PDA

Zobacz pełną wersję : E-P1 - gorące piksele przy krótkich czasach



insane
10.03.10, 21:36
Witam,

od całkiem niedawna (2 tygodnie) jestem szczęśliwym/nieszczęśliwym posiadaczem E-P1. Jeszcze w dniu zakupu - po oględzinach w domu - okazało się bowiem, że na zdjęciach wykonanych aparatem widoczne są - nawet przy bardzo krótkich czasach naświetlania - trzy gorące piksele (przy czasach rzędu kilku sekund jest już ich więcej no ale rozumiem, że to już kwestia właściwości matrycy). Sklep (Fotojoker) wypiął się na mnie odmawiając wymiany aparatu lub zwrotu pieniędzy. Serwis Olympusa zaproponował natomiast mapowanie lub przesłanie aparatu. Pytanie do Was. Czy opisana usterka jest według Was rzeczą błahą i nie zawracając już sobie dłużej tym głowy mapować. Czy może jest oznaką poważniejszej wady matrycy i należy sprzęt serwisować?

p1010717oznaczone.jpg (http://img251.imageshack.us/i/p1010717oznaczone.jpg/)
migawka 1/125 sek. ISO 100

p1010525oznaczone.jpg (http://img689.imageshack.us/i/p1010525oznaczone.jpg/)
migawka 1/100 sek. ISO 100

Jeszcze jedna rzecz. Zauważyłem, że w pewnych warunkach - tj. w pomieszczeniach przy sztucznym świetle - wyświetlacz aparatu przekłamuje kolory (kolory są przesycone - bardzo duża ilość pomarańczowego). Na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakby E-P1 miał problem z balansem bieli jednak zdjęcia wykonywane są poprawnie. Czy LCD w waszych PENach zachowują się podobnie?

pozdrawiam

NightCrawler
10.03.10, 21:40
Wyślesz do serwisu, oni wykonają mapowanie i Ci odeślą a Ty będziesz bez aparatu 2 tygodnie... więc odpowiedź chyba prosta. Jeżeli to nie pomoże - wtedy serwis.

RadioErewan
10.03.10, 21:46
Jeszcze jedna rzecz. Zauważyłem, że w pewnych warunkach - tj. w pomieszczeniach przy sztucznym świetle - wyświetlacz aparatu przekłamuje kolory (kolory są przesycone - bardzo duża ilość pomarańczowego). Na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakby E-P1 miał problem z balansem bieli jednak zdjęcia wykonywane są poprawnie. Czy LCD w waszych PENach zachowują się podobnie?

pozdrawiam

Ja robię dwoma penami filmy 3d. Kilka razy już wpadałem w panikę dotyczącą WB. Na filmie niestety to trzeba dobrze ustawić, bo to nie RAW. No więc dwa aparaciki obok siebie i na każdym obraz w innych kolorach... Niestety odcienie zmieniają się zależnie od kąta patrzenia na wyświetlacz.

Pozdrawiam

epicure
10.03.10, 21:46
Sam sobie zrób mapowanie pikseli, pewnie masz taką funkcję. I włącz redukcję szumów na "auto", to przy długich czasach będzie się włączać odejmowanie gorących pikseli.

Acha, i jeszcze jedno: jak fotografujesz, to zdejmij dekielek.

rodzyn
10.03.10, 21:49
Wyślesz do serwisu, oni wykonają mapowanie i Ci odeślą a Ty będziesz bez aparatu 2 tygodnie... więc odpowiedź chyba prosta. Jeżeli to nie pomoże - wtedy serwis.
dokładnie - tam w serwisie nic innego nie zrobią - więc zrobił bym sam i potem poobserwował.
Natomiast parametry wyświetlacza są w pewnym stopniu ustawialne - poczytaj w instrukcji jest opisane jak.
Napisz jak sobie poradziłeś.

