PDA

Zobacz pełną wersję : GPS do olympusa



gaw270
15.06.10, 00:06
Zastanawiam się :-) czasem to robię nad możliwością podłączenia gps do olympusa . Chodzi o to co można znaleść u innych że robię foto w plenerze i przez gps mam automatycznie pozycjonowane na mapie. Jakiś palm ale jak podłączyć ? Nie da rady chyba może ktoś z tym walczył kiedyś :-) ...houk

dobas
15.06.10, 00:19
jak robiłem zdjęcia do przewodnika to robiąc zdjęcia w danym miejscu

(zdjęc było duzo a ujęcia podobne) po prostu wprowadzałem punkt do GPSa mając jego współrzędne


mozna mieć jakiś tracker logger cz jak go sie zwie zsynchronizowac czas z EXIFa i z loggera i potem miec współrzędne

no i sa specjalne urządzenia do aparatów

http://expo.fotopolis.pl/index.php?n=10751

http://expo.fotopolis.pl/index.php?n=9801

http://expo.fotopolis.pl/index.php?n=9012

działało nawet jak robiłem zdjęcia analogiem :)

gaw270
15.06.10, 00:29
Dz :-) koszt ? Hmm a jak by coś takiego palm z mapami karto wojskowymi :) chódzi o to by dokładnie to zrobić i żeby na polu :) można by korektę zrobić hmm

dobas
15.06.10, 00:31
:???::roll::???:

gaw270, przepraszam najmocniej ale mimo wytężania umysłu nie jestem w stanie ogarnąć o co Ci chodzi. Nic nie piłem alkoholowego, jestem wyspany, ale nie rozumiem tego słowotoku... Może jakiejś interpunkcji zacznij używać? Może buduj zdania z podmiotem i orzeczeniem ?
będzie łatwiej...

Jeśli nie Tobie to na pewno wszystkim innym użytkownikom

hijacintus
15.06.10, 00:34
Podłączyć GPSa do olka chyba się nie da. Sądzę, że jedyny sposób to użycie GPSa rejestrującego trasę i czas i dopisanie do exifu zdjęć współrzędnych miejsca na podstawie porównania czasu. Czytałem gdzieś, że są programy (zdaje się, że darmowe), które robią to automatycznie po wczytaniu do komputera danych z GPS i obrazków.

PS: Metoda nie nadaje się raczej do zastosowań militarnych:wink:

gaw270
15.06.10, 00:43
:-) Chodzi o prosta sprawę, czy można podłączyć do olka palmtop z gps by działało ? na zasadzie pozycjonowania :) (dobra interp ? Nawet Polskiego łyknę zdziebko )

NightCrawler
15.06.10, 07:27
Jakikolwiek telefon z GPS (pewnie na palmy też są programy) - ściągnąć program, który co pare sekund zapisuje pozycję w jakiej się znajdujesz. Ustawić czas na tel/palmie i aparacie taki sam. Zrzucić zdjęcia i logi na kompa - włączyć program przypisujący dane z GPS do zdjęć i po kłopocie.
Więcej informacji: www.google.pl

hades
15.06.10, 08:41
Dz :-) koszt ? Hmm a jak by coś takiego palm z mapami karto wojskowymi :) chódzi o to by dokładnie to zrobić i żeby na polu :) można by korektę zrobić hmm

Chyba pytasz o dokładność wyznaczenie pozycji za pomocą GPS. Dokładnie dla ciebie to ile? Do dwudziestu metrów? Pięciu metrów? Jednego metra? A może dokładność poniżej jednego metra?
Co to są "mapy karto wojskowe"? Czy są to przypadkiem zwykłe mapy topograficzne w skali 1:25000? Jeszcze jedno pytanie, jaką korekte masz na myśli? Czy chodzi o korektę z ASG-EUPOS? A jeśli tak czy chodzi Tobie o korektę w czasie rzeczywistym czy w postprocessingu?

