PDA

Zobacz pełną wersję : E-3 / e-30 / e-620



janek222
22.03.10, 11:38
Witam,

dawno mnie tu nie było, jednakże ostatnio zastanawiam się nad zmianą puszki (obecnie E-410).
Naczytałem się już trochę i dalej nie wiem na co postawić. Przejrzałem forum, dxomark (bardzo fajna strona, szkoda, że tak późno na nią trafiłem. Uwidoczniło mi to jak wielkim nieporozumieniem jest, często obecne na różnych forach, stwierdzenie typu: wybierz puchę która lepiej leży w dłoni bo możliwości i parametry są podobne niezależnie od marki), strona producenta.
W związku z tym, mam kilka pytań/faktów:
-jak na tle osławionej szybkości AF w E-3 wyglądają konkurenci (może być subiektywnie)
-z czego wynika ta osławiona prędkość, bo na stronie producenta metoda pomiaru "chyba" (dlaczego chyba o tym za chwilę) ta sama.
-System różnicy detekcji fazowych TTL (E-30, E-620) vs. pomiar TTL w oparciu o system detekcji różnic fazowych (E-3) (ze strony producenta). Jak dla mnie składnia mówi o dwóch różnych rzeczach, ale podejrzewam, że chodzi o to samo ;)
-12Mpx modele mają bez sensu zawyżane wartości ISO (według dxomark przy 1600 zmierzone ISO wynosi ledwo ponad 1000) i już wiadomo skąd ten chwilowy mit o lepszej jakości przy wyższym ISO E30 vs E3. O co kaman?
-Problemów z FF lub BF jeszcze nie doświadczyłem, więc nie wiem na ile istotny jest to bajer.

Reasumując naprawdę nie wiem już co dalej robić (przez chwilę myślałem nawet nad zmianą systemu, ale ze względu na posiadany osprzęt wolałbym zostać przy Olku). A czego oczekuję po nowej puszce?
-Szybszy AF
-Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
-Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
-Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku
Reszta jest nieistotna (waga, rozmiar, uszczelnianie itp.)

Za wszelkie uwagi/wyjaśnienia do powyższego, wielkie dzięki.

zigger
22.03.10, 11:44
-Problemów z FF lub BF jeszcze nie doświadczyłem, więc nie wiem na ile istotny jest to bajer.Czy piszac "bajer" masz w tym momencie na uwadze mozliowsc korekcji FF/BF dla aktualnie uzywanego obiektywu?

Lailonn
22.03.10, 11:50
E-3 i E-30 są tak samo szybkie i oba spełniają wszystkie Twoje wymogi. Co do konkurencji to ciężko tak na prawdę coś powiedzieć. Po prostu od pewnego poziomu wszystkie sprzęty są szybkie i nawet jeśli różnice są to zauważalne albo rzadko albo dopiero przy laboratoryjnych testach.

Z moich obserwacji wynika,że D300 vs E-3 to niemalże to samo. E-3 ma ciut szybszy(zwłaszcza przy kiepskim świetle) S-AF od Nikona za to gorszy C-AF.

W E-3 podoba mi się - co widać na dxomark - że konkretne ISO jest nim faktycznie. Nic nie jest ani zawyżane ani zaniżane.

Problemem E-3 są JPGi, które są na równie kiepskim poziomie co w E-410. Dopiero E-30 i E-620 lepiej radzą sobie z kompresją. Dlatego cały czas używam RAW + JPG gdzie ten 2 służy tylko do podglądu.

Nigdy nie żałowałem zakupu E-3. Do ISO 800 nie odstaje od konkurencji a wyższych nie używam. No ale to sprawa indywidualna.

Karol
22.03.10, 11:56
A czego oczekuję po nowej puszce?
-Szybszy AF
-Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
-Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
-Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku
Reszta jest nieistotna (waga, rozmiar, uszczelnianie itp.)

Za wszelkie uwagi/wyjaśnienia do powyższego, wielkie dzięki.

Ja bym wziął E-30 bądź E-3. E-3 ma najlepszy wizjer jaki widziano w Olkach - względnie duży i przede wszystkim 100% kadru. Układ stabilizacji w tych aparatach teoretycznie jest taki sam, w praktyce sądzę, że E-3 pozwala na użycie nieco dłuższych czasów - waga korpusu robi swoje.
E-620 jednak znacznie odstaje wizjerem. Poza tym E-3/30 ma dwie rolki, górny wyświetlacz, E-620 nie.
Co do AF należy pamiętać, że E-3/30 ma całkiem inne rozmieszczenie punktów AF - IMHO znacznie bardziej użyteczne niż to w E-620.
E-3 nie ostrzy po kontraście i nie ma korekcji FF/BF, te cechy ma z kolei E-30.
Twój wybór...

Kaz de Wro
22.03.10, 12:21
Nie będę odkrywczy jeżeli zapytam co focisz przede wszystkim? Odpowiedź na to pytanie zdeterminuje wybór... .

