PDA

Zobacz pełną wersję : Bokeh - moje próby



MADNESS
2.04.10, 09:32
Rok temu bardzo spodobały mi się zdjęcia przyrodnicze ( makro ) gdzie bliki tańczą w tle.
Pomyślałem, że coś takiego popróbuje - co się okazało na forach autorzy nie chcieli zbytnio dzielić się swoja wiedzą - w sumie nie ma co się dziwić.

Jakiś czas temu trafiłem na forum gdzie jedna osoba umieściła sprzęt jakim wykonuje takie prace - były to obiektywy HELIOS, REVUENON , PANCOLAR
Pomyślałem trzeba się zaopatrzyć i wypróbować - Tak też uczyniłem.
W tym roku dopiero znalazłem czas na pierwsze zdjęcia - i okazało się że nie jest tak kolorowo - bliki i były ale mizerne.
Przyjrzałem się jeszcze raz pracom które kiedyś mi się tak podobały i zauważyłem dość ostre światło musiało padać i dużo wilgoci tryska z zdjęcia ( rosa ?)

Nie mając czasu rankami musiałem rosę wykonać sam- zapożyczyłem spryskiwacz do roślin domowych i miałem tyle rosy ile chciałem - dużo słońca plus kropelki od razu zadziałały i miałem bliki - ustawiając się pod innym kątem do światła pojawiało się ich więcej lub mniej - wiele różnych opcji .

Przeważnie mam otwartą maksymalnie dziurę w obiektywie - helios gdy troszkę przymknę robi bliki w formie pięciokąta ale jest ich zdecydowanie mniej.
Mi na razie pasują okrągłe z revuona :)

Teraz obróbka jedyne co robię to czasami zafarb - kontrast - ostrość
i tyle .

Jeżeli macie jakieś doświadczenie proszę o kilka zdań

damnian
2.04.10, 10:07
podepnij to do tematu ''jak zrobiłem to zdjęcie'' czy jakoś tak ;)

wojciech_gd
2.04.10, 10:17
Ujęcie z biedronką mi się podoba:)

Jedno spostrzeżenie mi się nasuwa - brakuje maskownicy, za dużo światła wpada do aparatu i widać aureolki na liściach i łodygach.

obi
2.04.10, 10:34
Dla mnie aureolki sa jak najbardziej ok, to chyba kwestia gustu. Gratuluje, swietne prace, basniowy klimat

helmuth
2.04.10, 14:40
Rok temu bardzo spodobały mi się zdjęcia przyrodnicze ( makro ) gdzie bliki tańczą w tle.
Pomyślałem, że coś takiego popróbuje...Patrzę na te zdjęcia i nie mogę się zdecydować- co mi bardziej w nich nie pasuje?
Są tu dwie rzeczy których nie lubię: "papierowa" GO o i nachalny bokeh. Obie te rzeczy, w pewnych przypadkach są trudne do uniknięcia, czasem wręcz niemożliwe. Tu jednak mam wrażenie, że to świadomy zabieg. Jak najmniejsza GO, żeby uzyskać lepszy bokeh. W tym momencie rodzi się pytanie- co ma przedstawiać zdjęcie? Robaczki, kwiatki czy wszechobecny, natrętny bokeh? Jak napisałem na początku, nie lubię natrętnego bokehu i dlatego te zdjęcia mi się nie podobają.
A szkoda, bo kadry i kolory wyglądają nieźle i mogły to być dobre zdjęcia.
To takich parę moich uwag, pewnie znajdzie się wielu którym się to podoba :wink:

acidmk
2.04.10, 15:23
MADNESS Szacun za pomysł. Super że podzieliłeś się tym z innymi :grin:

Czy komuś dany sposób podoba się czy nie to zupełnie inna broszka, myslę że im więcej porad, tutków na forum tym lepiej. Mi tego typu fotki się podobają, są inne, mają klimat.

Dzięki :!:
I oczywiście +

konukera
2.04.10, 15:28
biedronka sliczna!
bardzo mi sie podoba, malarskie to takie

MADNESS
2.04.10, 15:58
helmuth - oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia i estetyki oglądającego ( autora) - zdjęcia widnieją na innych forach i komentarze też są różnorakie - podoba mi się taka odskocznia i zabawa może w dużej mierze dlatego, że mam ogródek pod nosem i mało czasu a wypad na 20 minut pod dom zawsze może zaowocować jakimś kadrem - uwielbiam fotografować i robię to gdy tylko mogę :) myślę, że będę kontynuował temat i postaram się o jeszcze fajniejsze kompozycje - może jakieś nowe doświadczenia - na pewno podzielę się nimi :)

Puki słoneczko nie wyjdzie ostatnie zdjęcie
dla wielu niezrozumiała papka kolorystyczna - mi się jednak podoba :)

HDaisy
2.04.10, 17:06
Cudne zdjęcia a bokeh jak dla mnie powalający. Czemu na kompaktach nie da się uzyskać takiego efektu? :|
Czysta niesprawiedliwość :lol:

Agulka
2.04.10, 17:18
Ja lubię takie zdjęcia, lubię blikowy bokeh. A czy możesz napisać jakich dokładnie obiektywów używasz?

wanilia
2.04.10, 17:20
Witaj :grin:
Zdecydowanie nie podzielam - w tej kwestii- opinii Helmutha, naśniowe kółeczka są piękne same w sobie a podanie biedronki, roślin, w takiej otoczce to jak dodanie jakiejś baśniowej historii. Od dawna niezmiennie zachwycam sie takimi pracami. Nie popieram pdejścia w stylu "co właściwie przedstawia ta praca?" b na mnie fotografia oddziałuje jak obraz i albo chwyta za serce, zmusza do zachwytu czy zastanwienia albo nie.
W moim obiektywie nie pojawia się tak wiele kółeczek jak w twoim, choć usilnie próbowałam takowe uzyskać. Mizerne były moje efekty- bo kółeczek mało. Być może zbyt mało jeszcze prób podjęłam.

