PDA

Zobacz pełną wersję : Makro do Olympusa E 420



tadziora
21.05.10, 10:48
Witam:grin:,
Posiadam Olympusa e420 i szukam najtańszego rozwiązania do zdjęć makro.Zamówiłem niedawno pierścień pośredni ex 25 i,co prawda jeszcze nie dotarł ale już zaczynam się martwić czy będzie on współgrał z obiektywem zuiko 14-42mm 1:3.5-5.6 oraz40-150mm1:4-5.6,no i czy uzyskam skale odwzorowania 1:1 z którymś z tych obiektywów razem z pierścieniem:?:
A jeśli nie to może fachowcy mi doradzą jaki obiektyw makro byłby najlepszy i najtańszy:) do tego olka:?:

acidmk
21.05.10, 11:26
Jeśli chcesz obiektyw z AF, i tani to to tylko ZD 35mm 1:3.5 Makro. Naprawdę w dobrych pieniądzach można go dostać a oceny...poszukaj na forum jest tego dużo :grin: Tutaj (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=5456) masz przykładowy.

modliszqa
21.05.10, 11:48
ten pierścień jest (podobno) kompatybilny tylko z kilkoma obiektywami - ZD ED50mm f2.0 Makro,ZD ED300mm f2.8, ZD 14-54mm f2.8-3.5, ZD 50-200mm f2.8-3.5 i ostrzyć trzeba manualnie ,tak podają na stronie sklepu, który je sprzedaje , no i powiększenia są rzędu 0,08 do 0,45 - max 0,98 przy obiektywie makro

bogdan1
21.05.10, 12:59
A nie lepiej dokupić konwerter Raynox np DCR-250 (2,5x) lub słabszy. Jeśli bawisz się amatorsko, to chyba powinno wystarczyć. Ja ostatnio kupiłem i muszę powiedzieć, że super. Cena poniżej 200zł, posiada uniwersalne mocowanie typu snap-on na średnice od 52mm do 67mm. https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=12154

romek1967
21.05.10, 13:08
ten pierścień jest (podobno) kompatybilny tylko z kilkoma obiektywami(...)

Dlaczego podobno? Przecież na stronie Olympusa jest informacja o zgodności EX-25 z obiektywami. TUTAJ (http://www2.olympus.pl/consumer/dslr_ZUIKO_DIGITAL_Extension_Tube_EX-25_Compatibilities.htm) do poczytania po polsku.

acidmk
21.05.10, 14:03
Ups, znaczy że AF nie będzie działał z 35 :(

MODEL ZUIKO DIGITAL 35mm 1:3.5 Makro Ustawianie ostrości Manualne ustawianie ostrości Powiększenie / Zakres ustawiania ostrości 0.7 - 1.68x / 14.6 - 15.6 cm

Byłem pewny że przez to cudo to i będzie działał AF.

Bodzip
21.05.10, 14:07
Chcesz tanio...
Helios 44-2 za jakieś 7,50 - 50 zł (Allegro)
Pierścienie pośrednie, kpl. 3 szt za ok 30 zł
Redukacja z M42 -> 4/3 za ok 40 zł lub pewnie ze stówka z chipem.

I tak za góra 150 zł masz zestaw do makro. Na Heliosie się nauczysz, potem ... kupisz sobie sigmę 150 i nic Ci do szczęścia nie będzie potrzeba :)

modliszqa
21.05.10, 15:09
Dlaczego podobno? Przecież na stronie Olympusa jest informacja o zgodności EX-25 z obiektywami.
No właśnie dlatego podobno, bo ja znalazłam na stronie sprzedawcy tylko cztery, a na stronie, którą podajesz - jest ich więcej :-)


Odnośnie wypowiedzi bogdan1- jeśli miałabym wybierać, między dcr250 do obiektywów tadziora , a zakupem obiektywu makro to wybrałabym tę drugą opcję. DCR sprawdza się zdecydowanie lepiej w połączeniu z kompaktami, znacznie gorzej z lustrem...
Zrobiłam nawet teścik (jakość se taka, bo fotki z ręki i bez lampy, ale widać mniej więcej różnice w GO)
Testowałam obiektyw 40-150 + dcr 250 i zd35 makro - bez i z dcr
przy ogniskowej 150 miałam najwięcej problemów i jest to najlepsza fotka :oops:


Może ktoś mógłby zrobić taki test z EX-25 i różnymi obiektywami ?

tadziora
21.05.10, 15:51
Dzięki wam serdeczne za te informacje.Juz napisałem do sklepu w którym zamówiłem ten pierścień,zeby zamiast niego wysłali tenże właśnie obiektywik.
Zobaczymy co odpiszą:wink::grin:

wolf84
29.05.10, 16:41
Podepnę się pod temat bo też szukam czegoś na początek do E-420. EX-25 testowałem z ZD 14-42mm, problem jest taki że cokolwiek można zarejestrować dopiero na 42mm i do tego trzeba dosłownie oprzeć obiekt na szkle aby złapać ostrość. Myślę nad Zuiko 35mm ale tutaj aby uzyskać 1:1 również trzeba oprzeć się na obiekcie (robaczki i inne żyjątka odpadają zatem). Pytanie czy "spiąć pośladki" i nabyć ZD 50, Sigmę 105 lub 150 czy jednak wybrać sporo tańszy ZD 35?

P.S.
Tadziora - napisz co Ci przysłali i jakie wrażenia?

modliszqa
29.05.10, 18:32
Hm, skąd wieści, że trza się opierać o obiekt fotografowany ? Ja nawet dodaję do ZD 35 - dcr250 i nie dotykam :o

Moominek
29.05.10, 18:54
Hm, skąd wieści, że trza się opierać o obiekt fotografowany ? Ja nawet dodaję do ZD 35 - dcr250 i nie dotykam :o

Cóż, tak źle niby nie ma, ale przy maksymalnym odwzorowaniu można już obiekt wystraszyć, no i przydaje się jakiś patent na doświetlanie. Tak mi z praktyki wyszło.
Wyklikane z mobilka

Bodzip
29.05.10, 21:02
Kilka przykładów z Sigmy 150, odległość ok. 30 - 40 cm od obiektu.

