PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrzenie przy adapterze M42



grafzero
28.04.10, 10:27
Witam
Niedawno zakupiłem adapter do obiektywów M42. Zdawałem sobie sprawę, że może być problem z łapaniem ostrości ale...
No właśnie, przy Heliosie 44 M jest jeszcze w miarę. Sporo zdjęć trafiam i myślę że to kwestia wprawy, żebym się tego nauczył. Problem pojawia się natomiast przy obiektywie Mir 1b. Ponoć to obiektyw do krajobrazów (przynajmniej tak wyczytałem w sieci). Niestety albo ja coś robię nie tak, albo sam już nie wiem. Ostrzenie ustawione było na nieskończoność, blok wyszedł jeszcze w miarę ale to co sie znajduje po bokach kadru już fatalnie. Czy to normalne przy tym obiektywie, czy to wina adaptera, czy moja ?? Efekty są nastepujące:

dudzio
28.04.10, 12:01
Mir 1b podobno daje koszmar własnie po rogach, a ostry jest tylko w centrum kadru.
Co do ostrzenia z M42 to posiadam taki adapter z dandelionem i bardzo często adapter sygnalizuje nie to co chcę by było ostre. Zwłaszcza jak masz obiektyw ze światłem 1.4 gdzie jest bardzo płytka GO. Ja przestawiam aparat w manualne ostrzenie i ostrze przez opcję powiększenia kadru na LCD.
Kolejna sprawa to ustawiaenie ostrości na obiektywie na nieskończoność. Bardzo często się zdarza, że obiektyw nie ostrzy. Czasem trzeba minimalnie cofnąć pierścień by nieskończoność ustawić.

grafzero
28.04.10, 13:41
Bardzo dziękuję za rady, szkoda z tym mirem bo jakoś do mnie przemawiał ten obiektyw :P
Z tym ostrzeniem przez opcję powiększenia to po prostu chodzi o to zmianę na wyświetlaczu i dalej już ostrzenie ręczne tak?? (pytam bo nie do końca zrozumiałem :) )

dudzio
28.04.10, 13:50
Olki mają taką fajną opcję powiększania kadrowanego obszaru na LCD x7 i x10 raza. Ja robię tak, że wędruje sobie tym małym zielonym prostokącikiem w punkt kadru na który ostrzę, powiększam go a potem kręcę pierścieniem na obiektywie tak by złapać ostrość.

Adamss68
28.04.10, 14:29
Chodzi o płytką głębię ostrości,budynek wyszedł Ci ostry,natomiast to co poza głębią nieostro.Masz rozmyte tło z tyłu,oraz z przodu( front bokeh ).Cały urok szkieł manualnych:grin:.

grafzero
8.05.10, 09:34
Dudzio dzięki za radę bardzo się przydała :]
Jednak dochodzę do wniosku, że w przypadku szkieł na M42 sens mają tylko te portretowe, no chyba że jest jakieś w miarę szerokie i dobre o którym nie wiem :]

Kasza
8.05.10, 10:46
Mam to samo z szerokim M42. Potwierdzenie ostrości się myli moim zdaniem. Przy tele jest lepiej mimo tego że ciemniej.

cissic
8.05.10, 14:35
Dudzio dzięki za radę bardzo się przydała :]
Jednak dochodzę do wniosku, że w przypadku szkieł na M42 sens mają tylko te portretowe, no chyba że jest jakieś w miarę szerokie i dobre o którym nie wiem :]

mam Sonnara 135mm f/3.5 i tak jak dudzio (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8056) kozystam z LiveView. niestety w mocnym swietle ekranik olympusa niestety nie zdaje egzaminu, dlatego kupilem sobie konwerter 1,35x: http://allegro.pl/item1032313180_nowosc_konwerter_1_35x_na_wizjer_mu szla_oczna.html
jak dla mnie zalatwia sprawe z ostrzeniem na manualu. pozdro