PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalanie zdalne FL'ki



Magus
14.02.07, 16:12
Witam. Potrzebuję wyzwalać w plenerze (w domu na fotcelach jadę) fl-36 zamocowaną na statywie z parasolką - w manualu chcę oczywiście to robić.

Potrzebuję czegoś albo jak to ze zdjęcia poniżej, tylko dłuższego (ok 3,5 metra minimum)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.foto-net.pl/sklep/obrazki/fl-cb05_d.jpg)

Ewentualnie czegoś co w E-1 mogę podłączyć do gniazdka synchronizacji a w FL-36 do gorącej stopki.

Fotocele odpadają ze względu na to, ze w mocnym świetle nie zdają egzaminu.

Macie jakieś pomysły??????????????????????????????????????????

Jack
14.02.07, 17:14
Jeżeli manual lampy Ci wystarczy, to jest taki starożytny patent - adapter do gniazda synchro, np. HAMA Hotshoe Adapter 2, nr kat. 6952 (cena ok. 40,- zetów), czyli sanki z kabelkiem do gniazda synchro w aparacie. Kabelek adaptera jest krótki, ale przedłużacz kupisz na najbliższej giełdzie foto.
Jack

siwyjohn
14.02.07, 17:28
A może bezprzewodowo radiówką? Do studia też przydatne jak się lata z aparatem. Jeśli nie potrzebujesz TTL to taki układ jest banalny w wykonaniu i powinien być taniutki.

Magus
14.02.07, 19:13
Jack - ratujesz mi życie, powiedz gdzie mogę to ustrojstwo nabyć? i przedłużacz?
Ja mieszkam w dziurze i wszystko muszę przez neta kupować.

siwyjohn - jak prosty?

siwyjohn
14.02.07, 22:20
siwyjohn - jak prosty?
Bardzo prosty :)
Tu masz gotowca do kupienia:
http://allegro.pl/item163136166_bezprzewodowy_wyzwalacz_radiowy_lamp _studyjnych_4k.html

A jeżeli znasz choć trochę się na łączeniu kabelków to możesz przerobić proaktycznie dowolne zdalne sterownie z kanałem on/off na coś takiego. Jako źródło może posłużyć np. jakiś samochodzik. Zazwyczaj żadnych wielkich przeróbek dokonywać nie trzeba. Jak się uprzesz i kupisz większe autko (albo czołg) to możesz zamontować mu lampę na dachu i mieć ruchomą platformę oświetleniową :mrgreen:

Jack
14.02.07, 22:28
... Tu masz gotowca do kupienia...Jeszcze trzeba troche pomajsterkować. Odbiornik w tym gotowcu dopina się do lampy błyskowej dżekiem, a w przypadku Magusa, odbiornik trzeba dopiąć do lampy przez gorąca stopkę :D
Jack

Jeronimo
15.02.07, 01:20
no to sie podczepie z moim pytaniem tutaj ;-)

mam
- e300 (nie E1, wiec nie mam wyjscia synchro)
- FL-50
- kostke synchro (firmy Hama (http://www.hama.pl/products/big/0006951.jpg), taka zwykla z allegro)

Poprzez kostke synchro wyzwalam studyjnego chiczyka i wszystko gra. Chcialbym wyzwolic lampe FL-50 ze stopki i jednoczesnie lampe studyjne (fotocela odpada). Myslalem ze na kostke hama poprostu zaloze FL-50 jednak nie wchodzi (no chyba ze mam to na maxa wcisnac :? ).
A moze poprostu mozna kupic jakies lepsze kostki synchro na ktore wchodza lampy dedykowane. Ktos ma z tym doswiadczenie... HELP!

pozdrawiam

djus
15.02.07, 01:35
Tutaj na tej stronie jest kostka synchro. Nie wiem czy to ta HAMA :)

http://www.fotoserwis.lublin.pl/sklep/akces/sklep_ak.htm

Ale wydaje mi się że powinno działać :)

siwyjohn
15.02.07, 01:37
... Tu masz gotowca do kupienia...Jeszcze trzeba troche pomajsterkować. Odbiornik w tym gotowcu dopina się do lampy błyskowej dżekiem, a w przypadku Magusa, odbiornik trzeba dopiąć do lampy przez gorąca stopkę :D
Jack
To już szczegół nie trudny w realizacji :)

Magus
15.02.07, 10:09
Pytanie:
ta fotocela Hama http://allegro.pl/item165133054_hama_fotocela_wyzwalacz_lampy_blysko wej_f_vat_.html

Ma wejście na kabelek synchro, jaki kabelek synchro będzie pasował by ją połączyć z E-1, chodzi mi o prawidłowe wtyczki?

Jack
15.02.07, 15:44
...Ma wejście na kabelek synchro, jaki kabelek synchro będzie pasował by...To nie jest tak, jak myślisz ( ;) wg statystyk amerykańskich - najczęściej spotykane kłamstwo ;) ). Ta fotocela jest samodzielnym urządzeniem - to gniazdko na niej służy do podłączenia wyzwalanej lampy błyskowej, która nie ma gorącej stopki (centralnego kontaktu), a tylko sam kabelek.
Jack

Magus
15.02.07, 15:51
hmmmm... no to ****.

A taki kabel:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotoserwis.lublin.pl/sklep/akces/pc_pc.jpg)
i taka kostka
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotoserwis.lublin.pl/sklep/akces/kostk.jpg)

Jack
15.02.07, 15:58
Kabelek na fotce wygląda (wtyczki wpięte w siebie - czyli wtyczka i gniazdko), jak przedłużacz. Kostka ta, moim zdaniem, służy do "zrobienia" gorącej stopki z lampy błyskowej, która ma wyłącznie kabelek synchronizacyjny, czyli raczej odpada.
Jack

Magus
15.02.07, 16:03
No to już całkowicie zgłupiałem, ale niech się skupię, czyli mam poszukać/zamówić w Hamie
1. HAMA Hotshoe Adapter 2, nr kat. 6952
2. Przedłużacz taki jak ten
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.fotoserwis.lublin.pl/sklep/akces/pc_pc.jpg)

Jack
15.02.07, 16:45
Tak, dokładnie. Adapter 006952 i przedłużacz. Na adapter zakładasz lampę, ale kabelek adaptera jest krótki, więc musisz go przedłuzyć o 5 metrów, żeby wpiąć do gniazda synchro w oddalonym aparacie.
Jack

Magus
15.02.07, 16:47
Wielkie dzięki, wysłałem pytanie do nich.

