PDA

Zobacz pełną wersję : Własne www



lessie
6.02.07, 10:36
Jak w temacie -
chciałbym wreszcie zrobić coś własnego. Do tej pory korzystałem jedynie z ogólnodostępnej picasy czy serwera firmy i wrzucałem galeryjki robione w PSie. Zamarzylo mi się własne www, takie znieco wyższej półki, czyli edytowalne, ładne galerie, które można uaktualniać, dodawać, usuwać zdjęcia, na ładnym, ciemnym tle, coś więcej napisać przy fotkach lub galerii. No , żeby to miało ręce i nogi. Niestety warunkiem jest stosunkowo prosta obsługa - żadne skrypty, htmle i inne wymysły, których nawet nazw nie powtórzę.
Czy jesteście w stanie mi pomóc, coś podpowiedzieć, gdzie szukać i czego?
Jakiś program, może sa jacyś providerzy, oferujący "gotowce" do wykorzystania za nieduże pieniądze. Coś stojącego wyżej od picasy ale stosunkowo przyjaznego w obsłudze.
Wszystkie informacje będą cenne.
Zrobiłem porządek w fotkach i sporo mam do pokazania, zwłaszcza że interesuje mnie tyle tematów...
Niestety w temacie projektowania stron www jestem słaby a na większe wydatki mnie nie stać, żeby ktoś zrobił to za mnie.

Rafał Czarny
6.02.07, 10:49
Na CF jest mega wątek o Coppermine. Napisano w nim chyba wszystko w tym temacie. Tutaj (http://www.cyberfoto.pl/software/44895-robimy-wlasna-galerie-coppermine-photo.htm?highlight=copermine)

Ja nie mam nerwów, by rozkminić Coppermine. Zrobiłem swoją stronę darmowym programikiem Jalbum. Jest masa skórek do wyboru. Pierwszą stronę zrobiłem w jakimś starym edytorze kodu HTML, a z niej linki do galerii utworzonych automatycznie przez Jalbum. Na pewno nie jest to rozwiązanie tak wygodne jak Coperrmine, ale mnie wystarcza. I nie wymaga serwera obsługującego bajery potrzebne Coperowi.

Stronę mam podwieszoną na Onecie. Mogę Onet polecić śmiało - mam tam od lat podwieszoną stronę o Marku Hłasko - http://www.marekhlasko.republika.pl i chodzi bez zarzutu. Zabawa kosztuje 36 zł. za rok.

Moją galerię możesz oglądnąć Tutaj (http://www.marekhlasko.republika.pl/album)

lessie
6.02.07, 11:19
na Twoją stronę zaglądam i podoba się układ i poruszanie się po niej. Ale HTML to dla mnie kompletna pustynia, więc chyba wszystko co się z tym wiąże odpada. Co do platformy na której by to leżało to bez znaczenia - powiedzmy do 100rocznie mogę dać.
Zajrzę na ten wątek o Coperze
Dziękuję

Rafał Czarny
6.02.07, 11:31
HTML nie jest straszny, skoro taki koleś jak ja dał sobie radę (nie wiem czy śledziłeś moje ostatnie zmagania na forum z FireFoxem :D ).

Znajdź w necie jakiś prosty edytor. Ja nie mam zielonego pojęcia o tych tajemniczych znaczkach HTML :D - wszystko generuje program. A ten Jalbum jest prościutki w obsłudze i w prosty sposób aktualizuje się galerię.

Są jeszcze jakieś inne zalety stron w HTML, ale nie bardzo się na tym znam. Kiedyś pisał coś o tym Igrabun. Coś z wyszukiwaniem chyba...

Jednak jeśli chcesz mieć bajery, komentarze, punkty itp. to najlepiej rozczaj Coppermine.

lessie
6.02.07, 11:38
bajery są fajne ale...chcę mieć prostą w obsłudze dla mnie i widza stronkę. Czy dodawanie do galerii już wiszącej na stronie w tym programie (JA ) jest możliwe "na bieżąco" czy muszę od nowa całą galerię robić i wrzucać na stronę? Tak jest z galeriami generowanymi przez PS, niestety. Zalezy mi np na zrobieniu powiedzmy galeryjki : krajobrazy, a jak zrobię nową fotkę i uznam że czas ją pokazać to chciałbym po prostu dodają ją na stronie do albumu, bez "odnawiania" wszystkiego - bo taką opcję mam w PSie i umiem się nią posługiwać. Tyle że wymaga to robienia wszystkiego od początku a chciałbym tego właśnie uniknąć.

