PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-P1 + MMF-1/MMF-1 + Samyang 8mm fish-eye



andrut
15.04.10, 09:54
Witam.
To mój pierwszy wątek na tym forum, a że raczkuję w sprawach fotograficznych, proszę o wyrozumiałość.
Z tego co udało mi się wyszukać w sieci (lub raczej nie udało), to jestem pierwszym, który chciałby połączyć PEN'a, adapter 4/3 (MMF-1 -z AF lub MMF-2 -bez AF), z obiektywem Samyang 8mm fish-eye (przystosowanym do matrycy APS-C). Pojawiły się Samyang'i z mocowaniem 4/3, a że lubię kreatywną fotografię, chciałbym z takiego skorzystać.

Chciałbym się od Was dowiedzieć, drodzy użytkownicy jakie zagrożenia może ze sobą nieść takie połączenie? Mam wiele obaw jeśli chodzi o:
1. Solidność takiego połączenia
2. Działanie AF w przypadku MMF-1
3. Kąt widzenia (jest dość duża różnica między matrycą PEN'a, a ASP-C)
4. Czy zwiększona odległość (przez adapter) między body a obiektywem będzie dodatkowo powiększać i okrajać obraz?

Proszę o wszelkie sugestie dotyczące tego problemu.
Pozdrawiam!

Karol
15.04.10, 11:58
Witam.
jestem pierwszym, który chciałby połączyć PEN'a, adapter 4/3 (MMF-1 -z AF lub MMF-2 -bez AF), z obiektywem Samyang 8mm fish-eye (przystosowanym do matrycy APS-C). Pojawiły się Samyang'i z mocowaniem 4/3, a że lubię kreatywną fotografię, chciałbym z takiego skorzystać.


2. Działanie AF w przypadku MMF-1
3. Kąt widzenia (jest dość duża różnica między matrycą PEN'a, a ASP-C)
4. Czy zwiększona odległość (przez adapter) między body a obiektywem będzie dodatkowo powiększać i okrajać obraz?

Proszę o wszelkie sugestie dotyczące tego problemu.


Hmmm - pytasz o działanie AF, podczas gdy Samyang to jest obiektyw manualny...
To chyba nie nie tak, że MMF-1 przenosi AF a MMF-2 -nie - oba przenoszą, oczywiście z wybranymi obiektywami 4/3. Chyba pomyliłeś MMF-2 z MF-2, bo ten ostatni służy do podpinania obiektywów OM do m4/3, stąd siłą rzeczy nie będzie AF. Nie przejmuj się, jestem to nie od dziś i też mi się to miesza ;-).
Co do pkt 4 Twojego pytania - adapter sprawi to, że uzyskasz odległość obiektywu od matrycy w m4/3 dokładnie taką jaka bez adaptera jest w 4/3. Nie powinno więc być żadnych konsekwencji w obrazowaniu względem "dużego" 4/3.

andrut
17.04.10, 09:41
Hmmm - pytasz o działanie AF, podczas gdy Samyang to jest obiektyw manualny...
To chyba nie nie tak, że MMF-1 przenosi AF a MMF-2 -nie - oba przenoszą, oczywiście z wybranymi obiektywami 4/3. Chyba pomyliłeś MMF-2 z MF-2, bo ten ostatni służy do podpinania obiektywów OM do m4/3, stąd siłą rzeczy nie będzie AF. Nie przejmuj się, jestem to nie od dziś i też mi się to miesza ;-).
Co do pkt 4 Twojego pytania - adapter sprawi to, że uzyskasz odległość obiektywu od matrycy w m4/3 dokładnie taką jaka bez adaptera jest w 4/3. Nie powinno więc być żadnych konsekwencji w obrazowaniu względem "dużego" 4/3.

Pomylony był na stronie opis adaptera MMF-2 z MF-2, stąd mój błąd i teoria o AF :P
Jestem już dużo spokojniejszy i myślę, że się zdecyduję na taki 'eksperyment'. Poczekam jeszcze na wyniki testu zestawu, jaki obiecali mi Panowie z Fotozakupy.pl. Jak będę już w jego posiadaniu, to pochwalę się wrażeniami :)
Dziękuję za szybką odpowiedź :)