PDA

Zobacz pełną wersję : Konwersja do B&W nie w Photoshopie



aga_piet
1.03.07, 13:27
Przestudiowałam dokładnie wszelakie sposoby zamiany zdjęcia kolorowego na czarno-białe na stronie Fotosite. Nie mam obecnie dostępu do Photoshopa, korzystam z corelowego photo-painta.
Z tego co wyczytałam, najlepsze efekty osiąga się korzystajac z miksera kanałów z włączoną opcją "monochrome". I tu zaczyna się problem, bo w moim programi takiej opcji nie ma.
Inne metody średnio mnie zadowalają (zwykłe zapisywanie w Grayscale albo korzystanie z kanału jasności w Labie).
Wiem że na forum nie każdy korzysta z PS. Czy macie jakieś alternatywne metody?

fotomic
1.03.07, 13:36
polecam GIMPA ;)

eelmika
1.03.07, 13:47
Przestudiowałam dokładnie wszelakie sposoby zamiany zdjęcia kolorowego na czarno-białe na stronie Fotosite. Nie mam obecnie dostępu do Photoshopa, korzystam z corelowego photo-painta.

Gimp/Gimpshop da radę.

Od biedy PS Elements też da, ale kosztuje..

Jeżeli RAWy to RawShooter Esentials - tam można się nieźle pobawić z BW.

Od biedy PICASA... (i cała rzesza innych) ale to już w akcie krańcowej desperacji.


A obejście braku mixera kanałów to:
- różne wariacje kolorystyczne na kopii warstwy-matki, a potem desaturacja. I tak aż do pożądanego efektu.

[ale lepiej zainstaluj GIMPa. :D]

aga_piet
1.03.07, 13:53
Skoro da radę - spróbuję. dzięki :)
P.S. Mixer kanałów jest jeno nie ma w nim guziczka "monochrome".

eelmika
1.03.07, 14:00
Skoro da radę - spróbuję. dzięki :)
P.S. Mixer kanałów jest jeno nie ma w nim guziczka "monochrome".

Może się inaczej nazywa... Hmm... Dawno nie zaglądałem do produktów Corela...

Niemniej - to załatwia późniejsza desaturacja (jeżeli się nie mylę, a podejrzewając "lenistwo" programistów, to byłby ten sam algorytm).

aga_piet
29.03.07, 13:45
Podrążę jeszcze temat. Wałkuję ten B&W, bawię się kanałami, krzywymi, teraz interesuje mnie kwestia ŁADNYCH SZAROŚCI. Widać je w portretach Eelmiki, Magusa - żyletowata, piękna, wyrazista szarość. Na Obiektywnych codziennie widzę jakiś ładny portret z TAKĄ szarością. A u mnie flaki z olejem... :|
Zdradźcie trochę tajemnic warsztatu, coś więcej niż tylko "pobaw się warstwami". Przeca i tak oprócz tej wiedzy muszę też zrobić DOBRE zdjęcie, same suwaczki mi tego nie załatwią ;) konkurencja więc ze mnie żadna ;)
Czy to kwestia warszatu, sprzętu, umiejętności? A szarość wówczas i tak wyjdzie ładna? Czy kompaktem da radę zrobić takie zdjęcie?

eelmika
29.03.07, 13:50
Czy to kwestia warszatu, sprzętu, umiejętności? A szarość wówczas i tak wyjdzie ładna? Czy kompaktem da radę zrobić takie zdjęcie?

Lepiej pokaż czego dokonałaś, żeby było o czym gadać. "piękne szarości" to termin dosyć względny.

fotomic
29.03.07, 13:54
agapiet, pokaz oryginał i obróbke(Twoją)

PioRo
29.03.07, 13:54
Agnicha! Ściągnij sobie próbnego Adobe Lightrooma (przez 30 dni nieźle się pobawisz, jak Ci się spodoba to daj mi znać) i te presety z onOne (darmowe), do których link podałem w dziale "Przydatne programy...". Tam (w tych presetsach) są ustawienia konwersji do BW na każdą okoliczność... A resztę można docyzelować suwaczkami.
Pozdrawiam!

lessie
29.03.07, 13:55
Jeżeli RAWy to RawShooter Esentials - tam można się nieźle pobawić z BW.



napisz coś więcej B/W przy użyciu RSE proszę...

