PDA

Zobacz pełną wersję : Karta pamięci do E-620 a prędkosć opróżniania bufora



Moominek
7.02.10, 23:08
Mam pytanie o kartę pamięci ale od innej strony - nie znalazłem szukajką, jeżeli było proszę tylko o link.

Jestem na kupnie drugiej karty do E-620, mam w tej chwili Kingstona ElitePRO 133x (deklarowany zapis 20MB/s, wygląda w praktyce że spełniony). Chcąc zapisywać serie bez spowolnienia (no, prawie bez spowolnienia) potrzebuję jednak coś szybszego. Robię w takiej sytuacji RAW (ok.11MB) lub RAW+JPG w zmniejszonej rozdzielczości (razem ok. 14,5MB), co daje w serii, teoretycznie przy 4fps (odpowiednio 44MB/s oraz 58MB/s. Chciałbym mieć kartę (pojemność nie ma specjalnego znaczenia, 4-8GB wystarczy, ma być do konkretnego celu - zdjęć seryjnych) która da radę przyjąć przynajmniej te 44MB/s (stawiam tu na np. SanDisk IV). Wystarczyło by nawet 3fps, czyli ok. 33MB/s - minimum karta 233x.

Ale ... czy bufor E-620 da radę się tak szybko opróżniać? Czy jest sens płacić za prędkość której nie wykorzystam? Zrzucanie fotek do komputera pomijam (nie spieszy mi się, nie robię 32GB dziennie czy tygodniowo...), chodzi mi tylko o zapis w aparacie. Nie znalazłem nigdzie takich danych, a test w lutowym DFV wątpliwości nie rozwiał.

Darekw1967
7.02.10, 23:23
Witam !

E-620 to aparat amatorski i nie licz na to, ze
RAW + JPG przy zdjeciach seryjnych bedzie
zapisywal w sposob ciagly 3-4 kl/s.

Szybka karta poprawi Ci czasy zapisu ale
super szybka juz nie da Ci duzych roznic bo
dochodza ograniczenia samej konstrukcji aparatu (migawka-procesor-bufor-pamiec wyjsciowa)


Pozdrawiam

romek1967
8.02.10, 07:46
Właśnie zrobiłem test - Pretec x233 i SanDisk x400 60 MS/s UDMA. W obydwu przypadkach szybka seria 5 strzałów (RAW+JPG) i zwalnia. Czyli jak dla mnie nie ma sensu zakup drogich SanDisków. E-3 radzi sobie tu o wiele lepiej. Dioda zapisu na karcie miga przy SanDisku jednak zdecydowanie krócej po serii. Widocznie buforek jest maławy w E-620.

JacekO
8.02.10, 09:56
Może trochę nie w temacie ale też zamierzam kupić nowa kartę i jak dobrze zrozumiałem szkoda kasy na te super szybkie (mam E-620). Dla potrzeb amatorskich wystarczy wolniejszy SanDisk bo różnicy i tak nie zauważę?

romek1967
8.02.10, 10:30
Może trochę nie w temacie ale też zamierzam kupić nowa kartę i jak dobrze zrozumiałem szkoda kasy na te super szybkie (mam E-620). Dla potrzeb amatorskich wystarczy wolniejszy SanDisk bo różnicy i tak nie zauważę?

Moominkowi chodziło o prędkość opróżniania bufora przy serii. Tu IMHO nie zauważysz różnicy. Bufor wystarcza mi na 5 zdjęć (RAW + JPG) a potem aparat zwalnia. Ale już czas oczekiwania na zgranie bufora na kartę jest zauważalnie mniejszy na szybkiej karcie. I tu różnicę zauważysz.

JacekO
8.02.10, 10:34
Moominkowi chodziło o prędkość opróżniania bufora przy serii. Tu IMHO nie zauważysz różnicy. Bufor wystarcza mi na 5 zdjęć (RAW + JPG) a potem aparat zwalnia. Ale już czas oczekiwania na zgranie bufora na kartę jest zauważalnie mniejszy na szybkiej karcie. I tu różnicę zauważysz.

Wielkie dzięki. Czyli jednak kupię szybszą.:grin:

Moominek
8.02.10, 22:26
Dzięki za odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę że po opróźnieniu bufora wszystko zwolni, E-3 nie potrzebuję (i za duży jest... i za drogi :wink:). Właśnie o opróżnienie bufora mi chodziło, dla mnie wąskim gardłem jest przenoszenie bufor->karta (3fps w serii spokojnie mi wystarcza, a w JPG zmniejszonym do ok. 6MP i kompresji "Fine" to można ciągnąć praktycznie bez spowolnienia po zapchaniu bufora). Chciałem tylko wiedzieć "liczbowo" ile mogę zyskać kupując konkretną kartę (tzn. ile da radę z karty wycisnąć aparat) bo w tej chwili na 133x (teoretycznie...) zrobiłem teścik i wyszło że po zapełnieniu bufora prędkość spada do 0,8 RAW/s a bufor opróżnia się w około 6 sekund. Jakby prędkość spadała do, powiedzmy, pewnego 2fps a bufor opróżniał się w 2-3 sekundy to byłbym już zadowolony - z tego wychodzi że potrzebne jakieś 333x-400x...

