrl+x, wycinajac ten okrag z warstwy jasniejszej z wypalonym ksiezycem, dzieki czemu pokazal mi sie ksiezyc z warstwy pod spodem. Oto efekt.

olifant
4.03.07, 14:12
jak dla mnie to nie do końca to wygląda :p

suchar
4.03.07, 14:15
jak dla mnie to nie do końca to wygląda :p

Dla mnie tez, pracuje wlasnie nad tym, jak zrobic, by ten ksiezyc nie wygladal na "wklejony" :) Przede wszystkim on jest za ciemny na razie, i ta poswiata troche nie pasuje wizualnie ;)

EDIT: Po dluzszych meczarniach udalo mi sie osiagnac jeszcze to. Znow nic zadowalajacego :/ Nie mam juz sily do tego :/

k@czy
30.08.07, 07:15
suchar---niechcacy odkopalem temat, ale zrobilem cos przez przypadek i chyba efekt ci sie spodoba :)
czasami przegladam stare zdjecia i czasami wpadnie mi do glowy cos wywolac z raw'a. mialem sobie fotke ksiezyca (niepelnego) zrobiona w dzien-jakas taka lekko popoludniowa pora. no i wywolalem w ps'ie, a potem mi sie kliknelo auto levels, oto wynik :) takie cos chciales? :)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://i89.photobucket.com/albums/k233/kaczy997/oly/ksiezyc-1.jpg)
nie jest to arcydzielo horroru, ale sa juz podstawy do "unocnienia" ksiezyca bardziej, niz kombinacje z hdr'em-sie mi wydaje :) zrob B&W i bedzie miodzio.
BTW-wczoraj znowu bylo zacmienie.... :)

suchar
31.08.07, 21:22
Heh, calkiem interesujace :) Kilka dni temu na niebie byl gigantyczny ksiezyc, niesamowitej wielkosci. Akurat siedzialem w samochodzi gdy to zobaczylem i zanim wyjalem aparat, to przed tarcza ksiezyca zdazyl przeleciec samolot. Szkoda, ze go nie zlapalem, bo by to fajnie wygladalo :)