PDA

Zobacz pełną wersję : E-330 - zmiana usawień w programach?



Gaudama
15.02.10, 20:06
Od pewnego czasu używam E-330. Ten aparat ma pewną niezwykłą, i wkurzającą cechę: ustawienia balansu bieli, czułości, sposobu pomiaru światła i ostrzenia są indywidualnie ustawiane dla każdego programu. W związku z tym, jeśli zmienię program, muszę za każdym razem sprawdzać jakie mam na nim ustawienia i korygować do potrzeb. Bardzo to jest nieprzyjemne i jeżeli o tym zapomnę, to bywa że zdjęcia są nieudane. Mam pytanie z tym związane: Czy "ten typ tak ma" i nic się nie da z tym zrobić, czy to tylko przypadłość mojego sprzęta?

Karol
15.02.10, 20:14
Od pewnego czasu używam E-330. Ten aparat ma pewną niezwykłą, i wkurzającą cechę: ustawienia balansu bieli, czułości, sposobu pomiaru światła i ostrzenia są indywidualnie ustawiane dla każdego programu. W związku z tym, jeśli zmienię program, muszę za każdym razem sprawdzać jakie mam na nim ustawienia i korygować do potrzeb. Bardzo to jest nieprzyjemne i jeżeli o tym zapomnę, to bywa że zdjęcia są nieudane. Mam pytanie z tym związane: Czy "ten typ tak ma" i nic się nie da z tym zrobić, czy to tylko przypadłość mojego sprzęta?
Pewnie, że ma - nie nowy ale IMHO bardzo zacny sprzęt. Jakie programy masz na myśli? Ja korzystam tylko z SMAP i niczego irytującego nie zauważyłem, jak nastawię czułość 400 to mam 400 na każdym z tych trybów, to samo z WB i innymi ustawieniami. Programy są dla osób, które nie za bardzo potrafią zapanować nad ustawieniami, o których piszesz, stąd aparat "inteligentnie" stara się je dobrać za nich, zgodnie z wyznaczonym algorytmem.

dog_master
15.02.10, 20:33
Tak jak piszesz dzieje się w programach tematycznych - to programy automatyczne, w których możesz trochę opcji zmienić, ale o to w nich chodzi, że jak zmienisz to się ustawienia resetują - jak zepsujesz to łatwo wrócić do stanu pierwotnego ;)

Używaj PASM i będzie okej.

Gaudama
15.02.10, 22:14
Też używam głównie SMAP, ale czasem zdarza mi się wejść na jakiś tematyczny (głównie makro i pejzaż). Ponieważ korzystam z tematycznych rzadko, więc zapominam o konieczności sprawdzenia co tam jest ustawione. inna rzecz która mnie denerwuje to to że gdy idę sobie i aparat "dynda" zawieszony na szyi, kółko nastaw, ocierając się o ubranie, przestawia się. potem okazuje się że z nastawionej migawki 100 zrobiło się, na przykład, 60 lub 30.

Rafał Czarny
15.02.10, 22:41
Tak ma być. Programy są dla początkujących i aparat za nich myśli. Dla świadomych fotografów jest PASM.

Gaudama
16.02.10, 10:53
Tak ma być. Programy są dla początkujących i aparat za nich myśli. Dla świadomych fotografów jest PASM.


Masz rację, ale to myślenie, w tym przypadku raczej utrudnia niż ułatwia. Bo jeżeli, na przykład, ktoś jednego dnia robiąc zdjęcia w hali sportowej na meczu koszykówki ustawi balans bieli na światło jarzeniowe w programie "sport", a drugiego dnia, robiąc zdjęcia na plaży programem do pejzażu w słońcu, ustawi tenże balans na "słońce" i z jakiegoś powodu przejdzie na program "sport" nie zmieniając w nim ustawień, to co mu wyjdzie? Piękne niebieskie foty. Niestety, programy dla nie myślących wymagają dużej koncentracji na ustawianiu sprzętu.

kowalikster
16.02.10, 10:57
Wybierz tryb AUTO i sprawa będzie rozwiązana.
Zresztą przed przyłożeniem wizjera do oka powinieneś sprawdzić co jest ustawione - wszak aparat może być wyłączony lub karta pełna.