Pozdrawiam

LubMich
15.02.07, 17:45
a ktoś sprawdzał takie radio 150 zł wydaje się nie być wielką kwotą.. zwłaszcza w porównaniu do firmowych zestawów.. gdzie mogą pojawić się problemy? zasięg, opóźnienie?

trochę sobie odpowiedziałem - na aukcji piszą, że 1/250 jest ok - więc wydaje się być ok..
za to firmowe - mają dodatkowo więcej możliwości komunikacji.. z czego i tak bym teraz nie skorzystał..
ale możę coś jeszcze :> ?

siwyjohn
15.02.07, 17:47
a ktoś sprawdzał takie radio 150 zł wydaje się nie być wielką kwotą.. zwłaszcza w porównaniu do firmowych zestawów.. gdzie mogą pojawić się problemy? zasięg, opóźnienie?
Nie może być opóźnienia - wtedy błysk nie załapałby się na kadr :)

LubMich
15.02.07, 17:48
Nie może być opóźnienia - wtedy błysk nie załapałby się na kadr :) no może przez to się wydłużyć czas synchronizacji.. zawsze są jakieś opóźnienia...

szukam różnicy wartej ponad 1000 zł :D na razie widzę napis i możliwość zmiany mocy lampy..

dadu
15.02.07, 21:06
Przypominam że lampy dedykowane oprócz styku centralnego posiadają dodatkowe styki które nie można zwierać między sobą ani masą kostki. Kostka powinna w miejscu tych dodatkowych styków posiadać wykonanie z materiału nieprzewodzącego prąd. Styki te nie mogą być zwierane również podczas zakładania i zdejmowania lampy.Kostki przedstawione wcześniej na zdjęciach nie zapewniają tego więc nie nadają się.

siwyjohn
15.02.07, 21:14
Przypominam że lampy dedykowane oprócz styku centralnego posiadają dodatkowe styki które nie można zwierać między sobą ani masą kostki. Kostka powinna w miejscu tych dodatkowych styków posiadać wykonanie z materiału nieprzewodzącego prąd. Styki te nie mogą być zwierane również podczas zakładania i zdejmowania lampy.Kostki przedstawione wcześniej na zdjęciach nie zapewniają tego więc nie nadają się.
Kawałek twardszej nieprzewodzącej folii przycięty na wymiar uczyni cuda ;)

Jeronimo
15.02.07, 22:36
Przypominam że lampy dedykowane oprócz styku centralnego posiadają dodatkowe styki które nie można zwierać między sobą ani masą kostki. Kostka powinna w miejscu tych dodatkowych styków posiadać wykonanie z materiału nieprzewodzącego prąd. Styki te nie mogą być zwierane również podczas zakładania i zdejmowania lampy.Kostki przedstawione wcześniej na zdjęciach nie zapewniają tego więc nie nadają się. a sa wogle takie kostki synchro z takim bajerem? czy trzeba samemu kombinowac tak jak napisal siwyjohn. O ile dobrze pamietam to mi wogle lampa nie chciala wejsc na kostke... :|

dadu
15.02.07, 23:07
a sa wogle takie kostki synchro z takim bajerem? czy trzeba samemu kombinowac tak jak napisal siwyjohn. O ile dobrze pamietam to mi wogle lampa nie chciala wejsc na kostke... :|
Nie, nie znam miejsca gdzie można kupić odpowiednie kostki (poza Olympusem) nigdy ich nie szukałem gdyż uważam że miejscem dla lampy systemowej jest stopka aparatu.
Błysk manualny można uzyskać z lamp za przysłowiowe grosze i nie ma sensu angażowanie do tego drogich lamp systemowych.

siwyjohn
15.02.07, 23:17
[...] O ile dobrze pamietam to mi wogle lampa nie chciala wejsc na kostke... :|
To jakaś dziwna Ci się trafiła. Można nieco wygiąć blachę obejmy - powinno zrobić się nieco luźniej.

Magus
16.02.07, 11:49
Ja mam fotocele, które wyglądają podobnie, metal w nich zaklejałem taśmą by styki się nie zwierały, ale..... kilka razy tego nie zrobiłem i nic z fl36 się nie stało, więc teraz już nie izoluję tych styków.

Jeronimo
16.02.07, 12:30
no moja kostka jest mala :(
Zreszta moze to tak jak z kablami synchro. Kupilem dwa w tej samej firmie. Jeden pieknie siedzi a drugi wypada na dzien dobry...

A dlaczego wogle wylecialem z takim pomyslem. Jakis czas temu mialem przyjemnosci fotografowac studniowke zdjecia zbiorowe (domyslnie na koncu mialo byc 400osob :P - ale na szczescie focilem tylko male grupy). Chcialem FL50 walic w sufit a studyjna na wprost (wszystko mi pasowalo bo sufit byl niski i bialy). Problem w tym ze studyjna byla wyzwalana na fotocele. Jak wiadomo zyjemy w dobie cyfrowek wiec kazdy znajomy danej osoby ktora byla na "podium" musial jej zrobic fotke no i wyzwalal mi lampe...

dadu
16.02.07, 16:31
Problem w tym ze studyjna byla wyzwalana na fotocele. Jak wiadomo zyjemy w dobie cyfrowek wiec kazdy znajomy danej osoby ktora byla na "podium" musial jej zrobic fotke no i wyzwalal mi lampe...

Użyłeś nieodpowiedniej fotoceli.Jeśli będą zainteresowani fotocelą którą można wyzwolić tylko FL50 to podam schemat i program dla procesora PIC12C508.Koszt części to około 12 złotych.

kisi
16.02.07, 17:45
Problem w tym ze studyjna byla wyzwalana na fotocele. Jak wiadomo zyjemy w dobie cyfrowek wiec kazdy znajomy danej osoby ktora byla na "podium" musial jej zrobic fotke no i wyzwalal mi lampe...

Użyłeś nieodpowiedniej fotoceli.Jeśli będą zainteresowani fotocelą którą można wyzwolić tylko FL50 to podam schemat i program dla procesora PIC12C508.Koszt części to około 12 złotych.

Dawaj szczegoly co i jak to wtedy pogadamy...

dadu
16.02.07, 19:01
Dawaj szczegoly co i jak to wtedy pogadamy...

To masz schemat w wersji podstawowej. Tej fotoceli używam od roku i nikomu nie udało się jej wyzwolić (nawet FL36 jej nie wyzwala) gdyż można ją wyzwolić tylko FL50 (do tej lampy została skonstruowana). Można zmienić program tak aby pracowała z FL36 a wtedy FL50 nie będzie jej wyzwalać lub zamontować przełącznik wyboru lampy.
Lampa musi pracować w systemie TTL.

