PDA

Zobacz pełną wersję : Olympus E-PL1



Strony : [1] 2 3 4

marwis
2.02.10, 13:38
no to jest oficjalnie...
http://www.engadget.com/2010/02/03/olympus-intros-600-12-3-megapixel-pen-e-pl1-micro-four-thirds-c/
fajny nawet...
ma zdalne sterowanie lampami..:grin:
kółek zero...

epicure
2.02.10, 13:47
Fajniejszy, niż E-P1/EP-2.

jungli
2.02.10, 13:49
Swietnie, o to chodzi zeby bylo coraz taniej, teraz z niecierpliwoscia czekam na 9-18 od Olympusa i gitarka bedzie.

pozdroofka

outsider
2.02.10, 13:49
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.blogcdn.com/www.gadling.com/media/2010/02/e-pl11.png)
.....ma także stabilizację, flash i 720p HD.
.....kosztuje około 600$ z zoomem 14-42. :-)

....ciekawe czego on nie ma w porównaniu do E-P1/P2 ?

Magnesus
2.02.10, 13:50
Fajny grip ma. Pokrętło tylko jedno i to po lewej? Wygląda na dobry aparat dla osoby przyzwyczajone do małpek, a chcące lepszej jakości.

marwis
2.02.10, 13:54
Swietnie, o to chodzi zeby bylo coraz taniej, teraz z niecierpliwoscia czekam na 9-18 od Olympusa i gitarka bedzie.

pozdroofka

9-18 ma być w maju, a w czerwcu 14-150 info jest pod informacją o aparacie



.....ma także stabilizację, flash i 720p HD.
.....kosztuje około 600$ z zoomem 14-42. :-)

....ciekawe czego on nie ma w porównaniu do E-P1/P2 ?
nie ma kółek i jest plastikowy

Magnesus
2.02.10, 13:55
A pod lampą po lewej to nie kółko? Nie widzę tego na pracowym monitorze niestety za dobrze.

dzemski
2.02.10, 14:02
oj chyba będzie mój ;)

grizz
2.02.10, 14:04
A pod lampą po lewej to nie kółko? Nie widzę tego na pracowym monitorze niestety za dobrze.

Przycisk do podnoszenia lampy.


Szkoda tych kółek :(

marwis
2.02.10, 14:04
A pod lampą po lewej to nie kółko? Nie widzę tego na pracowym monitorze niestety za dobrze.
pod lampą z tyłu jest dyngs do podnoszenia lampy i ekran
jaki ty masz monitor w pracy... zgłoś to do PIP bo oczy sobie zniszczysz...

dzemski
2.02.10, 14:06
mam nadzieję, że nie wykastrowali go z niczego więcej prócz kółek.

Rafał Czarny
2.02.10, 14:07
Oby tylko miał przyzwoity AF.

epicure
2.02.10, 14:08
Nie no, bez kółek... Mogło być pięknie, ale zawsze coś muszą spieprzyć.

Ale i tak mi się podoba :)

dzemski
2.02.10, 14:09
Oby tylko miał przyzwoity AF.

o tak tak, oby :)

krzysiek29
2.02.10, 14:12
Oby tylko miał przyzwoity AF.

Też czuję , że będzie gorszy od tego w E-P1, ale to krok w dobrym kierunku. Teraz pora na jakiś odchudzony GF1.

grizz
2.02.10, 14:13
Też czuję , że będzie gorszy od tego w E-P1, ale to krok w dobrym kierunku. Teraz pora na jakiś odchudzony GF1.

Nie przesadzajmy - gorszy raczej nie będzie. Może nie lepszy.

Dar-i-jush
2.02.10, 14:14
Jakbym dzisiaj się przesiadał z kompaktu na lustro, to bym jednak wybrał tego PENa. Dla mnie rewelacja.

A od pierwszych E-PENów niewiele się różni (w sensie czego nie ma), bo chyba tam chodziło bardziej o styl i nawiązanie do historii (bardziej taki bajer i lans), a teraz zaczyna się bardziej realne i praktyczne podejście do tematu.

grizz
2.02.10, 14:26
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.blogcdn.com/www.gadling.com/media/2010/02/e-pl11.png)


hmmm nie przypomina on wam czegoś?

http://img529.imageshack.us/img529/8068/olympus2.jpg

RadioErewan
2.02.10, 14:28
No, przypomina, ma obiektyw, grip i jest srebrny.

Piotr_0602
2.02.10, 14:36
No i pięknie. 600$ na starcie, to pewnie z 500$ w za pół roku.
Stabilizacji nie wykastrowali... Miód i orzeszki. Pytanie co wykastrowali, oprócz metalu i kółek.
Ładnie, ładnie, mniejszy, podoba mi się ten ruch. No to chyba w końci kupię micro4/3. Złotówka się wzmacnia, a na sprzęt z USA Olek uznaje rok gwarancji...

Z tego co widzę na zdjęciach, pod stopką jest zaślepka, czyli chyba przyjmuje wizjer EVF... Do szczęścia brakuje premier stałek, zamiast bezsensownego ultazooma. 9-18 ujdzie, bo rozmiary chyba zbliżone do micro 14-42.

W końcu mądry ruch Olka. Za rok może cena <500$? Micro4/3 wejdzie pod strzechy.

fotomic
2.02.10, 14:41
łał fajowski !!

qbic
2.02.10, 14:45
Widać gdzieś pokrętło trybów od góry?

Dar-i-jush
2.02.10, 14:51
Widać gdzieś pokrętło trybów od góry?

Jeszcze nie. Może jutro jak oficjalnie zaprezentują. Mam nadzieję zobaczyć tam PASM...

qbic
2.02.10, 14:54
Jeszcze nie. Może jutro jak oficjalnie zaprezentują. Mam nadzieję zobaczyć tam PASM...

PASM na szczęście jest, widać na jednym zdjęciu.

grizz
2.02.10, 14:55
Widać gdzieś pokrętło trybów od góry?

Liczysz, ze tam rolkę zintegrowali?

qbic
2.02.10, 14:56
Liczysz, ze tam rolkę zintegrowali?

No nie ukrywam, brak rolki to bida, chyba ze ekran jest dotykowy i można "kręcić" przesuwając palcem po ekranie.

Magnesus
2.02.10, 15:08
jaki ty masz monitor w pracy... zgłoś to do PIP bo oczy sobie zniszczysz...

Mam przyciemniony odpowiednio, żeby nie bił po oczach, a że to tani TN, to czarne odcienie się zlewają. Nic niezwykłego, ani też nic co szkodziłoby wzrokowi. Sporo osób ma w domu podobny, tylko za mocno rozjaśniony i tego nie widzą. ;)

Rozjaśniłem sobie zdjęcie w GIMPie, faktycznie dzynks, szkoda.

piotrek204
2.02.10, 15:11
Lepszy niz E-P1 bo ma lampe.
Krok w dobrym kierunku, nie kazdy chce placic za design.
Faktycznie szkoda pokretel, ale zdalne sterowanie lampa to swietna opcja w takim kompakcie, mogliby do Canona G12 dodac.

Piotr_0602
2.02.10, 15:13
Olek EP1 z 14-42 kosztuje na BHPHOTO 650$:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/629792-REG/Olympus_262811_E_P1_Pen_Digital_Camera.html

EP2 z 14-42 i EVF 1100$:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/659411-REG/Olympus_262830_E_P2_Pen_Digital_Camera.html

EPL1 z 14-42 to 600$ - tylko 50$ mniej niż dziś EP1. A koszt wykonania dużo niższy. Spokojnie powinno niedługo spaść do 500$ (o ile będą nadążali z produkcją).


Ciekawe jak z AF? Lepiej?

NightCrawler
2.02.10, 15:14
Ładny. Zobaczymy co pokaże po pierwszych testach użytkowników.

Piotr_0602
2.02.10, 15:17
Jeśli nie wycieli mu jakiś żywotnych organów, to jest lepiej.
Ma lampę, ma chyba gniazdko na EVF i jest MNIEJSZY.
Ciekawe czy lampa odpala zdalnie FL36R i FL50R?

500$ i się piszę. Choć praktyczniejszy będzie zestaw z naleśnikiem.
Oj, wzrośnie Panasowi sprzedaż 20mm f/1.7

epicure
2.02.10, 15:21
Olek EP1 z 14-42 kosztuje na BHPHOTO 650$:

(...)

EPL1 z 14-42 to 600$ - tylko 50$ mniej niż dziś EP1. A koszt wykonania dużo niższy. Spokojnie powinno niedługo spaść do 500$ (o ile będą nadążali z produkcją).

To pierwsze to cena rynkowa. To drugie to cena sugerowana jeszcze przed pojawieniem się towaru w sprzedaży - zazwyczaj mocno zawyżona.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Oj, wzrośnie Panasowi sprzedaż 20mm f/1.7

Pod warunkiem, że będzie gdzie go kupić.

Piotr_0602
2.02.10, 15:41
Jest dobrze, Olek nie dał ciała, a EPL1 sympatycznie się zapowiada. Nie miał zbytnich kastracyjnych zapędów. Wycinki z informacji z 43rumors:

Wbudowana lampka zdalnie odpala FL36R i FL50R:
"The camera is also compatible with a range of optional external flashes, including the Olympus FL-36R and FL-50R, which can be controlled wirelessly by the E-PL1 so you can dynamically control lighting as your photography skills grow."

Kompatybilny z EVF:
"Consumers who wish to hold the E-PL1 up to their eye rather than use the LCD will appreciate that the optional VF-2, which provides 1.15x magnification and a 100 percent field of view with sharp resolution, brightness and contrast. The viewfinder refreshes quickly to minimize image ghosting on fast-moving subjects. It also rotates up to 90 degrees to enable photographers to look down into it, which is useful when shooting subjects from challenging angles. The built-in diopter adjustment and high magnification offer easy viewing with and without glasses."

Będzie do tego obudowa podwodna:
"Underwater Housing for Aquatic Adventures
The new camera’s compact design makes it the perfect companion for all of your dive trips. The PT-EP01 underwater case has been specially customized for the Olympus E-PL1 and is waterproof to a depth of 40 meters (approximately 130 feet). With its durable, high-quality polycarbonate construction, this Olympus housing protects the camera from water while also cushioning it from knocks and bumps on land. The housing enables viewing from either the camera’s LCD screen or an optional electronic viewfinder. The flash connectors allow optional use of up to two UFL-2 underwater flash units via fiber optic cable. A nonremovable front lens port accommodates multiple Micro Four Thirds lenses."



A dla marudzących o za duże rozmiary micro4/3 - nowe ultraszerokie szkiełko 9-18 (ekw. 18-36mm) f/4-5.6 jest wyraźnie mniejsze od swojego odpowiednika w "zwykłym" lustrzankowym 4/3:

"The super wide-angle M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm F4.0–5.6 zoom lens (35mm equivalent 18–36mm) offers a 100 percent angle of view, and overturns the rule that super wide-angle zooms have to be big and heavy. With a length of just 49mm and a weight of just 155g, it is less than half the size and 60 percent of the weight of the ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm F4.0–5.6."

Podobnie superzoom (ale ten mnie nie interesuje).
Jeszcze tylko cena 500$ i można zamawiać (w USA).

jungli
2.02.10, 15:42
A ja mam tylko nadzieje, ze ten brak rolki bedzie jakos sensownie rozwiazany...

pozdroofka

Roba66
2.02.10, 15:44
Wygląda ja dziewczyna z sąsiedztwa - ładny, praktyczny, a nie rzucający się zanadto w oczy :wink:
Poczekam do marca z zakupem, chyba, że Panasonic coś pokaże ciekawszego.

qbic
2.02.10, 15:54
"The super wide-angle M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm F4.0–5.6 zoom lens (35mm equivalent 18–36mm) offers a 100 percent angle of view"

Co to 100% angle of view ... a pewnie miało być stopni.....

teufel
2.02.10, 16:20
Notka z www.engadget.com zniknęła;/ Na dpreview.com tez nic nie ma:(

dzemski
2.02.10, 16:22
Notka z www.engadget.com zniknęła;/ Na dpreview.com tez nic nie ma

Bo premiera miała być jutro, a tu cóż, wylazło wcześniej ;) szum jest, i o to chodzi.