Ania_
29.05.10, 21:07
https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/05/motyl-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/14931/motyl.jpg)

zd 35mm - kwestia praktyki :wink:

wolf84
29.05.10, 23:04
Hm, skąd wieści, że trza się opierać o obiekt fotografowany ? Ja nawet dodaję do ZD 35 - dcr250 i nie dotykam :o

Mi chodzi o uzyskanie skali odwzorowania 1:1 czyli makro pełną gębą. Rozumiem, że tym obiektywem da się robić ostre foty, w dość dobrej skali, tak jak pokazał Mysikrolik natomiast chcąc osiągnąć pełną skalę odwzorowania... Chyba trzeba byłoby zamrozić tego motyla.

nipo80
29.05.10, 23:10
Chyba trzeba byłoby zamrozić tego motyla.

Nie koniecznie, trzeba wybrać odpowiednią porę roku i dnia, wówczas możesz nawet go wziąć na ręce i poprosić o uśmiech. Zależy to też od rodzaju owada, ale nie które osobniki lubią pozować:grin:, kiedyś mam takiego konika polnego co mi na aparat wlaz i nie chciał zejść.

Karol
29.05.10, 23:11
Pytanie czy "spiąć pośladki" i nabyć ZD 50, Sigmę 105 lub 150 czy jednak wybrać sporo tańszy ZD 35?



Mi chodzi o uzyskanie skali odwzorowania 1:1 czyli makro pełną gębą.

ZD 50 chociaż jest szkłem makro nie umożliwia uzyskania skali odwzorowania 1:1.

arhtus
29.05.10, 23:47
Witam
Do 420 zdecydowanie polecam zd35 przy odrobinie cierpliwości można takim zestawem ustrzelić nawet bardzo ruchliwe robaczki:grin:
Ostatnio udało mi się upolować dokładnie takim zestawem tego pana.

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=113

Fota poczyniona w lesie w bardzo niesprzyjających warunkach oświetleniowych, doświetlana wbudowana lampą przy pomocy ostatnio skonstruowanego dyfuzora (całkiem dobrze się spisuje, postaram się niebawem go zaprezentować).
Dodam jeszcze że udało mi sie dodatkowo wstawić za robaczkiem sztuczne tło :mrgreen:, więc jak widać da się przy owadach czasem pokręcić.
Przy fotografowaniu owadów ogromne znaczenie ma pora dnia. Ja zazwyczaj wybieram późny wieczór (zdarza się że już o zmroku) lub wczesny poranek. Wtedy owady są ospałe i często nie zwracają uwagi na fotografa:wink:
Pojawia się co prawda problem z oświetleniem no ale cóż trza se jakoś radzić :wink:
Sigma 150mm to zapewne zacne szkło (nie raz bardzo mnie korciła) ale jak sobie uświadomię że do utrzymania jej w rękach trzeba się obracać przy czasach na biedę około 1/300 to ochota mi zaraz przechodzi.

wolf84
30.05.10, 10:16
ZD 50 chociaż jest szkłem makro nie umożliwia uzyskania skali odwzorowania 1:1.

Ale zapewnia 1:2 co w rzeczywistości odpowiada 1:1. Rzeczywiście ZD35 jest pod tym względem ciekawszy bo oferuje 2:1, to samo wspomniane wcześniej Sigmy 105 i 150.


Witam
Do 420 zdecydowanie polecam zd35 przy odrobinie cierpliwości można takim zestawem ustrzelić nawet bardzo ruchliwe robaczki:grin:
Ostatnio udało mi się upolować dokładnie takim zestawem tego pana.

https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=113



Mi się Krzysiu Cugowski wyświetla :grin: Bynajmniej nie w lesie :-P

outsider
30.05.10, 11:01
Nie koniecznie, trzeba wybrać odpowiednią porę roku i dnia, wówczas możesz nawet go wziąć na ręce i poprosić o uśmiech. Zależy to też od rodzaju owada, ale nie które osobniki lubią pozować:grin:, kiedyś mam takiego konika polnego co mi na aparat wlaz i nie chciał zejść.
hmmmm.... a skąd zdobyć takie informacje? Może jakiś link?
A może krótki poradnik dla forumowiczów? pliz pliz pliz ....:idea:

arhtus
30.05.10, 11:15
Mi się Krzysiu Cugowski wyświetla :grin: Bynajmniej nie w lesie :-P

przepraszam podałem link do galerii
miało być
https://galeria.olympusclub.pl/displayimage.php?album=lastup&cat=19603&pos=4

helios
30.05.10, 17:00
Popieram opinię użytkownika Bodzip. Swietne rozwiązanie z heliosem, sam go używałem za czasów kompatu. Nie dość że możesz go używać do makro to też spisuje sie idealnie jako portretówka. Ostrzy nawet przy otwartej przyslonie.

pozdrawiam

Mcarto
17.07.10, 15:11
Mam dwa pytania odnośnie tego Heliosa.
Jakiś czas temu czytając o alternatywnych stalkach dla systemu 4/3 trafiłem na informacje o tym obiektywie. W chwili obecnej poszukuję jakiegoś taniego rozwiązania dla makro - nie jest to wprawdzie moja ulubiona dziedzina fotografii ale nie mam możliwości częstych wypadów w plener za to dysponuję niezłym domowym ogrodem i niedalekim parkiem wiec mógłbym spróbować makrofotografii.
Chciałem już brać tego Raynoxa 250 na próbę ale ponownie trafiłem na wzmiankę o Heliosie 44-2 i mam kilka pytań.
- Czy to prawda, że fotografując tym obiektywem (makro i nie tylko) trzeba ustawiać kompensację na +1.5 bo inaczej często zdjęcie wychodzi skopsane i czy nie uwydatnia on szumów na zdjęciu (wg. jednego blogu).
Co właściwie daje chip w adapterze m42? - wcześniej napotykałem tylko informacje o tym żeby brać adaptery dobrej jakości z blokadą a ostatnio natrafiłem na dandelion m42. Jakie potwierdzenie AF on posiada? -wydawało mi się, że niezależnie od obiektywu i przesciówki m42 powinien działać tylko manual fokus ze strony body.

Amigo!
17.07.10, 15:55
Co właściwie daje chip w adapterze m42?

