PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka Metoda robienia ?



gladiator
11.02.07, 12:11
Witam
Poprosze o rade jaka metoda robic zdjecia ? W zakładce menu aparatu jest:
-pomiar ESP ( Matrycowy )
-oraz punktowy

Ktory wybrac ?
Oraz drugie pytanie czy mju 300 ma funkcje robienia zdjec sekwencyjnych ?
dzieki i prosze o odpowiedz.

fotomic
11.02.07, 12:22
W zakładce menu aparatu jest:
-pomiar ESP ( Matrycowy )
-oraz punktowy

zalezy do czego. ogolnie polece(bo to małpka) ESP.

Karol
11.02.07, 14:58
Oba pomiary mają swoje zalety. W większości sytuacji pomiar matrycowy powinien dać dobre rezultaty, szczególnie jak fotografujesz sceny typowe, powiedzmy nie za jasne i nie za ciemne - w uproszczeniu. Aparat generalnie mierzy światło tak jakby scena byłą zbliżona do odcieni szarości. Jak nie jest - np. człowiek ubrany na czarno na tle czarnej ściany (tylko twarz jaśniejsza) taki pomiar raczej prześwietli zdjęcie - twarz wyjdzie zbyt jasno bo aparat ową scenę podciągnie pod szarość... Do takich właśnie cen jest pomiar punktowy - wybierasz punkt, na którym Ci zależy i z niego mierzysz ale koniecznie musi to być punkt dość szary - w sensie nie za jasny i nie za ciemny (18% odbijanego światła). Taki warunek spełnia z grubsza twarz białego człowieka...
Mam nadz, ze troszkę naprowadziłem... - W Necie znajdziesz wiele opisów poszczególnych pomiarów światła...
Pozdr....

gladiator
11.02.07, 15:06
OK Dzięki koledzy.
Czyli standardowo będę stukał na ESP a w szczególności skupiając sie na danym modelu czy elemencie zrobie punktowe.
Jeszcze raz dzięki.

marecki
11.02.07, 15:32
A u mnie na ESP jest lipa. Nie wiem czy to może przyzywczajenie z c4000z że na ESP fotki były tak naświetlone że teraz robiąc w ESP to musiałbym przepalać o jakieś +0,7 eV. W e330 w ESP fotki są o wiele ciemniejsze niż we wspomnianym starszym kompakcie. Dlatego zawsze robię w centralnie ważonym a nawet punktowym.
Pozdrawiam