Magus
17.02.07, 20:15
Nic nie kumam z tego schematu, ale byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś napisał jak to możliwe, że fotocela rozpoznaje lampę po błysku??

Bo nie jestem w stanie tego pojąć?!

siwyjohn
17.02.07, 21:14
Nic nie kumam z tego schematu, ale byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś napisał jak to możliwe, że fotocela rozpoznaje lampę po błysku??

Bo nie jestem w stanie tego pojąć?!
Sygnał rejestrowany przez fototranzystor Q1 jest wzmacniany przez dwustopniowy wzmacniacz oparty na tranzystorach Q2 i Q3, a następnie przekazywany do mikrokontrolera U1, gdzie jest porównywany ze wzorcem. W razie pozytywnej identyfikacji optotriak U2 zostaje wyzwolony, a podłączona do niego lampa błyska. Ot i cała filozofia.

Inaczej mówiąc procesor rejestruje określone parametry błysku TTL i porównuje z zapisanym wzorcem - jeżeli zawierają się one w zadanej tolerancji to zwiera wyjście i lampa odpala. Nie wiem akurat co Dadu zapisał w programie na mikrokontroler, więc nie powiem Ci dokładnie jaką cechę charakterystyczną FL-50 wziął pod uwagę. Może być to np. czas pomiędzy przedbłyskiem pomiarowym a błyskiem głównym. Przy czym możliwe, że mierzy również czas samego przedbłysku co pozwala na dokładniejszą identyfikację (dwa parametry). Olympus ma wyraźnie odmienny czas pomiędzy przedbłyskiem a błyskiem głównym od Nikona lub Canona - tam można zauważyć gołym okiem, że są to dwa osobne błyski.

dadu
17.02.07, 21:53
Tak jak napisał siwyjohn Dokonuje pomiaru czasu między błyskami lampy. W trybie TTL jest ich trzy a mianowicie dwa przedbłyski i błysk główny. Algorytm dokonuje analizy rozkładu w czasie błysków i w ten sposób rozróżnia lampy.Można stosować przedłyski eliminacji "czerwonych oczu" , są rozpoznawane i ignorowane.Od momentu pierwszego przedbłysku do drugiego mija 10,9 ms i do błysku głównego mija 34,1ms dla FL50.
Odstęp czsowy między błyskami redukcji czerwonych oczu wynosi wynosi 34,4ms i jest ich 12 co daje 378,9 ms. A na przykład małpka canona ma odstęp między błyskami 53,6ms.
Algorytm został tak napisany aby nawet w serii błysków wychwycić ten właściwy.
Myślę że już wiecie czym różnią się błyski różnych lamp.Cały sekret tej fotoceli to program procesora. A jest jeszcze jeden wynalazek a mianowicie tej fotoceli nie można oślepić silnym światłem np. słońca dzięki kompensacji (regulowane żródło prądowe) na tranzystorze Q2.

Magus
21.02.07, 12:47
A gdzie mozna kupić taką fotocelę ?

:D

Lakuta
21.02.07, 15:40
A gdzie mozna kupić taką fotocelę ?

:D

i to jest dobre pytanie. pewnie nigdzie.
Panowie nie znęcajcie się nad humanistami, tylko otwórzcie manufakturkę dla forumowiczów

Magus
22.02.07, 12:28
Właśnie, prędzej nauczę się Mitologii i Pana Tadeusza na pamięć łącznie z xii księgą ;) niż zrobię taką fotocelę nawet gdybym miał wszystkie potrzebne elementy ;)

pastel
17.04.07, 13:15
a takie coś?
http://www.allegro.pl/item186357601_fotocela_mif_2_1e_w_kazdych_warunkac h_nowosc.html


Tylko teraz - w ramach promocji nowego produktu - otrzymujecie Państwo zewnętrzny czujnik do zamontowania na lampie aparatu - zupełnie za darmo.
Dzięki temu czujnikowi - będziecie mogli Państwo wykonywać zdjęcia - nawet w jasny, słoneczny dzień - w plenerze - błyski "obcych" aparatów nie będą wyzwalać fotoceli.

krzysiek1902
19.04.07, 11:09
Może to się przyda, kilka lamp, przedłużacz jaki chcesz. Jest to najlepsza fotocela (wersja) od 2.0 do 2.1 e i d, prosta ale dokładna, sam jej używam od kilku dni i jestem zadowolony.
Tu masz adres sklepu:
http://mif.sold.pl/product_info.php?products_id=57

A tu forum fotoceli:
http://fotocela.phorum.pl/

Zajrzyj a będziesz zadowolony na 100%

rodia
20.04.07, 01:26
Tak jak napisał siwyjohn Dokonuje pomiaru czasu między błyskami lampy. W trybie TTL jest ich trzy a mianowicie dwa przedbłyski i błysk główny. Algorytm dokonuje analizy rozkładu w czasie błysków i w ten sposób rozróżnia lampy.Można stosować przedłyski eliminacji "czerwonych oczu" , są rozpoznawane i ignorowane.Od momentu pierwszego przedbłysku do drugiego mija 10,9 ms i do błysku głównego mija 34,1ms dla FL50.
Odstęp czsowy między błyskami redukcji czerwonych oczu wynosi wynosi 34,4ms i jest ich 12 co daje 378,9 ms. A na przykład małpka canona ma odstęp między błyskami 53,6ms.
Algorytm został tak napisany aby nawet w serii błysków wychwycić ten właściwy.
Myślę że już wiecie czym różnią się błyski różnych lamp.Cały sekret tej fotoceli to program procesora. A jest jeszcze jeden wynalazek a mianowicie tej fotoceli nie można oślepić silnym światłem np. słońca dzięki kompensacji (regulowane żródło prądowe) na tranzystorze Q2.

Ja mam tylko pytanie: jak ustawić inny wzorzec w tym procesorku? np. jak zmienic z fl-36 na fl-50, albo na wbudowaną np. w e500 ?

dadu
20.04.07, 13:54
Jedną z metod jest zamontowanie dodatkowego przełącznika wyboru lampy (dwie wolne nóżki procesora to cztery możliwości).
Myślę nad fotocelą z algorytmem samouczącym się ale narazie brakuje mi czasu. Programowanie fotoceli polegało by na przełączeniu w tryb nauki i wykonanie błysku wzorcowego z danej lampy. Program dokonał by pomiaru parametrów charakterystycznych danej lampy i zapisał do pamięci nieulotnej.Można by nauczyć fotocelę kilku posiadanych lamp i wybierać je przy pomocy mikroprzełącznika.
Technika mikroprocesorowa daje bardzo wiele możliwości , potrzebny jest tylko pomysł i czas.
We wcześniej opisanej fotoceli parametry lampy FL50 zostały wpisane na stałe do programu na etapie programowania , zmierzone oscyloskopem cyfrowym podłączonym do foto ogniwa.