dzemski
15.06.10, 08:45
Fajnie spisuje się telefon z geotagowaniem. Np. samsung I7500 lub I5700. Robisz fotę w tym samym miejscu i masz współrzędne w exifie.

piotrek204
15.06.10, 09:22
Jakikolwiek telefon z GPS (pewnie na palmy też są programy) - ściągnąć program, który co pare sekund zapisuje pozycję w jakiej się znajdujesz. Ustawić czas na tel/palmie i aparacie taki sam. Zrzucić zdjęcia i logi na kompa - włączyć program przypisujący dane z GPS do zdjęć i po kłopocie.
Więcej informacji: www.google.pl (http://www.google.pl)

Uzywam tej samej metody, telefon logguje GPS, w domu taguje z automatu zdjecia.

gaw270
15.06.10, 10:47
Dzięki.:) Trzeba będzie poszperać i sprawdzić generalnie widzę, że będzie chyba działać. Jeśli chodzi o mapy to chodzi o mapy topograficzne wojskowe polskie, niemieckie i rosyjskie z okresu II WW. Chcąc odnaleźć obiekt, który jest np. na mapach wojskowych niemieckich to na polskich późniejszych go nie ma:) Tu przydaje się GPS. Generalnie chodzi wtedy mi o zrobienie zdjęcia, które będzie powiązane dokładnie z mapą. Poza tym przyda mi się w leśnych wędrówkach to tyle:)

BAQ
15.06.10, 21:57
Do tagowania zdjęć Polecam GeoSetter. Sam używam.
Zaś do zapisu ścieżki używam w komórce na symbianie TTGPSLogger (http://code.google.com/p/ttgpslogger)


OPIS GeoSetter
Jednym z najlepszych programów do dodawania geotagów do zdjęć jest Geosetter. Pozwala dodawać informacje geograficzne zarówno na postawie tracku GPS, jak też poprzez wskazanie miejsca zrobienia zdjęcia na Google Maps.

Geosetter szczególnie przydaje się właśnie do synchronizacji. Jego zaletą jest możliwość korygowania czasu, co jest niezbędne gdy godzina w aparacie ustawiona jest błędnie. Jako że synchronizacja zdjęć i tracku GPS odbywa się właśnie na podstawie danych o czasie, błędna godzina w aparacie (GPS ma dane z satelity, więc są zawsze poprawne) oznacza błędny geotag. Możliwość korekcji czasu przydaje się także do uzgadniania stref czasowych. Program pozwala też na tworzenie predefiniowanych zestawów informacji geograficznych dla miejsc, w których często fotografujemy

Poza tym aplikacja, oprócz geotagów, dodaje do zdjęcia dane o wysokości. Nie są to informacje ze ścieżki, bo GPS jeśli nie ma dodatkowego wysokościomierza może pomylić wzniesienie o ok. 150 metrów. Zamiast tego Geosetter, na podstawie danych o pozycji GPS, pobiera informacje o wysokości danego punktu na Ziemi z ultradokładnej mapy radarowej NASA.

W tym panelu możemy pobierać z sieci nazwy miejscowe oraz precyzyjne dane o wysokości


Opcjonalnie do zdjęć możemy także automatycznie dodać tagi tekstowe z nazwą państwa, regionu i pobliskich miejscowości, które Geosetter pobiera z internetowej bazy Geonames. W najnowszej wersji programu pojawiła się ciekawa funkcja, pozwalająca wskazać, w którą stronę skierowany był aparat w czasie robienia zdjęcia.

Geosetter świetnie sprawdza się jako przeglądarka zdjęć z geotagami. Po zaznaczeniu pliku w oknie podglądu miejsce zrobienia zdjęcia jest zaznaczane na mapie. Za pomocą wbudowanej wyszukiwarki można znaleźć zdjęcia zrobione w pobliżu. Jeśli zaznaczymy więcej zdjęć, widok można oddalić się tak, by widoczne były wszystkie miejsca jakie odwiedziliśmy w czasie wycieczki. Program może wyświetlić także tracki GPS, dzięki czemu widać nie tylko gdzie zrobiliśmy zdjęcia, ale także jaką trasę pokonaliśmy.