RadioErewan
2.02.10, 16:25
Notka z www.engadget.com zniknęła;/ Na dpreview.com tez nic nie ma:(

http://www.engadget.com/photos/olympus-pen-e-pl1-micro-four-thirds-camera/#2669285
Dalej jest i mam nadzieję, że ktoś wreszcie za to beknie. Po kiego grzyba cała ta tajemnica, skoro i tak ktoś to ma gdzieś? Czy Olympus nie nauczy się robić tego dobrze?

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Kogo jutro będzie obchodzić wczorajszy nius?

dzemski
2.02.10, 16:31
tak sobie patrzę na to ustrojstwo i mam wrażenie, że będzie można używać jednocześnie lampki wbudowanej i systemowej (tak jak to było w przypadku E300).

nightelf
2.02.10, 16:44
Aparat całkiem ładny, ciekawe jak wygląda z podniesionym fleszem.
W zasadzie to bym go nie zamienił na moje E-P1 z powodu tego braku rolek.
Czekam teraz na ultraszerokokątne szkło :-)

Piotr_0602
2.02.10, 16:57
tak sobie patrzę na to ustrojstwo i mam wrażenie, że będzie można używać jednocześnie lampki wbudowanej i systemowej (tak jak to było w przypadku E300).

To by trzeba sprawdzić czy nic nie zahacza. Ale jeśli tak, to niezły patent - podobało mi się to w E300/E330, a do 5D zakupiłem celowo w tym celu Metza 58 z dodatkowym palnikiem (tzw. kukułką).

Ile to EPL1 jest mniejsze od EP1?

Ketstian
2.02.10, 17:18
Ale nie kumam. Są tryby PASM ale nie ma rolek do ustawiania czasu i przesłony. Chyba nie będzie się tego ustawiać za pomocą przycisków na krzyżaku ?!:shock:
Jakby była taka rolka i krzyżak jak w E-P1 to już bym stał pod sklepem.

Piotr_0602
2.02.10, 17:26
Ale nie kumam. Są tryby PASM ale nie ma rolek do ustawiania czasu i przesłony. Chyba nie będzie się tego ustawiać za pomocą przycisków na krzyżaku ?!:shock:
Jakby była taka rolka i krzyżak jak w E-P1 to już bym stał pod sklepem.

Te dwa z tyłu w prawym górnym rogu - obok nich jest opis Fn - może będą do zdefiniowania jako +/- korekty ekspozycji, przesuwanie punktów AF, itp. Zamiast kółka. To by było logiczne.
W końcu coś musieli wykastrować w stosunku do EP1, skoro nawet lampę dali (ze sterowaniem lampami bezprzewodowo) i gniazdko EVF...

Ketstian
2.02.10, 17:31
Już nie moge doczekać się oficjalnej prezentacji.
Mam odłożone 2500zł, miałem kupić e-p1, ale czekałem co przyniesie premiera e-pl1 i szczerze powiem, że troszkę się zawiodłem.

rodzyn
2.02.10, 17:33
jeśli rolką nie jest jednocześnie pokrętło trybów to raczej nie ma.

RadioErewan
2.02.10, 17:33
Już nie moge doczekać się oficjalnej prezentacji.
Mam odłożone 2500zł, miałem kupić e-p1, ale czekałem co przyniesie premiera e-pl1 i szczerze powiem, że troszkę się zawiodłem.

Ech, jeszcze nie było premiery, a już jęki zawodu. Masakra.

Ketstian
2.02.10, 17:35
Ech, jeszcze nie było premiery, a już jęki zawodu. Masakra.

oj przepraszam. Już nie będe:grin:

grizz
2.02.10, 17:37
Ech, jeszcze nie było premiery, a już jęki zawodu. Masakra.

Przecież to normalne, nie wiem jak możesz sie jeszcze dziwić...


Ja sobie tak gdybam, ze rolka jest jakoś sprytnie zastąpiona... zobaczymy.

RadioErewan
2.02.10, 17:47
Są setki małpek bez rolki. Nie sądzę, by trzeba wynajdywać koło na nowo.

jungli
2.02.10, 17:48
Hmm... a jeszcze tak niedawno te mikrusy to byly: 'be i fu', a teraz to slysze kto se tego nie kupi.... no ale tak to jest w Polsce Ludowej...:grin:

Podoba sie, glownie za bezprzewodowke do lamp, na AF, to nie licze, choc milo by bylo sie pozytywnie rozczarowac...

pozdroofka

qbic
2.02.10, 17:49
Nie ma co płakać, wydaje się ze targetem tego modelu są totalni amatorzy.

krzysiek29
2.02.10, 17:57
Totalni amatorzy to kupią Samsunga w MM za 199zł i będą bardzo zadowoleni!
Przynajmniej ja tak to widzę.

qbic
2.02.10, 17:58
Totalni amatorzy to kupią Samsunga w MM za 199zł i będą bardzo zadowoleni!
Przynajmniej ja tak to widzę.

Totalni amatorzy mogą chcieć obraz lepszej jakości niż z Samsunga za 199zl.

RadioErewan
2.02.10, 18:04
Najwyższy czas stworzyć grupę użytkowników "totalni profesjonaliści".

qbic
2.02.10, 18:06
Najwyższy czas stworzyć grupę użytkowników "totalni profesjonaliści".

Chyba nie kumam.
Target danej zabawki fotograficznej nie determinuje w 100% tego kto to coś kupi.

Iwo
2.02.10, 18:57
Kogo jutro będzie obchodzić wczorajszy nius?
Radku, masz rację, że kogoś z Olka powinno się wykopać za to,
ale zwróć uwagę, że plotki są także formą darmowej reklamy.

Nowy e-PL1 ma poprawione to, co na co najczęściej czytałem marudzenia na forum
- czyli w końcu ma lampkę, co do np. wspomagania AF nie wiadomo co prawda,
ale dzięki temu, że wyciek nie jest pełny zainteresowani poczekają na oficjalną premierę.
Brak pokrętła da się przeżyć. Jak miałem kompakcika Canona s2,
to przesłonę przestawiałem dwoma przyciskami + i -, i jakoś nie cierpiałem z tego powodu.

RadioErewan
2.02.10, 19:34
Możliwe, że to nie powinien być ktoś z Olympusa. Każdy, kto ma dostęp do informacji przedpremierowych podpisuje NDA. Na jakieś kosmiczne pieniądze. No i co, mogę dyskutować o czymś, co nie zostało ujawnione czy nie? Pewnie nie. Pewnie więc po wygaśnięciu embarga, kiedy będę mógł coś napisać w tym wątku będzie już powiedziane wszystko, w połowie wyssane z palca, bo informacja w sieci jest niekompletna.
Całe to zamieszanie z poufnością to jedna wielka bzdura. Muszę się zastanowić, czy nie zrezygnować z "przywileju", który mnie tylko krępuje. Bez tego NDA mógł bym sobie z wami dziś pospekulować.

Pozdrawiam

Iwo
2.02.10, 19:44
Myślę, że jeśli podpisałeś cyrograf milczenia, to musisz milczeć.
Co z tego, że jakiś fagas papla jak jakaś baba w wiejskim spożywczaku.
Do oficjalnej premiery zachowujesz oficjalne stanowisko i tyle.
Za to możesz posłuchać, kto najlepiej wróży z fusów, a jutro w Olypedii wstawić rzetelne dane. Pamiętasz jak założyłem wątek o tym co będzie ogłoszone w urojonej przez 4/3rumorsów premierze w październiku... nie było tam mojego głosu, a zabawa i tak była przednia.

krzysiek29
2.02.10, 19:49
Bez tego NDA mógł bym sobie z wami dziś pospekulować.


..a czy to jedyna jutrzejsza premiera? Na takie pytanie możesz odpowiedzieć.

dzemski
2.02.10, 19:49
Przecież to normalne, nie wiem jak możesz sie jeszcze dziwić...


Ja sobie tak gdybam, ze rolka jest jakoś sprytnie zastąpiona... zobaczymy.

Mam kamunia A640 i bez rolki szybko da się go obsługiwać (używam tylko trybu M), więc i tu nie będzie pewnie gorzej.

Nie jestem profesjonalistą, więc mieszczę się w targecie ;P

dobas
2.02.10, 20:20
moze to i taka strategia z tymi przeciekami....

plotka się rozchodzi idealnie jako marketing szeptany...

wszyscy ucieszeni że maja przeciek maja dzień na to aby pokazac znajomym że mają newsa jeszcze przed premierą :)

Iwo
2.02.10, 20:24
Ile to EPL1 jest mniejsze od EP1?

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/02/8cb1f040-1.jpg
źródło (http://livedoor.2.blogimg.jp/e_p1/imgs/8/c/8cb1f040.jpg)
Źródło: http://blog.livedoor.jp/e_p1/

ksb
2.02.10, 20:44
Oby ISO było przynajmniej albo aż na poziomie EP2. Pentax K-x poszalał i poprzeczka wędruje wysoko w górę. Mam nadzieję że jest AF w w trybie video. Konkurencja raczej się z tym ociąga.
W cenie około 1400zł (600$) przewiduję że połowa forum go zakupi:) W tym i ja:)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Oby ISO było przynajmniej albo aż na poziomie EP2. Pentax K-x poszalał i poprzeczka wędruje wysoko w górę. Mam nadzieję że jest AF w w trybie video. Konkurencja raczej się z tym ociąga.
W cenie około 1400zł (600$) przewiduję że połowa forum go zakupi:) W tym i ja:)
Jeżeli Panas nie odpowie to Olek szybko nadrobi dystans w m43 i zje Panasłoika.

qwert
2.02.10, 20:53
..a czy to jedyna jutrzejsza premiera? Na takie pytanie możesz odpowiedzieć.
A o E-5 cisza?

NightCrawler
2.02.10, 21:03
Proszę, nie zaczynajcie tylko kolejnego wątku o E-x (następcy E3).

Ehhh... z niecierpliwością czekam na oficjalne informacje, specyfikację oraz testy...

epicure
2.02.10, 21:03
A gdzie jest otworek z mikrofonem? Czyżby tylko nieme kino dało się tym aparatem tworzyć?

Roba66
2.02.10, 21:04
Cieszy mnie fakt, że oferta korpusów micro 4/3 sukcesywnie się powiększa. To możliwość większego wyboru i niższe ceny. Tylko tak dalej, bo sam system bardzo mi się podoba i wiem, że wejdę w niego na 100 %.
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Jeszcze jeden link do nowego E-PL1 (http://www.stevehuffphoto.com/2010/02/02/the-new-olympus-e-pl1-m43-press-release/).

tymczasowy_
2.02.10, 21:15
W cenie około 1400zł (600$) przewiduję że połowa forum go zakupi W tym i jaOj dawno kursu $ nie sprawdzałeś. Teraz jest ponad 2.9 Poza tym, nawiązując do wzmacniania się złotego, który to temat ktoś wcześniej poruszył, to Euro osłabia się w stosunku do PLN, a kurs $ raczej nie spadnie.

merti
2.02.10, 21:20
Jedno mnie tylko martwi, że Olek ciągle siedzi na tej samej matryc. Stąd tylko jeden wniosek - albo czyszczą magazyny wsadzając 12mpix do niszowego body u4/3 i i mają w zanadrzu nowe matryce CMOS BSI do droższych puszek u4/3 (po cichu w to wierzę) ALBO co najgorsze, że panowie nie zauważyli w ogóle tych matryc, co raczej dobrze na przyszłość nie wróży linii u4/3.

Inny link do E-PL1
(http://43rumors.com/e-pl1-leaked/)

grizz
2.02.10, 21:23
Jedno mnie tylko martwi, że Olek ciągle siedzi na tej samej matryc. Stąd tylko jeden wniosek - albo czyszczą magazyny wsadzając 12mpix do niszowego body u4/3 i i mają w zanadrzu nowe matryce CMOS BSI do droższych puszek u4/3 (po cichu w to wierzę) ALBO co najgorsze, że panowie nie zauważyli w ogóle tych matryc, co raczej dobrze na przyszłość nie wróży linii u4/3.


trudno, żeby do amatorskiego/tańszego modelu wsadzać coś lepszego niż do ledwo co wypuszczonych droższych braci.

krzysiek29
2.02.10, 21:27
Używając starszej matrycy do taniego modelu pewnie w ten sposób Olympus "czyści magazyny" jak to zauważył merti.

epicure
2.02.10, 21:33
Jakiej starszej matrycy? To jest już jakaś nowsza?

A tak przy okazji, wyciekły materiały prasowe. Są bardzo zabawne:


Don’t worry about learning technical things like f-stops, shutter speed and white balance; jump right in by composing, adjusting exposure and more before the shot is taken.

