PDA

Zobacz pełną wersję : E-510 światłomierz - dlaczego różne wskazania?



Pietrucha
1.02.10, 13:33
Rzadko korzystam z LiveView dlatego dopiero wczoraj zauważyłem dziwną rzecz. Mam tryb M, wskazania światłomierza wyświetlane na LCD w trybie LiveView różnią się od wskazań w wizjerze, czy menu o ok. od 0.7 do 1 EV. Pomiar matrycowy. Gdy robię zdjęcie w trybie LV pokazuje mi np. -0.7. Robię zdjęcie i tuż przed zrobieniem wartość nagle zmienia się na +0.3 i zdjęcie zrobione. Nie ruszam pozycji aparatu, wyłączam LV a tam w menu i wizjerze wskazania światłomierza na +0.3.
Sprawdzałem w różnych warunkach i zawsze było tak samo - wartość w LV różniła się od tej w wizjerze. Gdy robiłem zdjęcia na A aparat również ustawiał ekspozycję inaczej w LV i inaczej bez niego.

Czy ktoś z Was się kiedyś z tym spotkał? Co może być przyczyną?

grizz
1.02.10, 13:41
OIDP podczas LV ekspozycja mierzona jest z matrycy, nie ze światłomierza.

Pietrucha
1.02.10, 14:38
Dzięki :) Czyli trzeba pamiętać o korekcji, bo jednak ze światłomierzem lepiej.

RadioErewan
1.02.10, 14:46
Światłomierz w SLR jest w kominku. Jak jest podniesione lustro, to nie może działać. Zapewne w trybie LV działa pomiar światła z matrycy. Tak jak możliwe jest ustalenie histogramu na żywo, tak możliwe jest również wykonanie poprawnego pomiaru ekspozycji. Sprawdziłem pobieżnie to co napisałeś, o różnicach w odczycie i na moim E-3 wszystko jest OK. Postawię dolary przeciwko orzechom, że jeżeli opisane różnice rzeczywiście występują, dokładniejszy jest odczyt przy włączonym LV.

Pozdrawiam

magnum
1.02.10, 15:20
Radio różnica jest na 100%, na moim e510 tez tak miałem i nawet gdzieś na forum coś o tym pisałem.

Pietrucha
1.02.10, 15:31
Mi się wydawało, że histogram był lepiej odwzorowany gdy zaufałem światłomierzowi. Sprawdzę to w tym tygodniu i wkleję tutaj małą analizę.

Warto dodać, że takie zachowanie zauważyłem jak narazie jedynie w pomieszczeniach przy świetle żarówkowym, bo nie miałem okazji sprawdzić jakie są różnice w dzień przy dobrym świetle na zewnątrz.