PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa Elektronika S3



chmielus
21.01.10, 17:51
Mam starą lampę od Zenita dość dużą i ma ona wyprowadzone dwa kabelki jeden to PC podłączany do korpusu, drugi jest zakończony małym urządzonkiem z pokrętłem i mini (soczewka, obiektywem, szkielkiem) z przodu i to coś wsuwa się w sanki aparatu moje pytanie dotyczy tego co to jest i do czego bo mam zamiar kupić fotocelę do tej lampy ale nie wiem czy czasem to coś nie jest foto celą.

Pozdrawiam.

RadioErewan
21.01.10, 17:59
Możesz zrobić temu ustrojstwu zdjęcie? Może to sonda do makro?

Pozdrawiam

chmielus
21.01.10, 18:01
No właśnie będe mógł po 26 bo zostawiłem ją u rodziców a chciałem wcześniej kupić fotocelę.

RadioErewan
21.01.10, 18:11
Znalazłem taka sondę do vivitara:
http://www.pacificrimcamera.com/images/113911.jpg
a sam widziałem cudeńko takie do Nationala albo Sunpacka. Tylko sonda była dużo mniejsza.

irek50
21.01.10, 18:37
RE: Przypominam swoją samoróbkę do Metza CT-1 :
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=3025&d=1201564395
Ale Koledze chmielusowi chodzi o to, jak odróżnić sondę od fotoceli ... Raczej przy fotocelach nie ma pokręteł, więc przy jego lampie jest chyba sonda ...--pozdrawiam

HrabiaMiod
21.01.10, 18:41
Do czego służy taka sonda?


Możesz też spróbować samemu zrobić fotocelę. Jak masz lutownicę i podstawy elektrotechniki, to zrobisz to sam w 20minut za 5zł : )

irek50
21.01.10, 18:46
[QUOTE=HrabiaMiod;591355]Do czego służy taka sonda?

Sonda zastępuje fototranzystor (lub inny czujnik) wbudowany w lampie . Można go założyć na sanki i wtedy pomiar następuje blisko osi obiektywu. Dodatkowo w sondę wbudowuje się manualny regulator mocy błysku -może to być zwykły potencjometr --(Sonda ma sens przy lampach bez pomiaru TTL mocowanych na bocznych szynach itp.)---pozdrawiam

chmielus
21.01.10, 19:28
Więc chyba będzie to sonda skoro ma pokrętło.


Do czego służy taka sonda?


Możesz też spróbować samemu zrobić fotocelę. Jak masz lutownicę i podstawy elektrotechniki, to zrobisz to sam w 20minut za 5zł : )

Myślałem o tym, ale można kupić gniazdo PC czy trzebaby obcinać końcówkę w lampie ? Poza tym 44 zł za gotową fotocelę to chyba nie dużo :)

RadioErewan
21.01.10, 20:57
Sondę do makro można było po prostu umieścić w scenie. Bo lampy tyrystorowe miały problemy z poprawnym ustalaniem ekspozycji dla obiektów w niewielkiej odległości.

HrabiaMiod
21.01.10, 22:56
Myślałem o tym, ale można kupić gniazdo PC czy trzebaby obcinać końcówkę w lampie ? Poza tym 44 zł za gotową fotocelę to chyba nie dużo :)


Można rozkręcić lampę i przylutować fotocelę np. do przewodów ze stopki. Wtedy wiercisz dwie maleńkie dziurki w obudowie na diody światłoczułe, układzik wrzucasz do środka i masz wbudowaną fotocelę. Ja tak zrobiłem z jakimś starym ruskiem, ale coś nie działa, chyba gdzieś jest przerwa w obwodzie tej lampy.