(...)

Automate Everything

W skrócie: po co masz się martwić o jakieś tam przysłony, migawki, balanse bieli? My ci wszystko zautomatyzujemy!

qbic
2.02.10, 21:34
co raczej dobrze na przyszłość nie wróży linii u4/3.


Wróżenie zostaw jasnowidzącej Larysie.

Co do matryc, myślę ze Panasonic się nieco przebudził, czego przejawy już widać w GH-1, jest wiec szansa ze będą tylko odrobinę gorsi od dobrych APS-C.

grizz
2.02.10, 21:38
Jakiej starszej matrycy? To jest już jakaś nowsza?

A tak przy okazji, wyciekły materiały prasowe. Są bardzo zabawne:



W skrócie: po co masz się martwić o jakieś tam przysłony, migawki, balanse bieli? My ci wszystko zautomatyzujemy!

I dobrze... muszą trafiać do tych co sie boją jakieś zaawansowanych aparatów z odłączanymi obiektywami.

epicure
2.02.10, 21:46
Co do matryc, myślę ze Panasonic się nieco przebudził, czego przejawy już widać w GH-1...

E tam, przecież to ta sama technologia, co w matrycy z E-30/E-620, tylko Panas dodał trochę przymusowego odszumianka do rawów. Widać to na samplach z iso 400 i 800, które dziwnym sposobem szumią tak samo, albo nawet iso 800 mniej. Ale najwyraźniej to wystarczy, żeby wykresy oszalały.

qbic
2.02.10, 21:55
E tam, przecież to ta sama technologia, co w matrycy z E-30/E-620, tylko Panas dodał trochę przymusowego odszumianka do rawów. Widać to na samplach z iso 400 i 800, które dziwnym sposobem szumią tak samo, albo nawet iso 800 mniej. Ale najwyraźniej to wystarczy, żeby wykresy oszalały.

Rozumiem ze masz kontakt z insiderem w fabrykach Panasa :)

Spadek SNR na wykresach nie jest załamany jak to sugerujesz po swoim teście organoleptycznym.

epicure
2.02.10, 21:55
I dobrze... muszą trafiać do tych co sie boją jakieś zaawansowanych aparatów z odłączanymi obiektywami.

Najlepiej trafić do nich poprzez produkt, który eliminuje ich obawy. Czyli taki, który nie ma odłączanego obiektywu. Ostatnio kilka takich produktów Olek pokazał (niezłe g..., tak swoją drogą).

merti
2.02.10, 21:56
>>grizz, ja wiem że do nowego "niszowego" body wsadza się to co już jest ale... Panowie pośpieszyli się z E-P2 bo mogli wtedy pościć E-PL1, w między czasie do niego "wydać na świat" elektroniczny wizjer, po cichu dopracowując drugiego PENa z CMOSem. No, ale to tylko gdybania...

epicure
2.02.10, 21:58
Rozumiem ze masz kontakt z insiderem w fabrykach Panasa :)

Tak.


Spadek SNR na wykresach nie jest załamany jak to sugerujesz po swoim teście organoleptycznym.

Nie wiem, o których wykresach mówisz, bo każdy wygląda inaczej, w zależności od tego, jaki serwis go opublikował. Ja piszę o tym, co widać na zdjęciach. A na tych widać mniej więcej to samo, niezależnie od tego, z jakiego serwisu je ściągniesz.

grizz
2.02.10, 22:00
>>grizz, ja wiem że do nowego "niszowego" body wsadza się to co już jest ale... Panowie pośpieszyli się z E-P2 bo mogli wtedy puscic E-PL1, w między czasie do niego "wydać na świat" elektroniczny wizjer, po cichu dopracowując drugiego PENa z CMOSem. No, ale to tylko gdybania...

przecież peny maja cmosy... ;)

NIe wiem dlaczego mieli by opóźniać ep-2

qbic
2.02.10, 22:01
Tak.

To zapewne wiesz tez ze ta sama matryca może być obsłużoną w mniej lub bardziej udany sposób. Technologia wykonania nie ma tutaj wiele do rzeczy (przykład: A900 vs D3x).

grizz
2.02.10, 22:02
qbic / epicure ... nie zaczynajcie znowu.

dobas
2.02.10, 22:02
bo to dział mikro 4/3 :)

epicure
2.02.10, 22:03
To zapewne wiesz tez ze ta sama matryca...

Tak, wiem, że ta sama...
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

qbic / epicure ... nie zaczynajcie znowu.

Okej...

EuroLiberty
2.02.10, 22:09
Przydałby się w tym wątku Jerry_R ze swoim entuzjazmem. Dla równowagi. Szkoda, że porzucił m4/3 :roll:

Rennsport
2.02.10, 22:29
Ładny aparat, ale ep1 sie ładniej prezentuje jest smuklejszy.
E-PL1 jest bardziej kwadratowy .

Janko Muzykant
3.02.10, 00:11
Najwyższy czas stworzyć grupę użytkowników "totalni profesjonaliści".
Mam dwie rolki to chyba się załapię :)
Jeszcze mam trzecią rolkę, żona kupiła, jest samoprzylepna i połyka paproszki z marynarek :)

A tak w ogóle, fajnie że się 14-150 kroi, choć jeszcze pół roku. Fajniej jakby nie był drogi.

nightelf
3.02.10, 00:18
To 14-150 nie miał się jakoś pokazać w I kwartale tego roku?
Ja bym chciał jakiegoś fajnego fisheya do pena :-)

outback
3.02.10, 03:39
Jest obudowa, ... troche dziwna jak na aparat z wymienna optyka, hmm...zawsze lepsze to niz nic :)

"Underwater Housing for Aquatic Adventures
The new camera’s compact design makes it the perfect companion for all of your dive trips. The underwater case has been specially customized for the Olympus E-PL1 and is waterproof to a depth of 40 meters (approximately 130 feet). With its durable, high-quality polycarbonate construction, this Olympus housing protects the camera from water while also cushioning it from knocks and bumps on land. The housing enables viewing from either the camera’s LCD screen or an optional electronic viewfinder. The flash connectors allow optional use of up to two UFL-2 underwater flash units via fiber optic cable. A nonremovable front lens port accommodates multiple Micro Four Thirds lenses."

Jerry_R
3.02.10, 05:02
Pozdrawiam wszystkich serdecznie, myslami jestem i zostane z Wami ;-)

outback
3.02.10, 06:39
beda to mysli wierszem pisane, jak do tej pory, mam nadzieje :)

marwis
3.02.10, 08:13
Jest już hands-on
http://www.dpreview.com/previews/olympusepl1/ (http://www.dpreview.com/news/1002/10020304oly9mm18mm14mm150mm.asp)
i zdjęcia 9-18 - będzie składany jak kit
http://www.dpreview.com/news/1002/10020304oly9mm18mm14mm150mm.asp
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
na dpreview twierdzą, że E-PL1 ma słabszy filtr AA niż E-P2.
poza rolkami wygląda, że go zbytnio nie wykastrowali:wink:

outback
3.02.10, 09:06
"The PT-EP01 Water Protector features a fixed lens port and can accommodate an OLYMPUS PEN E-PL1 camera fitted with an M.ZUIKO DIGITAL ED 14–42mm f3.5–5.6L or M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm f4.0–5.6 lens. The lens port assures uncompromising image quality by using multi-coated glass to suppress internal reflect"

Lumix 7-14 raczej sie nie zmiesci:(, ciekawe czy makro 45 mm wejdzie?

C+
3.02.10, 09:18
"The PT-EP01 Water Protector features a fixed lens port and can accommodate an OLYMPUS PEN E-PL1 camera fitted with an M.ZUIKO DIGITAL ED 14–42mm f3.5–5.6L or M.ZUIKO DIGITAL ED 9–18mm f4.0–5.6 lens. The lens port assures uncompromising image quality by using multi-coated glass to suppress internal reflect"

Lumix 7-14 raczej sie nie zmiesci:(, ciekawe czy makro 45 mm wejdzie?

Zestawy do podwodnej pełna profeska :wink:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/i/036rx.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/i/035gr.jpg/)

Fajny jest tulipan - jak w kamerach.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/i/003hv.jpg/)

Zastanawia mnie ten tekst:


Adapter dla wszystkich obiektywów ZUIKO DIGITAL oraz OM

Czyżby dostępne były dwa adaptery czy o czymś nie wiem?

MMF-1

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/i/mmf11l.jpg/)

MMF-2

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/i/030pq.jpg/)

grizz
3.02.10, 09:21
Oficjalne :) info https://forum.olympusclub.pl/vbglossar.php?do=showentry&id=43

piotrek204
3.02.10, 09:33
Orientation sensor No*

Troche lipa, kazdy kompakt w zasadzie juz go ma :(

Stabilizacja 3EV vs 4EV W E-P1/E-P2

dzemski
3.02.10, 09:36
Orientation sensor No*

Troche lipa, kazdy kompakt w zasadzie juz go ma :(

Stabilizacja 3EV vs 4EV W E-P1/E-P2

ale to co piszą a efektywna to 2 różne rzeczy. W E3 pisali 3EV, a ja robię powyżej 50% ostrych zdjęć na efektywnej ogniskowej 400mm z czasami 1/40s i poniżej ;)

grizz
3.02.10, 09:40
Orientation sensor No*

Troche lipa, kazdy kompakt w zasadzie juz go ma :(

Stabilizacja 3EV vs 4EV W E-P1/E-P2

na stronie olka http://www2.olympus.pl/consumer/21693_pen-camera_e-pl1_specifications_22762.htm jest napisane, ze sensor posiada.

piotrek204
3.02.10, 09:40
To prawda, ale dla E-3 olympus podaje 5EV, dla E-P2 4EV a dla E-PL1 3EV.

C+
3.02.10, 09:40
Oficjalne :) info https://forum.olympusclub.pl/vbglossar.php?do=showentry&id=43

Ale te peany marketingowe mogłeś wyciąć :-P

dzemski
3.02.10, 09:44
To prawda, ale dla E-3 olympus podaje 5EV, dla E-P2 4EV a dla E-PL1 3EV.

Mniejsze, lżejsze, to i więcej drgań, czyli trudniej ustabilizować.

Piotr_0602
3.02.10, 09:55
za dpreview, różnice:

"E-PL1 advantages over E-P2:

Dedicated REC button
Magnified live view button
Up to 14x magnification
Lighter low-pass filter
Built-in flash

E-P2 advantages over E-PL1:

Two control dials
More direct-access buttons (including ISO and white balance)
Superior image stabilization system
AE/AF lock button
Orientation sensor
Larger LCD
More substantial construction
1/180 sec flash sync speed (rather than 1/160)
Maximum shutter speed of 1/4000 sec (rather than 1/2000)
Virtual level display
Built-in stereo mics/speakers
Optional wireless remote "

Magnesus
3.02.10, 09:56
Mnie się podoba ten grip, może będzie się dało trzymać tylko za niego nosząc aparat. Mam nadzieję, że następcy EP-1 i EP-2 też będą taki mieć.

fotomic
3.02.10, 09:59
Mam nadzieję, że następcy EP-1 i EP-2 też będą taki mieć.
A ja wprost przeciwnie...

Darekw1967
3.02.10, 10:03
Witam !

Trudno mowic o rozwoju systemu mikro 4/3 jak te aparaty
sa drozsze od lustrzanek i watpie aby przecietny amator
wydal na swoj 1 maly aparat kwote w granicach okolo 3000 zl.


Ostatnio jedna z kolezanek szukala porecznego aparatu i staralem sie
jej doradzic cos z mikro 4/3.
Przynosilem jej czasopisma z opisami aparatow i sluzylem rada
jak miala watpliwosci na co postawic w konteksie tego co chce, co bedzie chciala najczesciej fotografowac.

Po paro-tygodniowych zastanawianiach. Kolezanka wcale
nie kupila aparatu z mikro 4/3 ale wziela w promocji Canona G11.

Dlaczego wziela ??? Bo dobra cena i dobra jakosc zdjec ;)

W tym samym czasie stal na polce EP-1 za 2700 zl.

Wchodze na shopmania a tam...
przedzial cenowy za E-P1 (2859 zł - 4239 zł)

CenoO -> 2299,00 zł do 4389,00 zł.

Dla wyjasnienia... Cena 2299 to za samo BODY !!!