Jeżeli szerokorozumiany plener (zwierzaki itp.) jest Twoim priorytetem, to u Olego optymalnym jest E-3 + szkła SWD [szybkość AF, uszczelnienia, pancerność]
Jeżeli priorytety inne niż powyższe, to dla mnie na razie idealnym jest E-30. Używałem tego body ze szkłami manualnymi, byłem pod wrażeniem świetnego pomiaru światła. Dwie rolki i górny wyświetlacz nader pomocny.
Jeżeli ma to być wybór bardziej "budżetowy", to zapewne E-620 jest odpowiednim wyborem. Brak jednej rolki i górnego wyświetlacza powoduje , że ta puszka jest ca 1000zł tańsza od E-30. A poza tym posiada wszystkie bardzo dobre parametry E-30!

ps. nie słyszałem o FF/BF u szkieł Olego ;-)

janek222
22.03.10, 12:35
Co do FF/BF to sprawdziłem posiadane 14-54 i 70-300. 14-54 bez zarzutu, 70-300 trochę dziwnie na 300 (dziwnie, znaczy nie jestem pewien czy po przekręceniu ostrości jest lepiej czy gorzej ze względu na niską dokładność pierścienia w tymże szkiełku). Tylko dlatego rozważam również E-3 bo korekcja póki co nie jest konieczna.

Focę co popadnie (bez specjalnego wskazania na coś konkretnego, ale też bez specjalnego hardcore w stylu przebieranie się i podkradania do ptaszków itp.) Po prostu czasem zdarzy mi się wyjść na spacer tylko po to by popstrykać, a reszta to przy okazji ;)

JPEG to nie problem - prawie od początku (prawie, bo dopiero po przeczytaniu paru wątków na tym forum) pstrykam RAW.

E-620 i brak podglądu na żywo? Z tego co wyczytałem takowy jest w tej puszce.
E-620 włączyłem jako opcję ostatnio właśnie ze względu na fakt sporej różnicy w cenie do E-30. Jakoś nie jestem przekonany wydać ponad 1k więcej patrząc subiektywnie na różnice między nimi. No chyba że AF jest znacznie gorszy w E-620?

Roby
22.03.10, 13:16
620-tka toć to małe to to,ginie w ręku

janek222
22.03.10, 13:25
620-tka toć to małe to to,ginie w ręku

E tam, jak się zaczyna z 410 to nic nie jest małe ;)

Roby
22.03.10, 13:32
E tam, jak się zaczyna z 410 to nic nie jest małe ;)

Podjedz do Foto Joker-a podepnij swoje 70-300mm pod jedną a potem pod drugą puszkę efekt zuważysz sam

pajkert
22.03.10, 17:47
Jeśli komfortowało trzymało Ci się E-410 to E-620 także. Kwestia jakie kto ma ręce, ma mam takie, że E-620 mi pasuje dobrze, a E-30 wydaje się lekko za wielki. Wyważanie E-620 z cięższym szkłem poprawia grip - odkąd używam gripa mam wrażenie, że to zupełnie inny aparat. Bez gripa licz się także z tym, że pojemność aku jest mniejsza niż w E-30 i E-3, bo tu jest taki sam aku jaki masz w E-410, a nie ten większy BLM-1, używany w E-5xx, E-30 i E-3. Z dwoma BLS-1 w gripie jest bardzo dobrze, a co więcej - ogniwa wymieniać mogę bez wyłączania aparatu - jak w dobrej klasy serwerze zasilacze ;)

Osobiście polecam E-620 + grip, a zaoszczędzoną na E-30 kwotę zainwestuj w inne rzeczy, które pomogą Ci robić lepsze zdjęcia (statyw? szkła? oświetlenie?) - na pewno nie będzie tak, że jakieś zdjęcie Ci nie wyjdzie, bo używałeś E-620 a nie E-30, po prostu w droższym modelu parę rzeczy jest troszkę bardziej komfortowych - wizjer większy, druga rolka, pomocniczy wyświetlacz u góry - jak mówili przedmówcy.

Sam używam E-620 i absolutnie nie żałuję wyboru, a odkąd mam grip i ZD 12-26 SWD, to w zasadzie nie potrzebuję niczego więcej. Przy okazji jak na spacer to body jest mniejsze i lżejsze. Jeśli potrzebuję ultralekkości, to po prostu odkręcam grip i mam body tylko odrobinę większe niż Ty obecnie.

Podsumowując: Polecam E-620 + gadżety za zaoszczędzoną kwotę.

Adamss68
22.03.10, 20:10
E-3,albo trolujesz!

Ggrzesiek
22.03.10, 20:26
Witam

Polecam odwiedzić stronę wrotniak.net (http://www.wrotniak.net), wymienione w tytule korpusy są dosyć ciekawie przeanalizowane, także pod kątem wzajemnych różnic i oferowanych możliwości. Link: Olympus E-620 - A Technical Review and Reference (http://www.wrotniak.net/photo/43/e620-rev.html).