Dempsey
25.06.07, 23:47
No dobra... kupiłem coś TAKIEGO (http://fotohobby.com.pl/?p=productsMore&iProduct=20&sName=Radiowy-4-kanalowy-wyzwalacz-do-lamp-blyskowych--goraca-stopka-i-studyjne)
podłączam... i d..a :mad: Zamiast FL-36 podłączyłem starą canonowską lampę Speedlight 430EZ i działa ślicznie, a z FL-ką nie chce. Ta zabawka ma też wyjście synchro, czy gdybym kupił kostkę synchro-gorąca stopka, to by zadziałało, czy też raczej nie, bo sygnały/poziomy napięć, czy co tam jeszcze pozostaną bez zmian :?: Kupiłem z dodatkowym odbiornikiem i chciałem sobie jednocześnie dwie lampki wyzwalać, a tutaj kicha... nie wiem czy pakować kasę w kostkę... Może ktoś z Poznania i okolic posiada taką kostkę do przetestowania :?:

Dempsey
12.07.07, 15:15
OK. Opiszę moje doświadczenia ze zdalnym wyzwalaniem FL-36 (z FL-50 jest łatwiej ;-) ). Mianowicie zestawy oferowane na Allegro, czy też takie jak TEN (http://www.fotohobby.com.pl/?p=productsMore&iProduct=20&sName=Radiowy-4-kanalowy-wyzwalacz-do-lamp-blyskowych--goraca-stopka-i-studyjne) nie wyzwalają FL-36, gdyż ta akurat lampa potrzebuje nieco wyższego napięcia wyzwalania niż większość (FL-50 powinna działać). Dowiedziałem się jednak tego dopiero z TEJ STRONY (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16740&cat=274&page=1) . Również tam znalazłem rozwiązanie, czyli wersję V2s, specjalnie opracowaną w celu wyzwalania FL-36 (i jeszcze kilku innych) - V2s (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16767&cat=274&page=1) .
Ponieważ nie było innego wyjścia zamówiłem ten wyzwalacz w Hongkongu... ;-). Zamówienie złożone i opłacone w nocy z 05/06.07.07 (naszego czasu), w Poznaniu było 10.07.07 (czasami dłużej czekałem kupując coś na Allegro ;-) ). Przesyłka doszła nienaruszona i co najważniejsze - DZIAŁA :!: A żeby było jeszcze śmieszniej, to zestaw składający się z nadajnika, odbiornika V2 (do innej lampy jaką posiadam) i odbiornika V2s (do FL-36), kosztował mniej niż podobny (ale nie działający z FL-36) kupiony w Polsce :mrgreen: Jeśli więc ktoś myśli o wyzwalaniu FL-ki a nie chce targać kabli, bądź używać fotoceli (problemy w słońcu, z brakiem widoczności błysku wyzwalającego itp.) - to mogę polecić to rozwiązanie. Testy fotograficzne wkrótce :-)

rodia
12.07.07, 15:58
Jak to FL-36 potrzebuje większego napięcia do wyzwolenia??. Przecież wyzwalanie lamp odbywa się przez zwarcie styków a nie przyłożenie napięcia.

Dempsey
12.07.07, 19:03
Rodia owszem, lecz istotne jest właśnie by do zwarcia doszło (czyli różnica napięć przed i w czasie wyzwolenia musi być odpowiednio duża) - zazwyczaj wyzwalacze nie dokonują pełnego zwarcia, lecz zostaje jeszcze jakaś rezystancja (kwestia układu wyzwalającego, prędkości przełączania - czyli stromizny zbocza itp.). W każdym razie FL-36 wymaga bardziej dokładnego dopasowania parametrów niż inne lampy. Niezależnie od tego jakie są przyczyny - to standardowe wyzwalacze radiowe z gorącą stopką jakie można dostać w Polsce nie wyzwalają FL-36 (wiem, bo miałem i mam też teraz dwa odbiorniki - jeden V2, który FL-36 nie odpala, a drugi V2s, który odpala bezproblemowo).

rodia
12.07.07, 19:25
W skrócie chodzi ci o to, że końcówki wyzwalaczy będące tyrystorami nie dając 0 rezystancji przy zwarciu ;). Natomiast co do prędkości zwarcia to nie jest chyba problem bo podłączyłem potencjomentr 1kOhmy którym kręcąc zwierałem lampę do testów i nie było problemu z 2 sekundowym zboczem.

Dempsey
12.07.07, 23:02
Rodia z tym zboczem to strzelałem ;-) Niemniej jednak FL-36 ma jakieś troszkę niestandardowe parametry wyzwalania i trzeba specjalnego układu by ją wyzwolić.
Tak w ogóle to pomysł z wyzwalaniem wziął mi się po trafieniu na TĘ STRONĘ (http://strobist.blogspot.com/2006/02/welcome-to-strobist.html) po prostu rewelacyjne pomysły na stosunkowo tanie i do tego mobilne oświetlenie "w polu" :-).

rodia
12.07.07, 23:57
Wiesz tak rozważam zrobienie samemu fotoceli. Jestem w stanie zrobić niezłą konkurencję MIFom ;). Trzeba by się tylko za to wziąć. A co do FL-36 to jestem w trakcie doświadczeń, jak będę miał pełne dane na temat jej wyzwalania to dam znać. Bo np. MIF jej nie wyzwala ;(

Dempsey
13.07.07, 01:42
Rodia pewnie MIF nie wyzwala FL-36 z tego samego powodu, z którego te radiówki też jej nie wyzwalały...

dadu
14.07.07, 19:42
Wyjście wykonane na tranzystorze VMOS napewno wyzwoli FL36 i inne.
Trzeba zapewnić dostatecznie długi czas wyzwalania.
Pozdrawiam.