Caly czas mysle o tej swietnej jakosci zdjec za ktora Olympus i inni
chca wyrwac przecietnemu X.... czy Y.... z kieszeni sporo kasy
ale watpie aby dla amatora, który robi odbitki max. 13x18
przewaga mikro 4/3 wskazalaby, ze ten sam klient bylby niezadowolony z jakosci zdjec z G11.

Moim zdaniem firmy promujace mikro 4/3 powinny sie szybko obudzic
z tego snu... bo sie przejada na tych wlasnych cenach.


Pozdrawiam

epicure
3.02.10, 10:07
To prawda, ale dla E-3 olympus podaje 5EV, dla E-P2 4EV a dla E-PL1 3EV.

A i tak wszystkie mają 2,5 EV.

grizz
3.02.10, 10:08
Witam !

Trudno mowic o rozwoju systemu mikro 4/3 jak te aparaty
sa drozsze od lustrzanek i watpie aby przecietny amator
wydal na swoj 1 maly aparat kwote w granicach okolo 3000 zl.


W ogóle przeczytałeś w o czym mowa w tym wątku?
I jaka cena jest na starcie w porównaniu ze startową ceną e-p1/e-p2?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Caly czas mysle o tej swietnej jakosci zdjec za ktora Olympus i inni
chca wyrwac przecietnemu X.... czy Y.... z kieszeni sporo kasy
ale watpie aby dla amatora, który robi odbitki max. 13x18
przewaga mikro 4/3 wskazalaby, ze ten sam klient bylby niezadowolony z jakosci zdjec z G11.



Uważasz, ze targetem µ4/3 są Ci co mieli kupować kompakty do odbitek 13x18?

irek50
3.02.10, 10:12
Słuszna uwaga grizz ... myślę, że za rok cena zbliży się do 1000zł z kitem i wtedy sobie to kupię :)

Jack
3.02.10, 10:16
Mimo wszystko jest bardzo ładny. Czy ktoś z Was przypomina sobie C-70Zoom, albo C-50Zoom? Ma bardzo podobny korpus :-) Zresztą tak samo, jak w tamtych zmienia się ekspozycję - kursorkami. Sampli zdjęć dać nie mogę, mam FW 0.9
Pozdrawiam
Jack

Karol
3.02.10, 10:22
Miód i orzeszki... Fajnie, że jest rozsądny wybór mikrusów - do wyboru - do koloru...
Zastanawia mnie nazwa, myślałem, że to będzie EP-3.
Ciekawe czy Olympus będzie konsekwentnie rozwijał dwie linie mikrusów?:

E-P1, E-P2, E-P3... - wysmakowane stylistycznie, bardziej elitarne aparaty, dla wymagających nieco więcej i chcących za to zapłacić.

E-PL1, E-PL2, E-PL3... - produkty bardziej nastawione na "masowego" odbiorcę, oferujące dobry stosunek ceny do tego co oferują...

Piotr_0602
3.02.10, 10:28
Miód i orzeszki... Fajnie, że jest rozsądny wybór mikrusów - do wyboru - do koloru...


Miód i orzeszki... ale brakuje jeszcze naleśników. Sam 17/2.8 (i Panasowy 20/1.7) to za mało. Gdzie 12mm i 50mm? Wolałbym to zamiast superzooma.

epicure
3.02.10, 10:30
Gdzie 12mm i 50mm? Wolałbym to zamiast superzooma.

A ja nie. Nie da się wszystkim od razu dogodzić.

Ketstian
3.02.10, 10:45
Ciekawe na jakim poziomie będzie cena w Polsce, i czy dodadzą coś do niego tak jak do innych olków (baterie, małą lampe itp.)?

dzemski
3.02.10, 10:47
Ciekawe na jakim poziomie będzie cena w Polsce, i czy dodadzą coś do niego tak jak do innych olków (baterie, małą lampe itp.)?

myślę, że na początek w okolicach 2000 zł (600$ + nasze podatki)

krzysiek29
3.02.10, 10:50
Ciekawe na jakim poziomie będzie cena w Polsce, i czy dodadzą coś do niego tak jak do innych olków (baterie, małą lampe itp.)?

Wg. mnie granicą gdzie sprzedaż będzie można nazwać masową to 1499zł z kitem (14-42).

Ketstian
3.02.10, 10:50
myślę, że na początek w okolicach 2000 zł (600$ + nasze podatki)

Jeśli cena będzie się kształtowała na tym poziomie to na pewno w marcu stanę się jego posiadaczem.

NightCrawler
3.02.10, 10:53
No ładnie. Poczekać troszkę, aż trafią do sprzedaży i zobaczymy jak ceny będą wyglądały na start (ale mam nadzieję, że 2k nie przekroczą).

A co do 2 linii aparatów - to nić tylko czekać, aż pojawi się E-PLx1 ;)

Roba66
3.02.10, 10:57
Witam !

Wchodze na shopmania a tam...
przedzial cenowy za E-P1 (2859 zł - 4239 zł)

CenoO -> 2299,00 zł do 4389,00 zł.

Dla wyjasnienia... Cena 2299 to za samo BODY !!!

Pozdrawiam
W Fotojoker E-P1 stoi za 2395 zł z kitem (http://www.e-fotojoker.pl/product/aparaty-cyfrowe/olympus/olympus-pen-e-p1-z-ob-zuiko-14-42mm/). Biorąc pod uwagę trwającą do końca marca promocję Olympusa, w której dostajemy gratis lampę błyskową, to oferta wydaje się być całkiem niezła.

Piotr_0602
3.02.10, 10:58
Wg. mnie granicą gdzie sprzedaż będzie można nazwać masową to 1499zł z kitem (14-42).

Przy obecnym kursie $ (w tej chwili 2,83) mamy przy prywatnym imporcie z USA jakieś ok. 1700 złotych. Pewnie w ciągu pół roku spadnie do 500$, a dolar też troszeczkę spadnie...
Powiedzmy 500$ x 2,7 = 1350 zł. I taka cena robi się sensowna.

Olek uznaje gwarancję na sprzęt z USA, to taki wyjątek pośród producentów aparatów.

krzysiek29
3.02.10, 10:58
2000 zł nie może przekroczyć chociażby z tego powodu i że E-P1 np w FJ jest poniżej 2400 (i do tego lampa ).

epicure
3.02.10, 10:59
Ceny nigdy nie będą tak niskie, żeby ludzie nie narzekali, że są za wysokie.

NightCrawler
3.02.10, 11:06
Ale to też działa w 2 stronę. Jeżeli coś jest za tanie to ludzie boją się kupować, bo uważają, że tanie=złom (inna sprawa, że często mają rację). Ale ta sama rzecz z podniesioną ceną często zaczyna się dobrze sprzedawać. Ot tacy już jesteśmy :)

dzemski
3.02.10, 11:07
2000 zł nie może przekroczyć chociażby z tego powodu i że E-P1 np w FJ jest poniżej 2400 (i do tego lampa ).

EP1 jest na wylocie to i cena niska. Porównuj raczej do EP2.

krzysiek29
3.02.10, 11:12
EP1 jest na wylocie to i cena niska. Porównuj raczej do EP2.

Masz rację ale też choćby do 31.03. będzie promocja na lampę i jeśli do tego czasu pojawi się E-PL1 to musi uwzględnić cenę E-P1.
A swoją drogą to dla mnie cena E-P2 jest trooochę za wysoka w stosunku do E-P1. :wink:

Piotr_0602
3.02.10, 11:17
EP2 ma w komplecie fajny wizjer. Miałem okazję się tym pobawić (kolega ma rodzinę w Olympusie) - jakość świetna, jak tego w Panasonicu G1/G2. I to ze jest na stopkę to zaleta - jest sporawy, ale można go odpiąć i schować w drugiej kieszeni (w pierwszej powinien się mieścić aparat).

Ale świeżo po zabawie EP2 stwierdzam, że kit, mimo że fajnie sie składa, to jednak uniemożliwia traktowanie aparatu jako "kieszonkowego". Niezbędne są tutaj naleśniki, wtedy dopiero poczujemy uroki micro4/3.

9-18 - OK, jeśli optycznie nie będzie na poziomie tego lustrzankowego to będzie rewelacja (biorąc pod uwagę rozmiary). Ale 14-150 mógł sobie Olek darować i wypuścić 1-2 naleśniki, by pokryć podstawowy zakres.

Koriolan
3.02.10, 11:25
EP1 jest na wylocie to i cena niska. Porównuj raczej do EP2.

U nas jak zwykle z $600 zrobi się 600 EUR czyli pewnie że 2,5 tysia.

Żałuję że nie mogłem być we wrocku- tym co mnie powstrzymuje przed przejściem na mniejsze graty- to wizjer. Ja k już EVF będzie naprawde fajny- to odciążam kręgosłup :)

Ketstian
3.02.10, 11:36
U nas jak zwykle z $600 zrobi się 600 EUR czyli pewnie że 2,5 tysia.

Ty wypluj te słowa. Nawet mnie nie strasz:grin:

Jack
3.02.10, 11:37
... Ja k już EVF będzie naprawde fajny- to odciążam kręgosłup :)EVF jest już naprawdę fajny:grin:
Jack

snuffi
3.02.10, 11:51
http://www.youtube.com/watch?v=absTi7Er4gI&feature=player_embedded

Piotr_0602
3.02.10, 11:57
Ja k już EVF będzie naprawde fajny- to odciążam kręgosłup :)

EVF jest naprawdę fajny. Jak chcecie sprawdzić jak to wygląda, idźcie do jakiegoś Mediamarkt czy Staturna, albo gdzieś gdzie można obmacać Panasonica G1/GH1 - olkowy EVF na stopkę to ten sam poziom. Duży obraz, jasny, wysoka rozdzielczość. Lepiej niż maciupkie wizjery w budżetowych lustrach.

Głupia sprawa tylko, że w jednym systemie, a nie jest EVF kompatybilny z Panasem GF1. Sporo by tego Olek sprzedał użytkownikom gieefjedynek.

Ketstian
3.02.10, 11:57
Laska jakoś nieudolnie trzyma tego PEN-a. :D

NightCrawler
3.02.10, 11:59
Fajny patent z tym menu.
Kurde... chyba kupię rodzinny aparat :)

Roba66
3.02.10, 12:01
Porównanie parametrów rodziny Pen i pierwszy spojrzenie na nowy korpus. (http://www.dcresource.com/reviews/olympus/e_pl1-review)

qwert
3.02.10, 12:04
Laska jakoś nieudolnie trzyma tego PEN-a. :D
To że trzyma nieudolnie to pikuś ale PEN połyka E-30.

Ketstian
3.02.10, 12:17
To że trzyma nieudolnie to pikuś ale PEN połyka E-30.

Ma MOC! D3s pewnie też wchłonie.:twisted:

darkelf
3.02.10, 12:21
Cena będzie niższa, zdecydowanie łatwiej mi się będzie na niego zdecydować niż na E-P1/E-P2, no i nazwę ma taką polską ;)

Koriolan
3.02.10, 12:21
EVF jest naprawdę fajny. Jak chcecie sprawdzić jak to wygląda, idźcie do jakiegoś Mediamarkt czy Staturna, albo gdzieś gdzie można obmacać Panasonica G1/GH1 - olkowy EVF na stopkę to ten sam poziom. Duży obraz, jasny, wysoka rozdzielczość. Lepiej niż maciupkie wizjery w budżetowych lustrach.


Mój E30 ma już fajny wizjer. Poczekam jeszcze na PENa w wersji Tough :))

Piotr_0602
3.02.10, 12:40
Mój E30 ma już fajny wizjer. Poczekam jeszcze na PENa w wersji Tough :))

Ale wizjer E30 nie potrafi tego co EVF do micro43. Przy ostrzeniu ręcznym lub S+MF ruch pierścieniem do nastawienia ostrości powiększa automatycznie obraz i ostrzymy na powiększeniu.

Ale wersja odporna i uszczelniona, to byłoby TO!!! Ale tylko z uszczenionymi naleśnikami...

qbic
3.02.10, 12:42
Ale wersja odporna i uszczelniona, to byłoby TO!!! Ale tylko z uszczenionymi naleśnikami...

http://4.bp.blogspot.com/_iqGvws0kbx8/R2lvJGBoS-I/AAAAAAAABjE/X_mvF5AuoOA/s400/Space+Walk.gif

I wersja teflonowa dla kosmonautów ale tylko z zoomami, bo tam się trudno kroki robi w tył.

rodzyn
3.02.10, 12:44
cena wizjera nieco rozwala Wasze kalkulacje cyt.:
Electronic viewfinder VF-2 $279 An articulating 1.44 million pixel EVF that attaches to the E-PL1's hot shoe and accessory port.
- wychodzi , że bardziej może opłacać się( albo będzie tak samo) E-P2 gdzie wizjer jest w zestawie.