Zdradż jeszcze jaki to obiektyw- macro? jakie papamerty?

MADNESS
2.04.10, 17:44
Te tutaj były wykonane za pośrednictwem REVUENON 2.8/35 mm

Mirek54
2.04.10, 17:55
Patrzę na te zdjęcia i nie mogę się zdecydować- co mi bardziej w nich nie pasuje?
Są tu dwie rzeczy których nie lubię: "papierowa" GO o i nachalny bokeh. Obie te rzeczy, w pewnych przypadkach są trudne do uniknięcia, czasem wręcz niemożliwe. Tu jednak mam wrażenie, że to świadomy zabieg. Jak najmniejsza GO, żeby uzyskać lepszy bokeh. W tym momencie rodzi się pytanie- co ma przedstawiać zdjęcie? Robaczki, kwiatki czy wszechobecny, natrętny bokeh? Jak napisałem na początku, nie lubię natrętnego bokehu i dlatego te zdjęcia mi się nie podobają.
A szkoda, bo kadry i kolory wyglądają nieźle i mogły to być dobre zdjęcia.
To takich parę moich uwag, pewnie znajdzie się wielu którym się to podoba :wink:

Masz 100% racji.
Napewno znajda sie uzerzy typu Jeejku ale sliczne,ajjaj jakie koleczka,cuuudnie -jak w bajce.
Madnes-wiem ,ze to tylko takie czasowe zafascynowanie,licze,ze to przejsciowa fascynacja szybko Ci minie.Tego typu rozmycie tla sprawdza sie w bardzo niewielu kadrach.
Pamietaj,ze im mniej tym wiecej.Przesadzisz to pojdziesz w strone kiczu.To bardzo cienka granica.

wanilia
2.04.10, 17:59
Madness- nie chciłabym wyjść na blondynkę ale wydaje mi się , że to nieuniknione :wink:
Obiektyw 35 mm nie kojarzy mi się z fotografią macro tylko np. 100 mm.
Jak to jest bo nie do końca to łapię?
Czy nie łatwiej byłoby złapać kółeczka obiektywem innych parametrów? (twoje są rewelacyjne!)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Mirku, nie zgadzam sie z Tobą w tej kwestii, znam folio człowieka złożone tylko z takich kadrów i wierz mi każdy jest inny. Tu jest podobna sprawa: lubię streeta czy lubię portret- kwestia gustu. Niektórzy twierdzą że fotografowanie"kropelek" to takie babskie. Liczy się kadr i jego uroda.:grin:

S4INT
2.04.10, 18:09
.Tego typu rozmycie tla sprawdza sie w bardzo niewielu kadrach.


http://onephoto.net/?p0=2&p1=1&user=24440&gal=1

wanilia
2.04.10, 18:13
To ja lubię!!!!
Część znam z innych portali :grin:

Mirek54
2.04.10, 18:18
Mirku, nie zgadzam sie z Tobą w tej kwestii, znam folio człowieka złożone tylko z takich kadrów i wierz mi każdy jest inny.

W zasadzie ciezko znalesc takiego co wszystkie takie same zdjecia zamieszcza.To,ze ktos ma folio i ze ma kazdy inny kadr to zadna miara.
Fotografia przyrody to spokojne naturalne swiatlo,oddanie w kadrze naturalnego srodowiska.Pstrokacizna to juz raczej kicz.Utrwalanie tego zaczelo sie od namalowania mamuta w jaskini,jakos nikt nie domalowywal szlaczkow fijolkow i aniolkow do tego,a jakos do dzis wszyscy sie tym pasjonuja.

wanilia
2.04.10, 18:21
Dla mnie argument w tej rozmowie podał SAINT.
Dla mnie taka fotografia to bynajmniej nie kicz- powiem więcej, zachwycają mnie!
"De gustibus non disputandum est"

helmuth
2.04.10, 18:23
http://onephoto.net/?p0=2&p1=1&user=24440&gal=1Co ma oznaczać ten link?
Poparcie dla Mirka czy chcesz pokazać, że niektórzy taki bokeh "uprawiawją" :wink:
Wybrałem jedno zdjęcie (http://onephoto.net/?id=629939#629939)i chciałbym abyś odniósł się do niego :grin:

S4INT
2.04.10, 18:29
Co ma oznaczać ten link?
Poparcie dla Mirka czy chcesz pokazać, że niektórzy taki bokeh "uprawiawją" :wink:
Wybrałem jedno zdjęcie (http://onephoto.net/?id=629939#629939)i chciałbym abyś odniósł się do niego :grin:

Nie zgadzam się z Mirkiem, a szczególnie ze stwierdzeniem, że sprawdza się tylko w niewielu kadrach. Link z portfolio jako dowód, że można zrobić naprawdę dużo rewelacyjnych zdjęć z wykorzystaniem tego specyficznego bokehu.

Podane przez Ciebie zdjęcie mi się nie podoba. Tylko co z tego?

wanilia
2.04.10, 18:33
W tej kwestii popieram SAINT-a .
Kółeczkowy efekt może namalować piękne kadry.

helmuth
2.04.10, 18:38
Podane przez Ciebie zdjęcie mi się nie podoba. Tylko co z tego?Dlaczego? Czy może z powodu tego wielkiego, ślicznego kółka? :-P
Jeżeli tak, to znaczy, że nie zawsze ten bokeh się sprawdza.
Nie potępiam tych, którzy się pasjonują bokehem ale mnie się to nie podoba. :)

dobas
2.04.10, 18:43
eeee ale to jak ze wszystkim. są tacy którzy lubią kółeczka ze zwierciadlanych obiektywów, są tacy którzy nie lubią podobnie z papierową głębią ostrości.