Pozdrawiam

Jamsborg
22.03.10, 20:26
hmm.. trudno tak doradzać bo zawsze będzie to subiektywna rada. Po roku użytkowania E-30 mogę powiedzieć, że nie zamieniłbym go na nic mniejszego (poprzednio miałem E-510, i mam E-330 ale ten ostatni od pół roku nie jest wyciągany na światło dzienne). Komfort użytkowania E-30 vs E-510 mocno mnie rozpieścił i raczej nie cofałbym się do niższych modeli. Podstawowe cechy, za które doceniam E-30 to np. 11 punktowy, w pełni krzyżowy, szybki AF. Te 11 punktów AF nabiera znaczenia gdy używasz takich szkieł jak ZD 50 czy sigma 30 f1,4 na pełnych dziurach = brak konieczności częstego przekadrowywania. Tym bardziej,że punkty AF są rozmieszczone we właściwych miejscach (i z cała odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że z 3 punktowym AF może i da się żyć ale nie cofnąłbym się do niego). Dwie rolki, świetna rzecz choć przestawienie się z kciukowo-rolkowej obsługi 510ki zajęło mi trochę czasu i początkowo nawet się wkurzałem ;) 11 punktowy AF + rolki do wyboru pola AF to tez szybkość wyboru tegoż pola. Wizjer, w końcu duuży (jak na olka) z info wyświetlanymi na dole więc nie trzeba zezować w prawo jak u braci mniejszych. No i nie ma efektu światełka w tunelu ;)... to kolejny powód, żeby odrzucić konstrukcje tańsze (przynajmniej dla mnie). Uchylny LCD, pożyteczna gadget pomimo, że nie wykorzystuję jego uchylności do kadrowania ale daje psychologiczny komfort poczucia bezpieczeństwa gdy upycham w torbie zestaw z E-30 + 50-200 lub jeszcze EC-14 na dokładkę (z EC20 już nie wejdzie :D) ). Doceniam też, wygodę w/w zestawu i pomimo wagi dobrze całość leży w ręce nawet z EC-20 a z tym TC robi się już niezła armata. Zabrzmi to jak herezja ale doceniam mobilność tego zestawu (nawet EC-20) bo najczęściej robię z ręki. Czyli kłania się całkiem skuteczna stabilizacja. Bardziej kontrowersyjnie zabrzmi jak napiszę, że E-30 całkiem sensownie radzi sobie z szumem to chyba największa herezja ;) I owszem daleko mu do takiego N czy C ale staram się wykorzystywać to co mam w tej puszce... bezpiecznie jest do ISO 1000 choć 1600 nader często zdarza mi się wykorzystywać ;) Skromny przykład masz w ALT, podlotek wilgi to przykład wykorzystania ISO 1600 z E-30, a w galerii publicznej na razie wiszą "Gęsi dwie" też na tej czułości. Oba zdjęcia nie wyszły poza wywołanie RAWa w LR, tzn. nie uciekałem się do żadnego oprogramowania odszumiającego. Generalnie strach pisać cokolwiek pozytywnego w kategorii szumów bo zwykle grozi to mała wojenką systemową. Teoretycznie mało użyteczny drobiazg w postaci korekty bf/ff przydał mi się do skorygowania sigmy. Myślę, że lepiej go mieć niż nie mieć, od przybytku głowa nie boli. Jedyne czego brakuje mi w E-30 to uszczelnienia korpusu bo lubię poszlajać się ze sprzętem w różnych dziwnych, niesprzyjających warunkach pogodowych ;)

epicure
22.03.10, 21:27
-12Mpx modele mają bez sensu zawyżane wartości ISO (według dxomark przy 1600 zmierzone ISO wynosi ledwo ponad 1000) i już wiadomo skąd ten chwilowy mit o lepszej jakości przy wyższym ISO E30 vs E3. O co kaman?

ISO mierzone przez DXO nie ma nic wspólnego z ISO, jakie jest na zdjęciu. Oni tam mierzą tylko czułość matrycy. A to, co będzie na zdjęciu, zależy od tego, co z tą czułością matrycy zrobi jeszcze soft aparatu. I tak się składa, że ta czułość zawsze jest programowo podnoszona do odpowiedniego poziomu - inaczej zdjęcia przy tych samych parametrach w takim E-30, E-620 czy w Penach byłyby ciemniejsze, a tak nie jest*. Moim zdaniem Olek wykonał tutaj dobry ruch, bo w ten sposób udało mu się zwiększyć rozpiętość tonalną, a przy tym uniknąć wyższych szumów w wyniku tego programowego rozjaśnienia zdjęć.

Ja też miałem E-410 i przeskoczyłem na E-30. Poczytaj, jakie były moje wrażenia po przesiadce:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=299255&postcount=1363



*o ile nie zdecydujesz inaczej przy wywoływaniu rawów, bo możesz zastosować jasność taką, jaką proponuje producent i wtedy wszystko będzie dobrze, a możesz to zrobić po swojemu i przy zupełnie neutralnych ustawieniach zdjęcie będzie ciemniejsze.

Adamss68
22.03.10, 21:35
ISO mierzone przez DXO nie ma nic wspólnego z ISO, jakie jest na zdjęciu. Oni tam mierzą tylko czułość matrycy. A to, co będzie na zdjęciu, zależy od tego, co z tą czułością matrycy zrobi jeszcze soft aparatu. I tak się składa, że ta czułość zawsze jest programowo podnoszona do odpowiedniego poziomu - inaczej zdjęcia przy tych samych parametrach w takim E-30, E-620 czy w Penach byłyby ciemniejsze, a tak nie jest*. Moim zdaniem Olek wykonał tutaj dobry ruch, bo w ten sposób udało mu się zwiększyć rozpiętość tonalną, a przy tym uniknąć wyższych szumów w wyniku tego programowego rozjaśnienia zdjęć.