Jack
3.02.10, 12:46
... Poczekam jeszcze na PENa w wersji Tough :))Mój starszy brat od 15 lat czeka na komputer - taki na klaśnięcie w dłonie i żeby rozumiał intencje:lol:
Przepraszam za OT:grin:
Jack

zonkinho
3.02.10, 12:50
http://4.bp.blogspot.com/_iqGvws0kbx8/R2lvJGBoS-I/AAAAAAAABjE/X_mvF5AuoOA/s400/Space+Walk.gif

I wersja teflonowa dla kosmonautów ale tylko z zoomami, bo tam się trudno kroki robi w tył.

Czyżbyś słyszał pogłoski jakoby Tefal przyłączył się do konsorcjum m4/3? :D

Koriolan
3.02.10, 12:51
Jacku skąd ta niewiara? Wujek Olek nie słucha głosów swych wyznawców? ;-)?

Klaśnięcie w dłonie jest "jednobitowe" i porozumiewanie się z komputerem w ten sposób mogło by być uciążliwe ze względu na powolność transmisji. Ale tych rozumiejących intencje- to doczeka się i to będzie szybciej niż za kolejne 15 lat.

Jeśli chcesz mnie wrzucić do kosza z wiecznymi malkontentami to wybacz ale nie ta grupa docelowa :)

grizz
3.02.10, 12:54
Propo klaśnięcia, to nowe Though są sterowane za pomocą puknięć w obudowę :P

dzemski
3.02.10, 13:07
Propo klaśnięcia, to nowe Though są sterowane za pomocą puknięć w obudowę :P

znaczy jak będą się staczać po urwisku to same zrobią serię zdjęć i film w hd ;)

NightCrawler
3.02.10, 13:08
(...) bo tam się trudno kroki robi w tył.

A do przodu łatwiej? ;) ;)

Ponad to - im nie przeszkadza ciężar sprzętu ;) więc po co im mikro?

qbic
3.02.10, 13:09
A do przodu łatwiej? ;) ;)

Ponad to - im nie przeszkadza ciężar sprzętu ;) więc po co im mikro?

Bo każdy gram się liczy w momencie startu. Składany zoom, z wodnymi soczewkami plastikowymi (na wypadek awarii - można wypić wodę po zrobieniu zdjęcia) to byłoby TO !!!!

NightCrawler
3.02.10, 13:20
A body z jakiś zjadliwych materiałów jak by głodni byli ;)

epicure
3.02.10, 13:25
Głupia sprawa tylko, że w jednym systemie, a nie jest EVF kompatybilny z Panasem GF1.

System ma mieć kompatybilne bagnety i stopki lamp błyskowych. Cała reszta, czyli rodzaje baterii, kart pamięci, stabilizacje, wizjery itp. to już nie są rzeczy uwzględnione w specyfikacji systemu i każdy producent robi je takie, jakie chce.

andytown
3.02.10, 13:37
Ja stawiam na cenę 2499 zł sugerowaną za kit

oraz 1900 zł w sklepach internetowych po miesiącu od dostępności.

qbic
3.02.10, 13:38
System ma mieć kompatybilne bagnety i stopki lamp błyskowych. Cała reszta
..ciach...


System ma mieć kompatybilne to co zostanie określone w specyfikacji systemu. Najwyraźniej standaryzowanie pewnych elementów się nie opłacało.

szambonur
3.02.10, 13:40
co do ceny to znalazłem takie porównanie http://www.dpreview.com/previews/olympusepl1/page2.asp 599 dol. = 599 eur

Rafał Czarny
3.02.10, 13:41
A body z jakiś zjadliwych materiałów jak by głodni byli ;)

Taaaa, najlepiej z ciasta na naleśniki.

snuffi
3.02.10, 14:36
Tak patrzę na ten aparat i czy tylko mi on się nie podoba i tylko w moich oczach wydaje się "tandetny" z wyglądu?

Ketstian
3.02.10, 14:41
Tak patrzę na ten aparat i czy tylko mi on się nie podoba i tylko w moich oczach wydaje się "tandetny" z wyglądu?

Z przodu jest ok, ale z tyłu trochę kompaktami zalatuje. Ale trzeba z opiniami poczekać do pierwszego macania, bo zdjęcia mogą nie oddawać wszystkiego.

jungli
3.02.10, 15:19
Uważasz, ze targetem µ4/3 są Ci co mieli kupować kompakty do odbitek 13x18?

Tak na marginesie, robie czesto 30x45 na wystawy, ostatnio robione fotki G1 i powiem Wam szczerze, ze tzw wyjadacze, artysci, krytycy i wieloletni fotografowie, maja ogromne problemy z wytypowaniem czym to bylo zrobione, a nie tuninguje zbytnio fotek....

Mysle, ze trzeba by wydrukowac spory plakat zeby widziec roznice w np jakims landszafcie...

pozdroofka

piotrek204
3.02.10, 15:47
Tak na marginesie, robie czesto 30x45 na wystawy, ostatnio robione fotki G1 i powiem Wam szczerze, ze tzw wyjadacze, artysci, krytycy i wieloletni fotografowie, maja ogromne problemy z wytypowaniem czym to bylo zrobione, a nie tuninguje zbytnio fotek....

Mysle, ze trzeba by wydrukowac spory plakat zeby widziec roznice w np jakims landszafcie...


http://www.luminous-landscape.com/reviews/kidding.shtml

żmija
3.02.10, 15:55
Kiepski af, opóźnienie jak w kompakcie, wzornictwo mydelniczki, ciemne obiektywy nie kompatybilne z E systemem, drogi. Dla kogo jest ten aparat?

RadioErewan
3.02.10, 15:59
Kiepski af, opóźnienie jak w kompakcie, wzornictwo mydelniczki, ciemne obiektywy nie kompatybilne z E systemem, drogi. Dla kogo jest ten aparat?

No, chyba nie dla ciebie :-)

qbic
3.02.10, 16:03
wzornictwo mydelniczki

Prawie każdy produkt z segmentu "low" wgląda jak zemsta projektanta.

Keek
3.02.10, 16:10
Muszę się zastanowić, czy nie zrezygnować z "przywileju", który mnie tylko krępuje. Bez tego NDA mógł bym sobie z wami dziś pospekulować.

Zaloz sobie fikcyjne konto. Mr. Hyde - albo cos w tym stylu - i hulaj dusza.

RadioErewan
3.02.10, 16:12
;597243']Zaloz sobie fikcyjne konto. Mr. Hyde - albo cos w tym stylu - i hulaj dusza.

Możliwe, że to była by jakaś metoda, jednak nie kręci mnie posiadanie wielu osobowości.

żmija
3.02.10, 16:26
No, chyba nie dla ciebie :-)
Masz absolutną rację, nie jestem masochistą:-P

Janko Muzykant
3.02.10, 16:27
Tak patrzę na ten aparat i czy tylko mi on się nie podoba i tylko w moich oczach wydaje się "tandetny" z wyglądu?

Kiepski af, opóźnienie jak w kompakcie, wzornictwo mydelniczki, ciemne obiektywy nie kompatybilne z E systemem, drogi. Dla kogo jest ten aparat?
Dla nikogo. Szkoda Olympusa, czeka go plajta :(

Koriolan
3.02.10, 16:33
Kiepski af, opóźnienie jak w kompakcie, wzornictwo mydelniczki, ciemne obiektywy nie kompatybilne z E systemem, drogi. Dla kogo jest ten aparat?

Radek ty się martwisz NDA a tu jak widać ktoś już się nim bawił i wszystko o nim wie.

Piotr_0602
3.02.10, 16:56
Kiepski af, opóźnienie jak w kompakcie, wzornictwo mydelniczki, ciemne obiektywy nie kompatybilne z E systemem, drogi. Dla kogo jest ten aparat?

AF w EP2 rzeczywiście nie jest nadzwyczajny. W średnio oświetlonym pomieszczeniu, przy 14-42 (szybko robi się f/5.6) gubi się, kręci obiektywem w przód i w tył i nie może złapać ostrości. Ale świetnym rozwiązaniem jest doostrzanie ręczne gdy po dotknięciu pierścienia włącza się powiększenie na wizjerze.

Może przy stałkach f/2.8 jest lepiej, ale na razie micro4/3 to głównie zoomy f/4-5.6.
Gdy jest jasno, nie jest źle, ale szybkość Canona 5D na centralnym toto nie jest. Panas tu się spisał dużo lepiej.

Pytanie czy różnica Olek i Panas to kwestia zdolności programistów Panasa, czy może gdzieś jest różnica w hardware? Jeśli to soft, to jest nadzieja że Olek w końcu opracuje jakiś update firmware...

Podobno w EPL1 jest nieco lepiej. Pytanie jak bardzo lepiej.

sando
3.02.10, 17:44
Podoba mi się ten sprzęt :-) Śliczniusi :-)

Fajnie, że dali wbudowaną lampę i zmienili gripa (teraz chwyt powinien być wygodniejszy). Tak jak i Wy również jetem ciekaw jak będzie sprawował się AF oraz dwa nowe obiektywy. Mam nadzieję, że cena sklepowa też będzie ok. Już nie mogę się doczekać aby go gdzieś obejrzeć.

Pozdrawiam
Piotrek

nightelf
3.02.10, 17:47
Mi, mimo wszystko bardziej się podoba E-P2 oraz E-P1.
AF zależy też od obiektywów. Na dpreview czytałem, że nowe obiektywy mają być szybsze od kitowego.

micky
3.02.10, 18:39
nightelf:Mi, mimo wszystko bardziej się podoba E-P2 oraz E-P1.
(.....)

dołączam się do opinii, miała być Pnasa LX3 ale teraz się zastanawiam w porównaniu cen E-P1 robi się konkurencyjna, z tego co piszą mądre głowy wypluwa całkiem dobre JPGi, jest już E-P2 może po wejściu na rynek E-PL1 cena troszkę jeszcze spadnie. do landszaftów rodzinnowakacyjnych wystarczy mi nawet ten "tragiczny" AF na korbkę;)

EuroLiberty
3.02.10, 19:13
Miód i orzeszki... ale brakuje jeszcze naleśników. Sam 17/2.8 (i Panasowy 20/1.7) to za mało. Gdzie 12mm i 50mm? Wolałbym to zamiast superzooma.

W przypadku ekw. 50mm nie widzę problemu. Ja zamierzam podpiąć pod E-P2 manualny obiektyw 25mm f/2.8, który charakterystyką kasuje wszystko, co dotąd miałem. Jeśli zaś masz na myśli 50mm w m4/3 czyli w ekw. 100mm, to 50-tek na rynku zatrzęsienie. Również mam zamiar jedną zakupić.

Tylko, to nic nie zmienia, bo zmienić nie może. Ty zawsze znajdziesz powód do wstrętów. W ostateczności zawsze będzie nim cena.

Pozdrawiam

Darekw1967
3.02.10, 19:37
W ogóle przeczytałeś w o czym mowa w tym wątku?
I jaka cena jest na starcie w porównaniu ze startową ceną e-p1/e-p2?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Uważasz, ze targetem µ4/3 są Ci co mieli kupować kompakty do odbitek 13x18?


Witaj !

Mozesz mi napisac Grizz czego nie przeczytalem ze zrozumieniem ?
Czy Mam teraz zaczac pisac zachwyty ?

1. Co do ceny ?

Policz sobie ile to cudo... cenowo wychodzi.
(600$ * 2.8321 = 1699.26 zl po zaokragleniu 1700 zl )

Dodaj to tego jeszcze, ze sklep cos tam doda... i bedziesz
mial na polce za 1800 zl lub jeszcze nieco wiekszej cenie.

Czy to jest az taka rewelacja ???

Dla mnie to nic innego jak... kolejne dojenie klienta.

Sprzet (body+kit) nie jest wart wiecej niz 1100 zl.


2. Mikro 4/3 jak na razie jest drogim standardem a odbitki 13x18 i wieksze...
porownywalnej lub lepszej jakosci zrobisz tanszym sprzetem.