Ja wiem jedno - na pewno wszelkie cuda wypada stosować z umiarem. kilka zdjęć z kółeczkami w trakcie pokazu - zrobią na pewno oszałamiające wrażenie względem 100 z efektem na jedno kopyto :)

S4INT
2.04.10, 18:50
Dlaczego? Czy może z powodu tego wielkiego, ślicznego kółka? :-P
Jeżeli tak, to znaczy, że nie zawsze ten bokeh się sprawdza.


:?:
A czy ktokolwiek tutaj napisał, że się zawsze sprawdza?
To niby cokolwiek udowadnia?

To, że można zrobić w ten sposób gniota to chyba oczywista oczywistość - tak jak z każdym innym stylem, dziedziną itd... Przecież to nie wyklucza zrobienia wybitnego zdjęcia z "kółeczkami". Nie rozumiem o co się rozchodzi.

MADNESS
2.04.10, 18:52
Mireczku wracając do zauroczenia - jeżeli próby czekały cały rok i mi nie przeszło to chyba nie tylko zauroczenie - nie sądzisz ??

Robię wiele zdjęć te które mają o czymś mówić i te które mają być ładne.

Bawię się przy tym niezmiernie - będę się bawił bokehem jak i inną formą a wiesz dlaczego -- BO KOCHAM FOTOGRAFIĘ

Mirek54
2.04.10, 19:24
Mireczku wracając do zauroczenia - jeżeli próby czekały cały rok i mi nie przeszło to chyba nie tylko zauroczenie - nie sądzisz ??

Robię wiele zdjęć te które mają o czymś mówić i te które mają być ładne.

Bawię się przy tym niezmiernie - będę się bawił bokehem jak i inną formą a wiesz dlaczego -- BO KOCHAM FOTOGRAFIĘ

Masz racje,na tym polega zabawa.Ja tez mam takie okresy.Pamietam jak 38 lat temu tez bylem zauroczony jakims motywem w foceniu,tylko juz za cholere nie moge se przypomniec jakim:grin:
Potrafisz robic fotki i ladne i interesujace.Mi chodzi o to zebys nie wdepnąć w kicz nie zechcial.
Aha,wklej sobie maske z prostokatnym otworem w szklo,niech Ci nadmiar swiatla nie miesza-to tak poza fascynacja a bardziej fizyka i optyka.

outsider
2.04.10, 19:28
Madness- nie chciłabym wyjść na blondynkę ale wydaje mi się , że to nieuniknione :wink:
Obiektyw 35 mm nie kojarzy mi się z fotografią macro tylko np. 100 mm.
Jak to jest bo nie do końca to łapię?
W czasach analogów biegałem z pewnym 35mm obiektywem za biedronkami :-) bo pozwalał znacznie zbliżyć się do fotografowanego obiektu i w dodatku kadry były inne niż z typowego makroobiektywu :-)

Te dwa zdjęcia Madnessa z biedronkami mi się podobają i nie rusza mnie, że komuś się nie podobają. Ba! Nawet jeśli jakieś zdjęcie nikomu by się nie podobało, a mi by się podobało, to także bym się tym nie przejmował :-) Bo właśnie o to w życiu chodzi, aby podobało nam się to co nam się podoba, a nie to co inni uważają, że powinno się nam podobać.:cool:

helmuth
2.04.10, 20:14
Bo właśnie o to w życiu chodzi, aby podobało nam się to co nam się podoba, a nie to co inni uważają, że powinno się nam podobać.:cool:Tak jest!
Dodam jeszcze, że bardzo nie lubię, gdy ktoś mnie nie lubi za to, że mnie się podoba co innego niż jemu :)

wanilia
2.04.10, 20:30
Ja Cię lubię :grin:
Nawet jak nasze zdania czasem sie różnią :grin:
Mirka też lubię :grin:
można sie lubić i nie zgadzać z jego zdaniem (mam tak często z mężem :wink:):lol:

MADNESS
2.04.10, 20:58
Z tym światłem powalczę i dziękuje za podpowiedź

enem
2.04.10, 21:43
Widze Madness, ze molestowany przeze mnie postanowiles napisac wiecej na temat swojej tworczosci. Ze swojej strony dziekuje za extra informacje i poswiecony czas. Wlasnie nabylem owe "magiczne sprzety" i jak tylko czas pozwoli zaatakuje temat wedle Twoich instrukcji. Nadal uwazam ze biedronka (bokeh) wymiata. Jeszcze raz dziekuje !!!!

MADNESS
2.04.10, 21:53
Oby wolny czas zgrał się z pogodą :) no i pokaż efekty - pozdrawiam

PawelG
3.04.10, 02:35
Madness, będę w mniejszości - mi też te zdjęcia się nie podobają. Trochę jak zdjęcia z mennicy - mnóstwo ostro błyszczących kółek :).
Jak zauważyła Wanilia "de gustibus...", a przez chwilę wątek zmienił się w dyskusję czyj gust jest "lepszejszy". Myślę że po to wrzuciłeś zdjęcia by przeczytać SUBIEKTYWNE opinie (opinie zawsze są subiektywne), najlepiej uzasadnione (choć nie widzę konieczności uzasadniania wrażeń estetycznych), a "NIE JESTEŚ TU ABY POKLEPYWAĆ CIĘ PO PLECKACH I WMAWIAĆ ŻE ROBISZ DOBRE ZDJĘCIA":grin:.
Ale kombinuj, może tak jak zauważył Mirek, w jakichś sytuacjach efekt wyjdzie ciekawy.

