PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki korpus M42?



Czaroz
24.04.10, 00:58
Ostatnio po postach RC uznalem ze mozna sie zastanowic nad zmiana Zenita 12xp ktory nalezal do dziadka, ojca, a teraz do mnie na cos z wiekszymi mozliwosciami, jako ze mi sie spodobala fotografia analogowa...

Za kolejna podpowiedzia RC (lub kogos innego) poszukalem pentaksow spotmatic'ow, znalazlem kilka modeli owego aparatu, i na oko roznia sie
A) kolorem-jeden czarny drugi srebrno-czarny
B)jedem najkrotszy czas ma 1/1000 a drugi 1/2000
Pytanie ktory wybrac?
Chetnie przyjme wiecej ofert i propozycji, w gre wchodzi M42 i niska cena (z naciskiem na to drugie)

Pozdrowka, Czarek

szalik07
24.04.10, 01:08
A zastanawiałeś się nad Prakticą ? Ja mam model MTL3 świetnie zrobiony, niezawodny, stosunkowo wygodny, migawka trzyma czasy bez problemu (max 1/1000) o niebo lepszy od zenita.
Nie miałem pentaxa w reku ale o ile wiem, to ma jaśniejsza matówkę co jest jego główną zaletą nad modelem zza odry.*

Czaroz
24.04.10, 01:10
Hmmm, no dzieki, nie obrazilbym sie jakbyscie odrazu podawali orientacyjna cene... A jak ze swiatlomierzem w tej praktice?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Aaaaa, po modelu nie poznalem ale wujek google mi wszystko wyjasnil, ta praktica o ile sie nie myle nie ma swiatlomierza nie? Mamy takie w MDKu Opolskim, nie sa takie zle ale ten spust taki nie zbyt odpowiada, czekam na wiecej propozycji

szalik07
24.04.10, 01:32
Światłomierz ma (wskazówka w wizjerze, centralnie ważony z uwypukleniem środka pola), MTL5, model nowszy ma diody (lepiej widoczne gdy jest ciemno).*



Swoją drogą, ten spust to jedna z najgenialniejszych rzeczy które ma ten aparat ;-) wystarczy chwile poużywać i wszystko inne wydaje się bez sensu.*


Ja kupiłem swoją za 100zł z obiektywem Pentacon 29/2.8

MacGrong
24.04.10, 03:15
Ja polecić mogę aparat marki Fujica-ST-801. Ustrojstwo świetnie zbudowane. Niewielkich rozmiarów (porównywalnych do OM1) Wspaniałą rzeczą jest posiadanie 1/2000 - czasami 1/1000 to zdecydowanie zamało szczególnie gdy chce się zrobić fotę przy f1.4 czy f2 i pełnym słońcu. Więcej znajdziesz: http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Pages/fujica-ST-801.htm a tutaj znajdziesz podręcznik do tego aparatu: http://www.butkus.org/chinon/fujica/fujica_801/fujica_801.htm
Ja za swój model z dwoma oryginalnymi obiektywami Fujica dałem równowartość 100 złotych ale głównie dlatego że gość nie wiedział co sprzedaje. Podejrzewam że musiałbym zapłacić dużo większe pieniądze u osoby "uświadomionej" ale jakie... niestety nie wiem.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Małe sprostowanie: Obiektywy nazywają się EBC Fujinon a nie Fujica jak pierwotnie napisałem.

rumpel
24.04.10, 05:30
Polecam Pentaxa Spotmatica ES II - posiada już preselekcję przysłony. Miałem go i bardzo miło wspominam. Ogólnie Spotmatici to dobre aparaty, jednak jak uda Ci się dorwać wersję ES ( z preselekcją przysłony) to jeszcze lepiej ;).