Dandelion pozwala na potwierdzanie ostrości przez aparat. Czyli jak ręcznie naostrzysz obraz to aparat zrobi "pik" i zamruga dioda w wizjerze.
ponadto można ustawić ogniskową obiektywu (przydatne przy IS) oraz pewien zakres przysłon. (obie ostatnie wartości zapiszą się w EXIF fotki).
Można jeszcze więcej, ale to się rzadko robi (np opis obiektywu czy fotografa :) )

Karol
17.07.10, 16:18
- Czy to prawda, że fotografując tym obiektywem (makro i nie tylko) trzeba ustawiać kompensację na +1.5 bo inaczej często zdjęcie wychodzi skopsane i czy nie uwydatnia on szumów na zdjęciu (wg. jednego blogu).


Pomiar światła przy jasnym manualnym obiektywie potrafi nieco szaleć. Dużo zależy od sposobu mierzenia światła i zastosowania, bądź nie, maskownicy. Generalnie nie jest to problem, zawsze po testowym zdjęciu można wprowadzić korekcję, albo spojrzeć na histogram w trybie LV. Co do "uwydatnienia szumów" na zdjęciu - hmmm - nie brzmi to logicznie, nie wiem o co chodzi, może daj link do tego bloga.

Mcarto
17.07.10, 22:12
Jeśli dandelion daje sygnał o nastawieniu ostrości to już coś bo kilka razy bawiłem się MF (Olek + Kit) i wiem, że uzyskanie potwierdzenia ostrości wymaga wprawy - mnie zawsze ta mała kropeczka gdzieś mrugnie i znowu jej szukam;) Jeśli zdecyduję się na jakieś szkła m42 to wezmę jednak ten dandelion.

Karol - poniżej wkleiłem adres tego blogu o współpracy Heliosa z m42, niestety nie ma tam tej informacji o szumach a tylko o problemach ze światłem i co nieco o powłokach w obiektywach. O tych problemach z szumami wspomniał jak pamiętam użytkownik nikona D80 chyba na forum (nie pamiętam jakim) - zapytałem z ciekawości czy to możliwe.

http://www.szuman.eu/archives/668-Olympus_+_Helios_44M-4_z_adapterem_na_gwint_m42.html

tadziora
19.07.10, 22:18
Podepnę się pod temat bo też szukam czegoś na początek do E-420. EX-25 testowałem z ZD 14-42mm, problem jest taki że cokolwiek można zarejestrować dopiero na 42mm i do tego trzeba dosłownie oprzeć obiekt na szkle aby złapać ostrość. Myślę nad Zuiko 35mm ale tutaj aby uzyskać 1:1 również trzeba oprzeć się na obiekcie (robaczki i inne żyjątka odpadają zatem). Pytanie czy "spiąć pośladki" i nabyć ZD 50, Sigmę 105 lub 150 czy jednak wybrać sporo tańszy ZD 35?

P.S.
Tadziora - napisz co Ci przysłali i jakie wrażenia?

Witam,
powiem wam że dopiero zaczynam przygode z macro,ale ten obiektywik jak narazie zaspokoił moje nie zbyt wygórowane wymagania,jestem z niego bardzo zadowolony,i puki co nie myśle nad kupnem,czegoś bardziej wypaśnego bo naprawde nie trzeba(przynajmniej dla mnie).Jak znajde czas to prześle więcej zdjęć a jak narazie jedno przykładowe zdjęcie:

tadziora
19.07.10, 22:33
Nie umiem załadować więcej zdjęć więc wkładam po jednym:oops:
Może nie są najlepszej jakości ale jak mówiłem dopiero się ucze.Naprawde pasuje mi ten obiektyw,no może dlatego że nigdy nie miałem innego:lol:

tadziora
19.07.10, 22:48
I jeszcze jedno:)

Krasska
8.08.10, 21:42
Witam,
nie chcę robić bałaganu, a mam podobne pytanie, więc się dołączę.

Pomimo tego, że nie znam się na parametrach i robię tylko zdjęcia to staram się was zrozumieć, ale nie zawsze mi to wychodzi ;p Także prosto spytam: Czy obiektywem ZD 35 jest się w stanie zrobić zdjęcie hmm np. pyszczka mrówki? Może przesadziłam, a jeśli tak to jaki obiektyw polecacie do takiego makro? No i jeszcze czy ruchome robaczki takim obiektywem da się poskromić?
(mam Olympus e-410, więc instynktownie myślę, że nie różni się od tego z tematu...).

Moominek
8.08.10, 21:54
ZD35 daje maksymalnie odwzorowanie 1:1, co po Olkowym cropie daje 2:1. Z mojego doświadczenia daje to mniej więcej tyle, że obiekt o długości ok. 15 mm zajmuje cały kadr na szerokość. Jeżeli chcesz powiększeń takich że "łeb" mrówki zajmie cały kadr, zaopatrz się np. w ZD 40-150 plus Raynox MSN-202, ale licz się z tragicznie małą GO. I raczej zapomnij o fotografowaniu ruchomych obiektów przy tej skali odwzorowania.

Amigo!
8.08.10, 22:22
Znakomite recenzje odnośnie odwzorowania macro ma Sigma 150.
Takie zdjęcia można tym obiektywem z olympusem robić:

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=267&camera=775&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

Niestety nie jest to zbyt tania zabawka (3000 za nówkę).

Alternatywą mogą być tanie manualki M42 (np. Industar, Wołna) + redukcja z 4/3 na M42. Cena tych szkieł na allegro to ok 200-400 pln.

RadioErewan
8.08.10, 22:34
Witam,
nie chcę robić bałaganu, a mam podobne pytanie, więc się dołączę.

Pomimo tego, że nie znam się na parametrach i robię tylko zdjęcia to staram się was zrozumieć, ale nie zawsze mi to wychodzi ;p Także prosto spytam: Czy obiektywem ZD 35 jest się w stanie zrobić zdjęcie hmm np. pyszczka mrówki? Może przesadziłam, a jeśli tak to jaki obiektyw polecacie do takiego makro? No i jeszcze czy ruchome robaczki takim obiektywem da się poskromić?
(mam Olympus e-410, więc instynktownie myślę, że nie różni się od tego z tematu...).