MADNESS
3.04.10, 07:00
Rozpocząłem ten watek nie aby pozyskać opinie na temat zdjęć tylko opisać jak ja to robię - miałem sporo pytań na ten temat i nie chciałem każdej osobie powielać i wysyłać wszystkiego na priva ,
a dodatkowo miałem nadzieje dowiedzieć się czegoś nowego co mogłoby mi pomóc w przyszłości
To że wątek zamienił się w rozmowę o gustach - życie :)

Qben
3.04.10, 10:10
Widziałbym ten wpis w wątku "jak zrobiłem to zdjęcie". Na pewno przyda się wielu osobom. Mi z wrzuconych przez Ciebie zdjęć podoba się tylko efekt na drugim, ale uważam że to ciekawy sposób na zdjęcie.

MADNESS
4.04.10, 17:37
Tym razem zdjęcia z HELIOSA 2/58mm
Kolorystyka dodana programowo
pozdrawiam

Tommy_G
4.04.10, 18:04
bardzo ładnie, przynajmniej jak na mój gust :)
środkowa kolorystyka pasuje mi tu najbardziej.

pozdr

wanilia
4.04.10, 19:54
Środkowa kolorystyka najbardziej naturalna, ale coś ciagnie mnie też w stronę tej 3 :grin:
Bardzo ładnie i wiosennie :grin:

Amigo!
4.04.10, 22:06
Baaaardzo ładna ta trójka :).
Chyba dzięki obróbce kolorów, ta biedronka aż wyskakuje z kadru (w sensie - z płaszczyzny obrazka :) )

luna2002
21.05.10, 20:28
Kupiłem przejściówkę na m42, więc pierwsze co zrobiłem to podpiąłem poczciwego Heliosa 50mm f/1.8 do body. Zachęcony madnessowymi fotkami ruszyłem do ogródka. Strasznie pozytywnie mnie ten obiektyw zaskoczył.To co wyprawia z tłem i jak ostro rysuje...szok! Polecam! Chyba trzeba się bardziej zainteresować tematem.

Póki co ani kółka, ani owady się nie udają, ale malarskość heliosa mnie oczarowała. A więc trzy kiczowate obrazki z dzisiejszego, pochmurnego i mokrego dnia.

https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33772&stc=1&d=1274466382
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33771&stc=1&d=1274466350
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=33770&stc=1&d=1274466322

sdsi
21.05.10, 20:53
podobają mi się zdjęcia

ja czekam na przejściówkę m42 - bo ostanio upolowałem na allegro:

HELIOS 2/58mm,
COSINON 50 f1,8
SMC TAKUMAR 50mm 1.4 50 mm f1.4 asahi pentax

już się nie mogę doczekać testów :-)

Kaz de Wro
1.07.10, 21:04
To i ja dorzucę parę przykładów. Miałem ostatnio możliwość focenia natury przy użyciu moich manuali pod M42 wespół i rozłącznie z pierścieniami (x2, x3 i makro). Zdjęcia robione Takumarem 35/2. Pierwsze dwa bokehy można rzec klasyczne, natomiast trzeci to "rodzynek", wstyd się przyznać, ale nie pamietam przy jakiej kombinacji z pierścieniami powstał*. Osobiście wolę te klasyczne, ale dobrze mieć świadomość , że można "wykręcić" takie cuda;-)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img36.imageshack.us/img36/4111/irystak35f201.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/525/rozatak35f20.jpg)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img580.imageshack.us/img580/4695/irystak35f20.jpg)





* a może w chwili robienia fotki, gałęzie drzewa poruszał silniejszy wiatr + pierścień i dało taki efekt?

Ania_
1.07.10, 21:06
Ooooo.... rewelacja, zwłaszcza ten ostatni. :shock:

voovoo2
1.07.10, 21:32
P0dobny "pierścionkowy" bokeh ma radziecki Tair (jesli się nie mylę)Fajne fotki

madziazywczak
2.07.10, 13:41
To i ja dorzucę parę przykładów. Miałem ostatnio możliwość focenia natury przy użyciu moich manuali pod M42 wespół i rozłącznie z pierścieniami (x2, x3 i makro). Zdjęcia robione Takumarem 35/2. Pierwsze dwa bokehy można rzec klasyczne, natomiast trzeci to "rodzynek", wstyd się przyznać, ale nie pamietam przy jakiej kombinacji z pierścieniami powstał*. Osobiście wolę te klasyczne, ale dobrze mieć świadomość , że można "wykręcić" takie cuda;-)

* a może w chwili robienia fotki, gałęzie drzewa poruszał silniejszy wiatr + pierścień i dało taki efekt?

to ostatnie jest rewelacyjne :)

gaw270
2.07.10, 13:44
No podoba mi się ale.... :)

MADNESS
3.07.10, 20:55
Bardzo ciekawe rezultaty - dorzucam coś świeżego
REVUENON - MACRO 2,8 35mm

Zastanawiam się nad MACRO INDUSTAR 61 L/3, 2,8/50 MC miał ktoś w rękach ??

Amigo!
3.07.10, 21:13
Zastanawiam się nad MACRO INDUSTAR 61 L/3, 2,8/50 MC miał ktoś w rękach ??

Mam go :) Przyszedł pocztą kilka dni temu. Jeszcze nie zapiąłem do aparatu. Jutro to zrobię.

MADNESS
3.07.10, 21:24
Poprosiłbym o rezultat i kilka zdań :)

Amigo!
4.07.10, 14:28
Dwie fotki zrobione przed chwilą. E-30 i INDUSTAR 61 L/Z.
Pierwsza na pełnej dziurze, druga - przymknięty do 8.
Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Przysłona bez skoku! Chodzi płynnie w granicach 2.8 - 16.
Musze poszukać ładniejszych motywów :)

Ładny bokeh daje JUPITER 9. Po południu pobuszuję z nim w ogrodzie.