Ja też miałem E-410 i przeskoczyłem na E-30. Poczytaj, jakie były moje wrażenia po przesiadce:

https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=299255&postcount=1363



*o ile nie zdecydujesz inaczej przy wywoływaniu rawów, bo możesz zastosować jasność taką, jaką proponuje producent i wtedy wszystko będzie dobrze, a możesz to zrobić po swojemu i przy zupełnie neutralnych ustawieniach zdjęcie będzie ciemniejsze.Właśnie,w E-3 niby ta sama matryca,ale soft co innego robi.

tkud
22.03.10, 22:09
Ja również miałem podobny dylemat. Teraz po kilku miesiącach użytkowania E30 musze mieć konkretny powód aby sięgnąć po E410. Przeważnie robię to gdy istnieje duże niebezpieczeństwo zakoszenia sprzętu lub gdy używam dwóch aparatów jednocześnie aby nie zmieniać co chwila obiektywów. Ze względu na górska pasje E410 był świetny za jego gabaryty ale teraz większy ciężar mi nie przeszkadza bowiem przyjemność z robienia zdjęć lepsza puszką przeważyła.

polmos
22.03.10, 23:11
A czego oczekuję po nowej puszce?
-Szybszy AF
-Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
-Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
-Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku
Reszta jest nieistotna (waga, rozmiar, uszczelnianie itp.)

Za wszelkie uwagi/wyjaśnienia do powyższego, wielkie dzięki.
posiadam e-620 i e-3. Od czasu zakupu tego drugiego 620 lezy sobie na pułeczce. e-30 nie miałem w rękach, ale e-3 to przede wszystikm duży komfort robienia zdjęć głownie za sprawą AF, wizjera, który ma sie do tego z 6220 jak okno do dziurki od klucza, dobrej stabilizacja obrazu. ja zdecydowałem się na e-3 zeby później nie jęczeć, ze wziąłem e-30 za minimalnie mniejsze pieniąedze, a mogłem miec model profesionalny. W tym względzie myśle, że raz a dobrze.
Wazne jest tutaj jakie masz abicje jeśli chodzi o fotografię. to twoja pasja, czy raczej dodatkowe hobby, chcesz ustawicznie zwiększać swoje umiejętności, czy raczej fotografujesz kronikarsko. do tego ostatniego w zupełności 620 wystarczy - e-30 aż nadto.

janek222
23.03.10, 00:18
Witam

Polecam odwiedzić stronę wrotniak.net (http://www.wrotniak.net), wymienione w tytule korpusy są dosyć ciekawie przeanalizowane, także pod kątem wzajemnych różnic i oferowanych możliwości. Link: Olympus E-620 - A Technical Review and Reference (http://www.wrotniak.net/photo/43/e620-rev.html).

Pozdrawiam


Kurcze, i ja się na to wcześniej nie natknąłem :) Genialna stronka.
Po średnio wnikliwej lekturze (pewnie jeszcze nie raz tam zajrzę), oraz cennych uwagach innych jestem póki co zwrócony ku E-30 (jednak ten AF jakoś tak do mnie przemawia).
Pozostało "tylko" przekonać "bank" (czyt. żona) do "pożyczki" i na zakupy :D

Jeszcze raz dzięki wszystkim.

studioart
1.04.10, 13:01
Ze względu na małe rozmiary oznaczające mobilność puszki w plecaku z komputerem (który zabieram w służbowe podróże) zdecydowałem się na e-610. Zaoszczędzony tys. odłożyłem na EC-20. Jeszcze muszę dozbierać. Maleństwo w domu uzbrajam w GRIP. Wtedy wielkość jest ok (nie taki mały). Długo podejmowałem decyzję o wyborze E (3/30/610). Szczególnie analizowałem wątki porównawcze. W rezultacie rozważań mam E-610, który jest fajny. Niestety punkty AF są rozmieszczone nie tam gdzie trzeba. To na razie jedyny mankament.

romek1967
1.04.10, 13:38
Ze względu na małe rozmiary oznaczające mobilność puszki w plecaku z komputerem (który zabieram w służbowe podróże) zdecydowałem się na e-610. Zaoszczędzony tys. odłożyłem na EC-20. Jeszcze muszę dozbierać. Maleństwo w domu uzbrajam w GRIP. Wtedy wielkość jest ok (nie taki mały). Długo podejmowałem decyzję o wyborze E (3/30/610). Szczególnie analizowałem wątki porównawcze. W rezultacie rozważań mam E-610, który jest fajny. Niestety punkty AF są rozmieszczone nie tam gdzie trzeba. To na razie jedyny mankament.

Masz przedpremierową puszkę i nic nie mówisz?? Chłopie, dawaj fotki, parametry :] każdy chce zobaczyć nową puszkę ;) Co ma innego względem E-600 i E-620 ??

janek222
19.05.10, 10:17
No i kupiłem E-30

Zadowolenie okazałem już w innym wątku ;) Jedną rzecz pragnę nadmienić. Chwała Olkowi za dostrajanie AF. Nie doceniałem tej wspaniałej funkcjonalności.
W E-410 najprawdopodobniej procedurę testową źle robiłem (mały wizjer, ciężej trafić w punkt), bo niezauważalne było to, co wyszło na E-30:
14-54 - FF skorygowany o +6 (centralny punkt AF) na szerokim...
70-300 - FF skorygowany o +3 (centralny punkt AF) na szerokim...
pobieżnie sprawdziłem inne punkty AF i lewa strona również niedomaga w 14-54, ale już w mniejszym stopniu, prawa natomiast wygląda ok.
oba w tele bez zarzutu.