Rafał Czarny
6.02.07, 11:43
A JAlbum mam zapisane na stałe ustawienia (skórkę, wielkość miniatur, ilość miniatur na stronie itd.). Kiedy wrzucam nową fotę do katalogu, to wciskam tylko jeden przycisk - generuj album - i to cała robota. Potem poprzez program JAlbum łączę się z serwerem i on coś tam zmienia na serwerze. I jest git. Naprawdę niekłopotliwe jak dla mnie.

lessie
6.02.07, 11:51
czyli masz katalog JAlbum na stałe w kompie i do niego dokopiowujesz fotę w odpowiednią kategorię/galerię? I gerujesz a potem wysyłasz? Ostatecznie mogłoby by tak to funkcjonować , chociaż jeśli dobrze kumam to bedzie to rozwiązanie połowiczne moich zmartwień. Wolałbym coś na zasadzie wrzuć i zapomnij gdzie, i czy w ogóle, masz to na swoim dysku.
Najbliższą przyszłość poświęcę zglębieniu tematu. I przypomniałem sobie że mam 200mb do dyspozycji w ramach dostawy łącza od multimedia s.a. więc mam gdzie powiesić stronkę.

luc4s
6.02.07, 11:53
W coppermine masz tak, że wrzucasz fotki na serwer np. do katalogu krajobrazy, potem w nim dajesz wsadowe dodawanie plików i resztę robi sam, tzn. miniaturi, foty pośrednie itp. A na serwer nie potrzeba 100 zł, ja mam 1 GB, 30 GB transferu na miesiąc, polską domenę i kosztowalo mnie to w sumie 40 zł. Mam w ovh.pl, mogę śmiało polecić.

Wiejo
6.02.07, 11:54
na pewno bedę śledził ten wątek bo jest to dla mnie czarna magia a za jakiś czas bedę tym mocno zainteresowany. Rafał nie jestes najgorszy ponieważ ja mam i kozystam z IE 7 i jak na razie nie zamierzam z niej rezygnować a raczej nie widze potrzeby. Pozdrawiam.

lessie
6.02.07, 12:14
Łukasz,

40 na miesiąc czy jednorazowo? I rozumiem że w ovh jest możliwość położenia copermine`a? Bo zdaje sie musi obsługiwać php, czy jak to się nazywa, a wiem że nie wszyscy to oferują?

Rafał Czarny
6.02.07, 12:15
Lessie, moja rada: rozkmiń Coppermine. Jeśli masz tracić czas na nauczenie się jakiegoś podstawowego edytora HTML, rozpracować JAlbum, to w sumie możesz ten czas poświęcić na rozczajenie Coppermine.

Rafał Czarny
6.02.07, 12:24
czyli masz katalog JAlbum na stałe w kompie i do niego dokopiowujesz fotę w odpowiednią kategorię/galerię? I gerujesz a potem wysyłasz?

Dokładnie tak to działa. Ale ja mam prosty podział - główną galerię i na osobnej podstronie linki do fotoreportaży (każdy z nich jest osobną małą galerią wygenerowaną przez JAlbum). Gdybym był mniej monotematycznym fotografem (focę tylko ludzi w zasadzie), to byłby większy kłopot (makro, zwierzęta, pejzaże, itd.).

Dlatego lepiej od razu zrób stronę w Coppermine. Ja dlatego zrobiłem inaczej, bo umiem sobie zrobić prostą stronę i podstrony w HTMLu i mam darmowy serwer na Onecie, który nie obsługuje PHP. Darmowy serwer mam od niedawna, to taka nagroda za "zajebistość" strony o Hłasce. Bez limitów transferu i miejsca. Ale normalnie miejsce na Onecie kosztuje 36 zł.

lessie
6.02.07, 12:29
właśnie zacząłem coś tam copermanić, szkoda że multimedia nie obsługują php.
Ale widzę że koperfild dość prosty jest i ładnie to wygląda. Może uda się zgłębić temat aż do efektu finalnego...

krzysiekz
6.02.07, 12:35
Ja na stronie mam galerie generowana na bierzaco z uzyciem php. Skrypt galerii powstal pare lat temu, gdy mialem strone informacyjna dla mojego wydzialu. Od tego czasu troche sie zmodyfikowal, choc nadal nie wyglada tak jak bym sobie tego zyczyl.
A co do serwera, przeszedlem na komercyjny, po tym jak freehost zaczal dorzucac podejrzane reklamy.

