PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus e420 obiektywy inne



skiper83
2.04.10, 13:05
Witam
Mam pytanko co do obiektywów do olka e420 chodzi mi o grupę obiektywów pozostałe z uwielbianego allegro.pl.
Na co patrzeć aby dopasować jakiś obiektyw do olka.
Teraz mam 17,5-45mm a interesowało by mnie coś wyższego ale nie stać mnie na oryginalne obiektywy po 300 zł i wzwyż.
Czy jest w ogóle możliwość coś takiego zrobienia.
Mam nadzieję że sensownie pytam

wojciech_gd
2.04.10, 13:13
A czy ktoś mówił, że fotografia to tanie hobby?

Napisz co chcesz robić za zdjęcia, przecież bez tego nie ma możliwości polecenia konkretnego szkła lub grupy szkieł

Alleg_pl
2.04.10, 13:14
Witam
Mam pytanko co do obiektywów do olka e420 chodzi mi o grupę obiektywów pozostałe z uwielbianego allegro.pl.
Na co patrzeć aby dopasować jakiś obiektyw do olka.
Teraz mam 17,5-45mm a interesowało by mnie coś wyższego ale nie stać mnie na oryginalne obiektywy po 300 zł i wzwyż.
Czy jest w ogóle możliwość coś takiego zrobienia.
Mam nadzieję że sensownie pytam
o staaary, masz problem. czeka cie ciekawa zabawa w m42 i konwertery, chipy z potwierdzeniem, i napewno wiecej jak 300zł

Karol
2.04.10, 13:31
Witam
Mam pytanko co do obiektywów do olka e420 chodzi mi o grupę obiektywów pozostałe z uwielbianego allegro.pl.
Na co patrzeć aby dopasować jakiś obiektyw do olka.
Teraz mam 17,5-45mm a interesowało by mnie coś wyższego ale nie stać mnie na oryginalne obiektywy po 300 zł i wzwyż.
Czy jest w ogóle możliwość coś takiego zrobienia.
Mam nadzieję że sensownie pytam
Co to znaczy coś wyższego? Potrzebujesz szerszego obiektywu, dłuższego, jaśniejszego, lepszego optycznie, szkła do portretu, makro czy jak?
Mając mniej niż 300zł nie poszalejesz, ale w sumie kupując jakąś tanią 50-tkę m42 oraz przejściówkę ma 4/3 (taniej bez potwierdzenia ostrości) można się trochę pobawić.

grizz
2.04.10, 13:33
Witam
Mam pytanko co do obiektywów do olka e420 chodzi mi o grupę obiektywów pozostałe z uwielbianego allegro.pl.
Na co patrzeć aby dopasować jakiś obiektyw do olka.
Teraz mam 17,5-45mm a interesowało by mnie coś wyższego ale nie stać mnie na oryginalne obiektywy po 300 zł i wzwyż.
Czy jest w ogóle możliwość coś takiego zrobienia.
Mam nadzieję że sensownie pytam

sprzedaj olka kup kompakta. np lx3

Moominek
2.04.10, 14:32
A czy ktoś mówił, że fotografia to tanie hobby?

Napisz co chcesz robić za zdjęcia, przecież bez tego nie ma możliwości polecenia konkretnego szkła lub grupy szkieł

Otóż to. Czego chcesz? Jaśniej, dłużej, ostrzej, większy zakres? Do portretu, krajobrazu, streeta, makro, ptaków? Do 300 złotych to tylko manualne bez af albo kity.
Wyklikane z mobilka

dog_master
2.04.10, 21:45
chodzi mi o grupę obiektywów pozostałe z uwielbianego allegro.pl
Tak co do Allegro, to nie sugeruj się ich podziałami. Tzn podziały są okej, ale usery już nie zawsze i np. często w grupie obiektywów z AF są te, które go nie posiadają, w Olkowych znajduje się sporo OM - jasne, to też Olek, ale z lustrem nie będzie AF i potrzeba przelotki. Allegro jest dobre, ale... ostrożnie :)

skiper83
6.04.10, 20:28
witam
interesuje mnie fotografia typu zwierzaki, ptaki i inne gady ale z odległości. Bo ja i w dresie ortalionowym i bez nie potrafię się skradać :-P
Chodzi mi ogólnie o to czy jest możliwość dopasowania np starego obiektywu z jakiegoś zenita etc do nowego aparatu.

Karol
6.04.10, 20:32
Możliwość jest - przez przejściówkę. Jest pytanie o sensowność. Obecnie masz jednego kita, dwa kity, czy jak? Który konkretnie obiektyw od Zenita chcesz podpiąć?