MADNESS
4.07.10, 14:53
Zapowiada się bardzo fajnie ten obiektyw

z dzisiejszego ranka:

Amigo!
5.07.10, 21:44
Zapowiada się bardzo fajnie ten obiektyw

z dzisiejszego ranka:

Czy to Heliosem40 robione? Jupiterem9? Świetny, zakręcony bokeh :)
U mnie wszystkie owady się pochowały. Upały nieznośne! Zostały mrówki i komary.

MADNESS
6.07.10, 13:26
zdjęcie wykonane revuenonem 35mm macro - najbardziej lubię ten obiektyw ale i również dopiero zacząłem takie zdjęcia wykonywać w tym roku więc zdanie mogę jeszcze zmienić co do ulubionego szkła - pozdrawiam

MADNESS
10.07.10, 09:04
revuenon 35mm macro

Tommy_G
10.07.10, 09:50
revuenon 35mm macro

zajebiaszcze - ktoś chce sprzedać takie szkło?

Dawid
10.07.10, 10:53
A sprawdzał ktoś jak ma sprawa po podłączeniu pierścieni ?

Adamss68
10.07.10, 11:07
Jak ja uwielbiam takie foty!:grin:

MADNESS
10.07.10, 11:17
A sprawdzał ktoś jak ma sprawa po podłączeniu pierścieni ?


Nie posiadam takowych - więc ja nie pomogę

enter
10.07.10, 11:37
revuenon 35mm macro
a który konkretnie ? możesz podesłać fotę tego szkła ?

MADNESS
10.07.10, 11:45
a który konkretnie ? możesz podesłać fotę tego szkła ?

proszę

Kaleb_82
10.07.10, 13:38
Takie lub podobne obrazki da wam choćby Zuiko OM 50 f1.8 + spryskiwacz i mocne światło boczne późnego popołudnia.

Są też i inne patenty, ale wtedy trzeba uważać bo z przemyślanej akwareli może zrobić się zdjęcie blików, takie jakich masa na plphoto chocby.

Jak np to: http://plfoto.com/zdjecie,szukaj,sss...,1326938.html

enter
10.07.10, 14:32
proszę
dzięki wielkie widziałem go kilka razy ale jakoś puszczałem bokiem bo mam fleka 2,4/35mm

napisz proszę czy on ma korpus plastikowy tak jak 4/24 macro?

MADNESS
10.07.10, 15:35
dzięki wielkie widziałem go kilka razy ale jakoś puszczałem bokiem bo mam fleka 2,4/35mm

napisz proszę czy on ma korpus plastikowy tak jak 4/24 macro?


dokładnie - plastikowa obudowa

Dawid
10.07.10, 15:45
Byłem dziś rano z heliosem i kółeczka mi nie wychodziły ;( Spróbuje popołudniu z pierścieniami ;)

Kaz de Wro
10.07.10, 18:51
revuenon 35mm macro
Bajeczne klimaty na tych fotkach

enter
10.07.10, 19:56
Bajeczne klimaty na tych fotkach
teraz wszyscy zaczynają przeglądać allegro czy ktoś już się pozbywa ;)

ha ha
też sprawdziłem :lol:

MADNESS podrzuć jakiegoś cropa lub oryginalny plik nawet na PW interesuje mnie ostrość tego szkła jakiś nieskomplikowany kadr w dobrym oświetleniu i krótkich czasach

Kaz de Wro
10.07.10, 20:16
teraz wszyscy zaczynają przeglądać allegro czy ktoś już się pozbywa ;)

ha ha
też sprawdziłem :lol:

...

No , jak na szkiełko w cenie ca 100 zł, to efekty są bardzo dobre!

enter
11.07.10, 00:28
No , jak na szkiełko w cenie ca 100 zł, to efekty są bardzo dobre!

na miniaturkach /800pix wydaje mi się mało ostre albo coś z postprocesingiem

mam fleka 35mm inne szkiełka w tej ogniskowej to raczej nabywam i puszczam dla przyjemności i zabawy żaden jeszcze nie przebił ostrości na f1:2,4 u zeissa


http://fc08.deviantart.net/fs20/f/2007/229/3/b/swierk_by_remigiuszScout.jpg
tu masz 100% crop z Flektogona

MADNESS
11.07.10, 08:40
na miniaturkach /800pix wydaje mi się mało ostre albo coś z postprocesingiem

mam fleka 35mm inne szkiełka w tej ogniskowej to raczej nabywam i puszczam dla przyjemności i zabawy żaden jeszcze nie przebił ostrości na f1:2,4 u zeissa


http://fc08.deviantart.net/fs20/f/2007/229/3/b/swierk_by_remigiuszScout.jpgtu masz 100% crop z Flektogona

revuenon 35mm macro

Szkło maluje dość miękko - wszystkie zdjęcia na pełnej dziurze :)
laboratoryjnych nie będę pokazywał - za to wrzucę coś z dzisiejszego ranka - nie tknięte programowo
- z ręki ( warunki jak to zawsze przy fotografowaniu owadów)
- nie bawiłem się w bliki

wanilia
11.07.10, 17:22
Jestem pod wrażeniem tych ważkowych z blikami! Świetne rezultaty!
Napisz proszę jak blisko możesz podejść do fotografowanego oboektu, czy foty z ważką to kropy?
Tak jak pisałam pod zdjeciem w galerii- do absolutnej doskonałości brakuje mi jedynie troszkę subtelniejszej obróbki przy podkreślaniu blików. Duży ukłon! Od dawna na forum nie było (w moim mniemaniu) tak dobrych macro fotek z klimatem.
Tylko pozazdroscic!!!
Pozdrawiam :grin:

enter
11.07.10, 18:16
całkiem całkiem jak na pełną dziurę

Karol
11.07.10, 18:36
mam fleka 35mm inne szkiełka w tej ogniskowej to raczej nabywam i puszczam dla przyjemności i zabawy żaden jeszcze nie przebił ostrości na f1:2,4 u zeissa