luc4s
6.02.07, 12:43
Na ohv masz wszystko co jest potrzebne dla coppermina, zdaje się teraz olyclub też jest na OHV, tylko oczywiście na znacznie lepszym serwerze. 40 zł pierwszy rok, potem coś ok, 80 zł rok. W tym jeszcze masz 8 kont pocztowych przypisanych do domeny. Dla mnie wypas.

lessie
6.02.07, 12:58
Na ohv masz wszystko co jest potrzebne dla coppermina, zdaje się teraz olyclub też jest na OHV, tylko oczywiście na znacznie lepszym serwerze. 40 zł pierwszy rok, potem coś ok, 80 zł rok. W tym jeszcze masz 8 kont pocztowych przypisanych do domeny. Dla mnie wypas.

hmmm, kusząco...a jak z reklamami i skaczącymi oknami na ohv?

luc4s
6.02.07, 13:40
jak płacisz, to wymagasz. Więc reklamy nie wchodzą w rachubę :) Inaczej dawno z nimi wziąłbym rozwód.

Rafał Czarny
6.02.07, 13:49
Łukasz, ale Twoja galeria jest w Fleshu, a nie Coppermine!!! Więc PHP Ci nie potrzebne.

grizz
6.02.07, 13:55
Jak nie chce Ci się bawić w ustaiwanie to wykup sobie miejsce na webd.pl

Tam coppermine instaluje się dwoma kliknięciami :)

luc4s
6.02.07, 14:00
ta moja jest we flashu, ale mam tez tam zainstalowane 2 w coppermine na potrzeby "prywatne" :) W kazdym razie jest mysql, php 4 albo 5(juz nie pamietam) i coppermine dziala bez najmniejszych problemow.

A do mojej php jest jak najbardziej potrzebne. Flash to tylko otoczka, cała reszta oparta jest o php, dodawanie albumów, tworzenie miniaturek, newsy itp...:)

blady
6.02.07, 18:43
hehehe... lessie skończysz jak ja... przestałem robić zdjęcia, przestałem spać, przestałem udzielać się na forach tematycznych...

Poszedłem za ciosem i stwierdziłem, że skoro mam stałe łącze za które płacę, za cały miesiąc, to trzeba to wykorzystać. Ponieważ lubię mieć 100 % kontroli to:
- zainstalowałem linuxa w wersji debianowej
- zainstalowałem serwer http: apache
- zainstalowałem serwer ftp: vsftpd
- zainstalowałem serwer sql: mysql
- zainstalowałem php
- zainstalowałem biblioteki gd2
- ustawiłem przekierowanie w jednym z serwisów dns na swoje ruchome IP.

I to jest wszystko co potrzebujesz żeby zainstalować coppermine :razz: U mnie wszystko stoi na maszynie Pentium 233 Mhz, 128 Mb Ram, 4 GB HDD (linux ma takie wymagania) :mrgreen:

A tak bardziej pragmatycznie to ohv.pl ma wersję darmową z 60 Mb przestrzeni HDD, z w pełni funkcjonalną bazą mysql 4 Mb, co dla coppera to i tak z górką. Myślę, że na początek i do testów w zupełności wystarczy. Zakładasz tam konto, wrzucasz przez ftp coppermine, konfigurujesz i jesteś gość. Pamiętaj, ze coppermine wymaga gd2 lub imagemagick. OHV ma gd2. Powodzenia.

grizz
6.02.07, 19:04
blady... to co piszesz ma dwie wady:

1. trzeba mieć łącze z dużym uploadem, a przeważnie są asymetryczne
2. koszt kompa działającego 24h na dobę to ok 20-40 żł miesięcznie.
biorąc średnio 30zł mamay 30*12=360zł! Za to mogę wykupić sobie piękny hosting... ba konto shelowe ;) na rootnode :D

Rafał Czarny
6.02.07, 19:16
Blady, dawaj linę do swojej galerii Copperminowej.

blady
6.02.07, 19:36
Do www 256 kb/s uploadu wystarczy (opcja light w chello).

Co do kosztów prądu, to rzeczywiście mniej więcej wychodzi 30 pln miesięcznie. Gdzie mówisz można w PL wykupić piękny hosting z kontem shelowym??? :D

Eeeee... tam... Rafał, na razie galeria jest w fazie beta-testów - obecnie wysadziłem w kosmos polskie ogonki w literkach :mrgreen:

grizz
6.02.07, 19:48
256?

ty nam lepiej nie dawej tego linka ;)

Zapłaczemy się..


http://rootnode.eu/

Smerf Maruda
6.02.07, 20:03
A ja wszystko robię ręcznie.