Dempsey
14.07.07, 20:45
Dadu zdaje się, że jesteś praktykującym elektronikiem... miałbym pytanie z nieco innej beczki. Mam też lampę Canon Speedlight 430EZ (od analogowych canonów). Ma ona jedną brzydką cechę - funkcję uśpienia po 90sek. bezczynności, z której nie wybudza jej wyzwalacz (tylko body canona to potrafi :evil: ). Czy mógłbyś zaproponować jakieś obejście :?: Myślałem o układzie czasowym, odcinającym co minutę na jakąś część sekundy zasilanie - (chcę zasilać ją zewnętrznie z akumulatora żelowego 6V) - ale nie wiem, czy znajdę coś małego niedrogiego i do tego wytrzymującego kilkanaście A (w czasie ładowania lampy na pewno tyle jest a może i więcej...).

dadu
15.07.07, 12:03
Dempsey spróbuję się dowiedzieć czegoś więcej o tej lampie i postaram się podać jakieś rozwiązanie.

dadu
22.07.07, 14:27
Jeśli chcesz resetować lampę poprzez odłączanie zasilania to proponuję schemat jak w załączniku .Moim zdaniem nic prostszego nie da się zrobić.Koszt elementów około 10 zł.
Prąd max. 20A na pewno wystarczy (rezystancja tranzystora poniżej 60 mohm).
Dioda LED zapala się np: 5 sek. przed i gaśnie po zakończeniu resetu lampy.
Aby zaprogramować procesor potrzebny jest programator i tu mam pytanie, czy masz dostęp do programatora, który ma na liście procesor PIC12C508 lub PIC12C509?
Jeśli tak to dołączę plik z programem do procesora.

Dempsey
24.07.07, 16:07
Dzięki Dadu - wiszę Tobie przysługę i chyba muszę się wybrać do sklepu elektronicznego ;-)
Niestety nie mam dostępu do programatora... ale mam wrażenie, że jakoś się dogadamy :?: ;-) Ale to tak za kila dni... (i to już się robi OT :-) ).
Jeszcze raz dzięki.

black_bird
20.01.08, 17:47
OK. Opiszę moje doświadczenia ze zdalnym wyzwalaniem FL-36 (z FL-50 jest łatwiej ;-) ). Mianowicie zestawy oferowane na Allegro, czy też takie jak TEN (http://www.fotohobby.com.pl/?p=productsMore&iProduct=20&sName=Radiowy-4-kanalowy-wyzwalacz-do-lamp-blyskowych--goraca-stopka-i-studyjne) nie wyzwalają FL-36, gdyż ta akurat lampa potrzebuje nieco wyższego napięcia wyzwalania niż większość (FL-50 powinna działać). Dowiedziałem się jednak tego dopiero z TEJ STRONY (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16740&cat=274&page=1) . Również tam znalazłem rozwiązanie, czyli wersję V2s, specjalnie opracowaną w celu wyzwalania FL-36 (i jeszcze kilku innych) - V2s (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16767&cat=274&page=1) .
Ponieważ nie było innego wyjścia zamówiłem ten wyzwalacz w Hongkongu... ;-). Zamówienie złożone i opłacone w nocy z 05/06.07.07 (naszego czasu), w Poznaniu było 10.07.07 (czasami dłużej czekałem kupując coś na Allegro ;-) ). Przesyłka doszła nienaruszona i co najważniejsze - DZIAŁA :!: A żeby było jeszcze śmieszniej, to zestaw składający się z nadajnika, odbiornika V2 (do innej lampy jaką posiadam) i odbiornika V2s (do FL-36), kosztował mniej niż podobny (ale nie działający z FL-36) kupiony w Polsce :mrgreen: Jeśli więc ktoś myśli o wyzwalaniu FL-ki a nie chce targać kabli, bądź używać fotoceli (problemy w słońcu, z brakiem widoczności błysku wyzwalającego itp.) - to mogę polecić to rozwiązanie. Testy fotograficzne wkrótce :-)

Dempsey, zeby sprawę uporządkowac, do mojej e1 lub e3 potrzebuje takiego wyzwalacza, co konkretnie mam kupic i jesli mozna - gdzie?

Kris_1
20.01.08, 21:26
Wydaje mi się że kompletem będzie:
4-Channel Wireless Flash Receiver V2s
4-Channel Wireless Flash Trigger V2s
z tej strony (http://www.gadgetinfinity.com/search.php?mode=search&xid=91f5eef632eca738ce712989841838d8)
Też się zapytam, Dempsey: czy odbiornik poza stopką ma jeszcze jakieś inne wyjście (gniazdo) do wyzwalania innych lamp? Jeśli nie, to co dołożyc aby mieć uniwersalność?

Dempsey
23.01.08, 21:27
Kris_1 tak odbiornik poza stopką posiada też gniazdo synchro co widać TUTAJ (http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16547&cat=274&page=1) - co prawda to zdjęcie V1, ale wszystkie wyglądają tak samo i mają takie same obudowy/wyjścia/zasilanie itp.

Kris_1
25.01.08, 21:55
Edycja i informacja dla black_bird (i dla wszystkich zainteresowanych):
Wystarczy kupić tylko 4-Channel Wireless Flash Trigger V2s.
W pudełku jest zarówno odbiornik jak i nadajnik (plus bateria luzem plus kabelek).
Przesyłka z Hong Kongu idzie szybciej niż z W-wy. :mrgreen:
Urządzenie działa znacznie lepiej i pewniej (brak niespodziewanych wyzwalań i reakcji na zakłócenia) niż radiowe wyzwalacze sprzedawane u nas. :idea:

4-Channel Wireless Flash Receiver V2s - to tylko odbiornik. Jak ktoś ma 2 lampy to jak znalazł. :D

black_bird
25.01.08, 22:57
Edycja i informacja dla black_bird (i dla wszystkich zainteresowanych):
Wystarczy kupić tylko 4-Channel Wireless Flash Trigger V2s.
W pudełku jest zarówno odbiornik jak i nadajnik (plus bateria luzem plus kabelek).
Przesyłka z Hong Kongu idzie szybciej niż z W-wy. :mrgreen:
Urządzenie działa znacznie lepiej i pewniej (brak niespodziewanych wyzwalań i reakcji na zakłócenia) niż radiowe wyzwalacze sprzedawane u nas. :idea:

4-Channel Wireless Flash Receiver V2s - to tylko odbiornik. Jak ktoś ma 2 lampy to jak znalazł. :D

Dzieki, jestem na etapie czekania na karte kredytową, jeśli możesz napisz jak taką transakcje BEZPIECZNIE zrobić? Troche sie nasluchalem o kradzieżach itp.

Sagarmatha
26.01.08, 07:59
[jeśli możesz napisz jak taką transakcje BEZPIECZNIE zrobić? Troche sie nasluchalem o kradzieżach itp.