Pozdrawiam

epicure
3.02.10, 19:49
Policz sobie ile to cudo... cenowo wychodzi.
(600$ * 2.8321 = 1699.26 zl po zaokragleniu 1700 zl )

Dodaj to tego jeszcze, ze sklep cos tam doda... i bedziesz mial na polce za 1800 zl lub jeszcze nieco wiekszej cenie.

Czy to jest az taka rewelacja ???

Biorąc pod uwagę fakt, że Canon G11 kosztuje 1700 zł, to 1800 zł za Pena będzie niemal jak za darmo. Stawiam jednak na 2000 zł, co i tak jest niezłą ceną.

droplet
3.02.10, 19:57
W wątku o E-P2 zostałem olany ;-).
Może tu ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z kompatybilnością przedstawioną na stronie Panasonica (http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html), gdzie jest napisane że dla ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm F2.8-3.5 jest dostępny tylko MF AF a u mnie z E-P2 przynajmniej S-AF działa :-?.

RadioErewan
3.02.10, 20:07
W wątku o E-P2 zostałem olany ;-).
Może tu ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z kompatybilnością przedstawioną na stronie Panasonica (http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html), gdzie jest napisane że dla ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm F2.8-3.5 jest dostępny tylko MF AF a u mnie z E-P2 przynajmniej S-AF działa :-?.

Może Panasonic nie jest najlepszym źródłem dotyczącym informacji o produktach konkurenta?

Pozdrawiam

kapir
3.02.10, 20:37
Może Panasonic nie jest najlepszym źródłem dotyczącym informacji o produktach konkurenta?


A gdzie można znaleźć wiarygodną tabelę kompatybilności szkieł 4/3 z korpusami m4/3?

droplet
3.02.10, 20:51
A gdzie można znaleźć wiarygodną tabelę kompatybilności szkieł 4/3 z korpusami m4/3?

sam jestem ciekaw :-?

za chwilę i tak to sobie sprawdzę, przynajmniej z tym co mam.
E-P2 to jest ciężki solidny zgrabny klocek i całkiem się dobrze prezentuje z dużymi słoikami z 4/3 ale do tego raczej nie został stworzony ;-)

RadioErewan
3.02.10, 20:56
A gdzie można znaleźć wiarygodną tabelę kompatybilności szkieł 4/3 z korpusami m4/3?

Wg. manuala, w witrynie Olympusa. :-) Szukałem i nie znalazłem.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________
Znalazłem takie coś
http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/compati/di004043e.cfm
W instrukcji jest rozdział na ostrzenie z pomocą owego Imager AF (pełne zielone kółko), oraz te, które nie obsługuja Imager AF (zielony pierścień z dziurką w środku).
Możliwe, że Olympus potrafi obsłużyc swoje szkła lepiej jak Panasonic. Dzięki temu jest jakis AF z tymi szkłami, które dla Imager AF wsparcia nie mają.

tymczasowy_
3.02.10, 21:26
m4/3 Panasonica obsługuje tylko obiektywy serii G. Już AF w trybie LV (kontrast) w Panasie L10 obsługiwał nie wszystkie obiektywy Panasonica - obsługiwał kit 14-50/3.8-5.6 OIS i 14-150mm/3.5-5.6 OIS. Ale za to AF jest sprawniejszy.

Olek robi inaczej, AF gorszy (wolniejszy), ale obsługuje więcej obiektywów.
Na zagranicznych forach piszą, że AF Olka wolniejszy, ale są bardzo zadowoleni z % trafności AF.

qbic
3.02.10, 21:45
Na zagranicznych forach piszą, że AF Olka wolniejszy, ale są bardzo zadowoleni z % trafności AF.

Na kontraście nie da się nie trafić.

krzjak
3.02.10, 21:47
nightelf:Mi, mimo wszystko bardziej się podoba E-P2 oraz E-P1.
(.....)

dołączam się do opinii, miała być Pnasa LX3 ale teraz się zastanawiam w porównaniu cen E-P1 robi się konkurencyjna, z tego co piszą mądre głowy wypluwa całkiem dobre JPGi, jest już E-P2 może po wejściu na rynek E-PL1 cena troszkę jeszcze spadnie. do landszaftów rodzinnowakacyjnych wystarczy mi nawet ten "tragiczny" AF na korbkę;)


Ja również uważam, że E-1/2 jest duż ładniejszy i ma to coś!
Zgadzam się również co do ceny. Cały czas czekam na promocję dla członków klubu podobną do tej z grudnia na którą się spóźniłem. Wówczas aparat jest bezkonkurencyjny.
Może będzie coś równie ciekawego (w kwestii promocji) dla E-P2.

A może "urzywane" we Wrocławiu egzemplarze trafią dla członków klubu w promocyjnej cenie?

grizz
3.02.10, 21:50
Ja również uważam, że E-1/2 jest duż ładniejszy i ma to coś!
Zgadzam się również co do ceny. Cały czas czekam na promocję dla członków klubu podobną do tej z grudnia na którą się spóźniłem. Wówczas aparat jest bezkonkurencyjny.
Może będzie coś równie ciekawego (w kwestii promocji) dla E-P2.

A może "urzywane" we Wrocławiu egzemplarze trafią dla członków klubu w promocyjnej cenie?

Promocja jest w OlyJedi

krzjak
3.02.10, 22:14
Promocja jest w OlyJedi

Żeby nie zanudzać innych napisałem maila z grizz.pl

tymczasowy_
3.02.10, 22:17
Na kontraście nie da się nie trafić.

offtopic mod on
odp. ver. 1.0
Uuuuuuupsssssssss ... udało Ci się znaleźć jedną zaletę m4/3 vs. lustro. Pewnie tak mimowolnie ... przez chwilę braku koncentracji.

odp. ver. 2.0
Trzeba było to powiedzieć mojej Minolcie A1 (świeć Panie nad jej duszyczką)
offtopic mod off

droplet
3.02.10, 23:06
Z szybkich testów mi wyszło, że AF Confirmation Mark (zielone kółko)
jest puste w środku dla:
ZD12-60SWD, ZD50, ZD50-200 - działa tylko S-AF a SWD wydaje dźwięki jak R2D2 z Wojen Gwiezdnych

pełne kółko dla:
L-X025 - dziwne ale działa tak jak reszta ZD
ZD40-150 - S-AF działa gładko ale C-AF nie działa a na to liczyłem :-?

nightelf
3.02.10, 23:21
Niestety, do µ4/3 lepiej mieć szkła dedykowane.
Inaczej trochę duży zestaw się robi.

outback
4.02.10, 00:28
W wątku o E-P2 zostałem olany ;-).
Może tu ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z kompatybilnością przedstawioną na stronie Panasonica (http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/connect/g1.html), gdzie jest napisane że dla ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm F2.8-3.5 jest dostępny tylko MF AF a u mnie z E-P2 przynajmniej S-AF działa :-?.

Nie wiem gdzie jest napisane, ale mój gf1 z 50-200 ostrzy tylko na MF.

dzemski
4.02.10, 09:32
w Zamościu podpinałem pod E-P1 swoją Sigmę 70-200 i działał AF.

outsider
4.02.10, 15:10
a widzieliście jaką słodką torebkę wymyślono dla E-PL1 ?

kiedy mąż biegnie robić fotki>

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/02/nr100203acce_06-1.jpg
źródło (http://www.olympus-global.com/en/news/2010a/image/nr100203acce_06.jpg)

kiedy żona idzie robić fotki>

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2010/02/nr100203acce_07-1.jpg
źródło (http://www.olympus-global.com/en/news/2010a/image/nr100203acce_07.jpg)

Ketstian
4.02.10, 15:17
a męskich nie będzie?:grin:

Morley
4.02.10, 20:19
Kiedy kupowałem G-1 myślałem o nim jak o wsparciu dziadunia E-1. Teraz dochodzę do wniosku, że może czas na wsparcie wsparcia?

A swoją drogą - bez przesady z tym narzekaniem w stosunku do tego uroczego maluszka. Czasami mam wrażenie, że wyliczając wady sprzętu, tak naprawdę sami siebie usiłujemy przekonać, że nie warto. Skoro ktoś nie chce kupić, to naprawdę nie musi się publicznie tłumaczyć dlaczego. Mnie tam taka wiedza, nie jest potrzebna.

A propos dzisiaj dostałem pierścień 4/3 do mikro --> co prawda ani ZD14-54, ani ZD7-14, ani S150 nie chcą ostrzyć inaczej niż manualnie to frajda i tak jest ogromna - fly-by-wire to jest jednak coś.

I proszę nie mówić, że nieporęcznie się foci Micro-usem ze szkłem 4/3. Po prostu balans sprzętem idzie z obiektywu - puszka lekka i nie przeszkadza. Na mój gust g-1 plus wspomniane szkła bije na głowę identyczny zestaw ze zgripionym E-1

----

No i generalnie wybaczcie, że dopiero teraz - ale witajcie znowu! :)

krzysiek29
4.02.10, 20:54
w Zamościu podpinałem pod E-P1 swoją Sigmę 70-200 i działał AF.

Jak długo wytrzymał bateria z takim klocem?

sando
5.02.10, 02:16
Morley, zgadzam się. Nie wiem jak komuś może się nie podobać takie cudo :-)


A propos dzisiaj dostałem pierścień 4/3 do mikro --> co prawda ani ZD14-54, ani ZD7-14, ani S150 nie chcą ostrzyć inaczej niż manualnie to frajda i tak jest ogromna - fly-by-wire to jest jednak coś.
To po zakupie E-PL1 pewnie byś miał przynajmniej S-AF z tymi szkłami.

Jestem ciekaw czy Olek wypuści jeszcze coś na kształt G1 (wbudowany wizjer, obracany LCD). No i czekam na nowości w dużym 4/3, można by lustrzanki wyposażyć w końcu w te filmy i jakiś obiektyw pokazać.

Piotr_0602
5.02.10, 13:20
EPL1 ma sterowanie bezprzewodowe lampami zewnętrznymi przy użyciu wbudowanej. Świetnie.

Czy to działa w jakimkolwiek trybie (choćby manualnym) z lampami niesystemowymi? Chodzi o to że mam graty Canona, w tym Metza 58 dedykowanego do Canona. Czy jest jakakolwiek opcja odpalania go przez EPL1?
Micro4/3 chcę dokupić do systemu FF, do używania nie ZAMIAST a OBOK niego, kieszonkowe uzupełnienie. Nie zamierzam kupować potem lamp Olka, ale miło by było gdybym mógł użyć te które już mam.

marwis
5.02.10, 14:16
EPL1 ma sterowanie bezprzewodowe lampami zewnętrznymi przy użyciu wbudowanej. Świetnie.

Czy to działa w jakimkolwiek trybie (choćby manualnym) z lampami niesystemowymi? Chodzi o to że mam graty Canona, w tym Metza 58 dedykowanego do Canona. Czy jest jakakolwiek opcja odpalania go przez EPL1?
Micro4/3 chcę dokupić do systemu FF, do używania nie ZAMIAST a OBOK niego, kieszonkowe uzupełnienie. Nie zamierzam kupować potem lamp Olka, ale miło by było gdybym mógł użyć te które już mam.
nie wiem jak lampy Canona, ale w Olympusach fotocelę można uruchomić dowolnym błyskiem (lampa w trybie Auto), oczywiście TTL nie działa...
ja używam tak FL36R z Canonem S90, myślę że w drugą stronę będzie podobnie...

outsider
5.02.10, 21:58
Przy obecnym kursie $ (w tej chwili 2,83) mamy przy prywatnym imporcie z USA jakieś ok. 1700 złotych. Pewnie w ciągu pół roku spadnie do 500$, a dolar też troszeczkę spadnie...
Powiedzmy 500$ x 2,7 = 1350 zł. I taka cena robi się sensowna.

Olek uznaje gwarancję na sprzęt z USA, to taki wyjątek pośród producentów aparatów.
dolar odjechał..... a to raczej dopiero przedsmak tego co nas czeka....http://stooq.com/q/a/?s=usdpln&i=120&u=294895&e
Déjà vu.....

