PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilanie FL 36 R



majeczek78
16.05.10, 13:26
Witam. Szykuję się do zakupu FL 36R i mam pytanko dotyczące zasilania. Otóż wyczytałem ze lampa ta jest zasilana dwoma akumulatorkami AA. Czy to nie zamało? Na ile błysków to wystarczy? Nie mam żadnych doświadczeń z lampami wiec nie mam pojęcia jak się do tego ustosunkować.

NightCrawler
16.05.10, 13:42
Sama liczba błysków jest wg. mnie drugorzędna. Ale fakt, że czas potrzebny na wyzwolenie kolejnego błysku jest dłuższy niż w FL50 czy Metzie 48 jest problemem.
Aku jak padną możesz zawsze wymienić - ładowania lampy jednak nie przyspieszysz.

Moominek
16.05.10, 13:47
Za NightCrawler - ładowanie jest dość długie, jeżeli palisz na full (bądź ręcznie, bądź tak dobierze automat) - bardzo długie. Również pierwsze naładowanie po włączeniu trochę trwa (dobre kilka sekund, a jak baterie się ciut rozładują to i może z 5-7). Seria z dużą mocą odpada. Jeżeli masz czas między pstrykami, to problemu nie ma.

epicure
16.05.10, 14:02
Eneloopy skracają nieco czas ładowania kondensatorów.

NightCrawler
16.05.10, 15:03
Ale tylko nieco - co nie zmienia faktu, że 36 po prostu woooolno się ładuje.

majeczek78
18.05.10, 14:47
długo to znaczy ile sekund? To będzie moja pierwsza lampa wiec może doradzicie co wybrać? Nie jestem profesjonalistą i nie zarabiam na fotografii a zdjęcia robie dla siebie i swojego otoczenia. Wiec czy ten czas będzie mial duże znaczenie? Zastanawiałem się też nad Metzem 48 ale on nie posiada super FP

MartinP
18.05.10, 16:32
...Zastanawiałem się też nad Metzem 48 ale on nie posiada super FP
Może super FP nie posiada ale za to ma HSS :) Jeśli tylko finanse Ci na to pozwalają to Metz 48 będzie dla Ciebie wypasem. Nie myśl bierz Metza 48.

epicure
18.05.10, 19:18
długo to znaczy ile sekund?

Z moich obserwacji wynika, że około 7,5 s na Eneloopach i 10 s na zwykłych akumulatorach. W numerze 4/2009 Digital Foto Video był test lamp i tam zmierzyli czas ładowania się FL-36R na 9,1 s. Tyle, że to czas mierzony dla pełnego błysku, a z reguły potrzebna jest mniejsza moc, więc w większości przypadków ładuje się szybciej.


To będzie moja pierwsza lampa wiec może doradzicie co wybrać? Nie jestem profesjonalistą i nie zarabiam na fotografii a zdjęcia robie dla siebie i swojego otoczenia. Wiec czy ten czas będzie mial duże znaczenie?

Moim zdaniem to bez znaczenia. Jeśli zajmujesz się zawodowo reporterką i fotografujesz śluby w dużych, ciemnych kościołach, to szybka lampa o dużej liczbie przewodniej się przyda. Ale do użytku amatorskiego mocy pewnie Ci nie zabraknie, a jak sobie poczekasz kilka sekund między zdjęciami, to też Ci to wielkiej różnicy nie zrobi.

dominius
19.05.10, 08:06
Jeśli zależy Ci na szybkości ładowania to tu masz FL 36 na 4 baterie ;) http://www.google.pl/#hl=pl&q=fl-36&um=1&ie=UTF-8&tbo=u&tbs=vid:1&source=og&sa=N&tab=wv&fp=5b51e6380b557062 Szkoda tylko że nie ma jakiegoś schematu podłączenia albo instrukcji jak wykonać takie coś bo sam bym wypróbował.

gietrzy
10.10.10, 21:47
Od siebie dodam za kolegami, że czas między ładowań to jakiś koszmar. Różne lampki miałem (C i N), ale nie oszukujmy się: czas ładowania to tragedia! Dzięki epicure za radę - kupię eneloopy.
Tylko dziś wieczorem straciłem 3 megafajne kadry z fisza bo lampa się akurat ładowała... jest to o tyle dziwne, że fl-36r to przecież nowa konstrukcja.

grizz
10.10.10, 21:49
A są jakieś lampy z innych systemów, na 2 Aku, które ładują się zauważalnie szybciej?

p.s. jak Ci wolno to zawsze możesz podłączyć fl-50 z zestawem HS i masz wtredy błyskanie 5fps jak nie szybciej...

gietrzy
10.10.10, 21:59
A są jakieś lampy z innych systemów, na 2 Aku, które ładują się zauważalnie szybciej?

p.s. jak Ci wolno to zawsze możesz podłączyć fl-50 z zestawem HS i masz wtredy błyskanie 5fps jak nie szybciej...