Moominek
6.04.10, 20:59
witam
interesuje mnie fotografia typu zwierzaki, ptaki i inne gady ale z odległości. Bo ja i w dresie ortalionowym i bez nie potrafię się skradać :-P
Chodzi mi ogólnie o to czy jest możliwość dopasowania np starego obiektywu z jakiegoś zenita etc do nowego aparatu.

Do małych ptaków to trzeba podejść nawet z 500mm na ok. 10m przynajmniej żeby zajęły sensowny procent kadru. Masz dwa wyjścia: albo długi kit (w miarę dobra jakość i masz af) albo długi manual m42 lub jakiś Samyang/Falcon, tyle że manualne ostrzenie (mały wizjer), rozmiary i brak stabilizacji w 420 Ci nie pomogą. Reasumując - kup długiego kita 40-150 używkę - jakieś 250 złotych. Będzie za krótki - sprzedasz bez lub z niewielką stratą.

Edit: Jak nie możesz/nie chcesz inwestować w system to może lepiej sprzedaj co masz i za to kup ultra zoom? Nawet FujiS6500 lub 9600 - manualny zoom, niezła matryca, tylko te karty xd i jotpegi z puszki (lepiej Rawa używać).

Wyklikane z mobilka

wulf
6.04.10, 22:06
witam
interesuje mnie fotografia typu zwierzaki, ptaki i inne gady ale z odległości. Bo ja i w dresie ortalionowym i bez nie potrafię się skradać :-P
Chodzi mi ogólnie o to czy jest możliwość dopasowania np starego obiektywu z jakiegoś zenita etc do nowego aparatu.
Ekwiwalent kąta widzenia jak przy 1000mm na małym obrazku
http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/479161
Ale coś za coś, zdjęcia ze statywu jeśli czasy dłuższe niż 1/1000s (czyli prawie zawsze) i specyficzne rozmycie tła oraz całkowity brak kontroli nad głębią ostrości, wydaje mi się że lepsze optycznie od starych manualnych szkieł m42. Kilka osób na tym forum chyba ma coś takiego.

Moominek
6.04.10, 22:42
Ekwiwalent kąta widzenia jak przy 1000mm na małym obrazku
http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/479161
Ale coś za coś, zdjęcia ze statywu jeśli czasy dłuższe niż 1/1000s (czyli prawie zawsze) i specyficzne rozmycie tła oraz całkowity brak kontroli nad głębią ostrości, wydaje mi się że lepsze optycznie od starych manualnych szkieł m42. Kilka osób na tym forum chyba ma coś takiego.

Miałem, nie polecam. To już lepiej Rubinar 300/4.5. Jest teraz na alledrogo jedna sztuka, cena 300, ale trzeba doliczyć adapter.
Wyklikane z mobilka

skiper83
6.04.10, 23:49
Możliwość jest - przez przejściówkę. Jest pytanie o sensowność. Obecnie masz jednego kita, dwa kity, czy jak? Który konkretnie obiektyw od Zenita chcesz podpiąć?
Konkretnego obiektywu niema od Zenita podałem nazwę jako przykład.
A kita mam 17-45mm teraz piszę z pamięci bo nie widzę cyferek :) ale chyba dobrze podałem

dog_master
7.04.10, 00:40
Ja bym dozbierała na kita 40-150 i wybrała się do zoo :] Serio mówię, jest AF, jest po kropie 300mm i są jedyne zwierzaki, do których ja osobiście umiem podejść, bo tak to też ni cierpliwości ni umiejętności ;)

Tylko, że te 300mm po kropie może Ci nie wystarczyć. Wtedy to albo jakiś Rubinar lustrzany albo Tair/Sonnar/etc albo Zuiko 70-300 - ale to już inna kasa, 3-4x zakładany budżet.

Ogniskowe typu 300, 500 są fajne, ale... Musisz mieć jasno i dobry wzrok, bo brak AF.

wulf
7.04.10, 15:15
Miałem, nie polecam. To już lepiej Rubinar 300/4.5. Jest teraz na alledrogo jedna sztuka, cena 300, ale trzeba doliczyć adapter.
Wyklikane z mobilka
Mógłbyś rozwinąć rozwinąć myśl: "nie polecam" bo przymierzam się do nabycia takiego czegoś.
Co konkretnie jest nie tak z tym obiektywem? winietowanie, aberracja, mała rozdzielczość, trudność ostrzenia? Nie znam osobiście nikogo kto to ma więc dlatego pytam.

Moominek
7.04.10, 17:41
Mógłbyś rozwinąć rozwinąć myśl: "nie polecam" bo przymierzam się do nabycia takiego czegoś.
Co konkretnie jest nie tak z tym obiektywem? winietowanie, aberracja, mała rozdzielczość, trudność ostrzenia? Nie znam osobiście nikogo kto to ma więc dlatego pytam.