Do wykonania poprawnie procedury testowej, bardzo przydała się poziomica (wbudowana oczywiście ;)) w uzyskaniu 45st.
Reasumując, może to dziwne ale FF/BB jednak szkłom Olkowym się zdarza (może było strojone u poprzedniego właściciela i z inną puchą robi cuda, bo oba obiektywy kupiłem używane - nie wiem). Tym bardziej cieszy nowy zakup i cieszę się, że nie poszedłem w E-3.

kYs
18.06.10, 13:05
W temacie jest e-3/e-30/e-620 a w sumie większość postów przyrównuje e-30 do e-410. Czy ktoś z Was jest w stanie porównać e-30 i e-620? Bo szukam prezentu dla brata, który muszę już mieć w sobotę 26.06 na miejscu w Bydgoszczy a nadal nie wiem na którą z tych puszek się zdecydować.
Będę baaardzo wdzięczny za jakiekolwiek opinie.

grizz
18.06.10, 13:17
Różnice leżą głównie (poza tym co sobie w tabelce o parametrach przeczytasz -Inna liczba pól AF, fps itp) w tym, ze te puszki maja inne rozmiary i trzymanie.

Czyli wybór ten czy ten pozostaje czysto subiektywny.

epicure
18.06.10, 13:22
AF w E-620 jest wolniejszy.

kYs
18.06.10, 13:23
Już znalazłem co nie co tutaj (https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=71452&highlight=e-30+e-620) ale z chęcią poczytam kolejne uwagi, za które oczywiście z góry dziękuję ;)
Obecnie zarówno ja jak i braciszek korzystaliśmy z mojego e510 i byliśmy zadowoleni, choć nie ukrywam, że po podpięciu 50-200mm praca z tym zestawem stała się nieco trudniejsza z racji tego iż pucha po prostu zrobiła się za mała w stosunku do obiektywu i szkło ciągnęło całość do przodu. W tym wypadku argument wagi i wielkości e30 vs e620 zdecydowanie przeważa na korzyść e30.

grizz
18.06.10, 13:30
Jak, to ma z 50-200 współpracować, czy też ma byc aparatem do fotografowania jako celu samego w sobie, to e-30 zdecydowanie.

Jak, to ma być aparat do robienia zdjęć "przy okazji" np. wycieczek, to brałbym e-620.

Po prostu odpowiedz sobie na pytanie: idziesz (brat idzie) na wycieczkę, by fotografować, czy bierzesz aparat, bo idziesz na wycieczkę ;)

gaw270
18.06.10, 13:32
Zważywsz na to że czas cię goni nie możesz poczekać chwilę? Bo jeśli olympus wprowadzi coś nowego to i wybór większy, a i cena 30-opadnie. Po za tym 30 bym wziol jeśli bym musiał już zaraz, 6 setka gabrytowo przypomina 510, więc problem ergonomi zostanie. No nie wiem twoje pieniądze ...

kYs
18.06.10, 13:43
gaw270 niestety czas goni więc na promocje lub wprowadzenie nowego modelu przez olka nie mogę czekać :| zresztą ciągle coś nowego wychodzi więc jakbyśmy mieli czekać ciągle na coś nowego aby kupić starszego to byśmy nadal na kliszy rejestrowali fotki :D żarcik oczywiście

grizz między innymi z 50-200 ma współpracować, co ciekawsze w tablicy systemu (http://www.olympus-europa.com/consumer/images/E-30_System-Chart.pdf) e30 nie ma tego szkła i się zastanawiam czy będą dobrze grać ze sobą?
zdecydowanie wybieramy się na wycieczki po to żeby focić a nie na odwrót więc gabaryty chyba nie będą miały aż takiego znaczenia podczas transportu, zresztą zawsze na dłuższe wycieczki można e510 wziąć :D

Maestro1984
18.06.10, 13:43
Jeszcze jedna zasadnicza różnica e-3/30, która mnie dość mocno przeciąga w stronę e-3, jest taka że ten pierwszy jest uszczelniany (przynajmniej nigdzie nie znalazłem nic na temat tego aby e-30 również był uszczelniony, więc mogę się mylić...).

PS. Co do ergonomii 510/620 uważam że jednak ten 1szy jest wygodniejszy głównie przez bardziej wyprofilowany uchwyt.

Karol
18.06.10, 13:50
grizz między innymi z 50-200 ma współpracować, co ciekawsze w tablicy systemu (http://www.olympus-europa.com/consumer/images/E-30_System-Chart.pdf) e30 nie ma tego szkła i się zastanawiam czy będą dobrze grać ze sobą?