Nie wiem, wiem natomiast, że moim zdaniem i sb-800 i 430/II są "w tym samym wymiarze" i są na 4 aku i zajeździć ich (ten sam typ pstrykania dzieci) nie mogłem.

lub inaczej: m/43 prosi się o nową konstrukcję w wymiarze 2/3 rozmiaru fl-36r, odchylana/przekręcana głowica z lepszym/innym balansem (cięższy tył nie przód lampy).

Na razie jedyną fajną opcją jest fl-20, ale nie za bardzo mam ochotę dzieciom walić w oczy jak mogę w sufit.

szamotl
10.10.10, 23:39
Jak masz więcej kasy to kup używaną FL-50R a jak nie to może faktycznie tego Metza 48 choć siła błysku będzie prawie taka sama jak FL-36 (ale nie wiem czy będzie szybsza), bo czas ładowania 36 może Cię wkurzać czasami oj może. Ja też zamówiłem eneloopy i sam sprawdzę czy są takie cud miód.

wojciech_gd
11.10.10, 00:09
Etam enloopy...im niższe napięcie tym dłużej się będzie ładować lampa:) najlepiej z aku żelowego jechać i cieszyć się szybkością / szczególnie przy stobingu:)

Darekw1967
11.10.10, 09:19
Od siebie dodam za kolegami, że czas między ładowań to jakiś koszmar. Różne lampki miałem (C i N), ale nie oszukujmy się: czas ładowania to tragedia! Dzięki epicure za radę - kupię eneloopy.
Tylko dziś wieczorem straciłem 3 megafajne kadry z fisza bo lampa się akurat ładowała... jest to o tyle dziwne, że fl-36r to przecież nowa konstrukcja.


Witam !

Podziekuj konstruktorom FL-36 i ich radosnej tworczosci...

Lampa z liczba przewodnia 36 potrzebuje energii i rozwiazanie na dwa ogniwa typu paluszek AA przy wiekszym foceniu to zarty ;)

Z zasilaniem ogniwami Eneloope jest nieco lepiej ale nie oszukujmy sie...
lampa potrzebuje energii a ma zaledwie dwa ogniwa i nic poza...
wiec trzeba czesto zmieniac komplety.

Zastananawialem sie nad wyprowadzeniem zasilania na zewnatrz
i podpiecie 4 x AA.



Pozdrawiam

kolba
11.10.10, 10:57
Ponad dwa lata temu też stałem przed wyborem zakupu lampy. Wówczas cena pomiędzy metzem 48 a FL36 nie była wielka a w zasadzie porównywalna. Wybrałem metza i nie żałuję. Mam dwoje małych dzieci, które nie chcą pozować szybkość ładowania lampy jest bezcenna. Teraz mam drugą FL 36 którą dostałem do e 30. W mojej ocenie jest gorszą lampą lecz podkreślam, jest to moje subiektywne odczucie, gdzie głównymi kryteriami oceny są moc lampy i szybkość ładowania. Zaletą FL są jej małe gabaryty.
Musisz sam ocenić choć jak si nie ma doświadczenia to ciężko ocenić co się przyda bardziej w przyszłości. jak masz małe dzieci, chcesz w przyszłości jakieś wesele popstrykać to bierz metza. Jak dużo się będziesz poruszać i lampę sporadycznie wykorzystywać to weź FLkę ( nie będzie zawadzać). A jak wszystkiego po trochu to maż niezły orzech do zgryzienia. Podkreślam, że moja wypowiedź jest oparta na moich kryteriach i doświadczeniach. Pewnie inni forumowicze mają inne zdanie i zapewne każdy z nas będzie miał rację.

MichalS
27.10.10, 19:52
Jeśli zależy Ci na szybkości ładowania to tu masz FL 36 na 4 baterie ;) http://www.google.pl/#hl=pl&q=fl-36&um=1&ie=UTF-8&tbo=u&tbs=vid:1&source=og&sa=N&tab=wv&fp=5b51e6380b557062 Szkoda tylko że nie ma jakiegoś schematu podłączenia albo instrukcji jak wykonać takie coś bo sam bym wypróbował.
Jest gdzieś schemat takiej modyfikacji?

henry1
27.10.10, 20:35
Jest gdzieś schemat takiej modyfikacji?

Musisz rozkręcić lampę . Przylutować do styków gniazda baterii przewody.
Wyprowadzić przewody na zewnatrz np.wiercąc otworek w obudowie.
Podłączyć do przewodów baterię składającą się z czterech baterii AA, połączonych
w sposób mieszany: dwie bat. szeregowo połączyć z takim drugim zestawem równolegle.
Powinno zwiększyć to wydajność prądową źródła zasilania, co przyśpieszy ładowanie.
Można też spróbować połączyć trzy sztuki AA szeregowo zwiększając napięcie baterii.
Z czterema też można spróbować ale już na własną odpowiedzialność.