Jeronimo
29.03.07, 13:58
jesli komus nie chce sie myslec i lubi robic cos hurtem to polecam wtyczke do PSa

virtualPhotographer
[center]https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.optikvervelabs.com/)[/center:f840fe949b]

aga_piet
29.03.07, 14:04
"piękne szarości" to termin dosyć względny.
Ja wiem czy taki względny... Nie mogę znaleźć w Galerii tej kobitki z komórką i nartami autorstwa Eelmiki. Tam były takie szarości. Zresztą inne zimowe też to mają.
Może później wrzucę jakiś przykład, chociaż... wolałabym analizować te dobre przykłady niż swoje gnioty.
Jeronimo - nie chodzi o hurtem. Raczej o konkretne podpowiedzi, Wasze patenty.

eelmika
29.03.07, 14:07
napisz coś więcej B/W przy użyciu RSE proszę...

Kurcze, to tak dawno było... ;]

Zasada ta sama co wszędzie, gdzie masz możliwość manipulowania temperaturą barwową i kolorami. Znaczy najlepiej organoleptyczna.

Saturacja na -100 i potem jazda z doborem temperatury (albo i nie) i:

apperance - wedle woli, miękko-twardo
następne 4 suwaczki to znowu wedle woli, ale fill lighta bym w większości przypadków odpuszczał
saturation - już o tym było
hue - tutaj zabawa z przesunięciem kolorów - (razem z temperaturą i tintą) z powodzeniem może zastąpić mikser kanałów.

Nie napiszę Ci step-by-step, bo to i tak trzeba do każdego zdjęcia osobno podchodzić.

Do tego Adobe zamknęło stronę pixmanteca na dobre już, pozamiatane... ;]

Jak mi wyślesz jakiegoś RAWa, to mogę się pomęczyć 15 minut i wysłać Ci kilka możliwych rozwiązań.

lessie
29.03.07, 14:08
jesli komus nie chce sie myslec i lubi robic cos hurtem to polecam wtyczke do PSa


to fakt - czasem udaje mu się wygenerować ciekawy efekcik,
niezły jest też Convert to B/W z ImagineFactory - tego Magus polecał do konwersji, ma tylko trochę kiepski podgląd, ale w końcu to plugin

eelmika gdzie mam podesłac - chętnie popatrzę co z tym zrobisz...

eelmika
29.03.07, 14:13
"piękne szarości" to termin dosyć względny.
Ja wiem czy taki względny... Nie mogę znaleźć w Galerii tej kobitki z komórką i nartami autorstwa Eelmiki. Tam były takie szarości. Zresztą inne zimowe też to mają.
Może później wrzucę jakiś przykład, chociaż... wolałabym analizować te dobre przykłady niż swoje gnioty.

Tutaj: Portret 352 (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-1757)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?pos=-1757)

Konkretnie, to po jakimś czasie i jednej rozmowie zmieniłbym trochę rozkład tonów ciemnych i jasnych na tym zdjęciu. ;]

Względny - bo jedni lubią pełną skalę tonalną, inni wolą tony jasne a inni ciemne.

@lessie:


eelmika gdzie mam podesłac - chętnie popatrzę co z tym zrobisz...

>> eelmika@gmail.com << - tylko ostrzegam, że będę to robił na nieskalibrowanym laptopie... ;]

lessie
29.03.07, 14:21
nie ma sprawy...mam równie kiepsko skalibrowany monitor ;)
już ślę, możesz mi to odesłać albo wrzucić w nowym temacie na forum lub jak aga pozwoli to tutaj, u niej.

aga_piet
29.03.07, 14:44
Jasne że pozwolę. Ja może też wrzucę coś na pożarcie ale wieczorem.
O to mi chodziło - o wspólne przemiętolenie problemu.

eelmika
29.03.07, 16:00
nie ma sprawy...mam równie kiepsko skalibrowany monitor ;)
już ślę, możesz mi to odesłać albo wrzucić w nowym temacie na forum lub jak aga pozwoli to tutaj, u niej.

Zaznaczam od razu, że się pospieszyłem z wpływem suwaczka hue na całość zdjęcia w tym przypadku. Jest ona tutaj minimalna. Tak to jest jak się odtwarza z pamięci metody pracy z wczesnymi wersjami programów.

Wołane z ORFa z E-1 przez jedną z nowszych wersji darmowego RSE 2k6, zmniejszane, nieostrzone po zmniejszeniu.