Zdjęcia z programu można wyeksportować bezpośrednio do galerii internetowej Locr, która specjalizuje się w agregowaniu zdjęć właśnie na podstawie geotagów. Możliwe jest także wyeksportowanie zdjęć razem z trackami GPS do pliku KML, który można oglądać w programie Google Earth lub przesłać do serwisu Google Maps (usługa Moje mapy), w celu opublikowania ich na stronie WWW.

Najważniejsze funkcje:
Obsługa geotagowania ręcznego i przez track GPS
Pobieranie dodatkowych danych o wysokości i lokalizacji z sieci
Możliwość tagowania plików RAW
Eksport plików KML

źródło:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/20.__Geosetter-2680/strona/8328.html

gaw270
15.06.10, 22:17
Dzięki. Fachowa odpowiedź :)

gaw270
17.06.10, 22:42
A może tak z innej beczki . Czy ktoś miał kiedyś w ręku obiektyw do olympusa tilt-shift? I nie pytam o om bo wiem że takowe istnieją.

grizz
17.06.10, 22:51
Jeżeli pytasz o systemowy 4/3 albo µ4/3, to nikt w rękach nie miał.

gaw270
17.06.10, 23:14
4/3 tak myślałem :( a om ? Ciekaw jestem.

Jack
18.06.10, 08:51
...tilt-shift?...A może tędy :?::-P

gaw270
18.06.10, 09:53
A może tędy :?::-P
Wiem widziałem to cudo w necie i ciekaw jestem jak to się sprawuje. a Takie coś ? Ktoś próbował ? Miał okazję dotknąć, ciekaw jestem.

luc4s
18.06.10, 10:37
Poza tym aplikacja, oprócz geotagów, dodaje do zdjęcia dane o wysokości. Nie są to informacje ze ścieżki, bo GPS jeśli nie ma dodatkowego wysokościomierza może pomylić wzniesienie o ok. 150 metrów. Zamiast tego Geosetter, na podstawie danych o pozycji GPS, pobiera informacje o wysokości danego punktu na Ziemi z ultradokładnej mapy radarowej NASA.



Rozbawił mnie ten fragment :) Co do wysokości h z GPSa, to jeżeli widzi on więcej jak 4 satelity, to dokładność jest podobna do wyznaczenia pozycji. Należy jednak uwzględnić odstęp elipsoidy WGS84 od geoidy. Dla Polski to jest ok. 30-40 m.

Co do ultra dokładnych danych z NASA.... Masz zapewne na myśli model SRTM. Jego rozdzielczość o ile mnie pamięc nie myli to 90 mx90 m pixel, więc jego dokładność wcale nie jest "ultradokładna". Jeżeli chciałbyś większą dokladność, to polecam mapy numeryczne powierzchni Polski.

gaw270
18.06.10, 11:38
Pax między chrześcijany :) niuanse techniczne to abstrakt nie do udowodnienia, w tym przypadku. Prosta sprawa czy będzie działać w warunkach polowych reszta nie ważna.

luc4s
18.06.10, 17:09
Działać będzie, tylko pytanie jak działać :) Na Twoje potrzeby wysokość jest nieistotna. Jeżeli chcesz tak zgeotagowane zdjęcia nakładać na stare mapy, to jest jeszcze jeden problem. Trzeba je poprawnie zrektyfikować i skalibrować. Nie wiem o jakich mapach piszesz, więc nic nie podpowiem.

Tojfi
18.06.10, 21:19
Działać będzie, tylko pytanie jak działać :) Na Twoje potrzeby wysokość jest nieistotna. Jeżeli chcesz tak zgeotagowane zdjęcia nakładać na stare mapy, to jest jeszcze jeden problem. Trzeba je poprawnie zrektyfikować i skalibrować. Nie wiem o jakich mapach piszesz, więc nic nie podpowiem.