Skala odwzorowania obiektywu określa to jak wiele rzeczywistości da się reprodukować na matrycy. Cały kadr wypełni obraz w skali 1:1. Dla Olympusa 1:1 oznacza, że cały kadr będzie wypełniony motywem o długości 17mm.
Skala 2:1 da ci możliwość odwzorowania na całym kadrze obiektu o długości 17/2 mm - 8,5mm. Do pyszczka mrówki to jeszcze daleka droga. Obiektywów ze skalą odwzorowania 2:1 niewiele i w większości to szkła stare/manualne - w 4/43 nie ma żadnego.
By zwiększać skalę odwzorowania używa się pierścieni pośrednich, mieszków lub soczewek nakręcanych przed przednią soczewką obiektywu (w tym również całych obiektywów montowanych odwrotnie).
Przy takich skalach małpki okazują się często ciekawsze od lustrzanek...

Pozdrawiam

Krasska
9.08.10, 12:38
Po mojej mało profesjonalnej wypowiedzi spodziewałam się trochę innych odpowiedzi, no ale ok, po przeczytaniu tego wszystkiego z 10 razy troszkę mnie oświeciło powiedzmy ;)
Co do tej Sigmy to cena jest troszkę przesadzona, kiedyś myślałam o popularnym chyba połączeniu ZD35 z pierścieniem EX-25.
O tych całych Raynoxach już kolega mi pisał, ale moje lenistwo i brak wiedzy nie są do tego przekonane, wybaczcie :3
Z tym przybliżeniem chyba faktycznie przesadziłam. Nie chodzi mi też o byle co i dla całkiem początkujących, bo jakbym chciała tak kupować od "na początek" do "dla profesjonalistów" to bym zbankrutowała, więc wolałabym tak pójść na głęboką wodę ;p

Moominek
9.08.10, 16:04
ZD35 plus EX25 to robaka soczewką rozgnieciesz. Jak chcesz od razu wypas to Sigma 150 lub 105 ostatecznie - używki są w cenach do przełknięcia. A jak af zbędny to manualny m42 lub om w okolicach 100mm.
Wyklikane z mobilka

Krasska
9.08.10, 16:29
Aż rozgniotę? To drastyczne trochę ;p Nie wiem, bo czytałam o tym obiektywie trochę (nawet chyba na tym forum) i był w większości chwalony.
Sigma jak już pisałam ma kosmiczną cenę i raczej bym była przekonana do czegoś do 1,5k.
No i jeszcze sobie gdzieś zapisałam połączenie Raynox MSN-202 / Raynox DCR-250 + ED 40-150... rozumiem, że tym nie będę rozgniatać robaczków?

rumi
9.08.10, 16:40
Aż rozgniotę? To drastyczne trochę ;p Nie wiem, bo czytałam o tym obiektywie trochę (nawet chyba na tym forum) i był w większości chwalony

Moominkowi (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=10895) chodziło o zd35 + ex a nie sam obiektyw .. cena/jakość to zd35 wyjdziesz najlepiej .. więc kupuj albo przejęczysz cały robaczkowy sezon :P

Sebu$
9.08.10, 16:59
Aż rozgniotę? To drastyczne trochę ;p Nie wiem, bo czytałam o tym obiektywie trochę (nawet chyba na tym forum) i był w większości chwalony.
Sigma jak już pisałam ma kosmiczną cenę i raczej bym była przekonana do czegoś do 1,5k.
No i jeszcze sobie gdzieś zapisałam połączenie Raynox MSN-202 / Raynox DCR-250 + ED 40-150... rozumiem, że tym nie będę rozgniatać robaczków?

.... do półtora tysiąca kupisz używaną Sigmę 105 :wink:


.

RadioErewan
9.08.10, 17:47
Im dłuższa ogniskowa obiektywu, tym większy jest dystans między przednią soczewką, a fotografowanym obiektem przy maksymalnej skali odwzorowania (zazwyczaj - może się zdarzyć, że szkła z macro i wewnętrznym ogniskowaniem będą nieco mniej wymagające).
Dla ZD35 1:1 uzyskuje się kilkadziesiąt milimetrów od przedniej soczewki. Dokładnie to 70mm od źrenicy wejściowej obiektywu (która wypada gdzieś w środku układu optycznego). Przy 105 będzie już tego pewnie ze 100 mm od przedniej soczewki. To jest zaleta, że uzyskujesz dużą skalę odwzorowania z dużej odległości. Nie płoszysz robaczków, łatwiej wprowadzić przed obiektyw jakieś światło.

Trudniej zaś kadrować, ale na tym świecie nie ma nic za darmo.

Pozdrawiam

Krasska
9.08.10, 18:02
A tam, robaczki są zawsze, a to nie jest długopis żeby tak można kupić od razu ;p

Z każdym postem jestem coraz bardziej zmieszana. Hmm nie mogę znaleźć jakichś sensownych przykładowych zdjęć z tej Sigmy105, więc trudno mi tak wnioskować z samej teorii bez żadnego doświadczenia.
Podejrzewam, że to jest wszystko kwestia przyzwyczajenia. No cóż, dziękuję za odpowiedzi, na pewno się przydadzą ;)
pozdrawiam.

Amigo!
9.08.10, 18:08
Hmm nie mogę znaleźć jakichś sensownych przykładowych zdjęć z tej Sigmy105, więc trudno mi tak wnioskować z samej teorii bez żadnego doświadczenia.
pozdrawiam.

Tu
http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=266&camera=none&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
masz duuużo zdjęć robionych S105. Nie tylko makro.

Moominek
9.08.10, 18:12
Widzisz Krasska, o to właśnie mi chodziło. "Goły" ZD35 przy maksymalnej skali jest oddalony przednią soczewką od obiektu o jakieś 2cm (choć nikt Ci nie każe z maksymalnego odwzorowania korzystać, to domyślam się że by się przydało), a jak dodasz jeszcze pierścień pośredni... Im dłuższy obiektyw tym większy masz komfort - mniej płoszysz, nie zasłaniasz sobie światła.

Sigmę 105 spokojnie kupisz używkę do 1,5k. Ostatnio sam przegapiłem licytację i ktoś mi sprzątnął sprzed nosa za 1,1k.

Co do długiego kita z Raynoxem - dla DCR-250 odległość obiekt-soczewka przednia to jakieś 11-12cm (i uwaga - jest prawie STAŁA), w przypadku MSN-202 to bodaj około 3-4cm (ta sama uwaga) - skalę odwzorowania zmieniasz...ogniskową.