.... no może mała korekta do 2,93 dla spóźnialskich i potem nowe szczyty :-)

merti
5.02.10, 23:09
Pierwsze zdjęcia testowe (http://dpinterface.com/review-galleries/olympus-epl1-pen-preview-gallery/?utm_source=techManiaK.pl&utm_medium=artykul&utm_campaign=catalist.pl) _2_ (http://asia.olympus-imaging.com/products/dslr/epl1/sample/?utm_source=techManiaK.pl&utm_medium=artykul&utm_campaign=catalist.pl) (te drugie jak wiadomo traktuje się z przymrożeniem oka ;) )

Piotr_0602
6.02.10, 00:49
dolar odjechał..... a to raczej dopiero przedsmak tego co nas czeka....http://stooq.com/q/a/?s=usdpln&i=120&u=294895&e
Déj&agrave; vu.....

.... no może mała korekta do 2,93 dla spóźnialskich i potem nowe szczyty :-)

niestety... :(
Zobaczymy jak długo, na razie zakupy w USA średnio opłacalne.
A już przymierzałem na olkowych stronach body do obiektywów (uaktualnili o EPL1):
http://www.four-thirds.org/en/products/matching/index.html

Jerry_R
6.02.10, 03:42
A już przymierzałem na olkowych stronach body do obiektywów
Zycze Ci Piotr, zebys jak najszybciej w koncu cos wybral i kupil oraz zaczal cieszyc sie korzystaniem.

RadioErewan
6.02.10, 10:09
Zycze Ci Piotr, zebys jak najszybciej w koncu cos wybral i kupil oraz zaczal cieszyc sie korzystaniem.

Łączę się w życzeniach. Możliwe, że najlepiej dla nas by było, gdyby to nie było małe cztery-trzecie.

Ketstian
6.02.10, 10:58
Pierwsze zdjęcia testowe (http://dpinterface.com/review-galleries/olympus-epl1-pen-preview-gallery/?utm_source=techManiaK.pl&utm_medium=artykul&utm_campaign=catalist.pl) _2_ (http://asia.olympus-imaging.com/products/dslr/epl1/sample/?utm_source=techManiaK.pl&utm_medium=artykul&utm_campaign=catalist.pl) (te drugie jak wiadomo traktuje się z przymrożeniem oka ;) )

coś z tymi fotkami jest nie tak. Na 3200 iso prawie nie widać szumu. Co tu jest zgrane??

epicure
6.02.10, 11:01
Dobre odszumianie jpegów. I wcale nie takie nadzwyczajne, tylko po prostu na poziomie konkurencji. Poza tym dobrze oświetlona scena, mało cieni, mało szczegółów, na których można zaobserwować utratę detali - to wszystko sprzyja niskim szumom.

Ketstian
6.02.10, 11:12
Czyli czekamy na ORF-y. One prawdę powiedzą:lol:

kapir
6.02.10, 11:15
Dobre odszumianie jpegów. I wcale nie takie nadzwyczajne, tylko po prostu na poziomie konkurencji. Poza tym dobrze oświetlona scena, mało cieni, mało szczegółów, na których można zaobserwować utratę detali - to wszystko sprzyja niskim szumom.

Mam wrażenie, że szum przy czasie 1/2000 będzie zdecydowanie mniejszy niż przy 1/30.

robuhoo
6.02.10, 12:25
Łączę się w życzeniach. Możliwe, że najlepiej dla nas by było, gdyby to nie było małe cztery-trzecie.

Niech bierze , nie czeka . Jeszcze się rozmyśli i dokupi jakiegoś nikosia albo przepłaci coś znacznie droższego.

epicure
6.02.10, 12:51
Mam wrażenie, że szum przy czasie 1/2000 będzie zdecydowanie mniejszy niż przy 1/30.

Możliwe.

EuroLiberty
6.02.10, 13:08
Łączę się w życzeniach. Możliwe, że najlepiej dla nas by było, gdyby to nie było małe cztery-trzecie.

Nie ma szans. Wiem, że wg Adidasa "Impossible is nothing", ale w tym wypadku nawet trzy paski nie pomogą.

marwis
8.02.10, 00:49
a na mnie te ujęcia na iso 1600 robią dobre wrażenie. Niektóre są na 1/30 a wyglądają ok (popatrzcie na włosy modela). Jakbym miał takie efekty z e410 to byłbym bardzo zadowolony... E-PL1 nie kupię, bo nie wchodzę w m4/3, ale to dobrze wróży dla następnych body 4/3.
Oczywiście jest to robione w software, ale Nikon robi tak od kilku lat i wszyscy się zachwycają...

Roba66
9.02.10, 12:23
http://www.youtube.com/watch?v=d7oQfDi6ehk

sando
9.02.10, 13:32
Czy jest już gdzieś w sieci film z porównaniem AF E-PL1 do innych modeli z m4/3? A może ktoś już bawił się E-PL1 i coś na ten temat może powiedzieć?

outsider
9.02.10, 15:00
korekta na rynku walutowym... z dużym prawdopodobieństwem można założyć że za chwilę ostatnia szansa na załapanie się na tanie zakupy w USA.... potem już tylko śniegi Kilimandżaro....


ciekawy blog (zwłaszcza komentarze): http://spekulant.blox.pl/2010/02/Bedzie-jeszcze-duzo-taniej.html#ListaKomentarzy

powodzenia....

(oczywiście może też się okazać, że waluty wcale nie odjadą, a nasza gospodarka okaże się taak mocna, że pln-y będą sobie wydzierać od piasków Sahary, po brzegi Hokkaido....)


niestety... :(
Zobaczymy jak długo, na razie zakupy w USA średnio opłacalne.
A już przymierzałem na olkowych stronach body do obiektywów (uaktualnili o EPL1):
http://www.four-thirds.org/en/products/matching/index.html

marwis
9.02.10, 19:59
na dpreview właśnie umieścili sample
http://www.dpreview.com/galleries/reviewsamples/albums/olympus-e-pl1-preview-samples
moje wrażenia są w dalszym ciągu bardzo pozytywne jeśli chodzi o szum nawet na 3200 (jak dla mnie nie ważne, że to odszumianie ulepszone)
bardzo fajne są też efekty z filtrem diorama

Roba66
11.02.10, 22:55
Można się trochę pobawić E-PL1 online (http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1501&overlay=live_guide&cid=em_epl1_02_10_live_guide&hq_e=el&hq_m=954613).

Iwo
14.02.10, 15:30
Morley, zgadzam się. Nie wiem jak komuś może się nie podobać takie cudo :-)


To po zakupie E-PL1 pewnie byś miał przynajmniej S-AF z tymi szkłami
Skąd masz informację o lepszej współpracy E-PL1 z dużym 4/3 ? Podasz źródło?

droplet
14.02.10, 18:10
Skąd masz informację o lepszej współpracy E-PL1 z dużym 4/3 ? Podasz źródło?
tu nie chodzi o lepszą współpracę ale tylko o to, że wszystkie puszki Olympusa E-Px działają w trybie S-AF ze wszystkimi obiektywami 4/3 a puszki Panasonic m4/3 niekoniecznie. Szybkość działania S-AF u Olympusa to już osobny temat ;-)

sando
15.02.10, 10:23
tu nie chodzi o lepszą współpracę ale tylko o to, że wszystkie puszki Olympusa E-Px działają w trybie S-AF ze wszystkimi obiektywami 4/3 a puszki Panasonic m4/3 niekoniecznie. Szybkość działania S-AF u Olympusa to już osobny temat ;-)

Dokładnie o to mi chodzi. Choć nie dam głowy, że na pewno ze wszystkimi obiektywami tak jest. Ale fakt, że jak przymierzaliśmy do E-P1 starsze obiektywy 4/3 które teoretycznie nie współpracują z contrast AF, to E-P1 ostrzył w S-AF bez problemów. W EP-2 nie popsuli S-AF, więc myślę, że i E-PL1 powinien dobrze radzić sobie z współpracą z obiektywami które nie były stworzone z myślą o contrast AF.

dzemski
16.02.10, 10:02
http://www.youtube.com/watch?v=0lPZDtP_xzo

Piotr_0602
16.02.10, 18:32
Mam coraz większą ochotę na micro43 (lub microSony czy microSamsung, co tam wyjdzie do wiosny). Wchodziłem kilka dni temu po górach zimą - plecak, w plecaku oddzielna część foto, do plecaka statyw. Zima z tej perspektywy jest świetna (co innego w mieście buro-ponuro). Ale brakowało czegoś małego w kieszeni.
Nie zawsze chciało się zrzucać plecak na śnieg, wyjmować sprzęt, robić zdjęcia (i jeszcze ustawiać statyw), potem pakować to z powrotem. Na szczycie Canon 5D odmówił (połowicznie) współpracy z zimna i wiatru. Taki maluch w kieszeni miałby cieplej, wyjmowałbym go na krócej. A tak w 5D wysiadł LCD, choć zdjęcia nadal (całe szczęście) robił, miałem jednak mieszane uczucia (a jeśli wysiądzie na trwale?). Plecak, kijki, stuptuty... małe EPL1 czy coś podonego łatwiej byłoby wyciągać i chować w dowolnym momencie.

gibberpl
16.02.10, 18:39
Pod tym wzgledem taki zestaw mikro 4/3 jest spoko. W zeszla sobote zrobilem sobie 3h spacer po jakis chynchach w mojej okolicy. Kregoslup podziekowal, ze E-P1 + 17 waza ponizej 0,5kg. Z E-3 taka wyprawa nie byla zbytnio komfortowa.

festin
16.02.10, 19:16
Wiem o czym piszecie :-)
Byłem w czasie ostatnich wakacji w wysokich górach.
Powyżej 7000 m ani razu nie wyjąłem e-3 z torby (cud, że go gdzieś nie cisnąłem w chwili zwątpienia ;-)
Teraz tylko czekam, w którym "bezlustrowym" systemie pojawi się uszczelniane body w komplecie z takowym obiektywem (mam nadzieję, że to będzie PEN, bo bardzo mi się te małe olympusiki podobają ;-) ).

Gundi
16.02.10, 19:21
YouTube- Olympus E-PL1 (http://www.youtube.com/watch?v=0lPZDtP_xzo)

Słuchając czeskiego mało ne poplułem się herbatą :D

gibberpl
16.02.10, 19:36
Matko Boska, wyprawa powyzej 7000m, gdzies ty byl, wystawiles glowe z odrzutowca ? :lol:

EuroLiberty
16.02.10, 19:57
Mam coraz większą ochotę na micro43 (lub microSony czy microSamsung, co tam wyjdzie do wiosny). Wchodziłem kilka dni temu po górach zimą - plecak, w plecaku oddzielna część foto, do plecaka statyw. Zima z tej perspektywy jest świetna (co innego w mieście buro-ponuro). Ale brakowało czegoś małego w kieszeni.
Nie zawsze chciało się zrzucać plecak na śnieg, wyjmować sprzęt, robić zdjęcia (i jeszcze ustawiać statyw), potem pakować to z powrotem. Na szczycie Canon 5D odmówił (połowicznie) współpracy z zimna i wiatru. Taki maluch w kieszeni miałby cieplej, wyjmowałbym go na krócej. A tak w 5D wysiadł LCD, choć zdjęcia nadal (całe szczęście) robił, miałem jednak mieszane uczucia (a jeśli wysiądzie na trwale?). Plecak, kijki, stuptuty... małe EPL1 czy coś podonego łatwiej byłoby wyciągać i chować w dowolnym momencie.

I tak nie kupisz tylko tak się droczysz. Ze sobą ;-)

Pozdrawiam

festin
16.02.10, 21:20
Matko Boska, wyprawa powyzej 7000m, gdzies ty byl, wystawiles glowe z odrzutowca ? :lol:

Muztagh Ata - powiadają, że najłatwiejszy siedmiotysięcznik na ziemi ;-)

Piotr_0602
17.02.10, 00:30
W wirtualnym symulatorze EPL1 można zauważyć, że jest w nim jakaś funkcja pt "blur background" czy jakoś tak. Wygląda na symulację jasnego szkła - tworzy sztuczną, rozmytą GO? Coś jak wtyczka do Photoshopa udająca różne obiektywy, np. kompakt udający zdjęcie FF i 85mm f/1.2...

http://www.partner.olympus.pl/2010.02.10_E-PL1_LiveGuideSimulator.html


Czy ja dobrze rozumiem że to coś w tym stylu:

http://www.alienskin.com/bokeh/examples-accurate-lens.aspx

????

epicure
17.02.10, 00:36
Czy ja dobrze rozumiem że to coś w tym stylu

Nie. To po prostu łopatologicznie przedstawiony sposób sterowania przysłoną.