Na internecie można znaleźć masę archiwalnych map z siatką współrzędnych, które przy odrobinie samozaparcia można bez problemu skalibrować (sporą część tych map można ściągnąć z plikami kalibracyjnymi). Swego czasu bawiłem się z tymi mapami i działały elegancko ;) .

Do nawigacji turystycznej i rejestracji śladów na telefonach komórkowych wyposażonych w GPS (wewnętrzny lub zewnętrzny) polecam darmowy program trekbuddy (http://trekbuddy.net), działa on również na telefonach bez systemów operacyjnych, zaopatrzonych w JAVĘ J2ME.

hades
18.06.10, 21:24
Na internecie można znaleźć masę archiwalnych map z siatką współrzędnych, które przy odrobinie samozaparcia można bez problemu skalibrować (sporą część tych map można ściągnąć z plikami kalibracyjnymi). Swego czasu bawiłem się z tymi mapami i działały elegancko ;) .


Z ciekawości zapytam, w jakim układzie odniesienia przeważnie jest ta siatka współrzędnych? Drugie pytanie w jakim programie kalibruje się takie mapy? A trzecie jaki jest format plików kalibracyjnych?

Tojfi
18.06.10, 21:52
Z ciekawości zapytam, w jakim układzie odniesienia przeważnie jest ta siatka współrzędnych? Drugie pytanie w jakim programie kalibruje się takie mapy? A trzecie jaki jest format plików kalibracyjnych?

Zajmowałem się tym jakiś czas temu, tych map jest masa i w różnych układach odniesienia, z tego co pamiętam większość była w Borowa Gora, WGS 84, było też Pulkovo 1942. :)

Mapy można kalibrować w demonstracyjnej wersji OziExplorer

Pliki kalibracyjne mają format (rozszerzenie) .map

luc4s
18.06.10, 22:21
Tylko problem jest jeszcze taki, że te tanie GPS loggery najczęsciej wypluwają tylko współrzędne geograficzne. Jeżeli mamy mapę skalibrowaną np. w układzie 1965, to trzeba przeliczyć współrzędne między układami, oraz z elipsoidy WGS84 na Krasowskiego.

Można to zrobic w ozi, można w GlobalMapperze, można w jeszcze różnych programach GISowych, ważne tylko, żeby miec poprawne parametry dla danego odwzorowania, bo najczęsciej w tych programach nie ma odwzorowań dla Polski i trzeba to wpisać manualnie.

Mapy WIG to uklad Borowa Góra i odwzorowanie quasistereograficzne na el. Bessla
U1942 el. Krassowskiego, odwz. Gaussa-Krugera 6 st.
U1965 odwz. quasistereograficzne dla stref 1-4, 5 (Śląsk) Gauss-Kruger sieczny. El. Krassowskiego
U1992 el. WGS84, odwzorowanie Gauss-Kruger sieczny, 10 st. południk osiowy 19 st.

Jeżeli w programie nie ma Gaussa-Krugera, możemy wybrać UTM i zmienić skalę na południku osiowym. Niczym więcej się one nie różnią.

gaw270
18.06.10, 22:32
Bosze miało być łatwo po chłopsku:-) kronsztad 1942 ...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czemu zmienił mi się kwadracik z zielonego na szary ?

Tojfi
18.06.10, 22:49
Tylko problem jest jeszcze taki, że te tanie GPS loggery najczęsciej wypluwają tylko współrzędne geograficzne.

Trekbuddy jest darmowy i zapisuje loga (gpx i nmea) ze wszystkimi potrzebnymi danymi (współrzędne , prędkość, wysokość, czas)



Jeżeli mamy mapę skalibrowaną np. w układzie 1965, to trzeba przeliczyć współrzędne między układami, oraz z elipsoidy WGS84 na Krasowskiego.

Nie wiem, miałem przeróżne mapy w przeróżnych odwzorowaniach i nigdy nie musiałem przeliczać żadnych współrzędnych. Programem GPSBABEL konwertowałem plik z tracklogiem do żądanego formatu i nigdy nie miałem problemu z żadną aplikacją do analizy danych GPS.