Bodzip
9.08.10, 18:14
Rumi w swoim wątku pokazuje robale robione przy pomocy ZD-50 + EX-25, a doświetla przy pomocy fajnego stofenu samodzielnie zrobionego i zakładanego na FL.
Poniżej masz dwa moje robaczki robione Heliosem i biedronka z Sigmy 150. Wszystko przy naturalnym słoneczku - bez doświetlania. Stąd u mnie tło zielonkawe, a u Rumiego czarne.
...
A jak się dobrze postarasz, to i kitowym zrobisz dobre makro. Ostatnie zdjęcie jest z 14-54. który ma zakresy podobne do 14-42

Moominek
9.08.10, 18:16
A tam, robaczki są zawsze, a to nie jest długopis żeby tak można kupić od razu ;p

Z każdym postem jestem coraz bardziej zmieszana. Hmm nie mogę znaleźć jakichś sensownych przykładowych zdjęć z tej Sigmy105, więc trudno mi tak wnioskować z samej teorii bez żadnego doświadczenia.
Podejrzewam, że to jest wszystko kwestia przyzwyczajenia. No cóż, dziękuję za odpowiedzi, na pewno się przydadzą ;)
pozdrawiam.

Nie tyle kwestia przyzwyczajenia co przeznaczenia. Do mniej płochliwych obiektów łatwiej robić krótkim ZD35 (krótsze czasy, bliżej można podejść i dokładniej kadrować, światło zastane nie powinno problemów sprawiać), za to na motyle na ten przykład to i 150-tka może być za krótko jeżeli chce się wyciągnąć jakieś nazwijmy to "detale anatomii" (oko, "trąbkę", cokolwiek...).

Sebu$
9.08.10, 18:20
.... fotka z szuflady, ..... jak bawiłem się Sigmą 105 ;)


.

Krasska
9.08.10, 18:23
Tu
http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=266&camera=none&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3
masz duuużo zdjęć robionych S105. Nie tylko makro.
Ale nie samym obiektywem się raczej robi zdjęcie, a tam nie ma zbyt dużo zdjęć robionych zestawem olympus+sigma - mogę się mylić...

Jeszcze jedno głupie pytanko: Sigma 105 pasuje do e-410 bez żadnych konwerterów?

Jak na razie jestem najbardziej przekonana właśnie do tej 105, albo ZD35. A z robaczkami trzeba umieć współpracować, wiadomo, że trzeba się trochę postarać, bo jak nie to żaden obiektyw nie pomoże ;p

nyny
9.08.10, 18:28
http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=266&camera=108&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3

Masz z E500

Jesli kupisz Sigme 105 z mocowaniem 4/3 to niczego nie potrzebujesz...
I sie wogole nie zastanawiaj tylko szukaj tej 105 czym predzej:)))))

Mialem ZD35, mam ZD50 mam jakiegos manuala, a jednak choruje i chce kupic S150:)
ZD35 jest fajne szklo ale raczej do statycznego makro:)

pozdro

Sebu$
9.08.10, 18:28
Ale nie samym obiektywem się raczej robi zdjęcie, a tam nie ma zbyt dużo zdjęć robionych zestawem olympus+sigma - mogę się mylić...

Jeszcze jedno głupie pytanko: Sigma 105 pasuje do e-410 bez żadnych konwerterów?

Jak na razie jestem najbardziej przekonana właśnie do tej 105, albo ZD35. A z robaczkami trzeba umieć współpracować, wiadomo, że trzeba się trochę postarać, bo jak nie to żaden obiektyw nie pomoże ;p

tak pasuje :)


.

romek1967
9.08.10, 18:29
Jeszcze jedno głupie pytanko: Sigma 105 pasuje do e-410 bez żadnych konwerterów?

Sigma 105 dla systemy 4/3 pasuje do Olympusa bez żadnych konwerterów. Sigma 105 dla Canona/Nikona/Sony/Pentaxa/Sigmy oczywiście nie pasuje do Olympusa bezpośrednio.

Bodzip
9.08.10, 18:30
Jeszcze jedno głupie pytanko: Sigma 105 pasuje do e-410 bez żadnych konwerterów?



To nie jest głupie pytanie... są tylko głupie odpowiedzi :)
Tak, Sigma robi ten obiektyw z mocowaniem 4/3

Krasska
9.08.10, 18:36
Sigma 105 dla systemy 4/3 pasuje do Olympusa bez żadnych konwerterów. Sigma 105 dla Canona/Nikona/Sony/Pentaxa/Sigmy oczywiście nie pasuje do Olympusa bezpośrednio.
A da się zrobić takie czary-mary żeby taki z Canona pasował? ;d

Bodzip
9.08.10, 18:43
Oczywiście że się da, kupujesz przejściówkę z Canona na 4/3. Do tego dopinasz tę Canonowską Sigmę i masz.
Tracisz oczywiście autofokus i musisz ostrzyć ręcznie, ale niektórzy uważają, że dobre makro to ręcznie ostrzone :P

Moominek
9.08.10, 18:45
Tak trochę abstrahując od samych obiektywów - tu masz MSN-202 z długim kitem na 73mm, tak dla pokazania skali odwzorowania i GO. Przesłona maksymalnie domknięta... Jakby dać na 150mm i ostrzyć jak najbliżej...

Sebu$
9.08.10, 18:46
....musisz ostrzyć ręcznie, ale niektórzy uważają, że dobre makro to ręcznie ostrzone :P

ja w Sigmie 150 ostrzę tylko ręcznie :-P


.

Moominek
9.08.10, 18:46
Oczywiście że się da, kupujesz przejściówkę z Canona na 4/3. Do tego dopinasz tę Canonowską Sigmę i masz.
Tracisz oczywiście autofokus i musisz ostrzyć ręcznie, ale niektórzy uważają, że dobre makro to ręcznie ostrzone :P

No i przesłona się nie domyka... Krótko - jak przez przejściówkę to tylko stare manualne.

Krasska
9.08.10, 18:48
Oczywiście że się da, kupujesz przejściówkę z Canona na 4/3. Do tego dopinasz tę Canonowską Sigmę i masz.
Tracisz oczywiście autofokus i musisz ostrzyć ręcznie, ale niektórzy uważają, że dobre makro to ręcznie ostrzone :P
Właśnie znalazłam, ale cena jest +700, więc nie wiem czy się to opłaca :P http://www.e-cyfrowe.pl/olympus-mmf-1-adapter-do-obiektywow-4_3-p-12797.html no chyba, że to nie to.
Co do ręcznego ostrzenia nie jestem przekonana ze swoim wzorkiem ;d Więc może jednak nie będę kombinować tylko poczekam na taką podaną na tacy :3

Bodzip
9.08.10, 19:00
Heh, ja mam +3 dioptrie

Amigo!
9.08.10, 19:02
Właśnie znalazłam, ale cena jest +700, więc nie wiem czy się to opłaca :P http://www.e-cyfrowe.pl/olympus-mmf-1-adapter-do-obiektywow-4_3-p-12797.html no chyba, że to nie to.