Napisałem skrypt w perlu, który generuje galerię w oparciu o umieszczone w pliku dane. Mogę - jeśli mam życzenie - zamieścić przy każdym zdjęciu podpis, mogę też tego nie robić. Jeśli będzie mi się chciało, mogę dodać komentarze, albo i nie. I muszę przyznać, że to ogromna frajda sklejać całość z małych kawałków i patrzeć potem, jak strona elegancko śmiga :-)

grizz
6.02.07, 20:09
Jak ręcznie jak masz skrypt ;)

Jakoś nie chce mi się zagłębiac w kodowanie w php czy perlu... coppermine bardzo wygodny jest, więc... :D

Smerf Maruda
6.02.07, 20:12
Jak ręcznie jak masz skrypt ;)
Jakoś nie chce mi się zagłębiac w kodowanie w php czy perlu... coppermine bardzo wygodny jest, więc... :D

No, skrypt napisałem ręcznie :-) Mój skrypt pewno nie sięga do 5% funkcjonalności coppermine, ale swoje zadanie spełnia :-) I lubię w nim dłubać, stąd ostatnie zmiany w moich galeriach.

lessie
6.02.07, 20:39
Łukasz,
nie jestem tak biegły jak Ty niestety w pisaniu skryptów a własnie Twoja strona skłoniła mnie do założenia własnej...cóż może kiedyś i ta dziedzina nie będzie mi tak obca...
póki co musze założy konto obsługujące php i zdecyduję się na copermine

Smerf Maruda
6.02.07, 20:42
Łukasz,
nie jestem tak biegły jak Ty niestety w pisaniu skryptów a własnie Twoja strona skłoniła mnie do założenia własnej...cóż może kiedyś i ta dziedzina nie będzie mi tak obca...
póki co musze założy konto obsługujące php i zdecyduję się na copermine

To jest prostsze niż Ci się wydaje, uwierz.

A coppermine to kobyła. Spróbuj czegoś lżejszego i ładniejszego, jak na przykład Zenphoto: http://www.zenphoto.org/

blady
7.02.07, 02:19
256?

ty nam lepiej nie dawej tego linka ;)

Zapłaczemy się..


http://rootnode.eu/

hehe, na pewno się pochwalę linką, jak będę widział, że za dużo łez nie poleci... ;)

256 daje radę, to hardware nie wyrabia z coppermine. Testowałem instalację na słabszej maszynie z 64 MB RAM, na Cyrix 200 Mhz i tu strona odświeżała się minimum 15 sek! :roll:
Po zmianie na Pentium, czas odświeżania strony spadł między 5-10 sek, slajdowisko działa płynnie. Taka galeria to raczej potrzeba pokazania zdjęć znajomym którzy są na zdjęciach, niż potrzeba lansu, no ale zobaczymy, jak będzie co pokazać, to zrobię wersję exclusive, a znajomi będą mieli dostęp na haslo do wydzielonej przestrzeni rodzinno-imprezowej :D

Ciekawa inicjatywa oddolna - to rootnode :) Ale tą infinitkę to mogli sobie chłopaki odpuścić - szkoda nawet do testów. Dziwne, że trafili sprawną sztukę.

kali999
8.02.07, 13:45
Do robienia stron polecam Macromedia Dreamweaver, można pracować i w języku html, a jak go nie rozumiesz przełączasz się na wersję wizualną. Ja tak zrobiłem stronę własną na potrzeby zajęć szkolnych.

lessie
8.02.07, 14:20
a jak po pracy w wersji wizualnej przerzucam całość na stronę docelową?

Part
8.02.07, 14:24
a jak po pracy w wersji wizualnej przerzucam całość na stronę docelową?

A tak, ze w konfiguracji masz do ustawienia opcje FTP. Pozniesz masz dwa wyjscia. Albo wlaczenie kolejnej opcji - praca online ,albo tez offline. W przypadku offline trzeba pamietac, zeby przeslac wszystkie pliki (z tym, ze robi sie to jednym klikiem).

Generalnie, to MD jest kombajnem (ale bardzo intuicyjnym), bo pozwala tez na prace w PHP. Plus emuluje zapytania MySQL, Postgresa itd.

kali999
8.02.07, 14:27
Masz dwa okienka, html i obraz możesz mieć włączone dwa naraz lub jedno z nich. Tworząc w wersji obrazowej tekst html automatycznie się sam tworzy w zależności od tego co robisz na drugiej zakładce wizualnej.

marcinpolniak
20.05.09, 18:33
Czy OVH.pl ma jeszcze darmowe miejsce na dysku? Coś wspominaliście o 60 mb, ale nic nie mogę o tym znaleźć na ich stronie.