PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki program do obróbki RAW



dziulas
29.04.10, 20:12
Witam wszystkich serdecznie. Jestem tu nowy. Właśnie zakupiłem E-PL1 i mam problem. Do tej pory, fotografując Nikonami, wywoływałem RAWy w programie Photoshop Elements 6. Niestety program ten nie akceptuje plików z Olego E-PL1. Czy ktoś wie, czy jest możliwość zaktualizowania PE6 tak by widział pliki z Pen'a? Czy pozostaje mi inny (jaki?) program do obróbki RAW?

NightCrawler
29.04.10, 21:08
Nie wiem czy PE6 czyta DNG ale jest programik, który konwertuje RAW'y do DNG (poszukaj na forum - wielokrotnie było to wałkowane).

Tutaj więcej info:
http://www.adobe.com/pl/products/dng/

dziulas
29.04.10, 22:26
Nie wiem czy PE6 czyta DNG ale jest programik, który konwertuje RAW'y do DNG (poszukaj na forum - wielokrotnie było to wałkowane).

Tutaj więcej info:
http://www.adobe.com/pl/products/dng/


Ściągnąłem ten programik ale nie bardzo wiem jak on może mi pomóc w moim problemie. Photoshop Elements 6 nadal nie otwiera plików z PEN'a z rozszerzeniem .orf. Zdaje się, że PE6 nie da się zaktualizować tak by czytał RAW'y z E-PL1.

dziobolek
29.04.10, 23:04
Pliki po konwersji powinny mieć rozszerzenie .dng a nie .orf

NightCrawler
29.04.10, 23:18
Ściągnąłem ten programik ale nie bardzo wiem jak on może mi pomóc w moim problemie. Photoshop Elements 6 nadal nie otwiera plików z PEN'a z rozszerzeniem .orf. Zdaje się, że PE6 nie da się zaktualizować tak by czytał RAW'y z E-PL1.

Bo orfa nie otworzy. Ten program konwertuje orfa do DNG a ten format PE6 otwiera. Gdybyś tylko przeczytał to co PODANO CI NA TACY (STRONĘ) to byś wiedział.

tommyXTM
30.04.10, 12:27
Adobe DNG Converter i Adobe Camera RAW (czyli plugin Photoshopa do RAW-ów) jeszcze nie supportują tego PEN-a. Trzeba na update poczekać.
Na razie możesz ściągnąć program Olympusa - Master 2.

epicure
30.04.10, 20:48
Najlepszy jest najprostszy sposób - darmowy RawTherapee, do ściągnięcia tutaj: http://www.rawtherapee.com/?mitem=3&artid=45. Tylko koniecznie w wersji 2.4.1, bo 3.0 nie jest jeszcze dopracowana do końca.

technik219
30.04.10, 20:56
Jeśli do RAWów Olympusa to TYLKO OM2 albo OS2.

kris70
30.04.10, 22:07
Najlepszy jest najprostszy sposób - darmowy RawTherapee, do ściągnięcia tutaj: http://www.rawtherapee.com/?mitem=3&artid=45. Tylko koniecznie w wersji 2.4.1, bo 3.0 nie jest jeszcze dopracowana do końca.

Wielokrotnie próbowałem go instalować ale zawsze gdy otwierałem już jakiś katalog ze zdjęciami to wyskakiwał raport o błędach.

technik219
30.04.10, 22:16
Wielokrotnie próbowałem go instalować ale zawsze gdy otwierałem już jakiś katalog ze zdjęciami to wyskakiwał raport o błędach.
No właśnie! Ale ciekawa rzecz, że nie zawsze się tak robi, a najczęściej z plikami Olympusa. Pliki Canona i Nikona otwierają się normalnie.

And.N
1.05.10, 21:22
Nie wiem czy w czymś pomogę, mój PE6 czyta rawy z rozszerzeniem orf. np. z E520 (także najważniejsze dla mnie czyta pliki RW2 z G1), nie wiem czy odczyta z E-PL1 (nie posiadam rawa z tego aparatu). Wcześniej też żadnych orf. nie czytał, uaktualniałem Adobe Camera RAW do wersji 5.4 Obecnie jest wersja 5.7 ale jest kompatybilna tylko z PE8 (próbowałem) Uaktualnienie polega na ściągnięciu Adobe Camera RAW 5.4, później rozpakować (zip) i podmienić plik Camera Raw.8bi, ścieżka to tam gdzie zainstalowany PE6 np. C:\Program Files\Photoshop Elements 6\Plug-Ins\File Formats.

faktory
2.05.10, 01:54
Adobe DNG Converter i Adobe Camera RAW (czyli plugin Photoshopa do RAW-ów) jeszcze nie supportują tego PEN-a. Trzeba na update poczekać.
Na razie możesz ściągnąć program Olympusa - Master 2.

E-PL1 jest obsługiwany w ostatniej aktualizacji Adobe Camera RAW (wersja 5.7 z 21 kwietnia). Jedynie Apple się ociąga jak zawsze z aktualizacją i Aperture 3 leży u mnie odłogiem w temacie E-PL1.

Adamss68
2.05.10, 10:34
Faststone Image Viwer-jest za free,oczywiście to nie PS,
ale zdjęcia powinieneś zobaczyc.

dziobolek
2.05.10, 20:06
Faststone Image Viwer-jest za free,oczywiście to nie PS,
ale zdjęcia powinieneś zobaczyc.

Chodzi o program do obróbki RAW, nie do oglądania.