To całkiem nie to. Nie kupuj pochopnie. Zapytaj najpierw :)

Krasska
9.08.10, 19:05
Tak myślałam, że znalezienie czegoś przeze mnie tak szybko jest podejrzane :P
Hmm no to w tym wypadku chyba poczekam żeby nie brać tego co aktualnie jest dostępne... (chociaż się będę męczyć :p)

Mirek54
9.08.10, 19:48
Tu masz w tabelce wszystkie szkla do olka bez dodatkowych wynalazkow.Pogogluj po nazwie,poczytaj specyfikacje,znajdz odpowiedni i w cenie Ci akceptowalnej.Rob fotki.

http://www.heise.de/preisvergleich/?cat=acamobjo_oly

nipo80
9.08.10, 21:09
Jeśli mieszkasz w okolicy dużych miast sprawdź czy nie ma salonu sigmy, bądź sklepu z tymi obiektywami, może mają i będziesz mogła przetestować w sklepie.

Nic nie jest lepsze jak organoleptyka:grin:

Krasska
9.08.10, 21:17
Niestety w mojej okolicy nie ma takiego salonu, a z obiektywami to tam nie wiem, obecnie nie ma mnie w domu.
A jeśli już kupować to tylko używany jak już ktoś pisał, bo różnica jest z 1k...
No nic, będę się czaić... ;p

viruuss
9.08.10, 21:25
witam
moja rada - kup sigmę 150 jak chcesz do robali
jak do bizuterii , itp -ZD35 , zdecydowanie taniej
mam oba szkła , ZD35 jest ostry niemozliwie :)
Sigma 150 - lubi czasami pojeździć
zaczynałem z ZD35 , na robalach robiłem testy, się da !!
ale zachodu jest , ze ho ho ( obiektyw prawie dotyka robaka , musisz kombinować z cieniem jaki rzuca aparat+ fotografujacy ( nie zawsze się uda stanąć pod swiatło,jak zaczniesz sie duzo ruszac to raczej po zawodach ) , albo uzyc lampy, najlepiej jakiś ring
z Sigmą nie ma tego problemu , wewnetrzne ogniskowanie, więc nic nie wyjezdza z obiektywu
Sigma jest ciezka , wiec raczej statyw , albo cos do podparcia
pozdrawiam

Bodzip
9.08.10, 21:32
Sigma 105 wyjeżdża, ale jest tyle luzu, że robal się nie boi.
150 - tka jak piszesz ma wewnętrzne ogniskowanie, ale i tak uwielbiam zabawy z Heliosem :)

nyny
10.08.10, 13:56
Jakby co to pojawila sie 105 na alledrogo z mocowaniem 4/3..
Cena mieszczaca sie w budzecie wiec.....

http://allegro.pl/item1181087052_sigma_105_mm_f_2_8_ex_dg_macro_gw_4 lata_jak_nowa.html

pozdro

Krasska
10.08.10, 14:01
Wiem, wiem, czaje się na nią właśnie ;p

viruuss
10.08.10, 22:04
witam
zanim kupiłem 150 sigmy , testowałem 105
jak juz napisałem 150 lubi sobie pojeździć , 105 w tym temacie to moim zdaniem porazka , czasami było tak ze ze trzy razy ustawiała ostrość po całości !!

pozdrawiam

Amigo!
10.08.10, 22:10
witam
zanim kupiłem 150 sigmy , testowałem 105
jak juz napisałem 150 lubi sobie pojeździć , 105 w tym temacie to moim zdaniem porazka , czasami było tak ze ze trzy razy ustawiała ostrość po całości !!

pozdrawiam

Z jakim korpusem robiłeś te testy?

Sebu$
13.08.10, 14:29
Wiem, wiem, czaje się na nią właśnie ;p

będzie niedługo kolejna od naszego forumowicza .... :)
aktualne ogłoszenie w dziale Giełda (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=74592)

.

Ebillok
16.11.10, 16:37
Witam Was.. tak czytam o tym makro i coraz mniej rozumiem. oO

Posiadam E-420 z ZD 14-42 i 40-150 czyli te podstawowe.
Kupiłam ostatnio pierścienie pośrednie 7,14 i 28 mm i z tego co zauważyłam nie współgrają one z tymi obiektywami. Jaki obiektyw będzie do nich dobry?

grizz
16.11.10, 16:42
Taki, do jakiego te pierścienie są przystosowane. NIe podałeś informacji najistotniejszej.

Ebillok
16.11.10, 16:49
No właśnie problem w tym że nie wiem do jakiego oO

grizz
16.11.10, 17:01
Wrzuć zdjęcia. Choc to pewnie m42.

Sawa
16.11.10, 17:12
Cześć,

Jeśli zakupiłaś pierścienie na Allegro - do Systemu E... to tam w opisie stoi:
"Pierścienie nie przenoszą automatyki, co oznacza, że wszystkich nastawów dokonuje się w trybie manualnym - jednak ze względu na specyfikę makrofotografii ostrość w większości przypadków i tak należy ustawiać ręcznie niezależnie od możliwości technicznych obiektywu. Ustawienie wartości przysłony możliwe jest tylko za pomocą pierścienia na obiektywie."

Tym samym, jeśli chodzi o obiektywy E - to nie masz możliwości ustawienia przysłony, gdyż nie posiadają one takiego pierścienia. Co teraz zrobić? Najlepiej zaopatrzyć się w adapter do M42, i podpiąć przez niego do tych 'tulej' jakiś obiektyw M42, choćby i Heliosa. Nie poddawaj się wiec, tylko jeszcze odrobinę doinwestuj.

powodzenia,

Ebillok
16.11.10, 20:09
Są to te pierścienie: http://fotozakupy.pl/img/produkt/9297/750x500,pierscienie_posrednie_01.jpg

Pan od którego kupiłam mówi że używał E-510 i pierścienie te normalnie współgrały z 14-40 i 40-150mm również Heliosa z m42

Muminek
16.11.10, 20:39
Pierścienie te posiadają mocowanie na bagnet i wszystko gra. W opisie masz napisane że nie przenoszą automatyki, czyli wszystkie nastawy robisz ręcznie, ostrość również.