Dar-i-jush
10.03.10, 22:07
Mapowanie rawy też poprawia?

insane
10.03.10, 22:16
dokładnie - tam w serwisie nic innego nie zrobią - więc zrobił bym sam i potem poobserwował.
to też przeszło mi przez myśl ale, gdy argumentowałem, że mapowanie tylko maskuje wady matrycy, których nowy aparat powinien być pozbawiony w odpowiedzi serwis napisał: Jeśli mapowanie pikseli nie jest dla Pana rozwiązaniem proponuję wysłać aparat do serwisu. pomyślałem więc, że w sposób kompleksowy sprawdzą aparat i w razie potrzeby wymienią matryce.. no ale może macie racje i zbyt dużo naczytałem się o tym jaki to serwis olympusa świetny ;)


Natomiast parametry wyświetlacza są w pewnym stopniu ustawialne - poczytaj w instrukcji jest opisane jak.
Napisz jak sobie poradziłeś.
próbowałem korekty ustawień temperatury wyświetlacza ale niestety na niewiele się to zdaje


Ja robię dwoma penami filmy 3d. Kilka razy już wpadałem w panikę dotyczącą WB. Na filmie niestety to trzeba dobrze ustawić, bo to nie RAW. No więc dwa aparaciki obok siebie i na każdym obraz w innych kolorach... Niestety odcienie zmieniają się zależnie od kąta patrzenia na wyświetlacz.

Pozdrawiam
niestety nie jest to kwestia kątów widzenia, na innym wyświetlaczu tj. na e-410 czy nawet kompakcie mju 1010 kolory tego samego zdjęcia wyświetlane są poprawne
wyczytałem również, że na podobną przypadłość skarżą się użytkownicy e-30 i e-620, a tam zdaje się wyświetlacze są takie same


Acha, i jeszcze jedno: jak fotografujesz, to zdejmij dekielek.
to tylko na potrzeby testu ;)

pozdrawiam

epicure
10.03.10, 22:19
niestety nie jest to kwestia kątów widzenia, na innym wyświetlaczu tj. na e-410 czy nawet kompakcie mju 1010 kolory tego samego zdjęcia wyświetlane są poprawne
wyczytałem również, że na podobną przypadłość skarżą się użytkownicy e-30 i e-620, a tam zdaje się wyświetlacze są takie same

Ustaw temperaturę barw wyświetlacza na najniższą i będzie lepiej.

insane
10.03.10, 22:27
Ustaw temperaturę barw wyświetlacza na najniższą i będzie lepiej.
jest nieco lepiej ale nadal wyświetlane kolory są nieciekawe (tzn dotyczy to tylko tego konkretnego przypadku)

przy jakich czasach włącza się redukcja szumów ustawiona na auto? (tzn od jakiego rzędu wielkości)
w instrukcji piszą tylko, że przy długich ;)

rodzyn
10.03.10, 22:32
jest nieco lepiej ale nadal wyświetlane kolory są nieciekawe (tzn dotyczy to tylko tego konkretnego przypadku)

przy jakich czasach włącza się redukcja szumów ustawiona na auto? (tzn od jakiego rzędu wielkości)
w instrukcji piszą tylko, że przy długich ;)
a może to suma złego balansu bieli w tej sytuacji zdjęciowej i dopieszczenia ustawień wyświetlacza?

epicure
10.03.10, 22:33
jest nieco lepiej ale nadal wyświetlane kolory są nieciekawe (tzn dotyczy to tylko tego konkretnego przypadku)

Idealnie mieć nie będziesz.


przy jakich czasach włącza się redukcja szumów ustawiona na auto? (tzn od jakiego rzędu wielkości)
w instrukcji piszą tylko, że przy długich ;)

W E-30 od 8 s.

insane
10.03.10, 22:48
a może to suma złego balansu bieli w tej sytuacji zdjęciowej i dopieszczenia ustawień wyświetlacza?
pytanie tylko co można jeszcze zrobić - oprócz zmiany temperatury barw LCD - żeby tą sytuację poprawić? no chyba, że są jakieś zaawansowane możliwości ustawień wyświetlacza, o których nie wiem ;)