Można to zrobic w ozi, można w GlobalMapperze, można w jeszcze różnych programach GISowych, ważne tylko, żeby miec poprawne parametry dla danego odwzorowania, bo najczęsciej w tych programach nie ma odwzorowań dla Polski i trzeba to wpisać manualnie.

Mapy WIG to uklad Borowa Góra i odwzorowanie quasistereograficzne na el. Bessla
U1942 el. Krassowskiego, odwz. Gaussa-Krugera 6 st.
U1965 odwz. quasistereograficzne dla stref 1-4, 5 (Śląsk) Gauss-Kruger sieczny. El. Krassowskiego
U1992 el. WGS84, odwzorowanie Gauss-Kruger sieczny, 10 st. południk osiowy 19 st.

Jeżeli w programie nie ma Gaussa-Krugera, możemy wybrać UTM i zmienić skalę na południku osiowym. Niczym więcej się one nie różnią.

W większości programach w tym OZI i TREKBUDDY parametry odwzorowania można pobrać z internetu w postaci gotowych plików i je po prostu wczytać.

luc4s
19.06.10, 00:38
Pytanie jeszcze zasadnicze, o jakich skalach mowimy. Jezeli to sa mapy np. 1:50000 to przeliczanie i tak nie ma sensu, bo bledy sa tak male, ze w skali mapy niezauwazalne. Przoblem jest jezeli mamy wieksze skale.

Pliki pewnie w Internecie sa, ale trzebs byc swiadomym co sie wgrywa, wiec warto posiadac odrobine wiedzy.

Tojfi
19.06.10, 01:34
Pytanie jeszcze zasadnicze, o jakich skalach mowimy. Jezeli to sa mapy np. 1:50000 to przeliczanie i tak nie ma sensu, bo bledy sa tak male, ze w skali mapy niezauwazalne. Przoblem jest jezeli mamy wieksze skale.

Pliki pewnie w Internecie sa, ale trzebs byc swiadomym co sie wgrywa, wiec warto posiadac odrobine wiedzy.

W sieci są dostępne archiwalne radzieckie mapy w skali 1:10 000 są też WiGi i niemieckie Messtischblättery w skali 1:25 000. Korzystałem z co niektórych i żadnych problemów nie stwierdziłem.

Zresztą wyświetlana mapa nie ma żadnego wpływu na zapisywanego loga, podczas zapisywania loga trasy można się przecież przełączać między mapami o różnych odwzorowaniach i o różnych układach odniesienia a zapisywanie loga nie ulegnie zmianie, a można też w ogóle żadnej mapy nie załadować.
Szczerze to nie wiem, gdzie Ty doszukujesz się problemów ;).

luc4s
19.06.10, 12:45
Jeżeli miałeś log prosto z GPS, czyli na podstawie WGS84 i nie przeliczał go żaden program na inny układ, a miałeś mapę np. U1942 i el. Krasowskiego i też nikt wcześniej jej nie przeliczył na WGS84, to różnica między nimi wynosi ok. 30 m na szerokości, 120 m na długości i 40 m na wysokości. Czyli mając mapę w skali 1:10 000 różnica ta wynosi 3 mm na szerokości, 12 mm na długości. Można to już zauważyć. Więc jeżeli miałeś dobrze to sądzę, że używając gotowych map, zostały one już przeliczone na układ 1992 i WGS84, lub jeżeli kalibrowałeś w Ozi, on również je przeliczył automatycznie na WGS84.

Nie doszukuję się problemów, bo mając wspomniane OZI można bardzo szybko poprawnie zrektyfikować i skalibrować mapę, jednak w przypadku gdy będziemy mieli przesunięcie, chyba lepiej być świadomym co je wywołało i jak to można poprawić.