Sklep akceptuje transakcje przy pomocy PayPal. www.paypal.com
Załóż tam sobie konto.
Pozdrawiam

Kris_1
26.01.08, 14:33
Wykonanie bezpiecznej transakcji w Internecie to wręcz ogromna gałąź wiedzy, wiele list dyskusyjnych, porad, podręczników, etc. :D
Wszystko to czytane jest zarówno przez tych co słyszeli i się boją pierwszy raz, specjalistów od zabezpieczeń oraz tych złych którzy chcą zabrać nasze pieniążki :mrgreen: Przykład - ostatnia afera w dużym banku we Francji. Niby super wielopoziomowe zabezpieczenia, a jednak ....

Mówiąc krótko - używasz odchwaszczonego komputera, rozumiesz i stosujesz się do zasad które możesz przeczytać podczas obsługi swojego konta przez Internet (wszystkie banki obecnie mają dla użytkowników dostępne wskazówki), czytasz ze zrozumieniem wszystko co umieszczone jest na stronie. Kontrolujesz obsługę cookies, a Twoja przeglądarka ma się łączyć tylko na portach 80 i 443. Używasz tylko jednego (sprawdzonego) DNS i nie zezwalasz na używanie innych. Używasz oprogramowania, które blokuje dostęp do potencjalnie (i rzeczywiście) niebezpiecznych IP.

Wrając do tematu wyzwalania - może wieczorem wrzucę tu zdjęcia tego urządzenia. Na razie tylko napiszę że lampa zewnętrzna może pracowac tylko w trybie slave (jeden styk na stopce) i działa niezawodnie z 10m jak piszą w instrukcji.
Kupiłem u nich także coś innego (pilot radiowy - zdalne wyzwalanie migawki drogą radiową z 30m), ale o tym w oddzielnym wątku.

Kris_1
27.01.08, 01:01
Jak wyżej pisałem - nabyłem, sprawdziłem, warto polecić, więc:
4-Channel Wireless Flash Trigger V2s - krótka notka
http://www.gadgetinfinity.com/product.php?productid=16766&cat=274&page=1
W pudełku:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img352.imageshack.us/img352/2396/pudelkoun3.jpg)
Nadajnik zakłada się na gorącą stopkę w aparacie, odbiornik można
- zamontować na statywie (posiada gwint pod szybkozłączkę) i do stopki podłączyć lampę.
- połączyć kabelkiem z gniazdem wyzwalającym innej lampy lub żarówki błyskowej.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/7325/widok1zk1.jpg)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img341.imageshack.us/img341/7418/widok22yh3.jpg)
Lampa pracuje w trybie slave, bo na stopce jest tylko jeden styk wyzwalający

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/8084/stopkixu8.jpg)
Parametry:
- system 4-kanałowy
- częstotliwośc pracy 433MHz
- zasięg 10 metrów
- współpraca z lampami o napięciu wyzwalania max 12V (lista na stronie producenta)
- zasilanie: nadajnik L1028 12V 23A, odbiornik CR2 3V

Podczas jednodniowego testu nie zauważyłem przypadkowego wyzwalania lampy na skutek zakłóceń, co niestety często zdarzało mi się w przypadku innego zestawu (RD604 - FR604).

black_bird
27.01.08, 01:28
pieknie pokazany instruktaż ;) ....zamowienie w trakcie realizacji ... jak trzyna sie to na statywie za pomocą dołączonego ustrojstwa? czasem diabeł tkwi w szczegółach ..

Kris_1
27.01.08, 02:08
Wygląda solidnie, ale nie powiem jak się trzyma z dołączoną FL bo takiej jeszcze nie mam :razz: (może wkrótce).
Na razie korzystam z żarówek błyskowych, ale te mają gwint E27, fotocelę i gniazdo do wyzwalania (tu wpinam kabelek).

Dempsey
30.01.08, 22:33
Black_bird na statywie trzyma się to tak sobie... troszkę za delikatny jest ten przegub na śrubie - obawiam się, że jakby go tak solidnie przykręcić w celu usztywnienia, to można przypadkiem "pęknąć" obudowę. A niestety żeby lampa się na tym solidnie trzymała i nie pochylała się sama do przody/tyłu to trzeba dokręcić (szczególnie przy przegięciu przód/tył)... Raczej polecam użycie kabelka synchro i kostki. Moim zdaniem niepotrzebnie jest ten przegub - mogli zostawić na sztywno, wszak pochyły można załatwiać głowicą statywu i/lub lampy.
P.S. choć nie wygląda, to samo mocowanie do statywu jest metalowe, tylko na czarno pomalowane (oksydowane?).

Kris_1
30.01.08, 23:34
Mocowanie do statywu jest metalowe. Ponadto jest ograniczona ilość wychyleń bo blaszka ma ząbek, a na obudowie są wycięcia i w sumie to tylko 6 kątów do użycia.
Co do solidności, to jak się temu przyglądam - prędzej można urwać mocowanie (stopkę) niż ten uchwyt; a stopka jest konstrukcyjnie zbliżona do tej w aparacie.
zresztą co tu gadać - popatrzcie:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img250.imageshack.us/img250/3391/mocowaniepv5.jpg)

Dempsey
31.01.08, 14:10
Właśnie to przecienienie w plastiku wydaje się być piętą achillesową... na forum strobist.com widziałem już zdjęcie metalowego mocowania wyrwanego z kawałkiem plastiku obudowy stąd mój brak zaufania do tej konstrukcji. Prawda jednak jest taka, że jak trzeba było montować na statywie, to zamontowałem i nic się nie stało :-)

black_bird
2.02.08, 22:23
Black_bird na statywie trzyma się to tak sobie... /... Raczej polecam użycie kabelka synchro i kostki..

Tzn? nie bardzo kumam, chce uzywac jako mini studia w terenie, jak proponujesz to "ustawic"?
P.S. Towar w drodze, przez Pre Pay rzeczywiscie poszło gładko i bez problemow. ;) Dzieki za instruktaż.

Dempsey
3.02.08, 22:07
Na zwykły statyw (taki jak do aparatu) najtańsze rozwiązanie to kostka (np:. TAKA (http://allegro.pl/item305606570_kostka_synchro_standard_2_x_pc_test. html))i krótki kabelek synchro do połączenia wyzwalacza z lampą (wyzwalacz może sobie "dyndać" albo będzie przywiązany gumką, do lampy/statywu). Wówczas przechyły lampy itp. załatwiasz samym statywem. Jeśli jednak masz statyw oświetleniowy i chcesz jeszcze używać prócz samej lampy jeszcze parasolki i innych modulatorów oświetlenia, to najlepszy będzie TAKI UCHWYT (http://allegro.pl/item304485627_uniwersalny_uchwyt_do_lamp_blyskowyc h_i_parasolek.html) i tak samo - kostka do uchwytu, połączona krótkim kabelkiem synchro z wyzwalaczem, który z kolei przymocowany jest (np. gumką) do uchwytu. Pełna swoboda ruchów realizowana uchwytem, możliwość stosowania parasolki transparentnej albo odbijającej, szybkie rozłączane ze statywu zarówno całego uchwytu, jak i tylko lampy itp.