Jest ZD 50-200 z silnikiem SWD, który zastąpił wcześniejszą wersję bez SWD.

romek1967
18.06.10, 14:33
Używam 50-200 SWD z E-3 (E-30 ma podobny uchwyt) i E-620, różnica jest taka że E-3 z tym szkłem trzymam za body, obywam się bez paska, i mogę tak chodzić parę godzin.
Z E-620 zestaw trzymam głównie za obiektyw i noszę na pasku. Nie jest to najwygodniejszy zestaw, z lżejszymi/mniejszymi szkłami E-620 używa się wygodniej.

klikacz
18.06.10, 15:00
Jak masz kasę to się nie zastanawiaj i kupuj E-30 - większy, lepszy, świetnie w ręku leży

gaw270
18.06.10, 15:31
Tu się zgodzę 510 leży lepiej w ręku . Bież 30 rób zdjęcia raczej niech brat robi :)

Dar-i-jush
18.06.10, 16:58
Od siebie dodam, że E-620 z batterygripem trzyma się lepiej niż E-510 bez gripa, z kolei E-620 bez batterygripa trzyma się gorzej niż E-510. Jednak ja nigdy nie trzymam aparatu jedną ręką za sam grip. Tu na pewno przewaga bardziej wyprofilowanego będzie.

kYs
21.06.10, 22:04
no i padło na e30 :D
jutro dojedzie, już się nie mogę doczekać aż się nim pobawię ;) mam nadzieję że braciszek się aktywizuje na forum i rozkręci swój wątek znowu.
Dzięki wszystkim za pomocne uwagi.

Roby
21.06.10, 23:43
no i padło na e30 :D
jutro dojedzie, już się nie mogę doczekać aż się nim pobawię ;) mam nadzieję że braciszek się aktywizuje na forum i rozkręci swój wątek znowu.
Dzięki wszystkim za pomocne uwagi.


No i już za późno ,bo decyzja zapadła a też chciałem doradzić 30-TKĘ .To naprawdę świetny sprzęt,po przesiadce z 510-tki już tak prędko go nie zmienię

darkelf
22.06.10, 04:56
"-Szybszy AF
-Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
-Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
-Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku"

To chyba powinienes zmienic system.

Ja mam E-520, E-1 i E-30. Dzieki E-520 poznalem co to jest problem z autofocusem i dlatego w E-30 doceniam korekcje. Gdybym byl fascynatem wykresow i tabel testowych to widzialbym roznice w jakosci pomiedzy E-1 a E-30 - widze jedynie zwiekszona rozdzielczosc na E-30, szybsze, sprawniejsze dzialanie E-30 no i troche lepsza budowe (fizycznie) E-1.

Probowalem wyzszych ISO na E-30 i kilka zdjec wykonanych w ISO-1000 (chyba nawet niedoswietlonych) spodobalo sie po obrobce modelkom, ale fotografowie by mnie za cos takiego zjechali. Kwestia gustu.

Takie rzeczy jak pomiar swiatla w ogole mnie nie dotycza - robie zdjecia tylko w trybie M. Jakosc JPG tez nie ma dla mnie znaczenia - robie tylko RAWy.

E-1/E-30 rzeczywiscie maja wizjer tez na gorze, ale przy moich zastosowanach nie jest to raczej bardzo potrzebne, tak samo odchylany ekranik - bardzo fajna zabawka - ale w praktyce przydalo mi sie tylko w makro.

apaziews
28.06.10, 20:09
E-30 zniknelo ze sklepów- niestety.

janek222
28.06.10, 21:19
"-Szybszy AF
-Troszkę lepszej jakości przy wyższym ISO
-Dłuższych czasów bez rozmycia (stabilizacja)
-Większy wizjer z parametrami na spodzie a nie z boku"

To chyba powinienes zmienic system.

Ja mam E-520, E-1 i E-30. Dzieki E-520 poznalem co to jest problem z autofocusem i dlatego w E-30 doceniam korekcje. Gdybym byl fascynatem wykresow i tabel testowych to widzialbym roznice w jakosci pomiedzy E-1 a E-30 - widze jedynie zwiekszona rozdzielczosc na E-30, szybsze, sprawniejsze dzialanie E-30 no i troche lepsza budowe (fizycznie) E-1.

Probowalem wyzszych ISO na E-30 i kilka zdjec wykonanych w ISO-1000 (chyba nawet niedoswietlonych) spodobalo sie po obrobce modelkom, ale fotografowie by mnie za cos takiego zjechali. Kwestia gustu.

Takie rzeczy jak pomiar swiatla w ogole mnie nie dotycza - robie zdjecia tylko w trybie M. Jakosc JPG tez nie ma dla mnie znaczenia - robie tylko RAWy.

E-1/E-30 rzeczywiscie maja wizjer tez na gorze, ale przy moich zastosowanach nie jest to raczej bardzo potrzebne, tak samo odchylany ekranik - bardzo fajna zabawka - ale w praktyce przydalo mi sie tylko w makro.

E tam, kupiłem E-30 i jestem zadowolony, a po ostatniej wycieczce do akwarium w Gdyni doceniłem nawet ISO 3200 :D

bepeh
1.07.10, 17:53
takie posiadam do E500 czyli 14-54,50-200,35Macro i nie zamierzam na razie zmieniac na SWD.
na ten moment jestem zdecydowany na E 30 ale ciągle się łamię czy używany e3 czy nowka 620.
Focę wszystko amatorsko, bardzo często w plenerze, znacznie mniej dom i inne zamknięte tereny.

grizz
1.07.10, 18:41
takie posiadam do E500 czyli 14-54,50-200,35Macro i nie zamierzam na razie zmieniac na SWD.
na ten moment jestem zdecydowany na E 30 ale ciągle się łamię czy używany e3 czy nowka 620.
Focę wszystko amatorsko, bardzo często w plenerze, znacznie mniej dom i inne zamknięte tereny.

Dlaczego sie łamiesz? Chodzi tylko o relację nówka-uzywany?