Mam za 2 dni egzamin z kartografii matematycznej, więc jestem na bieżąco w tych tematach :)

Tojfi
20.06.10, 21:56
W załączniku zamieszczam wycinek z mapy Messtischblätter 1:25 000 mojej miejscowości z nałożoną trasą z loga zapisanego w WGS84 mapa skalibrowana w "Potsdam Rauenberg DHDN"
Widać małe rozstrzelenie ale nie ma tragedii ;).

Domyśliłem się wcześniej żeś teoretyk ;)
Ja zajmowałem się tym hobbystycznie i douczałem przez internet i na moje potrzeby wiedza ta mi wystarcza.

Życzę powodzenia na egzaminie

gaw270
20.06.10, 22:45
No tak:-) hm z uwagi na to iż mam 4 czerwone kartki nic nie mówię.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Czy to 1 do 25 tys ?

luc4s
20.06.10, 23:58
Praktyk też, ale z mapami historycznymi się nie bawiłem. Mam całą południowo-wschodnią Polskę na dysku ściągniętą z Geoportalu w skali 1:10 000 i z nią idę w teren.

Tojfi
21.06.10, 00:09
Czy to 1 do 25 tys ?

Tak, to wycinek starej niemieckiej mapy w skali 1:25 tys.


Praktyk też, ale z mapami historycznymi się nie bawiłem. Mam całą południowo-wschodnią Polskę na dysku ściągniętą z Geoportalu w skali 1:10 000 i z nią idę w teren.

Ja zaczynałem zabawę od historycznych bo początkowo tylko takie miałem.
Też mam porobione swoje okolice z map z Geoportalu.

gaw270
21.06.10, 00:12
Praktyk też, ale z mapami historycznymi się nie bawiłem. Mam całą południowo-wschodnią Polskę na dysku ściągniętą z Geoportalu w skali 1:10 000 i z nią idę w teren.

Mapy mam:-) gps mam :-) i w drogę.

luc4s
21.06.10, 00:31
Ja zaczynałem zabawę od historycznych bo początkowo tylko takie miałem.
Też mam porobione swoje okolice z map z Geoportalu.

No moje tereny chyba nie mają dokładniejszych map jak 1:75 000 jeżeli chodzi o historyczne. Chodzi mi o okolice Jarosławia, bo dla Krakowa wiem, że jest dużo różnych planów, ale ja nie Krakus :)

gaw270
21.06.10, 00:41
Niewiem, geoportal pozornie daje dokładne mapy, w terenie już nie jest tak słodko

luc4s
21.06.10, 00:50
Niewiem, geoportal pozornie daje dokładne mapy, w terenie już nie jest tak słodko

Dlaczego? Jak te mapy z geoportalu pobierasz?

gaw270
21.06.10, 00:59
Nie pobierałem bo chyba nie da rady. :-) w geoportalu znalazłem potrzebny mi teren, powiększyłem, i nie pasował do tego co było w real. Brak przesiek, droga inna.Nie tak dokładna jak by się wydawało, ale godna polecenia

luc4s
21.06.10, 01:05
Nie pobierałem bo chyba nie da rady. :-) w geoportalu znalazłem potrzebny mi teren, powiększyłem, i nie pasował do tego co było w real. Brak przesiek, droga inna.Nie tak dokładna jak by się wydawało, ale godna polecenia

Owszem da radę. Ale to nie takie proste.

CO to są "przesieki"?

gaw270
21.06.10, 01:11
To ... Hmm jak to określić ... Przecinka ?

romeq
21.06.10, 08:04
Cytat:
Napisał gaw270
Nie pobierałem bo chyba nie da rady. w geoportalu znalazłem potrzebny mi teren, powiększyłem, i nie pasował do tego co było w real. Brak przesiek, droga inna.Nie tak dokładna jak by się wydawało, ale godna polecenia
Owszem da radę. Ale to nie takie proste.