Adamss68
2.05.10, 20:55
W pełnej wrsji,będą RAW-DNG

tommyXTM
14.05.10, 11:08
Jest już support PL-1 przez Adobe.

http://labs.adobe.com/wiki/index.php/Camera_Raw_6.1

helmuth
14.05.10, 12:22
A nie prościej ORF-y z Olka wołać w olkowym, darmowym :!: Olympus Viewer 2?

Iwo
14.05.10, 12:39
Rawtherapee + Gimp i grrra gitarrra.

Dziadek
14.05.10, 12:50
A nie prościej ORF-y z Olka wołać w olkowym, darmowym :!: Olympus Viewer 2?

Do PL1 dają tylko program jb :(

epicure
14.05.10, 12:55
A nie prościej ORF-y z Olka wołać w olkowym, darmowym :!: Olympus Viewer 2?

Pewnie prościej, ale nie lepiej. Bardzo ograniczone możliwości ma ten Olkowy soft.

Eddie
14.05.10, 13:19
Pewnie prościej, ale nie lepiej. Bardzo ograniczone możliwości ma ten Olkowy soft.

Co Cię tam ogranicza i który z gratisowych programów daje więcej lub lepiej?

epicure
14.05.10, 14:02
Nie ma możliwości ratowania przepałów - dla mnie najważniejszej rzeczy, jaką można zrobić z rawami. Przed chwilą wywołałem sobie rawa w OV i RT - z tego drugiego cały przepał uratowany, a w OV przejarane tak samo, jak w jpegu.

helmuth
14.05.10, 14:04
Bardzo ograniczone możliwości ma ten Olkowy soft.Jakie?
Ja mówię o wywołaniu ORF-ów a do dalszej obróbki- darmowy Gimp .
Nie wierzę w programy, które robią wszystko. Kiedyś, ktoś powiedział: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego"Często się przekonuje, że miał rację.

Eddie
14.05.10, 14:18
Owszem, RT pozwala na ratowanie przepałów, przynajmniej w jakimś stopniu. Osobiście jednak nie mogę powiedzieć, żeby to było bezbłędne. Mówiąc inaczej, da się bez tego żyć.
A nie da się ukryć, że z olkowego softu zdjęcia wyglądają zdecydowanie najlepiej.

epicure
14.05.10, 14:30
Z Olkowego softu zdjęcia wyglądają jak jpegi. Nie ma tam płynnej regulacji poziomu wyostrzania i odszumiania, tylko kilka zdefiniowanych ustawień, odpowiadających tym z menu aparatu. Ustawienie ich na najniższy poziom wcale nie oznacza ich wyłączenia, co utrudnia dalszą obróbkę. Ale te przepały denerwują mnie najbardziej. Mam jednego rawa z wnętrza mieszkania, z oknem w kadrze. Na pliku z RT już na ustawieniach neutralnych widać w oknie żaluzje, a nawet szczegóły za oknem. Bawiąc się suwakami (których w OV nawet nie ma), można wyciągnąć jeszcze odrobinę więcej. Z softu Olka wychodzi jedna biała plama i niewiele da się z nią zrobić. Wieczorem zamieszczę przykładowe fotki.

Wieprz
14.05.10, 15:16
Nie ma tam płynnej regulacji poziomu wyostrzania

Już jest. Troszkę dalej niż to wyostrzanie "aparatowe".

helmuth
14.05.10, 16:34
Tak to wygląda:

epicure
14.05.10, 22:28
Tak to wygląda:

Ja wiem, jak wygląda. Tyle, że tam jest "zero", a i tak wyostrza.

blair7
28.06.10, 12:45
Co zrobic zeby photoshop cs3 otwieral rawy z e-520?

heyahero
28.06.10, 14:59
Co zrobic zeby photoshop cs3 otwieral rawy z e-520?

Poszukaj Adobe Camera Raw z "ostatnim numerkiem" dla CS3.

blair7
28.06.10, 15:27
Wersja 4,5 pasuje do CS3

heyahero
28.06.10, 16:06
Wersja 4,5 pasuje do CS3

To "nie kaman" osochosi. Może chodzi o klik prawym, otwórz za pomocą... i wybór programu?? A może Bridge się popsuł?

blair7
28.06.10, 16:38
Chodzi mi o to ze czekajac na odpowiedz na forum, zaczolem testowac poszczegolne wersje CR i trafilem, na 4,5, bo wyzsza (czyli chyba 5,1) nie dziala z cs3

heyahero
28.06.10, 18:06
Chodzi mi o to ze czekajac na odpowiedz na forum, zaczolem testowac poszczegolne wersje CR i trafilem, na 4,5, bo wyzsza (czyli chyba 5,1) nie dziala z cs3

Ano, taka polityka firmy Adobe, Panocku. Kupujesz nowszą puszkę, to i CS musi mieć wyższy numerek :/

blair7
28.06.10, 21:20
predzej polityka producentow puszek, bo to oni pewnie musza cos zmieniac skoro starszy CR nie pasi do nowego korpusu

lukasz3k
30.06.10, 11:52
predzej polityka producentow puszek, bo to oni pewnie musza cos zmieniac skoro starszy CR nie pasi do nowego korpusu

Przedmowca ma racje. Adobe specjalnie tak robi. Pewnie szukaja wszelkich sposobow aby zwiekszyc sprzedaz nowych wersji CS`a. W zalaczniku dowod.

blair7
30.06.10, 12:52
W kazdym razie CS3+CR 4,5=E-520

faktory
3.08.10, 14:39
W końcu Apple wypuściło aktualizację Digital Camera RAW 3.3 z obsługą E-PL1.

http://support.apple.com/kb/DL1072