BartB
2.07.10, 09:20
Moim zdaniem E-620 w ogóle powinieneś sobie odpuścić. Nie kosztuje wiele mniej, niż E-30, a jest wg wielu dużo mniej wygodny do trzymania. Poza tym masz 50-200, który mógłby przeciążać swoją masą do przodu.
E-30 ma kilka fajnych funkcji ponad te z E-620.
Piszesz, że dużo fotografujesz w plenerze - ważna jest dla ciebie wodoszczelność? Jeśli tak, to pomyśl faktycznie nad E-3.
Ale jeśli nie, to ja na twoim miejscu skusiłbym się na etrzydziestkę.

jacek00
2.07.10, 10:22
Moim zdaniem E-620 w ogóle powinieneś sobie odpuścić. Nie kosztuje wiele mniej, niż E-30, a jest wg wielu dużo mniej wygodny do trzymania. Poza tym masz 50-200, który mógłby przeciążać swoją masą do przodu.
E-30 ma kilka fajnych funkcji ponad te z E-620.
Piszesz, że dużo fotografujesz w plenerze - ważna jest dla ciebie wodoszczelność? Jeśli tak, to pomyśl faktycznie nad E-3.
Ale jeśli nie, to ja na twoim miejscu skusiłbym się na etrzydziestkę.

Zarzut trzymania to wg mnie bujda na resorach, aparat trzyma się dobrze i pewnie, a rąk wcale małych nie mam :D A jeśli ktoś marudzi na wielkość to nic nie stoi na przeszkodzie aby dokupić oryginalnego gripa, ktory kosztuje 89 zł. Ja w zasadzie gripa już nie zdejmuje.

Przeciążanie do przodu przez obiektyw, to też jakieś bajki. Bez przesady, żeby to miało aż takie znaczenie.

Jeśli już szukamy różnic, to doszukiwałbym się ich gdzie indziej i tyle.

heyahero
2.07.10, 10:35
E-30 zniknelo ze sklepów- niestety.

Zadzwoń sobie do Fotozakupów, bo na stronie wisi, ale z terminem 3 dni na realizację.

apaziews
12.07.10, 23:36
Zadzwoń sobie do Fotozakupów, bo na stronie wisi, ale z terminem 3 dni na realizację.
dzieki. liczylem na raty 0% w euro rtv na kit e-30 z 14-54. ale tam tylko wisi na stronie, ale brak go w ofercie. jest oddzielnie korpus , oddzielnie obiektyw, ale w tym ukladzie to cena idzie ostro w gore.

Darekw1967
13.07.10, 11:26
Moim zdaniem E-620 w ogóle powinieneś sobie odpuścić. Nie kosztuje wiele mniej, niż E-30, a jest wg wielu dużo mniej wygodny do trzymania. Poza tym masz 50-200, który mógłby przeciążać swoją masą do przodu.
E-30 ma kilka fajnych funkcji ponad te z E-620.
Piszesz, że dużo fotografujesz w plenerze - ważna jest dla ciebie wodoszczelność? Jeśli tak, to pomyśl faktycznie nad E-3.
Ale jeśli nie, to ja na twoim miejscu skusiłbym się na etrzydziestkę.


Witam !

Wygoda trzymania to dosc wzgledna sprawa o ile chcesz miec
mniejszy i lzejszy korpus. Do E-620 przypinam ZD 70-300 i
nie stanowi to problemu (trzymam jedna reka pod obiektyw a druga za
korpus) W moim przypadku zadecydowala mniejsza waga i gabaryty
bo tego wlasnie oczekiwalem.

E-30 jest solidniejszy kontrukcyjnie i jest szybszy od E-620.
Oba modele wyprodukuja wysokiej jakosci obraz.

Wszystko zalezy co komu potrzeba.

Pozdrawiam

Lolita
13.07.10, 12:11
Witam !

Wygoda trzymania to dosc wzgledna sprawa o ile chcesz miec
mniejszy i lzejszy korpus. Do E-620 przypinam ZD 70-300 i
nie stanowi to problemu (trzymam jedna reka pod obiektyw a druga za
korpus) W moim przypadku zadecydowala mniejsza waga i gabaryty
bo tego wlasnie oczekiwalem.

E-30 jest solidniejszy kontrukcyjnie i jest szybszy od E-620.
Oba modele wyprodukuja wysokiej jakosci obraz.

Wszystko zalezy co komu potrzeba.

Pozdrawiam

Dokładnie! Ja kierując się małymi rozmariamy właśnie wybrałam E-620. W razie potrzeby (czyt. napszykład lamy zewnętrznej) dopinam grippa i aparat staję się całkiem solidny i innaczej się "trzyma" :wink:

nyny
13.07.10, 14:35
Ja kiedys stojac przed wyborem po organoleptycznej ocenie zdecydowanie wybralem 520.
Cenowo wychodzily podobnie bo 620 byla z 2 kitami, a 520 z krotkim kitem i ZD70-300.
Jednak chwytajac w lapy 620 odrzucilo mnie starsznie, bo pomimo swoich zalet nie lezal mi kompletnie, w sklepie po 5 minutach zabawy juz mnie bolaly paluchy od gimnastyki. E520 za to lezala mi w lapie (w tedy jak sadzilem idealnie) do czasu kiedy pojawilo sie u mnie E3...
...i od tego czasu pomimo macania jeszcze kilku puszek systemowych nie ma szans aby cos w ergonomi przebilo E3 jesli chodzi o moje rece:)
Takze sadze ze co dla jednego bedzie super wygodne dla drugiego niekoniecznie bo jakze rozna jest budowa ludzkiego ciala:)
pozdrawiam