Sebastian_T
17.02.10, 10:21
Słuchając czeskiego mało ne poplułem się herbatą :D

Ale przynajmniej wiemy, że do konektora pod sankami w E-PL1 można podłączyć "ledaćek", a "blesk" ma "ramenko, ktore vyskoci hodnie vysoko" ;-)

DryCarey
23.02.10, 14:25
Totalni amatorzy mogą chcieć obraz lepszej jakości niż z Samsunga za 199zl.

totalni amatorzy to mówią że ich telefony robia lepsze zdjęcia niz aparaty których nie maja :)

merti
24.02.10, 08:31
Pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe na Fotopolis. (http://fotopolis.pl/index.php?n=10481)
Trochę dziwne te JPEGi- do 800 ISO są zmasakrowane i jeszcze hoty. Za to 1600 i 3200 pokazują prawdziwe ja matrycy i to mi się podoba...

Piotr_0602
26.02.10, 12:49
Miałem wczoraj z godzinę w rękach EPL1 (znajomy z pracy ma rodzinę w Olympusie). Bardzo sympatyczne wrażenia, chyba nawet lepsze niż z EP1. EP2 to to samo co EP1 tylko z wizjerem, i gdy miałem EP2 w rękach wrażenie zrobił głównie wizjer (świetny!). Po EPL1 spodziewałem się plastikowości i ogólnie wyraźnych cięć na kosztach - nic z tych rzeczy. Miałem w rękach białą wersję - śliczności. Wcale nie robi wrażenia plastkiowego, nawet wydaje się metalowy. Ma jakby wokół metalowy pasek/ramkę (tam gdzie są uchwyty), a reszta lakierowana elegancko na biało. Główną różnicę (EP1, EP2) czuje się, gdy palcem szuka się pokrętła - nie ma takowego i na początku go brakuje. Chyba z kwadrans nie mogłem aparatu wyczuć, ale potem jakoś przyzwyczaiłem się i obsługa okazała się całkiem ergonomiczna. Filtry artystyczne to ściema - aparat strasznie zwalnia (procek nie wyrabia) i kadrowanie staje się utrudnione (skoki obrazu). Ale reszta jest OK. Lampka fajna, ale wydaje się delikatna i noszenie aparatu z otwartą lampką może się skończyć jej urwaniem. Otwieramy, błyskamy, chowamy - tak sie tego używa. Aparat z naleśnikiem (17/2.8) jest malutki i mieści się w kieszeni spodni od garnituru. Kieszeń wypycha, ale się schowa i da sie nawet spacerować z aparatem i naleśnikiem w jednej kieszeni, a złożonym 14-42 w drugiej. Każda większa kieszeń pomieści go juz bez problemów (zwykłe spodnie, każda kurtka, kieszeń w plecaku, w damskiej torebce itp.).

Wielu osobom podobał się bardziej niż EP1 i EP2 (zgrabniejszy, mniejszy). EP1 jest solidny, wyraźnie metalowy i cięższy. Troszeczkę większy. EPL1 przekroczył jakąś granicę rozmiarów która czyni go już naprawdę kieszonkowym (tylko z naleśnikiem).

To może być naprawdę TEN model na którym Olek zrobi interes i zdobędzie rynek. Byle cena była niska. Teraz Olek potrzebuje tylko kilku naleśników, bo ten aparat pokazuje pazury tylko z naleśnikami, bo wtedy rozmiar robi się naprawdę kompaktowy.

Kilku kolegów w biurze nakręciło się na ten aparacik. Nawet kumpel który ma Panasa G1, chętnie by zamienił go na EPL1 (z uwagi na rozmiary, choć straciłby EVF i ruchomy LCD). Z zoomami taki aparat nie ma większego sensu, zoomy (a szczególnie tele) bardziej pasują do czegoś w stylu G1. Co prawda Olek robi zoomy składane (14-42, 9-18), ale nawet takie za bardzo wystają i uniemożliwiają wciśniecie aparatu do kieszeni spodni (choć do bluzy polara już nie).


I jeszce ciekawy wywiad o micro4/3:

http://www.imaging-resource.com/NEWS/1267027086.html

rodzyn
26.02.10, 14:16
EVF można przecież dokupić , ciękawe czy suma nie wyjdzie taniej niż E-P2 a ma lampę.

krzysiek29
26.02.10, 15:09
To może być naprawdę TEN model na którym Olek zrobi interes i zdobędzie rynek. Byle cena była niska.


Byle cena była.. czy ktoś już zna oficjalną cenę w Polsce?

sando
26.02.10, 22:29
Już Samsung się postara aby z ceną nie przesadzili.

Janko Muzykant
27.02.10, 00:36
Po EPL1 spodziewałem się plastikowości i ogólnie wyraźnych cięć na kosztach - nic z tych rzeczy. Miałem w rękach białą wersję - śliczności. Wcale nie robi wrażenia plastkiowego, nawet wydaje się metalowy. Ma jakby wokół metalowy pasek/ramkę
Czy ten metal to jakiś fetysz jest? Co forum o fotografii, to sprawa zawartości metalu w obudowie aparatów rzeczą priorytetową, wręcz ważniejszą od jakości technicznej ujęć czy ergonomii.

Zapewniam, że metal (powiedzmy sobie szczerze - puszka po konserwach nawinięta na korpus z tworzywa) w ep1 nijak nie sprawia, że ów aparat ''ma coś lepiej''. Rzekłbym, nawet gorzej, bo każde lądowanie na ziemi zakończy się pięknym wgniotem. Spód już jest mocno porysowany od samego kładzenia na różnego rodzaju improwizowanych statywach.

No i plastik - jak słyszę to słowo to mi słabo... tworzyw czynnie używanych obecnie są tysiące. To nie czasy przedwojny składające się z bakelitu i kazeiny, obecne tworzywa potrafią być niezwykle trwałe, twarde i elastyczne zarazem. Od dobrej woli (bo w mniejszym stopniu od ceny) zależy, czy producent zastosuje nowoczesne cuda o składzie tajnym jak romans prezydenta czy też przetopki z butelek PET.

sando
27.02.10, 12:18
Piotr_0602, a jak z AF? Poprawili go w stosunku do poprzedników?

Piotr_0602
28.02.10, 12:21
Piotr_0602, a jak z AF? Poprawili go w stosunku do poprzedników?

Miałem go może ze 2 godziny w robocie. Nie pracuję w firmie foto więc żadnych testów nie robiłem (ani nie miałem czasu w godzinach pracy). To tylko takie moje subiektywne wrażenia, na szybko... Poza tym EPL1 był z naleśnikiem, a EP1 i EP2 z 14-42. Z naleśnikiem na pewno AF łapał lepiej i szybciej. Jednak zawsze troszeczkę obiektywem musi ruszyć do przodu i do tyłu nim złapie ostrość. Panas G1 z kitem 14-45 jest chyba porównywalny do EPL1 z naleśnikiem, chyba nie szybszy. Z 45-200 na długim końcu chyba nawet wolniejszy.
Z naleśnikiem EPL1 nie miał problemu ze złapaniem ostrości, a EP2 z zoomem w pomieszczeniu miewał w ogóle czasem problem ze złapaniem w nieco ekstremalnych warunkach, a EPL1 z naleśnikiem w tych samych warunkach (te samo biuro, zdjecie pod okno) nie.

Lisq
2.03.10, 02:17
wiecie może kiedy ten Olympus bedzie w sklepach? podobno mial byc "od marca"...

Roba66
2.03.10, 10:21
wiecie może kiedy ten Olympus bedzie w sklepach? podobno mial byc "od marca"...
Mamy dopiero ranek 2 marca - daj im szansę ;)

sando
2.03.10, 10:47
Dzięki Piotr. Mniej więcej o takie subiektywne odczucia mi chodziło. Rozumiem, że jest nadzieja, że AF może być lepszy. Ale pewność dopiero będzie można mieć po dokładnych testach.

Na pewno dużo zależy też nie tylko od puszki ale i od obiektywu. Z tego (http://www.dpreview.com/news/1002/10022303olympus43DSLR.asp) artykułu wynika, że nowe obiektywy Olympusa będą miały inną konstrukcję zapewniającą większą szybkość i będą cichsze. Zobaczymy, może Olympus dogoni Panasonica w szybkości AF. I może wypuści też większy model taki jak G1 (z obracanym ekranem i wbudowanym wizjerem). Taki model lepiej by pasował do tego superzooma 14-150.

rodzyn
2.03.10, 19:26
Relacja Optycznych z polskiej premiery E-PL1:
http://www.optyczne.pl/166.1-artykuł-Konferencja_prasowa_Olympus_Polska_-_PEN_E-PL1_Konferencja_prasowa_Olympus_Polska__2_marca_20 10_r.__Warszawa.html

Heliogabal
2.03.10, 22:18
Relacja Optycznych z polskiej premiery E-PL1:
http://www.optyczne.pl/166.1-artykuł-Konferencja_prasowa_Olympus_Polska_-_PEN_E-PL1_Konferencja_prasowa_Olympus_Polska__2_marca_20 10_r.__Warszawa.html

Przyznaję, że jestem ogromnie rozczarowany ceną E-PL1. Wyjściowe 2499 złotych (czyli jak znam życie ok. 3 tysięcy po narzuceniu marży przez sklepy) to po prostu kpina. E-PL1 miał być NAJTAŃSZYM Penem, a tymczasem wcale nie ustępuje E-P1. Wziąwszy pod uwagę, że konkurencja nie śpi (miałem w rękach NX 10 Samsunga i - sorry - ale sprawia on wrażenie o wiele solidniejszego i łatwiejszego w obsłudze plus ma od razu wizjer!), nie wróżę sukcesu Olympusowi. Nie tędy droga panowie!

NightCrawler
2.03.10, 22:28
Gdzie jest info o cenie?

epicure
2.03.10, 22:36
Wyjściowe 2499 złotych (czyli jak znam życie ok. 3 tysięcy po narzuceniu marży przez sklepy) to po prostu kpina.

To mało znasz życie, bo sugerowane ceny Olympusa zawsze były dużo wyższe, niż ceny rynkowe.

Karol
2.03.10, 23:04
Gdzie jest info o cenie?

TU (http://www.partner.olympus.pl/pobierz_cennik.html). Cena 2499 dotyczy aparatu z kitowym obiektywem. W praktyce ceny sklepowe są niższe od sugerowanych, poza tym zwykle dość szybko spadają...

NightCrawler
2.03.10, 23:21
Dzięki Karol. Czyli tak jak myślałem to sugerowana cena. Można się spodziewać, że sklepowa na dzień dobry będzie oscylować w okolicach 2099-2199. Pewnie się jakieś promocje po niedługim czasie znajdą i <2k będzie do wyrwania. Ciekawe czy dla tego modelu Olympus też jakąś promo zrobi ;) Np. wizjer za free... :) ;)

sando
2.03.10, 23:28
Według cennika który podał Karol E-620 z kitem kosztuje 3599zł (w praktyce w sklepie trochę ponad 2000zł). Zatem w praktyce cena E-PL1 powinna być też dużo niższa niż sugerowana.

RadioErewan
2.03.10, 23:42
Stawiam na cenę 1999 w sklepie zaraz po premierze.
Aparacik fajny, choć trochę mydelniczkowaty i brakowało mi w nim rolki.

Pozdrawiam

NightCrawler
2.03.10, 23:45
Na dzień dobry drastycznej różnicy (rzędu 40%) pomiędzy cennikiem, a półką sklepową bym się nie spodziewał. Ale fakt faktem, że z czasem to się zmienia i bywają takie firmy (np. Amica), gdzie cena sugerowana wg. producenta potrafi być o 60% wyższa niż faktyczna w sklepach.

RE - fajnie by było. A o jakiś promocjach nic nie słychać? :D

RadioErewan
2.03.10, 23:55
RE - fajnie by było. A o jakiś promocjach nic nie słychać? :D

Widziałem dziś tajemne uśmiechy. Nie wiem co mogły znaczyć. Powtórzę, że stawiam na cenę w okolicach 2000 zł jak nie w dniu sklepowej premiery, to bardzo szybko. Ale to po prostu moja antycypacja cen sugerowanych OPL, które zazwyczaj są sporo wyższe od rynkowych. Może jest w tym trochę chciejstwa... Zaraz się upomnę o nowy cennik OJ.

Pozdrawiam

NightCrawler
3.03.10, 00:01
Lubię tajemne uśmiechy... dopóki nie są na twarzach moich wrogów ;)