P.S. Ja najczęściej nie korzystam ze statywu (zdjęcia w domu) i wówczas lampy rozstawiam gdzieś po kontach (na szafach itd.) odbijając je od sufitu, wówczas są normalnie podłączone do sanek wyzwalaczy i sobie po prostu leżą, a głowice ustawiam tam gdzie chcę by się odbijały. Od czasu do czasu montuję to też na statywie i na to trochę jakość i solidność wyzwalacza starcza. Jeśli jednak będę chciał używać lamp ze statywów częściej to na pewno zainwestuję w uchwyty, kostki i kabelki synchro.

Kris_1
4.02.08, 01:55
Dempsey: z opisu kostki wynika że podłącza się ją do aparatu i kabelki od niej idą do 2 lamp. To jak ją przyczepić do statywu i w jakim celu?

Dempsey
4.02.08, 03:51
Ups... podałem złą kostkę - chodziło mi o TAKĄ (http://allegro.pl/item305606508_kostka_synchro_na_statyw_2_x_pc_gora ca_stopka.html) a dlaczego :?: Bo takie połączenie lampy ze statywem jest znacznie sztywniejsze i pewniejsze (przynajmniej moim zdaniem) niż przez wyzwalacz. Ponadto kostka ta przyda się przy uchwycie jaki podałem też wcześniej, bo jest znacznie niższa od zestawu wyzwalacz lampa i przez to znów zestaw jest sztywniejszy i łatwiej wszystko zgrać z parasolką itd. Po prostu widziałem już ZDJĘCIE (http://flickr.com/photos/cool-photos/489263417/) wyzwalacza z wyłamanym uchwytem i dlatego nie mam już bezgranicznego zaufania do tego rozwiązania... wolałbym żeby mi lampa z kawałkiem wyzwalacza nie gruchnęła o beton...

Kris_1
4.02.08, 22:16
W tej ostatniej kostce bardzo podoba mi się - cytuję z opisu aukcji:

Kostka posiada wszystkie gniazda dwukierunkowe tzn. każde może być zarówno wyjściem jak i wejściem sygnału. Dzięki temu można do niej podłączyć np. wyzwalanie radiowe lub/i synchronizować działanie kilku lamp.
Jeśli to naprawdę działa i kosztuje 30 zł to biorę :mrgreen: .

black_bird
4.02.08, 23:10
ten uchwyt to faktycznie pięta achillesowa Cactusa :( potrzebuje jednak radiowego wyzwalania bez wchodzenia w dalsze koszty, jak bedę to miał pomyślę o jakims "mocniejszym" rozwiązaniu ..

Dempsey
5.02.08, 00:45
Black_bird - tak zaraz się nie rozsypie... moje się trzymają ;-) Najlepiej ustawić w jednej pozycji, przykręcić i nie ruszać a nie powinno się nic dziać. Ja też czekam na jakiś przypływ gotówki, by kupić sobie jakieś statywy oświetleniowe i uchwyty do lamp i parasolek. Nie od razu Kraków zbudowano ;-) *

(* - powiedzenie nie dotyczy Dubaju, go budują od razu całego ;-) )

Meister
5.02.08, 23:44
Jeśli to naprawdę działa i kosztuje 30 zł to biorę :mrgreen: .

To kup i wyprobuj ;P Napiszesz kolejna recenzje :D

Kris_1
6.02.08, 01:31
A co tu pisać i po co? Jak czegoś nie wiesz - spytaj sprzedawcy z linku co Dempsey podał. Odpowiada błyskawicznie :D .
Mnie to się przyda, bo kombinuję z kabelkami i elektroniką pod górę ;) . A jak efekt będzie wart pokazania - to zobaczysz :D

black_bird
11.02.08, 15:14
Ups... podałem złą kostkę - chodziło mi o TAKĄ (http://allegro.pl/item305606508_kostka_synchro_na_statyw_2_x_pc_gora ca_stopka.html) a dlaczego :?: Bo takie połączenie lampy ze statywem jest znacznie sztywniejsze i pewniejsze (przynajmniej moim zdaniem) niż przez wyzwalacz. Ponadto kostka ta przyda się przy uchwycie jaki podałem też wcześniej, bo jest znacznie niższa od zestawu wyzwalacz lampa i przez to znów zestaw jest sztywniejszy i łatwiej wszystko zgrać z parasolką itd. Po prostu widziałem już ZDJĘCIE (http://flickr.com/photos/cool-photos/489263417/) wyzwalacza z wyłamanym uchwytem i dlatego nie mam już bezgranicznego zaufania do tego rozwiązania... wolałbym żeby mi lampa z kawałkiem wyzwalacza nie gruchnęła o beton...
Dempsey, to rozwiazanie chyba jest najlepsze w tym wypadku, mam juz Cactusa (zamowilem trzy - podeslali tylko jednego, mimo iz na fakturze nawet, ktora dostalem jak byk napisane jest, ze 3 mialy byc :( znow pisanie, reklamacje i to po angielsku).
Czyli na statyw foto Twoja kostka, do niej lampa FL50 i nadajnik wiszacy luzem dolączony do tej kostki pod lampą przewodem, jaki dostalem w komplecie z Cactusem?
W jakim programie wyzwalasz FL 50? Ja tak jak sie spodziewałem, tylko AUTO lub MANUAL, ale nie moge regulowac np. siły błysku ??

Dempsey
17.02.08, 10:51
Black_bird lampę wyzwalam w trybie MANUAL i wówczas mam regulację błysku (oczywiście "z palca") w całym zakresie jaki wspomaga moja Fl-36. W ustawieniach lampy ustawiłem GN na off (to daje mi regulację w formie podziału błysku 1/1, 1/2, 1/4 itd.). Nie wiem, czy jest to konieczne, ale mam też w opcjach lampy włączoną kompensację błysku...

black_bird
17.02.08, 11:46
Black_bird lampę wyzwalam w trybie MANUAL i wówczas mam regulację błysku (oczywiście "z palca") w całym zakresie jaki wspomaga moja Fl-36. W ustawieniach lampy ustawiłem GN na off (to daje mi regulację w formie podziału błysku 1/1, 1/2, 1/4 itd.). Nie wiem, czy jest to konieczne, ale mam też w opcjach lampy włączoną kompensację błysku...
Tak, też doszedłem do tego, w FL 50 mam do wyboru w MANUAL 1/128, 1/64, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 i 1/1. Jest to w zupełności wystarczające ;)
Reklamacja pozostałych dwóch Cactusów dobiegła końca, uznano ją z przeprosinami za pomyłkę, bo koperta w której ją dostałem fizycznie nie pomieści 3 sztuk ;) i znaczek też zaświadczył.

