PDA

Zobacz pełną wersję : e3 / e30 jako korpus reporterski?



tatomarcela
12.05.10, 23:31
Witam. filozofia Olympusa bardzo mi odpowiada - zamiast bezsensownego wyścigu na megapiksele skupiają się na robieniu solidnych aparatów i obiektywów. Jednak czy ograniczenia wynikające z matrycy 4/3 nie są zbyt duże jeśli chodzi o fotografię reporterską - śluby, eventy, szeroko rozumiana reporterka. Wiem że w tej dziedzinie rządzą Nikon D3 i Canon 1D jednak to kosmiczne pieniądze. A w ogóle to Olympus jakoś bardziej mnie pociąga - tylko czy się sprawdzi?Niestety nie znam nikogo kto by używał w tych celach systemu Olympusa.

Dzięki za podpowiedzi.

HrabiaMiod
13.05.10, 00:02
Na forum jest kilka osób, które robią tym śluby, czy reporterkę. Głównym problemem może być kwestia braku dobrego, wysokiego ISO. Na pewno to świetny sprzęt, zależy na ile profesjonalnie się tym zajmujesz. Jak żyjesz z tego, to daj sobie spokój i kup Canona albo Nikona z pro szklarnią - jeśli jesteś pasjonatem, e30/e3 dadzą Ci mnóstwo radości.

dobas
13.05.10, 02:29
Dokładnie się zgadzam z przedmówcą.
Aparat jes dobry - w przypadku E3 szczellny solidny pancerny...
Minusem w reporterce z całą pewnością będzie ISO.

nie poszalejesz na wysokich czułościach.

Jeśli chcesz robić zdjęcia dla jakiejś agencji też weź pod uwage fakt, że łatwiej bedzie Ci pozyczyć agencyjną lampę lub obiektyw pasującą do Canona czy Nikona niż do Esystemu.

Jeśli jednak chcesz być samowystarczalny - ten problem Cie nie dotyka.

Generalnie - widziałem nie jeden przyzwoity reportaż zrobiony E3 a nawet E1 :)

http://www.mortenhvaal.com/ :)

irek50
13.05.10, 08:25
Przy E3/E30 są plusy dodatnie i ujemne :) --Mnie to wystarcza, bo zawsze robiłem śluby analogiem na ISO200 --Tutaj wyżej ISO800 nie podskoczysz --pozdrawiam

piotrek204
13.05.10, 08:48
Wiem że w tej dziedzinie rządzą Nikon D3 i Canon 1D jednak to kosmiczne pieniądze.

Ja tylko podpowiem ze uzywany 1dmkII kosztuje podobnie jak e-3.

romek1967
13.05.10, 09:01
Ja tylko podpowiem ze uzywany 1dmkII kosztuje podobnie jak e-3.

Jeśli mówisz o tym na allegro z ponad 200 000 klapnięć to szacun ;)

Darekw1967
13.05.10, 09:04
Przy E3/E30 są plusy dodatnie i ujemne :) --Mnie to wystarcza, bo zawsze robiłem śluby analogiem na ISO200 --Tutaj wyżej ISO800 nie podskoczysz --pozdrawiam

Witam !

E-620 + FL36 + jasne szklo (f 2.8) wypadalo mi... na salach
400 ISO i wiecej...

Trafialo mi sie tez robic na 800 ISO z lampa.

Patrzac na puszki E3/E30 i na obecne rozwiazania konkurencji mozna dojsc do wniosku ,ze przykladowo taki smieszny Pentax K-x, ktory jest malym i prostym aparatem skierowanym dla poczatkujacego amatora jest w stanie
wymienione puszki Olka technicznie obskoczyc.

1. Niskie szumy na wysokim ISO
2. Szybka migawka
3. Sprawny AF
4. Szeroki zakres DR
5. Filmowanie HD
6. Niska cena za zestaw !!!