Pozdrawiam
rumpel

Syd Barrett
24.04.10, 08:34
mam dwa MTL5 i żaden z nich nie ma diód..
można go wyrwać za 40-150zł (serio!). Zarówno MTL5 jak i MTL3 mają klin z rastrem, czyli tzw. potwierdzenie ostrości. Duży szklany wizjer. W modelach PLC wizjer jest bez 'potwierdzenia', plastikowy -dla ludzi bez wad wzroku również bez problemu z ostrzeniem.
Z doświadczenia wiem, że opłaca się kupować aparaty ze szkłami, najwyżej można je później sprzedać. Bardzo popularny jest, moim zdaniem całkiem niezły, Pentacon 50/1.8.
Szczerze polecam!

Czaroz
24.04.10, 11:41
No najbardziej jak dotad przekonuje mnie fujica i spotmatic, te praktiki to mnie jakos odrzucaja... Nie wiem czemu, mialem podobny model w lapie i jakos mi nie spasil. Chetnie uslysze wiecej opini.

Pozdrawiam i dziekuje
Czarek

brooneq
24.04.10, 12:39
jeśli m42 rozejrzyj się za chinonami ricohami i cosinami. Tylko koniecznie zwróc uwagę na mocowanie bo możesz trafić na pentaxowe w tych aparatach. Starsze [z reguły] modele mają mocowanie m42.
Jeśli nie musi być koniecznie m42 to popatrz na canony z bagnetem FD - tylko, że ich nie przymocujesz do cyfry... nrdowskie i radzieckie wynalazki bym odpuścił i spojrzał raczej na japończyków. Nie wiem skąd wzięły się mity, że practiki i zenity to "pancerne", "nieśmiertelne" i "niezawodne" aparaty... 30 lat temu pewnie tak było - bo i wyboru nie było...

Czaroz
27.04.10, 22:27
Mam na oku takie oto egzemplarze:
-pentaks asahi spotmatic (ale taki czarny z czasem minimalnym 1/2000) http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Images/Spotmatic.jpg

-cosina csm
http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Images/Cosina-CSM1.jpg

-ricoh kr5

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Ricoh-KR-5-Super_2-1600x1600.jpg

-cos z nikonow (marzenie to f3 ale niestety nie ta kasa)

Podpowiedzcie mi kilka fajnych modeli, grunt to tanich, jak najmniej elektroniki i z duzymi mozliwosciami, najlepiej M42 (krotki minimalny czas, dostepne wysokie czulosci itp)

Prosze o pomoc,
Pozdrawiam, Czarek
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
A no i jeszcze fujica ktora kolega wyzej podal (st801)
http://www.thecamerasite.net/01_SLR_Cameras/Images/Fujica_ST801.jpg

cresky
27.04.10, 23:57
A dlaczego bagnet M42? nie lepiej "normalny" plus adapter ?!?! zawsze możesz korzystać ze szkieł systemowych, jest to spory atut.

Posiadam coś takiego z adapterem:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Canon_EF-M

Raczej rzadko spotykany model, bardzo,bardzo dobra matówka !!! pełen manual plus preselekcja czasu i przesłony oraz pseudo spot. Pod szkła manualne świetne body !!!
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Co do Nikona F3 to świetna puszka jeśli myślisz o stosowaniu manualnych Nikkorów, natomiast jeśli podstawa szklarni to M42 Nikon nie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ musisz stosować adapter z soczewką a to jednak jest zawsze niepotrzebna przeszkadzajka ;)

Pomyśl o Pentaxie LX lub Program A ( obydwa wymagają użycia adaptera ) - tego ostatniego właśnie zamówiłem i czekam na paczuszkę.

HrabiaMiod
28.04.10, 02:31
Zapoznaj się też z Yashicami.

voovoo2
28.04.10, 08:38
Zapoznaj się też z Yashicami.

Zwłaszcza,że szkła mają bdb i nie są drogie.

Czaroz
28.04.10, 09:19
No ten canon to fajny ale pewnie cena juz niezbyt, np ten spotmatic w obojetnie jakiej wersji to albo w stanie kolekcjonerskim albo za 400zl

A jesli yashica to jaka?no w sumie o adapterach tez myslalem, w sumie to co to za problem.