Idealnie mieć nie będziesz.
chciałbym mieć przynajmniej tak jak w e-410, wtedy takich przekałamań nie odczuwałem


W E-30 od 8 s.
rzeczywiście w E-P1 redukcja włącza się również od osmiu sekund tyle że przy 6sciu mam już 6eść hotów

rodzyn
10.03.10, 23:04
pytanie tylko co można jeszcze zrobić - oprócz zmiany temperatury barw LCD - żeby tą sytuację poprawić? no chyba, że są jakieś zaawansowane możliwości ustawień wyświetlacza, o których nie wiem ;)


chciałbym mieć przynajmniej tak jak w e-410, wtedy takich przekałamań nie odczuwałem


rzeczywiście w E-P1 redukcja włącza się również od osmiu sekund tyle że przy 6sciu mam już 6eść hotów

chdzi o balans bieli samej foty WB- może masz na słońcu a foty w pomieszczeniu- najlepiej ustaw teraz na auto- źle dobrany w konkretnej sytuacji - źle wygląda na LCD.
A co do hotów to zrób mapowanie i wtedy testuj(bo rozumiem , że jeszcze nie mapowałeś).

insane
10.03.10, 23:08
chdzi o balans bieli samej foty WB- źle dobrany - źle wygląda na LCD
rzecz w tym, że to samo zdjęcie na wyświetlaczu e-410 wygląda dobrze tj podobnie do tego co widzę na monitorze

rodzyn
10.03.10, 23:14
rzecz w tym, że to samo zdjęcie na wyświetlaczu e-410 wygląda dobrze tj podobnie do tego co widzę na monitorze
jeśli w 410 masz WB na auto a w E-P1 na słońcu to obraz z pomieszczenia oświetlonego żarówkami-na E-P1 będzie mocno pomarańczowy a na 410 OK

insane
10.03.10, 23:35
jeśli w 410 masz WB na auto a w E-P1 na słońcu to obraz z pomieszczenia oświetlonego żarówkami-na E-P1 będzie mocno pomarańczowy a na 410 OK
w obu przypadkach WB ustawiony jest na auto

podejrzewam, że to niestety najprawdopodobniej cecha wyświetlacza, chciałem się jednak upewnić czy inni posiadacze E-P1 również odczuwają ten problem

rodzyn
11.03.10, 08:35
w obu przypadkach WB ustawiony jest na auto

podejrzewam, że to niestety najprawdopodobniej cecha wyświetlacza, chciałem się jednak upewnić czy inni posiadacze E-P1 również odczuwają ten problem

Pewnie tak , na początk uwątku o E-P1 taki był odbiór pierwszych użytkowików, ale na pocieszenie , możesz poczytać jak inni mają gorzej:
http://www.optyczne.pl/110.2-Test_aparatu-Leica_M9_Budowa__jakość_wykonania_i_funkcjonalno ść.html

insane
11.03.10, 13:15
zrobiłem mapowanie i prawdę mówiąc jestem trochę zawiedziony.. co prawda znikł problem z hotami przy krótkich czasach ale reszta zaczyna już powoli wyłazić przy 0,5sek.. przy 6sek są już dość widoczne a auto redukcja włącza się dopiero przy 8sek :|


Pewnie tak , na początk uwątku o E-P1 taki był odbiór pierwszych użytkowików, ale na pocieszenie , możesz poczytać jak inni mają gorzej:
http://www.optyczne.pl/110.2-Test_aparatu-Leica_M9_Budowa__jakość_wykonania_i_funkcjonalno ść.html

jakoś to mnie nie pociesza ;)

rodzyn
11.03.10, 13:50
zrobiłem mapowanie i prawdę mówiąc jestem trochę zawiedziony.. co prawda znikł problem z hotami przy krótkich czasach ale reszta zaczyna już powoli wyłazić przy 0,5sek.. przy 6sek są już dość widoczne a auto redukcja włącza się dopiero przy 8sek :|



jakoś to mnie nie pociesza ;)

I wcale się nie dziwie - jeszcze takie pytanie czy wszystko masz wybrane podobnie jak w 410 czy na kole trybów tam gdzie : M, S, A, P i programy tematyczne, ustawione masz to samo na E410 i na E-P1 , może w E-P1 jest wybrany , któryś z trybów artystycznych- musisz to wszystko dokładnie sprawdzić, E-P1 miałem (zaraz gdy wyszedł na rynek) tylko 2 godziny do testów i jakoś dramatycznie wyświetlacz nie utkwił mi w głowie , więc dociekam.