Wystarczy poczytac recenzje.

http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.1768-pentax_k-x

Albo tutaj:

http://www.fotomaniak.pl/10107/pentax-k-x-niespodziewanie-dobra-lustrzanka/




Pozdrawiam

S4INT
13.05.10, 09:06
Używane D300 z niewielkimi przebiegami (~20k) chodzą w granicach 3000-3500zł...

piotrek204
13.05.10, 09:16
Jeśli mówisz o tym na allegro z ponad 200 000 klapnięć to szacun ;)

Terz wyszukiwarka zakonczonych aukcji na allegro szwankuje ale za 3kPLN mozna znalezc puszki z rozsadniejszymi przebiegami :)

http://www.allegro.pl/item985742175_canon_1d_mark_ii_przebieg_100_tys_la dny_stan.html
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1030518891

200-tys dla tej puszki to nie jest koniec zycia :grin:

hades
13.05.10, 10:35
Ale się rozpisaliście. Nasz nowy forumowicz jeszcze nie zdążył odpowiedzieć na pytanie postawione przez Hrabiego:


Na pewno to świetny sprzęt, zależy na ile profesjonalnie się tym zajmujesz. Jak żyjesz z tego, to daj sobie spokój i kup Canona albo Nikona z pro szklarnią - jeśli jesteś pasjonatem, e30/e3 dadzą Ci mnóstwo radości.

Myślę, że po jego odpowiedzi będzie można cokolwiek polecić. Bo jak to zwykle bywa, będziemy polecać armatę do zestrzelenia muchy.

Przy okazji, dlaczego w zestawieniu znalazła się dość stara konstrukcja jaką jest 1DmkII? Czy to jedno z "zachowań stadnych"? Hasło "reportaż" wywołuje odpowiedź "canon" i to w dodatku jedna ze starszych konstrukcji? Trochę zdrowego rozsądku.

kowal73
13.05.10, 11:05
Hades "kolega który żyje z tego" na pewno nie zada takiego pytania więc odpowiedzi mogą pomóc :D.

S4INT
13.05.10, 11:22
Hasło "reportaż" wywołuje odpowiedź "canon"

To się już trochę zdewaluowało...

hades
13.05.10, 11:53
Kowal, a jak ktoś chce dopiero wejść w ten temat? Znam, bo fotografuje z nimi przy różnych okazjach, takich co żyją z tego (media lokalne) i niewiedzą czego używają (ponad to co jest napisane na korpusie nad obiektywem). Przy wyborach kierowali się tym czego używają ich koledzy z bardziej znanych redakcji lub co było zbliżone do topowych puszek, a było w ich finansowym zasięgu w danej chwili. Czasami nie są świadomi tego, że jest "bardziej używalne ISO" albo, że mają "aparat z cropem". Robią zdjęcia póki aparat "żyje" i ktoś chce im za to zapłacić.

KaarooL
13.05.10, 12:35
OLYMPUS ma świetne szkła reporterskie (14-54, 12-60, 11-22) i... fatalne matryce w swoich aparatach. ISO powyżej 1000 jest koszmarne a przepalanie jasnych elementów praktycznie kładzie zdjęcia. Można z tym walczyć uzyskując niezły DR, ale czy warto się męczyć? W kwestii obrazowania świat poszedł do przodu w ciągu 3 ostatnich lat.

Poza tym E-System nie zasypie nas już chyba puszkami "reporterskimi"...

Darekw1967
13.05.10, 18:32
OLYMPUS ma świetne szkła reporterskie (14-54, 12-60, 11-22) i... fatalne matryce w swoich aparatach. ISO powyżej 1000 jest koszmarne a przepalanie jasnych elementów praktycznie kładzie zdjęcia. Można z tym walczyć uzyskując niezły DR, ale czy warto się męczyć? W kwestii obrazowania świat poszedł do przodu w ciągu 3 ostatnich lat.

Poza tym E-System nie zasypie nas już chyba puszkami "reporterskimi"...

Witam !