Dzieki za pomoc, oczekuje kolejnych jakze pomocnych odpowiedzi ;)
Czarek
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Znalazlem cosine csm:
http://cgi.ebay.pl/COSINA-CSM-FILM-CAMERA-/180497125587?cmd=ViewItem&pt=UK_Photography_Film_Cameras_ET&hash=item2a067790d3

Co o tym myslicie?

A tu dla potwierdzenia spotmatic:
http://cgi.ebay.pl/PENTAX-SPOTMATIC-CON-35-3-5-SUPER-TAKUMAR-/220591554495?cmd=ViewItem&pt=Fotocamere_Analogiche_Reflex_35mm&hash=item335c47ffbf#ht_500wt_1182

cresky
28.04.10, 09:36
Zapoznaj się też z Yashicami.

Zgadza się !!! również Mamiya posiada świetne szkła pod M42.

Tutaj masz stronkę z opisem manualnej szklarni:
http://www.fotografowac.pl/obiektywy/
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Canona EF-M kupisz spokojnie w kwocie między 200 a 250 złotych.

Czaroz
28.04.10, 09:42
Nawet taniej a yashica fx-3 super 2000, z tego co widze to *ajebista zabawka :D
W sumie to teraz sie zastanawiam miedzy cosina csm a yashica fx3 super 2000...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Aha a do yashici wchodzi m42? tak dla upewnienia

Cofam ostatnie pytanie, juz mam odpowiedz, chyba... yashica ma bagnet yashici nie?

cresky
28.04.10, 09:47
Nie znam tej yashicy fx-3wiec się nie wypowiem. Cokolwiek kupisz będzie ok, jak dla mnie o zakupie Super A zdecydował czas 1/2000 stwierdziłem, że jednak 1/1000 ( Canon ) to troszkę mało.

Czaroz
28.04.10, 09:53
no ten fx3 super 2000 ma czas 1/2000, nie moge sie tylko dowiedziec czy wersja fx super bez 2000 tez ma czy nie?

cresky
28.04.10, 10:01
no ten fx3 super 2000 ma czas 1/2000, nie moge sie tylko dowiedziec czy wersja fx super bez 2000 tez ma czy nie?

Sprawdź bo może się okazać że ten przypisek "2000" oznacza właśnie czas !
I oczywiście jak kupisz, czekam na relację !!! :grin:

Czaroz
28.04.10, 11:06
http://allegro.pl/item1008922661_yashica_fx_3_made_in_japa_50mm_f1_9 _dsb.html
Znalazlem taka aukcje, wersja bez 2000 i rzeczywiscie nie ma czasu 1/2000, mimo to cos mi smierdzi, druga aukcja to fx3 super 2000 i jest za 240zl, czy czas 1/2000 jest wart 120zl?! Poza tym jak to jest z obiektywami do yashicy, nie widze zeby byly ogolno dostepne, raczej trudno na takowe trafic...

EDIT:
Yashice se odpuszczam, ze wzgledu na problem z ustrzeleniem obiektywow, pozostaje cosina ct1/csm lub pentax k1000

cresky
28.04.10, 12:49
http://allegro.pl/item1008922661_yashica_fx_3_made_in_japa_50mm_f1_9 _dsb.html
Znalazlem taka aukcje, wersja bez 2000 i rzeczywiscie nie ma czasu 1/2000, mimo to cos mi smierdzi, druga aukcja to fx3 super 2000 i jest za 240zl, czy czas 1/2000 jest wart 120zl?! Poza tym jak to jest z obiektywami do yashicy, nie widze zeby byly ogolno dostepne, raczej trudno na takowe trafic...

EDIT:
Yashice se odpuszczam, ze wzgledu na problem z ustrzeleniem obiektywow, cosina ct1/csm lub pentax k1000

No to masz odpowiedź, jednak liczba 2000 w nazwie oznacza czas, czy warto inwestować w 1/2000 - moim zdaniem tak.