Biorąc pod uwagę test kolegi romka1967, zdecyduję się chyba jednak na coś w okolicach 333x, tylko jeszcze pytanie - ile (mniej więcej, tak w porównaniu do mojego obecnego stanu, czyli 0,8fps, 6 sekund do opróżnienia po serii) zajmują takie czyności temu Sandiskowi 60MB? Będzie mi łatwiej ocenić opłacalność zakupu.

majkelx
9.02.10, 02:21
Zrobiłem mały test, e620 RAW+smallJPEG Sandisk 60tka, tryb Hi (4fps)

Wskaźnik miejsca w buforze w wizjerze pokazuje 4 fotki
Robi 5 i zwalnia do 1fps (równo z sekundnikiem przez jakieś 10 fotek)
Bufor się wypróżnia w 4,8s po ostatnim pstryku.

Jeśli to coś dla Ciebie warte to proszę bardzo.

romek1967
9.02.10, 18:49
Moominq - zrobiłem ciut dokładniejszy teścik E-620, zmierzyłem na 3 kartach po ilu fotkach (RAW) zwalnia, jak długo robi serię 10 klatek i po jakim czasie kończy je zapisywać na karcie

Karta Kingston ElitePro 133x 4 GB
szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
10-ta klatka po 8,5 s
koniec zapisu na karte po 16,3 s

Karta Pretec 233x 16 GB
szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
10-ta klatka po 11,2 s
koniec zapisu na karte po 21,7 s

Karta SanDisk 400x 16 GB
szybka seria = 7 RAW = 2,3 s
10-ta klatka po 3,7 s
koniec zapisu na karte po 7,1 s

Jak widać SanDisk wymiata, ale szokiem dla mnie był Kingston który powinien być dwa razy wolniejszy od Preteca a jest prawie odwrotnie. Nie wiem co o tym myśleć.... Wszystkie katry zostały sformatowane na E-620 dla pewności.

majkelx
9.02.10, 19:08
Karta SanDisk 400x 16 GB
szybka seria = 7 RAW = 2,3 s
10-ta klatka po 3,7 s
koniec zapisu na karte po 7,1 s


No mi się takich wyników nie udało osiągnąć na karcie SDCFX-008G-E61 ...

Moominek
9.02.10, 20:25
Wielkie dzięki majkelx i romek1967 - +rep.

Rezultaty dla Kingstona (mam takiego samego :grin:) podobne jak u mnie, może ciut wolniej (rozumiem że te czasy są podane od "punktu zero" czyli wciśnięcia spustu). Czyli testy na szybko świadczą chyba o tym, że karty:

1) Nie mają deklarowanej prędkości (w każdym razie zapisu) jako pewnik (może na pudełku czy karcie pisze "min", "max" albo "up to" ale nie każdy czyta - a moze takiego dopisku nawet drobnym druczkiem nie ma)

2) Fatalny rozrzut jest też dla kart Sandiska albo co chyba bardziej prawdopodobne - można trafić na podróbę o gorszej jakości :???:

Oj ten SanDisk gdyby faktycznie trafić dobry egzemplarz... To jest to czego szukam. Cena ok. 360,- złotych za 16GB do przełknięcia (poszukałem w sklepach internetowych, są też 8GB od ok. 220,-).

pajkert
9.02.10, 20:42
Ja także dodam, niestety nie posiadam w tej chwili stopera, więc bez podawania skund, że do E-620 używam Kingston'a Elite Pro 16 GB 133x - tego "zielonego". Mam tez SanDisk III 4 i 8 GB. Gołym okiem mogę powiedzieć, że SanDiski "trójki" są trochę szybsze od Kingstone'a, szybciej przestaje migać dioda przy zrzucaniu bufor->karta po zapisaniu bufora.

Ale Kingstone to jest teoretycznie tylko 133x, a Pretec az 233x. No i się okazuje, że te karty Pretec 233x nie są tak szybkie, a wręcz wolniejsze niż Kingston! W DFV z lutego jest duży test kart, pewnie wielu z Was czytało. I tam już także zwróciłem uwagę, że Kingston133x osiąga wyniki takie jak Pretec 233x... no i romek1967 potwierdza to samo.