Po mimo, ze WIEM... co ma konkurencja lubie robic
zdjecia swoim E-620 i do moich amatorskich celow ten sprzet
pieknie sie sprawda.

Przy okazji warto zobaczyc

http://www.pbase.com/cameras/olympus/e_520

ludzie w tej galerii umiescili swoich okolo 27 tys zdjec dla E-520

http://www.pbase.com/cameras/olympus/evolt_e_510

40 tys zdjec dla E-510

Trudno powiedziec, ze Olki sa az tak kiepske jezeli ludzie tym
robia wiele zdjec z kazdej tematyki i jakos da sie sie tym cieszyc ;)

Gdy mialem E-410 to dzieki temu, ze aparat ma mniejszy DR
nauczylem sie lepiej mierzyc swiatlo i precyzyjniej dopasowywalem
korekty na dany kadr aby bylo wzorcowo naswietlone.

Bylo przy E-410 ciezej niz u innych ale czy to oznacza, ze stacilem na tym cos ? Mysle, ze sie lepiej czegos nauczylem...

Pozdrawiam

Eddie
13.05.10, 18:48
Darekw1967, autor wątku nie pyta czym można robić zdjęcia, tylko czy konkretne modele nadają się do określonej roboty - mierząc dzisiejszą miarą, rzecz jasna.

piotrek204
13.05.10, 20:40
Przy okazji, dlaczego w zestawieniu znalazła się dość stara konstrukcja jaką jest 1DmkII? Czy to jedno z "zachowań stadnych"? Hasło "reportaż" wywołuje odpowiedź "canon" i to w dodatku jedna ze starszych konstrukcji? Trochę zdrowego rozsądku.

Pytajacy powiedzial ze 1D sa za kosmiczne pieniadze, wiec jako pierwszy poruszyl ten temat.
Ta stara konstrukcja nadal jest bardziej zaawansowana od topowej puszki 4/3 czyli E-3.....

Amigo!
13.05.10, 21:30
Coś mi się zdaje, że trollowi udała się kolejna prowokacja...

irek50
13.05.10, 21:36
Coś mi się zdaje, że trollowi udała się kolejna prowokacja...
--------
Też dałem się podejść --proponuję stworzenie wyróżnionego wątku wyłącznie z listą TROLLI :)

tatomarcela
13.05.10, 23:02
Witam
dzięki za odpowiedzi.

Nie jestem trollem ;)

reporterką zamierzam zająć się jako dodatkowym źródłem dochodu. Do tej pory fotografuję na negatywach sprzętem nikon, jednak pora się zdigitalizować ;)
dlaczego Olympus - ze względu na dobre szkła i ciekawe korpusy. Niestety niepokoją mnie matryce systemu 4/3...cóż po Waszych wypowiedziach chyba nie zdecyduję się na olympusa - ma to być sprzęt raczej profesjonalny niż amatorski. Pozostanie więc chyba jakiś niepełnoklatkowy canon albo może pentax k7 (nikona odrzucam kategorycznie:nikonbe:).

Dzięki za szczere wypowiedzi.

irek50
13.05.10, 23:13
Witam
dzięki za odpowiedzi.

Nie jestem trollem ;)

reporterką zamierzam zająć się jako dodatkowym źródłem dochodu. Do tej pory fotografuję na negatywach sprzętem nikon, jednak pora się zdigitalizować ;)
dlaczego Olympus - ze względu na dobre szkła i ciekawe korpusy. Niestety niepokoją mnie matryce systemu 4/3...cóż po Waszych wypowiedziach chyba nie zdecyduję się na olympusa - ma to być sprzęt raczej profesjonalny niż amatorski. Pozostanie więc chyba jakiś niepełnoklatkowy canon albo może pentax k7 (nikona odrzucam kategorycznie:nikonbe:).

Dzięki za szczere wypowiedzi.
--------
Wątpię w Twoją szczerość --może trollem nie jesteś , ale agentem Canona na pewno :)--pozdrówka