Rennsport
29.04.10, 08:26
Gdybym miał kupować body na m42 kupił bym pewnie które kolwiek body z preselekcją przysłony (czyli aparat sam nastawia czasy a ty ustawiasz ostrość i przysłonę) kupił bym pewnie pentaxa ME + adapter z PK na m42 powinno wszystko działać tylko trzeba będzie zablokować bolec od przysłony

odradzał bym zenita jest duży ciężki , z prakticą podobnie jest duża i ciężka ale lepiej wykonana od zenita i ma czas 1/1000 i posiada już migawkę szczelinową ,a nie płócienną jak np OM10 :???:

patrz przede wszystkim na to by aparat posiadał matówkę z klinem i zeby aparat był mały :wink: to czy aparat ma czerwoną kropkę czy napis pentax albo olympus nie ma znaczenia :wink: liczy sie tylko dobry film

czasami sobie myślę czy by nie sprzedać mojej OM'ki i nie kupić body m42 do tego pancolar od CZJ albo takumar 50/1.4 i można świat zdobywać , ale jak narazie nie stać mnie na zmiane systemu :mrgreen:

Pozdrawiam marek

MacGrong
29.04.10, 15:48
Ja mam jedno dzikie pytanko: Skoro nie masz zbyt wielu szkieł do m42 (jednego Heliosa i 200mm) to może jednak warto przestawić się na system OM który jak wszyscy wiemy ma dobre szkła a i korpusy zacne i za przyzwoite pieniądze. Pomysł narazie nie bedzie Cię kosztował zbyt wiele a zysk będziesz miał zacny w postaci świetnego sprzętu.
Pozdrawiam serdecznie!!!

PS
Gdybyś jenak się nie zdecydował na OM ten zestaw Fujica który pokazałeś: aparat + 55mm i 28mm jest super i wart grzechu moim zdaniem. do tego jeszcze znaleźć 100mm f2.8 i masz komplet idealny niemalże

Czaroz
29.04.10, 23:40
No z tego co patrzylem na OMy to drogie w ciul sa, mnie nie stac na takie imprezy, zalezy mi na duzych mozliwosciach, poniewaz, na tym zenitku to malo co mam do poeksperymentowania z filmami, a nic nie poradze na to ze mnie kreca (aktualnie) filmy 1600/3200 albo skrajne w druga strone 50/100 :D
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
http://www.allegro.pl/item1007734578_analogowy_japonski_pentax_me_okazja .html#gallery

Ten pentax ME? No faaaajny faaajny, szkoda ze z adapterami trzeba sie bawic... :(

HrabiaMiod
30.04.10, 01:30
Olympusy są drogie?! No proszę Cię.. za 100zł można ustrzelić OM1 czy OM2 w niezłym stanie, sprzęt nie do zajechania, z bajecznie wielkim wizjerem, świetnym wykonaniem. Brakuje może czasu 1/2000, ale przecież są zawsze filtry szare. Jak będziesz szukał dobrze to trafisz czasem takie okazje, że głowa mała - mi tak się udało, trochę poszukiwań na allegro i za naprawdę niewielką kasę mam to co w stopce. A sprzęt jest po prostu piękny.

Jeśli Yashica, to szukaj na m42 - są takie na pewno - bo bagnet Yashici jest drogi i mało dostępny, nie ma sensu się w to pchać.

Na pewno ciekawy jest też Pentax.


Zastanów się też, na ile chcesz rozbudować zestaw. Bo na upartego można mieć korpus i jasną 50tke - wtedy bierz cokolwiek. Myślenie o systemie ma sens, gdy wiesz, że będziesz chciał rozbudować zestaw - drugie body (by mieć różne czułości bądź kolor-bw), szkiełka, lampy etc.

A przede wszystkim pomyśl: jeden film to 13zł (średnio - bo raz kupisz rollei retro za 8, a raz hp5 za 17, to samo z kolorem, sensowny kosztuje ~14-16. Jak Ci przyjdzie jazda na slajdy, to rolka kosztuje ze 25-30). Dalej, wywołanie (zakładam, że na razie nie wołasz sam) to 7zł plus stykówka to 5, żeby mieć rozeznanie co masz na kliszy. Później odbitki. Nawet samo film + wołanie, to już około 20zł. Czy jest sens oszczędzania na sprzęcie 100zł, skoro to 5 filmów, które strzelisz w 2 miesiące?