Z testu w DFV wynika, że pod tą marką są też szybkie karty 667x. Ciekawe, czy ktoś z Forum tych próbował...

romek1967
9.02.10, 21:05
rozumiem że te czasy są podane od "punktu zero" czyli wciśnięcia spustu

Tak, to czasy mierzone od startu - wciśnięcia spustu migawki



2) Fatalny rozrzut jest też dla kart Sandiska albo co chyba bardziej prawdopodobne - można trafić na podróbę o gorszej jakości :???:

Oj ten SanDisk gdyby faktycznie trafić dobry egzemplarz... To jest to czego szukam. Cena ok. 360,- złotych za 16GB do przełknięcia (poszukałem w sklepach internetowych, są też 8GB od ok. 220,-).

mój SanDysk pochodzi prosto od dużego dystrybutora, więc zakładam że jest oryginalny :) Zresztą tak jak Pretek.

Moominek
10.02.10, 18:20
mój SanDysk pochodzi prosto od dużego dystrybutora, więc zakładam że jest oryginalny :) Zresztą tak jak Pretek.

A można wiedzieć gdzie? Jeżeli sprzedają wysyłkowo to chyba tam zamówię.

Moominek
17.02.10, 20:19
Moominq - zrobiłem ciut dokładniejszy teścik E-620, zmierzyłem na 3 kartach po ilu fotkach (RAW) zwalnia, jak długo robi serię 10 klatek i po jakim czasie kończy je zapisywać na karcie

Karta Kingston ElitePro 133x 4 GB
szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
10-ta klatka po 8,5 s
koniec zapisu na karte po 16,3 s

Karta Pretec 233x 16 GB
szybka seria = 5 RAW = 1,4 s
10-ta klatka po 11,2 s
koniec zapisu na karte po 21,7 s

Karta SanDisk 400x 16 GB
szybka seria = 7 RAW = 2,3 s
10-ta klatka po 3,7 s
koniec zapisu na karte po 7,1 s

Jak widać SanDisk wymiata, ale szokiem dla mnie był Kingston który powinien być dwa razy wolniejszy od Preteca a jest prawie odwrotnie. Nie wiem co o tym myśleć.... Wszystkie katry zostały sformatowane na E-620 dla pewności.


No i mam kartę - Sandisk 16GB 60MB/s - dzięki za pomoc w zakupie. Faktycznie wymiata, jest nawet lepiej niż wynikało z Twojego testu, tzn. bez spowolnienia robi 8 (czasem 9) RAWów, potem faktycznie hamuje do ok. 2fps - i tak nieźle. To mi absolutnie wystarcza.

@majkelx - albo Twoja karta to pechowy egzemplarz albo model 8GB jest znacznie wolniejszy (tak też wynikało z testu DFV, ale różnica była stanowczo mniejsza). RAW + Jpeg S(N) robi 6 bez spowolnienia, potem ok. 1,5fps.

majkelx
18.02.10, 13:09
[...]
@majkelx - albo Twoja karta to pechowy egzemplarz albo model 8GB jest znacznie wolniejszy (tak też wynikało z testu DFV, ale różnica była stanowczo mniejsza). RAW + Jpeg S(N) robi 6 bez spowolnienia, potem ok. 1,5fps.

Hmm, wcześniej się nad tym nie zastawiałem, spróbuje ją jeszcze sformatować w 620 tak dla testu.

A co Ci w trakcie tego testu pokazuje licznik bufora (cyferka w [] w wizjerze)? np przy 5 z serii pokazuje że ma jeszcze zapas na 1?

Moominek
18.02.10, 19:06
Hmm, wcześniej się nad tym nie zastawiałem, spróbuje ją jeszcze sformatować w 620 tak dla testu.

A co Ci w trakcie tego testu pokazuje licznik bufora (cyferka w [] w wizjerze)? np przy 5 z serii pokazuje że ma jeszcze zapas na 1?

Hmmm, mnie nic nie pokazuje, jest [4] i jak wciskam spust to wyświetlacz w wizjerze gaśnie aż do jego zwolnienia ... i wtedy widać jak bufor "odzyskuje" cyferki :grin:

Zrobiłem jeszcze teścik na szybko, seria 20 fot za każdym razem, priorytet migawki 1/100s żeby nie było że ma wpływ na wyniki. Test powtórzyłem 3 razy w każdym trybie, wyniki prawie identyczne za każdym razem, liczyłem klapnięcia migawki + stoper w ręku.

Tylko RAW:
- 8 RAW bez spowolnienia
- 2fps po zapchaniu bufora
- ok. 2-2,5s opróżnienie bufora

RAW+JPG S(N):
- 6 RAW+JPG bez spowolnienia
- 1,6fps po zapełnieniu
- ok. 3s opróżnienie bufora

Tylko JPG L(SF) - nie schodzi poniżej 3fps, można nabijać licznik migawki :-P

Moominek
19.02.10, 21:11
@majkelx - albo Twoja karta to pechowy egzemplarz albo model 8GB jest znacznie wolniejszy (tak też wynikało z testu DFV, ale różnica była stanowczo mniejsza).

Uzupełnienie: zerknąłem do lutowego DFV dla pewności - patrzyłem nie na tą kartę w tabelce... Między wersją 8GB a 16GB jest straszna różnica w średniej prędkości zapisu - 28,4 vs 43,2 MB/s...