Ebillok
16.11.10, 20:41
Czyli teoretycznie wszystko powinno być dobrze?

Muminek
16.11.10, 20:46
Czyli teoretycznie wszystko powinno być dobrze?

Teoretycznie wszystko jest jak najlepiej, teraz tylko trochę praktyki, poeksperymentuj troszkę z obiektywami które posiadasz.

Ebillok
16.11.10, 21:21
Dziękuję bardzo za pomoc, zobaczymy jak to będzie ;')

Karol
17.11.10, 13:52
Czyli teoretycznie wszystko powinno być dobrze?

Niestety nie. O ile AF przy makro nie jest niezbędny, to konieczność przymknięcia przysłony obiektywów zwykle tak. Pierścienie w połączeniu z obiektywami, które posiadasz, tego nie umożliwiają, jak już wspomniał Sawa. Zdjęcia możesz robić, ale jesteś skazana na pełny otwór przysłony, a więc w praktyce bardzo małe głębie ostrości. W makrofotografii z reguły korzystnie jest znacznie przymknąć obiektyw, żeby uzyskać sensowną GO, czytaj - żeby przedmiot fotografowany był ostry. Użyteczność takich pierścieni sprowadza się jedynie do jakiś bardzo specyficznych sytuacji.

skow
24.11.10, 23:00
Niestety nie. O ile AF przy makro nie jest niezbędny

Może i AF nie jest niezbędny ale jakiekolwiek F już tak.

Bez zasilania i sterowania to w kitowych szkłach nawet nie ma MF.

Karol
24.11.10, 23:14
Może i AF nie jest niezbędny ale jakiekolwiek F już tak.

Bez zasilania i sterowania to w kitowych szkłach nawet nie ma MF.

I tak większym problemem jest niemożność przymknięcia obiektywu. W sumie zwykle jak robię makro obiektywem z MF to najczęściej i tak nie ostrzę pierścieniem ostrości, a metodą oddalania - przybliżania się do obiektu, więc brak AF/MF można obejść.

Millady
3.12.10, 13:53
Witam! Mam problem i gorąco liczę na Waszą pomoc.
Nie jestem zbyt zaawansowana w fotografii, tyle tylko, że zdjecia mi ładne wychodzą. Same, bez mojej zbytniej ingerencji :) Nie znam się na nazewnictwie obiektywów, którym operowaliście w tym wątkku, więc wyłoże sprawę na nowo.
Jekiś czas temu mój chłopak jęczał, że przydałby mu się obiektyw makro do Olympusa E-420. Wiem, że ma dwa inne (nie wiem, które to ich nazwy, więc przepiszę wszytko, co jest na nich napisane): Olympus digital 14-42mm 1:3.5-5.6 ED i Olympus digital 40-150mm 1:4-5.6 ED.
Nie mam pomysłu na świąteczny prezent, więc pomyślałam, że obiektyw nadałby się w sam raz. Tyle, że zupełnie nie wiem jaki i nie zna się na tych różnych parametrach.
Co do ceny, to nie mam pojęcia w jakich granicach można taki obiektyw nabyć, ale budżet mam ograniczony tak do 1000zł.
Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję! :)

bernard74
3.12.10, 13:56
Witam! Mam problem i gorąco liczę na Waszą pomoc.
Nie jestem zbyt zaawansowana w fotografii, tyle tylko, że zdjecia mi ładne wychodzą. Same, bez mojej zbytniej ingerencji :) Nie znam się na nazewnictwie obiektywów, którym operowaliście w tym wątkku, więc wyłoże sprawę na nowo.
Jekiś czas temu mój chłopak jęczał, że przydałby mu się obiektyw makro do Olympusa E-420. Wiem, że ma dwa inne (nie wiem, które to ich nazwy, więc przepiszę wszytko, co jest na nich napisane): Olympus digital 14-42mm 1:3.5-5.6 ED i Olympus digital 40-150mm 1:4-5.6 ED.
Nie mam pomysłu na świąteczny prezent, więc pomyślałam, że obiektyw nadałby się w sam raz. Tyle, że zupełnie nie wiem jaki i nie zna się na tych różnych parametrach.
Co do ceny, to nie mam pojęcia w jakich granicach można taki obiektyw nabyć, ale budżet mam ograniczony tak do 1000zł.
Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję! :)

Zuiko Digital 35mm do macro jak najbardziej sie nada - koszt jakies 0d 500 do 700 zł w zaleznosci jak sie uda na allegro lub gdzie indziej , nowy w sklepie jakies 650 zetów.
:)

Thomasso
3.12.10, 14:03
Zuiko Digital 35mm do macro jak najbardziej sie nada - koszt jakies 0d 500 do 700 zł w zaleznosci jak sie uda na allegro lub gdzie indziej , nowy w sklepie jakies 650 zetów.
:)


Kwestia jakie to makro robi najczesciej? Znaczy co foci? Jak robaczki to 35mm Macro mu sie nie nada, bo bedzie musial blisko podchodzic, a wtedy to nawet te malostrachliwe owady jednak sie oddala :/

Proponowalbym jednak raczej przynajmniej 50mm f2 MACRO no ale to zdecydowanie wiecej (za nowy) niz 1000 pln. Uzywany ewentualnie za jakies 1200-1400 moze udaloby sie wyhaczyc.

Niezaleznie.. moze dokupic do tego zooma 40-150 np. pierscien posredni EX-25 plus konwerter Raynoxa DCR-250?

Pozdrawiam
Tomek

bernard74
3.12.10, 14:11
Kwestia jakie to makro robi najczesciej? Znaczy co foci? Jak robaczki to 35mm Macro mu sie nie nada, bo bedzie musial blisko podchodzic, a wtedy to nawet te malostrachliwe owady jednak sie oddala :/

Proponowalbym jednak raczej przynajmniej 50mm f2 MACRO no ale to zdecydowanie wiecej (za nowy) niz 1000 pln. Uzywany ewentualnie za jakies 1200-1400 moze udaloby sie wyhaczyc.