Sprzęt analogowy jest teraz tak śmiesznie tani, że dla kaprysu wręcz można kupić sobie niemal topowe szkła i korpusy. Nie mówię tu o kolekcjonerskich czerwonych kropkach czy innych białych krukach, ale o dobrej jakości korpusie i zestawie 28,35,50,100. I piszę to z punktu widzenia biednego studenta : )

Co ważne - to nie cyfra - większość tego sprzętu była używana przez 30 lat - więc Twoje używanie przez rok czy dwa niczego nie zmienia, co oznacza, że jeżeli nie popsujesz sprzętu, to sprzedasz go za tyle samo za ile kupiłeś - rozważ to. A biorąc pod uwagę modę na analoga, którą obserwuje, można wręcz inwestować w sprzęt analogowy. Dobre obiektywy na pewno zawsze będą w cenie.


I gwarantuję Ci, że jeżeli weźmiesz do ręki Pentaxa ME czy Olka OM-2, to Zenita uznasz za narzędzie odpowiednie jedynie do wbijania gwoździ. To mniej więcej taka różnica jak obraz z 5d a z jakiejś cyfrówki z przed 10 lat.

M42 może jest spoko, aczkolwiek mnie okropnie irytowało to wykręcanie obiektywów. Zanim wykręcisz i wkręcisz, dwa razy zmieni się sytuacja, światło itd.

Rennsport
30.04.10, 07:14
Ten pentax ME? No faaaajny faaajny, szkoda ze z adapterami trzeba sie bawic... :(

adapter do pentaxa wczepia sie tylko raz ,aby go wyciągnąć potrzeba specjalnego kluczyka, który znajduje sie w zestawie

gdybyś chciał szybko wyciągnąć adapter to sie po prostu nie da .

Czaroz
30.04.10, 10:50
A wiec tak... Filmy wywoluje sam, znaczy z kumplami, a szkielka jakie mnie interesuja to 50- to oczywiste , cos krotszego od 50 (20~35) i wlasnie jakas 100, jakbym zostal przy M42 to potrzebuje tylko czegos szerszego.

Teraz daliscie mi do myslenia z tymi OMami, tak wiec sytuacja sie zmienia, aktualnie pytanie to... Co tansze, Pentax ME + adapter czy OM + gama obiektywow?



Aha, renn- plusik
hrabia- za duzo ci plusow dalem :( juz wyczerpales moj limit- nie pomagaj tak duzo :P
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Znalazlem taki adapter:
http://allegro.pl/item1004279780_adapter_pentax_na_m42_nieskonczonos c_blokada.html#gallery

HrabiaMiod
30.04.10, 16:03
Myślę, że ceny porównywalne. Za fajną szklarnię m42 też swoje zapłacisz. Ale chyba więcej wyboru jest? Nie wiem.. Nie znam szkieł na m42.

Do OM, ceny allegrowe, nie uwzględniając okazji:
OM2 - 120zł
50/1.8 - 120
28/2.8 - 200
28/3.5 - 150
135/3.5 - 150 lub Tokina RMC 135/2.8 (niezła) - 150
100/2.8 - ciężko ustrzelić, cena ok. 200.


Ja za to wszystko zapłaciłem duuużo mniej. Ale dużo szukałem i miałem farta.

Kaz de Wro
30.04.10, 16:26
To i ja się podepnę pod temat.
Mając kilka szkiełek M42 używanych z cyfrą, może przydałoby się rozejrzeć za manualnym body.
Poczytałem kilka opinii o niektórych manualach, jednak nie daje mi to całościowego oglądu tematu.
Wiadomo, że dobrze mieć te 1/2000s, preselekcję przesłony, czasu i manual. Aby lustro głośno nie pracowało itp. Może mieć gwint PK (inne gwinty raczej nie wchodzą w rachubę).

Zatem prośba do użytkowników manualnych body, który z poniżej podanych modeli by wybrali i dlaczego.