Lifter
13.07.10, 17:03
no i padło na e30 :D

Ze swojej strony dziękuję wszystkim forumowiczom za przekonanie brata (https://forum.olympusclub.pl/member.php?u=8603) do e-30

:grin:

apaziews
15.07.10, 18:22
no i nabyłem e-620 z gripem oraz dodatkowo 14-54. chciałem e-30 , ale gabaryty wzięły górę. Mam nadzieję że nie będę żałował.
Pierwsze wrażenia po podpięciu 70-300 i gripa pozytywne- IS robi swoje. AF też się poprawił w stosunku do e-400. 14-54 a 14-42 tez widać różnicę.

wulf
15.07.10, 22:02
E30 z 12-60 nie trzyma mi się najlepiej przez dłuższy czas, mniejszy obiektyw 14-54 jest pod tym względem lepszy.
Przy wykonywaniu zdjęć w pionie i z lampą 48AF-1 grip hld-4 jest niezbędny, po prostu nie da się inaczej używać E30.
Odczuwam głęboką niechęć przed zabieraniem E30 z 12-60 w góry. Nie miałem aż takich dylematów przy E420 który w takich warunkach był dla mnie o wiele lepszy.

janek222
15.07.10, 22:55
Odczuwam głęboką niechęć przed zabieraniem E30 z 12-60 w góry. Nie miałem aż takich dylematów przy E420 który w takich warunkach był dla mnie o wiele lepszy.

E tam. :)
Ciągle tylko słyszy się bo za duży, bo za mały, bo za lekki, za ciężki a według mnie wszystko sprowadza się do przyzwyczajenia.
Jedyna różnica jaką poczułem na dłuższą metę po przesiadce z 410 na 30 (poza walorami funkcjonalnymi oczywiście) to fakt, że profil po prawej stronie pomaga robić zdjęcia jedną ręką, ale zaznaczam - pomaga - bo w 410 też nie miałem z tym problemu ;)
Wagę przestałem zauważać praktycznie po dniu pstrykania i nie ma znaczenia czy wycieczka, czy wypad gdzieś za miasto.

PS. żeby nie było tego maila nie kieruję do nikogo personalnie, ot takie spostrzeżenie :D

wulf
16.07.10, 14:58
Nie biorę sobie tego do siebie tylko opisuje swoje spostrzeżenia, wcześniej miałem R1, który to lekki i mały też nie był (choć jednak nieco mniejszy) ale łatwiej było mi go zabrać w góry.
I jest w E30 z 12-60 jedna rzecz, która mnie wkurza: cień od wbudowanej lampy. Ciekawe czy 14-54 który w sumie bardziej pasuje do zestawu z E30 też rzuca cień? Ale nawet jak nie rzuca to się i tak nie zamienię :lol:
No ale cóż zgodziłem się na kompromis, wygoda obsługi w zamian za niewygodę w transporcie (zwłaszcza na własnych plecach)

janek222
18.07.10, 22:44
I jest w E30 z 12-60 jedna rzecz, która mnie wkurza: cień od wbudowanej lampy. Ciekawe czy 14-54 który w sumie bardziej pasuje do zestawu z E30 też rzuca cień?


Przy wbudowanej lampie, cień to norma... Ja radziłem sobie pseudo dyfuzorami (proszkowana nakrętka na żarówkę, papier, mini dyfuzor montowany w sanki...). Polecam jednak lampę. Odkąd ją mam, problem praktycznie nie występuje :D

Karol
18.07.10, 23:04
I jest w E30 z 12-60 jedna rzecz, która mnie wkurza: cień od wbudowanej lampy. Ciekawe czy 14-54 który w sumie bardziej pasuje do zestawu z E30 też rzuca cień?

E-3 + 14-54 nie daje cienia od lampy, 12-60 jest jednak trochę dłuższy i szerszy, poza tym nie wiem czy w E-30 lampa podnosi się równie wysoko jak w E-3. E-3 + 9-18 daje cień od lampy, ale minimalny tylko przy 9mm. Właśnie zrobiłem test na białej ścianie i sobie uświadomiłem, że to chyba pierwsze użycie wbudowanej w E-3 lampki ;-).

epicure
19.07.10, 06:58
E-30 + 14-54 rzuca cień. Wbudowana lampa nadaje się co najwyżej do sterowania zewnętrznymi lampami.

Bodzip
19.07.10, 08:16
Mam 400 i 30. W kwestii cienia granicą jest 14 mm - bez względu na aparat.
400-etka ma niżej lampę i cień sięga nawet 16 mm z 14-42 i ok 18 do 20 mm z 14-54. Ponieważ 9-18 ma szeroką kryzę - praktycznie nie nadaje się do pracy z lampą wbudowaną. W tym przypadku tylko lampa zewnętrzna na całym zakresie.

puciu
19.07.10, 09:05
Karol, E-3 + 14-54 z założoną osłoną daje cień.

Karol
19.07.10, 09:32
Karol, E-3 + 14-54 z założoną osłoną daje cień.

Pewnie tak, słuszna uwaga, ja sprawdzałem bez tulipana.