Też mam Flektogona 2,4/35 MC, w sumie go nie używam. Mam pytanie - miał ktoś okazję fotografować nim cyfrowym FF - najlepiej C5D? Interesuje mnie ostrość, brzegi kadru, aberracje. Inaczej - czy to szkło może w jakimś zakresie podskoczyć chociażby C 35/2?

MADNESS
11.07.10, 18:41
Jestem pod wrażeniem tych ważkowych z blikami! Świetne rezultaty!
Napisz proszę jak blisko możesz podejść do fotografowanego oboektu, czy foty z ważką to kropy?
Tak jak pisałam pod zdjeciem w galerii- do absolutnej doskonałości brakuje mi jedynie troszkę subtelniejszej obróbki przy podkreślaniu blików. Duży ukłon! Od dawna na forum nie było (w moim mniemaniu) tak dobrych macro fotek z klimatem.
Tylko pozazdroscic!!!
Pozdrawiam :grin:

Wcześniejsze zdjęcia to pełne kadry - ostatnie natomiast dla pokazania ostrości ważka na tle pajęczyny - pełny kadr i crop.
Co do wyrazistości blików puki co mam taki zamysł i będzie on realizowany :).
A odległość 20 - 30 cm a i tak większość obiektów ulatuje w siną dal :)

Pozdrawiam :)

A teraz coś nowego :
MOTYLKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Dawid
11.07.10, 19:11
Piękne .... Master ;)

Kaz de Wro
11.07.10, 19:49
Madness- nic dodać , nic ująć- kororowy zawrót głowy ;-)

enter- jak dotąd nie wchodziłem w temat szkieł makro, korzystam jedynie czasami z pierścienia makro M42, więc tutaj możliwości są ograniczone tylko do zbliżeń roślinek



https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/1029/tak35f2mak.jpg)

Nie wypowiadam się na temat innych szkieł manual 35mm, tym bardziej macro. Jedyną jak dotąd "35" jaką posiadam to Takumara ze światłem 2. I na pełnej dziurze obraz jest aksamitnie miękki.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img411.imageshack.us/img411/3628/tak35f2ka.jpg)


btw: ze szkieł manualnych, szerokokątnych, zawsze będę dobrze wspominał EBC Fujinon 28/3.5

wanilia
11.07.10, 20:14
Wcześniejsze zdjęcia to pełne kadry - ostatnie natomiast dla pokazania ostrości ważka na tle pajęczyny - pełny kadr i crop.
Co do wyrazistości blików puki co mam taki zamysł i będzie on realizowany :).
A odległość 20 - 30 cm a i tak większość obiektów ulatuje w siną dal :)

Pozdrawiam :)

A teraz coś nowego :
MOTYLKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Czy podpinasz obiektyw bezpośrednio czy używasz pierścieni pośrednich?
I jak radzisz sobie z GO? Nie jest zbyt mała? Zawsze na pełniej dziurze czy niekoniecznie?

enter
11.07.10, 21:07
Też mam Flektogona 2,4/35 MC, w sumie go nie używam. Mam pytanie - miał ktoś okazję fotografować nim cyfrowym FF - najlepiej C5D? Interesuje mnie ostrość, brzegi kadru, aberracje. Inaczej - czy to szkło może w jakimś zakresie podskoczyć chociażby C 35/2?
mam również 2/35mm Canona oba szkła są rewelacyjne, jednak trudno porównywać flek ostrzy z bardzo bliska Canon zaś jest imho nawet na APSC mniej ostry na brzegach na 2.0 niż flek na 2,4 - Canon ma również większą winietę
nie mam teraz swobodnego dostępu do FF ale oba szkła raczej wypadną rewelacyjne
Mogę sprawdzić jedynie na kliszy :)

Fleka zostawiłem jako jedno z nielicznych szkieł z kilkudzisięciu posiadanych manuali

a tu fajny test
http://canon-board.info/showthread.php?t=65565


Madness- nic dodać , nic ująć- kororowy zawrót głowy ;-)

enter- jak dotąd nie wchodziłem w temat szkieł makro, korzystam jedynie czasami z pierścienia makro M42, więc tutaj możliwości są ograniczone tylko do zbliżeń roślinek
[...]

ja w makro nie siedzę ale 35mm to takie szkiełko "przy okazji" do dużych zbliżeń dla mnie


Czy podpinasz obiektyw bezpośrednio czy używasz pierścieni pośrednich?

wygląda na to że podpinane jest bez - z nawet małym pierścieniem robi się już bardzo blisko

Karol
11.07.10, 23:21
mam również 2/35mm Canona oba szkła są rewelacyjne, jednak trudno porównywać flek ostrzy z bardzo bliska Canon zaś jest imho nawet na APSC mniej ostry na brzegach na 2.0 niż flek na 2,4 - Canon ma również większą winietę
nie mam teraz swobodnego dostępu do FF ale oba szkła raczej wypadną rewelacyjne
Mogę sprawdzić jedynie na kliszy :)
Fleka zostawiłem jako jedno z nielicznych szkieł z kilkudzisięciu posiadanych manuali