Niezaleznie.. moze dokupic do tego zooma 40-150 np. pierscien posredni EX-25 plus konwerter Raynoxa DCR-250?

Pozdrawiam
Tomek


Budzet jest do 1000 zl , argument ze musi podejsc jest o tyle trafny co zludny ja wiele lat robilem zd 35 i musialem podchodzic , no chyba ze ktos che sobie siedziec i pic piwko a w miedzy czasie trzaskac robaczki,:wink:

Owszem zd 50 moze i by byla lepsza ale koszt to juz 1500-1700 nie nowe szkielko do 2000 noweczka a wiec 3 krotnie to co zd 35... trzeba sie troche poschylac by robaczki nalapac.
:grin::grin::grin:

NightCrawler
3.12.10, 14:15
Ew szukać okazji na sigmę 105 albo 150... :)

Thomasso
3.12.10, 14:53
Budzet jest do 1000 zl , argument ze musi podejsc jest o tyle trafny co zludny ja wiele lat robilem zd 35 i musialem podchodzic , no chyba ze ktos che sobie siedziec i pic piwko a w miedzy czasie trzaskac robaczki,:wink:

No tak. Mialem proponowac Sigme 150 Macro HSM, ale ona jednak drogawa troche. Z takim sprzetem daloby rady to piwo pic i strzelac foty :)
Jednak bede bronil tezy, ze z 35mm to musi do robala podejsc blisko i jest to niedogodnosc.
W zasadzie to nie wiemy co to za makro ma byc, wiec prosze pytajaca o odpowiedz to jakos sie ustosunkujemy konkretniej.

Abstrahujac to ja ciagle marze, ze pojawi sie w ZD 4/3 jeszcze szklo typu 90mm f2 (lub 2. 8 MACRO :) Plonne nadzieje :P


Owszem zd 50 moze i by byla lepsza ale koszt to juz 1500-1700 nie nowe szkielko do 2000 noweczka a wiec 3 krotnie to co zd 35... trzeba sie troche poschylac by robaczki nalapac.
:grin::grin::grin:

Eee tam ja swoja 50-tke kupilem za 1200 w mint-condition :P
No ok. to byla okazja... Ale mysle, ze za 1300 mozna juz cos trafic fajnego.

Mozna jeszcze rozwazyc np. zakup szkla manualnego do macro z systemu OM. Np slawnej 50-tki 3.5 plus instrumentarium do makro do tego (pierscienie posrednie OM) i sie pobawic. :)

Thomas

jagger
3.12.10, 16:52
kup mu 35 to dobre i tanie szkło. potem może sobie dokupić raynoxa i więcej nie potrzeba...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
ja 35-tką fotografowałem motyle i różne błonkoskrzydłe... zasada jest prosta, rano wstawać jak jeszcze jest chłodno, wtedy owady są niemrawe i spokojnie je podejdziesz. A i światło wtedy najlepsze. Kilka takich plenerów i człowiek nabiera wprawy oraz poznaje zachowania poszczególnych gatunków owadów i wszystko zaczyna być o wiele prostrze.

NightCrawler
3.12.10, 17:04
35 jest dobra... ale w wielu wypadkach niestety za krótka... :(

psl
3.12.10, 17:10
A z czasem, tak jak w moim przypadku, może się okazać, że samo podejście owada sprawia więcej satysfakcji niż same fotografowanie. Ja tak mogę błądzić za nimi godzinami ;-). A zdjęcia przeglądam w 10-20 minut.

bernard74
3.12.10, 17:12
A z czasem, tak jak w moim przypadku, może się okazać, że samo podejście owada sprawia więcej satysfakcji niż same fotografowanie. Ja tak mogę błądzić za nimi godzinami ;-). A zdjęcia przeglądam w 10-20 minut.

Wlasnie swiete slowa. :grin:

jagger
3.12.10, 17:12
A z czasem, tak jak w moim przypadku, może się okazać, że samo podejście owada sprawia więcej satysfakcji niż same fotografowanie. Ja tak mogę błądzić za nimi godzinami ;-). A zdjęcia przeglądam w 10-20 minut.
hehe mam dokładnie to samo... :-)

Sebu$
3.12.10, 17:28
A z czasem, tak jak w moim przypadku, może się okazać, że samo podejście owada sprawia więcej satysfakcji niż same fotografowanie. Ja tak mogę błądzić za nimi godzinami ;-). A zdjęcia przeglądam w 10-20 minut.


Wlasnie swiete slowa. :grin:


hehe mam dokładnie to samo... :-)

.... jak paparazzi normalnie ;)


.

henry1
3.12.10, 17:33
To się ociera o jakieś odchyły od ogólnie przyjętych norm :-( :-) :-)

nyny
3.12.10, 17:35
No zeby tak zgodnie w sejmie bylo....
35 to fajne szklo, na poczatek zeby zobaczyc z czym to sie je wystarczy.
Ale jak to pozniej bywa konczy sie na 150:))))))

pozdro

bernard74
3.12.10, 18:09
To się ociera o jakieś odchyły od ogólnie przyjętych norm :-( :-) :-)

to prawda.., teraz tylko na nogi zostalo sie leczyc bo na to wyzej za pozno. :grin:

Millady
3.12.10, 18:38
Dzięki za odpowiedzi. Skoro prawie wszyscy tak zgodnie radzicie, to chyba się przekonałam do 35mm.
Co do preferencji, to nie ma praoblemu z owadami, nie są priorytetem :) On jest raczej zapalonym amatorem, wystarczy coś do dużych zblizeń np. kwiatów lub innych małych obiektów.

Bodzip
3.12.10, 21:21
Ew szukać okazji na sigmę 105 albo 150... :)

nie ma takiej opcji w tych pieniądzach - w każdym razie nie widziałem :)
...
do 1000 zł poszukałbym na naszej forumowej giełdzie ZD 50. Piękny sprzęt i wart swoich pieniędzy.
a może by tak Heliosik + pierścionki ? - i robaczki i kwiatuszki :) -> 50 zł + 50 zł + 80 zł.
przykładzik:

bernard74
3.12.10, 21:28
łap okazje poki jest. :-)

http://allegro.pl/znakomity-olympus-zuiko-digital-ed-35-f-3-5-macro-i1350569651.html

Millady
4.12.10, 19:39
Dzięki wszystkim :)