Ja robię to w programie do "zrzutów ekranu" np. FastStone Capture. Opcja - wskazany obszar, zwłoka 5 sec. przełączam na pełny ekran (F11 w FF i Operze), sygnał dźwiękowy, zapis.
Może są inne prostsze metody, ale ten działa.
Pozdrawiam

gaw270
21.06.10, 08:09
Wiem że tak można. Dz

krzysiekz
21.06.10, 08:50
Mozna 'normalnie' tj w geoxie podac obszar i dac export. Problem w tym, ze geoxa nie przyjmuje pozycji ww dd'mm'ss tylko w geoportalowym formacie ktory ciezko przeliczyc.
Ja do trekbuddiego uzywam map zrobionych w mobile atlas creator 1.7 i mapy z docelu.pl ewentualnie jakies orto. Mam cala polske w sztabowkach 1:50k, ale zwykle mam wlaczony wlasnie atlas z map docelu (dla Polski jest spory wybor zrodel).

hades
21.06.10, 09:04
Nie pobierałem bo chyba nie da rady. :-) w geoportalu znalazłem potrzebny mi teren, powiększyłem, i nie pasował do tego co było w real. Brak przesiek, droga inna.Nie tak dokładna jak by się wydawało, ale godna polecenia

Gwoli wyjaśnienia, dane w Geoportalu to przeważnie zdjęcia lotnicze i satelitarne. Aktualizowane raz na kilka, kilkanaście lat. Częstsza aktualizacja przy tej skali odwzorowania jest nie tylko czasochłonna, ale i kosztowna.

Więcej na temat powstawania danych dla Geoportalu w tym wątku https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=16169.

merti
21.06.10, 09:54
Ściąganie map z Geoportalu (http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=12894)

Pobieranie obrazów z Google Maps (http://www.geostrona.pl/pobieranie-obrazow-z-google-maps/)

WMS w Google Earth (http://earth.google.com/intl/pl/userguide/v4/ug_imageoverlays.html#placing3d)

luc4s
21.06.10, 12:48
JA bardziej polecam program mapotero http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196 robi wszystko za nas i od razu wypluwa plik map. Wystarczy przekonwertować do formatu OZI i do palmtopa.

merti masz może jakiś sposób, jak wyciągnąć ortofotomapy z Zumi?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Mozna 'normalnie' tj w geoxie podac obszar i dac export. Problem w tym, ze geoxa nie przyjmuje pozycji ww dd'mm'ss tylko w geoportalowym formacie ktory ciezko przeliczyc.
Ja do trekbuddiego uzywam map zrobionych w mobile atlas creator 1.7 i mapy z docelu.pl ewentualnie jakies orto. Mam cala polske w sztabowkach 1:50k, ale zwykle mam wlaczony wlasnie atlas z map docelu (dla Polski jest spory wybor zrodel).


"geoportalowy format" to nic innego jak układ 1992. Jak chcesz, to mogę Ci dostarczyć wzory jak to przeliczać, ale myślę, że lepiej użyć mapo tero.

Tojfi
21.06.10, 13:33
merti masz może jakiś sposób, jak wyciągnąć ortofotomapy z Zumi?

Jest coś takiego jak ZumiBuddy (http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=2162&postdays=0&postorder=asc&highlight=zumi&start=0)

Sprawdź, kiedyś tego używałem i działało ;)

luc4s
21.06.10, 13:57
Dzięki, o to mi chodziło :)

Pieciek
22.08.10, 21:31
Jeśli jeszcze temat aktualny, to mam http://www.high-tech.banzaj.pl/GPS-Holux-GPSport-245-nawigacja-satelitarna-dla-rowerzystow-7562.html (za 250 zł z allegro) w plecaku , po powrocie do domu podłączam do kompa, dołączony do licznika program pokazuje mi na google maps trasę, mam możliwość wrzucenia fotek z wybranego folderu kompa (również i z karty - ale zaobserwowałem, że foty w oryginalnym rozmiarze źle się pokazują na mapie. Trzeba je zmniejszyć do 800x600 powiedzmy, i to tak zeby exifów nie zmienić. Fotki z nokii e-72 bez problemu mi dodawało) i dopasowania ich do trasy, a to wszystko moge zapisać do pliku google maps