Dzięki. Flek mnie cieszy bo uchował się w stanie - jak nowy, zarówno optycznie jak i mechanicznie. Mam z niego slajdy, ale matryce rządzą się swoimi prawami. Do zdjęć z bliska faktycznie killer ;-). Ja jak miałem dostęp do FF to znów nie miałem przejściówki. No nic, zostawiam sobie to szkło, póki co poeksperymentuję z Olkiem.

wanilia
11.07.10, 23:25
Chłopcy a posiadacie jakieś zestawienie takich obiektywów, czym różnią się od siebie? Takumar, pentakon, wołna, industar itd itd??? Które najlepsze do macro? Dokształcić się chciałam. Nie chodzi mi tylko o parametry techniczne- ale tak po babsku jak to w praktyce wychodzi? Może fotki dla przykładu?
:grin:

Amigo!
11.07.10, 23:34
Chłopcy a posiadacie jakieś zestawienie takich obiektywów, czym różnią się od siebie? Takumar, pentakon, wołna, industar itd itd??? Które najlepsze do macro? Dokształcić się chciałam. Nie chodzi mi tylko o parametry techniczne- ale tak po babsku jak to w praktyce wychodzi? Może fotki dla przykładu?
:grin:

tu: http://www.mflenses.com/gallery/main.php
jest mnóstwo przykładowych fotek dużej rozdzielczości.
Mnóstwo informacji jest na forum tego portalu. Ale po angielsku :)

Karol
11.07.10, 23:41
Chłopcy a posiadacie jakieś zestawienie takich obiektywów, czym różnią się od siebie? Takumar, pentakon, wołna, industar itd itd???

Tekst osoby dobrze znanej z naszego forum, mam nadzieję, że legalnie zamieszczony w Sieci:
http://foto.pszoniak.net/porady_foto/porady/m42.pdf

Tu jeszcze można poczytać:
http://www.ckfoto.pl/foldery/m42_artykul.pdf

wanilia
11.07.10, 23:52
Bardzo dziękuję :grin:
Wyrazilam swoją wdzięczność punktami reputacji :grin:

MADNESS
12.07.10, 06:14
Czy podpinasz obiektyw bezpośrednio czy używasz pierścieni pośrednich?
I jak radzisz sobie z GO? Nie jest zbyt mała? Zawsze na pełniej dziurze czy niekoniecznie?


Podpinam bezpośrednio
- zawsze na pełnej dziurze
- raz podpiąłem raynoxa 250 ale nie podobało mi się
- a pełna dziura ze względu na bliki - jest ich najwięcej :)

enter
12.07.10, 07:53
Chłopcy a posiadacie jakieś zestawienie takich obiektywów, czym różnią się od siebie? Takumar, pentakon, wołna, industar itd itd??? Które najlepsze do macro? Dokształcić się chciałam. Nie chodzi mi tylko o parametry techniczne- ale tak po babsku jak to w praktyce wychodzi? Może fotki dla przykładu?
:grin:

posiadamy techniczne porównanie
autor Adam Czacha Fiedorowicz
link tu
http://www.logostudio2.pl/pliki/cztery_asy.pdf

INDUSTAR 61L/Z MC 2,8/50mm
Micro-Nikkor-P Auto 3,5/55mm
Super-Macro-Takumar 4/50mm
Wołna -9 2,8/50mm MC

wanilia
12.07.10, 18:39
- a pełna dziura ze względu na bliki - jest ich najwięcej :)
... tak, wiem to, ale jak radzisz sobie z małą GO? Wybierasz obiekty aby nie były "szerokie"? Motyl wypada np, ładnie w GO jak jest "płaski" chyba że zamierzonym efektem jest GO na jednym elemencie....

Ja próbowałam z pierścieniem pośrednim - najsłabszym - jest trudno, bo GO niezmiernie mała. Im więcej pierścieni tym mniejsza- tak mi się wydaje.

Karol
13.07.10, 12:36
Wpiąłem Flektogona 35/2,4 MC w E-3. Wstępne efekty są dość zachęcające - kółeczka. Pełna dziura, bez zraszania.

1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/7574/p7125498.jpg)

2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/1001/p7125495.jpg)

MADNESS
14.07.10, 20:31
... tak, wiem to, ale jak radzisz sobie z małą GO? Wybierasz obiekty aby nie były "szerokie"? Motyl wypada np, ładnie w GO jak jest "płaski" chyba że zamierzonym efektem jest GO na jednym elemencie....

Ja próbowałam z pierścieniem pośrednim - najsłabszym - jest trudno, bo GO niezmiernie mała. Im więcej pierścieni tym mniejsza- tak mi się wydaje.

małe GO - nie podchodzę do tego w jakiś specyficzny sposób - albo udaje mi się złapać owada w ostrości wystarczającej w moim mniemaniu albo nie - nie staram się myśleć technicznie fotografując w ten sposób tylko bardziej plastycznie :) jeżeli można tak to określić - staram się namalować obrazek a nie wyprodukować kolejne zdjęcie do encyklopedii :)

pierścieni nie próbowałem - za kilka dni powinienem mieć w łapskach INDUSTAR 61 L/3, 2,8/50 MC
i z pewnością rezultaty pokażę :)

standardowo revuenon

Malowane nad ranem

wanilia
14.07.10, 21:38
Aby uzyskać bliki należy zostawiać maksymalną dziurę, to niestety nie zawsze godzi się ze złapaniem owada w ostrości. Chyba że znalazłeś na to inny sposób ? :wink:

Daj znać jak sprawi sie kolejne cacko :grin:

enter
15.07.10, 12:00
a ja od 2 dni się cieszę nowym nabytkiem
teraz jeszcze muszę pierdzionki makro z automatyką nabyć
sampelki ?