RICOH KR 5
https://ssl.allegro.pl/item1016982338_japonski_analogowy_ricoh_kr_5_super _2_pentax.html

PENTAX ME
https://ssl.allegro.pl/item1007392107_pentax_me_solidny_automat_preselekc ja_czasu.html

PENTAX ME Super
https://ssl.allegro.pl/item1015666063_pentax_me_super_czarny_folia_na_spo dzie.html

FUJICA ST 901
https://ssl.allegro.pl/item1020588054_fujica_st_901_m42_rarytas_jedyny_na _allegro.html

Rafał Czarny
30.04.10, 16:55
...i posiada już migawkę szczelinową ,a nie płócienną jak np OM10 :???:


OM10 ma migawkę szczelinową. I jednocześnie płócienną. Płócienne migawki są OK, nie wiem dlaczego się czepiasz.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

OM2 - 120zł


Ja swojego OM2 sprzedałem za dwa razy tyle.

Czaroz
30.04.10, 21:06
A cos szerokiego pod M42? Co polecicie? Tanio zeby bylo! BO chyba padnie na m42, mianowicie na praktice mtl3 jak dobrze pojdzie :cool: Rennsport wie o co chodzi :cool:

Dzieki wszystkim za dotychczasowe pomoce.
Pozdrowka, Czarek

EDIT: Dla poszukiwaczy czegos dluzszego :D
http://www.allegro.pl/item1016134861_mc_mto_11ca_10_1000_m42_adapter_nik on_turist_fl.html

cresky
3.05.10, 13:49
Tanio i dobrze to się nie da ;)

Polecam Takumara 35/3.5 wersję z powłokami SMC. - świetne szkło !!! jeśli przesłonę ustawisz na 8 a odległość na 5 metrów pokryjesz zakres nieskończoności od 2,5 metra bez konieczności ustawiania ostrości !!!

bumblebee
4.05.10, 01:39
Tanio i dobrze to się nie da ;)

Polecam Takumara 35/3.5 wersję z powłokami SMC. - świetne szkło !!! jeśli przesłonę ustawisz na 8 a odległość na 5 metrów pokryjesz zakres nieskończoności od 2,5 metra bez konieczności ustawiania ostrości !!!

Szczególnie przydatne przy streecie gdy liczy się każda sekunda :grin:

czmielek
4.05.10, 20:13
Hmm jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę oddać za symboliczną kwotę Ricoha singlex TLS w przepięknym stanie i oryginalna instrukcją. Nie ma zo prawda priorytetu przysłony ale za to nie trzepie lustrem jak każda praktica, a solidnością wykonania bije niemieckie korpusy na głowę. Sam uzywam jaśki z adapterem więc ricoh niepotrzebnie się kurzy na półce. zainteresowani niech piszą na PW.

Czaroz
5.05.10, 22:58
Wybor padl na praktice mtl3, wracamy na sam poczatek listy, jednak przekonalem sie do tego dziwnego spustu. De facto, practica, od kolegi Rennsport'a :] (dzieki)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Tanio i dobrze to się nie da ;)

Polecam Takumara 35/3.5 wersję z powłokami SMC. - świetne szkło !!! jeśli przesłonę ustawisz na 8 a odległość na 5 metrów pokryjesz zakres nieskończoności od 2,5 metra bez konieczności ustawiania ostrości !!!

Przyda sie... Fajnie by bylo takiego upolowac, jak z jego cena? Tak jak flektagon?! Jak tak, to troszke poczekam :P

Dzieki za pomoc

czmielek
9.05.10, 10:21
Tanio i dobrze to się nie da ;)

Polecam Takumara 35/3.5 wersję z powłokami SMC. - świetne szkło !!! jeśli przesłonę ustawisz na 8 a odległość na 5 metrów pokryjesz zakres nieskończoności od 2,5 metra bez konieczności ustawiania ostrości !!!

W flektogonie przy f8 ostrość masz od 1,3m do nieskonczoności i wogóle pierscienia z nastawą ostrości nie dotykasz :)