Karol
16.02.10, 11:44
Bo jeżeli, na przykład, ktoś jednego dnia robiąc zdjęcia w hali sportowej na meczu koszykówki ustawi balans bieli na światło jarzeniowe w programie "sport", a drugiego dnia, robiąc zdjęcia na plaży programem do pejzażu w słońcu, ustawi tenże balans na "słońce" i z jakiegoś powodu przejdzie na program "sport" nie zmieniając w nim ustawień, to co mu wyjdzie? Piękne niebieskie foty.

:shock: Dlaczego niebieskie:?:
E-330 po zmianie poszczególnych programów tematycznych nie pamięta ustawienia WB użytkownika tylko przechodzi w domyślne dla danego programu. Ustawiając program SPORT WB masz na auto bo to jest jego domyślne ustawienie. Owszem - możesz je zmienić na światło jarzeniowe, ale to ustawienie nie będzie zapamiętane po przejściu na inny program i powrót do programu SPORT (znów otrzymasz WB auto). Stąd - idąc sekwencją, jaką opisałeś: program SPORT > zmieniasz na jarzeniowe, przestawiasz na program PEJZAŻ (aparat sam ustawia WB na światło dzienne - słoneczko, ponieważ to jest ustawienie domyślne dla tego programu), zmieniasz znów na SPORT, aparat znów ustawia WB na auto, bo to jest domyślne dla tego programu. To jest logiczne bo programy tematyczne w założeniu mają służyć bardzo szybkiemu przywołaniu ostawień, które producent uznał za najbardziej odpowiednie dla danego programu.
BTW, nie teoretyzuję sobie, tylko mam E-330 pod ręką i wykonałem sekwencję czynności opisanych przez Ciebie. Stąd, sorki ale, nie mam pojęcia o czym piszesz... Aparat na programie tematycznym zapamięta ustawiony przez użytkownika WB, jeżeli się go wyłączy i znów włączy, nie zmieniając programu.

kowalikster
16.02.10, 12:16
Być może PASM jest traktowany przez Gaudama jako program tematyczny. Choć mogę się mylić.

squbel
16.02.10, 12:26
Spoznilem sie odrobine z testami mojego e-330 i Karol zdazyl juz odpisac wiec streszcze sie tylko do krotkiego stwierdzenia: w moim e-330 jest tak samo jak pisze Karol.
Tryb sportowy czy pejzaz resetuje ustawienia na domyslne dla danego trybu - co jest jak najbardziej prawidlowe i ma sens.

Balans bieli i inne ustawienia zapamietuja sie za to w pozycjach PASM i tak wlasnie ma byc. Korzystajac z tych trybow trzeba przed foceniem sprawdzic ustawienia.

Nie przypominam sobie rownierz aby przypadkiem zmienily mi sie nastawienia czasu naswietlana lub przeslony. U mnie aparat wiszacy na szyi dotyka ubrania jedynie dolna krawedzia. Za to niejednokrotnie przy wlaczaniu, wylaczaniu, badz wyjmowaniu aparatu z torby przypadkowo zmienial sie tryb np z A na P co jest wyjatkowo nieprzyjemne.

Gaudama
16.02.10, 13:47
Być może PASM jest traktowany przez Gaudama jako program tematyczny. Choć mogę się mylić.


BTW, nie teoretyzuję sobie, tylko mam E-330 pod ręką i wykonałem sekwencję czynności opisanych przez Ciebie. Stąd, sorki ale, nie mam pojęcia o czym piszesz... Aparat na programie tematycznym zapamięta ustawiony przez użytkownika WB, jeżeli się go wyłączy i znów włączy, nie zmieniając programu.[/quote]


Nie traktuję PASM jako programów tematycznych, bo jeszcze nie tak dawno używałem niemal wyłącznie Canon T90, a tam innych jak PASM możliwości nie było. Daje to pełną kontrolę nad tym jak się robi, to lubię i jestem do tego przyzwyczajony.

Jęli chodzi o wypowiedź kolegi Karola, to sprawdziłem, bo E-330 również mam pod ręką i zgadzam się, tak właśnie się zachowuje, tylko nie zawsze. Być może są to jakieś problemy z moim E-330. To zresztą staje się powoli sprawą drugorzędną, bo wychodzę z tego sprzętu. Jeszcze nie wiem na się zdecydować, bo najlepszym dla mnie byłby Nikon d300 z podglądem na żywo i obrotowym ekranem takim jak w Olympusie E-30, a takich aparatów nie ma. Szkoda.