Proszę bardzo:

1. To wyprodukowalem pierwsze, na oko podpalone laptopowym jarzeniem. Najbliższe chyba temu, co chciałbym ew. potem zobaczyć na czarnobiałej odbitce.

ustawienia:

CT: 6650
T: -25
EC: 2.33
Fill: 8
SC: 12
HC: -10
Sat: -100
Hue: 0
Sharp: 10
[nic]
Hot pixel/pattern noise: 25

2. Zestaw kamikadze - czyli próba wyciągnięcia wszystkiego co normalnie próbujemy ukryć - czyli plamki na skórze, piegi, zmarszczki, brud, itepe itede. Strasznie wygląda, wiem...

CT: 1800
Tint: 40
EC: 2.0
FL: 12
SC: 24
HC: 6
Sat: -100
Hue: 0
Sharp: 10
[nic]
Hot pixel: 25

3. Prosta, chłopska desaturacja. Nieciekawe, szare...

Sat: -100

--------

Nie wiem czy to Adze pomoże, jeżeli nie ma dostępu do RAWów... ;]

Jeronimo
29.03.07, 19:01
Jeronimo - nie chodzi o hurtem. Raczej o konkretne podpowiedzi, Wasze patenty. to moj patent :P a dokladnie to robie tak tylko dla modelek :D i ostatnio wlasnie jak chcialem cos dla siebie zrobic porzadnie manualnie to mialem zwieche.... nie moglem sobie przypomniec jak to sie robi :-) Pamietam nazwe wtyczki wiec podalem hihi :-)

pozdrawiam

aga_piet
29.03.07, 19:40
Chodziło mi mniej więcej o to, co jest na zdjęciu 1.
Pomoże, nie pomoże - jest to już jakiś konkret.
Dzięki :)

eelmika
29.03.07, 21:26
Chodziło mi mniej więcej o to, co jest na zdjęciu 1.
Pomoże, nie pomoże - jest to już jakiś konkret.
Dzięki :)

Git. To samo dałbym radę wyprodukować z poprawnie naświetlonego jpega, przynajmniej tak myślę. A jak to nie wiem - zależy od ograniczeń narzuconych przez program i obwtyczkowanie. :]

aga_piet
29.03.07, 21:33
Muszę się w końcu zdecydować na RAWy, chociaż trochę. W kompakcie za dużo nie poszaleję ale popróbować mogę. Chodzi o to aby złapać to COŚ, potem pewnie z jpgiem też się uda. Ale to ja muszę złapać :)

lessie
29.03.07, 21:48
nr1 fajny, u mnie trochę ciemny ale ładne przejścia...
Dzięki

eelmika
29.03.07, 21:54
Muszę się w końcu zdecydować na RAWy, chociaż trochę. W kompakcie za dużo nie poszaleję ale popróbować mogę. Chodzi o to aby złapać to COŚ, potem pewnie z jpgiem też się uda. Ale to ja muszę złapać :)

Historyjka z życia - dostałem kiedyś od znajomego młodego niemca zdjęcie dziewczyny, przepalone, prześwietlone nieco, w jpegu. Zrobiłem mu trzy różne wersje b&w z tego. Nie trzeba na prawdę za dużo cudów i czarów wyprawiać, żeby zdjęcie wyglądało i grało. Trza mieć pomysła, albo i nawet kilka. No i zrezygnować z utartych ścieżek (automato-pluginy precz! hehe) i poskręcać trochę w krzaki.

aga_piet
30.03.07, 10:52
To działa! :)
Ściągnęłam sobie RSE, na razie błądzę we mgle ale na próbę zastosowałam "gotowca" Eelmiki i jest ok!
Oczywiście mój aparat nie jest widziany przez program, .orfy wychodzą purpurowe ale dla potrzeb B&W to nie ma znaczenia, efekt i tak osiągam.
Fajnie :)

Jeronimo
30.03.07, 10:59
hmm.. czegos tu nie rozumiem czy RSE jest czescia PSa? czy juz odbiegamy od tematu.

Fajnie byloby w jednym miejscu napisac pare przepisow co do B&W w PSie... :roll:

/EDIT
uuups! "Konwersja do B&W nie w Photoshopie" no popatrz... tak jestem zapatrzony w PSa ze nie zauwazylem NIE.
Tak wiec moje poprzednie posty byly nie na temat... LOL a sie czepiam :oops: :oops:

aga_piet
30.03.07, 11:18
Drogi Jeronimo, trochę o RSE (i konwersji do B&W w Ps-ie) znajdziesz na Fotosite (http://www.fotosite.pl/index.php?title=RawShooter_Essentials_1.1) oraz w wątku o RAWA-ach (https://forum.olympusclub.pl/topics10/raw-vt7071.htm).
Błagam, czytajcie uważnie forum! :twisted: (taki żarcik, jakby co ;))