Głównie chodzi mi o małą rozdzielczość i słaby kontrast, w porównaniu do radzieckich "luster" za podobną lub niższą cenę (o refraktorach już nie mówiąc...jakichkolwiek chyba). Ostrzenie też nie jest najłatwiejsze - strasznie czuły pierścień w połączeniu z małą GO i malutkim wizjerem ... brrr...). Zauważalnego winietowania nie stwierdziłem, aberacji brak (obiektyw lustrzany). Jeżeli nie boisz się zbytnio aberacji i rozmiarów (długość) a chcesz koniecznie nowy to zastanów się nad Samyang/Falcon 500/5.6 albo 500/8 ED byle w wersji z ustawialną przesłoną. Mają znacznie lepszą rozdzielczość kosztem właśnie aberacji i wyglądu jak rurka do odpływu z umywalki, w dodatku łatwiej mi się ostrzyło (tylko ta rura...).
Wyklikane z mobilka


EDIT:

1) Tu masz mini test, możesz sobie porównać sample http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=23225 - Samyang/Falcon dwa bratanki :wink: - w ostrym świetle jest gorzej niż na samplach ale może maska z tyłu by pomogła.
2) Jeżeli się zdecydowałeś na kupno któregoś a nie tylko chcesz wziąć ze sklepu internetowego na próbę (masz 10 dni) a potem zwrócić - zerknij na Allegro. Tylko że na używaną wersję do ... Canona lub Nikona :-P. Mają one bowiem mocowanie T2 na gwint, tylko dołączane odpowiednie przejściówki. Ja np. kupiłem kiedyś Samyanga 500/6,3 (kolor jak ELka he he) w wersji Canon za około 200 złotych :grin:, do tego przejściówka 50,-. Stary adapter możesz odsprzedać za jakieś 20-30 złotych - zawsze coś się zwróci.


EDIT 2:

A tu masz porównanie naczelnego tematu na początek dla teleobiektywów czyli księżyc :wink:. Po kolei: nowy długi kit na 150mm, Samyang 500/6,3 i Rubinar 500/5,6, cropy 1:1 po zmniejszeniu obrazka do 2560x1920 (nie chciałem tak bardzo pogrążać Samyanga), ciut podostrzone. Co do marnego wyniku Samyanga - nie jest to wina nietrafienia z ostrością (może miałem pechowy egzemplarz - zdarza się), ciut lepiej (ale nie jest to wielka różnica) sprawował się na obiektach które nie były tak blisko nieskończoności, za to Rubinar na odwrót.

wulf
7.04.10, 20:12
Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź, poszukam sobie radzieckich luster ale jeśli nie znajdę to chyba będzie jednak ten lustrzany falcon. Kontrast można łatwo podciągnąć a tego co mnie naprawdę kręci w mirrorach czyli rozmycie nie da mi żaden refraktor ani stary manual. Ręczne ostrzenie też mnie nie przeraża bo w E30 wizjer jest wielce OK a całe życie używałem manualnych szkieł i jakoś nie narzekałem.

Moominek
7.04.10, 21:05
Kontrast można łatwo podciągnąć a tego co mnie naprawdę kręci w mirrorach czyli rozmycie nie da mi żaden refraktor ani stary manual.

Oj tak, potwierdzam. Ale koniecznie RAW!

skiper83
15.04.10, 17:30
Witam
Na początku dzięki za informacje i pomoc jak również przykłady.
Pytanie z innej beczki.
Co myślicie o obiektywie TOKINA SD 70-210mm 1:4- 5.6 MACRO
Był bym wdzięczny o opisanie kolejnych oznaczeń od SD począwszy, i co oznacza mocowanie O/OM

Moominek
15.04.10, 20:19
Witam
Na początku dzięki za informacje i pomoc jak również przykłady.
Pytanie z innej beczki.
Co myślicie o obiektywie TOKINA SD 70-210mm 1:4- 5.6 MACRO
Był bym wdzięczny o opisanie kolejnych oznaczeń od SD począwszy, i co oznacza mocowanie O/OM

OM to kliszowy Olympus. Z ciekawości - jaka cena i czy ma przejściówkę na 4/3 w komplecie?
Wyklikane z mobilka

skiper83
15.04.10, 20:24
100 polskich orzełków przejściówki w komplecie niema.

Moominek
15.04.10, 20:42
100 polskich orzełków przejściówki w komplecie niema.

Lepiej daj sobie spokój z manualami w tej cenie/zakresie ogniskowych - piszę o zoomach. Przejściówka bez chipa to pewnie 50 lub więcej. Lepiej dozbieraj na używkę długiego kita.
Wyklikane z mobilka