I pytanie - kupiłeś 2 tygodnie temu w Jokerze- czy poinformowali , że do końca marca jest promocja Olympusa i
dostaniesz lampę gratis?

insane
11.03.10, 18:46
I wcale się nie dziwie - jeszcze takie pytanie czy wszystko masz wybrane podobnie jak w 410 czy na kole trybów tam gdzie : M, S, A, P i programy tematyczne, ustawione masz to samo na E410 i na E-P1 , może w E-P1 jest wybrany , któryś z trybów artystycznych- musisz to wszystko dokładnie sprawdzić, E-P1 miałem (zaraz gdy wyszedł na rynek) tylko 2 godziny do testów i jakoś dramatycznie wyświetlacz nie utkwił mi w głowie , więc dociekam.
nie jestem w stanie tego dokładnie sprawdzić, gdyż e-410 przekazałem bratu z całą pewnością moge jednak stwierdzić, że nie mam włączonych żadnych filtrów w e-p1 :)


I pytanie - kupiłeś 2 tygodnie temu w Jokerze- czy poinformowali , że do końca marca jest promocja Olympusa i
dostaniesz lampę gratis?
sam się doinformowałem :) ze względu jednak, że przez ostatnie dni ciągle walczyłem o wymiane aparatu nie wysłałem jeszcze wymaganych dokumentów

rodzyn
11.03.10, 18:50
Najważniejsze , ze wiesz, .
A w sprawie menu serwisowego najlepiej napisz PW do RE z prośbą o jakąś podpowiedź - może na bieżąco nie czytać watków.

insane
11.03.10, 20:28
Najważniejsze , ze wiesz, .
A w sprawie menu serwisowego najlepiej napisz PW do RE z prośbą o jakąś podpowiedź - może na bieżąco nie czytać watków.

niestety RadioErewan również nie posiada takiej wiedzy.. pozostaje więc liczyć na to, że może z czasem wycieknie lub komuś uda się znaleźć odpowiednią kombinacje ;)


https://forum.olympusclub.pl/showthread.php?t=18854&page=138
wpis 1377
To chyba kończy wątek .
Jestem oburzony ..........................................

oburzony? nie bardzo rozumiem

rodzyn
11.03.10, 22:08
[QUOTE=insane;610276]niestety RadioErewan również nie posiada takiej wiedzy.. pozostaje więc liczyć na to, że może z czasem wycieknie lub komuś uda się znaleźć odpowiednią kombinacje ;)


Wybacz może trochę tego CS4 nadinterpretowałem-
miałem dzisiaj trochę problem z jednym z kolegów, i przez to dużo nerwów.
Pozdrawiam

insane
11.03.10, 22:34
Wybacz może trochę tego CS4 nadinterpretowałem-
miałem dzisiaj trochę problem z jednym z kolegów, i przez to dużo nerwów.
Pozdrawiam

nie ma problemu :)
na marginesie ps4 użyłem do zmniejszenia zdjęć :)

rodzyn
12.03.10, 08:27
I co zdecydowałeś? Jedziesz porównać ?

insane
12.03.10, 11:30
I co zdecydowałeś? Jedziesz porównać ?

przy najbliższej okazji chyba tak zrobię
pozdrawiam

rodzyn
12.03.10, 11:41
przy najbliższej okazji chyba tak zrobię
pozdrawiam

Proszę, napisz jaki będzie finał.

insane
12.03.10, 16:12
Proszę, napisz jaki będzie finał.

naturalnie, jeśli uda mi się coś ustalić napiszę