uwaga duże pliki



http://img718.imageshack.us/img718/1152/temp01e.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/6001/temp01.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/6835/temp01n.jpg
http://img294.imageshack.us/img294/5601/temp02.jpg

wanilia
15.07.10, 12:16
Co to za cudo? :)

enter
15.07.10, 12:43
Co to za cudo? :)
2/135mm

MADNESS
15.07.10, 13:27
a ja od 2 dni się cieszę nowym nabytkiem
teraz jeszcze muszę pierdzionki makro z automatyką nabyć
sampelki ?

uwaga duże pliki



http://img718.imageshack.us/img718/1152/temp01e.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/6001/temp01.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/6835/temp01n.jpg
http://img294.imageshack.us/img294/5601/temp02.jpg



no czekamy na coś ciekawego :) miłej zabawy

enter
15.07.10, 13:41
no czekamy na coś ciekawego :) miłej zabawy
jak na razie nie mam jak wyjść ale już niedlugo
Canon 2/135mm z jakimś małym 20-30mm pierścieniem będzie git

wanilia
15.07.10, 17:57
Ciekawi mnie czy revuenon różni sie od pentacona, a jeśli tak , to czym?
Z tego co wiem to była chyba produkowana w tym samym miejscu? Chyba , że coś pokręciłam?

Co wiecie o Takumarze??? :)

Kaz de Wro
15.07.10, 20:30
2/135mm
Powiem tak, jeżeli FD to wielki szacun ! ale jeżeli tylko EF, no to... e.. tam..:grin:

enter
16.07.10, 00:23
Powiem tak, jeżeli FD to wielki szacun ! ale jeżeli tylko EF, no to... e.. tam..:grin:
odpuściłem FD i FLki szkoda że nie pasują do EOSa ale dziśki temu pasują do niego inne ciekawe szkiełka

MADNESS
16.07.10, 10:10
W oczekiwaniu na promyk

revuenon 35mm (http://xylocopal2.exblog.jp/5869669/)

enter
16.07.10, 14:04
ładnie
ja jednak bym jednak bardziej podciągał ostrość nawet selektywnie na motylku

MADNESS
22.07.10, 16:55
revuenon 35mm 2.8 macro

Dawid
22.07.10, 17:08
Już czekam na Pentacona 50/1.8 ;)

MADNESS
22.07.10, 17:36
dziś trafił w moje ręce INDUSTAR 61 L/3, 2.8/50mm
jeżeli czas pozwoli i znajdę coś latającego w odpowiednim miejscu dziś wieczorkiem pokaże efekty :)

enter
22.07.10, 18:13
dziś trafił w moje ręce INDUSTAR 61 L/3, 2.8/50mm
jeżeli czas pozwoli i znajdę coś latającego w odpowiednim miejscu dziś wieczorkiem pokaże efekty :)
pokazuj gwiazdeczki

MADNESS
31.07.10, 08:26
MACRO INDUSTAR 61 L/3, 2,8/50 MC (http://allegro.pl/item1103167163_macro_industar_61_l_3_2_8_50_mc_sta n_fabryczny.html)

grizz
31.07.10, 08:39
hmmmmm to już przekombinowane wyszło z tymi gwiazdkami :P

enter
31.07.10, 20:21
hmmmmm to już przekombinowane wyszło z tymi gwiazdkami :P
z gwiazdkami to raczej nie było kombinowane :) :mrgreen:

grizz
31.07.10, 20:42
z gwiazdkami to raczej nie było kombinowane :) :mrgreen:

Pisałem, że wyszło przekombinowane, a nie że było kombinowane ;)


Choć po drugim spojrzeniu doszedłem, do wniosku, ze jednak odlot się zrobił i odpowiednio w galerii oceniłem :D

MADNESS
20.11.10, 16:24
Dawno mnie nie było na forum :)

bernard74
20.11.10, 16:29
Bardzo ladny ten bokeh , nie powiem ale powiem ze troche rzuca sie za bardzo w oczy ale ogolnie swietnie to wyglada. :) W ogole slicznie pokazana wazka, ladny kadr, kolorystyka, troche srodeczek , weszla tam jakas przeszkadzajka ale super odbiera sie te prace. :grin:

MADNESS
20.11.10, 16:35
Po kilku strzałach spróbowałem to źdźbło usunąć - i skończyło się tym, że mimo porannego chłodu i wilgoci ważka i tak odleciała.
Tak to z nimi jest.
A odpowiednie światło, kąt jego padania dla uzyskania blików + znalezienie modelki nie jest dość częste dlatego trzeba korzystać kiedy się nadarzy sposobność.

bernard74
20.11.10, 16:39
Po kilku strzałach spróbowałem to źdźbło usunąć - i skończyło się tym, że mimo porannego chłodu i wilgoci ważka i tak odleciała.
Tak to z nimi jest.
A odpowiednie światło, kąt jego padania dla uzyskania blików + znalezienie modelki nie jest dość częste dlatego trzeba korzystać kiedy się nadarzy sposobność.

Wiem , masz racje , sam robie duzo macro powiem ci zreszta na dole jest moja strona wiem ze to nie studio - tak czy owak wazka przednio pokazana.:grin:

MADNESS
20.11.10, 16:42
Wiem , masz racje , sam robie duzo macro powiem ci zreszta na dole jest moja strona wiem ze to nie studio - tak czy owak wazka przednio pokazana.:grin:


Byłem i nacieszyłem oko ( strona www) :) pozdrawiam

bernard74
20.11.10, 16:44
Byłem i nacieszyłem oko ( strona www) :) pozdrawiam

Łał odwdzieczylem sie tym samym , troche zabkow szukam na ziemi , piekna galeria.:lol::lol::lol::lol:

enter
20.11.10, 16:47
ładne kropelki