Pzdr

Maro2
22.02.11, 15:59
Posiadam akurat nowe Pentagram Eternal 2000 - coś jak Eneloop.
Ladowanie FL-36R to ok 8 sek, a po 10 błyskach po sobie na full ładowało ok 9,8 sek.
Czy Eneloop'y skrócą czas ładowania? Warto kupować?
Ewentulanie co innego?
Żelowe? Co konkretnie by zmiesciło sie w obudowie?
Pozdrawiam:
esystem:

MicSzu
22.02.11, 16:23
Posiadam akurat nowe Pentagram Eternal 2000 - coś jak Eneloop.
Ladowanie FL-36R to ok 8 sek, a po 10 błyskach po sobie na full ładowało ok 9,8 sek.
Czy Eneloop'y skrócą czas ładowania? Warto kupować?
Ewentulanie co innego?
Żelowe? Co konkretnie by zmiesciło sie w obudowie?
Pozdrawiam:
esystem:

Jedynie wykonanie ''4ro paku'' z baterii ( opisany gdzieś na forum, wystarczy poszukać )... choc przy takim traktowaniu jak piszesz usmazysz lampe momentalnie;)


Pozdro i więcej zdrowego rozsądku.

Maro2
22.02.11, 16:32
W instrukcji dojrzałem, że można używać zestawu baterii litowych (typ CR-V3) (Olympus LB-01).
Czy ktoś może używał i z jakim skutkiem?
Dojrzałem też na aledrogo nowość eneloopy xx poj. 2500.
Co będzie najszybciej ładować FL-36R?
Pozdrawiam.

Maro2
25.02.11, 16:31
Napiszę do czego doszedłem po zgłębieniu tematu. Może komuś się przyda.

W instrukcji jest napisane, że można używać baterii CR-V3. Ale są też akumulatorki CR-V3 i zamienniki KLIC-8000.
Miałem możliwość pożyczenia KLIC-8000. Na akumulatorku jest napisane napiecie 3,7V.
Zmierzyłem napięcie naładowanego - 4,2V. Na wielkość jest idealny, natomiast w KLIC-8000 "plus" jest w innym miejscu - na środku.
Można by było "pokombinować" z podłączeniem, ale nie zdecydowałem się bo jednak obawiałem się zbyt dużego napięcia. Powinno byc 2 x 1,5V czyli 3V, a tu 4,2V.
Doczytałem też na dpreview, że i tak ludziom nie działało. Powodem podobno jest zabezpieczenie w akumulatorach Li-ion przed poborem dużych prądów. Pobór dużych prądów w tego typu akumulatorach grozi wybuchem.

Co do akumulatorków paluszkowych to faworytem jest Eneloop 2000, ale
Znalazłem test szybkości ładowania lampy Vivitar, w któwym akumulator PowerGenix NiZn 1,6V jest o około 1/3 czasu szybszy niż Eneloop 2000.
Był też testowany aku Sanyo 2700 i był minimalnie szybszy od Eneloop'a 2000. Myślę więc, że w przypadku Eneloop'a XX 2500 będzie podobnie, a cena jest dwukrotnie wyższa niż eneloopa 2000, więc nie ma sensu przepłacać.


http://www.youtube.com/watch?v=v54CN6pB2uA&feature=player_embedded"]http://www.youtube.com/watch?v=v54CN6pB2uA&feature=player_embedded

Ciekawe czym ładuje się PowerGenix NiZn 1,6V.

Meister
25.02.11, 19:37
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1478305.html
Amazon.com: PowerGenix ZR-PGX1HRAA-4B 1 Hour Quick Charger with 4 AA 1.6v NiZn Rechargeable Batteries: Electronics@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/51xdqUM7WcL.@@AMEPARAM@@51xdqUM7WcL (http://www.amazon.com/PowerGenix-ZR-PGX1HRAA-4B-Charger-Rechargeable-Batteries/dp/B0029NZVZ0)
http://pl.engadget.com/2009/11/09/niklowo-cynkowe-akumulatorki-powergenix-nizn-robia-swietne-wraze/ itd.

Arni2003
11.04.11, 22:52
Ja do swojej lampy używam właśnie tych nowych i mocniejszych ENELOOP'ów 2500 i nie narzekam. Nie fotografuję na ślubach, tylko najczęściej w domu, "strzelając" w sufit. Nie wykorzystują pełnej mocy lampy więc nie muszę długo czekać na jej gotowość. Wcześniej używałem aku DURACEL 1700 i czekanie było trochę denerwujące.

dominius
12.04.11, 19:31
a ja polecam "SANYO" 2700 Ni-MH. Wkładam je zarówno do FL-36 jak i do gripa razem z E-30 zamiast HL-M1(baterii) . U mnie w obydwu przypadkach akumulatorki trzymają mocno.