Dempsey
18.02.08, 00:31
Czyli happy end ;-) Widocznie ta firma działa w oparciu o filozofię konfucjańską (co wcale by mnie nie zdziwiło w tamtym zakątku świata :-) ). Oby tak stary świat wziął z nich przykład...

lessie
26.02.08, 11:25
odświeżę temat , bo przeszukałem pół forum i dalej jestem ciemny w tym temacie.
Do rzeczy:
jak połączyć dwie lampy z E-1 aby błysnęły równocześnie: FL-36 i lampkę no name (Tumax lub Exacta ). Wykombinowałem sobie że mogę dołożyć jakąś konstrukcję do body i jedną lampką walić tradycyjnie ze Stofenem, a drugą odbijać światełko gdzieś z boku np...Szynę do zamocowania lampy to jeszcze gdzieś naknuję ale czego i jak użyć żeby obie lampy błysnęły równocześnie. Wiem że ustawić musze wszystko manualnie ale to nie problem...problem tkwi w mojej znajomości fizyki, elektryczności, wyzwalania radiowego itd...
Może ktoś jak chłopu na roli wytłumaczyć co trzeba kupić i jak zmontować?

Syd Barrett
26.02.08, 11:29
odświeżę temat , bo przeszukałem pół forum i dalej jestem ciemny w tym temacie.
Do rzeczy:
jak połączyć dwie lampy z E-1 aby błysnęły równocześnie: FL-36 i lampkę no name (Tumax lub Exacta ). Wykombinowałem sobie że mogę dołożyć jakąś konstrukcję do body i jedną lampką walić tradycyjnie ze Stofenem, a drugą odbijać światełko gdzieś z boku np...Szynę do zamocowania lampy to jeszcze gdzieś naknuję ale czego i jak użyć żeby obie lampy błysnęły równocześnie. Wiem że ustawić musze wszystko manualnie ale to nie problem...problem tkwi w mojej znajomości fizyki, elektryczności, wyzwalania radiowego itd...
Może ktoś jak chłopu na roli wytłumaczyć co trzeba kupić i jak zmontować?

Może nie o to Ci chodzi ale znalazłem coś takiego (http://allegro.pl/item311394308_najtaniej_nowa_fotocela_goraca_stopk a.html) :D - nie trzeba mieć jakichś fulwypaśnych lamp za 10 tysięcy złotych :D

tank_driver
26.02.08, 11:31
FOTOCELA z możliwością odpalania na drugi błysk powinna być optymalnym rozwiązaniem. Znajdziesz taką choćby tutaj: fotocela (http://allegro.pl/item316977035_fotocela_1_2_blysk_profesjonalna_bez _pudla_.html)
PS producent podaje maksymalne napięcie na stopce lampy 400V > więc można użyć starszych i tańszych lamp przeznaczonych do lustrzanek z wyzwalaniem mechanicznym.
Pozdrawiam !
EDIT: możliwość odpalania na drugi błysk jest ważna > inaczej lampa dodatkowa błyśnie przy błysku pomiarowym, a przy właściwym już nie. Nie wiem czy FL-36 ma przedbłysk w trybie manualnym, ale nawet jeśli nie to i tak tylko z niego będzie można korzystać. Polecam więc rozwiązanie bardziej uniwersalne, choć droższe (ale można podpiąć tańszą lampę :) )
Jak to w życiu - coś za coś :)

lessie
26.02.08, 12:02
hmmm...w zasadzie 100wa to nie majątek więc czemu się pozbawiać takiej możliwości...szczerze mówiąc nie wiem czy FL-36 błyska pomiarowo tylko raz i potem daje zasadniczy błysk, czy jest tego więcej? Chyba tylko jeden...
Tak czy inaczej miałem korzystać tylko z trybu manual więc takie ustrojstwo styknie.

Dziękuję bardzo.

Pozostaje naknuć jakąś konstrukcję podpinana pod gwint statywu...ciekawe czy szyna dobasa się nada.... ;)

rodia
26.02.08, 19:37
Jest fotocela o nazwie MIF, którą się programuje na dowolną ilość przedbłysków, ale ona nie wyzwala FL36 bo ta fotocela ma za dużą rezystancję przy zwarciu więc nie daj się zwieść.

Meister
27.02.08, 18:00
Wzywalacz radiowy (http://allegro.pl/item316867799_wyzwalacz_radiowy_goraca_stopka_pc_z estaw.html) juz jest w Polsce ;P hehehe...

Meister
28.02.08, 08:21
Jezeli ktos by potrzabowal na wieksza odleglosc wyzwalac radiowo polecam te strone (http://www.bmx.pl/forum/viewtopic.php?t=30895), a gdy potrzebujecie zamienic baterie 3V w odbiorniku na dwa paluszki i tez wyzwalac na wieksze odleglosci to tutaj (http://jeremykuster.blogspot.com/2007/10/gi-cactus-v2s-modification-tutorial.html). Jeszcze nie probowalem wiec nie wiem na ile zwiekszy sie zasieg ale zawsze warto sprobowac :D

POzdrawiam!

Dempsey
28.02.08, 08:49
Meister owszem można dostać w Polsce wyzwalacz radiowy lecz nie jest to wersja V2s - czyli nie wyzwala FL-36 - wiem, bo to przerabiałem... musiałem oddać i kupić przez sieć w Hong Kongu.

Meister
28.02.08, 15:36
A widzisz :D nie zauwazylem ;P

black_bird
12.03.08, 13:38
Pytanie, ktore mnie nurtuje, na jak długo starczą baterie z Cactusa? ktos juz wymieniał? Gdzie najlepiej kupic?
Wolalbym miec zapas niz swiecic komus oczami ..;))

Dempsey
17.03.08, 02:30
Black_bird ponoć bateryjki starczają na 20000 wyzwoleń :-) Sporo, ale widziałem też przeróbki na dwie zwykłe bateryjki AAA. Sprawdź TUTAJ (http://strobist.blogspot.com/2007/10/detailed-cactus-v2s-mod-page.html) - nawet patent na zwiększenie zasięgu jest ;-)
A co do samych bateryjek CR2 - to TUTAJ (https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=93) można się zaopatrzyć.